Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 29-08-14, 10:14   #46

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim dışarı çıkmak istiyor

Zaten kapidan cikar cikmaz ilk duragimiz cati oluyor kosa kosa catiya Sokak en son adres
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-14, 13:49   #47

seenaozturk Çevrimdışı

Arkadaşlar merhaba, daha önce de yazmıştım ama tekrar tekrar konu başlıkları açılmasın diye buraya yazıyorum.
Kedimi 8aylıkken sokaktan sahiplendim ve 3 ay oldu. İlk başlarda yoktu fakat kızgınlık dönemiyle beraber sürekli dışarı çıkmak istemeye başladı. Birkaç kere izin verdik çok üzülüyorduk çünkü biraz da o kaçtı falan derken 3 4 kere sokağa çıktı. Aslında deli gibi çatıya çıkmak istiyor (kaldığı yer de çatı gibi karanlıktı sanırım ondan). Çatıda güvenli yani ona zarar verebilecek bir şey yok ama arada sokağa da çıkınca tedirgin oluyorum önceki kedime araba çarptı bu yüzden istemiyorum pek. Kısırlaştırılınca bu sorun çözülür sandım ama benim kızım daha çok dışarıya çıkmak istiyor resmen. Her şeyini eksiksiz yapmaya çalışıyorum. Oyuncaklar da yaptım bir sürü ama ı ıh. Biraz oynuyor, oyalanıyor sonra geçiyor kapıya başlıyor miyavlamaya, anahtarlara atlamaya. Çıkartmadığım zamanlarda çok gergin oluyor. Bana karşı bir gerginlik değil ama söylene söylene gidiyor örtülere falan sarılıp ısırıp tekmeliyor Komik ama zor durumdayım. Eve hapsedip mutsuz olmasını istemiyorum çünkü sokakta büyümüş bir kedi, sokağa bir hayli alışık. Çıktığında nereye gidiyor bilmiyorum yani göremiyorum ama çok uzaklaşmıyor 1 en fazla 2 saat içinde geliyor hemen. Evin etraflarında hep, yola da çıkmıyor ama korkuyorum işte.
Dışarı çıkma isteğini en aza indirebilecek bir yöntem yok mu acaba? Çok üzülüyorum bu hallerine, çok zor durumdayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-14, 15:53   #48

çakıl38 üyesinin avatarı

Ankara
çakıl38 Çevrimdışı

seenaozturk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar merhaba, daha önce de yazmıştım ama tekrar tekrar konu başlıkları açılmasın diye buraya yazıyorum.
Kedimi 8aylıkken sokaktan sahiplendim ve 3 ay oldu. İlk başlarda yoktu fakat kızgınlık dönemiyle beraber sürekli dışarı çıkmak istemeye başladı. Birkaç kere izin verdik çok üzülüyorduk çünkü biraz da o kaçtı falan derken 3 4 kere sokağa çıktı. Aslında deli gibi çatıya çıkmak istiyor (kaldığı yer de çatı gibi karanlıktı sanırım ondan). Çatıda güvenli yani ona zarar verebilecek bir şey yok ama arada sokağa da çıkınca tedirgin oluyorum önceki kedime araba çarptı bu yüzden istemiyorum pek. Kısırlaştırılınca bu sorun çözülür sandım ama benim kızım daha çok dışarıya çıkmak istiyor resmen. Her şeyini eksiksiz yapmaya çalışıyorum. Oyuncaklar da yaptım bir sürü ama ı ıh. Biraz oynuyor, oyalanıyor sonra geçiyor kapıya başlıyor miyavlamaya, anahtarlara atlamaya. Çıkartmadığım zamanlarda çok gergin oluyor. Bana karşı bir gerginlik değil ama söylene söylene gidiyor örtülere falan sarılıp ısırıp tekmeliyor Komik ama zor durumdayım. Eve hapsedip mutsuz olmasını istemiyorum çünkü sokakta büyümüş bir kedi, sokağa bir hayli alışık. Çıktığında nereye gidiyor bilmiyorum yani göremiyorum ama çok uzaklaşmıyor 1 en fazla 2 saat içinde geliyor hemen. Evin etraflarında hep, yola da çıkmıyor ama korkuyorum işte.
Dışarı çıkma isteğini en aza indirebilecek bir yöntem yok mu acaba? Çok üzülüyorum bu hallerine, çok zor durumdayım
Aynı sorun bizde de vardı. Kedimi sokaktan 2 aylıkken aldık, 4 aylıkken de eski evimiz 1. Kat olmasından dolayı balkondan aşşağı atlayarak bahçeye çıkmaya başladı. 2 yaşına kadar her şeyi denedim ama çıkmasını engelleyemedim. Kısırlaştırdık da (erkek) ama evde durmak istemiyordu. Miyav miyav gece gündüz balkon kapısında ağlıyordu. 3-4 ay önce eski evimizden taşındık. Tam bir beyefendiye döndü. Ben bile kendi kedimi tanıyamaz hale geldim. Şu an evde birlikte yatmadan önce birazcık oyun oynuyoruz , öğlen de bir yarım saat oynuyoruz hiç bir sorun yok şu an. Gerçekten çok zor bir durum ama eviniz uygunsa bence izin verin. Artık dönüşü yok gibi bir şey. Ben ne yaptıysam olmadı. Bizim kurtuluşumuz taşınmak oldu . Allah yardımcınız olsun inanın ne yapılacağını bilsem yardımcı olmayı çok isterdim çünkü durumu çook iyi anlıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-14, 17:28   #49

seenaozturk Çevrimdışı

Cevabınız için teşekkür ederim. 8 ayını sokakta geçirmiş bir kedi için izin vermemek bencillik gibi olur sanırım. Yani izin veriyorum bazen mecbur kalınca ama yine de insan korkuyor. Evimizin arka tarafı güvenli yüksekçe bir duvar üstünde kullanılmayan bahçe ve kediler var. Ön taraf biraz sıkıntılı büyük bir bahçemiz var (avlu) ama önünde cadde var. Çok fazla işlek değil zaten mahalle arası ama insan korkmadan edemiyor Kediler genelde 1-1.5 yaşından sonra sakinleşiyorlarmış bakalım, umarım öyle olur da daha çıkmak istemez
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-14, 23:36   #50

elisya üyesinin avatarı

elisya Çevrimdışı

merhaba 1 aylıkken sokakta ölmek üzereyken kurtardık oğlumuzu. şuan 5 aylık. ancak sokağa korkunç bir istek duyuyor arada beraber çıkıyoruz fakat diğer kedilere pıhlayıp tuaf sesler çıkarıyor. evimiz bahçeli 1. kat istiyorum ki kendisi bir eve bir sokağa takılsın fakat olmuyor sokağa çıkardım mı ezilecek bir şey olacak diye içimiz gidiyor. kısırlaştırmazsak evde çekilmez diyorlar kısırlaştırmaya da çok karşıyım ne yapsak bilemiyorum. yapıcı fikirleri olanlar yazsın lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-14, 10:15   #51

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Kısırlaştırmaya neden karşısınız bilmiyorum ama kısırlaştırmazsanız kedinize daha fazla eziyet etmiş olursunuz. Ayrıca kısırlaştırılan kediler daha sağlıklı olur ve uzun yaşarlar. Evde yaşayan kedilerin hem kendi hem sahiplerinin huzuru açısından kısırlaştırılması gerekir.

Bir de siz kedinizi sokağa çıkarttığınız sürece bu huyundan vazgeçmeyecektir. Kısırlaştırdıktan sonra bir daha da sokağa çıkmasına izin vermeyin çok istese bile. Yoksa bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-14, 05:34   #52

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Onlar ev için yaratılmamış ki napsınlar arkadaş bulmak,kuş kovalamak,ağaçlarda dolaşmak istyrlar ve sokağn tadını çıkarmış bir kedinin ev kedsi olmasnı beklemek çok anlamsz bence.Kızımz gününün çoğunu dışarda geçrirdi evi otel gbi kullanrdı.Taşındık ve o ev kdsi olmayı inatla reddediyor.Haklıda ama caddye yakın olduğumz icn ve taşnma telaşyla 1 ay falan evdeydi çok üzüldü sıkıldı kapıda miyavladı.Biz de dayanamadk tasma aldk taktırmadı.Yavaş yavaş ortama alstra alstra indrdk bğçeye tbi korktu brz ama alştı saylr her akşam kapıda miyvlyruz gdelm dye.tabi bu arada 4 gün bi kaybldu aramadğmz yer kalmadı artk ümidmizi kesmşken bir gece kapıya geldi çok şükür. Şimdi köpek gbi arada brlikte inip bhçde durup gelyrz ksa süreli yalnz brakp alyrz.O sonuçta bir hayvn ve çiçekler kuşlar onun ortamı eve hapsetmek hakszlık oluyor.Biz anlamasakta orda daha mutlular...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-14, 23:12   #53

canancan Çevrimdışı

dostum1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Onlar ev için yaratılmamış ki napsınlar arkadaş bulmak,kuş kovalamak,ağaçlarda dolaşmak istyrlar ve sokağn tadını çıkarmış bir kedinin ev kedsi olmasnı beklemek çok anlamsz bence.Kızımz gününün çoğunu dışarda geçrirdi evi otel gbi kullanrdı.Taşındık ve o ev kdsi olmayı inatla reddediyor.Haklıda ama caddye yakın olduğumz icn ve taşnma telaşyla 1 ay falan evdeydi çok üzüldü sıkıldı kapıda miyavladı.Biz de dayanamadk tasma aldk taktırmadı.Yavaş yavaş ortama alstra alstra indrdk bğçeye tbi korktu brz ama alştı saylr her akşam kapıda miyvlyruz gdelm dye.tabi bu arada 4 gün bi kaybldu aramadğmz yer kalmadı artk ümidmizi kesmşken bir gece kapıya geldi çok şükür. Şimdi köpek gbi arada brlikte inip bhçde durup gelyrz ksa süreli yalnz brakp alyrz.O sonuçta bir hayvn ve çiçekler kuşlar onun ortamı eve hapsetmek hakszlık oluyor.Biz anlamasakta orda daha mutlular...
dışarıyı hiç bilmeyen bir kedi evde mutsuz olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-14, 00:10   #54

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

oluyorlar maalesef zamanlarının çoğunu neden pencere önünde,balkon kenarlarında geçirdiklerini sanıyorsunuz.Onlarda görüyorlar dışarda kendileri gibi kedişlerin olduğunu ve üzülüyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 06:53   #55

acatay Çevrimdışı

RaEğer eviniz müstakilse dışarı çıkmasına engel olmayın istediği kadar bırakın gezsin eviniz müstakil oldugu icin hergün dışarı çıkma imkanı olursa evdende fazla uzaklaşmaz böylelikle tehlikede olmaz eviniz zemin katta isede dışarı çıkmasına izin verebilirsiniz belli süre gezer açıkınca ve yorulunca gelecektir, yalnız dışarı salacağınız zamanı iyi belirlemelisiniz sokakta hiç kedi yoksa salmayın bagırsada izin vermeyin çıkmasına çünkü sokakta hiç kedi yoksa tehlike var demektir.
Eğer eviniz üst katlarda ise dışarı çıkarmamaya çalışın çünkü kediler oyun delisidir evden uzaklaşabilirler çıkarırsanızda takip edin yalnız bırakmayın hele gece çıkardıysanız benim bir kedim vardı akşam olunca çıldırmış gibi bağırıyordu daire 7 katta oldugu için çıkaramıyordum sonra gene bir gün bagırmaya başladı dayanamadım yakarıslarına dışarı çıkardım bir iki saat oynadıktan sonra alıp götürmek istedim gelmedi kactı havada soğuyunca eve cıktım sonra apartmanın önünde gördüm aşağı inmem en fazla iki dakika sürdü ama kedim orda degildi etrafıma bakındım sonra biraz yürüdüm ve korkunc manzara ile karşılaştım cok sevdiğim kedim cansız yatıyordu. Beynimden vurulmusa döndüm yıkıldım adeta şaşkın ve üzgün bir sekilde onu orda öylece bırakıp eve çıktım sonra orda öylece bırakamazdım inip arka bahçeye gömdüm sonra öldüğü yere gidip baktım merak ettim nasıl önce araba çiğnedi sandım ama öldüğü yerden araba gecmesi imkansızdı ezip taşıdılar desem kanı durdugu yerdeydi yani taşınmamıştı köpek saldırdı desem parçalanmada yoktu yani nasıl öldüğünü hiç anlayamadım 5 dakika önce gördüğüm kedim (müezza) yasamıyordu artık eve döndüm tekrar ve ev çok sessizdi meğer o küçük yüreğiyle ne kadar çok yer kaplıyormus hayatımda onu cok ozluyorum mama kabı su kabı oyuncakları öksüz kaldılar siz siz olun benim yaptığım hatayı yapmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 07:19   #56

acatay Çevrimdışı

Kısırlastırma yolunada gitmeyin çünkü bunun bu olay ile alakası yoktur kısırlastırsanızda bagıracaktır çünkü çiftlesme ile ilgili bir sorun kısırlastırarak beyindeki nöronları önleyenezsiniz kediler her ne kadar evcilde olsalar sokak merakı vardır keşfetmeyi severler çünkü avcıdırlar kısırlaştırsanızda dışarı çıkmak isterler eger kediniz evin heryerine işiyor ise depresyondadır ve kızgındır kızgın olan kediler sokağa çıkarlar ise bir daha eve dönmeyebilirler veya uzun zaman sonra dönebilirler mesela 2 yıl sonra benim bu ölen kedimden önce disi kedim vardı 8 ay sonra döndü eve
Dediğim gibi sakın kısırlaştırmayın hiç bir ise yaramıyor disi ise kısırlaştırın ama bir j
kez yavrulasın ondan sonra kısırlaştırın
Tırnaklarını bir yasından sonra kestirin bir yaşın altında tırnagı kesilen kediler körpe olduğu için kanamadan ölebiliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 08:24   #57

Antalya
ghajini Çevrimdışı

AslıAkçal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısır hayvanlar evden kaçmaz ( Bazen maceracılar çıkıyor ama ), çiftleşme kavgalarına karışmaz
Lütfen hayvanlarınızı kısırlaştırın. Onlar da rahat etsin siz de (: .
Bir tecrübeli olarak: Benim kedim kızgınlığa girince aşırı derecede agresifleşti, evdeki diğer küçük kediyi çok dövdü, beni sürekli ısırıyordu. Geceleri bağırıyordu, sokak kapısı her açıldığında dışarıya fırlıyordu. Şimdi kendisi kısır ve pamukk gibi. Kucağımda sokağa çıkıp gezecek kadar hem de (:
kedilerin kısırlaştırılması konusunda haklısın. bende kedimi kısırlaştırdım 8 aylık 4 aydır kısır eyvallah ama senin kedinde olduğu gibi kucakta dışarı çıkmak benim kedimde mümkün değil. evin kapısını misafir geldği için yada herhangi bir sebeple her açtığımda dışarı fırlıyor peşinden indiğimde beni hiç umursamıyor kucağıma alırsam inmek için herşeyi yapıyor dışardayken beni hiç takmıyor ve ortalama 2 saat içinde geri dönüyor. her döndüğünde bi yara ile. yani kısırlaştırma senin dediğin gibi evden kaçma dışarı çıkma sorununu çözmüyor. kucakta durmak mı? benim kedimde imkansız ne yapacam bilmiyorum bigün gdecek ve dönmeyecek yada dönemeyecek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-15, 08:33   #58

Antalya
ghajini Çevrimdışı

Lapatya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaslar bizim sutlac efendinin derdi ciftlesmek degil can sıkıntısı...

bu yuzden pamus`un da dedigi gibi kisirlastirmak haricinde bir oneriniz varsa seve seve dinlerim...
allah için kısırlaştırmayı artık geçip konumuza dönebilir miyiz? benim kedimde kısır ve dışarı çıkmak için bize her türl oyunu oynuyor bu konuda öneri lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-16, 21:26   #59

GOKASA Çevrimdışı

Arkadaslar benim kedim kız. Aynı şekilde evde Tutamıyorum sürekli miyavliyor dışarı daldım bir geri aldım bu sefer hiç durmadı. Benimde tanıdık var gönüllü çalışan kadın ın on civarında kedisi var hepsinı kısırlaştırmış ve Memnun bana da tavsiye ediyor. Elbet benım de korkularım var ama ben mecburum hiç durmuyor çünkü miyavlama şekli bile değişti kedinin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-16, 14:16   #60

İstanbul (Avrupa Yakası)
kutlugu Çevrimdışı
Smile Cvp: Kedim dışarı çıkmak istiyor

acatay tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlastırma yolunada gitmeyin çünkü bunun bu olay ile alakası yoktur kısırlastırsanızda bagıracaktır çünkü çiftlesme ile ilgili bir sorun kısırlastırarak beyindeki nöronları önleyenezsiniz kediler her ne kadar evcilde olsalar sokak merakı vardır keşfetmeyi severler çünkü avcıdırlar kısırlaştırsanızda dışarı çıkmak isterler eger kediniz evin heryerine işiyor ise depresyondadır ve kızgındır kızgın olan kediler sokağa çıkarlar ise bir daha eve dönmeyebilirler veya uzun zaman sonra dönebilirler mesela 2 yıl sonra benim bu ölen kedimden önce disi kedim vardı 8 ay sonra döndü eve
Dediğim gibi sakın kısırlaştırmayın hiç bir ise yaramıyor disi ise kısırlaştırın ama bir j
kez yavrulasın ondan sonra kısırlaştırın
Tırnaklarını bir yasından sonra kestirin bir yaşın altında tırnagı kesilen kediler körpe olduğu için kanamadan ölebiliyor.
Bu bilgileri de bilmiyordum, Burayı OKUDUĞUMA ÇOK MEMNUNUM, İYİKİ PAYLAŞMIŞSINIZ SAĞOLUN. Kısırlaştırmayı acayip bir şartmış gibi öneren veterinerleri kınıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları