Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 26-03-12, 16:42   #31

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim dışarı çıkmak istiyor

kısırlaştırmadan ne kadar korkuyosunuz anlamıyorum ya...bence özellikle kısırlaştırmayla ilgili yanlış bilgilere sahip olduğunuz için sayın Pamus siz hayvan beslemeyin...son olarak konuyu siz açtınız diye siz söylediğinizde kapanmaz..öyle bişey olduğunu sanmıyorum...
sayın AslıAkçal size sonuna kadar katılıyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 16:43   #32

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

bu arada kısır hayvanların aşırı kilo alıp almaması sahipleriyle alakalıdır..kısır değilken yedirdiğiniz şeyleri yedirmeye devam ederseniz tabiiki kilo alır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 16:54   #33

saudade üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
saudade Çevrimdışı

Konu sahibi rahatsızlığını belirtmiş ama ben özür dileyerek tartışmayı dağıtmak değil, aksine toparlayıp sonlandırmak için son bir mesaj yazacağım.

Merhaba AslıAkçal,

Bu forumda sahip olduğum bilgiyi küçümsemekle erdemli bir davranış göstereceğimi düşünmüştüm ama yanılmışım, cahil muamesi görmeme sebep olması dışında hiçbir işe yaramadı bu durum. Efendim kısaca bahsedeyim: ailemde iki veteriner var (biri henüz fakültede öğrenci), ben haftada iki gün yaşadığım yere oldukça uzak olmasına ve iki vesait değiştirmeme rağmen bir hayvan barınağında gönüllü olarak çalışıyorum (daha çok köpekler barındırılıyor ama bilgi edinmeme yetecek kadar kedi de var, kuşkunuz olmasın), sokağımdaki tüm kedilerle ben ilgileniyorum, veteriner olan yakınlarımın sayesinde bir kediye yavrulamasında yardımcı olacak, vücutlarındaki iltihabı temizleyecek kadar bilgim dahi var, daha önce iki kez doğum yapan kedilere yardım ettim, The Standard of Perfection: Show Cats (PBS), Cats 101 (Animal Planet), In the Womb: Cats (National Geographic), bu belgeselleri ve bunun gibi 10'a yakınını izledim, orjinal dillerinde. Kedilerle ilgili birçok makale okumama rağmen kısırlaştırmayla ilgili detaylı bilgi verenine rastlamadığım için bir veteriner ya da ortalamanın üstü bir kedi sahibi kadar bilgimin olmadığının altını çizdim, ama Vikipedi'de aratılıp bulunacak kolaylıkta bilgilerin lütfedermiş gibi sitede paylaşıldığını görünce (ve kahkahalarla gülünce) ister istemez belirteyim dedim: Kedilerin yavrulama, çiftleşme periyotlarını ve kısırlaştırmanın ne olduğunu gayet iyi biliyorum. (Üstelik bir kedinin kardeşleriyle, ebeveynleriyle çiftleşmek istemesini iğrenç bulacak hiçkimse tanımadım bugüne değin. Bunu gayet normal karşılayan ve doğa hakkında bilgi edinmeyi kutsal sayıp kedilerin hayatlarını bilim adamı biyografisi okur titizliğinde araştıran insanlar tarafından yetiştirildim, iğrenç bulacağım düşüncesine kapılmanız büyük ihtimal çevrenizle ilgilidir, fanusunuzu kaldırıp öyle bakmanızı salık veririm.)

Kısırlaştırılmadığı için evden kaçan kedilerle ilgili tecrübelerinizi, düşüncelerinizi anlayışla karşılıyorum. Fakat gördüğünüz gibi, bu başlıkta evden kaçma sebebi kısırlaştırma olmayan kedilerin sahipleri tartışıyor. Madem cahil cühela kedi sahiplerini kısırlaştırma konusunda bilinçlendirmeyi şiar edindiniz, rica ederim gidin bunu misyonunuza uygun düşen yerlerde yapın. Aradığınız kedi sahibi burada değil. Üstelik benden ya da cevap yazacağınız konudaki bir başka üyeden izin almanıza da lüzum yok, bilgilerinizi herkese yayma heveslisi olmayı bir saniye olsun bırakıp başlıkta yazanları biraz dikkatle okursanız zaten tartışılan şeyin aslında ne olduğunu, ve söylediklerinizin ne denli ilgisiz olduğunu kavrarsınız, kavrayamaz mısınız yoksa?

Yok efendim iğne yaptırırım geçer, yok efendim anne baba olmak onun da hakkı, yok efendim çiftleşmesin elbet geçer kızgınlık dönemi diyenler BİLİNÇSİZ,YETERİNCE ARAŞTIRMA YAPMAYAN hayvan sahipleridir.
Nietzsche aşkına! Dumas aşkına!
Daha bir önceki gönderimde genellemelere olan nefretimi ifade ederken bir genellemeyle daha karşılaştım. Demek ki kediler hakkında bilim dalı kurup (felisoloji mesela, kaynak: işkembeyi kübram) üniversite de açsak, dünya üzerinde felis sülalesinden gelen dört ayaklı, kuyruklu, bıyıklı ne kadar canlı varsa tek tek gen haritasını da sayıp döksek, hatta yoktan kedi var edecek denli bilgiye de sahip olsak kısırlaştırılmasıyla ilgili tek bir olumsuz laf ettiğimiz anda "cahil, bilgisiz, bilinçsiz" yaftası yapıştırıveriliyor anlımıza. Yaftamı yediğime göre artık kaybedecek bir şeyim yok, öyleyse soruyorum: Neden böylesine tabu bir konu bu? Neden üreme sistemine yapılan basit bir müdahaleye Paskalya ayini muamelesi yapılıyor, kutsallaştırılıp vecizeymiş gibi aksettiriliyor? Nedir kısırlaştırılmayı bu kadar özel, kısır kedi sahibini bu kadar bilgili, bilinçli kılan? Her altın gününde kısır yapan teyzeler de bilinçli ev hanımı mı oluyor aynı şekilde? (Bana sorarsanız onlar da hakediyor, bir tencere kısır her yiğidin harcı değil, kıymetini bilelim.)

Son olarak o kadar bilgili, bilinçli, 50 veteriner gezmiş, üstelik yaşı büyük bir kedi sahibi olarak yaşımı öğrenip çoluk çocuk muamelesi yapmanıza şaşırdım, ciddiyim. O kadar bilgi biraz erdem, tevazu, fazilet vesaire getirir diye umuyordum. İçi dolu başak gibi yere eğilirsiniz kanaatindeydim. Yaşımla dalga geçip kabaca "Büyü de gel" demeniz boşa gitmesine sebep olmadı mı o kadar ilmin, irfanın, araştırmanın?

Yazının bu kısmına kadar sabredip okuyan herkese teşekkür, kursuma geç kalma pahasına yazan şahsıma teessüf eder, döndüğümde kedilerinin oyun, sosyalleşme, özgürlük vb. ihtiyaçlarını koşa koşa bıçak altına yatırıp hayatları üzerinde radikal kararlar almadan önce düşünen, fikir paylaşıp yardımcı olmak için tartışmaya niyetlenen kedi sahipleriyle bir araya gelip teatide bulunmayı ümit ederim.

Sevgiler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-12, 10:35   #34

Bağcılar
BaranHyrn Çevrimdışı

Benim kedide aynı sorun var ama balkona dahi çıkmaya korkuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-12, 15:52   #35

mahavishnu Çevrimdışı

selamlar.

bazı kedi sahiplerinin, teorik olarak bilinen (ve doğru olabileceği düşünülen) yetiştirme yöntemleriyle, genetik kodlanma açısından aslen doğaya (dışarı mekana) uyumlu olduğunu düşündüğü kedisine yaptığı "empati" arasında ikileme düşebileceğini kendimden biliyorum.

kedi edinme dürtüsü, çıkış noktası olarak "anaç güdülerin tatmini", "zorlu şartlarda yaşayan bir varlığa huzur sunma isteği"gibi hissiyatları refere etse de aslen, kediyle yaşamaya başlandıktan sonra -eğer belirli miktarda "duyarlılık" mevcutsa- hayvanın tabi tutulduğu yöntem ve yetiştiği ortamı, onun deneyimlediği karşı konulmaz itkilere olabildiğince az ket vuracak biçime sokma çabası içerisine girebiliyor insan.

-günümüz şartlarında- bu varlık için tanımlanmış "ideal yaşatma sistemi" ne yazık ki yoktur. bundan dolayı kedi beslemek bana göre hem kedi, hem de sahibi açısından başlı başına bir sorundur.konunun tartışılan spesifik kısmına gelecek olursak, ailemin beslediği iki kediden örnek vereyim.

ilki küçüklükten kısırlaştırılmış erkek. yazlıkta, açılması için deli gibi miyavladığı ev kapısından bir kaç kere çıkıp geri döndükten sonra en sonuncusunda kendinden bir daha hiç haber alınamadı.

ikincisi sokaktan alınmış erkek. küçükken kısırlaştırıldı. apartmanın 4. katında yine ailemle yaşıyor. peder bey balkonun kapısını açınca fişek gibi fırlayıp demirlerden aşağı sarkıyor. babam kuyruğundan tutmasa atlaması büyük ihtimal dahilinde.

kedilerin cinsel dürtüsünün yok edilmesi dışarıya çıkma arzusunun şiddetini azaltmada rol oynar, bu arzunun rahatsızlık verici derecede kalmasına engel olamaz. dışarı çıkmak için yırtınmayan kediler ise yaşadığı dünyanın sadece evden ibaret olduğunu düşünen, keşfedilmeyi bekleyen ortamın cazibesi tarafından yeterince uyarılmamış olanlardır.
"oo bu ne güzel koku, şimdi şuradan atlasam, şuraya gitsem, şuna şırnaşsam" şeklinde kafada plan kurdurtacak bir vizyon ve olanağa maruz kalmamışlardır. çevreden başarılı şekilde yalıtılmışlardır.
ve tabii ki kısırlaştırılmış oldukları için neden kaynaklandığı bilinmeyen bir ateş tarafından da fiştaklanmazlar.

peki doğru olan bu mu? yani kediden dışarıyı saklamalı mıyız? tehlikelere atılmasını göze alamayıp varlığının programlanmış devrelerini köreltmeli miyiz. -melodram sululuğunda olacak ama- gerçeği ondan gizliyor rahatsızlığında olmayacak mıyız? hem duvarlar arasında miskin miskin yaşarken acaba mutlu mudurlar? mutsuzlukları düşebilecekleri kötü durumlara oranla tolere edilebilecek seviyede midir?

peki daha kötüsü, toprağa ayak basabilme, orada kendi türünden varlıklarla kaynaşabilme tadını kafasında duyumsamış kediyi -kendi güvenliği için- baskıladığımızda onun adına kendimizde beliren darlanmışlık, hapsedilmişlik hissiyatıyla nasıl baş edeceğiz?

kedinin güvenliğiyle kedinin kedi gibi yaşayabilmesi arasındaki denge metropol ortamında en iyi nasıl sağlanabilir? (tabii ki kaçınılmaz olarak kötünün iyisi olacaktır)

evrim olgusunun farkında olacak kadar bilgili, empati yapabilecek kadar duyarlı insanların yukardaki sorular doğrultusunda açmaza düşmesi kaçınılmazdır. bunu kabul edip, bu konuda fikir teatisi yapmak yerine "kısırlaştırıp tırmalama direği alın" basitliğindeki argümanlar sunmak, bunu sarfeden kişinin düşünce yapısının "sığlığını" gösterecektir ancak.

ben de 4 aylık erkek bir kediye sahibim. şanslıyım ki evim giriş katında ve çevrede geniş bahçeler var. kedime kontrollü olarak sokağı ve çevresini tanıttım. dışarı atladığında uzaktan gözlemledim. sonradan kademeli olarak uzatacağım dışarıda kalma süresinin yeterli olduğunu düşündüğümde geri dönüş yolunu iyice ezberlemesi için onu çağırarak apartman kapısına yönlendirdim. böyle böyle devam etti. şimdi gün içinde iki kere pencereyi açıp dolaşmasına, diğer kedilerle oynamasına izin veriyorum. belli bir saatten sonra pencere önüne geliyor ya da ben şöyle bir dolandığımda bulup onu eve çağırıyorum.

nahoş olaylar olmadı değil. oldu ve olacak. bir seferinde bir arabayla uzaktan karşı karşıya geldiğini ve arabaya hafif fren yaptıracak kadar tereddütte kaldığını gördüm. bir kaç sefer de başka kedilerle kavga etti. fakat ben bunları genel memnuniyetinin yanında göze alınması gereken riskler olarak kabul ediyorum. hayattaki riskler hepimiz için geçerliyse eğer, yürüyen biblo formatından çıkarıp biraz daha kendi olmasına izin vermeyi kararlaştırdığımız kedimiz içinde bu olasılıkları göze almamız gerekir diye düşünüyorum.

ayrıca kedimi kısırlaştırmadım ve kısırlaştırmayacağım da. yukarıda betimlediğim ortamda başka kedilerle çiftleşebileceğini bilmek, bunun önüne geçmek için hormonal müdahaleye maruz kalmamış olduğunu düşünmek şahsen beni daha çok memnun ediyor.

tüm yazdıklarım kendi düşünce ve deneyimlerime dayanan subjektif bakış açımı yansıtmaktadır.

not: bu arada kedi türü yapay seçilimle, yani insanların gereksinim ve tercihlerine göre değişime uğramış bir tür olduğundan bahşedilen ev yaşantısının yukardaki yazıdan algılanabilecek kadar aşırı dramatik bir yapıda olmayacağını da belirtmek gerekiyor. fakat yine de bu evcilleştirme sürecinin şu an ki durumu, günümüz kentleşmenin kısa tarihine uygun olmaktan oldukça uzaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-12, 17:41   #36

AslıAkçal üyesinin avatarı

Ankara
AslıAkçal Çevrimdışı

peki siz kontrolsüz bir biçimde çoğalmalarına destek verin. Biz de sizden artakalanları sahiplendirmek için uğraşıp duralım. Şehir yaşamının onlara uygun olmadığını birgün anlarsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-12, 15:25   #37

Çorlu
DaFNe_ Çevrimdışı

pamus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yani bu kapıda sürekli bağırmasının nedeninin kesinlikle çiftleşme isteği olduğunu mu söylemek istiyorsunuz? Peki kısırlaştırdığımda bağırmaya devam ederse boşuna kısırlaştırma yapmış olmazmıyım? Dediğim gibi dişi kedi kızgınlık döneminde sürekli benim kediye sırnaştı fakat benim kedi suratına dahi bakmadı gidip kapıda bağırmaya başlıyor hep.
mrb benım kedımde erkektı onu buldguunda 3,5 yasındaydı, sabahları sureklı kapının onunde mıyavlıyordu, saat 5 te baslıyordu... kasım ayında kısırlastırdık, şimdi sabahları uyuyabılıyoruz, bazen akşamları kaapıda bıkaç defa mıyavlıyor ama ısrarcı değil... sabahları 5 te cok kotu oluyordu, duyanlar ınek beslıyoz falan sanır dı yani )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-12, 14:07   #38

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

aynı dert bizde de var evim bahceli müstakil ev kedim sürekli kapıya gidip aç kapıyı diye bağırmıyor ama çıkmak istiyor kedim 8 aylık 1 aydır benimle (sokaktan aldım daha önce ev kedisiymiş belli tırnakları fln kesilmişti ve ev ortamına çok kolay uyum sağladı) eskiden yani ilk geldiği günlerde kapıyı sürekli açık bırakıyordum kapının önünde oturuyor bahçede dolanıyordu bazen beraber markete gidiyoruz arkam sıra beni takip ediyor gidip geliyoruz ama gecen haftalarda hava yağmurlu olduğundan dışarıyı kestim 2gün önce hava güzel yerler kurumuş olduğundan markete beraber gidip geldik yine ama bu sefer içeri girmek istemedi içeri aldığımda bağırmaya başladı. şuan dışarıda bahçede uzak bir yere gittiği yok az önce geldi tuvaletini yaptı tekrar çıktı şimdi geldi içeri yattı. ama yinede kararsızım dışarı bırakıp bırakmama konusunda ya gider bi gün gelmezse ya da buradan taşınıp bi apartman dairesine taşınırsam o zaman dışarıya alışmış olacak ve gezmek isteyecek o zaman ne olacak sonuç olarak bırakmak mı iyi bırakmamak mı (hiç alıştırmamak) hala karar veremedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 10:35   #39

seenaozturk üyesinin avatarı

seenaozturk Çevrimdışı

Arkadaşlar merhaba, yeni konu başlığı açmamak için buraya yazıyorum. Dişi kedim var ve 1.5 hafta önce kısırlaştırdık. Kedimi 8aylıkken sokaktan sahiplendim. Yani sokakta büyümüş bir kedi. Eve geldiğinden beri bir kaç kez sokağa çıktı. 1 2 kere dayanamayıp ben izin verdim diğerlerinde ise kapıyı aralık görüp kendisi kaçtı ve her seferinde 2-3 saat sonra geldi eve. Kısırlaştırınca bu sorun da çözülür sanıyordum ama yok, olmadı. Önceki kedim -erkek- 5 6 ay boyunca sürekli gitti geldi ama en sonunda bir daha gelmedi. Babam görmüş benzetmiş araba çarptîğını tahmin ediyoruz. Neyse, dediğim gibi bu kedime de bir şey olacağından endişeliyim. Evimizin arka tarafında yüksek duvarın üstünde kullanılmayan büyük bir bahçe var 10 15 tane kedi var, sokakta baktığım kediler orda yaşıyor ve sanırım benim kızım da o taraflara gidiyor sanırım. Aslında kedimi eve hapsetmek istemiyorum sokakta büyüdüğü için ama bir yandan da bir şey olur diye çok endişeleniyorum Sürekli böyle çıkmak isteyecek mi? Geçici süreli de olsa ilgisini çekip oyun oynatıyorum ama akşam tekrar başlıyor

Bu konu en son " 28-08-14 " tarihinde saat 11:08 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 12:08   #40

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

benim kedilerimde sokak delisi.balkonlarımızın birinin altında kömürlük,birine uzanmış bir ağacımız var.arka taraf komple bahçe bostan,çatılar yani kedilerin en sevdiği ortam ama dişi kedim cadde tarafına gidiyor.çıkarmıyorum,balkon kapılardan birini açar açmaz vınn atlayıp kaçıyor.evde huzursuz olmasın diye şapşiyi ,doriyi bile yaklaştırmıyorum ama yine kaçıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 12:19   #41

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

ayrıca ne beyin fırtınası dönmüş bu konuda :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 19:52   #42

seenaozturk Çevrimdışı

Kediler maalesef özgürlüklerine çok düşkünler. Bakalım, umarım buluruz bir çaresini
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 20:16   #43

canancan Çevrimdışı

seenaozturk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediler maalesef özgürlüklerine çok düşkünler. Bakalım, umarım buluruz bir çaresini
kediniz yarı sokakta büyümüş o yüzden evde tutmak zor.önümüz kış.soğukta zaten çok çıkmak istemeyecek eğer evdeyseniz onunla ilgilenip ilgisini dışardan almak işe yarar.fakat sokağa alışmış bir kedinin kolay adapte olmasını beklemeyin.illa kaçmaya çalışacak her yolu deneyecek ve kapılarda ağlayacaktır.zor bir süreç kolaylıklar dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-14, 23:29   #44

seenaozturk Çevrimdışı

Arada çıkmasına izin veriyorum çok miyavlıyor üzülüyorum zaten sokakta büyümüş bir kediyi eve hapsetmem ona hem eziyet olur hem de mutsuz olur sanıyorum. Gündüzleri oyun oynatıp ilgisini çekiyorum çok diretirse de çatıya çıkartıp kapıyı kapatıyorum. Sanırım önceki kaldığı yere benzetiyor orayı, karanlık. Anlamadığım biçimde geldiğinden beri çatıyı çok seviyor ama en azından orda içim rahat
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-14, 09:51   #45

canancan Çevrimdışı

seenaozturk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arada çıkmasına izin veriyorum çok miyavlıyor üzülüyorum zaten sokakta büyümüş bir kediyi eve hapsetmem ona hem eziyet olur hem de mutsuz olur sanıyorum. Gündüzleri oyun oynatıp ilgisini çekiyorum çok diretirse de çatıya çıkartıp kapıyı kapatıyorum. Sanırım önceki kaldığı yere benzetiyor orayı, karanlık. Anlamadığım biçimde geldiğinden beri çatıyı çok seviyor ama en azından orda içim rahat
normalde dışarıdaki tehlikeler yüzünden evde beslenen kedilerin dışarı çıkarılmasına karşıyım fakat sizinki dışarı alışkın olduğu için en doğrusunu yapıyorsunuz arada bir dışarı salmakla.eğer ikinci bir kedi alırsanız onu dışarı çıkarmamanızı öneririm.dışarıyı bilmezse çıkmakta istemez.çatıyı seviyorsa orada kendini iyi hissediyor demektir.kendi alanı yapmış orayı ne güzel.onlar karanlıktada iyi gördükleri için sorunda yok
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları