Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 23-03-12, 09:53   #16

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim dışarı çıkmak istiyor

pamus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bende lapatya gibi düşünüyorum. Bu sokağa çıkma isteğinin kısırlaştırma ile çözüleceğini kesinlikle düşünmüyorum. Kısırlaştırmanın hem pozitif hemde negatif yönleri mevcut. Aşırı kilo alımı, kedinin pasifleşmesi ciddi anlamda negatif durumlar. Kısırlaştırılmış erkek kedisi olan arlkadaşım var kedi 10 kiloyu geçmiş hareket bile edemiyor ee yazık değilmi bu kediye. Belki anesteziden sonra masadan kalkamayacak. yani tamam sorun çiftleşmekten ötürü bağırma olsa ciddi ciddi bende düşüneceğim ama pamuk dışarı çıkmak istiyor. eve farklı farklı kediler getirdim yanlarına yaklaşmıyor direk kapıya gidiyor. bende bu konu ile iligli çözüm arıyorum sürekli kedim ile ilgileniyorum ki sussun diye ama ilgilenmeyince kapıya gidip bağırıyor. artık unutur diye ümit ediyorum belki öyle bağırmayı bırakır zamanla.

ben de sana katiliyorum bu konuda... ama hala cozumunu bulabilmis degilim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 11:24   #17

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

O sert tavır bana yazılmıştı sanırım ama ben cvp vermek istemedim, çünkü bu kadar sinirle ve karşısındaki insanın fikirlerini hiçe sayan insanlara söyleyecek sözüm yok. Görüldüğü gibi benim gibi düşünen insanlarda var kimse fikirlerini bu kadar sert savunamaz sadece beyan edebilir bunu söylemiştim daha önce. Ben de kısırlaştırmayla dışarı çıkmanın direk ilişkisinin olmadığını savunanlardanım ki bunu veterinerimde söyledi, yine çıkmaz ister ama dişi kedi peşinde koşmaz fazla uzağa gitmez ama yine ister dedi bunun için size kesin bişey diyemem dedi, etrafı keşfetmek istiyor hayvan ve bu onun huyundan da kaynaklanıyor. Ki şöyle de bir durum var karşı komşumun kedisi kısır 7 yaşında ve her sabah dışarı çıkmak için insanları bağırarak kaldırıyor.
Bende yorum yaparken daha sakin davranılmasını ve fikirlerinizin ezici bir biçimde kabul görmesini beklememenizi rica ediyorum, siz sadece düşüncenizi ifade edebilirsiniz tıpkı benim gibi bunu unutmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 12:28   #18

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

THETİS tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O sert tavır bana yazılmıştı sanırım ama ben cvp vermek istemedim, çünkü bu kadar sinirle ve karşısındaki insanın fikirlerini hiçe sayan insanlara söyleyecek sözüm yok. Görüldüğü gibi benim gibi düşünen insanlarda var kimse fikirlerini bu kadar sert savunamaz sadece beyan edebilir bunu söylemiştim daha önce. Ben de kısırlaştırmayla dışarı çıkmanın direk ilişkisinin olmadığını savunanlardanım ki bunu veterinerimde söyledi, yine çıkmaz ister ama dişi kedi peşinde koşmaz fazla uzağa gitmez ama yine ister dedi bunun için size kesin bişey diyemem dedi, etrafı keşfetmek istiyor hayvan ve bu onun huyundan da kaynaklanıyor. Ki şöyle de bir durum var karşı komşumun kedisi kısır 7 yaşında ve her sabah dışarı çıkmak için insanları bağırarak kaldırıyor.
Bende yorum yaparken daha sakin davranılmasını ve fikirlerinizin ezici bir biçimde kabul görmesini beklememenizi rica ediyorum, siz sadece düşüncenizi ifade edebilirsiniz tıpkı benim gibi bunu unutmayın.
demek istediklerini ne guzel anlatmissin... hatta benim soylemek istediklerimi de belirtmissin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 12:36   #19

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

neyse arkadaşlar sakin olmak gerekir sonuçta burda önemli olan kediciklerimiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 15:01   #20

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

aynen katılıyorum ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-12, 12:50   #21

saudade üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
saudade Çevrimdışı

Şimdi bu konuda müsaadeyle ben de fikir beyan edeceğim zira birebir aynı dertlerden muzdaribim.
10 aylık erkek bir Tekir'im var. Önceki evimiz apartmanın üst katı ile terasını kapsayan bir dubleksti. İlk haftalar odasından dışarı adım atmayan bir kedi için büyük ve keşfedilmesi heyecan vericiydi. İlk aylarda paşamın canı sıkılmadı bu yüzden. Derken yaz geldi. Havalar açtı, bahçeden kedi miyavlamaları, kuş cıvıltıları gelir oldu. Kedim de mahzuun mahzun dışarıyı izler, fırsat buldukça terasın camından apartmanın çatısına çıkar oldu.
"Çiftleşme arzusu var mıydı?" diye sorarsanız. Yoo. Kedi daha birkaç aylık, dişi kedi görse korkup tıslayacağına adım gibi eminim, cinsellik filan Hak getire. Ama dışarı çıkmak istiyor, ne bulacağını bilmiyor ama istiyor, merak ediyor, keşfetmeye, öğrenmeye çalışıyor. Kedinin alamet-i farikalarından biri de değil midir zaten bu? Sonsuz bir merak duygusu vardır, her şeye pati atar, ağzına alır, evinizin bilmediğiniz dehlizlerine girer, kendi bilmediği yerlerde keşfe çıkmak ister. Biraz da hakimiyet güdüsü var sanırım miniklerde, yaşadıkları yerin her karışını avuçlarının içi gibi bilme isteği.
Veteriner değilim elbette, kedilerin beynini okumak gibi bir yeteneğim de yok. Ama azıcık bilgim, tecrübem ve zekama dayanarak şu yorumu yapabilirim: Bir kedinin dışarı çıkmak istemesinin öncelikli sebebi, çiftleşmek, üremek, karşı cinsten arkadaş bulmak değildir. Rica ederim onları mahallemizin kahvesindeki saçları jöleli delikanlılarla karıştırmayalım. Ataları ormanlarda özgürce yaşayıp avlanmış vahşi bir cinsten söz ediyoruz. Yemeğin, suyun, cinselliğin yanında özgürlüğe, doğaya, oyuna, kendi cinsinden birileriyle bir araya gelmeye ihtiyaç duymaları gayet normal. "Ne yapsam da eve kapatsam, kedim hiç dışarı çıkmasa, biblo gibi bütün gün salonumun içinde tutsam" diye düşünüp hayatları ve bedenleri üzerinde geri dönüşü olmayan kararlar almadan önce şapkamızı önümüze koyup bir düşünelim: Ben hayatımı kiminle paylaşıyorum, benim minik dostumun nasıl bir kişiliği, nasıl ihtiyaçları var, onu yönlendirmeden, hakkında karar almadan ve ona da saygı duyarak sorunlarına nasıl çözüm üretebilirim diye... Bir de kısırlaştırmak haşa ama Allah'ın emri değil, kedisini kısırlaştırmayanlara kanun kaçağı muamelesi yapmaktan vazgeçmeyi de salık veririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-12, 20:15   #22

AslıAkçal üyesinin avatarı

Ankara
AslıAkçal Çevrimdışı

İnsanlara kısırlaştırmanın gerekliliğini anlatmaktan yoruldum artık... Doğacak ve elbet sokağa düşecek bebeklerin sorumluluğunu nasıl alıyorsunuz aklım almıyor..Benim kedim cins, sahiplendiririm diyenler oluyor. Hayır efendim cins olması bir kediyi,köpeği kurtarmıyor. Bir barınağa gidin bakalım kaç golden kaç husky var. Cins kedinize talip olanlar, hayvan sahiplenmek için değil, güzel bir oyuncak sahiplenmek için kapınızda sıraya giriyor. KEsinlikle ama kesinlikle şunu söyleyebilirim, kedinizin soyundan gelen bir bebek ELBET sokağa düşüyor veya kötü sahiplerin ellerinde ölüyor.
Hayvanlarda annelik duygusu 3 4 aydır, kısırlaştırdığınızda bir yavru özlemi çekmezler. Hele hele erkek kedilerin zaten yavruları umrunda olmaz.
Kısır hayvanlar evden kaçmaz ( Bazen maceracılar çıkıyor ama ), çiftleşme kavgalarına karışmaz , testis-rahim vs kanseri riski olmaz. Ömürleri uzar.
Lütfen hayvanlarınızı kısırlaştırın. Onlar da rahat etsin siz de (: .
Bir tecrübeli olarak: Benim kedim kızgınlığa girince aşırı derecede agresifleşti, evdeki diğer küçük kediyi çok dövdü, beni sürekli ısırıyordu. Geceleri bağırıyordu, sokak kapısı her açıldığında dışarıya fırlıyordu. Şimdi kendisi kısır ve pamukk gibi. Kucağımda sokağa çıkıp gezecek kadar hem de (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-12, 22:29   #23

saudade üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
saudade Çevrimdışı

Merhaba AslıAkçal;

Bizim gibi kedileri için neyin doğru, neyin yanlış, gerekli/gereksiz olduğunu bilmekten aciz kedi sahiplerini bıkmadan usanmadan aydınlattığınız, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Oldukça güzel bir misyon edinmişsiniz.

AslıAkçal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnsanlara kısırlaştırmanın gerekliliğini anlatmaktan yoruldum artık... Doğacak ve elbet sokağa düşecek bebeklerin sorumluluğunu nasıl alıyorsunuz aklım almıyor..Benim kedim cins, sahiplendiririm diyenler oluyor. Hayır efendim cins olması bir kediyi,köpeği kurtarmıyor. Bir barınağa gidin bakalım kaç golden kaç husky var. Cins kedinize talip olanlar, hayvan sahiplenmek için değil, güzel bir oyuncak sahiplenmek için kapınızda sıraya giriyor. KEsinlikle ama kesinlikle şunu söyleyebilirim, kedinizin soyundan gelen bir bebek ELBET sokağa düşüyor veya kötü sahiplerin ellerinde ölüyor.
Tek başına düşünüldüğünde bu gayet haklı bir argüman. Diyelim elimizde kedisine, doğacak yavrularına, onların yavrularına vs. bakamayacak durumda olan biri var. Kedisini kısırlaştırmazsa müstakbel yavrularının sonu büyük ihtimalle sokak olacak. Bu durumda insanlara kısırlaştırmayı önerebilirsiniz haklı olarak. Sonuçta siz anne/baba kedinin cinselliği, üremesi ve kendi bedeni üzerindeki haklarından önce yavruların selametini düşünüyorsunuzdur, böyle bir durumda yapacağım size destek vermek olur.

Fakat bilmiyorum ne kadar farkındasınız ama, biz bu başlıktaki kedi sahipleri olarak, kedilerimizin dışarı salınıp salınmamaları hususunda tartışıyoruz. "Hadi kedilerimizi kapının önüne koyalım da çiftleşip çiftleşip gelsinler, torun getirsinler biz de onlarca yavruyu sokağa atalım, hoh hoh ho" dediğimiz filan da yok, daha hayvanlar dışarı çıkmadı, onun kararı verilmedi, ne yavrusu, ne sokağa atması? Nasıl daha tartışma aşamasındaki bir konuya girip de kararımızı çoktan vermişiz gibi bize muamele ediyorsunuz, hakikaten şaşkınım.

Hepsini geçtim siz ben, kedimin sahip olacağı bebekler konusundaki kararım, o yavrulara sunacağım imkanlar hakkında ne biliyorsunuz? Belki sahiplendirmeyeceğim, belki evimde hepsine yetecek yerim, cebimde hepsinin masraflarını üstlenecek kadar param var. Bilip bilmeden genelleme yapıp beni "kötü sahip" ilan etmeniz, ön yargıyla yaklaşmanız etik dışı değil mi? Bundan önceki bilinçsiz kedi sahiplerinin sebep olduklarının faturasını niçin ben ödüyorum? Hangi erk kedimin kendi yavrularını sokağa atacağım hükmüne bu kadar çabuk varıyor?

AslıAkçal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısır hayvanlar evden kaçmaz ( Bazen maceracılar çıkıyor ama )
Kısırlaştırma konusunda vereceğiniz bilgilere bir şey diyemem. Hakikaten biyolojileri hakkında yeterli bilgim yok zira. Ama şu "kısır hayvan evden kaçmaz" argümanına verecek çok cevabım var.

Kendimi daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum, önceki mesajımda da belirttim. Hepimiz az çok kedi besleyen/kedilerle haşır neşir olan insanlarsak şu kadarını bilmemiz ŞART:

Bir kedinin, evden kaçmasının tek sebebi, zannettiğimiz gibi gidip çiftleşmek değildir. Bir kere kedi, bu kadar basit ve davranışları tek nedene bağlanabilecek bir hayvan değil. Bu hayvanın atasözlerine bile konu olmuş (Curiosity killed the cat/Merak kediyi öldürür), sürekli tatmin etmeye çalıştığı bir merak duygusu var, onu türlü maceraya sevk eden bir keşfetme güdüsü var, atalarından miras kalan, vahşi yanını besledikçe ortaya çıkan bir özgürlük aşkı var, var oğlu var. Hangi kısırlaştırma tüm bunları yok edecek, nedenlerini ortadan kaldıracak söyler misiniz? Böyle bir şey size mümkün geliyor mu? Ben de hatrı sayılır miktarda özgürlük aşığı bir insanım, iki gün evde kapalı kalsam ruhum bağrım daralıyor, iyi o zaman ben de gideyim, doğum kontrol hapı filan kullanmaya başlayayım özgürlüğe olan açlığımı doyurur belki?

Ne kadar iyi okudunuz bilmiyorum ama biz kedilerimizin dışarı çıkma isteklerinin salt cinsellik olmadığına çoktan kanaat getirdik, onları koruyup gözeterek nasıl oyun, sosyalleşme, özgür olma, keşfetme gibi ihtiyaçlarını karşılarız, buna çözüm arıyoruz. Varsa bir bildiğiniz buyrun, siz de yardımcı olun. Dinlemekten memnuniyet duyarız.

Hepsinden öte, lütfen kedisini kısırlaştırmak istemeyen kedi sahiplerini kendi keyfinize göre sınıflandırmaktan, yaftalamaktan vazgeçin artık. Ne bilinçsizliğimiz kaldı, ne gaddarlığımız şu forumda. Kedisinin sağlığını düşünmeyen de olduk, yavruların akıbetini umursamayan da. Herhalde kedi kısırlaştırmak kedi sahipleri arasında bir nevi eşik de ben bilmiyorum. Kısırlaştıran otomatik olarak "bilinçli, sorumluluk sahibi, kedisinin iyiliğini düşünen kedi sahibi" olmaya hak kazanıyor, biz kısırlaştırmayanlar hakaretlerden hakaret beğeniyoruz. Çok özür diliyorum da, nasıl tek bir kararımıza bakılarak bilincimiz, vicdanımız, sorumluluk sahibi olup/olmadığımız, kedi bakımı hakkında sahip olduğumuz bilgi hakkında bu kadar çabuk hüküm veriliyor? Böyle yargısız infazlar mahkemelerde bile kalmadı artık. Rica ediyorum bizimle konuşurken ağzınızı açıp gözünüzü yummak yerine ctrl+'ya filan basın, zoom yapın, demek istediklerimizi bir okuyun. Belki çok düşük bir ihtimalle de olsa biz de bir şeyler biliyoruzdur, düşünüyoruzdur, belki bizim de aklımızdan bir şeyler geçiyordur. Belki kısırlaştırmanın diğer kedi sahiplerine verilecek bir emir değil de yapmakta serbest olunan bir seçim olduğunun farkına varırsınız böylelikle ha, ne dersiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 00:13   #24

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

saudade yazdıklarınız için tşkler...özellikle ilk yazdığınızı çok beğendim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 01:47   #25

AslıAkçal üyesinin avatarı

Ankara
AslıAkçal Çevrimdışı

saudade tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba AslıAkçal;

Bizim gibi kedileri için neyin doğru, neyin yanlış, gerekli/gereksiz olduğunu bilmekten aciz kedi sahiplerini bıkmadan usanmadan aydınlattığınız, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Oldukça güzel bir misyon edinmişsiniz.
Sevgili Saudade, bilgisiz kedi sahiplerini bilgilendirme görevime saygı duymanıza sevindim. Benim gibi , çok araştırma yapan, 50 tane veterinere akıl danışan, kedilerinin narkoz almasından hoşlanmayan fakat bundan başka caresi olmayan, her kedi sahibi gibi kedilerinin yavrularını sevmeyi herşeyden çok isteyen FAKAT yavruların sonraki hayatlarında, onlara iyi bir hayat veremeyeceğinin de farkında olan her aklı başında kedi sahibi gibi, ben de kısırlaştırmaya sonuna kadar destek veriyorum.

Tek başına düşünüldüğünde bu gayet haklı bir argüman. Diyelim elimizde kedisine, doğacak yavrularına, onların yavrularına vs. bakamayacak durumda olan biri var. Kedisini kısırlaştırmazsa müstakbel yavrularının sonu büyük ihtimalle sokak olacak. Bu durumda insanlara kısırlaştırmayı önerebilirsiniz haklı olarak. Sonuçta siz anne/baba kedinin cinselliği, üremesi ve kendi bedeni üzerindeki haklarından önce yavruların selametini düşünüyorsunuzdur, böyle bir durumda yapacağım size destek vermek olur.
Kedi veya köpeklerde ''Aman sevişeyim yihuu'' diye bir düşünce yoktur. Tek amaçları çoğalmaktır, bir veterinerle görüşmenizi tavsiye edeceğim.

Fakat bilmiyorum ne kadar farkındasınız ama, biz bu başlıktaki kedi sahipleri olarak, kedilerimizin dışarı salınıp salınmamaları hususunda tartışıyoruz. "Hadi kedilerimizi kapının önüne koyalım da çiftleşip çiftleşip gelsinler, torun getirsinler biz de onlarca yavruyu sokağa atalım, hoh hoh ho" dediğimiz filan da yok, daha hayvanlar dışarı çıkmadı, onun kararı verilmedi, ne yavrusu, ne sokağa atması? Nasıl daha tartışma aşamasındaki bir konuya girip de kararımızı çoktan vermişiz gibi bize muamele ediyorsunuz, hakikaten şaşkınım.
Bilmiyorum ne kadar takip ediyorsunuz, evden kaçmak isteyen çoğu kedinin amacı çiftleşmektir. Çiftleşme dönemlerinde kaçan kediler çoğalır, dönem bitince de bir çoğu evlerine geri dönerler. Dışarı çıkmak isteyen , dışarıyı merak eden kediler de olabilir. Bende var mesela bir tane, yavru , kısır değil ama sürekli gözü kapıda. Genelleme yaptım sadece. Tartışma aşamasındaki bir konuda fikrimi yazarken söz bir daha izninizi alırım, çok mahçup oldum gerçekten...

Hepsini geçtim siz ben, kedimin sahip olacağı bebekler konusundaki kararım, o yavrulara sunacağım imkanlar hakkında ne biliyorsunuz? Belki sahiplendirmeyeceğim, belki evimde hepsine yetecek yerim, cebimde hepsinin masraflarını üstlenecek kadar param var. Bilip bilmeden genelleme yapıp beni "kötü sahip" ilan etmeniz, ön yargıyla yaklaşmanız etik dışı değil mi? Bundan önceki bilinçsiz kedi sahiplerinin sebep olduklarının faturasını niçin ben ödüyorum? Hangi erk kedimin kendi yavrularını sokağa atacağım hükmüne bu kadar çabuk varıyor?
Bİr dişi kedi, sene içinde ortalama 2 kere yavrular. 3-4 yavrusu olur. Bu yavrular dişi ve erkek olmak üzere 2 grupta toplanabilir. Yaklaşık 7 ay sonra kardeşler de kendi aralarında çiftleşebilir :/ Çok ayıp değil mi ama durum bu. Sene içinde, 2 yavrulamada doğan o 8 bebeğin de yarısı erkek yarısı dişi olsun. Kaldı mı 4 dişi, hepsi 4 er yavrulasın. 4*4=16 E bir de 4 tane erkek bir de annemiz vardı 16+4+1=21 Bu yapılabilecek en iyimser hesap. Kardeş çiftleşmesinden doğacak birçok bebek de sakat olacak. 1 senede 21 bebek. Geometrik arttıklarını düşünürsek, 300-400 bebeğe bakabilecek maddi manevi gücünüz varsa , saygıyla eğilip çenemi kapatıyorum. A tabi kediniz erkekti, anne kedinin sizin olduğunu düşündüm 21+1=22 oldu :/

Kısırlaştırma konusunda vereceğiniz bilgilere bir şey diyemem. Hakikaten biyolojileri hakkında yeterli bilgim yok zira. Ama şu "kısır hayvan evden kaçmaz" argümanına verecek çok cevabım var.

Kendimi daha açık nasıl ifade edebilirim bilmiyorum, önceki mesajımda da belirttim. Hepimiz az çok kedi besleyen/kedilerle haşır neşir olan insanlarsak şu kadarını bilmemiz ŞART:

Bir kedinin, evden kaçmasının tek sebebi, zannettiğimiz gibi gidip çiftleşmek değildir. Bir kere kedi, bu kadar basit ve davranışları tek nedene bağlanabilecek bir hayvan değil. Bu hayvanın atasözlerine bile konu olmuş (Curiosity killed the cat/Merak kediyi öldürür), sürekli tatmin etmeye çalıştığı bir merak duygusu var, onu türlü maceraya sevk eden bir keşfetme güdüsü var, atalarından miras kalan, vahşi yanını besledikçe ortaya çıkan bir özgürlük aşkı var, var oğlu var. Hangi kısırlaştırma tüm bunları yok edecek, nedenlerini ortadan kaldıracak söyler misiniz? Böyle bir şey size mümkün geliyor mu? Ben de hatrı sayılır miktarda özgürlük aşığı bir insanım, iki gün evde kapalı kalsam ruhum bağrım daralıyor, iyi o zaman ben de gideyim, doğum kontrol hapı filan kullanmaya başlayayım özgürlüğe olan açlığımı doyurur belki?
Kısırlaştırmayı çok fazla araştırdım ve emin olmadan götürmedim kedimi. Evet bu konuda tartışamazsınız. ( Çünkü gördüğüm kadarıyla sizin pek bir bilginiz yok.) Evden kaçma konusu için de , yukarıda yazmıştım ama tekrar sizin için , ellerimle kopyalayıp yapıştırıyorum: Bilmiyorum ne kadar takip ediyorsunuz, evden kaçmak isteyen ÇOĞU kedinin amacı çiftleşmektir. Çiftleşme dönemlerinde kaçan kediler çoğalır, dönem bitince de bir çoğu evlerine geri dönerler. Dışarı çıkmak isteyen , dışarıyı merak eden kediler de olabilir. Bende var mesela bir tane, yavru , kısır değil ama sürekli gözü kapıda. Genelleme yaptım sadece.
Çoğu dedim HEPSİNİN değil, bilmem anlatabildim mi. KEdiniz gezmeye alışıktır, ben gezdiririm tasma takıp. Hem yürüterek hem kucağımda, KAFESLE DEĞİL. Bundan dolayı küçük kedim kapı açıldığı an çeker gider. Hala iddia ediyorum, kısır hayvanlar kolay kolay kaçmaz. Dışarı çıkartın diye gelip rahatsız ederse o ayrı. Gezmek için sadece.

Ne kadar iyi okudunuz bilmiyorum ama biz kedilerimizin dışarı çıkma isteklerinin salt cinsellik olmadığına çoktan kanaat getirdik, onları koruyup gözeterek nasıl oyun, sosyalleşme, özgür olma, keşfetme gibi ihtiyaçlarını karşılarız, buna çözüm arıyoruz. Varsa bir bildiğiniz buyrun, siz de yardımcı olun. Dinlemekten memnuniyet duyarız.
Arada kedilerini kısırlaştırmamış hayvan sahipleri yorumlarını gördüm ve o çok saygı duyduğunuz görev aşkım kabardı. Düzgün bir dille düşüncelerimi söyleyeyim dedim. O kadar da şirin smileyler koymuştum. Gel gör ki içinde gençlik ateşi yanan, heyecanlı liseli bir arkadaşımın tepkisini çektim. Olsun , 5 sene önce ben de öyleydim, düzelir cevap yazmayayım dedim ama naparsınız görev.

Hepsinden öte, lütfen kedisini kısırlaştırmak istemeyen kedi sahiplerini kendi keyfinize göre sınıflandırmaktan, yaftalamaktan vazgeçin artık. Ne bilinçsizliğimiz kaldı, ne gaddarlığımız şu forumda. Kedisinin sağlığını düşünmeyen de olduk, yavruların akıbetini umursamayan da. Herhalde kedi kısırlaştırmak kedi sahipleri arasında bir nevi eşik de ben bilmiyorum. Kısırlaştıran otomatik olarak "bilinçli, sorumluluk sahibi, kedisinin iyiliğini düşünen kedi sahibi" olmaya hak kazanıyor, biz kısırlaştırmayanlar hakaretlerden hakaret beğeniyoruz. Çok özür diliyorum da, nasıl tek bir kararımıza bakılarak bilincimiz, vicdanımız, sorumluluk sahibi olup/olmadığımız, kedi bakımı hakkında sahip olduğumuz bilgi hakkında bu kadar çabuk hüküm veriliyor? Böyle yargısız infazlar mahkemelerde bile kalmadı artık. Rica ediyorum bizimle konuşurken ağzınızı açıp gözünüzü yummak yerine ctrl+'ya filan basın, zoom yapın, demek istediklerimizi bir okuyun. Belki çok düşük bir ihtimalle de olsa biz de bir şeyler biliyoruzdur, düşünüyoruzdur, belki bizim de aklımızdan bir şeyler geçiyordur. Belki kısırlaştırmanın diğer kedi sahiplerine verilecek bir emir değil de yapmakta serbest olunan bir seçim olduğunun farkına varırsınız böylelikle ha, ne dersiniz?
Kısırlaştırma karşıtlarına bıkmadan usanmadan, görevim olan o uyarıyı yapacağım. Ben de bayılmıyorum kedilerimin narkoz alıp, ameliyat masasına yatmasına. Şuanda yapılacak en uygun yöntem bu. Yok efendim iğne yaptırırım geçer, yok efendim anne baba olmak onun da hakkı, yok efendim çiftleşmesin elbet geçer kızgınlık dönemi diyenler BİLİNÇSİZ,YETERİNCE ARAŞTIRMA YAPMAYAN hayvan sahipleridir. Ha yukarıda söylediğim gibi, eğer 300 kediye bakabilecek gücünüz varsa, yazın ben de zoom yaparak okuyayım. Birşey bilme, düşünme ihtimalinizin çok düşük olduğunu zoom yapmadan da görüyorum. Açın sokaklarda kalmış, yüzbinlerce kedinin fotoğraflarına bakın, zoom yapmasanız da olur. sonra gelin ''serbest olan bir seçim olmalıdır'' diye komik komik cümleler kurarsınız ha, ne dersiniz sevgili atarlı ve sinirli genç?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 08:42   #26

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

arkadaşlar asıl bilinçsizliğin sizde olduğunu düşünüyorum. Lütfen hayvan beslmeyin rica ediyorum Asıl sizleri kısırlaştırmak lazımki belki ozaman buralarda insanlara yapıcı olmak yerine kırıcı ve azarlayıcı olmazsınız. Kedim çiftleşsin yavrularıda olsun hepsine bakarım, ve kedimin yavrularına çok istekle bakabilecek sizden daha hayvansever dostlarım mevcut. Kedim ankara kedisi neden yavrularıda olsun istemeyimki? Ayrıca kısırlaştırma ileride bir çok komplikasyona neden oluyor, uzun ömürlü olur diyorsunuz ama yakın bir dostum kedis,i 2 gün önce ksıırlaştırıldı ve öldü. Ben pamuğum için asla bu riski göze alamam varsın 7/24 bağırsın umrumda değil yeterki o mutlu olsun. yeri gelir eş bulurum oğluma mutlu ederim yeri gelir tasmasını takıp bahçelerde gezdiririm. Bu asla ve asla bilinçsizlik değil tam tersine sizler gibi hayvanları evimde oyuncak etmememden kaynaklanıyor. Kedimi sizler gibi kendi hayatıma göre endeksleyip o şekilde asla davranmayacağım. oh siz ne ala kedim yavru yapacak yok çok bağırıyor yok ıssırıyor en iyi çözüm kısırlaştırıyım. Tamam ozaman bende sizden rahatsız oluyorum şuan ve ksıırlaştırılmanızı talep ediyorum. Oldumu şimdi? AYRICA BURAYA GELİP KAR AMACI GÜDEN VETERİNERLER BURAYA EN UFAK BİR ŞEY YAZARSA FENA BOZUŞURUM. VE AÇTIĞIM BU KONUDA BUNDAN SONRA KISIRLAŞTIRMA İLE İLGİLİ YAZAN OLURSA LAFIMI SAKINMADAN ÇOK SERT SÖYLEMLERDE BULUNACAĞIM...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 08:48   #27

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Ha buarada 300 kedi muhabetti yapan arkadaş sen bence 1 kedi bile besleme rica ediyroum. Ben şuanda sokak kedileri için evimin yanında ufak bir baraka yaptırdım ve yaklaşık 50 kediye bakıyorum. Hepside sokak kedisi elimden gelse komple bir arazi alıp sokak hayvanları için doğal alan oluşturacağım. Ama sizin gibi asla ve asla KORKAK olamam. Sen hayatında kça kere hayvan barınaklarına gidip hayvanlarla ilgilendisn? böyle yok bağrıyor yok çiftleşmek istiyor yok yavrulayacak diyen insan eminim 1 kere bile barınaklara gitmemiştir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 08:50   #28

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Ben beslediğim kedilerimi ve ayrıca köpeğimi sahiplenmedim. Onun eyri geliyor babası yeri geliyor abisi yeri geliyor arkadaşı oluyor. Onu hayatımın bir parçası evimin bir bireyi yapıyorum. Onu da bir insan gibi algılıyorum ve öyle davranıyorum. sizin gibi hayvan muamelesi yapmıyorum. Kısırlaştrımaya aşırı derecede karşıyım. Eğer hayvanınızı kısırlaştırıyorsanız gidin kendizide kısırlaştırın lütfen.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 08:51   #29

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Bu Konu Burda Bitmiştir. Kedim Bağrıyor Yardım Istedim Ama Kısırlaştırma Harici Istedim. Kimse Gelip Artık Ahkam Kesmesin. Konu Kapanmıştır....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-12, 10:50   #30

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

arkadaslar bizim sutlac efendinin derdi ciftlesmek degil can sıkıntısı...

bu yuzden pamus`un da dedigi gibi kisirlastirmak haricinde bir oneriniz varsa seve seve dinlerim...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları