Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 19-03-12, 14:37   #1

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı
Varsayılan Kedim dışarı çıkmak istiyor

Merhabalar, 7-8 aylık Ankara erkek kedim var.
Yaklaşık 1 ay önce kedim bağırmaya başladı bizde dışarı çıkarmaya başladık kafesiyle ve sesi kesiliyordu. Daha sonraları dışarı çıkarınca kafestete bağırmaya başladı kafestende çıkardık fakat eve gelince sabaha kadar bağırıyor.
Çiftleşmesi için aynı cins dişi kedi getirdik kızgınlık dönemindeydi. Fakat bu da fayda etmedi çiftleşemediler.Bitkisel ilçata verdik veterinerin tavsiyesiyle fakat o da fayda etmedi bağırması hiç kesilmiyor. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varse ne yapabilirm çöüzm öneriniz varmıdır?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-12, 21:54   #2

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim dışarı çıkmak istiyor

size tavsiyem kısırlaştırmanız..eğer dışarı çıkarırsanız muhtemelen kaçar ve bir daha bulmanız zor olur..kızgınlığı geçiren iğne ve ilaçlar kedide kanser riskini artırır ve ömrünü kısaltır..benim vet.im asla tavsiye etmiyor..kısırlaştırılmak için de yeterince büyük..ayrıca kısırlaştırmadığınızda dişi kedi kokusu aldığı her an çiftleşmek isteyecek..yani bi süre sonra geçmeyecek kızgınlığı..onun için en sağlıklısı kısırlaştırmak...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 12:19   #3

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Açıkçası sorunun çiftleşme ile ilgili olduğunu sanmıyoruz. Eve 3 yaşında kızgınlık döneminde olan ankara kedisi getirdik 6 gündürde beraberler. İlk 2 gün bizim pamuk çiftleşmek istedi fakat dişi kedi kovaladı sonraki günler dişi kedi çiftleşmek istedi fakat bizim pamuk suratına dahi bakmıyor yaklaşmıyor. Dişi kedide hep bizim erkek ekdinin peşinde ama çiftleşmiyorlar. Biz dışarıya çıkardık bir kaç hafta saldık yani ve gezdi. Açıkçası bundan dolayı dışarı çıkmak istediğini düşünüyoruz, kısırlaştırmakta pek istemiyoruz. Şuan dışarıya çıkarmayarak biran önce unutmasını bekliyoruz ama hala bağırıyor bakalım ne olacak. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. (Not: buarada bitkisel ilacı yani pasiflorayı vermemizi veteriner söyledi fakat 5 dk bile uyutmuyor bu şurup)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 12:50   #4

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

acikcasi ayni dertten muzdaribim...
benim de 11 aylik erkek bir ankara kedim var... sagir... geceleri uyuyamiyoruz... devamli bagiriyor... yaklasik 6 aydir unutur ve duzene girer diye dusunduk... maalesef bir duzelme yok... uyutmamayi denedik olmadi, ilac denedik olmadi... ayni sekilde devamli sokak ve gezmek istiyor...

su an yanina bir arkadas almayi dusunuyorum... cani sıkılıyor herhalde diye dusunuyoruz ailecek...

sizin durumunuzda bir duzelme varmi?
varsa caresini bana da soylermisiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 14:08   #5

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Lapatya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
acikcasi ayni dertten muzdaribim...
benim de 11 aylik erkek bir ankara kedim var... sagir... geceleri uyuyamiyoruz... devamli bagiriyor... yaklasik 6 aydir unutur ve duzene girer diye dusunduk... maalesef bir duzelme yok... uyutmamayi denedik olmadi, ilac denedik olmadi... ayni sekilde devamli sokak ve gezmek istiyor...

su an yanina bir arkadas almayi dusunuyorum... cani sıkılıyor herhalde diye dusunuyoruz ailecek...

sizin durumunuzda bir duzelme varmi?
varsa caresini bana da soylermisiniz?
Merhaba Lapatya,

Siz kedinizi kısırlaştırdınız mı?

Biz kedimize eve arkadaş ta getirdik dişi ankara kedisi fakat bu da fayda etmedi. dişi kedi ile hiç ilgilenmiyor sürekli dış kapıya gidiyor ve bağırıyor. Bizim kedi sağır değil sağırsada belirli miktar sağırlık vardır sanırım.

Açıkçası bizde ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Acaba kısırlaştırsak mı diye düşünüyoruz belki sakinleşir diye fakat kedimiz çiftleşmek te istemiyor boşunada kısırlaştırmak ta istemiyoruz.

Sokağa bırakmayada kıyamıyoruz çünkü fazla yaşayamaz gibi sokakta.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 20:29   #6

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

kediniz şuanda çiftleşmedi diye çiftleşmek istemiyor anlamına gelmiyor bu.tabiki kızgınlık döneminde çiftleşmek isteyecek.kıyamamak olarak bakmayalım ben de kedilerimi kısırlaştırdım onların sağlığı için.ayrıca bir süre daha kısırlaşmazsa çok sinirli,mutsuz,depresif bir kedi olacak geceleri birden üstüne atlayıp kollarını dişleyecek ve tüm eve işaretleme yapacak.bu sizi sıkıntıya sokar çünkü zamanla koku daha da keskin bir hale geliyor ve asla çıkmıyor.kedinizin mutlu olmasını istiyorsanız onu kısırlaştırın.erkek kediler heran çiftleşmeye hazır olduğu kısırlaştırmadan hiçbir şeyin önüne geçemezsiniz.

ayrıca sokağa çıkarıyorsunuz kaçabilir ve geri gelmez bunu da unutmayın bu dönemde küçücük bir delikten bile kaçma potansiyeli var balkondan atlayabilir çok tehlikeli bir dönem.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 21:24   #7

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediniz şuanda çiftleşmedi diye çiftleşmek istemiyor anlamına gelmiyor bu.tabiki kızgınlık döneminde çiftleşmek isteyecek.kıyamamak olarak bakmayalım ben de kedilerimi kısırlaştırdım onların sağlığı için.ayrıca bir süre daha kısırlaşmazsa çok sinirli,mutsuz,depresif bir kedi olacak geceleri birden üstüne atlayıp kollarını dişleyecek ve tüm eve işaretleme yapacak.bu sizi sıkıntıya sokar çünkü zamanla koku daha da keskin bir hale geliyor ve asla çıkmıyor.kedinizin mutlu olmasını istiyorsanız onu kısırlaştırın.erkek kediler heran çiftleşmeye hazır olduğu kısırlaştırmadan hiçbir şeyin önüne geçemezsiniz.

ayrıca sokağa çıkarıyorsunuz kaçabilir ve geri gelmez bunu da unutmayın bu dönemde küçücük bir delikten bile kaçma potansiyeli var balkondan atlayabilir çok tehlikeli bir dönem.
yani bu kapıda sürekli bağırmasının nedeninin kesinlikle çiftleşme isteği olduğunu mu söylemek istiyorsunuz? Peki kısırlaştırdığımda bağırmaya devam ederse boşuna kısırlaştırma yapmış olmazmıyım? Dediğim gibi dişi kedi kızgınlık döneminde sürekli benim kediye sırnaştı fakat benim kedi suratına dahi bakmadı gidip kapıda bağırmaya başlıyor hep.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-12, 21:26   #8

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

Buarada atlamışım kedimiz 7 aydır daha pati bile atmıyor yani istediğiniz gibi sevin kesinlikle karşı gelmiyor bu yönden çok uysal. oyun oynamayıda bağırmaya başladığından beridir bıraktı. etrafa koku bırakmayıda 1-2 gün dişi kedi ilk geldiğindeyaptı birdahada hiç yapmadı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-12, 00:33   #9

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

bende yazın yazlıkta bu sorunu yaşıyorum, kedim 3 yaşında ve kısırlaştırmadım, yazlıkta kapının başından ayrılmıyor ve dışarı çıkmak istiyor bunun çiftleşmekle direk alakası yok dışarda bir sürü kedi var onları görüyor camdan, dışarıda çekirge tutuyor, çimlerin üstünde koşuyor, ağaçlara tırmanıyor, bir kum birikintisi buluyor içinde sırt üstü debeleniyor daha neler neler yani özgürlüğü istiyorlar açıkçası, siz o kediyi kısırlaştırsanız o yine aynı şeyleri isteyecek çünkü öyle mutlular bende tasma aldım göğüs tasması onunla sabah aşkam yada çok bağırdıkça gezdiriyorum ve eve getiriyorum daha sakinliyor. Salmayı denedim ama yaralandı, diğer kedilerle kavga etti tırmalandı, bi kaç kere çok geç geldi ve korkuttu bizi o yüzden tehlikeli diye salmaktan vazgeçtim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-12, 02:23   #10

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

ben bu forumda kısırlaştırmayla ilgili son kez konuşuyorum..bi dahada kimseye bişe demicem..
kedileriniz kısırlaştırılınca yarım kalmicak arkadaşlar bi kere bunu bi anlayın..her kedi 7-8 aylıktan sonra kısırlaştırılmalıdır..çünkü daha sonrası hayvan için eziyete dönüşür..kediniz dişiyse ve çiftleştirip yavru alacaksanız o ayrı..ama o da yavrular sütten kesilince kısırlaştırılmalıdır..
pasiflora asla ve asla kızgınlığı engellemez..%100 bitkiselde diildir ayrıc..nasıl güvenipte verirsiniz anlayamıyorum açıkcası..veterinerim ver dedi bende verdim diye bi mantık mı var...o zaman başka bi veterinere sorsaydınız...passiflora insanlar için bir antidepresandır..ve hayvanlar için zorunlu olmadıkça(uçak yolculuğu gibi) kullanılması doğru değildir..kedinizi sırf kısırlaştırmamak için asla ilaç ya da iğne kullanmayınız..ilerde kanser falan olursa vicdan azabı çekersiniz..
hayvanı kısırlaştırmamak ona eziyettir..bunu anlayın artııııııkkkk...
dışarı çıkan bir kedi sürekli çıkmak isticektir ayrıca...ama bu kızgınlığıyla doğru orantılıdır..sadece bi çıkayımde gezeyim demek diildir..hele erkekse..erkek kedi bilinenin aksine martta kızgınlık yaşamaz..dişi kedi kokusu aldığı her an çiftleşmek ister...öle çekirgeyle böcekle oynasın geçer bağırması diye bişey yok yani...
son not:kedilerinizi kısırlaştırmanız demek onların daha kaliteli ve uzun yaşaması demektir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-12, 17:42   #11

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

pamus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Lapatya,

Siz kedinizi kısırlaştırdınız mı?

Biz kedimize eve arkadaş ta getirdik dişi ankara kedisi fakat bu da fayda etmedi. dişi kedi ile hiç ilgilenmiyor sürekli dış kapıya gidiyor ve bağırıyor. Bizim kedi sağır değil sağırsada belirli miktar sağırlık vardır sanırım.

Açıkçası bizde ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Acaba kısırlaştırsak mı diye düşünüyoruz belki sakinleşir diye fakat kedimiz çiftleşmek te istemiyor boşunada kısırlaştırmak ta istemiyoruz.

Sokağa bırakmayada kıyamıyoruz çünkü fazla yaşayamaz gibi sokakta.
kisirlastirmadik... cunku kesin cozum olmayabilir diyorlar... iki disi kedi ile denedik... ikisinde de hatunlar yakisikli ogluma pas vermediler...

kesinlikle sokaga birakmak yada baska bir yere verme taraftari degilim... ama bunun bir caresi olmali...:S
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-12, 17:45   #12

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

SEDAYDOGDU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben bu forumda kısırlaştırmayla ilgili son kez konuşuyorum..bi dahada kimseye bişe demicem..
kedileriniz kısırlaştırılınca yarım kalmicak arkadaşlar bi kere bunu bi anlayın..her kedi 7-8 aylıktan sonra kısırlaştırılmalıdır..çünkü daha sonrası hayvan için eziyete dönüşür..kediniz dişiyse ve çiftleştirip yavru alacaksanız o ayrı..ama o da yavrular sütten kesilince kısırlaştırılmalıdır..
pasiflora asla ve asla kızgınlığı engellemez..%100 bitkiselde diildir ayrıc..nasıl güvenipte verirsiniz anlayamıyorum açıkcası..veterinerim ver dedi bende verdim diye bi mantık mı var...o zaman başka bi veterinere sorsaydınız...passiflora insanlar için bir antidepresandır..ve hayvanlar için zorunlu olmadıkça(uçak yolculuğu gibi) kullanılması doğru değildir..kedinizi sırf kısırlaştırmamak için asla ilaç ya da iğne kullanmayınız..ilerde kanser falan olursa vicdan azabı çekersiniz..
hayvanı kısırlaştırmamak ona eziyettir..bunu anlayın artııııııkkkk...
dışarı çıkan bir kedi sürekli çıkmak isticektir ayrıca...ama bu kızgınlığıyla doğru orantılıdır..sadece bi çıkayımde gezeyim demek diildir..hele erkekse..erkek kedi bilinenin aksine martta kızgınlık yaşamaz..dişi kedi kokusu aldığı her an çiftleşmek ister...öle çekirgeyle böcekle oynasın geçer bağırması diye bişey yok yani...
son not:kedilerinizi kısırlaştırmanız demek onların daha kaliteli ve uzun yaşaması demektir...
arkadasim... bilgi paylasimin icin tesekkurler...
ancak bu kadar sert bir dille belirtmene gerek yok...

tesekkurler,
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-12, 23:36   #13

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

valla kısırlaştırma ile ilgili yalan yanlış bilgiler dönüp dururken bu forumda, gerçek olan ciddiye alınmazsa sert olurum...herkes üstüne alınmasın...diyecek bişey yok..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 09:16   #14

pamus üyesinin avatarı

Ankara
pamus Çevrimdışı

bende lapatya gibi düşünüyorum. Bu sokağa çıkma isteğinin kısırlaştırma ile çözüleceğini kesinlikle düşünmüyorum. Kısırlaştırmanın hem pozitif hemde negatif yönleri mevcut. Aşırı kilo alımı, kedinin pasifleşmesi ciddi anlamda negatif durumlar. Kısırlaştırılmış erkek kedisi olan arlkadaşım var kedi 10 kiloyu geçmiş hareket bile edemiyor ee yazık değilmi bu kediye. Belki anesteziden sonra masadan kalkamayacak. yani tamam sorun çiftleşmekten ötürü bağırma olsa ciddi ciddi bende düşüneceğim ama pamuk dışarı çıkmak istiyor. eve farklı farklı kediler getirdim yanlarına yaklaşmıyor direk kapıya gidiyor. bende bu konu ile iligli çözüm arıyorum sürekli kedim ile ilgileniyorum ki sussun diye ama ilgilenmeyince kapıya gidip bağırıyor. artık unutur diye ümit ediyorum belki öyle bağırmayı bırakır zamanla.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-12, 09:51   #15

Lapatya üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Lapatya Çevrimdışı

SEDAYDOGDU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
valla kısırlaştırma ile ilgili yalan yanlış bilgiler dönüp dururken bu forumda, gerçek olan ciddiye alınmazsa sert olurum...herkes üstüne alınmasın...diyecek bişey yok..

bak kendi agzinla soyluyorsun... herkes her seyi soyluyor bu insanlar ne yapsin...
o yuzden daha sakin ve daha dogru bir dille yazip anlatman gerekir...

buu durumda kusura bakma ama herkes ustune alinir... ve senin kimseye bu tonda konusmaya da hakkin oldugunu dusunmuyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları