Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 04-06-11, 01:10   #16

siyampati üyesinin avatarı

İzmir
siyampati Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim delirdi.

Küçük vuruşlarlar da olsa dövmek yerine size kabardığı an dikkatini dağıtacak birşeyler yapın. Henüz çok küçük oyuna çok yatkındır ve dikkatini çabuk dağıtabilirsiniz. Ucu tüylü ya da herhangi bir oyuncak alın size kabarmaya başladığında yüz vermeyin ve birkaç dakika sonra oyuncaklarıyla oynatmaya başlatın. İlk kez bir kediyle yaşadığınız için bu tip durumlarda korkmanız normal aslında Zamanla birbirinize alışırsınız ve aranızda mükemmel bir bağ kurulur emin olun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 01:23   #17

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

siyampati tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Küçük vuruşlarlar da olsa dövmek yerine size kabardığı an dikkatini dağıtacak birşeyler yapın. Henüz çok küçük oyuna çok yatkındır ve dikkatini çabuk dağıtabilirsiniz. Ucu tüylü ya da herhangi bir oyuncak alın size kabarmaya başladığında yüz vermeyin ve birkaç dakika sonra oyuncaklarıyla oynatmaya başlatın. İlk kez bir kediyle yaşadığınız için bu tip durumlarda korkmanız normal aslında Zamanla birbirinize alışırsınız ve aranızda mükemmel bir bağ kurulur emin olun
Ben o bağı yakaladığımızı düşünmüştüm ama henüz birbirimize tam alışamadık galiba. Konuştuğum kişi dövmemi bu şekilde hizaya geleceğini söylemişti. Kendi de öyle yapmış kedisine. Ben yine de azarlamadan önce oyunla dikkatini dağıtmayı bir deneyeyim durduk yere miniğimi kendime küstürmeyeyim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 01:40   #18

shejia üyesinin avatarı

Londra
shejia Çevrimdışı

Dövmek bir çözüm değil, anlık bir şekilde kurtulabilirsiniz ancak, ve bu kedinizin sizden korkmasına ve uzaklaşmasına hatta daha cok düşman bellemesine neden olabilir. Çok küçükmüs daha, annesini ya da önceki sahibini, evini özlüyor olabilir. Size de bir zarar veremez zaten. Bu kadar korkmanız çok yersiz, hele dövmeniz/korkutmanız daha da yersiz. O size diklenince onu okşarsanız vs sorunu çözebilirsiniz ama anladıgım kadarıyla buna cesaret edemiyorsunuz. En iyisi dövmeyi falan bir kenara bırakıp alışmasını bekleyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 01:51   #19

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

shejia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Dövmek bir çözüm değil, anlık bir şekilde kurtulabilirsiniz ancak, ve bu kedinizin sizden korkmasına ve uzaklaşmasına hatta daha cok düşman bellemesine neden olabilir. Çok küçükmüs daha, annesini ya da önceki sahibini, evini özlüyor olabilir. Size de bir zarar veremez zaten. Bu kadar korkmanız çok yersiz, hele dövmeniz/korkutmanız daha da yersiz. O size diklenince onu okşarsanız vs sorunu çözebilirsiniz ama anladıgım kadarıyla buna cesaret edemiyorsunuz. En iyisi dövmeyi falan bir kenara bırakıp alışmasını bekleyin.
İlk kez kedi sahibi oldum ve hayatımda ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldım haliyle biraz panikledim. Artık oyun oynayarak dikkatini dağıtmaya çalışacağım zaten dövmemin bir hata olduğunun farkına vardım. Önceki evini özlüyor olabilir tabi orada beş kediydiler bir tanesi kardeşiydi. Şimdi yapayanlız kaldı. Bu yüzden de az vicdan azabı çekmedim değil. Ama ona elimden geldiğince iyi davranmaya çalışıyorum. Bir tek çiçekler ve kablolar konusunda orta yolu bulamadık. Ona da sıra gelir elbet.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 02:43   #20

whynot üyesinin avatarı

whynot Çevrimdışı

arkadaşlarında dediği gibi dövmek çözüm değildir ki ileride kedinizin size karşı olan tavırlarını çok değiştirir. (ki artık yapmadığınıza göre sıkıntı yok)
5 kardeşten sonra etraf biraz sessiz gelmiş buda onu üzmüş olablir. size karşı kabarsada siz ona onun düşmanı değil dostu olduğunu hatırlatıp bunu ona hissettireceksiniz. onun için ilgiyi eksit etmiyeceksiniz ve yalnız bırakmayacaksınız kedinizi. bir önceki sahiplendiğim kedim 2 kardeşti . onlardan resmen ayrılmak istememiş evden zor çıkartmıştık ve yol boyunca hep miyavlamıştı. eve gelince hiç vakit kaybetmen onları aradı fakat bulamadı ve beni resmen annesi belledi. ben evdeysem benim yanımda oynar , tepeme çıkar ve kucağımdan başka yerde uyumazdı. uykuya dalınca yatağı koyardım ama 10 dk içinde kesin uyanır beni görür ve miyavlar atlar kucağıma uyumaya devam ederdi. gece uyumalarımızda hep benim yatağımda olurdu. hiç kendi yatağında yatmadı .ilk bir hafta hiç yalnız kalmadı çünkü yalnız kalınca miyavlıyordu devamlı. ama yinede uyuyacağı zaman ben olmadığımda benim ( gereksiz bir anım bu) onun için devamlı ilgilenin oyun oynayın koridorda koşturun ona kendini yalnız hisstirmeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 02:49   #21

siyampati üyesinin avatarı

İzmir
siyampati Çevrimdışı

evet onunla çok sık oyun oynayın. hatta size kabardığında birkaç dakika ilgilenmeyip sonra kucağınıza alın ve sakince dokunarak sevin, gözlerine güvenle bakın. inanın hayvanlar hissediyor ve sizin yanınızda kendisini güvende hissedebiliyor. ilerde dişleri çıkmaya başladığında kollarınızı, ellerinizi çizik içinde bırakacak korkmayın ve sadece dikkatini dağıtıp kediciği oynatın bu kadar basit
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 05:43   #22

nolsun üyesinin avatarı

İstanbul
nolsun Çevrimdışı

Size ricam ne yaparsanız yapın TIRNAKLARINI KESMEYİN. Yavru kedilerde tırnak tutunmak için çok önemli acaba dikkat ettiniz mi? Yavru kediler doğdukları anda tırnaklarını kullanmayı bilmezler biryerlere tırmanırken ya da otururken bile sürekli hazır haldedir. Ne yazık ki başımdan geçen acı tecrübede yavrunun tırnağını kestiğimizde kedicik sersem bişi oldu. Haklı sonuçta o iğne gibi batan düz duvarda bile durmasını sağlayan tırnakları yoktu. Bunun yanında uyuşturulmadan da pek kesebileceğinizi sanmıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 06:35   #23

whynot üyesinin avatarı

whynot Çevrimdışı

nolsun tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Size ricam ne yaparsanız yapın TIRNAKLARINI KESMEYİN. Yavru kedilerde tırnak tutunmak için çok önemli acaba dikkat ettiniz mi? Yavru kediler doğdukları anda tırnaklarını kullanmayı bilmezler biryerlere tırmanırken ya da otururken bile sürekli hazır haldedir. Ne yazık ki başımdan geçen acı tecrübede yavrunun tırnağını kestiğimizde kedicik sersem bişi oldu. Haklı sonuçta o iğne gibi batan düz duvarda bile durmasını sağlayan tırnakları yoktu. Bunun yanında uyuşturulmadan da pek kesebileceğinizi sanmıyorum
fikrim ve yaşadığım olay; 2 aylık yavru kedimin o uyurken ben tırnaklarını kesiyordum. kesmekten kastım kökünden veya dibinden değil ki zaten kökünden kesersen kedinin ölümüne bile yol açıyor orada damarları olduğu için bunu hepimiz biliyoruzdur. ben sadece uclarındaki sivriliği kesiyordum çünkü kediciğim sağolsun üstüme tırmanmaya bayılıyordu ve her tırmanmaya çalıştığında bir yerlerimi çiziyordu bilmeden ve istemeden ( izleri hala duruyor bakıp bakıp gülümsüyorum) ama uçlarındaki sivliği az bir miktar kestiğimde yine üzerime tırmanıyordu ama bu sefer tırnakları bana zarar vermiyordu. oda mutlu tırmandığı için bende mutlu çizmediği için.

bu olaydada kedinin olası bir saldırı halinde ( ki 1 aylık kedinin saldırabileceğini düşünmüyorum) uçlarındaki sivriliğin olmaması ise yaşanacak bu olayda hasarı en aza indirmek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 10:04   #24

İstanbul (Avrupa Yakası)
iremsim Çevrimdışı

ben kedimin tırnaklarını 2 haftada bi kestiriyorum veterinere.sersemlemiyo da.canavarlığından ödün vermiyo.hala tırmanabiliyo.o tırnaklar kollarımı kanatıyo.gayet tabi kestirsin.çok çabuk uzuyo zaten.benim kedim de 2 aylık ve dün geceden beri bi enerji patlaması yaşıyo.üzüm ün de dediği gibi biraz saldırgan,ama ben başedebiliyorum.çok daha fazla mama yemeye başladı.bunun sebebi gündüz çok fazla uyuması.çünkü babamlar akşam geliyo.bütün gün evde beraberiz.her dk oynayamıyorum.o da bu yüzden uyuyı.o yüzden gece çok enerjik oluyo.mümkün olduğunca gündüz yormaya çalışın onu akşamları sizi rahat bıraksın.
arada kızmak da eğitilmesi için önemli.patilerine de vurabilirsiniz.ya da parmağınızı kaldırarak yapma,yasak gibi kelimeleri bağırarak telaffuz edin.bi mahsuru yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 11:48   #25

xpaşax üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
xpaşax Çevrimdışı

en iyisi fransız manikürü yaptıralım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 13:15   #26

nolsun üyesinin avatarı

İstanbul
nolsun Çevrimdışı

Eldiven geçirelim napalım ama doğallığı bozulmasın diye şey etmiştim tabi siz bilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-11, 13:48   #27

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Ben onun tüylerini tararken bile korkuyorum bir şey olur taragı batırırım diye. Tırnaklarını kesmeye hiç cesaret edeceğimi sanmıyorum. Bu konuda buranın veterinerlerine de güvenemem ne yapalım çizsin istediği kadar.

whynot tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaşlarında dediği gibi dövmek çözüm değildir ki ileride kedinizin size karşı olan tavırlarını çok değiştirir. (ki artık yapmadığınıza göre sıkıntı yok)
5 kardeşten sonra etraf biraz sessiz gelmiş buda onu üzmüş olablir. size karşı kabarsada siz ona onun düşmanı değil dostu olduğunu hatırlatıp bunu ona hissettireceksiniz. onun için ilgiyi eksit etmiyeceksiniz ve yalnız bırakmayacaksınız kedinizi. bir önceki sahiplendiğim kedim 2 kardeşti . onlardan resmen ayrılmak istememiş evden zor çıkartmıştık ve yol boyunca hep miyavlamıştı. eve gelince hiç vakit kaybetmen onları aradı fakat bulamadı ve beni resmen annesi belledi. ben evdeysem benim yanımda oynar , tepeme çıkar ve kucağımdan başka yerde uyumazdı. uykuya dalınca yatağı koyardım ama 10 dk içinde kesin uyanır beni görür ve miyavlar atlar kucağıma uyumaya devam ederdi. gece uyumalarımızda hep benim yatağımda olurdu. hiç kendi yatağında yatmadı .ilk bir hafta hiç yalnız kalmadı çünkü yalnız kalınca miyavlıyordu devamlı. ama yinede uyuyacağı zaman ben olmadığımda benim ( gereksiz bir anım bu) onun için devamlı ilgilenin oyun oynayın koridorda koşturun ona kendini yalnız hisstirmeyin.
Benim kedim de eve ilk geldiğinde etrafını aradı o kadar masumdu ki iki gün boyunca ben onu nasıl kardeşinden ayırdım diye ağladım. Taşıma çantasının içine koyduğumda kardeşi dışardan bu içerden patileriyle kapıyı açmaya çalışıyodu. Bakabileceğime güvenseydim kardeşini de alırdım. Ama ilk gün evi tanıma işlemi bitince direk geldi kucağıma uyudu. Benim kedim de bensiz uyumuyor. Kucağımda uyutup yatağına koyuyorum bir kaç dakika sonra gelip tekrar kucağımda uyuyor. Yalnız onu dün odada yalnız bıraktım yanında uyumadım. Sabah gittiğimde kalorifer borularının arasına girmiş uyurken buldum. Yanıma geldi kucağıma çıktı uzun bir süre başını sürttü bana. Özledi herhalde yalnız bıraktığıma da pişman etti beni.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-11, 11:42   #28

Lindammm üyesinin avatarı

Eskişehir
Lindammm Çevrimdışı

1 aylık kediden korkuyorsanız ki sadece tüyleri kabartıyor tısslama saldırma olayı yok büyüdüğünde ne yaparsınız merak ettim )
benim kızım 2 aylık ve o da ani tepki olursa yanından hızlı geçersek vs anında tüyleri kabartır ya kaçar yada atlar üstümüze ama çok dadlu hiçte korku duygularım yok
hatta ilk geldiği zamanlar tısslardı o ürkütücü görünürdü ama yine korkan olmadı
bu arada bir yazınızda ''ÖNCE DÖVÜYORUM SONRA SEVİYORUM'' yazmışsınız siz hayvana bu şekilde yaklaşırsanız onda ne psikoloji kalır ne uysallık.. bence yol yakınken sizede çok alışmadan vazgeçin bu sevdadan....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-11, 12:02   #29

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Lindammm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1 aylık kediden korkuyorsanız ki sadece tüyleri kabartıyor tısslama saldırma olayı yok büyüdüğünde ne yaparsınız merak ettim )
benim kızım 2 aylık ve o da ani tepki olursa yanından hızlı geçersek vs anında tüyleri kabartır ya kaçar yada atlar üstümüze ama çok dadlu hiçte korku duygularım yok
hatta ilk geldiği zamanlar tısslardı o ürkütücü görünürdü ama yine korkan olmadı
bu arada bir yazınızda ''ÖNCE DÖVÜYORUM SONRA SEVİYORUM'' yazmışsınız siz hayvana bu şekilde yaklaşırsanız onda ne psikoloji kalır ne uysallık.. bence yol yakınken sizede çok alışmadan vazgeçin bu sevdadan....
Tüylerini beni görünce kabartıyor ve bulunduğu yerden beni uzaklaştırmaya çalışıyor. İlk kez bir kedi besliyorum haliyle panikledim. Sizin korkmamış olmanız her insanı aynı yapmaz. Ben hayvan besleme konusunda çok tecrübesizim. Bir kedinin ne zaman ne yapacağını kestiremiyorum. Böyle bir durumda korkmam gayet doğal.

Dövüyorum derken elbette minicik hayvanı evire çevire dövmüyorum parmaklarımla kafasına poposuna vuruyorum. Bu dövmek bile sayılmaz sadece yaptığını anlayıp bir daha yapmaması için bu yolu deniyorum. Bu da kendi fikrim değil kediyi aldığım kişi bu yola başvurmamı söyledi. Bir hayvanı dövmeyecek kadar hayvan sevgisi var içimde. Fikrinizi belirttiğiniz için sağolun ama biz kedimle mutluyuz. Hiç ondan vazgeçmek gibi bir düşüncem olmadı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-11, 12:15   #30

Lindammm üyesinin avatarı

Eskişehir
Lindammm Çevrimdışı

Tüy kabartma tısslama vs annesiyle öğrenmediğinden kendi kendine keşfetmeye çalışıyor bir nevi korunma içgüdüsü ile.. Ne kadardır sizinle bilmiyorum ama benim kızım geldiğinde ilk 2-3 gün hep kabarıp tıssladı anne altından yabancı yalnız yere gelince normal geliyor...
eminim 2-3 aya birbirinize alışınca eser kalmayacak bu tarz şeylerden.. samimiyetime güvenip korkmanıza gerek olmadığını söylemeliyim..
ayrıca ben kızımın tırnaklarını kesiyorum negatif olayla karşılaşmadık. kesmeminde sebebi çok bilinçsiz kullanıyor ellerimin üstü çiziklerle dolu.
madem mutlusunuz Ömür boyu dostunuzla mutluluklar dilerim...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları