Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 23-10-10, 22:03   #61
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedim çişini hep halıya yapiyor

çok sinir bozucu bir durum bu. geçmiş olsun. ben de o halımı hâlâ sermedim, mini bir kilimel idare ediyorum. ve neden yaptığını da bulamıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-10-10, 20:59   #62

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

kızgınlık dönemi işte..stresten bence..yada dikkat çekmezk istediği için..genelde erkek kediler yapar ama venüs niye yapıyordikkat çekmek içinbelirliyorlar nesneyi..ne kadar sil,temizle işe yaramaz inadına gider bulur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 15:57   #63

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

dorukgs tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tabiki çok işimize yaradı.Bizim Pamuğu da bir arada bir banyo da küvetin gider yerine tuvaletini yaparken yakalıyorum.Çamaşır suyu ile silindiği için mi acaba.Ben her çarşamba kedilerin kumlarını değiştiririm tamamen.2 hafta önce kum kalmamış 2 gün gecikti değiştirmem.Bende bu yüzden kumunu kirli bulduğu için küvete yapmış daha sonrada alışkanlık yaptı diye düşünmüştüm.Banyonun kapısını bir süre kapalı tutsam acaba unutur mu diye düşünüyorum.
Çamaşır suyunda ve idrarda amonyak olduğu için kedi çamaşır suyu kokusunu alınca tuvaleti olarak algılayabilir. Bu nedenle çamaşır suyuyla temizlemek doğru değildir. Sizin durumunuzda ise bence durum farklı ve kapının kapalı olması, kedinin farklı bir yere yönelmesine neden olacaktır. Kedinin kabını niye kullanmadığına odaklanmalısınız. Tabi küveti çamaşır suyuyla yıkamaktan vazgeçin yine. Kum kabını kullanmaması için birkaç neden olabilir.
Bir defa kum kabı sık temizlenmeli. Pis olursa başka yerlere yönelebilir kediler. Kumunun tipini beğenmiyor olabilir. Temiz, bol miktarda ince topaklaşan kuma hiçbir kedi dayanamaz. Veya üriner bir problem olabilir. Kediniz yaşadığı acıyla kabı özdeşleştiriyor olabilir. Veya kedi streste olabilir. Kediler strese karşı çok duyarlıdır. Kediniz evdeki bir değişiklikten dolayı kabının yerini, şeklini artık beğenmiyor olabilir. Taşınma, yeni biri katılması, yeni kedi,...vs.
Geriye gidip kedinizin ilk kabına yapmamaya başladığı dönemden itibaren dedektiflik yapmalısınız. Özellikle çiş yaparken izlemenizi tavsiye ediyorum, canı acıyor mu çok ölümcül olabilir kediniz özellikle kısırlaştırıldıysa.

Bu konu en son " 25-10-10 " tarihinde saat 16:12 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 16:09   #64

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

THETİS tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hiç birşeyi değişmedi herşeyi aynı, dün gitti yorgana çişini yaptı gittim kuru temizlemeye verdim, bugün ise yeni yorgan koydum yerine şimdi gitti ona yaptı çişini daha öbürünü kuru temizlemeden almadan hemde, neden yapıyor sizce çok üzüldüm bu duruma ???
Kediniz kaç yaşında, özür dilerim hikayenizi bilmiyorum. Bebekse durum farklı, yetişkin kabını kullanmaya alışkınsa farklı durumlar.

Bebek kedilerle bile ben ilk olarak tuvalete alıştırırken kediyi kısıtlı bir alanda bırakıyorum. Bebekse evde daha küçük bir alan, yetişkinse bir oda gibi. Bu alanın içineyse temiz yeterince büyük içinde bol miktarda ince topaklaşan kum bulunan tuvalet kabı koyuyorum. Yemekten sonra kediyi içine bırakıp, parmağımla biraz kazıyorum kullanmaya başlıyorlar. Yetişkin, kabı kullanmayı bilmeyen sokak kedilerini ise ilk defa dışarı yaparsa, yaptıktan sonra kakasını kabın içine atınıp kediyi de kaba koyunca bir daha orayı kullanmaya başlıyorlar. İnce topaklaşan kum olması önemli, kedilerin doğasına yakın. Daha sonra alışınca kristalleşen kuma veya diğer kumlara geçebilirsiniz, ilk başta onun ne olduğunu anlamıyorlar çünkü.

Temiz yeterince geniş, mahfuz kabı olup orayı kullanmayan bir kedi birşey anlatmak istiyor olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 16:45   #65
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

Ben de bir soru sorayım. Gündüzleri kedimin çişini yaptığını göremiyorum, yokum çünkü. Nasıl anlayacağım çişini yaparken acı çekiyor mu çekmiyor mu diye?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 17:56   #66

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

: ) Gece yaparken bakın.
Kum kabının yeri konusunda bazı kediler hassastır ama benimkiler hiç değil. Ordan alıp oraya koyarım, yapmaya devam ederler. Bu gibi bir durumda salona getirirdim ki yaparken göreyim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 17:56   #67

dorukgs üyesinin avatarı

Antalya
dorukgs Çevrimdışı

Pamuk kumunu kullanıyor.Sadece arada bir gidiyor oraya hani öyle çok rahatsız edici şekilde değil. Bir günlüğüne evimizde başka bir kedi kalmıştı kum kabını Pamuktan ayrı o kullanmıştı bir defalık.Kediyi zaten kabullenmedi kumda da o kedinin kokusu yüzünden de tavır yapmış olabilir.Şu anda evde herşey eski halinde çamaşır suyuda kullanılmıyor Pamukta sorun yok ama bizim ufaklıklar 7.aylarını dolduracaklar kızgınlık dönemine girer de o zaman onlardan sıkıntı yaşarım diye çok korkuyorum.Ben bütün gün evde değilim eve gelince heryeri işaretlenmiş olarak bulursam ne yaparım bilmiyorum.Umarım 1 yaşından önce kızgınlığa girmezler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 18:11   #68

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

Evinizde sanırım yanlış hatırlamıyorsam birkaç 7 aylık erkek ile bir anne kedi var. Bazı uzmanlar her kediye ayrı tuvalet kabı olmasında ısrarcı. Ben 3 yetişkin dişi kedime bir kum kabı kullanıyorum ama inşaat malzemelerini karıştırmak için olan derin ve geniş bir kabı kutunun içine koydum. İçine 10 lt kum boşaltıyorum ve her gün-en geç iki günde bir kakaları alıyorum. Haftada bir de tamamen değiştiriyorum ve çamaşır suyuyla da dezenfekte ediyorum. Bu sayede başka kum kabı aramadılar şimdiye kadar. Temizlemeyince, küçük süper kedim vigor, bağırıp bağırıp kızar, anlatır bana kumunu temizlemem gerektiğini
Sizde acaba aynı kaba yapmama problemi olabilir mi çok kedi varsa? Tekrar özür diliyorum tam bilmiyorum konuyu. Biraz dedektif olup, konuyu enine boyuna irdelemek gerek.
İşaretlemeye gelince, malesef muhtemelen 1 yaşını doldurmadan başlayacaklardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 18:31   #69

dorukgs üyesinin avatarı

Antalya
dorukgs Çevrimdışı

Bizimde kum kabı baya büyük.Hatta bazen neden yapıyorlar bilmiyorum herhalde birisi yaparken akıllarına geliyor tuvaletleri 2si yan yana bile gayet rahat yapıyorlar.Tabi çok komik görünüyor.Bende sabah,akşam düzenli temizliyorum.Her çarşambada tamamen döküp yeniliyorum.Şimdilik tuvalet sıkıntımız yok o bir dönemdi geçti.Ben bu arada iyi olanı düşünüp 1 yaşında kızgınlığa gireceklerini ve bizim onları o dönemde kısırlaştıracağımızı sıkıntı yaşamayacağımızı hayal ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-10, 23:37   #70

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

Merhaba vigor benim kedim 1.5 yaşında, geçen kış hiç böyle bişey olmamıştı çamaşır suyundan dedim onu kestim oda yerlere yapmayı bıraktı ama 2 gün arka arkaya 3 yorganın üstüne çişini yaptı neyseki halılara yapmyor bende bu ara yatak odalarının kapısını kapatıyorum giremesin diye çünkü özellikle yorganlara gidiyor, internetten araştırdım bi sprey varmış onu sıkınca 2 hafta oraya yapmazmış petshop a sordum onlar bi işe yaramaz dediler almadım bende. yalnız dediğiniz gibi ben kristal kumlardan kullanıyordum gerçi 1 sene onu kulladı ama yinede belki artık istemiyordur diye topaklaşan kuma geçtim temizliyorum devamlı hiç pis kalmıyor kumu ama ne olacak bilmiyorum bu arada kedimi kısırlaştırmadım ondanda olabilir belki ama direk çiş yapıyor işaret bırakma gibi bişey değil...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-10, 00:29   #71

Kocaeli (İzmit)
Gala Çevrimdışı

Bu kadar yorumu okuyunca Gala hala alışamadı diye üzülmeyi bıraktım En azından hep kucağımda olan kedik tuvaleti geldiğinde pat diye yere atlayıp suratıma bakıyor.. Daha 2-3 gün oldu eve geleli ama çok rahat alışacak demek ki değil mi ? Tuvaleti gelince ben götürüyorum kumuna.. Kum kabı biraz dar ama.. Alışsın diye bir iki damla çamaşır suyu damlattım.. Bir de daha aşıları olmadı,kısırlaştırılmadı.. Dün gece kustu ve ishal.. İyileştiğinde sağlıklı bir kedik olur kumuna yapar diye umuyorum ama.. Yanılmıyorumdur değil mi ? Çok zayıf bir de.. Ah Galam benim ya.. Hasta olduğunu biliyorum bir de başka yere yaptığında içimden bile kızamıyorum ona,hasta olduğu için üzülüyorum.. Zamanla düzelir değil mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-10, 10:20   #72

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

Thetis kediniz dişi mi? Dişi kedilerin koku bırakması çiş yapmalarından pek de farklı görünmüyor. Bazen kediler anlık bir olaydan olabilir, alıştıkları kumlarını kullanmayı bırakabiliyorlar. Petshopa katılıyorum pek işe yarayacağını sanmam. Kumu ince kuma çevirdikten sonra şimdi kedinizi izleyin. Eğer işaretleme gibi birşey değilse size birşey anlatmaya çalışıyordur. Düzelmezse sağlık kontrolü için veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Veteriner stres durumları için rahatlatıcı bir ilaç da önerebiliyor ayrıca.

Gala kaç aylık bir kedi, henüz yeni getirmişsiniz eve? Resimdeki kediyse 2-3 aylık gibi yaklaşık. Aşılarının olmadığını söylemişsiniz. Sanıyorum veterinere hiç gitmemiş çünkü ishal ve kusma iç parazite işaret ediyor. Aşılarından önce parazit durumunu halletmelisiniz, parazit değilse bile acilen tedavi edilmeli. Bence onu hemen bir veterinere götürün, tedaviye başlansın. Sonra onu bir odada tutun bir süre, tüm evde gezmesin. Hem parazit yumurtalarını yaymamış olur, hem tuvaletine alışır. Her seferinde siz götüremezsiniz. Kabını da tabi rahat büyük bir kapla değiştirin mutlaka. Zavallı bebekler kumu tam kazıp örtmeyi beceremezler. Yeri de darsa her yeri kaka olur. Aşılarını da sakın ihmal etmeyin. Bir kedinin tek güvencesi aşı. Pek çok hastalığın çaresi yok ama aşı koruma sağlıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-10, 19:07   #73

Kocaeli (İzmit)
Gala Çevrimdışı

Teşekkür ederim bilgiler için.. Evet resimde ki kedi,henüz 3 gün falan oldu eve geleli..
İzmit'te veteriner bulmak zor açıkçası biraz,okulum da olduğu için fırsat bulamıyorum Yarın gideceğiz ama veterinerimizi de ayarladık.. Onu öyle gördükçe benim içim parçalanıyor.. Çokta zayıf bir de,hep halsiz.. Sabah dinleniyor,akşam kendine geliyor.. Bir veterinere götüreyim de,bu dediklerinizin hepsini yapacağım..
Tekrar çok çok teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-10, 19:14   #74

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

gala merhabaizmitte vet bulmak niye zor olsunben de izmitteyim..vet arıyorsan izvet var dünya göz hastanesinin çaprazında..hayvansever bir vetmiş çok tavsiye ediyorlar tercan beyi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-10, 23:37   #75

Kocaeli (İzmit)
Gala Çevrimdışı

Merhaba Orayı buldum zaten ben de,aradım hemen geleceğim dedim daha önce hiç ihtiyacım olmadığı için zor oldu biraz bulmak.. Bir kaç yeri aradım yanlış çıktı falan en sonunda burayı buldum Çok teşekkür ederim yine de
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları