Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 31-07-16, 23:42   #1

ferhatunvr Çevrimdışı
Unhappy Kedim Bana Güvenmiyor Ve Galiba Korkuyor

Merhaba dostlarım, ben 19 yaşında bir gencim yaklaşık 13 14 yaşından beri uyuşturucu kullanıyorum eroin ve saire 5 aydır da amatem kliniğin de tedavi görmekteyim 5 aydır 1 tane bile arkadaşım kalmadı bütün arkadaşlarım ile yolumu ayırdım temiz bir sayfa açtım 2 haftada bir hastaneye gittiğim için işe de giremiyorum evdeyim tüm gün bu yüzden canım çok sıkılıyor şans eseri 5 ay önce çocukların elinde bir kedi yavrusu gördüm yaklaşık 1 aylık dı ve 1 gözü kör dü çocuklar biraz hırpalıyorlar dı bende eve alıp yemek yedirip bir gün filan sıcak yuvada kalsın sonra salarım diye düşündüm ve eve aldım sonra ondan vazgeçmedim ve 5 aydır benimle birlikte.

İlk zamanlar herşey çok güzeldi sürekli oyun oynatıyor dum kucağıma çıkıp yatıyordu kendini bana sevdiriyor du sabahtan akşama kadar benimle oynuyor beni seviyor du bir kedinin yapabileceği herşeyi yapıyorduk ancak son 3 haftadır filan çok korkuyor bana güvenmiyor yani yanına gittiğimde yemeğini vereceğim zaman hemen miyavlamaya başlayıp yanıma geliyor yemeğini yiyor ve elimden de yiyor sıkıntı yok ama yemeği yedikten sonra ben yanında kaldığım sürece bir yere sabit oturuyor ve hiç birşey yapmıyor ben gidince camdan gizlice izliyorum hemen kalkıyor ve etrafındaki oyuncakları ile oynuyor herşeyi yapıyor ben yanında olduğum sürece sürekli tedbirli davranıyor.

Kendisini sevdiriyor bana elimi uzattığım da kendi kafasını elime sürüyor filan seviyorum belli bir süre sonra kucağıma geliyor ve uyuyor uyandıktan sonra yere koyuyorum yine aynı şekilde kalıyor öyle. Ben tekrar onunla oynamak istiyorum bişeyler yapmak istiyorum hani büyümüştür belki oyun oynamak istemiyor dur ama ben gidince tek oynuyor oyunu geçtim benim yanımda bişeyler yapsın filan gezsin dolaşsın ne biliyim bişeyler ile uğraşsın bende izleyim onu. Lütfen yardım edin ne yapabilirim..

EK OLARAK : Annem aslım hastası olduğu için evde 2 hafta besledim balkonda sonra evimizin arkasına koydum orada besliyorum ve evin arkası nası diyim bodrum kattan dolayı kutu gibi bi yer geniş gezmek istediğinde duvarın üstüne çıkıp yan evlerin bahçesine filan gidiyor diğer kediler ile duruyor onların yanında oturuyor. Ve diğer kediler asla ona vurmaz vurmadı da kötü davranmalar onun yemeğini bile ellemez ler bilirler onun olduğunu ben onlara da balkonda yemek atıyorum zaten. Yardımcı olan herkese teşekkürler şimdiden...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-16, 00:59   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
Venüss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim Bana Güvenmiyor Ve Galiba Korkuyor

Öncelikle çok geçmiş olsun, dışarıdan bakıldığında ve sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak söylüyorum ki aslında kedinizle aranızda hiçbir sorun yok, kendini sevdiriyor, sizin kucağınızda uyuyor, yemek vereceğiniz zaman gelip miyavlıyor, bunlar aranızın gayet iyi olduğuna işaret. 3 hafta önce sizinle oynuyorken 4 hafta sonra kendi başına oyun oynamak isteyebilir, 2 hafta sonra bundan sıkılıp tekrar sizinle oynamak isteyebilir, her kedinin karakteri çok farklıdır, yalnız kalmayı seviyor olabilir, çok sevilmeyi tercih etmiyor olabilir. Sizin kedinizde kendi başına takılmaktan hoşlanan bir kedi Kediniz size güvenmese asla kendini sevdirmez, kucağınıza gelip uyumaz, elinizi uzattığınızda size sürünmez, kediler gururlu hayvanlardır, size yaranmak için bunları yaptığını zannetmiyorum Mamasını yedikten sonra onu biraz sevin sonra kendi haline bırakın, o isterse sizin yanınıza elbet gelir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-16, 19:15   #3

ferhatunvr Çevrimdışı

Venüss tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle çok geçmiş olsun, dışarıdan bakıldığında ve sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak söylüyorum ki aslında kedinizle aranızda hiçbir sorun yok, kendini sevdiriyor, sizin kucağınızda uyuyor, yemek vereceğiniz zaman gelip miyavlıyor, bunlar aranızın gayet iyi olduğuna işaret. 3 hafta önce sizinle oynuyorken 4 hafta sonra kendi başına oyun oynamak isteyebilir, 2 hafta sonra bundan sıkılıp tekrar sizinle oynamak isteyebilir, her kedinin karakteri çok farklıdır, yalnız kalmayı seviyor olabilir, çok sevilmeyi tercih etmiyor olabilir. Sizin kedinizde kendi başına takılmaktan hoşlanan bir kedi Kediniz size güvenmese asla kendini sevdirmez, kucağınıza gelip uyumaz, elinizi uzattığınızda size sürünmez, kediler gururlu hayvanlardır, size yaranmak için bunları yaptığını zannetmiyorum Mamasını yedikten sonra onu biraz sevin sonra kendi haline bırakın, o isterse sizin yanınıza elbet gelir
Yorumun için çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi olabilir ancak kafama şu takılıyor benim yanıma geliyor mesela bugün yanına gittim kucağıma geldi sevdim uyudu sonra yere indirdim biraz durdu ve koşarak yan bahçeye gitti yanına biraz yaklaştım ve beni görünce direk arkasına bakmadan çok uzağa kaçtı ben gidince belli bir süre benim orada olmadığımı anlayınca geri geliyor bunları yapmasından nefret ediyorum ben istiyorum ki benden kaçmasın yani ne istiyorsa yapsın ancak benim yanımdan gittiğinde korkudan kaçıyor gibi gidiyor yanına yaklaşınca çok uzağa kaçıyor sanki daha önce hiç görmediğim bir kedi benden korkup kaçıyor gibi.

Bundan 1 ay önce aramızda çok kötü şeyler oldu 2 kere filan çok sert vurmuştum ona onun bi suçu yoktu ben kriz geçirdim sinirlendim ve o an istemediğim şeyi yaptığı için oldu yaralanma Dı bişeyi olmadı sadece canı yanmıştır zaten hemen 15 saniye sonra o kadar pişman oldum ki ne yaptım ben diye kendime sinirimden ağladım duvarlara vurdum onu sürekli yanımda tuttum sarıldım çok pişman oldum ve sonra yemin ettim bir daha böyle bişey tekrarlan mayacak diye kırmızı yazı ile yazdığım yer için yardım ederseniz çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-16, 23:37   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
Venüss Çevrimdışı

Kediniz sizden ne zaman kaçmaya başladı? Siz ona vurduktan sonra mı bu hareketleri göstermeye başladı yoksa kedi küçüklüğünden beri böyle mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-16, 19:52   #5

ferhatunvr Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Kedim Bana Güvenmiyor Ve Galiba Korkuyor

Kediniz sizden ne zaman kaçmaya başladı? Siz ona vurduktan sonra mı bu hareketleri göstermeye başladı yoksa kedi küçüklüğünden beri böyle mi?
Şimdi şöyle ben kediyi 1 aylıkken filan çocukların elinden aldım çocuklar vuruyordu zarar veriyordu ve kedimin 1 gözü kör birisi vurup kör etmiş bende evime aldım 1 hafta 2 hafta evimde baktım sürekli benimle oynuyor Du benim yanımdan ayrılmıyor Du tişörtümü ağzına alıp emmeye başlıyordu beni sanki annesi sanıyordu aramız çok iyiydi sonra evin arkasında beslemeye başladım orada da aramız iyiydi sonra işte zarar verdim ona ama vurduktan sonra 1 gün aramız gergin oldu sonra yine düzeldi aramız bir birimiz ile çok iyi anlaşıyorduk ama işte yaklaşık 1 1.5 aydır böyle benden kaçıyor korkuyor hani sebebini öğrenmek istemiyorum neyden kaçıyorsa kaçsın sadece aramız iyi olsun eskisi gibi onu istiyorum sizlerden şunu istiyorum kedim ile aramı nasıl tekrar iyi yaparım bunu araştırıyorum balkona çıkıyorum sigara içmeye beni görüyor miyavlamaya başlıyor yemek istiyor yemeğini veriyorum yanına inip seviyorum sonra en ufak ses yapmamda veya bişeyim den korkunca kaçıyor niye bilmiyorum, ben yanına iken hiç rahat davranmıyor sürekli tetikte ve gergin oluyor kendini sevdiriyor bana kucağımda uyuyor filan ama sürekli tetikte oluyor en ufak elim ile ses yapsam hemen kafasını çevirip bakıyor sanki bişey yapacakmışım gibi sürekli gergin ve korku içinde ben kedimin eskisi gibi olmasını beni sevmesini istiyorum eğer olmayacak sa eskisi gibi olmazsa benden kaçmaya devam ederse yemek kapını önünden alıcam 2 3 gün yemek vermicem çıkıp dolaşsın yemeğini kendi bulsun belki artık yemek vermediğim için filan geri gelmez gider daha önce sokağa bırakmayı denedim ancak kapının önüne koyduğumda eve gidiyorum camdan bakıyorum yere pusmuş ve mazlum bir şekilde bıraktığım yerde duruyor İcim acıyor ve geri alıyorum ben kedim böyle davrandıkca sinirlenip ondan soğumaya başlıyorum inşallah yardım edersiniz de düzelir arramız. Yorumlarınızı bekliyorum şimdi zaten yanına iniyorum yemek istiyor yemek vericem sevicem inşallah kaçmaz ://
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-16, 21:01   #6

Gürsoy Çevrimdışı

Beyfendi kediniz sizi seviyor ve onda bir sorun yok. Siz ise kediden köpek gibi davranmasını bekliyorsunuz. Sizi her görüşünde heyecanlanan, kucağınıza atlayan, mıncık mıncık sevilmeyi bekleyen bir dost istiyorsanız köpek almalısınız. Kediniz büyüdükçe daha bağımsız, daha resmi davranmaya başlayacak. Bu sizi sevmediği için değil doğası böyle olduğu için. Kendinizi ve kedinizi suçlamayı bırakıp alışmaya çalışın lütfen.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-16, 22:38   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
Venüss Çevrimdışı

Kediye kendinizi alıştırdıktan sonra, ona düzenli yemek verdikten sonra sırf size, sizin istediğiniz gibi davranmıyor diye önünden yemeği alıp naparsa yapsın demek nasıl bir vicdansızlıktır söyler misiniz? Kusura bakmayın size yardım edemem,kedinin size karşı olan davranışları düzeltmek yerine önce kendi hareketlerinizi düzeltin rica ediyorum. Üstteki yoruma katılıyorum,kediniz yavruluk döneminde bir anneye ihtiyaç duyuyordu ve annesi olarak sizi görüyordu, büyüdüğü için artık buna gerek kalmadı, çünkü kendine bakabilecek, kendini koruyabilecek kadar büyüdü, kedinize vurarak ona geçmişte bir tramva yaşatmışsınız zaten ve kediler bunu asla unutmaz, kin tutan hayvanlardır. Bu nedenle sizin yanınızda kalmaktan çekiniyor ve tekrardan gelicek herhangi bir darbeden korkuyor, kedinizin sizden korkmaması için onunla sadece yemek verirken temasa geçmeniz kedi için de sağlıklı bir yol olucaktır. Kediler kendi kafasına göre hareket eden hayvanlardır ve köpekler gibi itaatkar değillerdir. Ya kediye gerçekten onu sevdiğiniz için, ondan karşılık beklemeden sevin yada hiçbir şekilde ona yaklaşmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-16, 16:08   #8

ferhatunvr Çevrimdışı

Gürsoy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Beyfendi kediniz sizi seviyor ve onda bir sorun yok. Siz ise kediden köpek gibi davranmasını bekliyorsunuz. Sizi her görüşünde heyecanlanan, kucağınıza atlayan, mıncık mıncık sevilmeyi bekleyen bir dost istiyorsanız köpek almalısınız. Kediniz büyüdükçe daha bağımsız, daha resmi davranmaya başlayacak. Bu sizi sevmediği için değil doğası böyle olduğu için. Kendinizi ve kedinizi suçlamayı bırakıp alışmaya çalışın lütfen.
Teşekkür ederim yorum için evet dediğinizi bende biliyorum ben köpek beslemeyi seviyorum ancak imkanım yok kediyi evde beslemek istiyorum ancak annem aslım hastası ve kedi köpek herhangi bir hayvanın kılı ona zararlı kanser başlangıcı var birde annemde bu yüzden bahçede besliyorum dediğiniz gibi davranıcam daha önce kedi beklemediğim için nasıl davrandıkları hakkında hiçbir bilgim yoktu teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-16, 16:12   #9

ferhatunvr Çevrimdışı

Kediye kendinizi alıştırdıktan sonra, ona düzenli yemek verdikten sonra sırf size, sizin istediğiniz gibi davranmıyor diye önünden yemeği alıp naparsa yapsın demek nasıl bir vicdansızlıktır söyler misiniz? Kusura bakmayın size yardım edemem,kedinin size karşı olan davranışları düzeltmek yerine önce kendi hareketlerinizi düzeltin rica ediyorum. Üstteki yoruma katılıyorum,kediniz yavruluk döneminde bir anneye ihtiyaç duyuyordu ve annesi olarak sizi görüyordu, büyüdüğü için artık buna gerek kalmadı, çünkü kendine bakabilecek, kendini koruyabilecek kadar büyüdü, kedinize vurarak ona geçmişte bir tramva yaşatmışsınız zaten ve kediler bunu asla unutmaz, kin tutan hayvanlardır. Bu nedenle sizin yanınızda kalmaktan çekiniyor ve tekrardan gelicek herhangi bir darbeden korkuyor, kedinizin sizden korkmaması için onunla sadece yemek verirken temasa geçmeniz kedi için de sağlıklı bir yol olucaktır. Kediler kendi kafasına göre hareket eden hayvanlardır ve köpekler gibi itaatkar değillerdir. Ya kediye gerçekten onu sevdiğiniz için, ondan karşılık beklemeden sevin yada hiçbir şekilde ona yaklaşmayın.
Yorumunuz için teşekkür ederim, ben vicdansızlık yapmıyorum siz doğru düzgün anlamadan beni yargılamaya çalışmışsınız ben kedi davranışlarını bilmiyorum dediğim de şuydu ki eğer olmayacaksa kedimi sokak hayatına alıştırıp daha sonra onu doğasına bırakmakdı ancak Gürsoy yardımcı oldu yol gösterdi bundan dolayı artık gerektiği gibi davranıp ondan yapamayacağı şeyleri beklemeyecem. Umarım tam anlamadan başkalarını böyle yargılamazsınız vicdansız olsam kediyi hiç almazdım. Teşekkür ederim yorumunuz için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-16, 17:16   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
Venüss Çevrimdışı

Ben kimseye yargısız infaz yapmadım ve üstte yazdığınız yorumda hiçbir şekilde sokağa bırakıp kendi doğasına alıştırmak isteme gibi bir düşünce göremedim, eğer düşündüğünüz gibi yazsaydınız yaklaşımım bu şekilde olmayacaktı. İyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-16, 06:40   #11

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Şu anda çevrimiçi

Bakın kediniz gayet normal davranıyor dışarda yaşayan kedilerde bu normal benim kedim yaklaşık 1 ay bahçeye çıkardığımızda bizi resmen unutuyor canavara dönüşüyordu eldivenle zor yakalıyoduk.kediniz sokakta yaşıyor ve sizin dışınızda insanlar var sesler var başına bir şey gelmiştir mutlaka ya biri kızmıştır ya ani bir sesten korkmuştur.evdeki kedim bile havai fişek patlasın bizi tanımaz öyle bir kaçar ki.Dışarda beslediğim kedilerim ilk başta dediğiniz gibi davranırlardı sonra dışarı çıktıktan sonra özgürlük yeni arkadaşlar vs bunlar evden bizden biraz soğumasına neden oldu yani şöyle mesela eve gelirdi yemeğini yerdi kendini sevdirirdi oyun isterse oynardı sonra gece ben gitcem diye miyav miyav.hayvan haklı sonuçta dışarda özgürlük kendi arkadaşları var.siz şu an o arkadaşlarınızdan ayrı olduğunuz için onunda size çok yakın olmasını istiyorsunuz ama maalesef kedilerin yapısı böyle sizi seviyor hem de çok yoksa yanınıza gelmez bile ama artık büyümüş alışmış dişiyse belki hamile falandır ondan hırçındır hamile olmasa bile kızgınlıktayken haybanlar sinirli oluyor yani normal anlayacağınız.lütfen yemek vermeye devam edin sonra ben ne yaptım dememek için.o artık özgür.istediği zaman sıkılıp gidebilir korkaklığı bir süre sonra geçer belki ama vurmak vs çözüm değil kesinlikle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-16, 18:08   #12

ferhatunvr Çevrimdışı

Yemeğini veriyorum onu seviyorum ilk gün yemek verdim sonra onu bahçeden evin içine soktum hafiften sonra etrafa baktı kokladı yeri çözdü ben halıya yattım bekledim ne yapacak diye dolaştı dolaştı sonra gelip üstüme çıktı yattı kendini sevdirdi filan 1 saat filan kucağımda kaldı sevdim indi yere tekrar çıktı kucağıma neyse sevdim filan sonra bahçeye koydum e ve gidecektim ama hala bana gelmek istiyordu bende 5 dk sevip yerde kapıyı kapatıp gittim 2 3 gündür kaçmıyor benden ben yanına indiğimde geliyor yemek yiyor seviyorum filan ben gidince dolaşıyor 4. Katta oturuyorum kedim bodrum katının bahçesinde kalıyor dedemlerin evin arkasında yani balkondan baktığımda ona beni görüyor miyavlamaya başlıyor bende yiyecek atıyorum yiyor bi sorum var balkondan baktığımda her miyavlamaya başladığında yemek mi istiyor yoksa yanına inmemi, filan da istiyor olabilir mi? Şöyle ki miyavlamaya başladığında balkondan bi aşağı doğru tükürüyorum ayıptır söylemesi hemen tükürüğe doğru koşuyor bende yemek istiyor diye yemek atıyorum ve yemek atmadığım zaman miyavlıyor biraz sonra önüne bakıyor ara ara bana bakıyor yani sanki pek takmıyor gibi ) çok seviyorum ya kedimi piss olmasa yanına her indiğimde öpe öpe bayarım onu Birde pire var Kedimde ilaç yakın çevremde satılmıyor Aca bildiğiniz ev çözümü var mı pireyi yok etmek için yıkarım ancak korkar diye yıkamıyorum limon kokusundan kaçıyorlar mış kafasının arkasına yalamak içim yetişemeyeceği yere limon damlatsam kaçar mı pireler? Anlattığım şeyler hakkında düşüncelerinizi ve bu pire sorunu için çözüm varsa onu yorum olarak atarsanız sevinirim. Teşekkürler yorumlar için..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-16, 23:19   #13

ferhatunvr Çevrimdışı

Şuan kaçmıyor ancak birşey sormak istiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum bir tane kedi var bizim buralarda dolaşan büyük kedi benim kedimi sürekli gördüğünde tek yakaladığında ensesinden tutuyor ağzı ile sirkeliyor ona zarar veriyor kaç kere gördüğümde ona taş filan fırlattım kaçsın korksun gelmesin diye ama sürekli aynı şeyi yapıyor daha dün amcam söyledi dedi sabah işe giderken bi baktım büyük siyah Beyaz bir kedi senin kedinin ensesinden tutmuş üstüne çökmüş sirkeliyor dedi ne yapmalıyım bilmiyorum yuva yapmıştım ona kutu gibi çok önceden ancak içinde kalmak istemiyordu içine koyar koymaz miyavlamaya başlıyordu ve sürekli miyavlıyor du bende serbest bıraktım kedim bizim bahçeden ayrılmıyor sürekli baktığımda bahçede yatıyor yada oturuyor oluyor ara sıra sıkılınca yan bahçeye filan geçiyor ama hiç bahçeden sokağa filan çıkmıyor. Yani evden dışarı çıkmayan bir insan gibi büyük kediden onu nasıl koruya bilirim? Birde ben kedimin yanına indiğimde yemek vermeye çok heyecanlı bir şekilde bana doğru koşuyor sürekli etrafımda dolanıp kendini bana sürdürüyor sevmemi istiyor yemek yedikten sonra 30dk seviyorum kucağıma filan geliyor ondan sonra o hevesi gidiyor acaba sıkılıyor mu? Ve birde sürekli gözünün altından bakıyor yani başı eğik ve gözünü yukarı kaldırarak alttan bakıyor sanki nefret edermiş gibi bunun bi anlamı var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları