Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 01-09-08, 22:20   #1
 
semram94 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 23
Mesajlar: 193
semram94 Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerin Davranışları

KIZGINLIK DÖNEMİ DAVRANIŞLARI

Erkek kediler her zaman, çiftleşmek için östrustaki yani kızgınlık dönemindeki bir dişi kedi arayışı içindedir. Dişi kedilerin östrus periyodu Ocak ayında başlar. Çiftleşme dürtüleri Mart veya Nisan, Haziran ve Eylül aylerında artar. Ekim ve Aralık aylarında ise son bulur.

Östrus ve Ovulasyon:

Östrus (Kızgınlık) ve Ovulasayon (Yumurtlama) dönemleri aynı şeyler değildir. Ovulasayon sadece çiftleşmeden sonra şekillenir. Ancak çiftleşmenin olabilmesi için dişi kedinin kızgınlıkta olması gerekmektedir. Kızgınlıktaki dişi kedi; sinirlidir, kuyruğunu havada tutmaktadır ve bir erkek kedi arayışı içindedir. Uzun, yüksek sesli ve sert tonlu miyavlamasıyla bir erkek kedi çağırmaktadır.

Reddetme ve Kabullenme:

Dişi kedi erkeği kabul edecek olsa bile önce erkeğin kur yapmasını sağlamak için reddedecekmiş gibi davranır. Erkek kedi geri çekilir, üzüntüsünü sesiyle belli eder.Birkaç reddetme sonunda dişi kedi mırlayarak ve erkeğin önünde yuvarlanarak onu kabul ettiğini belli eder.

Çiftleşme:

İlk çifleşmeden sonra çiftler kur yapmaya devam edebilirler. Dişi östrusta olduğu için başka erkek kediler de arayabilir. Eğer bir yavru istiyorsanız, kedinizin sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi için ilk başarılı çiftleşmeden sonra onu diğer erkek kedilerden uzak tutmalısınız.

DİŞİ VE ERKEK KEDİLER ARASINDAKİ DAVRANIŞ FARKLILIKLARI

Kısırlaştırılmış bir kedi besleyecekseniz, bazen kısırlaştırılmış olsa da cinsel yönden aktif kalabilir ama, genellikle cinsiyeti pek fazla önem taşımayacaktır. Kediniz kısırlaştırılmamışsa cinsiyetiyle ilgili dikkkat edilmesi gerken bazı noktalar olacaktır.

Erkek Kediler:

Çiftleşme dönemlerinde dişi kedileri çekmek için idrarlarıyla işaret bırakırlar.
Daha kavgacıdırlar ve hem insanlar hem de diğer kediler içndeki sosyal statuleri kendileri için daha çok önem taşır. Bir numara olmak için savaşır.
Kısırlaştırılmış erkek kedilerin ise diğer kediler içinde toplumsal bir yeri yoktur ve kısırlaştırılmamamış kediler kadar çok kavga etmezler.

Dişi Kediler:

Dişi kediler arasındaki hiyerarşi yavru sayısına bağlıdır. En sözü geçen kedi, en çok yavrusu olandır.
Bir dişi kediye sahipseniz ve onu kısırlaştırmadıysanız, istenmeyen gebelikleri önlemek için kızgınlık dönemlerinde başıboş bırakmamaya özen göstermelisiniz.

KÖTÜ TUVALET ALIŞKANLIĞI

Kediniz kum kabı dışında evin farklı yerlerini tuvalet olarak kullanıyorsa, ya ona bu alışkanlığı kazandıramadınız veya kum kabıyla ilgili bir problemi var demektir ya da kedinizde bir boşaltım sistemi hastalığı vardır.

*Kum kabı evin sakin bir köşesinde olmalı ve kedinizin yemek kapları asla kum kabının yakınında olmamalı.

*Birden fazla kediniz varsa herbiri için ayrı kum kapları bulundurmanızda yarar vardır.

*Kedinizin kum kabı dışına yaptığı idrarı koku giderici spreylerle temizleseniz de kediniz hassas burunu ile orada kendi idrarının kokusunu alabilir. Bu nedenle temizlikten sonra uzerini kalın vinil bir parçayla kapatmanızda ya da üzerine kedilerin hoşlanmayacağı parfüm, kolonya gibi seyler dökmenizde yarar vardır. Kediniz bir daha aynı yeri tuvalet olarak kullanmayacaktır.

SEYAHAT STRESİ


Seyahat, birçok kedide strese bazen de kusma gibi problemlere yol açar. Kendi yaşama alanından, tanıdık çevresinden uzaklaşan kedi strese girer. Kedinizi her zaman yanınınızda istemeniz çok normal ama onun için en iyi olanı alıştığı ortamda kalmasıdır. Kedinizin seyahatlerinizde yanınızda olması dışında bir alternatifiniz yoksa onu henüz yavruyken yolculuğa alıştırmalısınız. Öncelikle kediniz için bir seyahat çantası edinmelisiniz. Kediniz yolculuklara alışkın da olsa o ve kendi güvenliğiniz bu gerekli.

*Herhangi bir yolculuktan önce kedinizi arabaya ve seyahat çantasına alıştırmalısınız.

*Seyahat çantası her zaman kedinizin ulaşabileceği bir yerde ve kapısı açık olmalı. Meraklı kediniz çantayı da keşfetmek isterken ona alışacaktır.

*Kediniz hiçbir zaman seyahat çantasında rahatça uyumayacaktır. Ama yolculukların sayısı arttıkça bunlara alışacak, kendini daha rahat hissedecek ve daha uzun seyahatler için hazır duruma gelecektir.

*Kedinizin arabanın içinde serbestçe dolaşmasına asla izin vermeyin ve kesinlikle arabanın bagajında seyahat edebileceğini düşünmeyin.

*Çok sıcak ve çok soğuk havalarda kedinizi arabada bırakmayın. Sıcakta ısı çarpaması sonucu bayılabilir ve soğukta da soğukalgınlığına kapılabilir.

*Son olarak; tatile çıkarken kedinizin kum ve mama kaplarını, mamasını, tüy bakım malzemelerini, oyuncaklarını da yanınıza almayı unutmayın.


KEDİLER NEDEN KAVGA EDER?


Hayvan sahiplerinin en çok karşılaştığı problemlerden biri de aynı evde besledikleri kedilerin geçinememesidir. Bazı durumlarda kedilerin arası sadece soğuktur, birbirlerini umursamazlar, bazen birbirlerine tıslayabilirler. Bazı kediler ise bunu kavga etmeye kadar götürebilirler. Aslında bu davranış biçimlerinin hepsi normaldir. Evde kendi krallığını ilan etmiş olan kedinin bunu başka kedilerle paylaşmak istememesi çok doğal. Ya da sadece kedilerin kişilikleri birbirine uymuyordur. Yaşlı ve sakin bir kedi ile genç ve oyuncu bir kedi de anlaşamayacaktır.

Araştırmalar, zamanla kedilerin göreceli bir barış içinde yaşamaya başladıklarını göstermiştir. Hatta bazen kediler birbirine çok da yakınlaşabilir. Arasıra kavga etseler ya da birbirlerine tıslasalar da aynı oda da rahatça yiyor, uyuyor ve yalanıyorlarsa kedileriniz yıllarca bir arada yaşabilir demektir. Ama kavgalar ciddileşirse kedilerinizi bir davranış bilimci veteriner hekime götürmenizde yarar vardır.

İDRARLA İŞARET BIRAKMA

Kediler genellikle duvar, kapı gibi dikey yüzeylere işaret bırakırlar. Kedi ayaktadır, arka bacaklar gergindir, kuyruk havadadır, işaret bırakacağı yere arkasını dönmüştür ve idrar yüzeye sprey gibi boşaltılır.

Hem dişi hem de erkek kediler kendi yaşama alanlarının sınırlarını çizmek amacıyla idrarlarıyla işaret bırakırlar. İşaret bırakma, kum kabı dışındaki yerleri tuvalet olarak kullanmakla aynı şey değildir. İşaret bırakan kedi bir defada sidik kesesini boşaltmaz, farklı noktalara azar azar idrar yapar.

Erkek kediler çiftleşme dönemlerinde dişi kedileri çekmek için işaret bırakırlar. İdararlarında feromon adı verilen 17 farklı kimyasal belirleyici vardır.

Alt Üriner Sistem Hastalıkları da kedilerin idrarlarını bir defada boşaltamamalarına ve kum kabı dışına idrar yapmalarına neden olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-15, 11:52   #2
 
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 60
gazeteci Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Davranışları

sürekli evde saklanıyosada hasta olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-15, 16:41   #3
 
Pirelli üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Yaş: 25
Mesajlar: 87
Pirelli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Davranışları

Tam ihtiyacıma göre bir başlık olmuş teşekkürler. Size kendi kedim hakkında sorular sormak isterim.
10 aylık dişi bir kedim var. Yalnız olduğunu hissediyorum
Dışarıda gezdirirken kedilerin yanına bırakıyorum bazen çantasıyla. onların yanına gitmek istiyo gözlerimin içine bakıyo kapısına patiliyor. Ama diğer kediler sanırım onları da kafesleyeceğim diye bana kötü kötü bakıp gidiyor. Camdan kedi gördümü gözleri kocaman oluyor onlara sesleniyor. Sanki kurtarın beni der gibi acı acı miyavlıyor.

Kafayı yicem yada yedim zaten. kendimi çok suçlu hissediyorum

Acaba bir kedi daha mı alsam eve yalnızlığını gidermiş olur. Kedim çok oyuncu yetemiyoruz ona kapıya gidip gidip miyavlıyor. Apartman boşluğunda gezmeyi çok seviyor ancak apartmanımız kedi düşmanı dolu gezdirme diyorlar. Kaçtı mı kapıcı dairesinin oralara kaçıyor aralara derelere girip saklanıyor çıkmıyor. gece gündüz hırsız gibi dolanmak hoşuma gitmiyor oralarda.
Dışarıda gezdirsem.. en son çıkardığımızda arabanın altına girip oradan kuytu bir çalılığa girip ödümü koparmıştı.
Kendileri tırsak, meraklı, hemen üşüyen ve yemek seçen bi kedi. Herhalde kaçtı mı ölür bu nezaketle.

Sizce kedime nasıl yardımcı olabilirim. Aşırı oyuncu, potansiyel arkadaş canlısı.
-Tek mutlu mudur arkadaş edinsem ona kıskanır mı?
-2 side dişi olursa mutlu olabilirler mi?
-2. kediyi yavru mu almalıyım birbirlerine alışmaları için? (yavru olunca sahiplenebiliyorlar sanırım bir arkadaşım öyle bahsetti kendi kedilerinden)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-15, 16:52   #4
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 1.521
canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Davranışları

kedinizi apartmanda gezdirmeye alıştırıp sonra çıkartmayınca tabiki mutsuz olur.evde yaşayan kediyi bahçeye çıkarınca elbet huzursuz olup gitmek ister güvenli bir yere.kısır değilse kısırlaştırıp evde kalması daha iyi.2. kedi almasına alırsınız ama maddi gider ikiye katlanacak, manevi sorumlulukta iki katına çıkacak.bunlarıda düşünün.ikinci kedinin cinsiyeti farketmez.zamanla hepsi birbirlerine alışıyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-15, 17:01   #5
 
Pirelli üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Yaş: 25
Mesajlar: 87
Pirelli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Davranışları

@canancan
Gezmeye alışması tam olarak benlik bi durum deildi. Ailem evde hiç kedi beslemiş insanlar değil. Yavruydu annesi yoktu. Hava koşulları nedeniyle evde barındırmam gerekti. Dışarıyı saldığımda sokağı unutmasın diye gezdiriyordum hastalık çıkınca salamadım bir daha. Yasaklandı.. Sonraları bahçe gezmelerini apartmana düşürdüm. Şimdiyse aşırı nadir çıkarıyoruz ama yetmiyor.
Özetle alışmış bulundu şimdi ise vicdan azabından deli oluyorum.

Maddiyattan çok kedinin huzuru daha önemli. Ev ortamı zaten yer yer huzursuz oluyor. Kedi ortamın havasını değiştiriyor ancak bir de buna kedi kavgası eklenirse.. Yeni kediye çözüm bulamam salamam da daha da gerilir ortam.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kediler Neden Mırlar? Küçük Cezve Kediler 2 31-07-15 10:15
KediLerin dişLeri fırçaLanır mı ?? кöקüк Kedi Sağlığı 23 06-10-12 19:40
Kedilerde Üreme Davranışları >Ferik ve Bulut< Kedi Sağlığı 0 09-12-08 06:29
Kedilerin Kullanma Klavuzu.. Mihav Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 3 29-10-08 01:41
Kediler Neden Mırlar semram94 Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 0 01-09-08 22:36Saat 08:10.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205