Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 06-11-15, 13:26   #16

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedilerimizi oynamak için evin dışına çıkarmalı mıyız?

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdi kediyi bahçeye çıkarıp çıkarmamak kedinin kısır olup/olmaması, bahçenin güvenliği, kedinin ırkı gibi konularla direk bağlantılıdır. Bahçe derken bahçe apartman bahçesi mi, müstakil evin bahçesi mi?
Apartman bahçesi ise hiç kalkışmayın. Ev bahçesi ise düşünebiliriz. Ama bahçe ne kadar güvenli, duvarlardan atlar mı bunu da düşünmek lazım. Kediniz iran cinsi olduğu için ben bahçeye çıkmasını pek doğru bulmam, tembel bir ırk sonuçta haraketi sevmez çok. Benim kızım da iran kedisi olsaydı ben salmazdım bahçeye, ama sibirya cinsi. Sibirya kedileri çok haraketlidir, haraketden kasd edilen de hoplayıp zıplama, ağaca tırmanmadır, imkan varsa bahçeye çıkarılmalıdır denilir. İran kedileri için böyle bir mecburiyet olduğunu zann etmiyorum, evde daha mutlu olacaklardır.
Siz yinede ben hergün birkaç saat tasma (harness) ile gezdirebilirim diyorsanız bahçeye alıştıra bilirsiniz, yanlız çıkmasına izin vermeyin ama. Hem çalınma, hem geri dönmeme, hem de saldırıya uğrama riski var.
Her İran cinsi uyuz olmuyor aklınızda yerleştiği gibi bizimki çok hareketli ve 3 ayını bahçede kelebek, sinek böcek, kertenkele, çekirge vs avlayarak geçirdi. Hergün en az 1 saat bahçeye çıkıyordu ve çok mutluydu. Artık bizim oğlum gel bahçeye çıkalım lafından bile aşağı koşmaya başlıyordu. Ve evet bahçemizde beslediğimiz baya kalabalık bir kedi nüfusu olmasına rağmen kısır olduğu için hiçbir kavgaya bulaşmadı fakat kendini/alanını korumasını da bildi.
Tasma ile ilk haftalar dolaştırdık fakat kendisi pek sevemedi ve rahatsız oldu açıkçası. Kaçma girişiminde bir kere bulundu ve komşunun bahçesine girip aldık sorun olmadı. Sıkı takip edilirse hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum.
Tek sorun kış için İstanbul'a döndüğümüzde onda hissettiğim mutsuzluktu o da şimdi alıştı artık burada birkaç kere bahçeye çıkarmaya çalıştık fakat asansör konseptine pek alışamadığı için olmadı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 14:04   #17

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Her İran cinsi uyuz olmuyor aklınızda yerleştiği gibi bizimki çok hareketli ve 3 ayını bahçede kelebek, sinek böcek, kertenkele, çekirge vs avlayarak geçirdi. Hergün en az 1 saat bahçeye çıkıyordu ve çok mutluydu. Artık bizim oğlum gel bahçeye çıkalım lafından bile aşağı koşmaya başlıyordu. Ve evet bahçemizde beslediğimiz baya kalabalık bir kedi nüfusu olmasına rağmen kısır olduğu için hiçbir kavgaya bulaşmadı fakat kendini/alanını korumasını da bildi.
Tasma ile ilk haftalar dolaştırdık fakat kendisi pek sevemedi ve rahatsız oldu açıkçası. Kaçma girişiminde bir kere bulundu ve komşunun bahçesine girip aldık sorun olmadı. Sıkı takip edilirse hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum.
Tek sorun kış için İstanbul'a döndüğümüzde onda hissettiğim mutsuzluktu o da şimdi alıştı artık burada birkaç kere bahçeye çıkarmaya çalıştık fakat asansör konseptine pek alışamadığı için olmadı...
Uyuzluk meselesi değil bu yanlız, iran kedileri haraketi sevmez dedim. Genelde kedi karakter cetvellerinde iran kedileri için oyunbazlık/enerji haneleri 1 veya 2 yıldızlıdır, sibirya kedilerinde 5 yıldız. Oradan yola çıkarak sakin ve dışarıdan hoşlanmayan bir cins olduklarını düşündüm. Ama tabi karakter konusu da var haklısınız, sizinki gibi dışarıyı seve de bilir. Alıştıktan sonra şimdi çıkamaması kötü olmuş. Peki dışarıya çıkmak istiyor mu yoksa halinden memnun mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 15:18   #18

Ankara
ferah Çevrimdışı

Arkadaşlarında dedigi gibi bir kere dışarı alıştı mı evde durmak istemeyecek ve sürekli sokak isteyecek. Zaten çok güzel bir gezme kafesi var gittiğim her yere onu da taşıyorum hem hava alıyor hemde yanımda oluyor. Bahçe müstakil bahçe değil, apartmanın bahçesi. Dolayısıyla bir sürü büyük kediler var. Yarın öbür gün başıma iş almak istemiyorum kaçarsa çok üzülürüm. Bir daha bahçeye cikarmamaya karar verdim zaten çok evcimen bir kedi çok da tembel bütün gün yesin içsin yatakta yuvarlansin biraz daha büyüyünce göğüs tasması alırım beraber yürüyüş yaparız suan zaten daha küçük 2 aylık .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 15:21   #19

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Sorun zaten dışarı çıkmayı isteyecek bir bahçe kavramını algılayamaması... Müstakil evde kapıdan çıktığınız gibi bahçeye giriyorsunuz ama apartmanda olunca mecbur asansör ya da başka bir kapıdan merdiven holüne gitmek ve katlarca aşağı inmek lazım, bu da onda kafa karışıklığı yarattı tabi ve o yüzden ev kapısında miyavlamıyor. Balkona çıkarıyorum ben de hergün 15-20 dkya indi çünkü bayağı soğuk oluyor. Balkonda da dolaşıp kedi çimi falan yiyor, saksıya ekmiştim... Gece yatmadan 30 dk - 1 saat topla oyun oynuyoruz hatta geçen gün o kadar coştu ki elimdeki topa saldırırken ilk defa tırnağı battı yanlışlıkla Elbette cinslerin belli bir kişilik skalası oluyor fakat hepsi aslında çok farklı karakterler sadece bunu söylemek istedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 15:23   #20

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

ferah tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlarında dedigi gibi bir kere dışarı alıştı mı evde durmak istemeyecek ve sürekli sokak isteyecek. Zaten çok güzel bir gezme kafesi var gittiğim her yere onu da taşıyorum hem hava alıyor hemde yanımda oluyor. Bahçe müstakil bahçe değil, apartmanın bahçesi. Dolayısıyla bir sürü büyük kediler var. Yarın öbür gün başıma iş almak istemiyorum kaçarsa çok üzülürüm. Bir daha bahçeye cikarmamaya karar verdim zaten çok evcimen bir kedi çok da tembel bütün gün yesin içsin yatakta yuvarlansin biraz daha büyüyünce göğüs tasması alırım beraber yürüyüş yaparız suan zaten daha küçük 2 aylık .
Kaçacağını sanmıyorum, küçük olduğu için tasma ile gezdirin derim bahçede. Sosyalleşmesi açısından çok önemli dış dünyadan korkmaması. Ondan bunu mahrum etmeyin çünkü gerçekten çok Mutlu oluyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 16:23   #21

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Şu anda çevrimiçi

Bizimkiler apartman olayını da çözmüşlerdi kapıyı açınca aşağı kapıyda açıyoduk binada ses duymaynca koşa koşa iniyolardı gelirkende biz pencereden seslenyoduk bahçedeyse ses veriyodu başta gdip alıyoduk ama zamanla bina içnden pisi diye diye gelmeye başladılar hatta tosun oğlum kapıya kadar çıkıyodu tırmalıyodu bizde duyana kadar beklydu tabi asansör ve çok araba sorunumz yoktu sakin bir yerdi ztn bahçelerdn dolanyolardı ve dğer kedilerde artık onları kabullenmişti.bahçedekilere verdğmz yemeği koklayıp yemezlerdi ztn hanımevladı olduklarndan aç hayvanlarda nasıl mutlu olur beklerlerdi maalesf artık ortam pek müsait değil.Ordayken mecburi kızımı 2 ay falan bahçe de bırakmak zorunda kalmıştık yazın biz yokken komşular mama ve su koymuşlardı bhçeye.Döndùğümzde bulamam diyodum ama hemen o gùn geldi bizi çok özlemişti ve zayflamıştı ama o bölgeyi terk etmemiş ve hayatta kalmıştı alışkın olmasa zor.gerçektende mutlu oluyolar ağaçlarda geziyolar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 17:11   #22

Lily_jimmy Çevrimdışı

alpenglovv tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gözetiminiz altında birkaç sefer daha çıkarırsanız korkularını kesinlikle aşıyorlar. Benim kedim de ilk çıktığında korkudan titriyordu, şu an korkudan eser yok. Ancak malesef daha sonra sürekli dışarda olmak istiyorlar, ben şu an zor tutuyorum, sürekli camın önüne gidip miyavlıyor beni çıkar diye
Napsam bilmiyorum, bilsem hiç alıştırmazdım. Çıkıp dönmeme ihtimali var çünkü.
Eğer birileri alıp götürmezse muhakkak dönüyorlar. Kedimin 1 hafta sonra bile döndüğü zamanlar vardı ( sonra anladık ki biri evinde tutuyormus). Dönüyorlar yani. En azından ben öyle tecrübe ettim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 00:14   #23

alpenglovv Çevrimdışı

Lily_jimmy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eğer birileri alıp götürmezse muhakkak dönüyorlar. Kedimin 1 hafta sonra bile döndüğü zamanlar vardı ( sonra anladık ki biri evinde tutuyormus). Dönüyorlar yani. En azından ben öyle tecrübe ettim.
O 1 hafta bana geçmez, mahvolurum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 02:50   #24

Lily_jimmy Çevrimdışı

alpenglovv tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O 1 hafta bana geçmez, mahvolurum
Evet baya kötü oluyor. Sokak sokak aramıştım. Çıkıp geldiğinde çok mutlu olmuştum. Ve şimdi coookk uzaklarda ve ben çok özlüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 12:20   #25

Ankara
ferah Çevrimdışı

Forumlarda okudum sizde okuyun kedisi çıkıp geri dönmeyen ilanlarla kedisini bulmaya çalışan bir sürü arkadaşımız var malesef şuan Semiramis le dışarda kahvaltı ediyoruz kafesinin icinde de olsa beni görmek sesimi duymak onu mutlu ediyo arada ağzına peynir atıyorum daha da mutlu oluyo kızım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 12:23   #26

cadi07 üyesinin avatarı

Antalya
cadi07 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Semiramis annene uyumlu numarası yap kız... Sonra firlaaa koş kaccc ;;))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 12:44   #27

Ankara
ferah Çevrimdışı

cadi07 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Semiramis annene uyumlu numarası yap kız... Sonra firlaaa koş kaccc ;;))
Kaçmaz akıllı kızdır o
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 12:46   #28

cadi07 üyesinin avatarı

Antalya
cadi07 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Semiramis annen seni sevmiyoo.. Sevse seni kafes dışına koyar. Sen nereye anne oraya gider )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 13:49   #29

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Kediniz daha önce dışarı çıkmamışsa evet, mutlu olabilir. Babanıza katılıyorum, kedilerin doğal yaşam alanı ev değil. Eğer yaşadığınız yer güvenliyse, bahçeyse, mutlaka çıkarın. Daha önce dışarı çıkmadıysa alıştırarak çıkarmalısınız. Kum konusunda çoğunlukla dışarı yaptıklarından sorun olmuyor. Bizimki bazen geceleri yapıyor. Bu arada kısırlaştırılmış olması da önemli, özellikle erkek kediler için. Dişileri kovalarken her yeri yara bere içinde eve dönüyorlar. Ama kediniz çok küçükmüş, bence 5 aylık kediler için ideal. İran kedisi ise çıkarmak tehlikeli olabilir. Komşumuzun sokağa attığı bir cins kedi var hep üşütüyor, bacaklarındaki yaralar hiç iyileşmiyor, kafası mantar oldu ve gözleri enfeksiyondan görmüyor. Sanırım cins kediler bu konuda daha hassas. Son kararı siz vereceksiniz.

lulajale bazı kediler eve alıştıklarından dışarıda kendilerini koruyamayabiliyorlar. Ama bizimki en fazla 1 gün eve gelmedi. Yani ben korkacak birşey olduğunu düşünmüyorum.

TheVio evet art niyetli insanlar var ama bu insanlar sadece hayvanlara mı zarar veriyor? Sizin dediğinize göre çocukların hiç dışarı çıkmaması gerekiyor.

calypso'ya tamamen katılıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-15, 14:04   #30

lulajale Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediniz daha önce dışarı çıkmamışsa evet, mutlu olabilir. Babanıza katılıyorum, kedilerin doğal yaşam alanı ev değil. Eğer yaşadığınız yer güvenliyse, bahçeyse, mutlaka çıkarın. Daha önce dışarı çıkmadıysa alıştırarak çıkarmalısınız. Kum konusunda çoğunlukla dışarı yaptıklarından sorun olmuyor. Bizimki bazen geceleri yapıyor. Bu arada kısırlaştırılmış olması da önemli, özellikle erkek kediler için. Dişileri kovalarken her yeri yara bere içinde eve dönüyorlar. Ama kediniz çok küçükmüş, bence 5 aylık kediler için ideal. İran kedisi ise çıkarmak tehlikeli olabilir. Komşumuzun sokağa attığı bir cins kedi var hep üşütüyor, bacaklarındaki yaralar hiç iyileşmiyor, kafası mantar oldu ve gözleri enfeksiyondan görmüyor. Sanırım cins kediler bu konuda daha hassas. Son kararı siz vereceksiniz.

lulajale bazı kediler eve alıştıklarından dışarıda kendilerini koruyamayabiliyorlar. Ama bizimki en fazla 1 gün eve gelmedi. Yani ben korkacak birşey olduğunu düşünmüyorum.

TheVio evet art niyetli insanlar var ama bu insanlar sadece hayvanlara mı zarar veriyor? Sizin dediğinize göre çocukların hiç dışarı çıkmaması gerekiyor.

calypso'ya tamamen katılıyorum.
Komşunuzla konuşsanız sokağa attığınız kedi şimdi ne halde deseniz üzüldüm haline
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları