Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 03-11-15, 22:17   #1

Ankara
ferah Çevrimdışı
Varsayılan kedilerimizi oynamak için evin dışına çıkarmalı mıyız?

Sonunda kedilerden nefret eden babam bile Semiramis i kabullenmeye başladı ancak öyle bir şey söyledi ki çok kafam karıştı. .bu kediyi bütün gün evin içinde mutlu mu sanıyorsun ,kedi bu eşinmek ister ağaca tırmanmak ister patilerini tırnaklarını güçlendirmek ister böcek yakalamak dedi. Kedi avcı ruhluymus ben evde kedi besleyerek hayvanın doğasını bozuyormuşum arada bir bahçe cikarmaliymişim.
Bende babama uydum ve Semiramis i bahçeye çıkardım. Çıkarmaz olaydım kafesin kapağını açtım, çıkmak istemedi kafesin en dibine gitti . Elimle zorla çıkardım pacama yapıştı çok korktu. Korkunca kucağıma aldım tirnaklarini öyle bir gecirdiki göğsüme o derece korkmuş yavrucak.
Sizce yarın bi kez daha denemeli miyim? Hem korksun uzulsun istemiyorum öte yandan babamın dediği gibi eşinsin çiçek böcek kovalasın doğayı görsün istiyorum çok kararsız kaldım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 00:41   #2

Hatay
miaa123321 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedilerimizi oynamak için evin dışına çıkarmalı mıyız?

hiç çıkarmadığınız için evcilleşmiş biraz oynatın oyuncakları varsa filan felan evin içişnde olmaz böyle hapis gibi aynı olmazki böyle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 01:32   #3

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Babanız haklı hayvanları eve hapsetmek bence de doğru değil ama yaptığnız şey maalesef pek iyi olmamış.Yani eğer müsait bir bahçeniz varsa kedınzi buraya yavaş yavaş alıştırablrsnz.Onu direk çıkıp dolaşmaya zorlamak korkmasna ve alışma sürecni zorlaştırır.Benim ilk kedimi kucağma alıp sokakta biraz dolaştıraym dedğmde seslerden o kadar korkmuş ki sonrasnda uzun süre balkon altlarnda ilk katn penceresnde oturdu çıkardğmzda bizimde tecrübeszlğmzdendi alıştı sonra bu seferde evde durmuyodu sıpa eğer ortamınz müsaitse alıştırmak için yavaş davranın mesela sadece kafeste durup bahçeyi seyretsin yanınzda yavruysa göğüs tasmasna izn verirse onunla gezdirin biraz ama gürültülü ortamlardan uzak durun kuşun kanat sesnden bile korkuyolar başta ortamı tanıdıkça öğrenecektir eğer yavruysa alışması kolay ama yetişknse ve hç dışarı çıkmamşsa korkar uzun süre.Ve şunuda unutmayın bahçeye birkç gün sonra alıştğnda hep dışarı gitmek istiycektir,evdeki kumunu beğenmemeye başlamştı bizmkiler.biraz çıksın unutur demeyin unutmuyolar hasta haliyle bile kapının önünde ağlardi kızım gtcem diye.Cadde ve arabalar ayrı bir şey zaten.Bence en güzeli sakin bir bahçe de özgür olarak bakmak hem onlar mutlu oluyor.Ama şartlar maalesf uygun olmuyor ve hayvanlar pencere önünde ömür tüketiyor.Bu sıkıntıları göze alıyorsanız alıştırn ama uygun değlse ona bir arkadaş getirmek bir nebze sıkılmasnı önler.Karşı çıkan çok olacktır ama ha bir kuşu kafese hapsetmişsin ha kediyi eve biz ne kadar kendimzi kandırsakta onların ait olduğu yer evin içi değl.Bizde şu an çıkaramyoruz cünkü cadde ve bahçe uygun değl.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 08:09   #4

lulajale Çevrimdışı

Aslında bende mia yı dışarı çıkarmak istiyorum ama eski kedimiz usluydu mesela geri dönme ihtimali vardı ama mia gerçekten evin içinde bile hoplayip zipliyo dışardada 4 5 kedi var mesela uygun olurmu sizce geri dönmeme ihtimali var ve bu riski bu türlü göze alamıyorum ne kadar özünde sokak kedisi olsada (sokağa koysam emin olun kimse ev kedisi demez) yavrulugundam beri eve alışmış bir ev kedisi sonuçta vé apartman kapısını açtığımda dışarı kaçıyor hatta geçen gün apartman görevlisi bizi arıyor sabah sabah annem söylene söylene açtı dedi sizin kedi bizim kata geldi 2 kat aşağı inip aldık 1 gece orda yatmış eşşek ne diyosunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 09:18   #5

Ankara
ferah Çevrimdışı

[quote=lulajale;259890]Aslında bende mia yı dışarı çıkarmak istiyorum ama eski kedimiz usluydu mesela geri dönme ihtimali vardı ama mia gerçekten evin içinde bile hoplayip zipliyo dışardada 4 5 kedi var mesela uygun olurmu sizce geri dönmeme ihtimali var ve bu riski bu türlü göze alamıyorum ne kadar özünde sokak kedisi olsada (sokağa koysam emin olun kimse ev kedisi demez) yavrulugundam beri eve alışmış bir ev kedisi sonuçta vé apartman kapısını açtığımda dışarı kaçıyor hatta geçen gün apartman görevlisi bizi arıyor sabah sabah annem söylene söylene açtı dedi sizin kedi bizim kata geldi 2 kat aşağı inip aldık 1 gece orda yatmış eşşek

Gezmeye diye çıkıp geri dönmeyen bir sürü kedi var. Bence geri dönmeme ihtimali varsa tek başına çıkmasına izin vermeyin. Hele ki kısırlaşmamişsa bir dişi / erkek peşine takılıp bir daha dönmeyebilir allah muhafaza bence sadece sizin denetiminiz altında çıksın, gözünüzün önünde olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 09:24   #6

Ankara
ferah Çevrimdışı

Benim kızım henüz 2 aylık. Bahce kedi için çok müsait ancak bir sürü büyük kedilerde var. Benimkine saldırırlar diye korkuyorum. Hatta korkumdan balkona bile koyamiyorum . Büyüse bile iran kedisi bu çok uysal tembel kediler. Diğer yırtık tekir kediler kedime zarar vermeye çalışmazlar mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 09:45   #7

gofretgofret üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gofretgofret Çevrimdışı

hem yavru hem ev kedisi. Ben dısarı cıkarmanızı onermıyorum. gereksız. evde sızınlede oynayabılır. benm kızımda bebeklıkten berı hıc dısarı gormedı. cıkmayı ıstedıgınıde sanmıyorum. Arada bır kucagımda sıkıca tutup camdan baktırıyorum. kıpırdamıyor bıle. ıstegı yok yanı. evde oldugu ıcın uzgun olacak psıkolojısı bozulacak degıl. sonucta hıc dısarı cıkmadı bılmıyor. evde kendı kendıne gayetde guzel oynuyor. Hıcbır hareketınde kısıtlamıyorum. kosuyor tırmanıyor,zıplıyor vs. en azından gozumun onunde. yer gelıyor benımle oynuyor delı gıbı mutlu oluyo.sonrada yorulup uykuya dalıyor mınnosum
dısarı salınan kedılerın basına gelenlerı bılıyoruz. bence baban kedılerden nefreet ettıgı ıcın sana boyle bır akıl vermıs. muhtemelen kacacagını yada gerı donmeyecegını tahmın edıyor. ıyı nıyetlı oldugunu dusunmuyorum fıkrının.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 11:42   #8

lulajale Çevrimdışı

Bir yandan katılıyorum ortam uygun olduğu sürece bence kedi dışarı çıkabilir ana dediğim gibi huy meselesi birazda
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 22:01   #9

Ankara
ferah Çevrimdışı

gofretgofret tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hem yavru hem ev kedisi. Ben dısarı cıkarmanızı onermıyorum. gereksız. evde sızınlede oynayabılır. benm kızımda bebeklıkten berı hıc dısarı gormedı. cıkmayı ıstedıgınıde sanmıyorum. Arada bır kucagımda sıkıca tutup camdan baktırıyorum. kıpırdamıyor bıle. ıstegı yok yanı. evde oldugu ıcın uzgun olacak psıkolojısı bozulacak degıl. sonucta hıc dısarı cıkmadı bılmıyor. evde kendı kendıne gayetde guzel oynuyor. Hıcbır hareketınde kısıtlamıyorum. kosuyor tırmanıyor,zıplıyor vs. en azından gozumun onunde. yer gelıyor benımle oynuyor delı gıbı mutlu oluyo.sonrada yorulup uykuya dalıyor mınnosum
dısarı salınan kedılerın basına gelenlerı bılıyoruz. bence baban kedılerden nefreet ettıgı ıcın sana boyle bır akıl vermıs. muhtemelen kacacagını yada gerı donmeyecegını tahmın edıyor. ıyı nıyetlı oldugunu dusunmuyorum fıkrının.
Yok sanmıyorum öyle olsa anlarım ben ) ama bir ihtimal haklı da olabilirsiniz babam bütün kedileri sokak kedileri gibi düşünüyo bence. Ağaca tırmanan böcek kovalayan hoplayip zıplayan falan filan. . Gerçi bundan 10 yıl evvel ben lise sondayken Yasemin adlı kedimi poşete koymuş sokak copunun yanına bırakırken yakalamıştım onu gecenin bi vakti,ama o zamanlar gencti artık yaşlandı allahtan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-15, 22:40   #10

Ankara
TheVio Çevrimdışı

Evde yaşayan bir kedi dışarıyı bilmiyor. biz çıkardık sanıyesinde içeriye koşturdu. ayrıca dışarıya alışırsa içeride durmaz. hep dışarı çıkmak ister. hırçınlaşır. hem artniyetli insanlar var dışarıda. kediye zarar vermeye kalkabilirler. tavsiyem hiç gerek olmadıgı yönunde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-15, 02:26   #11

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

kavga etmezler desem yalan olur sokağa çıkınca elbet münakaşaya giriyolar sokaktakiler yeni bir yemek ortagı istemyor haliyle ama arkadaşta oluyorlar.İran kedisi sokakta ne yapar bilemiyorum snuçta o da bir kedi tabi alışmaz değl ama tepkileri nsl olur bilemycem.Bizimkiler sokak kedisydi ama yavruyken bulup büyüttük mesela kara kızım kavga ederdi genelde döven taraftaydı sokağn ağası olmuştu pek yaralanmazdı tosun oğlum gayet arkadaş cnlısıydı ama dğerleri biraz korkardı snra arkadaş oldular.yonyon kızım da kavga ederdi dayak yiyen olurdu yani kediden kediye değşir gene karar sizin çevreyi bozup bozduğumuz çevrenin canlarnı eve ait görmek biraz bencillik biraz korumadan kaynaklı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-15, 20:09   #12

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Şimdi kediyi bahçeye çıkarıp çıkarmamak kedinin kısır olup/olmaması, bahçenin güvenliği, kedinin ırkı gibi konularla direk bağlantılıdır. Bahçe derken bahçe apartman bahçesi mi, müstakil evin bahçesi mi?
Apartman bahçesi ise hiç kalkışmayın. Ev bahçesi ise düşünebiliriz. Ama bahçe ne kadar güvenli, duvarlardan atlar mı bunu da düşünmek lazım. Kediniz iran cinsi olduğu için ben bahçeye çıkmasını pek doğru bulmam, tembel bir ırk sonuçta haraketi sevmez çok. Benim kızım da iran kedisi olsaydı ben salmazdım bahçeye, ama sibirya cinsi. Sibirya kedileri çok haraketlidir, haraketden kasd edilen de hoplayıp zıplama, ağaca tırmanmadır, imkan varsa bahçeye çıkarılmalıdır denilir. İran kedileri için böyle bir mecburiyet olduğunu zann etmiyorum, evde daha mutlu olacaklardır.
Siz yinede ben hergün birkaç saat tasma (harness) ile gezdirebilirim diyorsanız bahçeye alıştıra bilirsiniz, yanlız çıkmasına izin vermeyin ama. Hem çalınma, hem geri dönmeme, hem de saldırıya uğrama riski var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-15, 22:14   #13

Lily_jimmy Çevrimdışı

Kedinizin cinsi ne, kaç aylık, sokak kedisi kiydi ne zamandır dışarı çıkmıyor? Benim iki sokak kedim var büyük 5-6 aylık olunca biraktik disariya balkondan. Ki balkona çıkıyordu zaten. Búyüyünce kendisi gitti bahceye. Yolunu da bulmuş geri dönüyor. Küçük de arada cikiyor, ben çıkarıyorum. Dünyanın en mutlu hayvanına dönüşüyor ve daha 4 aylık. Ama benim iki kedim de sokak kedisiydi. Hatta ikisi de hayatta kalmak icin baya savaşmış. Yani benimkiler bi nebze alışıklar.

Bu konu en son " 05-11-15 " tarihinde saat 22:41 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Yanlış ifade
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 11:22   #14

cadi07 üyesinin avatarı

Antalya
cadi07 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Tabiki de çıkarabilirsiniz...bizim cadı kalabalığı hiç sevmez. Bahçede parkta kalabalık tan hoşlanmaz sade olacak... Bulunduğun ortama kafesi kiyardin kapısını acarsin önüne oyuncak koyarsin. Sahibin kişiliğini alır. Bilmediği ortama hemmn çalışmaz gözetler kendini güvende hissediyinceye kadar bi yandan korkar bi yandan koklar.. Yavaşça çıkar sonra kafese girer..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-15, 12:11   #15

alpenglovv Çevrimdışı

Gözetiminiz altında birkaç sefer daha çıkarırsanız korkularını kesinlikle aşıyorlar. Benim kedim de ilk çıktığında korkudan titriyordu, şu an korkudan eser yok. Ancak malesef daha sonra sürekli dışarda olmak istiyorlar, ben şu an zor tutuyorum, sürekli camın önüne gidip miyavlıyor beni çıkar diye
Napsam bilmiyorum, bilsem hiç alıştırmazdım. Çıkıp dönmeme ihtimali var çünkü.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları