Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 05-05-16, 15:59   #1

Ankara
jiladna Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Kedilerimi nasıl daha mutlu yapabilirim?(kedilerin ev içinde özgürce gezme problemi)

Merhaba!
Ben kedileri için aile evini terk eden bir üniversite öğrencisiyim. Ciddiyetim anlaşıldığında ise kedilerim için ailem kendilerine yakında bir ev aldılar borç harç. Ocak ayından beri o evde kedilerim ile kendi bütçem ile yaşam mücaledesi veriyorum.
Asıl meseleye gelirsek, linkini verdiğim Cole ve Marmalede isimli iki kedi ve onların sahipleri gibi bir hayatım olsun kedilerim ise o hayatı yaşasın istiyorum. bir yerde kapalı kalmasınlar huzurlu ve mutlu olsunlar istiyorum bu yüzden kedileri evin her yerinde gezen kişilere sesleniyorum.
https://www.youtube.com/channel/UCvm...pDVHYSJHDY3d6w
Sorun şu ki, kedilerim biraz yaramazlar. Profilimde görebilirsiniz onları, Batman ve Shadow.
Ayrı ayrı huyları olan bu çocuklar birlikte tam bir kasırgalar. Batman erkek kedim, çok gürültücü ve yemek konusunda çok aç gözlüdür, en lezzetli yaş mamadan sonra benim yediğim makarna, pilav, salata ya da elimde ağzıma ne götürdüysem ilaca bile saldırmaya çalışır. bunun çözümünü bulamadım. bu sevdası uğruna mutfak ile salonu ayıran körüklü kapıyı kırdı.
Shadow ise o konuda uslu olmasına rağmen parkeye işemek gibi bir huyu var.
ikisi bir araya geldiğinde ise nerede ne olduğunu düşünmeksizin her yere koşusturuyorlar. böyle böyle sehpada duran kahveler mi dökülmedi labtoplar mı kırılmadı tv bile nasibini alıyordu neyseki duvara sabitledim. ama yine de korkuyorum.
ve bu sebeplerden ötürü (bir de tabi ki mutfak ile salonun arasındaki kapının kırılmasından dolayı) kedileri gece bir odaya kapatıyorum. onlara özel her şeylerinin orada olduğu ve bir adet de bazalı yatak bullunan oda. orada tamamen özgürler dolap üstü kapı üstü cam önü vs her yerde istediklerini yapıyorlar. Fakat ben Cole ve Marmalede gibi evin her yerinde gezmelerini ama kurallara uymalarını istiyorum. sınuçta ben bir öğrenciyim ve evimde öğrenci evi. bu yıl olmasada önümüzdeki yıl sık sık bütün gün okulda olacağım ve onları bir odada kapatmak istemiyorum. ama ne zaman onları salonda yalnız bıraksam geldiğimde üzerlerine kitaplağın devrilmiş olduğunu yerde bir şeylerin kırık olduğunu ya da mutfakta ocak ile oynadıklarını görüyorum. Bu ev tadilat görürken her şey kediler için yapılmasına rağmen onlar hep bir şekilde zarar verdiler. ne yapacağım konusunda yardıma ihtiyacım var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-16, 17:18   #2

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerimi nasıl daha mutlu yapabilirim?(kedilerin ev içinde özgürce gezme probl

jiladna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba!
Ben kedileri için aile evini terk eden bir üniversite öğrencisiyim. Ciddiyetim anlaşıldığında ise kedilerim için ailem kendilerine yakında bir ev aldılar borç harç. Ocak ayından beri o evde kedilerim ile kendi bütçem ile yaşam mücaledesi veriyorum.
Asıl meseleye gelirsek, linkini verdiğim Cole ve Marmalede isimli iki kedi ve onların sahipleri gibi bir hayatım olsun kedilerim ise o hayatı yaşasın istiyorum. bir yerde kapalı kalmasınlar huzurlu ve mutlu olsunlar istiyorum bu yüzden kedileri evin her yerinde gezen kişilere sesleniyorum.
https://www.youtube.com/channel/UCvm...pDVHYSJHDY3d6w
Sorun şu ki, kedilerim biraz yaramazlar. Profilimde görebilirsiniz onları, Batman ve Shadow.
Ayrı ayrı huyları olan bu çocuklar birlikte tam bir kasırgalar. Batman erkek kedim, çok gürültücü ve yemek konusunda çok aç gözlüdür, en lezzetli yaş mamadan sonra benim yediğim makarna, pilav, salata ya da elimde ağzıma ne götürdüysem ilaca bile saldırmaya çalışır. bunun çözümünü bulamadım. bu sevdası uğruna mutfak ile salonu ayıran körüklü kapıyı kırdı.
Shadow ise o konuda uslu olmasına rağmen parkeye işemek gibi bir huyu var.
ikisi bir araya geldiğinde ise nerede ne olduğunu düşünmeksizin her yere koşusturuyorlar. böyle böyle sehpada duran kahveler mi dökülmedi labtoplar mı kırılmadı tv bile nasibini alıyordu neyseki duvara sabitledim. ama yine de korkuyorum.
ve bu sebeplerden ötürü (bir de tabi ki mutfak ile salonun arasındaki kapının kırılmasından dolayı) kedileri gece bir odaya kapatıyorum. onlara özel her şeylerinin orada olduğu ve bir adet de bazalı yatak bullunan oda. orada tamamen özgürler dolap üstü kapı üstü cam önü vs her yerde istediklerini yapıyorlar. Fakat ben Cole ve Marmalede gibi evin her yerinde gezmelerini ama kurallara uymalarını istiyorum. sınuçta ben bir öğrenciyim ve evimde öğrenci evi. bu yıl olmasada önümüzdeki yıl sık sık bütün gün okulda olacağım ve onları bir odada kapatmak istemiyorum. ama ne zaman onları salonda yalnız bıraksam geldiğimde üzerlerine kitaplağın devrilmiş olduğunu yerde bir şeylerin kırık olduğunu ya da mutfakta ocak ile oynadıklarını görüyorum. Bu ev tadilat görürken her şey kediler için yapılmasına rağmen onlar hep bir şekilde zarar verdiler. ne yapacağım konusunda yardıma ihtiyacım var.
Öncelikle merhabalar benim kedimde her yere işer kedinizin işememesi için işediği yerleri bir güzel silin koku kalırsa eğer Oray'a buraya yapmaya başlayabilir onları rahat bırakın bence biraz şımarsınlar Zaman'la onlar şımarmayı bırakırlar diye düşünüyorum kapıyı Nasıl kırdı acaba onu çok merak Eti'mde
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-16, 21:42   #3

Ankara
jiladna Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1
Varsayılan Cvp: Kedilerimi nasıl daha mutlu yapabilirim?(kedilerin ev içinde özgürce gezme probl

ilk önce kapıyı aşağıdan ittire ittire körüğün takılı olduğu rayı çatlatıp kırdı sonrasıda kapıyı tutan dili kırdı aynı şekilde gücüne diyecek yok bunları tamamen kafa ittirme hareketi ile yaptı kapı şu an resmen bantla duruyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-16, 16:50   #4

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

jiladna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ilk önce kapıyı aşağıdan ittire ittire körüğün takılı olduğu rayı çatlatıp kırdı sonrasıda kapıyı tutan dili kırdı aynı şekilde gücüne diyecek yok bunları tamamen kafa ittirme hareketi ile yaptı kapı şu an resmen bantla duruyor
Allah size sabır versin inş. Böyle yapmayı keserler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-16, 23:00   #5

Zeytintekir üyesinin avatarı

Zeytintekir Çevrimdışı

Selamlar, aynı sorundan ben de muzdaribim. Kapatınca sürekli miyavlıyorlar açınca her yeri dağıtıyorlar sehpanın üstünde ne varsa yere atıyorlar bilgisayarın parçalarını yere atıyorlar ve çözüm bulmazsam birine veda etmek zorunda kalacağım eşimin sabrı taştı artık. Çünkü telefonunu yere düşürüp bozdular. kum kabının içine kıyafetlerimi bulup sokuyorlar üstüne tuvaletlerini yapıyorlar birisi yardımcı olursa gerçekten sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 00:00   #6

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Benim ofisimde birbirinden yaramaz 3 tane kedim var ne sağlam bir tane dosyam kaldı nede deri sandalye ve koltuklarım hiç bir yere ne Çiçek ne biblo birşey koyamıyorum. Herşeyi darmadağın yapıyorlardı ve artık bu duruma bir son vermem gerekiyordu ofisin bir odasını tamamen onlara verdim çalıştığım odaya asla almıyorum giriş sekreter kısmını ve kendi odalarını kullanıyorlar dediğiniz gibi kapıyı kapatınca bir sese bağırıyorlardı bende odalarını daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım. Mavi kedileri sakinleştiriyormuş önce onunla başladım işe odalarını maviye boyadım ve yüksek tırmalama yerleri hazırladım . Tamamen etkili oldumu derseniz hayır olmadı tabiki ama azda olsa bağırmaları azaldı. Gelelim işeme konusunu bir tanesi halı yada herhangi bir bez parçası bulduğu an işiyor ve bunu ne yaptıysam engelleyemedim ve çareyi halıyı kaldırmakta buldum ve ne minder nede kumaş olan hiç birşey bırakmıyorum odalarına .
Eklenmiş Resimler
Kedilerimi nasıl daha mutlu yapabilirim?(kedilerin ev içinde özgürce gezme problemi)-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 00:02   #7

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Buda tırmanma alanları
Eklenmiş Resimler
Kedilerimi nasıl daha mutlu yapabilirim?(kedilerin ev içinde özgürce gezme problemi)-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 05:00   #8

mwnosferatu Çevrimdışı

İdrar yapma problemini çözmek için o bölgeyi önce temizleyin. Sonra sirkeli su hazırlayın. Bir beze emdirip idrar yaptığı bölgeyi iyice silin. Aynısı dışkılama probleminde de işe yarıyor. Biz bu sorunu bu şekilde çözdük.

Diğer konuya gelince... Kediler oyun oynamayı çok seviyor. Aşırı derecede de merakları var. Bu nedenle ortalığı birbirine katmaları çok normal. Ama bu sorunun çözülmesi birlikte yaşamak için şart. Ben de bizimle yaşayan yavru kedi eve alışıp yanan ocağa çıkmak gibi olur olmadık şeyler yapmaya başlayınca bu soruna bir çözüm üretmek zorunda kaldım.

Kediler sizi oyununa dahil etmeyi sevdiklerinden ilgisini kendinize çekmeniz ilk aşama.
Bu arada ne olursa olsun mutfağa sokmayın ve balkona siz olmadan çıkmasını engelleyin. Yazın bu balkon olayı problem olabiliyor ama bizim evde üstten biraz açılan pencerelerden olduğu için ben bu sorunu yaşamadım.
İkinci aşama için kedi tırmalama tahtalarında kullanılan ince halatlardan, kaliteli bir japon yapıştırıcısı, biraz yumuşak pamuklu kumaş ya da kumaş kullanmak istemezseniz vernikli tahta(eğer kumaş kullanacaksanız verniksiz olması sorun değil ama kumaşın delinmesi sonucu kedinin bir yerine kıymık batmasını önlemek için ya kalın ve dayanıklı bir kumaş kullanın ya da yine de vernikli tahta kullanın), pamuklu ip(ben bornoz ipi kullanıyorum) ve günde bir saat zaman gerekiyor. Bunlarla içinde saklanabileceği büyüklükte ve yüksekte üstü kapalı bir kulübe ve buraya çıkması için değişik yollar yapın. Merdiven olabilir. Halat içeren tırmanma bölümü olabilir, bir yerden ip sarkıtabilirsiniz. Zıplayarak ulaşabileceği basamaklar koyabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın. Bir de kedinin sıkılmaması için boş zamanlarınızda yeni bölgeler ekleyebilirsiniz, bunu ben oturma odasına yapmayı tercih ettim çünkü bizim yanımızda bulunmayı seviyor. Zaten yalnız kalmak istediğinde evde bol miktarda saklanma bölgesi olduğu için sıkıntı çıkmıyor.
Neyse ilgisini çektikten sonra bu kompleks yapının bulunduğu yere doğru götürün. Orada ipi sallayarak, bazı yerlere ödül maması koyarak oynamasını sağlayın. Bu yapıyı kurarken kedinizin ne tür şeylerden hoşlandığını hesaba katın. Bazıları loş ve gizli noktaları seviyor, bazıları yüksek yerleri seviyor, bazıları meraklı olduğu için kulübeye tırmanmanın farklı yollarını arıyor, bu durumda çok fazla seçenek eklemek işe yarar oluyor.
Mesela loş ve gizli noktaları seven kediler için tahtalarla içine sıkışacağı kadar dar olmayan bir labirent hazırlayabilirsiniz. Arada daha dar geçitler veya geniş bölgeler koyabilirsiniz. Bazı yerlere tırmalaması için halat yapıştırabilirsiniz. Her ihtimale karşı gerektiğinde üstten açılacak biçimde yapmanız daha iyi olur. Hem zaman zaman kediniz uyuyorken içini açıp belli noktalara ödül mamaları koyabilirsiniz.
Yüksek yerleri seven kediler için duvara dengede durup birinden öbürüne atlayabileceği basamaklar koyabilirsiniz. Yüksek bir yere de bir kulübe sabitlemek güzel olabilir. Eğer herhangi nedenden duvara sabitlemek istemezseniz bunları tahta ayakların üstüne de yapabilirsiniz. Tahtaların devrilmemesi için ayak kısmına dökme demirden 10 kg(yüksekliği arttıkça daha ağır miktarlar kullanılmalı) civarı ağırlıklar koymak gerekiyor.
Kulübenin tabanına pamuk dolu bir yastık koymanız da hoşuna gidebiliyor. Yapıştırıcıyla kulübe tabanına sabitlemek mantıklı. Kulübenin yan duvarlarına yine tırmalaması için halat koyabilirsiniz.

Tabii ki, yine de tamamen bu kompleks yapıyla oynamasını bekleyemezsiniz. Ara ara yine garip yerlere çıkacak ama balkonu ve mutfağı kapalı tuttuğunuz sürece kendisi için ciddi bir tehlike ihtimali çok az. Biraz hayatınızı kediye göre düzenlemek zorunda kalmanız normal. Biz kabloları erişemeyeceği şekilde düzenledik. Ortalıkta mouse, ekranı açık laptop, çanta dışında adaptör bulundurmuyoruz. Hareketsiz cisimlere de pek ilgisi yok. Zaten kırılabilecek çoğu şeyi ortadan kaldırdık.

Kısaca tekrar etmek gerekirse ilgisini uzaklaştırmak en güzel yöntem. Mesela bizimki ilk geldiğinde pencerenin kenarından dışarıyı izliyordu ve sonra perdeyi pençelemeye başlıyordu. Perdeleri biraz yırttı. Ama her seferinde yanımıza aldık ve biraz oynadık, balkona çıkardık kucağımızda. Daha sonra perde yırtma huyu kayboldu. Genelde kediler böyle lüzumsuz şeyleri sıkıldıklarından yapıyorlar. Birbirlerini kovalarken de sağa sola çarpıp bişeyleri devirmeleri normal. Evi kovalamacaya uygun düzenlerseniz bu konuda da sıkıntınız kalmaz.

Bu konu en son " 15-06-16 " tarihinde saat 05:04 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları