Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!

Cevap Yaz
Eski 03-09-08, 11:05   #1

semram94 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
semram94 Çevrimdışı
Varsayılan Kediler ve Çiftleşme

Aşk sınır tanımaz. Hele ki konu kediler ise. Çiftleşme zamanı gelen dişi kedilerin yüksek sesle miyavlamaları (yoksa haykırışları mı desek) meşhurdur. Evde dişi kedisi olan kedi dostları bu sesi çok iyi bilirler. İster kafanızı yastığa ister su dolu küvete sokun o size isteğini mutlaka sesi ile duyurur.

Dişi kediler bununla da yetinmez. Jane Fonda'nın Barberellası'nı ya da Müjde Ar'ın Ah Belinda'sını hatırlatır bir şekilde kendini yerden yere atar. Kadın olduğunu hatırlatan kıvrak hareketler sergiler. Poposunu yukarı kaldırabilir, gerinir, bazen oyun ile dolu saldırılara girişir. Dişi kediler genellikle 6 aylıkken erginleşirler. Ama Siyam kedileri ve Burmalar daha erken yani 3.5, 4 aylıkken erginliğe ulaşırlar.

Dişi kediler yılda yaklaşık on kere çiftleşme sürecine girerler ve her süreç yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Ama bu süreçler genellikle yılın başında başlar ve sonbahar civarında azalır. Kış aylarından ziyade bahar ile çiftleşme isteği artar. Bir görüşe göre kedilerin gözlerine gelen güneş ışığının açısı bu çiftleşme sürecinin başlatıcısıdır. Dişi kediler de her bayan gibi seçicidirler. Öyle kolay kolay eş seçemezler. Adaylar her ne kadar peşinde koşsa da gönlünü çalmayı başarabilmeleri için epey bir çaba sarf etmeleri gerekir. Sınırı aşanlar dişi kedinin sivri tırnakları ile terbiye edilirler. Ama dişi kedi eşini beğendi ise kendisine yaklaşmasına izin verir. Aşk oyunları bir süre devam eder. Küçük kavgalar, ısırmalar, kovalamacalar bu aşk oyunlarında rastlanan sahnelerdir.

Dişi kedi çiftleşmeye karar verdiğinde erkek kedinin kendisini ensesinden dişi ile tutmasına izin verir. Çiftleşme kedilerde oldukça kısa sürer ve çiftleşmenin belirtisi dişi kedinin çıkardığı yüksek tonda bir sestir. Dişi kedi çiftleşene dek yumurtalarını serbest bırakmaz ve tam çiftleşme anında yumurtalarını serbest bırakır. Çiftleşme döneminde dişi kedi birden fazla sayıda erkek kedi ile çiftleşebilir. Çiftleşme sürecine giren dişi kedilerin ateşinde görece bir artış da görülebilir.

Eğer erkek kedinizi ya da dişi kedinizi ev ortamında konuk bir kedi ile çiftleştirecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli hususlar olduğunu hemen belirtmeliyiz. Öncelikle sağlık durumundan emin olmalısınız. Hem kedinizin hem de konuk kedinin birbirlerine hastalık bulaştırmayacağını testlerle tespit ettirmelisiniz. Özellikle kedi AIDS'i bu tür çiftleşmelerle kediden kediye geçmektedir. Diğer taraftan kedileri bir araya getirdiğinizde iyi gözlem yapmalı ve yalnız bıraktığınız anlarda eğer birbirlerine yakınlık göstermiyorlarsa zorlamamalısınız. Bırakın doğa işini görsün. Eğer gelin ile damat adayları bu konuda isteksizler ise birbirlerinden pek haz etmemişler demektir. Doğal olarak başka bir aday bulmak yine size kalmaktadır.

Kısırlaştırılmamış dişi kedilerin çiftleşme dönemlerinde sokağa bırakılması halinde istenmeyen hamileliklerle karşılaşılması kaçınılmazdır. O sebeple eğer kısırlaştırma kararı aldıysanız gecikmemelisiniz. Eğer kısırlaştırmayacak ve hamile kalmasını da tercih etmiyorsanız yapacağınız tek şey yüksek volümlü bir walkman ile evde dolaşarak dişi kedinizin çığlıklarından kulaklarınızı korumanızdır. Ama bizce bu kediye kısırlaştırmadan daha da ağır bir yüktür.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 19:28   #2

Ankara
Kest Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediler ve Çiftleşme

Merhabalar,
Biz de evimize misafir bir erkek pisi aldık. Birbirleriyle ilgilendiklerine dair emareler var ancak hala yakınlaşamadılar birbirlerine. Merlo (erkek pisi) gümüşün arkasından sürünerek yakınlaşmaya çalışıyor ancak gümüş tısslayarak merloyu kaçırtıyor. Merlo masanın altına gittiğinde bu sefer gümüş arkasından santim santim koklayarak yakınına gidip duruyor. Bu gibi sahneler zaman zaman yaşanıyor ancak genel durum Merlo çok şaşkın çok korkak ve saklandığı yerden çıkmıyor. Gümüş de karşısında karşılıklı bakışıyorlar. Gümüş sanki göz dağı verir gibi. Bugün 2. günleri hala yakınlaşamadılar birbirlerine. Acaba bu davranışlar normal davranışlar birbirlerine alışmalarını beklemeli miyim yoksa sevmediler mi birbirlerini nasıl anlayabilirim ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 20:07   #3

mısırrr üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
mısırrr Çevrimdışı

merhaba kest okuduğumdan anladığım sizin pisicik dişi genellikle çiftleştirmek için dişi kediyi erkeğin olduğu yere götürürler çünkü dişi kedi kendi sınırları içine erkek kediyi sokmazmış ondan kaynaklı olabilir bu davranışlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 20:42   #4

bobibon Çevrimdışı

evet mısırın dediği gibi dişinin erkek kedinin misafiri olması lazım..bir de öyle deneyin derim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 23:25   #5

DilekArda üyesinin avatarı

İzmir
DilekArda Çevrimdışı

Bizde 2 dişi yi misafir ettik. Birinci gelen aday Prens'ime çok tısladı yaklaştırmadı 3.gün evine geri döndü ama normalde 1 hafta beraber kalsın diyorlar?ama ikinci aday (GELİNİM) bize geldiği gün birbirlerinden elektirik aldılar)) şimdi hamile çok yakında bebişlerimiz geliyor,darısı başınıza!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-12, 00:00   #6

ceterisp üyesinin avatarı

Aydın
ceterisp Çevrimdışı

Kest tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar,
Biz de evimize misafir bir erkek pisi aldık. Birbirleriyle ilgilendiklerine dair emareler var ancak hala yakınlaşamadılar birbirlerine. Merlo (erkek pisi) gümüşün arkasından sürünerek yakınlaşmaya çalışıyor ancak gümüş tısslayarak merloyu kaçırtıyor. Merlo masanın altına gittiğinde bu sefer gümüş arkasından santim santim koklayarak yakınına gidip duruyor. Bu gibi sahneler zaman zaman yaşanıyor ancak genel durum Merlo çok şaşkın çok korkak ve saklandığı yerden çıkmıyor. Gümüş de karşısında karşılıklı bakışıyorlar. Gümüş sanki göz dağı verir gibi. Bugün 2. günleri hala yakınlaşamadılar birbirlerine. Acaba bu davranışlar normal davranışlar birbirlerine alışmalarını beklemeli miyim yoksa sevmediler mi birbirlerini nasıl anlayabilirim ?
Alışmaları için iki gün yeterli diye düşünüyorum. Bence sorun dişi kedinin henüz çiftleşecek durumua gelmemiş olması. Bence biraz daha bekleyiz daha sonra şansınızı deneyin. Dilekarda arkadaşın olayını okuyun, ilkinde olmadı daha sonra oldu diye yazmış. Gelin evi damat evi farketmez yani ikisininde hazır olması gerekli. Denemekten başka çareniz yok...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-12, 11:57   #7

İzmir
DilekArda Çevrimdışı

Merhaba,dişi kedinin erkek evinde olması çok daha iyi ve işi kolaylaştıran bir olaymış fakat evinize gelen her dişi de çiftleşmeye izin verecek diye bir olay yok ben bunu belirtmek istedim.Dişiler çok seçici beğenmedikleri zaman olmuyor ((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-12, 19:28   #8

zeytin ve inci Çevrimdışı

Merhaba,
Yaklaşık 8 aylık hareketli çevik ve kuvvetli bombay cinsi siyah bir kedim var.kedim kızgınlık dönemine girdi ve etrafa koku püskürtmeya huzursuz davranışlar sergilemeye başladı.3gün önce de evimize tam zıt karaktere sahip beyaz bir iran chincilla kızımız inci geldi,eski sabinin söylediğine göre kızgınlık dönemine girmiş fakat henüz 5buçuk aylık.narin,yavaş,zeytine göre küçük.zeytin kızın etrafında fır dönüyor.onu hırpalıyor ,yüzünü ,kulaklarını , ensesini ısırıp onu sürüklüyor.inci çok narin ve savunmasız görünüyor,bakmamaya çalışsam da içim acıyor.henüz çiftleşmeyi de beceremediler sanırım.zeytine kızmak ceza vermek istemiyorum.kendi evinde 2.planda kaldığını düşünmemeli ama kızımızda hep bizimle yaşıyacak.
Bu durum hep böyle mi gidecek?doğal çiftleşme süreci böyle haşin ve zarar verici mi gerçekleşir? verilecek cevaba göre ikisini de bu hafta içinde kısırlaştırabilir ya da düzelecekse görmezden gelerek sabretmeye çalışabilirim.
(NOT:inci zeytin rahat bıraktığı anlarda aynı odada olsalar bile yemek yiyor,su içiyor,tuvaletini yapıyor,kendini temizliyor,sevilmek için türlü şımarıklar yapıyor.rahat görünüyor.fakat zeytinin tüm huyu değişti dokunmamıza sevmemize izin vermiyor.uyumadığı anlar dışında gözü hep incide ve hareket ettiği anda üzerine atlıyor ve rahat vermiyor.ikisini ayırdığımda ise yanlarında ben olmazsam ağlıyor,bağırıyorlar.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-12, 20:40   #9

İzmir
DilekArda Çevrimdışı

5 aylık dişi bir kedi çiftleşmek için çok ama çok genç.Kesinlikle izin vermeyin ya bebekler ölü doğuyor yada anne.Dişi kedilerin en az 1 yaşında olması gerekiyormuş çiftleşme için. Benim Prens'imi Mia ile çifteştirdik ve O bile ilk doğum olduğu için çok zorlandı.2 gündür veteriner,ev arası ne yapacaklarını bilemediler.Sonuç 3 yavrudan sadece 1 tanesi yaşıyor ama O da henüz tehlikede.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-02-12, 13:22   #10

ceterisp üyesinin avatarı

Aydın
ceterisp Çevrimdışı

zeytin ve inci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,
Yaklaşık 8 aylık hareketli çevik ve kuvvetli bombay cinsi siyah bir kedim var.kedim kızgınlık dönemine girdi ve etrafa koku püskürtmeya huzursuz davranışlar sergilemeye başladı.3gün önce de evimize tam zıt karaktere sahip beyaz bir iran chincilla kızımız inci geldi,eski sabinin söylediğine göre kızgınlık dönemine girmiş fakat henüz 5buçuk aylık.narin,yavaş,zeytine göre küçük.zeytin kızın etrafında fır dönüyor.onu hırpalıyor ,yüzünü ,kulaklarını , ensesini ısırıp onu sürüklüyor.inci çok narin ve savunmasız görünüyor,bakmamaya çalışsam da içim acıyor.henüz çiftleşmeyi de beceremediler sanırım.zeytine kızmak ceza vermek istemiyorum.kendi evinde 2.planda kaldığını düşünmemeli ama kızımızda hep bizimle yaşıyacak.
Bu durum hep böyle mi gidecek?doğal çiftleşme süreci böyle haşin ve zarar verici mi gerçekleşir? verilecek cevaba göre ikisini de bu hafta içinde kısırlaştırabilir ya da düzelecekse görmezden gelerek sabretmeye çalışabilirim.
(NOT:inci zeytin rahat bıraktığı anlarda aynı odada olsalar bile yemek yiyor,su içiyor,tuvaletini yapıyor,kendini temizliyor,sevilmek için türlü şımarıklar yapıyor.rahat görünüyor.fakat zeytinin tüm huyu değişti dokunmamıza sevmemize izin vermiyor.uyumadığı anlar dışında gözü hep incide ve hareket ettiği anda üzerine atlıyor ve rahat vermiyor.ikis
ayırdığımda ise yanlarında ben olmazsam ağlıyor,bağırıyorlar.)
Anladığım kadarıyla sizin kediniz erkek (püskürtüyor dediniz) 8 aylık, erken ama çiftleşebilir çiftleşse bile sağlıklı yavrular olmaz çok küçük.
Dilekarda'nında yazdığı gibi,
Heleki diğer kedi daha bebiş, 5,5 aylık kedinin çiftleştirmeye çalışıyorsunuz, neredeyse sütten yeni kesilmiş. Çifleşmeye çalışıyor dediğiniz aslınd daha oyun oynuyor, ne olduğunun farkında bile değil. Bence ikisinide kısırlaştırın, dişinin de erkeğinde çiftleşmesi için en az altı ayı var. Erkek için 2 ay bile dayanamazsınız füskürtmeler tahammül edilmez hale gelir, dişi ise 1 yaşından önce kızgınlığa girmez, girip çiftleşse bile gelişimini tamamlamadığı için sağlıksız yavrular olur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-02-12, 17:06   #11

zeytin ve inci Çevrimdışı

Ben dişi olanı çiftleştirmek amacıyla sahiplenmedim aslında tamamen tesadüf oldu kızımızın gelmesi amacımız kesinlikle yavru almak değildi.geleli bugün 4gün oldu şimdi daha iyi anlaşıyorlar,zeytin içgüdüsel tacizlerini azalltı.kızımızı geri gönderemem ya da başka birine vermem,ayırmam mümkün değil o yüzden bu hafta içinde ikisini de kısırlaştırma kararı aldım.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-02-12, 17:28   #12

alerjik_nane üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
alerjik_nane Çevrimdışı

Benim kızım 8 aylık. Bu aralar sürekli kaçıyor ve başka kedilerin yanında buluyorum onu. Tutup geri getiriyorum. Daha küçük değil mi çiftleşmek için?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-12, 23:05   #13

İzmir
DilekArda Çevrimdışı

Arkadaşlar sizde araştırırsanız göreceksiniz "dişi kedilerin 1 yaşından önce çiftleştirilmesi"sakıncalı.Ne kadar geç çiftleştiriseniz o kadar iyi ama lütfen 1 yaşından önce çiftleştirmeyin.Dha bebek onlar ve anneliğe hazır değiller,doğurmayı başaramaya biliyorlar yada sezaryan yapılması gerekiyor ki anne kedi buna dayanamaya biliyor. Genç olupta doğuranlarda var tabii ama niye böyle bir riske girilsin ki yazık onlara...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-14, 14:20   #14

meryem nur Çevrimdışı

Arkadaşlar benim de 2 yavru kedim var kardeşle ama aynı babadan deiller bende kısırlaştırmadanyan di bilim kaç aylıkken çiftleşirler?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-14, 15:42   #15

meryem nur Çevrimdışı

Lütfen cevap
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları