Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 27-08-13, 03:30   #1

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı
Varsayılan Kediciği istediğim yerde yatırmak için ne yapmalıyım?

Yaklaşık 3 aylık bir kedim var,bir aydan fazla bir süredir beraberiz, uyumlu seviyeli bir birlikteliğimiz var : ) inş böyle devam eder.
Gündüzleri istediği odada ,istediği yatakta uyumasına izin veriyoruz ancak geceleri istediğim odada yatmıyor.
Mutlaka başta ben olmak üzere ev halkından birinin odasında hatta yatağında beraber yatmak istiyor. Bunu da biz uygun görmüyoruz.
Yatmasını istediğimiz yere nasıl alıştıracağız? Nasıl ikna edeceğiz? Birkaç kez zorlamak zorunda kaldım,mecbur kalsın o odada yatsın alışsın dedim, zaten gündüzleri her oda onun : ) O mecbur bıraktığım gecenin sabahında baktım ki yumuşak yatağı bırakmış, mutfak dolaplarının en köşesindeki minicik bir yere ( orayı biz bile bilmiyoruz nasıl bulmuş) oraya girip tozlu yerde kıvrılıp uyumuş,adeta saklanarak uyumuş.
Galiba yalnızken kendini güvende hissedemiyor.
Bazen balkonda komşunun kedisini görüyor,komşu kedisi buna sert bir şekilde bakıyor korkutmaya çalışıyor,aklıma sadece bu tehdit geliyor. Bunun dışında evde onun hoşnut olmadığı hiç birşey yok.
Sadece yalnız kalmak istemiyor problemimiz bu.
Bir de uyumadan az önce kucağıma gelip kucağımda elimi kolumu yalıyor,sertçe birkaç kere ısırıyor ve uyuyor. O uykuya dalınca yerine yatırıp odama kaçıyorum, hemen uyanıp peşimden geliyor.
Yalnız yatmayı ,yalnız başına uyumayı, en azından benim gösterdiğim yerde yatmayı öğrenmeli diye düşünüyorum ama nasıl yapabilirim?

Bu konu en son " 27-08-13 " tarihinde saat 03:39 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-13, 09:21   #2
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kediciği istediğim yerde yatırmak için ne yapmalıyım?

çok kolay yapamazsın hatta yapabilen çok çok azdır. istediği yerde yatar öncelikle yatmayı sevecebileceği yerler koymaya çalış. mesela hasır sepetlere bayılırlar. kedim küçük bi sepetim vardı onda yatardı. sonra poposu oraya sığmamaya başladı bu defa eve gelen bir karton kutuya kendi isteğiyle yerleşti. bende yumuşaık bir minder yapıp koydum. yatacağı yeri bulduktan sonra sevdiği oyuncakları içine koyun ve orada onunla beraber oynayın hem alışsın hemde kokusu sinsin hatta bi süre yatağını sizin yatağınızın yanına bile koyabilirsiniz alışana kadar sonra orada yatmaya başlayacaktır. ama yinede bu kadar uğraş sonunda yatmayabilir. o zamanda nerede yattıysa alıp yatağına koyup alıştırabilirsiniz çok uzun oldu galiba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-13, 13:06   #3

imagine üyesinin avatarı

Yurt Dışı
imagine Çevrimdışı

aynen bsk nin dediğine katılıyorum. siz kedinizi sokaktan almışsınız, kalçası kırık, belli ki birileri zarar vermiş çok korkmuş. siz ona güvenli bir yuva olmuşsunuz, sizin yanınızda ona hiçbirşey olmamış hep güvende olmuş. dolayısıyla gelip sizinle yatmak istemesi gayet normal. kendi haline bırakın. gelip sizi ısırıyor gibi yapması da sanırım emme içgüdüsünden kaynaklanıyor ki bu emme olayı da sütten çok erken kesilen ya da anne sütü ile beslenememiş kedilerde daha sık görülüyor, bizimki de hamile kalana kadar battaniyeyi emerek uyurdu şimdi bıraktı emme olaylarını sanırım annelik yaradı bizimkine

bırakın bir süre sizinle yatsın ya da odanızda yatağınızın yanında onun uyuyabileceği bir köşe hazırlayın. sizinle ayni odada olmanın verdiği güvenle oraya alışacaktır. benim kedim de ilk aylarda hep bizimleydi yaz sıcakları bastırınca uzaklaştı bizden kendi seçtiği yerlerde yatmaya başladı. o kuytu köşeye girmiş olması da korkmasından kaynaklanıyor bende herayı korktuğu zaman, özellikle temizlik zamanları, elektrik süpürgesini çıkarmışsam, en olmadık köşelerde buluyorum.

isteseniz de onu uyuyabileceği belli bir yere alıştırmanız çok uzun ve zorlu bir süreç olacak, sabırlı olmalısınız. kış aylarında gelip yorganın altına girip sizinle kıvrılıp uyumayı tercih edecektir. onu ezerim zarar veririm diye endişelenmeyin. benim eşim, gece boyunca dönme dolap misali bir sağa bir sola dönerek uyur hiç sabit kalmaz. ve hera ikimizin ortasında yatıyor avuç kadar bir bebek olduğundan beri. bir kere bile ezilmedi başına birşey gelmedi. çünkü kediler en derin uyku anında bile, sizin kıpırdandığınızı hisseder ve kendisini ona göre ayarlar. endişe edecek bir durum yok yani.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-13, 11:51   #4

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Birlikteliğiniz daha çok yeni merak etmeyin yakında alışacaksınızdır. Evdeki kuralları o belirler tabi ki kendinin ve sizin yatacağınız yerleri de. Üzüm yastığımda uyuduğu için yorganı kendime yastık yaptığım hatta yataktan kovulduğum günler oldu. Yavru daha yalnız kalmak istemez ki. Üzüm iki yaşına geldi hala yanımdan ayılmaz sizinki daha bebek. kediler vücut sıcaklığımızdan dolayı da bizimle yatmayı çok seviyor. Üzüm bana dokunmadan uyumaz. üstüme çıkmasa bile patileri bana dokunuyordur kesinlikle. Çok güzel bir duygu bu alışmaya bakın zaten büyüdükçe ayak ucunuzda yatmaya başlar ama sizi bırakır mı hayır. Hele kışın hiç kurtuluşunuz yok yorganın altında iki büklüm olup size yapışacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 16:35   #5

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

bsk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok kolay yapamazsın hatta yapabilen çok çok azdır. istediği yerde yatar öncelikle yatmayı sevecebileceği yerler koymaya çalış. mesela hasır sepetlere bayılırlar. kedim küçük bi sepetim vardı onda yatardı. sonra poposu oraya sığmamaya başladı bu defa eve gelen bir karton kutuya kendi isteğiyle yerleşti. bende yumuşaık bir minder yapıp koydum. yatacağı yeri bulduktan sonra sevdiği oyuncakları içine koyun ve orada onunla beraber oynayın hem alışsın hemde kokusu sinsin hatta bi süre yatağını sizin yatağınızın yanına bile koyabilirsiniz alışana kadar sonra orada yatmaya başlayacaktır. ama yinede bu kadar uğraş sonunda yatmayabilir. o zamanda nerede yattıysa alıp yatağına koyup alıştırabilirsiniz çok uzun oldu galiba
Gerçekten zor. Keşke kendi isteğiyle yerleşeceği sabit bir yeri kendi seçse de anlasak biz de kendimizi ona göre ayarlasak "Her yer benim" diyor. Kokusunun sindiği yumuşak bir minder var,ona yatırıp yanına oyuncakları koyuyorum, ben yanında olduğum sürece uyuma numarası yapıyor,uyudu sanıyorum, ben kalkınca bıdı bıdı peşimden geliyor
Kucağımda uyumak istiyor, kucağıma çıkıyor, kucakta uyumayı çok seviyor, kucakta uyutuyorum, uyuttuğumu sanıyorum,sarsmadan dikkatlice yerine yatırıyorum aniden uyanıyor, yine peşimden geliyor Yani uyuyunca yatağına koydurmuyor uyanık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 16:48   #6

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Sevgili imagine; aynen söylediğiniz gibi biz artık bir aile olduk. Evlat oldu, aile fertlerinden biri oldu o artık. Onu mutlu etmeyi o kadar önemsiyorum ki. Kırmadan, üzmeden yeni hayatına alıştırmak,kırmadan eğitmek, hep neşeli görmek istiyorum.
Uyumadan önceki elimi bileğimi yalaması ve ısırması artarak devam ediyor. 5-10 dakika boyunca bu hareketi yapıp aniden uyuyor kucağımda ısırmaya başlayınca uykusu geldiğini anlıyorum iyice kucağımda sarmalıyorum, o da iyice bana tutunarak sarılarak uyuyor ama yerine koyduğum anda uyanıp arkamdan bakışı var ya... O bakış yüzünden yeniden kucağıma alıyorum.. derken geceleri saatlerce ben uykysuz kalıyorum
Belki de ben yanımda yatmaması için kucağımda yatmasını tercih ediyorum,yanımda yatsa böyle olmayacak ama bu sefer de tahmin ettiğiniz gibi üstünde yatmaktan ezmekten kırkutorum. Zaten minicik bişey. Kendini korur bişey olmaz diyorsunuz.. Deneyeceğim ama cesaretim yok
Bu gece uykusu sorununu hallestsek iyiydi : ))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 17:02   #7

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Üzüm tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Birlikteliğiniz daha çok yeni merak etmeyin yakında alışacaksınızdır. Evdeki kuralları o belirler tabi ki kendinin ve sizin yatacağınız yerleri de. Üzüm yastığımda uyuduğu için yorganı kendime yastık yaptığım hatta yataktan kovulduğum günler oldu. Yavru daha yalnız kalmak istemez ki. Üzüm iki yaşına geldi hala yanımdan ayılmaz sizinki daha bebek. kediler vücut sıcaklığımızdan dolayı da bizimle yatmayı çok seviyor. Üzüm bana dokunmadan uyumaz. üstüme çıkmasa bile patileri bana dokunuyordur kesinlikle. Çok güzel bir duygu bu alışmaya bakın zaten büyüdükçe ayak ucunuzda yatmaya başlar ama sizi bırakır mı hayır. Hele kışın hiç kurtuluşunuz yok yorganın altında iki büklüm olup size yapışacaktır.
Çok güzel tarif etmişsiniz. İşte bunun adı SEVGİ'dir.
Bu minik canlar bize emanet. Emanetin gereği Sadece karnını doyurup oyun oynamasını izlemek değil. Yaşadığı ortamda sevildiğini bilmesi, mutlu olması en önemlisi.
Evet, hep dokunarak uyumak istiyor. Aslında şu an havalar çok sıcak. Vücut sıcaklığıyla ilgili değil de yalnız kalmak istemediği için olduğu belli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 17:08   #8

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Alıştıramazsınız o istediği yeri seçer ve orada yatar. Ben çok uğraştım ama pes ettim şimdi ayağımın ucunda yatıyor.Kapıları kapatıp kaçıyordum son zamanlarda ''yine mi beni bırakıp gidiyorsun '' der gibi masum masum ve de çok üzgün bakıyordu. Ben yaklaşık 3 ay uğraştım annem 1 sene uğraştı ama o kazandı. Şimdi ayak ucumda yatar onun ayağıma yaslanıp uyması bana huzur veriyor olmadığı zaman arıyorum nadiren anneme gider onun ayak ucunda uyur .Çok isterdim koynuma girip yatsın ona sarılarak uyumayı ama yakın yatmayı sevmez. Bazen yatağın ortasına doğru geliyor ben elimi uzatıyorum o patisini el pati tutuşuyor uyuyoruz akşam öyle oldu . Bırakın ayağınızın ucunda yatsın inanın bana hiç zararı yok tam tersi aranızdaki bağ artıyor. Sadece zarar vermemek için siz biraz tedirgin oluyorsunuz sizinki çok küçük kendini korur ama yine de biraz dikkatli olmak gerekebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 17:29   #9

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Evet işte o "beni bırakıp gitme" der gibi masum bakışı var ya. Bitiyorum ona dayanamıyorum. O bakışı atmaması için onun derin uykuya daldığından emin oluncaya kadar uğraşıyorum. Sonra da derin uykuya dalınca odama kaçıp uyurken kendimi suçlu ve yavruyu kandırmış gibi hissediyorum. Galiba ayak ucumda yatmasına müsade edeceğim.. Zaten onun mırıltısına bayılıyorum. Dünyanın en güzel melodisi.
Hem huzur, hem dua, hem mutluluk, hem rahatlık.., güzel olan herşeyin sesi onun mırıltısı
İyi ki hayatıma girdin ŞEKER'im.Seni seviyorum. Hep benimle ol..Bir gün beni bırakıp gitme.Benden önce ölme : (
Bana senin yokluğunun acısını yaşatma.
Anladım ki kedi eğitimi denen şey, kedinin insanı eğitmesi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 17:38   #10

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Anladım ki kedi eğitimi denen şey, kedinin insanı eğitmesi..

Evet aynen öyle hem eğitiyor hem de zamanla insanın ayrılmaz bir parçası oluyor.1 hafta tatil yaptım evde minnoş çok huzursuzmuş ben ise onu çok özledim. Eve döndüğümde bana bir bakışı vardı orada sanki her şeyi anlatıyordu.'' sonunda geldin, neredeydin ,niye gittin ve seni çok özledim der gibiydi gözlerini sabit gözlerime dikti...Size ve herkese minik dostlarıyla birlikte sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-13, 18:00   #11

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Zaten gözleriyle,bakışlarıyla anlatıyorlar herşeyi. Ben de size sevdiklerinizle, sevimli kedicikle huzurlu ve uzun bir ömür diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 12:59   #12

eyüpcan Çevrimdışı
Smile Cvp: Kediciği istediğim yerde yatırmak için ne yapmalıyım?

Yavru bir kedim var ve yatağında yatmak istemiyor benim yada oğlunun kucağında uyumak istiyor ne yapmalıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 14:10   #13
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

eyüpcan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yavru bir kedim var ve yatağında yatmak istemiyor benim yada oğlunun kucağında uyumak istiyor ne yapmalıyım
Keyfini çıkarın keşke benim kedimde yanımda yatsa.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 14:24   #14

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Canları nerede isterse orada takılıyorlar dert etmeyin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-15, 20:01   #15

barisdragon Çevrimdışı

kedi istediği yerde yatar yapacak birşey yok
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları