Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 13-01-12, 23:51   #16
 
sofy üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Şub 2011
Yaş: 31
Mesajlar: 421
sofy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

evet eğitilebiliyorlar ama kayıtsız şartsız itaat etmiyorlar örneğin mutfak tezgahlarında ve canlarının istedikleri her yerde geziyorlar, tırmalama tahtası kullanıyorlar ama şımardıklarında koltukları da tırmalıyorlar, o yüzden kedi beslemek isteyenler veya kedi besleyenler evlerini onlara göre dizayn etmeliler, raflardaki objeler, süslü evler kedicilere göre değil malesef hiç büyümeyecek çocuk onlar..çok seviliyorlar, sevilmeseler zaten katlanılmazlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-13, 13:52   #17
 
bakırköy
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 8
sudesegmen Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

gayet dogru bilgiler verilmiş .Ben kedimi eve geldiği günden beri mutfak kapısını kapalı tutuyorum kapının onunda bkliyo ama neolursa olsuun girmiyo.Onu bahcemize cıkarıyorum 3 sn icinde eve geri giriyo ve gercekten koltukları tırmaladıgını gormedim onun odasında kütügü var onu tıırmalıyo
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-14, 04:18   #18
kpu
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2014
Yaş: 28
Mesajlar: 14
kpu Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

kar_delen_nur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi Eğitilir mi?

Kedilerin eğitilemediği, eğitilmeyi reddettiği söylenir hep, kısmen de doğrudur. Kedilere, itaat, saldırı veya arama kurtarma eğitimi veremezsiniz. Kedi eğitimi, ancak yapmasını istemediğimiz bazı hareketlerinin engellenmesi şeklinde olabilir. Ve bu başına buyruk dostlarımızla bu eğitim de her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir.

Kedilerin eğitilemez görünmesinin nedeni, eğitildiği konularda son kararı onların vermesidir. Kedi, insan veya köpek gibi bir sürü hayvanı olmadığı için, sadece kendi ihtiyaç ve isteklerine göre hareket eder. Bu ‘başına buyrukluk’ kedilerin hiçbir şekilde eğitilemeyeceği gibi yanlış bir kanıya neden olabilir.

Kedilerle uğraşırken son derece sabırlı, sevecen ve gerçekçi olmak gerekir. Kediniz sizin beklentilerinizi karşılamıyorsa ona kızarak, istediklerinizi yaptırmaya çalışarak hiçbirşey elde edemezsiniz. Kedinizin size uyum sağlamak için davranışlarını değiştirmesini beklemek hata olur.

Kediniz sizin istemediğiniz şeyler yapıyorsa onu kesinlikle cezalandırmayın. Ceza, eğitime hiçbir yardımda bulunmayacağı gibi, kedinizin sizden soğumasına da neden olur. Onu cezalandırmak yerine kaşlarınızı çatıp sertçe hayır derseniz o gerekli mesajı alacaktır. Kediler bağırtılardan, yüksek ve ani seslerden hoşlanmazlar. Kediniz istemediğiniz birşey yaptığında yumuşak bir ses tonuyla onu uyarın.

Eğitimde püf noktası, kedinizi neyin motive ettiğini bulmak ve bu motivasyonla kedinizi ödüllendirmektir. Bu çoğunlukla mama olur ama bazı kediler oyun oynamayı veya sevgiyle kafalarının okşanmasını da bir ödül olarak alabilirler. Bir ipucu daha; eğitimin en verimli zamanı mama saatinden biraz öncedir

Tuvalet Eğitimi Olan Kedi Etrafa Yapıyorsa
Kedinizi eğitmek için sorunun köküne inmelisiniz. Örneğin, kediniz tuvaletini kabı dışında başka yerlere yapıyorsa, önce bir veteriner hekime gösterip bir sağlık sorunu var mı, onu öğrenmek gerekir. Doğanın temizliğe en düşkün hayvanı, eğer kendi tuvaleti yerine yataklara, kanepelere veya saksılara yapmayı tercih ediyorsa size açıkça birşey anlatmaya çalışıyor demektir. Nedenini anlamadan bu davranışı yüzünden kedinizi cezalandırırsanız, hem size kızdığı için etrafa yapmaya devam eder hem de siz çözüm yolunda en ufak bir ilerleme dahi kaydedemezsiniz.

Onun yerine niçin tuvaletini başka yerlere yaptığını bulmanız gerekir. Kum kabı pis olabilir, içinde yeterli kum olmayabilir, tuvalet kabının yerinden rahatsız olmuş olabilir (mama kabının çok yakınında olmamalıdır), aileye yeni katılan biri varsa (bebek, başka hayvan) onu protesto ediyor olabilir vs... Önce kedinize neyin rahatsızlık verdiğini bulun, ondan sonra çözüm arayın.

Ev Sahibinin Tahtı Sallanıyorsa
Eve yeni bir kedi geldiyse ev sahibi kedi doğal olarak evdeki hakimiyetini düşünerek bir tedirginlik yaşayabilir. Kedileri karşılaştırmadan önce birbirlerini kokularından tanımalarıyla başlayın. Ev sahibi kedinizin bazı eşyalarını misafir kedinize, misafirinki ev sahibine verin. Birbirlerini görmeden önce kokularına alışırlarsa görüşme daha başarılı geçebilir. Eğer herhangi bir agresif durum gözlemlemiyorsanız kediler arasındaki kapalı kapıları açabilirsiniz. Ev sahibi/ misafir kedi sendromu her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir. O zaman kedileriniz için en iyisi neyse onu yapmalısınız.

Yasak Bölge: Mutfak Tezgahları
Kedinizin mutfak tezgahlarında dolaşmasını istemiyorsanız mutfağınızın kapısı daima kapalı dursun. Tezgahlarda kedinizin iştahını kabartacak yemekleri ortada bırakmayın. Tedbirlerinizi önceden alın.

Gözü Dışarda Olan Kediler
Kedinizin açık kapı aralarından dışarıya kaçma huyu varsa, eve döndüğünde ona bu sorumsuz hareketi yüzünden kızmayın. Tam tersine, eve döndüğünde onu reddedemeyeceği birşeyle ödüllendirin. Mamayla. İçeri gelmesi için kuvvetli bir nedeni olduğunu farkına varsın. Ayrıca bu hareketin pekişmesi için yemekten hemen sonra kedinizi dışarı çıkarmayın.

Bazı Kediler Hayata Ciddi Bakar
Eğer kediniz 5 dakika okşanmaktan hoşlanıyor ve 6. dakikada sizi tırmalamaya başlıyorsa, 3. dakikada okşamayı bırakın. Kedinizin sınırlarını ölçmeyin.

Kedileri sinirlendiklerini belli etmek için bazı uyarı işaretleri verirler. Kedinizi iyice gözlemleyin, vücut dilini okumaya çalışın. En basidinden kediniz sinirlenmeye başladığında kulaklarını arkaya yatırır, gözlerinizin içine dik bakar ve kuyruğunu hızla sağa sola oynatmaya başlar.

Eğer kediniz oyun oynarken devamlı ellerinizi ısırıyorsa, her ısırdığında onunla oyun oynamayı bırakarak onu eğitebilirsiniz. Oyun amaçlı da olsa kediniz sizi ısırdığında ona kızıp vurursanız, oyunun devam ettiğini düşünecek ve o da sert şekilde sizi ısırmaya başlayacaktır. Ya da oyun sırasında canını yaktığınız için size kızıp yine sizi ısıracaktır. Halbuki, ısırdığı zaman onunla ilgilenmiyor görünürseniz ısırması da zamanla kesilecektir.

Kediniz kucağınızdayken tırnaklarını çıkarıp sizi yoğurması kadar tatlı his veren birşey yoktur. Ama kedinizin tırnakları uzunsa, birkaç saniyeden sonra bu yoğurmalar iğne gibi batmaya başlar. İşaret parmağınızla patisinin üzerine pıt pıt diye vurup “yapma” demeyi deneyin. İlk seferinde kediniz size şaşkın bir ifadeyle bakacaktır ama bu sizi yıldırmasın. Kucağınızdayken tırnaklarını çıkarmasını istemediğiniz anlatmak için defalarca bunu yapmanız gerekebilir. Kediniz tırnaklarını patisinin içine soktuğunda kafasını sevgiyle okşayın, ona güzel sözler söyleyin. Bu ödül sayesinde patileri içeri çekmekle iyi birşey yaptığını anlayacaktır.

Yavru Kedi Bu, Tırmalar
Kediler 1 yaşına kadar en hareketli dönemlerindedir. Hiperaktif olurlar, evin içinde oradan oraya koştururlar, bizim göremediğimiz yaratıklarla kavga ederler, yerde yuvarlanırlar, hızlarını alamazlarsa sizinle oynamak isteyeceklerdir. Yavru kedi için en iyi arkadaş başka bir kedidir. (Genellikle birden fazla kediyle yaşayan insanların elleri, tek kediyle yaşayanlarınkine kıyasla daha az çiziklidir. )

Kedinizi oynatmak için bezden yapılmış bir fare, sıkıştırılmış folyo kağıdında top vs edinin. Eğer evdeki kedi oyuncak sıkıntısı çekiyorsa veya oyuncakları ilgisini çekmiyorsa size yönlenecektir. Eğer oyun sırasında elinizi tırmalayıp ısırırsa ve siz de bu sırada elinizle oyuna teşvik ederseniz, elinizi oyuncak gibi algılayacağından ısırmayı alışkanlık haline getirebilir. Bu durumda canınız acıyormuş gibi bir ses çıkararak elinizi hemen çekin. Elinizi her ısırdığında/tırmaladığında bunu yapın.

Alternatif Sunmayı Unutmayın
Kedinizi eğitirken daima ona sunacağınız bir alternatifiniz olmalı. Eğer kanepenin kenarlarında tırnaklarını törpülemesini istemiyorsanız, “hayır, yapma” demeniz yeterli olmayacaktır. Ona tırnaklarını bileyebileceği başka bir yer önermelisiniz. Bunun için de en uygunu tırmalama kütükleridir. Bu tırmalama kütüğü olduğu halde kanepe konusunda ısrarcı davranırsa yine de ona kızmayın. Her kanepenin nasılsa bir ömrü var, sizinki erken yaşlanacak demek ki...

Kısaca toparlayacak olursak;

Pozitif eğitim, kediniz için en iyi motivasyon sağlayan yöntemdir. Kediniz istediğiniz hareketi yaptıktan hemen sonra onu ödüllendirirseniz hareketin pekişmesine yardımcı olursunuz.

Yumuşak ve kendinden emin bir ses tonu kullanın. Yapmasını istediğinizi yaptığında onu ödüllendirdiğinizi sesinizden de onu onayladığını anlayabileceği bir ton kullanın.

Kedinizi en iyi eğitimi yemek öncesinde verebilirsiniz. Bu, mama ödülünü daha anlamlı kılacaktır.


Kedileri ne kadar erken yaşta eğitmeye başlarsanız o kadar cevap alırsınız.
Çevrede kedinizin dikkatini dağıtacak eşyalar bulundurmamaya özen gösterin. Tüm dikkatini sizde odaklayabilmesi için açık duran televizyon ya da radyoyu kapatın.

Eğitim sürelerini 10-15 dakika tutun. Daha uzun bir sure kedinizin sıkılmasına neden olabilir.

Kedinizin kafasını karıştırmamak için ara vermeden yeni hareketler öğretmeyin.

Kediniz gününde değilse ona birşeyler öğretmek için zorlamayın.

Kedinizin huylarını tamamen değiştiremezsiniz, ama sınırlarınızı karşılıklı belirlerseniz kedinizle yaşamanız daha kolay olur.

En kötü ihtimalle bir su tabancasıyla su püskürtmeyi, veya teneke bir kutunun içine attığınız bozuk paraları şıngırdatmayı deneyebilisiniz.

alıntıdır
yerde sanki kediymişim gibi beni ısırarak oynaması çok hoşuma gidiyor attığı taklalar boğuşmalarımız yerde gel seni ısırıklıyım bakışı cok cazip şekillere girmesi 3-4 aylık daha büyüyünce dişleri daha sivrilir mi ? acıkcası ısırmasını seviyorum çok şirin ısırıyor bazen oyun icabı bende ısırıyorum ama ilerde daha güclü şekilde ısırması korkutuyor dişleri daha da sivrilirmi ? yada oyun olduğu için büyüdükçe yine yapıp daha az kuvvet uygulamayı öğrenirmi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-14, 16:31   #19
 
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 1
sheebaimran Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Kusara bakmayin ama hani diyonusya yasak bolgeden ilgili kapiyi kapali tutun AMA nu butun kedilerin uzerisinde ise yaramio mesala bizim Jedi kapi aciyo
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-14, 18:41   #20
 
mmmm üyesinin avatarı
 
Baki
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Yaş: 17
Mesajlar: 252
mmmm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

cok guzel ve faydali bir yazi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-14, 00:39   #21
 
BonibonSena üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Tem 2014
Yaş: 22
Mesajlar: 3
BonibonSena Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Benim kedimde işe yaradı biraz. İnşallah iyice yarar. Ve burçlara benimde ankara ama duyuyo
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-16, 10:49   #22
 
Üyelik Tarihi: Oca 2016
Mesajlar: 24
Cartoon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Kedi gibi bir hayvana yasak koyacaksanız ya hiç kedi almayın ya da mutfağı iptal edin dışarda yiyin.
Kediye Bekle komutunu öğretmek Hayır komutundan daha kolaydır. Siz onun manasını hazırlarken vs Bekle komutuna alıştırın. Mutfak tezgahının üzerine çıkan kedi olup çıkmayan olmaz. Benim kedim bırakın kılı ufakcık tüy dökmesi yok. Kalite mama önemli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-16, 10:49   #23
 
Üyelik Tarihi: Oca 2016
Mesajlar: 24
Cartoon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Ayrıca bu (küfür ) m sitesinde hala bir benim fotom görünmüyor! !!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-17, 02:39   #24
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Haz 2017
Mesajlar: 1
Nargissos Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Kedim yeni yikanmis perdelere tuvaletini yapmisti ve gordugumde cok sinirlendim. O sirada kucagimda olan kedimi hizli bi sekilde yere firlattim. Cani yandi be korktu. Tum gun kacti benden. Sonraki gun ise kayboldu. Bir sene sonra buldum onu fakat bana yakalanmiyor. Ayrica guvenmiyor. Benden ozellikle kaciyor. Onu inanilmaz seviyorum. Yaptigimi ben de unutamiyorum. Ne yapmaliyim bilmiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kediler ve Kedi Otu :) >Ferik ve Bulut< Kedi Beslenmesi 18 15-04-17 17:22
Bir Amatörden Kedi Hakkında Bazı Sorular[Yardım] RebelFire Kediler 18 21-02-16 23:18
Köpeklerle İlgili Sık Sorulan 14 Soru: beyzosh Köpek Eğitimi ve Psikolojisi 12 06-01-15 00:24
Kedi eğitimi pisicik Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 6 01-06-14 16:17
Kedi Sözlüğü merveminnoss Kediler 4 29-06-12 16:12Saat 17:23.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203