Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 10-08-08, 13:58   #1

kar_delen_nur üyesinin avatarı

Ankara
kar_delen_nur Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4
Varsayılan Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

Kedi Eğitilir mi?

Kedilerin eğitilemediği, eğitilmeyi reddettiği söylenir hep, kısmen de doğrudur. Kedilere, itaat, saldırı veya arama kurtarma eğitimi veremezsiniz. Kedi eğitimi, ancak yapmasını istemediğimiz bazı hareketlerinin engellenmesi şeklinde olabilir. Ve bu başına buyruk dostlarımızla bu eğitim de her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir.

Kedilerin eğitilemez görünmesinin nedeni, eğitildiği konularda son kararı onların vermesidir. Kedi, insan veya köpek gibi bir sürü hayvanı olmadığı için, sadece kendi ihtiyaç ve isteklerine göre hareket eder. Bu başına buyrukluk kedilerin hiçbir şekilde eğitilemeyeceği gibi yanlış bir kanıya neden olabilir.

Kedilerle uğraşırken son derece sabırlı, sevecen ve gerçekçi olmak gerekir. Kediniz sizin beklentilerinizi karşılamıyorsa ona kızarak, istediklerinizi yaptırmaya çalışarak hiçbirşey elde edemezsiniz. Kedinizin size uyum sağlamak için davranışlarını değiştirmesini beklemek hata olur.

Kediniz sizin istemediğiniz şeyler yapıyorsa onu kesinlikle cezalandırmayın. Ceza, eğitime hiçbir yardımda bulunmayacağı gibi, kedinizin sizden soğumasına da neden olur. Onu cezalandırmak yerine kaşlarınızı çatıp sertçe hayır derseniz o gerekli mesajı alacaktır. Kediler bağırtılardan, yüksek ve ani seslerden hoşlanmazlar. Kediniz istemediğiniz birşey yaptığında yumuşak bir ses tonuyla onu uyarın.

Eğitimde püf noktası, kedinizi neyin motive ettiğini bulmak ve bu motivasyonla kedinizi ödüllendirmektir. Bu çoğunlukla mama olur ama bazı kediler oyun oynamayı veya sevgiyle kafalarının okşanmasını da bir ödül olarak alabilirler. Bir ipucu daha; eğitimin en verimli zamanı mama saatinden biraz öncedir

Tuvalet Eğitimi Olan Kedi Etrafa Yapıyorsa
Kedinizi eğitmek için sorunun köküne inmelisiniz. Örneğin, kediniz tuvaletini kabı dışında başka yerlere yapıyorsa, önce bir veteriner hekime gösterip bir sağlık sorunu var mı, onu öğrenmek gerekir. Doğanın temizliğe en düşkün hayvanı, eğer kendi tuvaleti yerine yataklara, kanepelere veya saksılara yapmayı tercih ediyorsa size açıkça birşey anlatmaya çalışıyor demektir. Nedenini anlamadan bu davranışı yüzünden kedinizi cezalandırırsanız, hem size kızdığı için etrafa yapmaya devam eder hem de siz çözüm yolunda en ufak bir ilerleme dahi kaydedemezsiniz.

Onun yerine niçin tuvaletini başka yerlere yaptığını bulmanız gerekir. Kum kabı pis olabilir, içinde yeterli kum olmayabilir, tuvalet kabının yerinden rahatsız olmuş olabilir (mama kabının çok yakınında olmamalıdır), aileye yeni katılan biri varsa (bebek, başka hayvan) onu protesto ediyor olabilir vs... Önce kedinize neyin rahatsızlık verdiğini bulun, ondan sonra çözüm arayın.

Ev Sahibinin Tahtı Sallanıyorsa
Eve yeni bir kedi geldiyse ev sahibi kedi doğal olarak evdeki hakimiyetini düşünerek bir tedirginlik yaşayabilir. Kedileri karşılaştırmadan önce birbirlerini kokularından tanımalarıyla başlayın. Ev sahibi kedinizin bazı eşyalarını misafir kedinize, misafirinki ev sahibine verin. Birbirlerini görmeden önce kokularına alışırlarsa görüşme daha başarılı geçebilir. Eğer herhangi bir agresif durum gözlemlemiyorsanız kediler arasındaki kapalı kapıları açabilirsiniz. Ev sahibi/ misafir kedi sendromu her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir. O zaman kedileriniz için en iyisi neyse onu yapmalısınız.

Yasak Bölge: Mutfak Tezgahları
Kedinizin mutfak tezgahlarında dolaşmasını istemiyorsanız mutfağınızın kapısı daima kapalı dursun. Tezgahlarda kedinizin iştahını kabartacak yemekleri ortada bırakmayın. Tedbirlerinizi önceden alın.

Gözü Dışarda Olan Kediler
Kedinizin açık kapı aralarından dışarıya kaçma huyu varsa, eve döndüğünde ona bu sorumsuz hareketi yüzünden kızmayın. Tam tersine, eve döndüğünde onu reddedemeyeceği birşeyle ödüllendirin. Mamayla. İçeri gelmesi için kuvvetli bir nedeni olduğunu farkına varsın. Ayrıca bu hareketin pekişmesi için yemekten hemen sonra kedinizi dışarı çıkarmayın.

Bazı Kediler Hayata Ciddi Bakar
Eğer kediniz 5 dakika okşanmaktan hoşlanıyor ve 6. dakikada sizi tırmalamaya başlıyorsa, 3. dakikada okşamayı bırakın. Kedinizin sınırlarını ölçmeyin.

Kedileri sinirlendiklerini belli etmek için bazı uyarı işaretleri verirler. Kedinizi iyice gözlemleyin, vücut dilini okumaya çalışın. En basidinden kediniz sinirlenmeye başladığında kulaklarını arkaya yatırır, gözlerinizin içine dik bakar ve kuyruğunu hızla sağa sola oynatmaya başlar.

Eğer kediniz oyun oynarken devamlı ellerinizi ısırıyorsa, her ısırdığında onunla oyun oynamayı bırakarak onu eğitebilirsiniz. Oyun amaçlı da olsa kediniz sizi ısırdığında ona kızıp vurursanız, oyunun devam ettiğini düşünecek ve o da sert şekilde sizi ısırmaya başlayacaktır. Ya da oyun sırasında canını yaktığınız için size kızıp yine sizi ısıracaktır. Halbuki, ısırdığı zaman onunla ilgilenmiyor görünürseniz ısırması da zamanla kesilecektir.

Kediniz kucağınızdayken tırnaklarını çıkarıp sizi yoğurması kadar tatlı his veren birşey yoktur. Ama kedinizin tırnakları uzunsa, birkaç saniyeden sonra bu yoğurmalar iğne gibi batmaya başlar. İşaret parmağınızla patisinin üzerine pıt pıt diye vurup yapma demeyi deneyin. İlk seferinde kediniz size şaşkın bir ifadeyle bakacaktır ama bu sizi yıldırmasın. Kucağınızdayken tırnaklarını çıkarmasını istemediğiniz anlatmak için defalarca bunu yapmanız gerekebilir. Kediniz tırnaklarını patisinin içine soktuğunda kafasını sevgiyle okşayın, ona güzel sözler söyleyin. Bu ödül sayesinde patileri içeri çekmekle iyi birşey yaptığını anlayacaktır.

Yavru Kedi Bu, Tırmalar
Kediler 1 yaşına kadar en hareketli dönemlerindedir. Hiperaktif olurlar, evin içinde oradan oraya koştururlar, bizim göremediğimiz yaratıklarla kavga ederler, yerde yuvarlanırlar, hızlarını alamazlarsa sizinle oynamak isteyeceklerdir. Yavru kedi için en iyi arkadaş başka bir kedidir. (Genellikle birden fazla kediyle yaşayan insanların elleri, tek kediyle yaşayanlarınkine kıyasla daha az çiziklidir. )

Kedinizi oynatmak için bezden yapılmış bir fare, sıkıştırılmış folyo kağıdında top vs edinin. Eğer evdeki kedi oyuncak sıkıntısı çekiyorsa veya oyuncakları ilgisini çekmiyorsa size yönlenecektir. Eğer oyun sırasında elinizi tırmalayıp ısırırsa ve siz de bu sırada elinizle oyuna teşvik ederseniz, elinizi oyuncak gibi algılayacağından ısırmayı alışkanlık haline getirebilir. Bu durumda canınız acıyormuş gibi bir ses çıkararak elinizi hemen çekin. Elinizi her ısırdığında/tırmaladığında bunu yapın.

Alternatif Sunmayı Unutmayın
Kedinizi eğitirken daima ona sunacağınız bir alternatifiniz olmalı. Eğer kanepenin kenarlarında tırnaklarını törpülemesini istemiyorsanız, hayır, yapma demeniz yeterli olmayacaktır. Ona tırnaklarını bileyebileceği başka bir yer önermelisiniz. Bunun için de en uygunu tırmalama kütükleridir. Bu tırmalama kütüğü olduğu halde kanepe konusunda ısrarcı davranırsa yine de ona kızmayın. Her kanepenin nasılsa bir ömrü var, sizinki erken yaşlanacak demek ki...

Kısaca toparlayacak olursak;

Pozitif eğitim, kediniz için en iyi motivasyon sağlayan yöntemdir. Kediniz istediğiniz hareketi yaptıktan hemen sonra onu ödüllendirirseniz hareketin pekişmesine yardımcı olursunuz.

Yumuşak ve kendinden emin bir ses tonu kullanın. Yapmasını istediğinizi yaptığında onu ödüllendirdiğinizi sesinizden de onu onayladığını anlayabileceği bir ton kullanın.

Kedinizi en iyi eğitimi yemek öncesinde verebilirsiniz. Bu, mama ödülünü daha anlamlı kılacaktır.

Kedileri ne kadar erken yaşta eğitmeye başlarsanız o kadar cevap alırsınız.
Çevrede kedinizin dikkatini dağıtacak eşyalar bulundurmamaya özen gösterin. Tüm dikkatini sizde odaklayabilmesi için açık duran televizyon ya da radyoyu kapatın.

Eğitim sürelerini 10-15 dakika tutun. Daha uzun bir sure kedinizin sıkılmasına neden olabilir.

Kedinizin kafasını karıştırmamak için ara vermeden yeni hareketler öğretmeyin.

Kediniz gününde değilse ona birşeyler öğretmek için zorlamayın.

Kedinizin huylarını tamamen değiştiremezsiniz, ama sınırlarınızı karşılıklı belirlerseniz kedinizle yaşamanız daha kolay olur.

En kötü ihtimalle bir su tabancasıyla su püskürtmeyi, veya teneke bir kutunun içine attığınız bozuk paraları şıngırdatmayı deneyebilisiniz.

alıntıdır

Bu konu en son " 10-08-08 " tarihinde saat 14:04 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: yazı ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-08, 13:29   #2

semram94 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
semram94 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

çok saol çok güzel bir yazı çok faydalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-08, 14:44   #3

kar_delen_nur üyesinin avatarı

Ankara
kar_delen_nur Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 4

önemli diil cnm rica edrim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-10, 11:38   #4

Boncuk53 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Boncuk53 Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Kedi Eğitimi Hakkında Herşey

ama bnm kedim elimi çektiğimde elime koşuyo elimi saklıyorum ayağım ısırıyoo. bugündeelimin derisini kaldıırdı ısırarak ne yapmalıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-11, 01:14   #5
Yönetici

Kutay üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Kutay Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

kedi eğitimi ile ilgili çok faydalı bir yazı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-11, 14:32   #6

zelal_pamuk Çevrimdışı

Evet çok faydalı.. Gerçektende bir çok şey öğretilebiliyo. Köpekler kadar olmasada
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-11, 16:55   #7
KarbeyaZz
Misafir

Paylaşım için çok teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-11, 17:36   #8

zelal_pamuk Çevrimdışı

Zehra bu yazı senin için çok faydalı olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-11, 17:37   #9
KarbeyaZz
Misafir

Evet Baya faydalı oldu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 16:30   #10

buclara Çevrimdışı

benimde bir kedim var,çok tatlı ancak kulakları duymuyor.neden bilmiyorum,genellikle mavi gözlü ankara kedileri sağar oluyor.onu eğitemiyoruz,bu bilgiler işimize yarayacaktır,teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 16:32   #11

buclara Çevrimdışı

benimde bir kedim var.ancak sağar.neden bilmiyorum mavi gözlü ankara kedileri genellikle sağar oluyor.onu eğitmesi çok zor oluyordu,bu bilgiler işime yarayacaktır,teşekkürler................. =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-11, 17:37   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
yumaak Çevrimdışı

http://www.vidivodo.com/532267/yeten...ve-kedi-casper
kedi de eğitile biliyormuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-11, 04:32   #13

kumsal Çevrimdışı

ya siz gercekten bu yazıya faydalı mı diyosunuz ekmek yoksa pasta yesinler demek gibi bisey bu hiç mutfak kapısı kapanarak yasak bolge egıtımı mı olur arkadas espri yapmış olsa gerek sizde ciddiye almışsınız yazıyı.Bi de bu yazı kedi eğitimi hakkında herşey adı altında akşam akşam beni güldürdünüz teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-12-11, 05:23   #14

Eiji Çevrimdışı

Bu yazıdaki tarif edilenleri yapmak kediyi şımartmaktan başka işe yaramıyor. En azından benim kedime kıyasla diyorum, şu ana kadar fena halde şımartmışım yerini suyunu ekmeğini garantilemişim bu tutumla resmen bizi maymuna çevirmiş. Ama bugün uzun yıllar kedi beslemiş bir arkadaşımın tavsiyelerine kulak verince kedi benim maymunum oldu resmen, yanlış anlamayın maymunum derken bana züppelik eden o başına buyruk hayvan şimdi bana yalakalık yapıyor. Bir kere hali hazırda her zaman mama kabının önünde dolu olması cidden yanlış, burnunun sürtmesi açısından sizin belirlediğiniz saatlerde mamasını yemeli ve o an mamasını vermelisiniz buna alışacak zamanla kendi istemeye bağlayacak sürtünerek miyavlayarak vs. . Ha esktra yemek geceleri o da az olmak şart ile. Aynı zamanda eğer kediye sert çıkış yapıp tıpkı annelerinin yaptığı gibi burnuna canını acıtmadan vurmuyorsanız yapmasını istemediğiniz herşeyi yapacaktır. Bugün denedim gördüm, artık benden korkuyor çekiniyor. 5 dakika evvel burnuna vurduğum o hayvan durup dururken kucağıma çıkıp mırıl mırıl duruma geçti şaştım kaldım. Neden küsmemişti ? Göğüs bölgesine dokunup sevdiğimde patileriyle tutup ısırmaya kalkardı, aynı şekilde sevdim gene yapmaya yeltendi ama daha hafif bir şekilde ve ben kızar kızmaz anında bıraktı. Gün içinde durup dururken kucağıma yine birkaç defa geldi oturdu ki çok zor kucağa gelir,hani gelir ama nadiren.

- İnanın benim kadar kedilere karşı nazik ve vicdanlı çok az insan vardır bende bu yazıdakileri doğru bilirdim ve sert ses tonu bile kullanmaya çekinirdim aman kedim bana küser oy kıyamam ben ona falan. Ama bugün resmen devrim yaşandı yattığım yatağa gelip ağzıyla battaniyenin ucunu tutup hallenmeye çalışırken ''bak ne dedim ben sana ha !! '' diye sert birşekilde uyardığımda anında oturup bırakıyor mırıl mırıl moda geçiyor. Bundan önce o battaniyeyi ağzından çıkartana helal olsun derim.Tamamen istediği herşeyi yapardı ,şu anda kendisi ergin yaşında, kısırlaştırmadım henüz (Ama kısırlaştıracağım) . Uyanık olduğu zamanlarda miyavlaması bağırması kesilmeyen o kedi, bugün çok nadiren arada birkaç kez miyavladı ama beni gördüğünde hemen sinmeye başlıyor kızmama dahi müsade etmeden susuyor.Yaptığının hata olduğunun ve benim kızacağımında gayet farkına vardı artık.

- Onun için üzülüyormuyum ? Elbette , deli gibi içime dert oluyor fakat seçeneğim yok şu anda. Apartmanı ayağa kaldırdı 20 gündür. Uyku uyumadık 20 gündür, ne yapmalıydım aynı şekilde devammı etseydim ? Hayır ben bir seçim yaptım ve sonuçlarından çok memnunum, yani sonuçta onun yemeğini ben veriyorum nasıl küsecek ? Hadi küstü açlık grevinemi girecek ? Bu yüzden özellikle iran(persian) kedileri çok şımartılan bir cins, ''çok nazlı olurlar '' demeden evvel bir düşünün, bu nazı siz yaratmış olamazmısınız ?

- Kedi anarşist bir hayvan olabilir, kadınlar gibide olabilir. Ama bu onun herşeyi yapacağına müstehak değil, mama beğenmez mızmızlanır falan. Hayır efendim burnu sürtecek biraz !
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-12, 21:53   #15

Ankara
nebandduman Çevrimdışı

mutfak kapısını kapalı tutuyoruz. kedim dakikalarca kapının önünde ağlıo... en sonunda dayanamayıp açıoruz kapıyı. bu arada şımarmaması egemenliği eline almaması gerektiğni bilioruz ama onun o ağlamalarına yüreğin dayanmamasını geçtim ben artık kulaklarımız dayanmıo. benim kedim resmen şımardı resmen gün geçtikçe daha da şımarıo hiç miyawlaıp ağlamazdı şimdi durmadan miyawlıo hiç susmuo resmen küçük çocuk gibi yok böyle bir şey. her istediğini ağlayarak yaptırıo.. ellerimi ayaklarımı hatta burnumu göz kapaklarımı bile tırmalıo ısırıo.. hiç bi şeyden de anlamıo ne baırmadan çaırmadan ne burnuna wurulmasından ne su dökülmesinden.. ne kolonyadan.. hiç bişiden.. mama ile ilgili söylenenler ii bi çözüm olabilirdi ama her gün24 saat boyunca ewde olan insanlar deiliz ki nasıl mama kabını boş bırakıp dışarı çıkabilelim ?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları