Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 24-08-13, 12:43   #31
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedi buldum sorularım var

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
nerede yaşıyorsunuz o fiyata yaptırmanıza şaşırdım. yaptırdığınız yerin adını da söylerseniz memnun olurum.
Kuşadasın'da yaşıyorum, ALBA veterinerlik bizim gittiğimiz yerin adı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-13, 12:49   #32

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı

ben de istanbuldayım ve burada kısırlaştırma ücretleri çook yüksek. 500 lira altını bende henüz duymadım. istanbulda ucuza yapan ama sağlam bir vet bilen varsa burdan söylerse çok iyi olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-13, 06:11   #33

Eskişehir
illegal Çevrimdışı

Kedim kakasını yatağıma yapmıştı bugün. Kızdım doğrusu derdi ne anlamadım. Kumu topaklaşan modelden ama öyle bütün kakaları almak imkansız belki de ishal olduğundan böyle. Ne kadar alsam da küçük kaka parçaları kalıyodu. Kumu pis bulduğundan dışarı yapmış olabilir mi? Bir de topaklaşan kumu kedimin yanında alıyorum. Gömdüğü kakasını dışarı çıkarmamı protesto ediyo olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-13, 09:19   #34
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

yanında değiştirmeniz bir problem yaratacağını sanmam ben hep öle yaparım zaten kedim sabırla bekler başımı ishal olduğu için olabilir belki
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-13, 12:58   #35

imagine üyesinin avatarı

Yurt Dışı
imagine Çevrimdışı

ishaldendir. benimki de ishal olduğunda fazlasıyla yaptı evin birkaç yerine. ama bizimki çok kötü ishal olmuştu kuma gidene kadar kıçından kaka damlaya damlaya gidiyordu. çareyi ona bir yatak hazırlayıp kumu da tam önüne koymakta buldum öyle ki, kutusundan çıkıp kuma girmesi bir oluyordu, yine de bulaştırıyordu. ishal oldukları zaman evin herhangi bir yerine kaçırmaları muhtemeldir, tuvalete yetişememiş olabilir ya da tuvaletinin geldiğini anlamamış olabilir. ishali düzelince geçer. bu arada, çiş & kaka yaptıkları yerleri asla çamaşır suyuyla temizlemeyin, çamaşır suyundaki amonyak kokusu oraya bir daha yapmasına neden olur. ben önce bulaşık deterjanı ile ovalıyorum sonra da sirkeli suyla siliyorum yaptıkları yerleri.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-13, 16:47   #36

Axelis üyesinin avatarı

Eskişehir
Axelis Çevrimdışı

kesinlikle ev yemegi verilmesini onermiyorum. ozellikle tuzlu yagli ve baharatli olarak. haslanmis yumurta sarisi, sulandirilmis yogurt peynir verilebilir ama diger yiyecekler tuy dokmesine karaciger hastaliklarina sebep olabiliyor. sut ozellikle vermeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 14:44   #37

Eskişehir
illegal Çevrimdışı

Kedimle 2 ayı geride bıraktım. Yarın kısırlaştırtıcam. Hayvanın akıbetini merak edenler için yazıyım dedim

-Veteriner masrafları olsun, yiyeceği, kumu vs olsun hakkaten baya tutuyo. Aylık en az 100 lira kediye harcıyorum ki ilk ay taşıma çantası, kum kabı, küreği, oyuncağı, tasması vs çok daha fazla harcamıştım.

-Doymama sorunu var malesef. paketin üzerinde yazan max 60 gr ama 160 gr bile yese doymuyor. aklı devamlı mamada.

-İnce taneli kumu da kalın taneli kumu da denedim. İnce taneli daha iyi topaklanıyor. vancat alıyorum memnumum.

-Proplan tavuklu verdim bir ay. daha sonra somonlusuna geçtim. somonluyu daha bir iştahla yiyor. ama yemek için tam tersi söz konusu. ızgara mezgit ve çipuraya kıyasla haşlanmış tavuk göğüsü daha bir iştahla yiyor. haftada bi kere yaş mama veriyorum.

-Çok nadir miyavlıyor ve evdeki eşyalar konusunda çok hassas. masaya çıktığında eşyalara dokunmamak için baya çabalıyor. yemeğime hiç dokunmuyor anca verilirse yiyor. umarım huyu değişmez. 4 gün yalnız kaldı her şeyi bıraktığım gibi buldum.

-kedinin huyunun değiştirmek gerçekten mümkün değil o sizi değiştiriyor. başkan kucak sevmiyordu ben inatla alıp tutuyodum sonra homurdanıyodu tabi. şimdi durduğu yerden sevmeyi kabullendim. hem böylece kucak tehlikesi olmadığından yanıma daha sık gelir oldu.

-ayda bi kere kumunu komple yenileyip kediyi de yıkıyorum. deneyimlere göre kumdan aldığı bakterilerden dolayı tırmaladığı yerler şişiyor. ama temizken şişmiyor. tırmalamasa bile öpüp koklarken geçer. kedi yıkanmaz diye bi şey yok bence. dalin kremli şampuan kullanıyorum. tüyleri parlıyo resmen

-kapalı kedi tuvaleti kullanırsanız dışarı kum saçılmaz diye bir şey yok.her tuvalet sonrası pati aralarına o kadar çok giriyor ki tuvalet kabının önü kum dolu oluyor.

-ilk mesajımda korkup tezgahın altına giriyor yazmışım. şimdi tezgahın altına sığmıyor

(7 aylık 3 kilo erkek sarman)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 14:55   #38

Eskişehir
illegal Çevrimdışı

bi kaç resim..
Eklenmiş Resimler
Kedi buldum sorularım var-img_4451jpg  Kedi buldum sorularım var-img_4500jpg  Kedi buldum sorularım var-img_4512jpg  Kedi buldum sorularım var-img_4559jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 16:50   #39

canancan Çevrimdışı

yazmadan duramadım.kediye aylık 100 lira gibi bir masrafı abartı buldum.bir kedi bir ayda en fazla 2-2,5 kg mama yer ve piyasadaki en iyi mamanın acana gibi 2,5 kilosu zaten 60 lira internetten indirimli alma olanağıda var.aylık 100 lira masraf yapıyorsunuz ama nedense 12 liralık kedi şampuanı almak yerine insana özel bir şampuanla kediyi yıkıyorsunuz.birde kedi yıkamanın yararlı olduğundan bahsetmişsiniz.kaç kedi sahibi oldunuz şimdiye dek yada kaç kedi büyüttünüz? bilip bilmeden ahkam kesmek kolay.kediler temizlenmesi gereken bir maddeye bulanmadıkları sürece yıkanmalarına gerek yoktur.insan şampuanları kedilerin tüyleri üzerine yapışır ve kolay arınmaz.kedinizi yıkıyorsunuz sonra kendini tekrar baştan aşağıya tükürüğüyle temizliyor.ne tarz bir temizlikten bahsedilebilir burada? hiçbir şampuan kedilerin tükürükleri kadar antiseptik değildir.birkaç aya zaten kedi mantar yada egzama olur.yıkanırken yaşadığı streste çabası.deneyimlerinize göre kumdan aldığı bakterilerle sizin deriniz şişiyormuş ya olmayan deneyimlerinizi sıfırlamaktan ötürü üzüleceğim ama şimdiye dek evinden geçen kedi sayısını unutan benim hiç yıkamadığı kediler yüzünden defalarca tırmalandığım sokak kedilerindeki bakterilerden ölmem gerekirdi.kedilerden sizin öpüp koklamanızla bakteri geçmez.insan ağzı kedilerin ağızlarından daha çok mikrop barındırır.dikkat edinde kediniz sizden mikrop kapmasın.kendi bildiği doğruları en doğru gerçeklermiş gibi ortaya döken insanlar yüzünden kaç kedi yanlış bakıma maruz kalıyor.burada her okuduğunu uygulayan bilgisizler var.her okuduğunuzu kediniz üzerinde denemeye kalkmayın ve burada herkes kedisine uyguladığı metod çok doğruymuş,çok yararlıymış gibi yazmasın.insanlara özel şampuan,sabun vs ile kedi yıkanmaz.mutlaka mantar olur.kediler zaten yıkanmaz çünkü gerek yoktur.tüyleri zor kurur çabuk hastalanırlar.burada her yazılana inanmak yerine gidin veterinerle görüşün.onlarca veteriner tanırım biri bile kedisini yıkamadığı gibi kedinizi yıkamalısınız diye önerenede rastlamadım.herkes bilinçli olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 17:33   #40

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Her kedi sahiplenen ve ona bakan her insana cok büyük saygim vardir, illegal sizide bir cana sahip cikdiginiz icin tebrik ediyorum.

Fakat canancan cok dogru cümleler kurmus, size yikamak dogru geliyor olabilir ama bu dogru degil.

Bazen tecrübeli insanlarin sözlerine kulak vermek gerekir, illada yikadiginiz icin kediniz hastaliga yakalanincami bunu fark edeceksiniz.
Bunlar olmadan durumun farkina varin lütfen.

Masrafa gelince, kediniz ona ne verdiginizle ilgilenmez, o sadece sicak bir ev, sevgi dolu bir kucak ister.
O acikinca en ucuz mamayi bile yer.
Yani sizin maddi durumunuz nekadarini kaldiriyorsa, okadar harcarsiniz.

Ben Wiskas ve diger market mamalarini kullanmiyorum ki, wiskasin 12 tane mamasi 4.99€ , benim aldigim mamanin tek bir tanesi 1.99€ yani siz hesaplayin aradaki farki.
Yanlis anlamayin lütfen, benim anlatmak istedigim, mamaya nekadar verebildiginiz size bagli, kediniz cok ucuzada doyar, pahaliyada.

Ayrica ekstra masraf sadece ilk dönemde asilari oluyor o var, onun disinda para harcayacaginiz bir durum oldugunu düsünmüyorum.
Burdaki veteriner haniminda dedigi gibi, köpekler kadar masrafli degillerdir kediler.

Kapali tuvalete gelince o konuda dogru demissiniz, hakikaten disariya tasiyor, ben ufak bir firca kürek almisim, tuvaletinin üzerinde duruyor, hemen süpürüyorum.
Gerci sunuda belirteyim, o kapisi varya hani ice disa dogru acilan, onu kullanmiyorum ben, büyük kedim tirnagini o kapiya SIKISTIRDI, ondan beridir kapisi yok, acik, bu durum yüzündende cok kum oluyor kapisinin önünde.

Ince kumde hakikaten hepsinde cok cok iyi her arkadasa tavsiye ederim.

Son olarak sunuda söylemek istiyorum hani o günlük gr varya, ona inanmiyorum ben.
Kediler istedigi gibi yemeli, özelikle 2 yasina kadar mamakabi hep dolu olmali.

Benim kücük kedim günde bir bucuk kutu mama yiyiyor, bir kutu mama 200gr yani toplamda 300gr mama yiyiyor. Büyük kedimde bukadar yemezdi ama pasaya bakip ayni sekilde oda yiyiyor, birde ekstradan ne yiyiyorsak onunda tadina bakiyorlar.

Özelikle kis ayina girislerde hayvanlar cok yer cok uyurlar, kis geldigi icin yaglanma piskolojisine girerler, yaglandiklarindada üsümezler, bu doganin kanunu yani.

Arkadasiminda dedigi gibi, yazilarimizi okuyan, ilk kez kedi besleyen arkadaslarimiz var, okuduklarini uyguluyorlar, bu nedenle yanlis seylerin paylasilmasini bende istemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 20:55   #41

Pıtırsonic Çevrimdışı

illegal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
-ayda bi kere kumunu komple yenileyip kediyi de yıkıyorum. deneyimlere göre kumdan aldığı bakterilerden dolayı tırmaladığı yerler şişiyor. ama temizken şişmiyor. tırmalamasa bile öpüp koklarken geçer. kedi yıkanmaz diye bi şey yok bence. dalin kremli şampuan kullanıyorum. tüyleri parlıyo resmen
kedilerin yıkanmasında "sence", "bence" gibi şeylerden bahsedilemez. kedilerin yıkanmasının sağlıklarına zararlı olduğu kanıtlanmış bir şey. 100 tl boşa harcayana kadar keşke veterinerlere danışıp bu konu hakkında da bilgi alsaymışsınız.. yukarıdaki yorumlara katılıyorum. kediler, tüylerinin yapılarından dolayı çabuk kuruyamazlar. bu durum hastalanmalarına yol açar. cilt problemleri de cabası.. ayrıca yine ıslak kalıp üşüdükleri için böbreklerine de zarar verir.. isterseniz fön makinesiyle kurutun, tam olarak kurutamazsınız. kedimi ilk sahiplendiğimde veterinerimizin ilk söylediği şey, "kediler yıkanmaz, asla yıkamayın" oldu ve sonrasında zararlarını anlattı.. lütfen bunu bir de başkalarına "ben yaptım, siz de yapın" havasında anlatmayın.. ayrıca isterseniz kediyi hamama sokun, tırmaladığı yer kabarır. bunun bakteriyle alakası yok. çok keskin bir bıçak, iğne veya jilet ile derinizi çok hafif çizin, yine aynısı olur. bu, tırnak uçlarının çok ince olmasından kaynaklanıyor. kabaran yer ince çizik olduğu için bolca kaşınır ve hemen akabinde de kabuk tutar zaten.. lütfen insanları bu şekilde yanlış yönlendirmeyin.

Bu konu en son " 23-10-13 " tarihinde saat 21:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: imla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-10-13, 21:32   #42

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Söylenecek her şey söylenmiş zaten. Kendi bildiğinizi buraya da doğruymuş gibi yazarak yanlış yönlendirmeyin insanları. Her insan yazdığını, kendi düşündüğünü doğru savunur.
Öncelikle, kediler kusursuz yaratılmış hayvanlardır. Her uzuvlarının, her milimi, onların hayatını kolaylaştırır. Kediler aynı zamanda hijyenik hayvanlardır. Dilleri, kendilerini temizlemelerine yardımcı olur. Bizim kullandığımız kimyasallar, onların bünyelerine zararlı olabilir, ayrıca kedilerin ağızlarının içi arkadaşların dediği gibi bizden daha temizdir. Pıtırsonic'in dediğine katılıyorum. Söz konusu hayvanlarsa, iş "senin düşüncen" ve "benim düşüncem" gibi şeyler geçerli değildir. Burada fikir yoktur, çünkü hayvanlar bizim davranışlarımızdan etkilenir. Hayvan bakımında "doğru olan" ve "yanlış olan" vardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-13, 22:13   #43

Eskişehir
illegal Çevrimdışı

100 liradan fazla harcadığımı "iyi para dökmüş hayvana" denilmesi için değil; hem kendi açımdan beklediğimden fazla olduğu için hem de yeni alacaklara fikir vermesi açısından belirttim. 10 kilo kum sadece tuvalet kabını doldurmaya yetiyor. 10 kiloda topakları aldıkça eklemelk için aldığımızda sadece kumu 30 lira yapar. maması 45 lira, yaş maması 10 lira desek. aşı masrafları, oyuncak, ödül mama vs hesaba katmıyorum bile.

en çok tartışılan yıkama konusuna gelirsek. öncelikle forumda genel olarak bi yeni üyeleri tersleme durumu var. sen ne anlarsın kedi beslemekten tarzı postlar dolu başlıklar. geçen bi tane vardı "arkadaşım 2 kedi aldı ben de aldım" gibi bir şey. cevap: "arkadaşın camdan atlarsa sen de mi atlıycaksın." yazık gerçekten. burda kedi bakmaya, beslemeye çalışan kimsenin art niyetli olduğunu sanmıyorum. yıkama konusunda kedi şampuanına oranla bebek şampuanının daha iyi sonuçlar verdiğini okumuştum ekşiden. onun için bebe şampuanını tercih ettim.

bakın veteriner ne demiş: "ayda ya da iki ayda bir defa yıkanmaları deri sağlığının zarar görmemesi için kabul edilebilir sıklıklardır." bu da linki: Kediler yıkanır mı? Hangi kediler yıkanabilir ? - Vet Adres

ben de zaten en fazla o kadar yıkıyorum. ayrıca musluğun altına yatan, havuza giren, suyu seven kediler olduğu da bi gerçek. bunların yazılan mantıkla 2 aylık ömürlerinin olması lazım. çok yıkamak elbette zarar verebilir ama elbette 'kabul edilebilir sıklıklar' da vardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-13, 22:29   #44

nilnehriyim Çevrimdışı

benim kedim beyaz olduğu için, 4-5 ayda bir yıkıyorum. ılık suda 5 dakika yıkayıp, büyük kalın bir havluya sarıp önceden ısıttığım bir odada iyice kuruluyorum ve o gece o odada yatırıyorum onu.kışın soğukta yıkamam ya da gece değil gündüz güneş varken yıkamak da daha iyi. ayrıca kediler için satılan özel şampuandan kullanmak şart çünkü diğerleri tüylerini döker ve cildini kurutur. çeşitli hastalıklara neden olabilir. zaten kendini banyo sonrası yalayıp iyice kurutuyor. sonra tüylerini tarıyorum. yatıp mışıl mışıl uyuyor. yanlış anlaşılma olmasın kimseye kedinizi yıkayın demiyorum beni hiç ilgilendirmez zira. fakat en azından yıkayacaksanız doğru şekilde yapın kedinizi hasta etmeyin. kedim 2 buçuk yaşında henüz hiç üşütüp hasta olmadı. kedinize bir bebeğe davranır gibi davranırsanız bir şey olmaz. bebeklerde banyodan sonra sıcak odada kurutulurlar. çünkü hassastırlar. bir bebekten daha çok sevdiğim bir varlık varsa o da kedimdir. o yüzden çok okuyup araştırırım. yıkamak isteyen de böyle yıkasın. siz nasıl ki kedi köpek şampuanıyla yada arap sabunuyla yıkanmıyorsanız, onları da insan şampuanıyla yıkamayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-13, 22:43   #45

nilnehriyim Çevrimdışı

ayrıca kedinin aylık bakım masrafına gelince isteyen 100 lira harcar isteyen 500 kimi ne ilgilendiriyor anlamıyorum. size fazla geliyorsa 100 lira siz daha az harcayın zorlayan mı var anlayamadım. ayrıca kimisi yaş mamayla besler en kaliteli kuru mama alır.kimisinin bütçesi daha azdır daha ucuz alır bu mesele yapılacak son şey bence. önemli olan hayvanınızı sevmenizdir.seviyorsanız zaten onun için elinizden geleni ardınıza koymazsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları