Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 26-07-10, 17:10   #1

micro Çevrimdışı
Varsayılan İran Kedisi Eğitimi

Merhaba.Babam bana irandan iran kedisi geitricek.Annemi zor zor ikna ettim ama ev bizim olmadıgını için herhangi bir eşyaya zarar vermesini izin vermek istemiyorum.annembana 1 ay süre vercek.Koltukları tırmaklmama eğitimi nasıl öğretebilirim.tırlamana tahtası alsan sorun çözülürmü.

Not:Yavru olcak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-10, 18:59   #2

Karışık İndigo üyesinin avatarı

Karışık İndigo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İran Kedisi Eğitimi

Merhaba Micro hoş geldin Kedin yavru değil sanırım çünkü yavruyu nasıl eğitirsen öyle gidiyor. İran ve saire cins kediler benim bildiğim sakin kediler. Fakat daha önceden baktığım kedi İran-Chinicilla meleziydi ve çoook yaramazdı. Arkadaşımın kedisi ise İran-Siyam kırması ama çoooook sakin bir kedi. Bugün tırnaklarını kestik misal, cırmıklamıyor tıslamıyor aksine kaçmaya çalışıyordu

Yani yaşı olan bir kediyse daha önceden alıştığı bazı şeyler varsa sorun yaşayabilirsin ama yavruysa senin eğitimin doğrultusunda bazı alışkanlıklara sahip olması kuvvetle muhtemel.

Aaa ben niye bu kadar uzattım yahu, anasayfada ırklarla ilgili bilgiler var onlara baktın mı hiç?= Bak bence faydalılar

Son olarak evet, o cırmıklama ağacı baya işe yarıyormuş kullananlardan duyduğum kadarıyla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-10, 19:41   #3

micro Çevrimdışı

Karışık İndigo tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Micro hoş geldin Kedin yavru değil sanırım çünkü yavruyu nasıl eğitirsen öyle gidiyor. İran ve saire cins kediler benim bildiğim sakin kediler. Fakat daha önceden baktığım kedi İran-Chinicilla meleziydi ve çoook yaramazdı. Arkadaşımın kedisi ise İran-Siyam kırması ama çoooook sakin bir kedi. Bugün tırnaklarını kestik misal, cırmıklamıyor tıslamıyor aksine kaçmaya çalışıyordu

Yani yaşı olan bir kediyse daha önceden alıştığı bazı şeyler varsa sorun yaşayabilirsin ama yavruysa senin eğitimin doğrultusunda bazı alışkanlıklara sahip olması kuvvetle muhtemel.

Aaa ben niye bu kadar uzattım yahu, anasayfada ırklarla ilgili bilgiler var onlara baktın mı hiç?= Bak bence faydalılar

Son olarak evet, o cırmıklama ağacı baya işe yarıyormuş kullananlardan duyduğum kadarıyla

Öncellikle hoşbulduk.Hayır kediyi yavru olarak irandan getircek babam.ayrıca kırmadeğil safkan olucak.oraya baktım bu arada ilk ama yeterli bulmadım siyam kedimizvardı koltukların içine etmişti ne yazık ki .nse ben ladı pek uzatmayım saol bilgi için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 12:17   #4
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

merhaba. yeni pisin simdiden hayirli olsun.

benim de iran kedim var. profilinden fotograflarini gorebilirsin. bizimle yasamaya basladigimda 2 yasina yeni girecekti. yani yaramazlik doneminni atlatmisti. bebeklik donemlerini atlatinca inanilmaz uysal kedi oluyor bu cinsler. atlama-ziplama huylari yok. koltuk tepelerine atlamazlar, insanlarin uzerine ziplamazlar, mutfak tezgahi-raf vb uzerine sicramazlar. siyamlardan onemli bir farki bu karakter olarak. siyamin ne kadar hareketligili varsa, iranda da o kadar az haraketlilik var.

genelde miskin kedi olurlar. pencere onu genis ise ve perde falan engel teskil etmiyorsa, yumusak ince bir minder koyarsan uzerine cikip etrafi izler ve uyurlar. gunun cogunu uyuyarak gecirmeyi severler. fazla miyavlamaya fazla kosturma gibi huylari yoktur. cinsleri geregi insalari sevmelerine ragmen surekli sokulup yasamayi sevmezler. bu nedenle misafir falan gelirse yada cani yalniz kalmak isterse bir koltugun arkasina yada altina girmeyi tercih ederler. "cool"durlar yani

yavruyken oynamayi cok severler; bizim yuvali tirmiklama borumuz var. kedimizin kendisi fazla ilgi gostermese bile yavrulari cok sevmisti. minik yavrular yuruyup evi kesfetmeye basladiginda heryere dokunmak istiyorlar. koltuk kenarlari, halinin ucu, perdenin yere dogru olan ucusan kismi vb.

kedinize tuvalet egitimini verdikten sonra bizim yaptigimiz gibi bazi seylere yasaklar getirebilirsiniz. bu konuda bizim ki egitildi tarafimizca sizinki de kurallara uyar bence.

bizim izin vermedigimiz bazi odalar var; ornegin yatak odasi, salon, mutfak ve balkon. bu odalara girmeye calistiginde sert ne net bir ses tonuyla "hayir" dedik sabirla. gozumunun icine baka baka inatlasmaya baslayinca ellerimizi cirpip "hayir" dedik, bazen de kosarak odadan uzaklastridik. simdi odaya girmeden once bize bakiyor, eger ses vermezsek veya tepkisiz kalirsak giriyor, yada onceden miyavliyarak izin istiyor.

yavrular icin olan mamalar var, biz onlari kullanmistik, masaallah besiliydiler tuy toplari

ayrica ileride mutlaka tuy problemi yasayacaksiniz, bu nedenle gun asiri veya hergun taramaniz gerekli kedinizi. bunu da yavruyken asilayin ona; buyuyunce trip atmasin...

haa! unuttum... bence iran kedilerinin en onemli ozellik bol bol trip atmalari! bu da biraz sizi cildirtsa bile ayy allahim kediye bak benle yarisiyor resmen dedirterek gulduruyor sizi...

kedinizi alinca sitedeki grubumuza da gelin:
"http://www.mihav.com/forum/grup/102/"

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 13:53   #5

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı

anam ne güzel tırmanmış tırmalama tahtasına benimkine aldım hiç kullandım alışamadı bi türlü, boşa gitti para sanırım yavruyken öğretmek gerekiyor ne işe yaradığını onun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 14:11   #6
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

evet haklisin yavruyken ogretmek gerekiyormus. benim kedim de kullanmiyor hic. tirnaklari uzamaya baslayinca haliyi kullanmaya tesebbus ediyor bana yakalanincaya kadar! (bu yuzden tirnak bakimina buyuk onem veriyoruz ) allahtan bebisler oldu da, onlar kullandi yeni ailelerinin yanina tasinincaya kadar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 14:37   #7

micro Çevrimdışı

venus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba. yeni pisin simdiden hayirli olsun.

benim de iran kedim var. profilinden fotograflarini gorebilirsin. bizimle yasamaya basladigimda 2 yasina yeni girecekti. yani yaramazlik doneminni atlatmisti. bebeklik donemlerini atlatinca inanilmaz uysal kedi oluyor bu cinsler. atlama-ziplama huylari yok. koltuk tepelerine atlamazlar, insanlarin uzerine ziplamazlar, mutfak tezgahi-raf vb uzerine sicramazlar. siyamlardan onemli bir farki bu karakter olarak. siyamin ne kadar hareketligili varsa, iranda da o kadar az haraketlilik var.

genelde miskin kedi olurlar. pencere onu genis ise ve perde falan engel teskil etmiyorsa, yumusak ince bir minder koyarsan uzerine cikip etrafi izler ve uyurlar. gunun cogunu uyuyarak gecirmeyi severler. fazla miyavlamaya fazla kosturma gibi huylari yoktur. cinsleri geregi insalari sevmelerine ragmen surekli sokulup yasamayi sevmezler. bu nedenle misafir falan gelirse yada cani yalniz kalmak isterse bir koltugun arkasina yada altina girmeyi tercih ederler. "cool"durlar yani

yavruyken oynamayi cok severler; bizim yuvali tirmiklama borumuz var. kedimizin kendisi fazla ilgi gostermese bile yavrulari cok sevmisti. minik yavrular yuruyup evi kesfetmeye basladiginda heryere dokunmak istiyorlar. koltuk kenarlari, halinin ucu, perdenin yere dogru olan ucusan kismi vb.

kedinize tuvalet egitimini verdikten sonra bizim yaptigimiz gibi bazi seylere yasaklar getirebilirsiniz. bu konuda bizim ki egitildi tarafimizca sizinki de kurallara uyar bence.

bizim izin vermedigimiz bazi odalar var; ornegin yatak odasi, salon, mutfak ve balkon. bu odalara girmeye calistiginde sert ne net bir ses tonuyla "hayir" dedik sabirla. gozumunun icine baka baka inatlasmaya baslayinca ellerimizi cirpip "hayir" dedik, bazen de kosarak odadan uzaklastridik. simdi odaya girmeden once bize bakiyor, eger ses vermezsek veya tepkisiz kalirsak giriyor, yada onceden miyavliyarak izin istiyor.

yavrular icin olan mamalar var, biz onlari kullanmistik, masaallah besiliydiler tuy toplari

ayrica ileride mutlaka tuy problemi yasayacaksiniz, bu nedenle gun asiri veya hergun taramaniz gerekli kedinizi. bunu da yavruyken asilayin ona; buyuyunce trip atmasin...

haa! unuttum... bence iran kedilerinin en onemli ozellik bol bol trip atmalari! bu da biraz sizi cildirtsa bile ayy allahim kediye bak benle yarisiyor resmen dedirterek gulduruyor sizi...

kedinizi alinca sitedeki grubumuza da gelin:
"http://www.mihav.com/forum/grup/102/"

bilgi için çok teşşekür edrim faydalı oldu.zaten kediti yavruyken alıcaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-10, 19:25   #8

Karışık İndigo üyesinin avatarı

Karışık İndigo Çevrimdışı

Venüs çok doğru şeyler söylemiş Sahiden tezgâh koltuk ve saire üstüne çıkmıyorlar. Uslu uslu pencereden dışarıyı seyrediyorlar.

Bak işte sizin minik de yavru olacakmış Micro, işin daha kolay o zaman, koyduğun kurallara-tabii evcil bir hayvanın yaşamasına izin veren ölçülü kurallar olduğu müddetçe- uyacaktır tahminimce

Valla ben de merak ettim şimdi nasıl bir bebek gelecek evinize Fotoğraflarını hemen koy çatlarım

Bu konu en son " 27-07-10 " tarihinde saat 22:05 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-10, 09:53   #9

cavailer üyesinin avatarı

Bursa
cavailer Çevrimdışı

kedi eğitmek zoruma kaçıyor bnm ztn bnm kedide köpek çiftliğinde eğitildi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 01:00   #10

eskişehir
beste su Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 3

yavru iken de tırmalamak isterler tırmalama tahtası işe yarar ama unutma kediler kendi alanlarını işaretlemek için tırmalar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 01:04   #11

eskişehir
beste su Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 3

iran kedileri sadece iranda yaşamaz ki başka şehirlerde de iran kedileri satılıyo yani ismi iran kedisi diye sadece iranda yaşamıyolar sadece dünyaya ilk geldiklerinde iranda görüldükleri için isimleri iran kedisi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 08:03   #12
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

cavailer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kedi eğitmek zoruma kaçıyor bnm ztn bnm kedide köpek çiftliğinde eğitildi

kedi nasil egitilir bende bilmiyorum biz de evde 1-2 seyi ogretmeye calisirken kopek egitir gibi davrandik! bir de okula gondersem mi ben de senin gibi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 12:21   #13

dorukgs üyesinin avatarı

Antalya
dorukgs Çevrimdışı

Birşey sormak istiyorum.İran kedileri geceleri uyuyorlar mı? Bizim kediler ya hiç uyumuyorlar yada çok az uyuyorlar. Biz geceleri odamızın kapısını kapalı tutuyoruz.Hatta o da yetmiyor kapının arkasına komodin koyuyorum.Şaka gibi ama normalde kapıyı açıyor.En azından komodin ağır itemiyor.İçeri gelince de yatağımıza yatıp onu sevmemizi istiyor.Ondan sonrada odanın içinde hoplayıp zıplıyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 12:35   #14

Kocaeli (İzmit)
mevsim Çevrimdışı

dorukgs tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Birşey sormak istiyorum.İran kedileri geceleri uyuyorlar mı? Bizim kediler ya hiç uyumuyorlar yada çok az uyuyorlar. Biz geceleri odamızın kapısını kapalı tutuyoruz.Hatta o da yetmiyor kapının arkasına komodin koyuyorum.Şaka gibi ama normalde kapıyı açıyor.En azından komodin ağır itemiyor.İçeri gelince de yatağımıza yatıp onu sevmemizi istiyor.Ondan sonrada odanın içinde hoplayıp zıplıyorlar.
Çok normal Bizde de aynı, birde en enerjik olduğu saatler sabah karşıları olurmuş.

Gerçi bizimkilerin saati yok aynı sizinkiler gibi gelir 3-4 gibi uyandırır, sev beni der Yada mama ister. Yada birbirleri ile oyuna başlarlar tüm koridorda pat küt seslere uyanırız Yavru zamanı daha çok oluyor tabi, ben benimkilerin hepsinin yavruluk döneminde sabahlara kadar uyuyamazdım onları büyüttüm rahatladım gerçi şimdi bir miniğim daha var tekrar başladık sabahlamaya

Mesela biz kapı kapatamıyoruz, hiç tahammülleri yok kapalı kapıya. Ayağa kalkıp ön patilerle kapının canına okuyorlar tabi benimde kafamın O nedenle hep aralık bırakırım.

Kedilerinizin yaşını bilmiyorum ama yavruysa geçer, eğer benimkiler gibi büyükse geçer diye bişey diyemeyeceğim

Bu konu en son " 23-08-10 " tarihinde saat 12:37 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-10, 12:47   #15
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

yaa evet bir de oyle bir durumlari var. gunduz miskin miskin uyuyor... aksamlari yine miskin miskin 3-5 tur atiyor. arada aklina gelirse yemek yiyor. biz koltukta tv izlerken venus de diger koltukta bizi izliyor. sonra gece uyuyoruz, arada bir gece uyanirsam bir bakiyorum gozleri venusun fal tasi gibi acik! uyku-muyku yok! hic caktirmamaya calisiyorum onu gordugumu. miyavlarsa da pas vermiyorum. hele hele sabaha karsi uyanip oyun oynamak istemiyor mu! olduruyor bu huyu beni.... koridorda hizli hizli kosup patinaj cekmeler, sonra ya duvara ya da dolaba toslamalar, koltugun tepesinden pat diye ziplamalar... yatagin ucundaki pufa atlamalar... ordaan bize degmeden seke seke perdeye ucmalar! hatta o kaadr bunaltmisti ki beni bu garip huyu asagidaki basligi acmak zorunda kalmistim:

sabaha karsi uyaniyor

sonra bir gun... yine sahin korunde uyanip uyanip bizi uykusuz biraktigi icin bizim sinir krizi (saka yapiyoum ha!, ciddiye almayin) gecirdigimiz bir sabah venusu hedef alarak degil ama basimizdan gitsin diye bir yastik hava da uctu... sonra venus o saattlerde bize kustu... ne yalan soyliyeyim cok hosuma gitti kusmesi. uzun surecek sandim, olmadi tabi... kendince baristiktan sonra yine asiriya kacmadan kosturmalara basladi. sonra bizim sert ve net ses tonumuzla artik birakti gibi birsey o huyunu... sadece o saatlerde goz goze gelmemek gerekiyor

kapiyi da kapatamiyordum, cunku o on patileri yok mu!!!! tisss tissss tissss! kapiyi mi oyuyor beynimizi!

iste hep diyorum; evladin mi var, derdin var...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları