Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 24-02-16, 13:15   #16

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Galiba ben kedime kötü davrandım, nasıl düzelecek bu kedi :(

barisdragon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Su spreyi filan kim diyo bunları çok yanlış ıslanmak kedi için eziyettir,
Siz olayı yanlış anlamışsınız kediyi tepeden tırnağa sulamayacaksınız. Bir-iki kez su spreyi ile ona taraf su püskürtdüğünüzde kedi spreyin ne işe yaradığını anlar. Sonrasında sprey şişesini elinize almanız bile yeterlidir. Fakat su spreyi ısırma vakalarında kullanılmaz.
Objelere yönelik zarar verici davranışlarda kullanılır ve her obje için de kullanılmaz. Sadece 1 en fazla 2 objeye yönelik davranış için kullanılmalıdır ki istenmeyen davranışı yapacağı zaman ne ile karşılacağını bilsin. Zart zurt her davranışı için ceza yöntemi olarak kullanılmamalıdır ki spreyin de bir anlamı olsun.
Bizim evde kedimin yemek masasına çıkması yasak misal (bana kalsa çıksın da evdekiler istemiyor). Su spreyini sadece ve sadece yemek masasına çıktığında/çıkmaya çalıştığında kullandık 2-3 kez. Sonraki çıkma girişimlerinde ise suyu püskürtmeye bile gerek yok şişeyi görünce indi. Bu şekilde kısa sürede öğrendi çıkmaması gerektiğini.
----
@zngntr
Kedilerin her istemediğiniz davranışı cezalandırarak onları eğitemezsiniz.
Kediniz siz severken ısırıyorsa bu yüzden cezalandırılmamalıdır. O an ona dokunmanızı istemiyor, sevilmek istemiyor. Zorla sevmeyin. Sevme sırasında kediler sevilmekten hoşlansalar bile kısa süre sonra istemezler, aşırı sevecen bir kediye sahip değilseniz dakikalarca sevmeniz doğru değil. Ben genelde kızıma en fazla 4-5 kez elimi sürer, bitiririm.
Kediniz size vücut dili ile "Yeter artık" der. (kuyruğun yavaştan haraketlenmesi, göz bebeklerinin büyümesi, kulakların hafif geriye gitmesi, başını elinize doğru yaklaştırma girişimleri) Bu belirtilerden birini gördüğünüzde sevme seansını sonlandırmanız makbuldur, yoksa ısırır. Isırınca da niye ısırdı demeyin, o sizi uyardı önceden.
Sevilmeye daha yeni başlamışken/her dokunduğunuzda ısırırsa kedinize canınızı yakdığını belli etmeniz gerekir. Ben kedim yavruyken elimi ısırdığında ağzındaki elimi boşaltır/elim ölmüş gibi yapar ardından da inleme sesi çıkarırdım. Git-gide canımı yaktığını anladı, yine arada alır elimi ağzına ama can yakmaz/iz bırakmaz. Ben böyle olunca ses etmiyorum, canımı yakınca inliyorum yine ağzından çıkarıp ısırdığı yeri yalamaya başlıyor.
Ayrıca iran kedileri ırkları gereği sakin kedilerdir, durduk yere ısırma/tırmalama davranışları nadirdir.
Her hangi bir hayvandan korkmak normal değildir bu arada. Rahatsızlık belki doğru terim değildir ama "olması gereken" de değildir, her korku için seçilmiş bir fobi ismi de mecvut, profosyonel destek alarak üstesinden gelinebilir.
Kediler ani hareketlerden ve yüksek seslerden korkar, mümkün oldukça yüksek ses yapan makineler kedinin yanında kullanılmamalıdır. Yüksek ses kedileri strese sokar bu stres de çeşitli hastalıkları tetikler. Onun dışındaki ufak tefek seslere bir süre sonra alışırlar. Teknoloji de gelişti malum, her aletin daha az ses çıkaranı/hiç çıkarmayanı da mevcut, durumunuz varsa evinizdeki çok ses yapan aletleri değştirmeniz iyi olur, en azından süpürgeyi. Stresi hafife almamak lazım, kediler için hayati önem taşıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-16, 23:45   #17

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

zngntr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi fobimin üstesinden nasıl gelebileceğimle ilgili tavsiyelerinizi(!) hangi mesleki tecrübenizle soyluyorsunuz?
Insanlarin belli hayvanlardan korkmasini "Rahatsızlık" olarak tanımlayabilmek nasıl bir psikolojik durumun yansımasidir? Mesela ben yılandan, aslandan, filden de korkuyorum. Bunları da rahatsızlık olarak mı tanımlayacaksiniz? Bu saydığım hayvanları sahiplenmiş, bunlardan korkmayan insanların sizin korkularinizi "rahatsızlık" olarak tanimlamasi sizin rahatsızlığınız mi yoksa o tanımı yapan kişinin rahatsızlığı mıdır? Kedi sahiplenmissiniz diye kediden korkanlari "rahatsiz" diye tanimlayamazsiniz. Yazık, size yazık ki yukaridaki yazinizda "Kediler ses tonundan anlar." haricinde gerekli hiçbir şey soylememissiniz. Hayvanlarla muhatap ola ola insanlarla nasıl muhatap olacağınızı unutmuş gibi davranmışsınız.
kedi fobisinden kurtulmanın kediyi alıp istediğin zaman vurup sonrada korkuya sığınmanın mantıklı olmadığını anlamak için psikoloji okumak gerekmez. insanların belirli hayvanlardan korkmasıyla fobi çok ayrı şeydir. fobi bir psikolojik rahatsızlıktır bunun için tedavi olmak gerekir. ilerlemiş korkudur. tedavi edilen insanlarda genelde rahatsızdır. ben fobim olan hayvanı evime almıyorum fobiniz varsa beslemeyin hayvana vurup fobim var gibi şeylere sığınamazsınız. oyuncak değil o. kedi sahiplenmek değil mesele. söylediklerim gereksiz madem keşke bu kadar yorulmasaydınız sonuçta insanlar gereksiz şeyleri takmazlar. hayvanlarla muhatap ola ola insanlarla konuşmayı unutmuş gibiysem siz nasıl oldu da benim her lafıma cevap verdiniz, beni nasıl anladınız. hayret verici doğrusu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-16, 23:58   #18

Sakarya
Gamze atlı Çevrimdışı

Barisdragona katılıyorum, ödüllendirmek güzel evet veteriner bize de önermişti ama ödülle eğitilebileceklerine inanmıyorum. Ha köpekler de evet işe yarar ama kediler ve köpekler çok ayrı. Yazılanların tamamını okumadım ama su sıkmak gibi şeyler de hoş değil. Kedilerin çoğunluğu sevmez suyu. Kedi ısırınca yüksek sesle uyarın, benimki de öyleydi ve dikkatini dağıtın Zaman'la bırakacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 02:26   #19

Siyahinci Çevrimdışı

Kedinizin yanııza gelmesi devamlı sev beni manasına gelmez. Öylece yanınızda oturmak isteyebilir. Birkaç defa sevmeniz genelde yeterli olur. Benim büyük kızım da bazen dalıp da uzun seversem ,sevmemden sıkılınca hafifçe elimi dişler , ben de bırakırım sevilmek istemediğini anlarım.
Kediler sadece mart ayında çiftleşmiyor. Bizim bahçedekiler aralığın sonundan beri aktifler. Ve hala aralıklarla devam ediyor. Erkek kediler zaten devamlı çiftleşmeye hazırmış okuduğuma göre. Dişiler ise senede 2 defa kızgınlığa giriyor.
Kedinizin ses yapan ev aletlerinden korkması çok normal. Elektrik süpürgesi özellikle en korktuklarıdır. Evi süpüreceğiniz zaman onu başka bir odaya koyup kapıyı kapatın. Evi süpürmeniz bitince onu ordan alıp başka bir odaya koyun sonra ilk odayı süpürün sorun çıkmaz böylece. Bizimkiler hemen bahçeye kaçar Kedilerin ses duyma yetileri çok hassas olduğundan o ses belki onlara gök gürültüsü gibi geliyordur kulakları rahatsız oluyordur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 05:01   #20

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Fazla üstlerine gitmemek lazım.Siyahinciye katılıyorum.Benim kedim de sürekli yanıma gelir ama kendini sevdirmez.Gelir yanıma yatar ama başını okşamak isteyince kaçar gider.Fazla da üstelememek lazım,keyfi bilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-16, 10:07   #21

barisdragon Çevrimdışı

Sessiz bir süpürge alırsanız korkuları da azalıyor. Kedi sahipleri en sessiz süpürgeyi almaya çalışsınlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-16, 07:08   #22

zngntr Çevrimdışı

Arkadaslar hepinize ilginiz için cok teşekkür ederim. Kedi fobisi denen birsey kalmadı hatta sokaktaki kedileri bile sevmek istiyorum ama hijyenik olmayabilceginden dolayi dokunmuyorum. Kedimle iyi arkadaş olduk. Hatta benden başka kimseye güvenmiyor sanki. Yazdıklarınızı dikkate alıp ceza yonteminden hemen vazgcetim. "Hayır" kelimesini çoğu insandan daha iyi anlagini söyleyebilirim. Evde mutfak hariç her yer onun ve zaten mutfak sinirini ihlal etmiyor. Kapi acik dahi olsa eşiği geçmiyor ama ben olmadığım zaman geçiyor kameradan gördüm Kediler gercekten insana bircok şey öğretitormus. Bugüne kadar daha tek sakarlık yapmadı, onlarca elektronik alet edavatin bulunduğu çalışma masamda cambaz gibi hiç birseyi devirmeden dolaniyor. Hic sevmediğim yönü ise KUCAĞI SEVMİYOR. Kendi asla kucagima gelmiyor ben alip kucagima koyuyorum 1-2 dakika duruyor sonra gitmek istiyor. Ev arkadaşımin kucağında durma suresi 5 sn Bu konudan çok rahatsim. KUCAGA NASIL ALIŞTIRABILIRIM. Bazi irklar sevmiyormuş kucağı ama bir yolu vardır belki. Kedimin benim onu sevdigimi hissettiği gibi bende onun beni sevdiğini hissetmek istiyorum. Uzun bir yazi oldu. Yardımcı olursaniz sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-16, 16:19   #23

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

Hem kedi hem de köpek bakmış biri olarak söyleyebilirim ki ikisinin birbiriyle hiç alakası yok!..

Köpek lider ister, itaat etmek ister. İtaat edebileceği bir sürü lideri olmayınca kendini sahibiyle oluşturduğu küçük sürünün lideri ilan edip sürüyü koruma amaçlı saldırganlaşır. Yani köpeğinizi fazla özgür bırakmak iyi bir fikir değildir. Kedi ise özgür ruhludur. Sadece arkadaş ister, söz konusu arkadaşa itaat etme ihtiyacı duymaz. Kendi cinsinden arkadaşı olmazsa en yakınındaki insanı arkadaşı olarak görür. Arkadaşının insan olması onun için farketmez o yine de size kediymişsiniz gibi muamele eder.

Saldırgan kedilerdeki tek koruma içgüdüsü kendini koruma iç güdüsüdür. Kendini özgür ve güvende hissettiği bir ortamda yaşayan hiç bir kedi saldırgan davranışlar geliştirmez. Yani tam tersi şekilde otoriter ve lider sahip köpeği uysallaştırırken, kediyi saldırganlaştırır.

Spesifik olarak sizin yaşadığınız olaya gelirsek;

Öncelikle kedinizin davranışı gayet doğal, her kedi bir müddet okşanıp rahatlayınca ısırma hareketi yapar. Gerçekten ısırsa, ısırdığı bölgeyi koparır, o yüzden ''Isırma Hareketi'' diyorum, ısırma değil. Çünkü maksadı size zarar vermek değildir. Sevginize karşılık vermek için yaptığı bir harekettir bu. Öpemediği için azıcık ısırır. Bir müddet sonra ısırdığı yeri yalar sonra tekrar ısırır.

Ayarını kaçırırsa ben ''hııııııııııı'' diyorum yüksek sesle hani şu kedilerin birbirlerine kavga etmeden önce gözdağı verme sesi vardır ya, onu taklit ediyorum biraz, hemen tekrar yalamaya başlıyor mesela. Kardeş iki yavru kediyi gözlemlerseniz bu tip ısırma hareketlerini çok sık görürsünüz. Onlar için gayet doğal sevgi ifadeleri bunlar. Oyun oynarken de yapar aynı hareketi mesela. Unutmayın siz de bir kedisiniz onun gözünde...

Tam da size kendince sevgisini gösterirken vurmanız çok kötü olmuş tabi. Kediler bu şekilde eğitilmez. Hatta genelde hiç eğitilemezler bile diyebilirim. O yüzden kesinlikle yapmasını istemediğiniz şeylerin listesini bayağı bir kısa tutun. Yüksek sesli şiddetli bir ''Hayır'' kelimesi yeterli olabilir fakat çok fazla hayır diyeceğiniz şey varsa o da etkisini yitirir. Kedinizin sizden uzaklaşıp psikolojisinin bozulmasına yarar sadece.

Bence bir müddet üstüne gitmeyin. Normal davranın hatta tekrar aynı olay yaşanırsa normalde göstereceğinizden de fazla müsamaha gösterin. İyice unutsun olayı. Canınızı yakmadığı sürece bunun onun öpücükleri olduğunu unutmayın.

NOT: Aklıma gelmişken, yeni bir şok daha yaşanmaması için; Kedinizi kucağınıza oturtup severken gözlerine uzun süre kesintisiz bakarsanız suratınıza tırmığı yiyebilirsiniz. ''Kedimi severken aniden beni tırmaladı'' diye düşünmemeniz için açıklıyorum; Bir kedinin gözlerinin içine kesintisiz bakmak ona meydan okumak anlamına gelir. Kediniz oturup sizi izlerken siz de ona baktığınızda dikkat ederseniz gözlerini kırpar, sanki her an uyuyacakmış gibi bir hareket yapar. Siz de onu seyrederken bu hareketi taklit edin. Anlamı ''Sadece seni izliyorum, sana meydan okumuyorum'' demektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-16, 05:19   #24

zngntr Çevrimdışı
Smile Cvp: Galiba ben kedime kötü davrandım, nasıl düzelecek bu kedi :(

pamuk-prenses tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hem kedi hem de köpek bakmış biri olarak söyleyebilirim ki ikisinin birbiriyle hiç alakası yok!..

Köpek lider ister, itaat etmek ister. İtaat edebileceği bir sürü lideri olmayınca kendini sahibiyle oluşturduğu küçük sürünün lideri ilan edip sürüyü koruma amaçlı saldırganlaşır. Yani köpeğinizi fazla özgür bırakmak iyi bir fikir değildir. Kedi ise özgür ruhludur. Sadece arkadaş ister, söz konusu arkadaşa itaat etme ihtiyacı duymaz. Kendi cinsinden arkadaşı olmazsa en yakınındaki insanı arkadaşı olarak görür. Arkadaşının insan olması onun için farketmez o yine de size kediymişsiniz gibi muamele eder.

Saldırgan kedilerdeki tek koruma içgüdüsü kendini koruma iç güdüsüdür. Kendini özgür ve güvende hissettiği bir ortamda yaşayan hiç bir kedi saldırgan davranışlar geliştirmez. Yani tam tersi şekilde otoriter ve lider sahip köpeği uysallaştırırken, kediyi saldırganlaştırır.

Spesifik olarak sizin yaşadığınız olaya gelirsek;

Öncelikle kedinizin davranışı gayet doğal, her kedi bir müddet okşanıp rahatlayınca ısırma hareketi yapar. Gerçekten ısırsa, ısırdığı bölgeyi koparır, o yüzden ''Isırma Hareketi'' diyorum, ısırma değil. Çünkü maksadı size zarar vermek değildir. Sevginize karşılık vermek için yaptığı bir harekettir bu. Öpemediği için azıcık ısırır. Bir müddet sonra ısırdığı yeri yalar sonra tekrar ısırır.

Ayarını kaçırırsa ben ''hııııııııııı'' diyorum yüksek sesle hani şu kedilerin birbirlerine kavga etmeden önce gözdağı verme sesi vardır ya, onu taklit ediyorum biraz, hemen tekrar yalamaya başlıyor mesela. Kardeş iki yavru kediyi gözlemlerseniz bu tip ısırma hareketlerini çok sık görürsünüz. Onlar için gayet doğal sevgi ifadeleri bunlar. Oyun oynarken de yapar aynı hareketi mesela. Unutmayın siz de bir kedisiniz onun gözünde...

Tam da size kendince sevgisini gösterirken vurmanız çok kötü olmuş tabi. Kediler bu şekilde eğitilmez. Hatta genelde hiç eğitilemezler bile diyebilirim. O yüzden kesinlikle yapmasını istemediğiniz şeylerin listesini bayağı bir kısa tutun. Yüksek sesli şiddetli bir ''Hayır'' kelimesi yeterli olabilir fakat çok fazla hayır diyeceğiniz şey varsa o da etkisini yitirir. Kedinizin sizden uzaklaşıp psikolojisinin bozulmasına yarar sadece.

Bence bir müddet üstüne gitmeyin. Normal davranın hatta tekrar aynı olay yaşanırsa normalde göstereceğinizden de fazla müsamaha gösterin. İyice unutsun olayı. Canınızı yakmadığı sürece bunun onun öpücükleri olduğunu unutmayın.

NOT: Aklıma gelmişken, yeni bir şok daha yaşanmaması için; Kedinizi kucağınıza oturtup severken gözlerine uzun süre kesintisiz bakarsanız suratınıza tırmığı yiyebilirsiniz. ''Kedimi severken aniden beni tırmaladı'' diye düşünmemeniz için açıklıyorum; Bir kedinin gözlerinin içine kesintisiz bakmak ona meydan okumak anlamına gelir. Kediniz oturup sizi izlerken siz de ona baktığınızda dikkat ederseniz gözlerini kırpar, sanki her an uyuyacakmış gibi bir hareket yapar. Siz de onu seyrederken bu hareketi taklit edin. Anlamı ''Sadece seni izliyorum, sana meydan okumuyorum'' demektir.
Oncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Olay 3 ay önce kedimi aldığım hafta olmuştu yeni değil. Kedi alma olayı tamamen planlanmamis ve aniden olduğu için hiçbir araştırma yapmaya vaktim olmadi. Facebook'ta bir ilan gördük, o an karar vedik ve hemen kediyi aldık geldik. Bilgisizlikten dolayı böyle birsey oldu yoksa hayvanlara karşı acimasiz birisi değilim elbetteki. Şimdi kedimle aram çok iyi. Hatta insani cok iyi anliyor, zamanla kedinin dilini de çok iyi cozdum. Miyavlamasindan ne istediğini bile anlayabiliyorum, bana güveniyor bacaklarimdan ayrılmıyor, eve geldigimde kosa kosa yanima geliyor, kendini sevdiriyor fakat sadece kucağıma kendi gelmiyor. Ben alıyorum kucagima 1-2 dakika durmadan mizmizlaniyor bende bırakıyorum. İstiyorum ki gelsin kucağıma yatsin veya uyurken gelsin flan.
Bildiginiz bir yol yontem varsa yardimci olursaniz sevinirim.
Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-16, 10:55   #25

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

Oncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Olay 3 ay önce kedimi aldığım hafta olmuştu yeni değil. Kedi alma olayı tamamen planlanmamis ve aniden olduğu için hiçbir araştırma yapmaya vaktim olmadi. Facebook'ta bir ilan gördük, o an karar vedik ve hemen kediyi aldık geldik. Bilgisizlikten dolayı böyle birsey oldu yoksa hayvanlara karşı acimasiz birisi değilim elbetteki. Şimdi kedimle aram çok iyi. Hatta insani cok iyi anliyor, zamanla kedinin dilini de çok iyi cozdum. Miyavlamasindan ne istediğini bile anlayabiliyorum, bana güveniyor bacaklarimdan ayrılmıyor, eve geldigimde kosa kosa yanima geliyor, kendini sevdiriyor fakat sadece kucağıma kendi gelmiyor. Ben alıyorum kucagima 1-2 dakika durmadan mizmizlaniyor bende bırakıyorum. İstiyorum ki gelsin kucağıma yatsin veya uyurken gelsin flan.
Bildiginiz bir yol yontem varsa yardimci olursaniz sevinirim.
Teşekkürler.
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Genelde İran kedileri pek kucak sevmez. Her kucağınıza aldığınızda en sevdiği ödül mamasından verin. Aynı ödül mamasını başka hiçbir şey için vermeyin ama. Sadece kucağa geldiğinde verin 2-3 dk. aralıklarla. Ne kadar uzun süre oturursa o kadar ödül maması alabileceği şartlanmasını yaratabilirsiniz. Sevgi + Ödül maması kucağınızı onun en favori dinlenme alanı haline getirebilir belki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-16, 21:17   #26

zngntr Çevrimdışı

pamuk-prenses tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Genelde İran kedileri pek kucak sevmez. Her kucağınıza aldığınızda en sevdiği ödül mamasından verin. Aynı ödül mamasını başka hiçbir şey için vermeyin ama. Sadece kucağa geldiğinde verin 2-3 dk. aralıklarla. Ne kadar uzun süre oturursa o kadar ödül maması alabileceği şartlanmasını yaratabilirsiniz. Sevgi + Ödül maması kucağınızı onun en favori dinlenme alanı haline getirebilir belki.
Normal yediği mamadan mi vereyim yoksa ödül mamasi olarak daha kaliteli bir mama alip onu mu vereyim kucağımdayken. Çünkü kendi mamasini her halükarda vermek zorundayım. Kedi de bunun farkindadir zaten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-16, 09:49   #27

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

Normal yediği mamadan mi vereyim yoksa ödül mamasi olarak daha kaliteli bir mama alip onu mu vereyim kucağımdayken. Çünkü kendi mamasini her halükarda vermek zorundayım. Kedi de bunun farkindadir zaten.
Hayır ödül maması apayrı bir şey... Küçük paketlerde satılır. Değişik çeşitleri vardır. Tamamen kedinin damak zevkine hitap eder. Herhangi bir online petshop'a girin ''Kedi Ödülleri'' diye göreceksiniz zaten. Hangisini beğeneceğini keşfetmek bayağı çetrefilli iş... Bizimkini en az 5-6 denemeden sonra keşfettik. Gimpet Sticks Tavuklu Ciğerli Kedi Ödül Çubuğu. Çubuk halinde olduğu için minik parçalara bölüp veriyorum, bir parça daha almak için yapmadığı şebeklik kalmıyor tipitoşun
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları