Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 19-02-16, 06:02   #1

zngntr Çevrimdışı
Unhappy Galiba ben kedime kötü davrandım, nasıl düzelecek bu kedi :(

Kedim iran kedisi, erkek, kısırlaştırılmamış 1 yaşında.
Kedimi bir başkasından aldım 1 hafta oldu. Ilk defa kedi besliyorum. Kedim yanıma geliyor kendini sevdirmek için bende seviyorum guzelce ama maymun iştahlı 2-3 dk seviyorum gitmiyo yanimdan ama kendini sevdirmeye de çalışmıyor. Bende sevmeye devam ediyorum ama son bir kac defa hafiften ısırdı. Daha önce dışarda köpek beslemistim istemediğim bir hareketi yapmaya devam ederse hafiften canını yakmayacak şekilde vuruyodum uyari amaçlı öğreniyordu daha yapmiyordu. Kedim de yine ısırdı bende ani bi hareketle biraz hızlıca yüzüne vurdum. Kedim hemen hızlıca kaçtı saklandı ve benden çok korkuyor. Almaya gittim geri geri köşeye kaçtı. Çok pişman oldum vurduğuma, birazcık hızlı vurdum öyle aniden olunca. Azcik canı yanmıştır. 2 saattir gönlünü almaya çalışıyorum hatta topla oyun da oynadık ama hala bir garip bana karşı, bildiğiniz korkuyor. Güvenmediğini hissediyorum. Kedim eski haline nasıl gelir? İkincisi de; ısırma huyundan nasıl vazgeciririm? Canımı yakacak kadar ısırmıyor ama bende daha 2 hafta öncesine kadar kedi fobisi vardı. Korkuyorum tirmalayacak, ısıracak diye. Yardımcı olursaniz cok sevinirim.
Teşekkürler.

Bu konu en son " 19-02-16 " tarihinde saat 06:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 06:14   #2

zngntr Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Galiba ben kedime kötü davrandım, nasıl düzelecek bu kedi :(

Aklıma gelmişken sorayım bunu da;
Ben Hindistan'da yaşıyorum ve burasi sürekli sıcak. En düşük 25°C flan oluyor kış aylarında yani(Ocak-Subat) . Önümüzdeki ay Mart. Acaba kedilerin Mart ayında çiftleşmesi Türkiye iklimine göre mi yoksa dünyanın heryerinde mart ayında mı çiftleşiyorlar? Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 10:20   #3

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Fobinizi yenmeden kedi almaniz o kediye vuracaksiniz anlamina gelmez rahatsizliginizdan tamamen kurtulun oyle bi can sahiplenin. Ne kadar hizli vurduysaniz artik hayvan urkmus. Bizde kiziyoruz ama gidipte yuzune vurmuyoruz kediler ses tonundan anlar. Yazik. Sadece bunu diyebilirim size. Cok yazik.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 12:16   #4

Ankara
derinyesil Çevrimdışı

Kediler yapıları gereği temkinli yaklaşan hayvanlar.sizden şu an urktuyse yapacak hicbirsey yok zorla güvenini kazanamazsiniz.zamanla yanınıza geldikçe yavaş hareketlerle sevin.gidiyorsa sırf sevmek istediğiniz için zorla yanınıza almayin.ani hızlı hareketlerden hoslanmiyorlar.hiçbir hayvana eğitim amaçlı vurulmamali.bu hayvanı eğitmenize değil sizden korkarak yapmamasına ve size herzaman temkinli yaklaşmasına neden olur.zaten ses tonunuza bağlı olarak neye kiziliyor neye izin veriliyor algilayabiliyorlar.isirmasida oyun amaçlı.bizim kedimiz bebekliginde yapiyordu ama elimizi ağzına vermeyerek bu huyunu unutturduk.arkadaşımızın kedisi hafif isiriklar atıyor ama oyun oynama şekli bu.severken yapıyorsa elinizi ağzından çekin onunla konustugunuzdan farklı bi ses tonuyla hayır diyin ve sadece kafasını sevin.yaptıkça sürekli tekrarlayin.bu uzun bir süreç olacaktır. Ama zamanla anlayacaktır. Isirirmi diye korkmaniza gerek yok.çünkü canınızı yakmak istese bunu en başta daha fazla bir biçimde yapardı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 16:00   #5

barisdragon Çevrimdışı

Benim bir kedim elimi sıkı bir şekilde ısırıyor kucağımda uyuyan bir kedi izi bile çıkıyor, vurmak bir yana çok seviyorum keratayı. Tanımadığım birine versem döver sanırım.

Tek kedi size yapışır bir arkadaş olsa onla oynar rahat edersiniz. Tek kedi alıp da benden ayrılmıyor diyenleri anlamıyorum, sosyal hayvan bu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 17:21   #6

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

kediler köpek gibi değildir. Yapı tamamıyla farklıdır. Köpek sahip odaklıdır. Kedi sizin kucağınıza gelir ama sevdirmeyebilir. Bırakın kendi haline. o isterse ancak sizi okşamanızı zaten davetkar bir şekilde belli eder. Kedi istemediği şeye de ısırma ile tepki gösterir ve maalesef alıngan yaratıklardır. Güvenmeleri de zaman alır. Üstüne varmamak en iyisidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 03:07   #7

zngntr Çevrimdışı

Gizem-Pasa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Fobinizi yenmeden kedi almaniz o kediye vuracaksiniz anlamina gelmez rahatsizliginizdan tamamen kurtulun oyle bi can sahiplenin. Ne kadar hizli vurduysaniz artik hayvan urkmus. Bizde kiziyoruz ama gidipte yuzune vurmuyoruz kediler ses tonundan anlar. Yazik. Sadece bunu diyebilirim size. Cok yazik.
Kedi fobimin üstesinden nasıl gelebileceğimle ilgili tavsiyelerinizi(!) hangi mesleki tecrübenizle soyluyorsunuz?
Insanlarin belli hayvanlardan korkmasini "Rahatsızlık" olarak tanımlayabilmek nasıl bir psikolojik durumun yansımasidir? Mesela ben yılandan, aslandan, filden de korkuyorum. Bunları da rahatsızlık olarak mı tanımlayacaksiniz? Bu saydığım hayvanları sahiplenmiş, bunlardan korkmayan insanların sizin korkularinizi "rahatsızlık" olarak tanimlamasi sizin rahatsızlığınız mi yoksa o tanımı yapan kişinin rahatsızlığı mıdır? Kedi sahiplenmissiniz diye kediden korkanlari "rahatsiz" diye tanimlayamazsiniz. Yazık, size yazık ki yukaridaki yazinizda "Kediler ses tonundan anlar." haricinde gerekli hiçbir şey soylememissiniz. Hayvanlarla muhatap ola ola insanlarla nasıl muhatap olacağınızı unutmuş gibi davranmışsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 03:13   #8

zngntr Çevrimdışı

derinyesil tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediler yapıları gereği temkinli yaklaşan hayvanlar.sizden şu an urktuyse yapacak hicbirsey yok zorla güvenini kazanamazsiniz.zamanla yanınıza geldikçe yavaş hareketlerle sevin.gidiyorsa sırf sevmek istediğiniz için zorla yanınıza almayin.ani hızlı hareketlerden hoslanmiyorlar.hiçbir hayvana eğitim amaçlı vurulmamali.bu hayvanı eğitmenize değil sizden korkarak yapmamasına ve size herzaman temkinli yaklaşmasına neden olur.zaten ses tonunuza bağlı olarak neye kiziliyor neye izin veriliyor algilayabiliyorlar.isirmasida oyun amaçlı.bizim kedimiz bebekliginde yapiyordu ama elimizi ağzına vermeyerek bu huyunu unutturduk.arkadaşımızın kedisi hafif isiriklar atıyor ama oyun oynama şekli bu.severken yapıyorsa elinizi ağzından çekin onunla konustugunuzdan farklı bi ses tonuyla hayır diyin ve sadece kafasını sevin.yaptıkça sürekli tekrarlayin.bu uzun bir süreç olacaktır. Ama zamanla anlayacaktır. Isirirmi diye korkmaniza gerek yok.çünkü canınızı yakmak istese bunu en başta daha fazla bir biçimde yapardı
Teşekkürler cevabınız için. Sadece kızıyorum bundan sonra. Zaten zarar vermek için ısınmadıgı kesin. Ben biraz kuralciyimdir yani birseyi yapmamasini istiyorsam yapmasın istiyorum ama anlasilan kızarak, su spreyi flan kullanarak yapacakmışım. Kopek gibi değiller gerçekten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 03:18   #9

zngntr Çevrimdışı

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Yavaş yavaş öğreniyorum. Zaten kedim de bana karşı düzeldi ama bir kac gündür ben hariç herşeyden korkuyor. Benim yanimda buyumedi ama sanki taş devrinden ışınlanmis gibi evdeki birçok ses yapan aletten korkuyor. Gazoz aciyom korkuyor, klima aciyorum korkuyor, elektrikli süpürge açıyorum korkuyor, aspiratörü acıyorum korkuyor. Galiba evime alışması zaman alacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 04:01   #10

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

Elektrik süpürgesi aspiratör gibi ses ve gürültü çıkaran makinalar kedilerde stress kaynağıdır. Ve genelde onların çalıştırdığınzda mekanı acilen terk ederler. Bütün kedilerim de bu aynı idi. Bir tek sağır van kedim tınmazdı. Ama o da titreşimlerden etkilenirdi. ^^
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-16, 13:39   #11

Ankara
derinyesil Çevrimdışı

zngntr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Yavaş yavaş öğreniyorum. Zaten kedim de bana karşı düzeldi ama bir kac gündür ben hariç herşeyden korkuyor. Benim yanimda buyumedi ama sanki taş devrinden ışınlanmis gibi evdeki birçok ses yapan aletten korkuyor. Gazoz aciyom korkuyor, klima aciyorum korkuyor, elektrikli süpürge açıyorum korkuyor, aspiratörü acıyorum korkuyor. Galiba evime alışması zaman alacak
Bi önceki msjimdada yazmıştım kediler temkinli hayvanlardır ve ani hareketlerden seslerden hemen kendilerini korumaya alırlar. Bu değişecek bi huy değil. Su spreyi yazmissiniz onuda yapmamanizi öneririm.kediler zarar veren hayvanlar değil. İllaki bir yere girmesini istemiyorsanız kapısını kapalı tutmanizi tavsiye ederim.heleki iran kedisi de yapı olarak çok sakin strese yatkın hayvanlar..daha önce köpek beslediginiz için ondan kalma alışkanlıklarınızi devam ettiriyorsunuz ama kediler çok farklı.kopeklerdeki gibi komut alma ve onu uygulamaları yok. Zaten bir süre sonra alisacaksiniz.benimde büyük ırk köpeğim vardı tecrübelerime dayanarak söylüyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-16, 20:50   #12

sanon Çevrimdışı

zngntr tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedilerin davranışları doğru yönlendirmelerle zamanla değişebilir. Bugün çok korktuğu bir şeyin aslında korkulacak bir şey olmadığını öğrenebilir. Onu strese sokan şeyleri azaltabilirsiniz. Her zaman %100 başarının garantisi yok (çünkü kedilerin de doğuştan gelen ve/(ya) yaşamlarının ilk haftalarında şekillenmiş ve değişmesi pek mümkün olmayan kişilik özellikleri var) ama sizin başat faktör olarak sorunlu durumlarla ilgili nasıl davrandığınız ve kedinizi nasıl yönlendirdiğiniz çok önemli; yani birçok problemli konuda hayat kurtarıcı olumlu değişiklikler de gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız bunları öğrenmek ve genel olarak kedinizle çok daha sağlam ve sorunsuz bir yaşam kurmak için forumlardan çok kedi kitaplarına başvurmanız gerekiyor...

Şu başlıktaki kitaplara göz atarak başlayabilirsiniz:
Kedilerle ilgili çoğu sorununuzun çözümü...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-16, 21:44   #13

sanon Çevrimdışı

Kedilerin ne kadar öğretilebileceği/eğitilebileceği konusunda şu videoya ve hesaba göz atmakta fayda var...

https://youtu.be/zNiL9Hv2V5Q
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-16, 23:35   #14

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

Hayvanın bence suratına vurmanız yanlış bir şey ve ayrıca yavaş vurmakta çok günah. Hayvanlara hiç bir şekilde vurulmaz benim kedim klozet eğitimi alırken ilk önce yerlere çişini yaptı büyük tuvaletini yerlere yaptı. Ama ben sabrettik ve ona hiç bir şekilde vurmadım ve bağırmadım ve sonunda klozete yapmayı öğrendi sizde sabredip onun o huyundan vaz geçirmeniz lazım ama iyi bir şekilde Nasıl yaparsınız bilmem ama her doğru bir şey yaptığında onun en sevdiği şeyle ödüllendirmeniz gerek en doğrusu bu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-16, 09:29   #15

barisdragon Çevrimdışı

Su spreyi filan kim diyo bunları çok yanlış ıslanmak kedi için eziyettir, siz o kediyi bırakın kedi başına buyruk asil bir hayvandır. Eğitmek için yanlış tercih. Kedi insanı eğitir sabır hoşgörü gibi meziyetler katar.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları