Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 13-01-15, 15:00   #1
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 5
elt94 Çevrimdışı
Varsayılan Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

Tekir kedi diye tabir edilen cins bir ev kedisi. Şuan tam 1 yaşında, erkek.
Kısırlaştırmayı düşündüm sırf dışarıya gitmeyi unutsun diye çünkü dişi kediler için gittiğini düşünüyordum hep. Baktım ki dışarıdaki toprağı kazıp oraya tuvaletini yapmayı seviyor. Çimlerde yuvarlanıyor falan. evdeki tuvaleti de tertemiz.

büyüdükçe evdeki tuvaleti dar gelmeye başladı sanırım. Hergün 2-3 kez dışarı çıkmak için kapıya doğru miyavlıyor uzun uzun. Bende kapıyı açıyorum apartmanın 1. katındayız nasıl olsa diyerekten, çıkıyor geziyor akşam saatlerine kadar site içerisinde dolaşıyor. Evi resmen otel gibi kullanıyor bazen. Dışarıdan yorgun gelince sürekli uyuyor. Kısırlaştırmak çözüm müdür acaba dışarıyı unutturmak için ?
Yol var arabalar geçiyor falan, köpekler var dışarıda. Başına birşey gelirse evden cenaze çıkmış gibi olur. Ailecek korku içinde onun dışarıdan gelişini bekliyoruz her zaman kulağımız kapıda oluyor. Stres içindeyiz sürekli. Ne yapmalıyız ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 01:28   #2
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

dişi peşinde koşarken başına bir şey gelmemesi için kısırlaştırın ama kısırlaştırıldıktan sonra da alıştığı için çıkmak isteyebilir. sadece çiftleşmek için kaçıyor olsa çıkmazdı ama artık alışmış dışarı çıkmaya, yine ister diye düşünüyorum. dışarıda tuvaletini yaptığı topraktan kum kabına koyup evden çıkarmayarak bir deneyin. kendi kumuna yavaş yavaş toprağı azaltıp kendi kumunu arttırarak aşamalı geçersiniz. yalnız istikrarlı olmanız lazım, bağırıyor diye dışarı çıkarmamanız lazım. tepki olarak etrafa tuvaletini yapabilir, sirkeli suyla silip bu hareketine devam edip etmediğine bakın. kısacası her yolu denemeniz gerekiyor, alışırsa bu şekilde alışır. kısırlaştırdıktan sonra iyileşme süreci de dışarıyı unutmasına vesile olur ama tümüyle işe yarar demek doğru olmaz. yine de dışarı çıkmasını önlemek için olmasa da kısırlaştırın tabii.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 02:03   #3
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 5
elt94 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

ailem çok olumsuz kısırlaştırmaya, sonuçta o da bir canlı yani ona bu şekilde müdehale edip hayalarını aldırmayalım diyorlar. ben de sağlığı açısından iyi olur diyorum yani dışarı çıkmaz ev kedisi olur diyorum. çok kararsızız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 02:10   #4
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

özellikle ev kedileri için kısırlaştırma çok önemli, kızışıp eş bulamayınca çok daha kötü oluyor onlar için. dışarıya çıkıyor olsa bile doğmasına sebep olacağı yavruların akıbeti belli değil, dişi peşinde koştukları zaman dikkatleri çok dağılıyor. bu sırada başına bir şey gelebilir, arabalar ve köpekler var diyorsunuz.. yine de siz bilirsiniz tabii. bir de kısır erkek kediler de çiftleşir, sadece kızgınlığa girmezler ve doğuma sebep olmazlar. yoksa kızgınlığa girmiş bir dişiyle yan yana geldiğinde çiftleşebilir, yani elinden almış sayılmazsınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 13:09   #5
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 5
elt94 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

anlıyorum. ben dışarda okuduğum için ailem bakıyor 1 yaşına girdi. pek iyi alışkanlıkları yok. kuru mamayı yemiyor. evdeki silica kuma yapmıyor tuvaletini. çok ısırıyor elimi. Tırnaklarını kestirmiyor bağırıyor, dışarıda başka kedi ve köpekleri koşturuyor erkeklik yapacak aklı sıra. 2 tane kocaman köpeğin üzerine yürüdüğünü gördüm köpekler geri çekildi o derece yani.

birde evde böyle bez veya yumuşak birşey bulunca onu elleriyle böyle masaj yapıyor gibi tutuyor ısırıyor ağzıyla. bir nevi mastürbasyon yapıyor kanımca. çok acayip bir kedi gerçekten. işte cinsellik için dışarı çıktığını düşündük bu sebeplerden ama baktık ki dışardaki toprağı kazıp tuvaletini yapıyor. eyvah dedik yani evi unuttu. şuan bile dışarıda, görüyor beni çağırıyorum gelmiyor falan. canı ne zaman isterse o zaman geliyor eve. şimdi ben bu hayvanı kısırlaştırcam diyelim, tuzlu şeyler yememesi lazım. sokağı unutturmak istememin sebebi bu zaten, çöpün yanına gider ne bileyim tuzlu birşey atar ağzına. ciğerlerine zararı çok olur. hayvan sürekli evde yaşasın otursun bi yerde sakin sakin besleyelim koruyalım onu benim istediğim bu ama alışmış bi kere. vazgeçirmek çok zor olcak. çok bağırıyor çkmak isteyince
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 15:07   #6
 
seenaozturk üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Yaş: 22
Mesajlar: 599
seenaozturk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

Bağırmanız hiç bir şeyi değişirmeyecek. Ben de kedimi 8 aylıkken ve sokaktan sahiplendiğim için şimdi sürekli dışarı çıkmak istiyor. Çünkü buna alışmış. Önceleri sürekli dışarı çıkmak istiyordu ama şimdi 1 saat yetiyor da artıyor. Havalar soğukken özellikle hiç çıkmıyor diyebilirim çıksa da apartmandan çıkmadan geri gelir soğuk olduğu için. Günde sadece 1 kere dışarı çıkmasına izin veriyorum ve çok ısrarcı olursa balkona çıkartıyorum. O bile ona yetiyor.
Bir de Pıtırsonic'in söylediklerine katılıyorum. Erkek kediler özellikle dişi peşinde koşarken çok dikkatsiz oluyorlar, ben önceki kedimi bu şekilde kaybettim. Araba çarptı. Kısırlaştırırsanız en azından eskisi kadar dişi peşinde koşmayacak, hepsinden önemlisi dışarda onlarca sahipsiz, kendine bakamayacak yavru kediler olmayacak. Zaten kısırlaştırıldıktan sonra çiftleşmek istemiyorlar genelde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 15:10   #7
 
Üyelik Tarihi: Oca 2015
Mesajlar: 5
elt94 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

Kısırlaştırma işlemi için veteriner ile görüştüm 50 lira civarı bir ücretle yaparım operasyonu. Uyutup hayalarını alır dikiş atarım gece burda kalmasına gerek yok dedi. Ev arkadaşımın kedisini kısırlaştırdıklarında klinikte gece kalmıştı hayvan kan tahlili vs.. yapılmıştı. Bizim vet. gereksiz gördü kedi erkek olduğu için sanırım. Bu ay götürüp kısırlaştırmayı planlıyorum. Umarım daha iyi olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-15, 12:52   #8
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

evdeki kum silica olduğu için de yapmıyor olabilir. bentonit kumları deneyin, onları kullanabilir. bir de başka konularda da bu tür yorumları gördüğüm için özellikle belirtmek istiyorum. kedinizde kötü alışkanlık olarak gördüğünüz huylar kedilerin karakterinden kaynaklanıyor. tabii ki tırnaklarının kesilmesine izin vermeyecek, neden versin ki? bu uygulamaya tepki göstermeyen kedi sayısı genele oranla çok çok az. dışarı çıktığı için kendini savunabilmesi gerek, bu yüzden zaten tırnaklarını kesmemelisiniz. ayrıca battaniyesine yaptığı yoğurma hareketi de annelerinden süt emme hareketinden kalma, süt gelmesi için annenin memelerine bu hareketi yaparlar ve büyüyünce de devam edebilir. kediler karşısındaki hayvanla başa çıkamayacağını düşünüyorsa kaçar, bunun dışında kaçmaz. köpeklere diklenmesi de çok normal. özellikle et veya yaş mama yiyen, hatta ev yemeğiyle beslenen kediler kuru mamayı tercih etmez. hem yemesi daha zor hem de diğerlerinin tadı daha cezbedici. siz bunları vermiyor olsanız da dışarıda bulduklarının tadı daha güzel geliyordur. kediniz kedi olduğu için böyle davranıyor, anormal davranışlar sergilediğini düşünmeyin. farklı konularda da bahsettiğiniz özellikleri ve bunlar dışında miyavlamasını, çok hareketli olmasını, devamlı ilgi istemesini, ısırmasını ya da tırmalamasını anormallik olarak görenler olduğu için bunları özellikle yazma gereği duydum. kediye "kesin bizimkinde problem var" ya da "çok kötü huyları var" diye yaklaşmayın, o olması gerektiği gibi davranıyor.

kediniz kısırlaştırılmasa da çöplerden yedikleri ona zarar verebilir. kısırlaştırma operasyonundan sonra çok gerekmedikçe gece klinikte tutmazlar, ayıldıktan sonra (hatta belediye klinikleri ayılmadan önce) eve yollarlar. kediniz umarım başarılı bir operasyon geçirir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-15, 02:15   #9
 
dostum1 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 647
dostum1 Şu anda çevrimiçi
Varsayılan Cvp: Evdeki Tuvaleti unuttu resmen sürekli dışarıya gidiyor

Merhaba.Aynı sorunu çok yaşadık.Biz bahçeye alışsınlar canları sıkılmasın diyorduk.Alıştılarda oğlumuz daha kolay alştı.Ama dediğnz gbi evi otel gbi kullanıyorlardı.Yemek ve uyumak amaçlı apartmanda otruyrduk 3.kat ama çok işlek bir yer dğldi ve bahçedede arkadaşları vardı.evde hem silica hem nrmal kum kullanyrduk beğenmeyerek yapyrlardı.bi gün gene kapıya dikildi tosun oğlum alıp kumuna götrdüm ama beğenmedi.Ve kardeşm gdrken o da gtti dışarı.gidiş o gdiş eve gelrdi ama o günden snra gelmedi aradk taradk bulamadk o da tekirdi.dişi kedimizide aynı durumda hastayken bile evde zor tuttuk gidip bahçeden halis mulis toprak getrdik ancak ona yaptı yani anlıycğnz dışarının keyfne varan kedi evdeki yapay ortamı beğenmiyor.size de tavsiyem evde tutmak için toprak kullanblrsnz.Ama engel olmak çok zor artık dışarıyı hep istycektir.Onlarda haklı...
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kedim sürekli dışarıya işiyor... lewra Kedi Sorunları 2 01-05-14 15:47Saat 03:08.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203