Markamama.com


Cevap Yaz
Eski 13-10-13, 23:14   #1
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 5
Zeeytin Çevrimdışı
Varsayılan Evdeki 2. kedi sorunu

2014 de 2 yaşına girecek olan ve neredeyse doğumundan beri baktığımız kedimiz Şeker (kendisi dişi, kısır değil), hiç uysal bir hayvan değil. Öyle kolay kolay kucağa gelip, kendini okşatmaz. Ailecek hayvan severiz, özellikle kedileri. O yüzden hem Şekerle arkadaş olabileceğine inandığımız hem de bizimle iyi anlaşabilecek bir kedi alalım eve dedik. Ben sokakta Bombay cinsi harika bir kedi buldum yaklaşık 5-6 aylık ve erkek. Evi hiç yabancılamadı, banyosundan aşısına kadar tamamladık. Bu pazartesi eve geleli 1 hafta olacak ama Şekerin psikolojisi zeytin geldi geleli hiç iyi değil. Zeytin yattığı zamanlarda oyunlar oynuyor, yemesinde içmesinde hiçbir sorun yok. Hatta zeytinle yemek kabı ve kumu aynı olmasına rağmen hiç yadırgamadı. Fakat yatmak için artık en üst köşeleri seçiyor çünkü zeytin oyun oynamak için şekeri kovalıyor ve bu durumdan çok rahatsız. Zeytin eve geldiğinden beri zaten kendini sevdirmeyen kedimiz iyice zıvanadan çıktı. Bize karşı sürekli saldırgan. Biz zeytine çok alıştık onu göndermek istemiyoruz. Bana kalsa alışsalar da alışmasalar da ikisi de aynı evde kalacak. Ama Şekerin şu bir haftadır tüy dökme sorunundan herkes rahatsız, evden gönderelim diyorlar. Ne yapacağım bilmiyorum. Nolur bilgi sahibi insanlar yardım etsinler. Belki de Şeker bayramdan sonra gitmek zorunda kalacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-13, 23:36   #2
 
Sans Valeur üyesinin avatarı
 
Bursa
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 355
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

şeker nereye gidecek? onu alan kişi sizin kadar dayanabilecek mi sanıyorsunuz? her şeyden önce 2 yaşındaki bir kediyi kimse sahiplenmek istemez birde böyle huyları varken. hayvanseverlik bu değil. kedi almadan önce tüy dökeceğinide bilmeniz gerekirdi. çözüm olarak furminator alabilirsiniz, internette araştırın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 00:01   #3
 
nilnehriyim üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 105
nilnehriyim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

iki senedir baktığınız hayvanınızı başka bir kedi için evden yollamak hangi vicdana sığar bilemiyorum fakat kendini kedi sever olarak tanımlayan bir insanın vicdanına sığmaz. o kedi sürekli kendini size sevdirmek zorunda değil. zeytin büyüyünce sevdireceği ne malum? ayrıca hayvanın sinirleri bozulmuş strese girmiş tabi tüy döker. kediler hakkında hiç mi bilginiz yok. iki senedir bakıyorsunuz nasıl bilmezsiniz? araştırmadınız mı hayvanlar strese girince de tüy döker. sizin getirdiğiniz yeni kedi yüzünden strese girmiş. kediler alanlarını sahiplenir ve başka bir hayvanı orada istemez. rakip olarak görür, kıskanır bunalıma girer. kediniz rahatsızolduysa yeni geleni başka birine sahiplendirin ya da daha fazla ev yaşamına alıştırmadan aldığınız yere ya da güvenli bir bahçeye falan bırakın. Sizinle iki senedir yaşayan ev kediniz sokağa atılamaz. o siz olmadan yaşayamaz. ne yiyip ne içecek dışarda. alışkın değil sokağa bir kere. sokakta kedi köpekten nasıl kaçacak nasıl üzülecek kimbilir araba altında kalacak. kendini nasıl koruyacak. o hayvanı alıp ev kedisi yapıp sonra sokağa bırakmak cinayettir. bu cinayetin vebali boynunuza olur. o sizin sorumluluğunuz artık onun başına ne gelirse Allah sizden bilecek. bilginiz olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 00:14   #4
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 5
Zeeytin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

Arkadaşlar ben yazmayı unuttum sanırım, şekeri asla sahiplendirmeyeceğim ve sokağa da salmayacağım. Yalnız şu an iki kedide annemlerin evinde. Ben hep şekeri orada büyüttüm çünkü kendi evimde ev arkadaşlarımla kalıyorum. Yani eğer hiç anlasamazlarsa ben şekeri yanıma alacağım. Ama hayvanın rahatı bozulsun istemiyorum. Zaten kendi evimden çok annemlerde vakit geçiriyorum. Asla bir kediyi eşya olarak görmedim ve ömrüm yettiğince ona bakacağım. Benim demek istediğim etrafımdaki bazı kişiler alışır zamanla diyorlar. Ama şeker benim için çok önemli. Yani iştağından bir şey kaybetmiş olsa ikisini asla aynı evde tutmam ama acaba anlaşma ihtimalleri var mı diye danışmak istedim sizlere. Ayrıca şekerın bir arkadaşa ihtiyacı olduğundan neredeyse emindim. Veterinerim bile bu agresif davranışlarının karşı cinsten bir arkadaş aldığımda düzelebileceğini söylemişti. Tüy dökme sorununun psikolojik olduğunu biliyorum, işte bu yüzfeen diyorum kedim şu an çok kötü bir durumda mı? Gerçi şeker seste nefret eder her kedi gibi ve apartmanda insaat var acaba kediden değil de bu durumdan da tüy döküyor olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 00:37   #5
 
nilnehriyim üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 105
nilnehriyim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

herşey strese neden olabilir ki zaten kediler normalde de tüy döker. tüy dökümü çoğalması tüy dökümü mevsimlerinde ve stresli dönemlerde artış gösterir. kediniz zamanla alışabilir ama hiç alışmayabilir de. özelliklede kısırlaştırılmamış kediler ikinci bir kediyi kolay kolay kabullenmez. çünkü alanlarını sahiplenme içgüdüleri daha yüksek olur. Kediyi evden gönderelim diyorlar yazmışsınız gitmek zorunda kalacak yazmışsınız. doğal olarak sokağa ya da başka birine sahiplendirme yaparak göndereceğiniz sonucu çıkıyor. hem siz öğrenciyseniz öğrencilik bitip eve dönünce kediye ne olacak? kedilerin ömrü ortalama 13-15 yıldır. onu ölene kadar bakacağınızı umut ediyorum. Yardım istediğiniz konuya gelince de, kediler sahiplerinden çok bulundukları ortamı yani evi benimserler. Ev değişirse psikolojisi bozulacaktır ama zamanla alışır orayı da sahiplenir. fakat dediğim gibi eğer öğrencilik bitince kedinin kalacağı yer problem olacaksa evdeki kediye alıştırmanız daha doğru olur. tabi bence. kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 00:37   #6
 
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Mesajlar: 349
gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

kedinizin karşısına birden başka bir kedi çıkarıp onun evine, onun alanına getirmişsiniz daha 1 hafta olmuş ve ailenizdeki herkes bunu atalım kendini sevdiren yeni kedi kalsın diyor.kediler büyüdüklerinde sevgiye doymuş olduklarından sevgi böceği şeklinde olmazlar eskisi gibi.sokaktaki kedi eve yeni geldi,sevgiye,ilgiye aç o yüzden kendini sevdiriyor.ilerde yeni gelende büyüyüp kendini sevdirmediğinde onudamı evden göndereceksiniz?
kedi sahiplenmeden önce herkes şunu bilsin kedi gel deyinde gelen git deyince giden sizin istediğiniz zaman kendini sevdiren canlılar değildir.böyle hayali olanlar köpek sahiplensin kedi değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 01:59   #7
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 5
Zeeytin Çevrimdışı
Unhappy Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

Bakın ben tamamiyle yanlış anlaşılıyorum, kendimi anlatamıyorum sanırım. şeker benim her şeyim can dostum benim burada yazmak istedigim kedime nasil iyi bir ortam saglayabilirim. Ben seker bizi sevmedigini dusundugum ve evde durmaktan rahatsiz oldugu gibi bir dusunceye kapildigim icin eve geldi geleli 2 senedir kendimi sucluyorum. Onu sokakta kotu bir durumdayken eve aldim ama evde durdukca hayvana eziyet mi ediyorum bilmiyorum. Buradaki dusuncem de kesinlikle disari atmak gibi bir niyetim yok. Ben yeni kediyi onun mutlulugu icin aldim eve, eger seker mutlu olmayacaksa yaptigimin hicbir anlami yok. Ben sadece onun mutlulugunu dusunuyorum yemin ederim. kendi evime alma fikride ordan cikti zaten. Ailemde benimle ayni fikirde ama alisacabilecegini israrla soyluyorlar. Yani bir fırsat vermem gerektigini dusunuyorlar. Ben de kedimin mutsuz olacak korkusundan ne yapacagimi bilmiyorum yani kendi evime alsam daha mi rahat eder. Bu arada seker iraya aliskin yani yaz tatili boyunca o evde benimle kaldi. O ev babamin evi yani kira derdim yok sadece iki tane arkadasim geliyor onlarda yatmadan yatmaya nerdeyse. Okulum bitse de evlensem de ya da tasinsam da seker hep benimle kalacak. Sadece ben kendi kedimi anlayamiyorum mutsuzsa diye gercekten cok endiseleniyorum. Onun mutlu olmasi icin yaptigim butun seyler bose gider diye korkuyorum. O benim en yakin arkadasim onu önemsiyorum. Onu sevmemin kendini sevip sevdirmemesiyle alakasi yok. Yanima yaklasmasa bile o benim dostum. Sevdirme konusunu sadece nasil bir psikolojiye sahip oldugunu anlamadigim icin paylastim yoksa bir sikayetim yok. Yani ben yanlis bi seyler mi yapiyorum bu kediyi üzüyo muyum acaba demek icin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 12:23   #8
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 1.818
Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

2. kediyi daha 1 hafta önce getirmişsiniz. hemen birbirlerine alışmalarını bekliyorsunuz.. biraz zaman verin. 1-2 aydan sonra birbirlerine alışmaya başlayacaklar, bir kaç ay sonra da sanki hep birliktelermiş gibi davranacaklardır. forumdaki 2. kedi sorunlarının bir çoğu birbirine benziyor. 3. gün alışıp koyun koyuna yatacakları düşünülüyor ama bizler de yeni edindiğimiz arkadaşlarımızla hemen can ciğer oluyor muyuz? kaldı ki sizin kediniz 2. kediye yanlış anlamadıysam saldırmıyor bile. yani alışmış ama sadece evini paylaşmaktan rahatsız gibi görünüyor. bunu da zamanla atlatacaktır. ona zaman vermeyi öğrenmelisiniz. fazla aceleci davrandığınızı düşünüyorum. fazla zaman geçirmediğinizi söylediğiniz evinize de boşu boşuna hapsetmeyin kediyi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 13:04   #9
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 5
Zeeytin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

Haklısınız, zaten artık araları daha iyi. Aynı yatakta uyudular, biri bir köşede diğeri öbür köşede Dün bir anda panikledim, hemen çözüm arayışına geçtim. Onlara zaman vermem en iyisi olacak. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 13:24   #10
 
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Mesajlar: 349
gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

ilk akla gelen ve bulduğunuz muhteşem çözümde eski kediyi göndermek.işte bu yüzden yetişkin kedi sahiplendirmeleri hiç bitmiyor.umarım samimisinizdir ve gerçekten evden göndermezsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-13, 14:56   #11
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 5
Zeeytin Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

Yetişkin kediyi evden göndermek gibi bir niyetim yok. Sadece siz bilinçli insanlara danışmak istedim, başka bir evde daha rahat edebilir mi diye. Eger sizler ve veterinerim de uygun görmeseydi yeni gelen kediyi gönderecektim. Eger bu konuda da bir vicdan arayışına geçecek olursanız, kedileri kayırdığım doğrudur. Yani yeni gelenle şeker bir değil. şekerin mutluluğu için yeni bir kedi almışken neden şekeri kovmak isteyeyim, doğrusu bu çok saçma. Yanlış anlaşıldım biliyorum. En başta düzgün bir dille anlatmam lazımdı. Hiç merak etmeyin, bütün aile bireyleri şekeri evlat olarak görüyor. Kimse onu gönderme fikrinde değil. şeker bizimle ömrü boyunca yaşayacak, siz hıç merak etmeyin. Ayrıca bu kadar bilinçli davrandığınız için de teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-13, 19:11   #12
 
Hailey üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2012
Mesajlar: 351
Hailey Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Evdeki 2. kedi sorunu

Her kedinin huyu farklı. Benim kedim yeni geleni kabul etmemişti, zaten geçici yuvaydım. Sahiplendirdim. Yine geçici yuva olduğum başka bir yavruda, odaları ayırmıştım bir gün. Sonra hemen kaynaştılar.
Kediniz o bölgenin ağası, sahibi gibi. Yani hemen kabul etmeyebilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ? ASPARTAM Kayıp Kedi Buldum 74 03-09-15 03:47
Kedi ile Seyahat Kedilerle Araba Yolculuğu Kontesss Kediler 3 24-05-15 21:00
yardım kedi ve tuvalet sorunu. marla_singer Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 1 01-05-15 13:14
Kedi NezLesi кöקüк Kedi Sağlığı 26 17-01-15 18:20
Kedi Sözlüğü merveminnoss Kediler 4 29-06-12 16:12Saat 19:04.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203