Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 29-10-13, 23:42   #1
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan evde tek basina ilk gece

Arkadaslar selam,

Sheba 8.5 aylik ve 5 aydir bizimle cok oyuncu ve sevgi gostermese de insana cok bagimli yani evde asla yalniz takilmaz hep etrafimizda bizi izler. Simdiye kadar onu hic yalniz birakmadik. Pazar gunleri maksumum 5-6 saat yalniz kaldi o da sabahtan bolca oyun oynayip yorduktan sonra.

Biz yazlari cok yogun calisan insanlarin kisin da bol tatil yapariz sheba yi sahiplendikten sonra en azindan bir sure bunun boyle devam edemeyecegini biliyorduk.

Simdi 3 hafta sonra evlilik yildonumumuz ve bir gece yakinlarda bir yere gitmeye karar verdik ama gidis donus 2 gun yer yani ornegin cumartesi sabah cok erken cikip pazar aksami eve donecegiz.

Esimin ailesi bize cok yakin oturuyorlar kisin onlarinda vakti bol kendi kedileri de var ve shebayi cok seviyorlar. Onlara gidemez cunku onolarin kedisi cok yabani ve cok iri sheba evde kalacak ama onlar sik sik ugrayip mama,su tuvalet bakimi disinda oyun da oynayacaklarina soz verdiler zaten torun gibi sheba ile ilgilenmeye cok meraklilar.

Beir yandan da gitmek istemiyorum ama alistitmazsan hic olmaz hic bir yere gitmeden olur mu diyorlar hak da veriyorum.

Boyle birer geceye alisirsa biz de sarada boyle yapariz ilerleyen zamanda da ona kardes alip suremizi uzatabilirz bilemiyorum gelecek ne gosterecek.

Sizce sikinti olur mu bu bir gece iki gun evde ne gibi onlemler almaliyim mutfagi kapatmalimiyim sizce cok fazla ivir zivir var sonucta ama mutfak koltuklarinda yatmaya kapidan disariyi seyretmeye de bayiliyor.

Cona yeni bir oyun stanti aldim gitmeden once vermeyi dusunuyorum cok cabuk sikiliyor oyuncaklardan oyunlardan degisiklik olunca cok mutlu oluyor.

Sizce kizimin psikolojisi bozulur mu bu sure de nelere dikkat etmeliyim, tavsiyelerinizi bekliyorum

Tesekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-10-13, 23:46   #2
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: evde tek basina ilk gece

Bu arada yazmayi unuttum sheba yabancilardan hic cekinmez merakindan hemen kesife baslar gider koklar falan sicakkanli ama tabi bu biz yanindaykenki hali biz yokken farkli davranir mi dersiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 00:00   #3

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bir gece yalnız kalabilir ben 3 gece yalnız bıraktım 4. gün geldim.Öncelikle kendisine zarar verecek camına atlayacak telini yırtacak bu banyo tuvalet gibi yerlerde apartman boşluğuna bakan yerleri camları sıkıca kapatın benim önerim mutfak banyo tuvalet gibi yerleri de kapatın.deviremiyeceği bir su kabı ben oval çok yüksek değil yani devrilmez borcama su koyarak bıraktım su çok önemli yedek bir su kabı da bırakın mama doldurun evde iki yere bırakın kum ekleyin birde tuvaleti kapalı tuvalet kabı ise açılan kapanan kapağı varsa çıkarın sıkılıp oynar kapağı kabın içine düşürür tuvalet kabında yer kalmaz .Benim minnoş onu bazen oynarken çıkarır ben bir yere giderken onu çıkartıyorum. Cam eşya kırılabilecek ya da sıkıntıdan parçalayıp yiyebileceği kendisine zarar verecek şeyleri kaldırın. Birkaç oyuncak bırakın bu yeterli. Kediyi kısa gezilerde başka yere vermek çok doğru değil çünkü terkedilmiş duygusu yaşıyorlar. Arkadaşım 1 hafta 10 gün bıraktı ama 2 günde bir aile fertleri geldi kontrol etti biraz oynadı gitti.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 00:03   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu arada yazmayi unuttum sheba yabancilardan hic cekinmez merakindan hemen kesife baslar gider koklar falan sicakkanli ama tabi bu biz yanindaykenki hali biz yokken farkli davranir mi dersiniz?
Evinizde yani kendi evindeyken bunu yapabilir ama tanıdığı insanlarda olsa başka eve gidince farklı davranır yabancılık çeker büyük ihtimalle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 05:35   #5

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Esinin ailesi zaten gün icinde gelip bakacaksa, hic endiselenme bence.
Biraz zor olacak sizin icin (ilk ayrilik) ama bu önemli bir gün, gidip tadini cikarin.

Evde yanliz bile kalabilir ama ekstra gün icinde bakacak biri varken, dahada gözünüz arkada kalmasin derim.

Ve son olarak simdiden, Evlilik YIldönümünüz Kutlu Olsun.
Rabbim hic ayirmasin, ömür boyu mutlu olun Insallah, nice nice senelere...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-13, 06:45   #6
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Elifcim cok tesekkur ederim amin hepimizinki insallah.

Tabi icim rahat degil orda da huzursuz olacagim ama alismak lazim. Suanda bir de sabah 5 de shebanin oyun diye aglamalarina uyaninca daha da endiseleniyorum, sabaha kadar aglayip komsuyu uyandirmaz insallah
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 07:33   #7

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Ben de Likör'ü bırakıp bir yere gittiğimde böyle oluyorum. Akrabamın kırda evi var, bayramları ziyarete giderim. Bir-iki kere filan; onu ziyarete gitmiştim, rahat etmedim, kızım da benimle geldi. Kış ayıydı, orası da kışın pek sıcak olur, kır kesimde ya... Kapalı soba yakar o tanıdığım, sıcaktan mayışıp tüm gün uyumuştu.
Ancak sonra onu götürüp getirmeye pek müsait olmamıştım. Sonraki tatillerde babam ilgilendi kızımla. Zaten işte olduğum süre içerisinde de evde yalnız kalıyor, artık alıştı, ben alışamadım daha
İlgilenecek, mamasını verecek ve ilgilenecek biri olduğunda sorun olmaz diye düşünüyorum. Ancak yine de uyarınızı yapın, pencere filan açmasınlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 11:01   #8
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Hailey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben de Likör'ü bırakıp bir yere gittiğimde böyle oluyorum. Akrabamın kırda evi var, bayramları ziyarete giderim. Bir-iki kere filan; onu ziyarete gitmiştim, rahat etmedim, kızım da benimle geldi. Kış ayıydı, orası da kışın pek sıcak olur, kır kesimde ya... Kapalı soba yakar o tanıdığım, sıcaktan mayışıp tüm gün uyumuştu.
Ancak sonra onu götürüp getirmeye pek müsait olmamıştım. Sonraki tatillerde babam ilgilendi kızımla. Zaten işte olduğum süre içerisinde de evde yalnız kalıyor, artık alıştı, ben alışamadım daha
İlgilenecek, mamasını verecek ve ilgilenecek biri olduğunda sorun olmaz diye düşünüyorum. Ancak yine de uyarınızı yapın, pencere filan açmasınlar.
Liste yapıp ellerine vereceğim zaten Sürekli de ararım yavaş yavaş alışmamız lazım zaten 1-2 günlük periyodlara yoksa hayat bizim için biraz çekilmez olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 20:42   #9

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Yine iyisiniz, benim gibi Türkiye almanya yollarinda ne yapacagim diye kara kara düsünmüyorsunuz.

Birde bakacak kimse yok, gecen gidisimizde almanya devletinin bize yaptigi baski yüzünden götürememisdik mavisimizi birakmak zorunda kalmisdik.
Tek odada yasayan kaynima birakdik alman sevgilisi bakdi, ama ürkek mavis iyice korkak olmus koltuk altindan cikmaz olmusdu, inanilmaz degismis, piskolojisi yerle bir olmusdu.

Kizimi öyle görünce kendimi tutamadim agladim alman bile sasirdi hani kötü birsey yapmadim ben diye bakiyor konuya.
Yapmamis elbette kedi seven birisi ama iyibirseyde yapamamis, sevgi verememis, gerci almanlar sevgi konusunda bizim gibi degiller daha soguklar, onunda yetistirilis sekli öyle.

Simdi yine birakamam gibi geliyor 2 kedi ucakla gitme ihtimalide yok, ancak birini alabiliriz yanimiza hangisini alacaksin secim yapmak birini gözardi etmek cok zor.

Bu nedenle arabayla gitmeyi düsünüyoruz ama toplamda 2 gün yol gidicez, 2 kedi arabada nasil olacak bilmiyorum.
Yani asagi tükürsen sakal, yukari tükürsen biyik hesabi.

Keske benimde sizin gibi ilgilencek yakinlarim olsaydi, hic düsünmeden gönül rahatligiyle giderdim, ve tabi kosa kosa gelirdim

Keyfini cikarin derim arkadaslar, insan bazen cocuklarinida birakip gidip azicik basini dinlemek istiyor, yoksa bu hayat cekilmez, stresinizi atamazsaniz bu cevrenizdeki herkese yansir, siz mutlu olacaksiniz ki cevrenizdekileride mutlu edebilesiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-13, 23:53   #10
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yine iyisiniz, benim gibi Türkiye almanya yollarinda ne yapacagim diye kara kara düsünmüyorsunuz.

Birde bakacak kimse yok, gecen gidisimizde almanya devletinin bize yaptigi baski yüzünden götürememisdik mavisimizi birakmak zorunda kalmisdik.
Tek odada yasayan kaynima birakdik alman sevgilisi bakdi, ama ürkek mavis iyice korkak olmus koltuk altindan cikmaz olmusdu, inanilmaz degismis, piskolojisi yerle bir olmusdu.

Kizimi öyle görünce kendimi tutamadim agladim alman bile sasirdi hani kötü birsey yapmadim ben diye bakiyor konuya.
Yapmamis elbette kedi seven birisi ama iyibirseyde yapamamis, sevgi verememis, gerci almanlar sevgi konusunda bizim gibi degiller daha soguklar, onunda yetistirilis sekli öyle.

Simdi yine birakamam gibi geliyor 2 kedi ucakla gitme ihtimalide yok, ancak birini alabiliriz yanimiza hangisini alacaksin secim yapmak birini gözardi etmek cok zor.

Bu nedenle arabayla gitmeyi düsünüyoruz ama toplamda 2 gün yol gidicez, 2 kedi arabada nasil olacak bilmiyorum.
Yani asagi tükürsen sakal, yukari tükürsen biyik hesabi.

Keske benimde sizin gibi ilgilencek yakinlarim olsaydi, hic düsünmeden gönül rahatligiyle giderdim, ve tabi kosa kosa gelirdim

Keyfini cikarin derim arkadaslar, insan bazen cocuklarinida birakip gidip azicik basini dinlemek istiyor, yoksa bu hayat cekilmez, stresinizi atamazsaniz bu cevrenizdeki herkese yansir, siz mutlu olacaksiniz ki cevrenizdekileride mutlu edebilesiniz

Elifcim senin yerinde olsam ne yapardim bilmiyorum suanda soyle 20 yaslarinda bir cocugum olsun isterdim evde kalip shebaya bakacak zamanla herkes kendi cozumunu yaratir diye dusunuyor dunyada o kadar pet sahibi insan var bunlar hic mi tatile gitmiyor degil mi? Valla bu sene sheba kucuk daha diye bir yere gitmicez 1 rer gun anca ama seneye ne yapacagim bilmiyorum bulucam bir hal caresini en olmadi annemlere derim gelin bizim evde kalin bir iki hafta bakalim o gunler bir gelsinde simdilik su bir gunu atlatalim yeter.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-13, 18:13   #11

merlinmuffin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
merlinmuffin Çevrimdışı

1 ya da 2 günden hiçbir şey olmaz, telaşa kapılmayın Gelip kontrol edecek ve ilgilenecek insanlar da olduğu için gözünüz arkada kalmasın. 2 kızım da 1.5 yaşlarını doldurmak üzereler ve bir iki kere 10 güne yakın sürelerde bile evde yalnız bırakmak durumunda kaldık. Fakat herkesin bildiği üzere 2 kedi 1 kediden farklı oluyor. 2 kedi olunca sıkılmıyorlar oynuyorlar, çok yemek yiyorlar ve döndüğünüzde çılgınca bir özlemle kucağınıza atlıyorlar Siz her zaman her ihtimali göz önünde bulundurursanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Mamasını suyunu kumunu çifter çifter evin belli noktalarına koyun, odalarınızın kapılarını ya kapatın açmasın ya da açık bırakıp önüne bir şey koyun ki o içeri girip de kendini yanlışlıkla odaya kapatmasın (en sık yaşanan durumlardan biri yanlışlıkla kendini odaya kapatıp aç susuz kalmasıdır)

Biz kızlarımızı ilk seyahatimizde yanımızda götürmüştük fakat aynı ortamda bulunan diğer kediler sebebiyle, stresten dolayı kara prensesimizin üzerinde beyaz tüyler çıkmaya başladı ve yollarda hayvanı perişan etmeye hiç gerek olmadığını sonrasında anladık

Keşke ona 1 arkadaş alabilseniz, her şey o zaman çok daha güzel olur inanın

Sheba'ya sevgi dolu günler diliyoruz ^_^
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-13, 18:49   #12
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

merlinmuffin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1 ya da 2 günden hiçbir şey olmaz, telaşa kapılmayın Gelip kontrol edecek ve ilgilenecek insanlar da olduğu için gözünüz arkada kalmasın. 2 kızım da 1.5 yaşlarını doldurmak üzereler ve bir iki kere 10 güne yakın sürelerde bile evde yalnız bırakmak durumunda kaldık. Fakat herkesin bildiği üzere 2 kedi 1 kediden farklı oluyor. 2 kedi olunca sıkılmıyorlar oynuyorlar, çok yemek yiyorlar ve döndüğünüzde çılgınca bir özlemle kucağınıza atlıyorlar Siz her zaman her ihtimali göz önünde bulundurursanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Mamasını suyunu kumunu çifter çifter evin belli noktalarına koyun, odalarınızın kapılarını ya kapatın açmasın ya da açık bırakıp önüne bir şey koyun ki o içeri girip de kendini yanlışlıkla odaya kapatmasın (en sık yaşanan durumlardan biri yanlışlıkla kendini odaya kapatıp aç susuz kalmasıdır)

Biz kızlarımızı ilk seyahatimizde yanımızda götürmüştük fakat aynı ortamda bulunan diğer kediler sebebiyle, stresten dolayı kara prensesimizin üzerinde beyaz tüyler çıkmaya başladı ve yollarda hayvanı perişan etmeye hiç gerek olmadığını sonrasında anladık

Keşke ona 1 arkadaş alabilseniz, her şey o zaman çok daha güzel olur inanın

Sheba'ya sevgi dolu günler diliyoruz ^_^
Çok teşekkürler, ben de imkan bile olsa yanımda götürmeyi düşünmem zaten.

Sheba'ya kardeş çok istiyorum ama eşim şuanda pek sıcak bakmıyor ben de zorlamak istemiyorum çünkü evde daha çok vakit geçiren o bir de Sheba müthiş yaramaz bir kız biraz gözü korkuyor sanırım. Bakalım inşallah bir gün ona bir kardeş edineceğiz.

Sheba biz dönünce özlemle kucağım atlayacaksa bırakır bırakır giderim çünkü hiç sevgi göstermez bana

Kapı konusu hiç aklıma gelmemişti çok haklısınız mutlaka kapı önlerine ağır bir şeyler koyacağım.

çok sağolun
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları