Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 05-06-15, 17:46   #1

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı
Varsayılan Eşim ve kedim arasındaki karşılıklı saldırganlık

4 aylık ilgi delisi, aşırı oyuncu hatta saldırgan bir kedimiz var. İki aydır falan bizle kalıyor. Eşim kediyle hep sert oynar, gelir kulağını ısırır yatakta oradan oraya atar, kacınca kuygurunu çeker vs. ama bunları oyun olarak yapardı, kedi de pek oralı olmaz önce kaçar sonra tekrar oynamaya gelirdi. Zaten kendisi de agresif oynadığı için insanlarla hoşuna da gittiğini düşünürdüm. Ama son zamanlarda görüyorum ki eşimden korkmaya başlamış. Yaklaşmıyor, biraz sesini yükseltse kaçıyor. Ki ben de ona çok kızarım bağırırım beni deli edince ama şu ana kadar hiç korktuğunu görmedim bir şeyden. Aksine ona yaklaşmıyor ama bana saldırıyor. Oyun yapıyor biliyorum ama oyunlarındaki saldırganlık dozu çok arttı. Bakıyorum eşim de çocuk gibi kuyrugunu çekiyor, oradan oraya atıyor kızdıgında. Isırdıgında, saldırdıgında orta şiddette vuruyor.

Canının çok yandığını düşünmüyorum ama sanki eşimin bu tavırları kediyi de daha bir agresif daha bir saldırgan yapıyor gibi. Ayrıca bu kadar korkusuz bir kedinin ondan korkması da beni endişelendiriyor. Yapma dediğimde kedi o anlamaz, o da bizim canımızı accıtıyor(ki kedimiz gerçekten her yerimizi tırmalıyor ısırıyor. öyle ki ben hasta yatarken saldırısıyla ağlatmıştı beni) vs deyip küsüyor bana, laf yetiştiremiyorum.

Bu durum cidden psikolojisini bozar, ileride daha saldırgan bir kedi olur mu? Ağustosta bebek gelecek ve bu halleri korkutuyor beni. Ne eşime söz geçirebiliyorum ne kediye. Fazla mı korumacı, evhamlıyım bilmiyorum ama sanki kötülük yapıyormuşuz hayvana gibi hissediyorum ve evden göndermeyi bile düşünüyorum. Gönderirsem yeri hazır annem dört gözle bekliyor. Ama o da bütün gün evde yok, sıkılacak hayvan. Bilemiyorum ne yapmalıyım, yaşından dolayı mı saldırgandır, yoksa biz kötü mü etkiliyoruz? Göndermeli miyim? Bilemiyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 21:22   #2

İstanbul (Anadolu Yakası)
mimi1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eşim ve kedim arasındaki karşılıklı saldırganlık

Bence kediye vurmanız ne kadar yavaş olsa da yanlış hayvan onu saldırı olarak algılar ve ilerde de daha saldırgan olur yapmayın lütfen yazık hayvana.Size hoşuna gidiyormuş gibi gelebilir ama hiç hoşuna gitmiyordur emin olun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 22:06   #3

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Eşinize söz geçiremiyorsanız keşke eve almasaydınız.burada söz geçirmekteki kastım kediye gereken ilginin gösterilmesi.gereken ilgi derken de sevgiyi kastediyorum.sert oynamak,kediyi sinirlendirmek ona sevgi göstermek değil.çok yanlış bir tutum.belliki eşiniz kedi beslemeye uygun karakterde biri değil.kediye ne verirseniz onu alırsınız.vurmak konusunu hiç anlamıyorum.kediyi sinirlendirip kendini koruma moduna aldığında ona vurmak hangi sağlıklı ruh davranışıdır anlamak zor.bebek doğduğunda kedim bebeğime agresif davranıyor deyip evden göndereceğinize, şimdiden sevileceği ve rahatsız edilmeyeceği bir evde yaşamasının daha doğru olacağını düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 22:31   #4

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Güneş daha yavruyken ben öğrenciydim dedemler arada Yanıma gelir benimle kalırlardı. Dedem kedileri çok sever Güneş o dönem daha küçük olduğu için ısırarak oynardı dedemde eline kalın bir Çorap eldiven falan geçirip eliyle Güneşle güreşirdi resmen ve Güneş bundan çok büyük zevk alırdı dedemler gittikten sonra bana aynı şekilde Saldırmaya ( belki kendince oyun oynuyordu ama benim canımı fazlaca yakıyordu) başladı . Veterinerimize sorduğumuzda bana kediye ne verirsen onu alırsın Demişti .
kedinizde eşinizden bunları gördüğü için bu şekilde davranması normal çünkü her durumda kendini savunmaya alıyor tehdit olsada olmasada. Eğer eşinize söz geçiremiyorsanız ve annenizde çok istiyorsa daha fazla büyümeden verin bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-15, 10:12   #5

lulajale Çevrimdışı

Bence en mantıklı şey daha fazla büyümeden annenize vermek eve kedi geldikten sonra annenizin bütün gün evde durmama alışkanlığı değişir gibi geliyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-15, 15:38   #6

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Bnce eşiniz kediye yanlış şekilde davranmış lakin bir kedinin kuyruğunu çekmek ordan oraya atmak bence bir oyundan daha farklı bir şey.Ne ekerseniz onu biçersiniz kediyi daha saldırgan hale getirmişsiniz belki eşiniz falan bu tavırları bırakırsa bol bol sevgi ile normale dönebilir :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-15, 12:50   #7

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

Yanlış anlaşılma olmasın eziyet etmiyoruz evde kediye, gayet sevgi dolu bir ortamda. her gece birlikte uyuyoruz, öpüyoruz, seviyoruz. Ama saldırganlık sorunlarımız var malesef. ellerimiz ayaklarımız tırmık, diş izi içinde kaldı.

Eşimle de bu konuyu konuştuk daha sonra artık o da farkına vardı agresif yaptığının hayvanı. Ama öyle bir duruma geldik ki, ki daha bize geldiği ilk gün de çok farklı değildi, kediş sürekli saldırıyor bize. İlgi göstermek istediğimizde hemen ağız açılıyor nereyi ısırsam diye bakınıyor. Anlıyorum ısırmak istiyor dişleri kaşınıyor, zaman zaman kaşıyorum elimle çok hoşuna da gidiyor ama bu yine de bu davranışlarını durdurmasına yetmiyor. Merdivenden iniyorum bacağıma atlıyor, uzanıyorum geliyor el ayak ne bulduysa saldırıyor, kucak çok seviyor alıyorum kucağıma gezdirmeye mırr mırr çok mutlu hoooop kulağıma geçiriyor dişlerini.

Oyun oynamak istiyor anlıyorum ama oynuyoruz zaten, ev kocaman ve evin hemen hemen her yerine girmesine, istediği şeyle oynamasına izin var. Yemek yapılırken tezgahta dolaşmasına izin verecek kadar
şımarttık, her yemeğimizden haracını alır, neye patisini uzatsa tattırılır, ama yok yetmiyor. Hayırdan durdan sustan şştten hiç bir şeyden de anlamıyor. Aslında onun oyun şekli saldırganlık olunca eşim de onun oyununa uyuyordu en başta sonra ipin ucunu kaçırdılar Şimdi de başka şekilde iletişim kuramıyoruz hayvanla.

Nasıl, ne zaman normal bir kedi gibi davranacak bilemiyorum... Bebek olduğunda bir kaç aylığına en azından göndereceğiz kesin, baş edemeyiz çünkü. Ama temelli göndermek istemiyorum, bir ömür boyu beraber yaşamak için çıktık sonuçta bir yolar ve o da ailemizin bir parçası... Ama çıkış yolu da bulamıyorum malesef.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-15, 12:55   #8

lulajale Çevrimdışı

Bence siz çok özgür bırakmışsınız kedi dediğiniz özgür hayvanlardır ama mutfak tezgahına çıkıp yemek yiyecek kadar değil(en azından ben mia için o kadar özgürlük tanımıyorum) ve ısırma sorununa gelince bence belli oyuncaklarla halledebilirsiniz enerjisi boşalırsa oyun oynama isteğini azaltacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-15, 14:45   #9

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Şu anda çevrimiçi

2.kedi diycem ama onada bu şekilde yaklaşırsanız o da saldırgan olablr.bencede çok özgür bırakmışsınz ve sert oynadğnz için oyun tarzı bu artık benim karakızımda kolumu falan mahvederdi ama buna izin verdikçe daha çok şımarıyolar.Belli ki canı sıkılıyor çare size saldırmak 2.kedi olsa onla uğraşır enerjisni atar.Tabi ona kuralcı buna serbest olursnızda işler karışır ısırdğnda yüz vermeyin kucağnzada almayın oyuncakla oynamaya çalışın topla mesela oyun oynamayı seviyodur inşallah çünkü bazı kediler pek sevmiyor benim bi oğlum top sevmezdi anca ip kovalardı işiniz zor kediler zaten başına buyruk hayvanlar sizde buna baştan katkı sağlamışsınz göndereceksenz size çok alışmadan göndern annenize ama yok bırakmam diyorsanz biraz sabır ve disiplin gerek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-15, 18:43   #10

MA-RU üyesinin avatarı

Çanakkale
MA-RU Çevrimdışı

Kedinizle oyun modundayken asla ilgilenmeyin, bırakın oyuncaklarıyla ya da varsa arkadaşıyla oynasın. Enerjisi bitip uykusu gelince alın kucağınıza kısa kısa sevin, sakin durdukça ödüllendirin. Benim 2 aylık yavru kedilerim tam oyun çağındalar, birbirleriyle güreşir ısırırlar ama beni hiç ısırmazlar. Evde oynar, koşturur, enerjileri tükenince biri gelip kucağıma yatar, diğeri de omzumda oturur. Onları severken yumuşak sesle "tatlışım, minnoşum" gibi belirli kelimelerle severim, bazen severken aşka gelip üzerimde dolanıp, yüzüme sürtünüp beni yalarlar. Masaj bile yapıyorlar arada. Bunun dışındaki zamanlarda hiç yüz vermem, arada kızarım kaçarlar benden. Uzak durmaları gereken alanlara oda spreyi koydum, suratlarına bir iki kere fıslayınca daha da yanaşmadılar. Şu zamana kadar bu kedi besleme işiyle ilgili çıkarımım; kediye ne kadar yüz vermezseniz sizi o kadar seviyorlar. Bunu ilgisizlik ve kediye sert davranmakla karıştırmamak lazım. Kediyi fazla şımartmışsınız diğer arkadaşların da dediği gibi.

Benim tavsiyem eşiniz kediyle uzun süre yüz göz olmasın, görmezden gelsin. Eminim onun varlığı kediyi huzursuz ediyordur. Bunun dışında uykuluyken sevin ve ödüllendirin, agresifleşirse uzaklaştırın. Umarım sorununuz çözülür.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-15, 00:17   #11

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Ma-ru'yakesinlikle katılıyorum.''kediye ne kadar yüz vermezseniz sizi o kadar seviyorlar''.Mesela annemle ben çok oynarız biraz fazla şımartıyoruz galba hiç de kucak kedisi değildir.Ama babam biraz daha disiplinli mesela tezgaha falan çıkmasına kızar ama genede gidip onun göbeğine yatıyor şaşırıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-15, 22:17   #12

Mikachu üyesinin avatarı

Diyarbakır
Mikachu Çevrimdışı

MA-RU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedinizle oyun modundayken asla ilgilenmeyin, bırakın oyuncaklarıyla ya da varsa arkadaşıyla oynasın. Enerjisi bitip uykusu gelince alın kucağınıza kısa kısa sevin, sakin durdukça ödüllendirin. Benim 2 aylık yavru kedilerim tam oyun çağındalar, birbirleriyle güreşir ısırırlar ama beni hiç ısırmazlar. Evde oynar, koşturur, enerjileri tükenince biri gelip kucağıma yatar, diğeri de omzumda oturur. Onları severken yumuşak sesle "tatlışım, minnoşum" gibi belirli kelimelerle severim, bazen severken aşka gelip üzerimde dolanıp, yüzüme sürtünüp beni yalarlar. Masaj bile yapıyorlar arada. Bunun dışındaki zamanlarda hiç yüz vermem, arada kızarım kaçarlar benden. Uzak durmaları gereken alanlara oda spreyi koydum, suratlarına bir iki kere fıslayınca daha da yanaşmadılar. Şu zamana kadar bu kedi besleme işiyle ilgili çıkarımım; kediye ne kadar yüz vermezseniz sizi o kadar seviyorlar. Bunu ilgisizlik ve kediye sert davranmakla karıştırmamak lazım. Kediyi fazla şımartmışsınız diğer arkadaşların da dediği gibi.

Benim tavsiyem eşiniz kediyle uzun süre yüz göz olmasın, görmezden gelsin. Eminim onun varlığı kediyi huzursuz ediyordur. Bunun dışında uykuluyken sevin ve ödüllendirin, agresifleşirse uzaklaştırın. Umarım sorununuz çözülür.
oyun modunda zaten bize saldırıyor kendi kendine oynadığını görmedim. bazen çorapta yaptığım topla oynuyor ya da çorap kaçırıp onlarla oynuyor ama oyuncakla hiç tek başına oynamıyor. tek başına oynayacağı türden hangi oyuncaklrı alabilirim acaba? küçük renkli topları kaybediyor evin içinde kaybediyor. oyuncak çeşitlerine baktığımda da hep oltalar var zaten onlarla biz oynatıyoruz.

valla baya sakiniz bu aralar ekstra özenli saygılı davranıyoruz kedişe ama hala saldırıyor elimize ayağımıza :/ yeni bir yöntem buldum şimdi ısırdığında ensesinden tutup koyuyorum kenara canını yakmadan ama pek bir işe yaramıyor belki 10 kere tekrar gelip atlıyor üzerime...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-06-15, 19:23   #13

sanon Çevrimdışı

Merhaba,

Bahsettiğiniz konular kedi davranışı uzmanları tarafından çokça işlenmiş konular. İngilizce biliyorsanız Pam Johnson-Bennett'in internet sayfasından ( http://www.catbehaviorassociates.com ) ve "Think Like a Cat" kitabından çok detaylı olarak bilgilenebilirsiniz. Ya da Jackson Galaxy'nin sitesinden... ( Learn | Jackson Galaxy )
Muhtemelen Türkçe'de de kedi davranışlarını inceleyen bazı kitaplar vardır, araştırmak lazım...

Özetle, önce kendinizi ve eşinizi eğitmeniz ve kedinin doğası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekiyor çünkü söylediklerinizden en temel konularda eksikleriniz olduğu anlaşılıyor.
Bahsettiğiniz şeyler çok doğal, özellikle de 4 aylık bir kedi için. Kedi dediğiniz hayvan çok oyuncu (küçükken) ve avcı (her zaman), harcaması gereken bir enerjisi olan bir hayvandır. Eve kapattığımız kedinin bu konulardaki (ve başka çeşitli konulardaki) gereksinimlerine cevap vermezsek o da bir şekilde kendi tepkilerini oluşturuyor. Bu artık sizi ısırmak şeklinde olabilir, bir şeylere zarar vermek şeklinde de olabilir, gece boyunca koşturmak şeklinde de olabilir... (Bebeğiniz geldiğinde başka şeyler de olabilir.)

"Oyun oynamak istiyor anlıyorum ama oynuyoruz zaten, ev kocaman ve evin hemen hemen her yerine girmesine, istediği şeyle oynamasına izin var. Yemek yapılırken tezgahta dolaşmasına izin verecek kadar "
Böyle bir oyun biçimi yok. Evin her yerine izin vermeniz tehlike yoksa iyi bir şey ama sadece onun ihtiyacı olan tarzda hacimler mevcutsa işe yarar ve bu da av/oyun konusuyla ilgili bir şey değil. Mekansal zenginleştirme konusuyla ilgili. Kedinin saklanabileceği, tırmanabileceği, tavana yakın yüksekliklerde gezinebileceği, "konaklayabileceği" alanlara da ihtiyacı var. Bunları gerçekleştirebiliyorsa ok.

Enerjisini harcaması ve psikolojik olarak tatmin ve mutlu olması için kedi oltasıyla* günde 2-3 seans (15-20 şer dakika) çok aktif oyun oynatmanız gerekiyor. Kedilerin doğasını öğrenip doğal ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamaya başlarsanız sorunlarınız çok azalacaktır ya da bitecektir. Anlattıklarınızdan anlaşılan kediniz harcaması gereken enerjiyi olması gereken biçimde (interaktif oyunla) harcayamıyor ve doğal olarak evdeki tek canlı varlıklar olan sizlerle harcamaya çalışıyor. Size atlıyor çünkü birisini ya da av gibi hareket eden bir şeyi avlamak zorunda. Hareketli bir şeylerin peşinde koşup onları yakalayıp ısırarak pilini bitirmek zorunda olan bir robotmuş gibi düşünün isterseniz.

Ayrıca kedili evde bebek bekliyorsanız bu da bilgilenmeniz gereken başlı başına ciddi bir konu:
prepare-your-cat-for-the-arrival-of-your-new-baby

Bu iki konuda da şu anki durumunuzu devam ettirirseniz muhtemelen çok daha ciddi sorunlar yaşarsanız. Bu konular, çözümünü forumlar yerine daha profesyonel kaynaklarda aramanızı gerektirecek kadar ciddi konular...
Bence, ya acilen kediler hakkında daha iyi (profesyonel kaynaklardan) bilgilenip bir eylem planı oluşturun ya da kedinizi iyi bakılacağından emin olduğunuz, EVDE SÜREKLİ İNSAN BULUNAN birilerine veriniz. Anneniz bütün gün evde değilse kedinizi ona vermeniz de çok kötü bir çözüm. Kediniz kısa sürede yalnızlıktan ve uyaransızlıktan çok mutsuz ve depresif bir hal alır. İlla anneniz alacaksa da yanına arkadaş bulmalısınız; böylece bütün gün birbirleriyle ilgilenip enerjilerini harcarlar ve sıkılmazlar.

*Aldığınız kedi oltası ilgisini çekmezse çekenini bulana kadar denemelisiniz. (Ucunda gerçek kuş tüyleri olandan başlayın bence)
Oynatırken de oltayı öylesine sallamamalısınız; kısa sürede ilgisini kaybeder. Oltanın ucundaki nesneyi canlı bir avmış gibi düşünüp oltayı ona göre hareket ettirmelisiniz. Ortalıkta kedinizin saklanıp pusu kurabileceği objeler (yastık, kutu vb.) bulunsa daha da iyi olur... Oyunu gerçek bir avı simüle eder gibi oynatmalısınız.

Bu konu en son " 14-06-15 " tarihinde saat 01:24 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları