Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi


Cevap Yaz
Eski 22-06-16, 20:25   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2016
Mesajlar: 6
FarukKedi Çevrimdışı
Varsayılan Engelli Kedi Sahiplendim

Herkese selam arkadaşlar. Instagramda gezerken 2 yaşında kısır bi tekir kedinin sahiplendiğini gördüm. Genelde evde takılıyormuş ara sıra dışarı çıkıyormuş. Dışarı çıktığında bi patisini bi yere sıkıştırmış yada araba ezmiş. 3 hafta öncesine kadar yani ben almadan. Bende aradım ve sahiplenmek istediğimi söyledim. Evimde başka kedim yok. Daha önce köpek baktım ama. Adını Faruk koydum. Faruğun tek ön kolu yok sadece. Bu zamana kadar hep 4 ayak yaşamış ama bacağını kaybetsede üzgün gözükmüyo. Yaklkaşık 1 haftadır bende ve ben onu çok sevdim. Bütün aşılarını falan yaptırdım. Ve yaz geldi diye tüylerini veterinere kestirdim. Adınıda Faruk koydum.sarıyer veteriner

UYKUDAN KJALKINCA BU ADAMA BENZETTİM ONUBu konu en son " 22-08-16 " tarihinde saat 08:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-16, 21:01   #2
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2016
Mesajlar: 44
kedimelo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

Süpersiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-16, 21:21   #3
 
Denizli
Üyelik Tarihi: Mayıs 2016
Yaş: 22
Mesajlar: 262
Nesenes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

Takdir ediyorum valla herkes sizin gibi olsa keşke engelli hayvanlar mutlu bir yuva bulsa hep.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-16, 22:15   #4
 
calypso üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Tem 2015
Mesajlar: 707
calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

Sonra gel de "Kediler dışarı çıksın" diyenlere karşı cebhe oluşturma Eski sahibinin sorumsuzluğu yüzünden ön patisini tümden kayb etmiş bir yavrucak. Neyse ki, kediler 3 bacakla da iyi idare ede bilirler.
Faruk sizinle mutlu gözüküyor umarım ömürlük yuva olursunuz ona. Traş ettiğinizi görüyorum, zaten kısatüylü bir kedi traş seçeneğine çok gitmemenizi tavsiye ederim. Ha bir de adettendir yazmak, pencereleriniz için önlem almadıysanız alın. Faruk'a sizinle beraber uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-16, 23:06   #5
 
dostum1 üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Ağu 2014
Mesajlar: 648
dostum1 Şu anda çevrimiçi
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

edi ve Köpeklerde Tüylerin Traş Edilmesi doğru mudur?
Kedinizin, köpeğinizin tüylerini traş ederek cilt kanserinden, davranış problemlerine kadar pek çok soruna davetiye çıkarttığınızı biliyor musunuz ? Kedi ve köpekler neden traş edilmemeli ? Tüylerin traş edilmesi ancak hangi koşullar altında gereklidir?
Bahar geliyor ve çok yakında pek çok kişi yanlış bilgiler veya bencilliklerinden ötürü kedi ve köpeklerini traş ettirecek. İşte bu nedenle havalar ısınmadan, bir anlamda traş mevsimi başlamadan benim duyduğum pişmanlığı kimsenin yaşamaması ve patilerimizin sağlığını korumak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Kedi ve köpeklerin tüylerinin traş edilmesine neden olan en yaygın yanlış bilgiler:
- YANLIŞ! Tüylerin Traş Edilmesi Serinlemelerine Yardım Eder
- YANLIŞ! Uzun Tüylü ve Çift Mantolu Köpekler ve Kediler Traş Edilmelidir
- YANLIŞ! Traş Etmek Tüy Dökülmesini Önler / Azaltır
- YANLIŞ! Tüyleri Tekrar Uzar , Daha Sağlıklı Olur
- YANLIŞ! Tüylerin Kokmasını Önler
Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Önemi ve Traş Etmenin Zararları
Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Önemi ve Traş Etmenin Zararları
Amerika ve Avrupadaki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu) petlerin traş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. Kedi ve köpeklerimizin tüylerin önemi ve traşın neden olduğu zararlara şöyle bir göz atalım.
DOĞRU: Traş Etmek Vücudun Doğal Isı İzolasyonunu Bozar
ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray, web sitesinde köpeklerin tüylerini evinizdeki izolasyon sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. Evinizdeki izolosyon kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur. Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.
Wendy C. Fries Web.MD sitesinde yayınlanan makalesindeyse kedilerin traş edilmesi konusunda , Teksas A&M Üniversitesi Veterinerlik Bölümünde Doçent olan Veteriner Mark. J. Stickneyin açıklamasına yer veriyor. Kediler özellikle vücut ısılarını dengelemekte çok iyiler. Tüylerinin kesilmesinin onlara hiç bir faydası yok.
Çift mantolu ve uzun tüylü köpeklerin ( Chow Chow, husky, alaska malamut vb ) , yine çift mantolu ya da uzun tüylü kedilerin ( Rusya Mavisi , Norveç Orman Kedisi vb ) traş edilmesi uygulamasının onun nasıl sıcağa ve soğuğa karşı savunmasız kıldığını ekteki resimde görebilirsiniz. Hava tüylerin arasından geçerek, serinlemeye yardım ederken, tüyler güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan vazifesini görmekte.
Sonuç olarak tüylerin traş edilmesi köpeğinizin ve kedinizin terlemesini, aşırı ısınmasını engellemeyeceği gibi aksine onun doğal ısı dengesini bozarak yazın daha fazla ısınmasına, kışın ise daha fazla üşümesine neden olur.
DOĞRU! Traş Etmek Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Bırakır
Yazın tüylerin traş edilmesi, sizin Ağustos sıcağında tüm gün boyunca korumasız olarak güneşlenmenize benzer. Güneşin size vereceği zararla, köpeğinizin, kedinizin yazın 20 dakika bile olsa güneş altında korunmasız kalması aynı sonuçları doğurur.
DOĞRU! Kansere Neden Olur
Tüyleri traş edilen köpek ve kedilerde zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmaktadır.
DOĞRU! Güneş Yanıklarına ve Güneş Çarpmasına Neden Olur
Tüylerin traş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerinde güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudun doğal ısı regülasyonu bozulduğu için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur.
DOĞRU! Tüylerin ve Cildin Yapısını Bozar, Tüy Dökülmesine Neden Olur
Kedi ve köpeklerin traş edilmesi onların daha az tüy dökmesini sağlamaz, sadece daha kısa olan tüyler, daha az göze görünür. Ancak tüy temizlemekten yorulduğunuz için aldığınız bencil karar, uzun vadede sizin daha fazla tüy temizlemenize neden olabilir. 8211;Köpeğinizin tüy dökmesini azaltmak ya da köpeğinizin aşırı tüy dökmesinin nedenlerini öğrenmek için Bknz: Köpeğim Tüy Döküyor 8211;
Genelde traş sonrası uzayan tüyler, köpeğin traş öncesindeki tüy sağlığı ve kalitesiyle aynı nitelikte olmaz. Çoğu zaman yeni uzayan tüyler daha sağlıksız olduğu için, traş edilen köpeklerin tüy dökme oranı, traş edilmeyenlere göre daha fazla artmaktadır.
Traş sonrası kimi köpek ve kedilerde tüyler bölgesel olarak hiç uzamamaktadır.
DOĞRU! Çift Mantolu / Uzun Tüylüleri Traş Etmek Çok Daha Zararlı
MedHelp.Orgda yayınlanan makalede, veteriner Dr. Aleda Cheng özellikle Sibirya Husky , Samoyet gibi kuzey ırklarının ve Alman Çoban Köpeği gibi çift mantılu köpeklerin traş edilmesinin tüylerde geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olduğunu, Shetland çoban köpeği uzun tüylü köpeklerin tüylerinin tekrar uzamasının kimi zaman yıllar aldığunu vurgulamakta.
Kimi çift mantolu köpek ve kedilerde özellikle alt mantonun traş sonrası tekrar yerine gelmemesi sık rastlanan bir durumdır. Alt mantonun kaybedilmesi, bu hayvanların sıcak ve soğuğa karşı korunmalarında hayatı önem taşıyan izolasyon sisteminin yok edilmesi anlamına gelmektedir.
DOĞRU! Alopecia ( tüy çıkmaması- uzamaması) Durumuna Neden Olur
Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian üzerinde yaptığı çalışma size traş sonrası tüy kalitesi hakkında bilgi verecektir. Maddon bu çalışma için Pomeranian köpeği yaz için traş etti. Bir ay sonra köpeğin muhteşem güzellikteki tüyleri tekrar çıkmaya başladı. Sonraki yaz maddon köpeği tekrar traşi etti bu kez köpeğin tüyleri tekrar uzamadı. Bunun üzerine Dr. Maddon köpeğin bir başka fiziksel sorununun olması ihtimaline karşı troid testi yaptı. Köpeğin troidi yoktu. Sonuçta pomerian tüylerin traş edilmesi nedeniyle alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumu geliştirdiği sonucuna varıldı.
Muller ve Kirk Ufak Hayvanlar Dermotogy 7 kitabında ameliyat sonrası hayvanların tüylerinde yapılan gözlemlerde, tüyleri traş edilen hayvanların Alopecia geliştirdikleri gözlemlenmekte.
DOĞRU! Traş Nedeniyle Tüy ve Cilt Sağlığı Bozulan Hayvanlar Daha Çok Kokar
Tüylerinin ve cildinin doğal dengesi traş edilerek bozulan kediler ve köpekler, doğal tüy ve cilt dengesi korunmuş, sağlıklı ve cilde tüylere sahip hayvanlara göre daha çok kokarlar.
DOĞRU! Savunma ve iletişim Aracı Tüylerin Kaybedilmesi Strese ve Davranış Problemlerine Neden Olur
Tüylerin traş edilmesi özellikle kedilerde ve kimi köpeklerde davranış problemlerine neden olur. Kediler ve köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri anda tüylerini kabartırlar. Tüyler onlar için temel kendini savunma ve iletişim aracıdır. Bu aracın ellerinden alınması, strese ve korkuya neden olur.
Tüyleri traş edildiği için sürekli stres ve korku halinde olan kedi ve köpeklerin davranış problemleri geliştirmeleri kaçınılmazdır. Bu propblemler saldırganlık, aşırı korku ve endişe hali, kendine zarar verme vb. Şekillerde görülebilir.
DOĞRU! Tüyler Dış Objelere ve Diğer Hayvanlara Karşı Cildi Korur
Duruma uygun bir eldiven giymeden dikenli bir gülü, dikenli bir teli avucunuzda tutmanızı istesem ya da ısırılmaya karşı gerekli vücut koruyucusu olmadan bir köpeğe saldır emrini versem, beni size işkenceyle suçlarsınız. Köpeğinizin, kedinizin tüylerini keserek ona yaptığınız işkence çok farklı değil.
Tüyler, özellikle ense tüyleri diğer hayvanlar tarafından ısırılmaya, tırmalanmaya karşı kedilerin ve köpeklerin koruyucu zırhı niteliğindedir. Hayvcan yine dikenli bitkilerden, dallardan tüyleri sayesinde korunur.
DOĞRU! Onlar Tüyleriyle Daha Güzel smile ifade simgesi
Sanırım bunu tartışmaya bile gerek yok. Sonuçta hayatımızı kedilerimiz ve köpeklerimizle paylaşmaya karar verirken onların sevgi dolu, yumuşacık, tüylü güzellikleriydi bizi hayran bırakan.
Kedi ve Köpeklerin Tüylerinin Traş Edilmesi Gereken Durumlar
Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak nitelikte tüy kıtıkları ve matleriyle dolduğunda, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler traş edilir. Burada traşın amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücunun arındırılması ve yeni ve sağlıklı tüylerin çıkmasını imkan sağlamak içindir.
Uyuz, myiasis gibi kimi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde tüyler traş edilir.
Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeniyle ciltte açık yaralar oluşmuşsa, bu bölüm hijyenik nedenlerden ötürü traş edilerek, mikroplardan korunması sağlanır.
Ameliyatlarda köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden ötürü bölgesel olarak traş edilir.
Ayrıca ultrason gibi uygulamalar öncesinde köpeklerin ve kedilerin tüyleri bölgesel olarak traş edilir.
Alıntı
Petarkadaş.com sitesinde bir gönderiden alıntıdır. Hayırlı olsun kediniz.bir daha tıraş ettirmeseniz iyi olur kısa veya uzun tüylü olsun tıraş hem psikolojilerini hem deri kürk sağlığını etkiliyormuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-16, 03:23   #6
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Oca 2016
Yaş: 27
Mesajlar: 79
MİNTİŞ Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

FarukKedi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese selam arkadaşlar. Instagramda gezerken 2 yaşında kısır bi tekir kedinin sahiplendiğini gördüm. Genelde evde takılıyormuş ara sıra dışarı çıkıyormuş. Dışarı çıktığında bi patisini bi yere sıkıştırmış yada araba ezmiş. 3 hafta öncesine kadar yani ben almadan. Bende aradım ve sahiplenmek istediğimi söyledim. Evimde başka kedim yok. Daha önce köpek baktım ama. Adını Faruk koydum. Faruğun tek ön kolu yok sadece. Bu zamana kadar hep 4 ayak yaşamış ama bacağını kaybetsede üzgün gözükmüyo. Yaklkaşık 1 haftadır bende ve ben onu çok sevdim. Bütün aşılarını falan yaptırdım. Ve yaz geldi diye tüylerini veterinere kestirdim. Adınıda Faruk koydum.

UYKUDAN KJALKINCA BU ADAMA BENZETTİM ONU


farukkedi çok tatlı böyle bi kedi sahiplendiğiniz için tebrik ederim. Dedikleri gibi tıraş ettirmeseniz daha iyi faruğu tarayarak tüy dökmesini azaltabilirsin birde beslenmesi düzenli olursa tüy dökümüde azalmış olur. ömür boyu mutlu olsun yuvasında inşallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-16, 03:46   #7
 
Üyelik Tarihi: Haz 2016
Mesajlar: 6
FarukKedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

Herkese çok teşekkür ederim faruğu seviyorum o bakıma muhtaç dışarda yaşayamaz. Ömrü boyunca Allah izin verirse benimle kalacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-16, 03:10   #8
 
Ağrı
Üyelik Tarihi: Nis 2016
Yaş: 26
Mesajlar: 57
Bayvet Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Engelli Kedi Sahiplendim

dostum1 kedi traşı ile ilgili birşey söylemek istiyorum. Ben kedimi sahiplendiğimde upuzun tüyleri vardı ve kedi çok ağır hareket ediyordu sedapet yardımı ile traş ettikten sonra kedim canlandı oyunlar oynamaya başladı daha fazla mama yedi bir kaç komut öğrendi kısacası benim ve kedimin işine yaradı. Elbette hayvan traşını desteklemiyorum ve bir daha traş etmeyi düşünmüyorum . Sadece bazen işe yaradığını belirtmek istedim Bu arada kedine uzun bir ömür diliyorum FarukKedi umarım ömrünü seninle tamamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
görme engelli kedi bakımı Pıtırsonic Kedi Sağlığı 3 09-11-16 21:32
Kedi buldum,bakımını nasıl yapıcam ? ASPARTAM Kayıp Kedi Buldum 74 03-09-15 03:47
Kedi Sevenler İçin 23 Özel Hediye (Catvertising) ASRIN Paylaşım - Sohbet 13 22-09-14 16:34
kedi sahiplendim egeseza Kediler 2 12-03-14 22:30Saat 22:13.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203