Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 18-12-13, 17:01   #1

catpet Çevrimdışı
Varsayılan Çok tuhaf geliyor kedimin yaptığı

Merhaba arkadaşlar
köpükle ben beraber yaşıyoruz evde genelde ben oldugum için arada bir gelen giden oldugunda istemiyor misafir arkadaslarım artık duruma alıstı ben de.zaten köpük bi kaç pati atıp gidip diger odaya yatar durmaz-bazen saldırıyo bazı gelenlere sanırım kişi ayırıyor-bu arada edim yaklaşık 1 bucuk yasında erkek.hiç çiftleşmedi ve de kısır değil.

kafesini elbise dolabının üzerine koyuyorum kapısı da acık oluyor orada yatmaya bayılıyor cünkü.gecenlerde gelen bi arkadsım odaya girip orda yatarken baktı sadece bu elini bile uzatmadı ama köpük çok kızdı kötü sesler cıkardı ki bu sesi ben sadece 1 kere duymustum ondan o da antalyadaki evimize tatilde gittigimizde abime yapmıstı odama girdigi için.sonra kafesindencıkarken kafesini düşürmüş ben de almak için egildim kedim de elbise dolabının üzerinden bana bakıyordu kafesi yerine koyarken bana bu sefer aynı sesleri cıkardı tabi korktum ve kapıyı kapattım odanın cıktım ordan sakinlesmesini bekledim.sakinlestikten sonra girdim yanına gayet iyiydi kafesini yine düşürmüştü alayı dedim kafese dokunmamla tüylerini kabartması bir oldu ve saldırdı.ısırmadı ama tuttu bacagımdan sanırım benim oldugumu farkedip vaz gecti ısırmaktan.bu olayın üzerinden 3 gün gecti bugün kafesiyle indirdim elbise dolabından sorun yok.kafesi asaagıda bir yere koyayım dedim yer yaptım koydum düşmesin yukarıdan diye.ama senmisin yeni yere koyan yine aniden bacagıma atladı biraz tırnak gecirdi.tüylerini kabarttı ben de uzaklastım.kafesine gitti sürtündü içine girdi.sbiliyorum çok uzun anlattım ama inanın merak ediyorum.kafesini seviyor vet e gittigimizde de asıdan sonra direkt kafesine girer.ama bu kdr büyük bir bağı olması neden? ve benim dokunmamdan neden rahatsız ve de arkadslarım ailem kim olursa olsun benim yatak odama girdiginde neden hırlıyo?? bana bişi demiyor tabi benle uyuyor ama korkuyorum bir gün bana da aynısını yaparmı??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-13, 22:35   #2

Antalya
AmeliaPond Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Çok tuhaf geliyor kedimin yaptığı

Bazı kediler yapıyor bunu. Sizi sahipleniyor olmalı. Size yapacağını sanmam. Ama kedi bu sağı solu belli olmaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-12-13, 00:55   #3

Pıtırsonic Çevrimdışı

kafesin yerini seviyor ve değiştirmenizi istemiyor herhalde.. benim kedilerimden Naciye de babama aşırı düşkündür. o da bazen anneme hırlar. yatağın üzerinde, babamın yanına yatar ve babamla yatarken yatağa diğer kedilerimin çıkmasına imkan yok. anında saldırır, hırlayarak uzaklaşır. içlerinde en irisi Naciye olduğu için diğer 3 kedim de korkudan yanaşamaz, Naciye oradayken pek gitmezler. bazen bu şekilde sahiplerini ya da eşyaları sahiplenebiliyorlar.. aynı şekilde her kedimin kendine mesken tuttuğu belirli yerler/eşyalar var. biri diğerinin bölgesine gitse evde kavga kopuyor size büyük ihtimalle yapmaz. Pıtır da bana düşkündür. başkaları azıcık sıkıştırsa direkt tıslar ama bana hiç yapmadı. istersem yatırıp mıncıklayayım, kaçmaya çalışırken tırmalar ama tıslamaz. ufak saldırılar her zaman olur, sonuçta onların da eşref saatleri olabiliyor ama kalkıp eğer psikolojilerinde bir bozulma yoksa (olsa fark edersiniz), size zarar vermek için durduk yere saldırıya geçmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-12-13, 01:33   #4

catpet Çevrimdışı

az önce tırnaklarını kesebildim kolay kolay kesemiyorum ve de cok fazla uzamıslardı.aramızda güzel bir bağ oldugunu düşünüyorum ancak bazen kuskuya düşürüyor beni.cok yalnız oldugu için olabilir bu.özellikle işe gittiğim sabahtan aksama evde olmadıgım günler fazlasıyla hırcın oluyor ama tatil günleri mutlu benle uyanmatan.kalıcı bi yerim olsa bi kac arkadas alırım ama ucakla gidip gelmeye sadece 1 kedi hakkım var sanırım :S
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-12-13, 22:59   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
kedici28 Çevrimdışı

Bu yaptığı hareketleri önemsemelisiniz ve aşırıya kaçmaması için şimdiden önlem almalısınız.Fazlasıyla birşeyi sahiplenme özellikle kedilerde çok tehlikeli bir durumdur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-13, 16:52   #6

catpet Çevrimdışı

ne önerirsiniz peki?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-13, 00:43   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
kedici28 Çevrimdışı

Uyarmak ve bu davranışı engellemek.Bunun yöntemine siz karar vereceksiniz.Kimisi hayır der kedisi anlar kimisi kafasına uyarıcı bir vuruş yapar anlar kimiside fıs fıs su sıkar kedinizin cezalandırma yöntemi size kalmış.Ayrıca pek ihtimal vermesem de(erkek olduğu için) kızgınlık buna neden olabilir.Kısırlaştırmayı da öneririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-13, 17:43   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

zaten agresifleşen bir kediye vurmak, sert ses tonları kullanmak ya da su sıkmak gibi yöntemleri doğru bulmuyorum. asıl bu sefer psikolojisi daha da olumsuz yönde etkilenebilir. eğer genele yayılmış bir durum yoksa bence bırakın sahiplensin. sahiplenme güdüsü her kedide var ve bunu illa nötrlemek gerekmiyor. karakterleri bu yönde olduğu için, davranış bozukluğu gibi bir durum da yok.. belli alanları ona bırakmalısınız zaten. o da kendisine belirli bir alan seçmiş, uzaklaştırmaya çalışmayın. bırakın orası onun alanı olsun ve istediği gibi yatsın orada. benim bütün kedilerimin kendilerine ait alanları var ve hiçbiri birbirini yanaştırmaz. her kedi de bu şekildedir zaten, bu bir anormallik değil. tabii bu benim görüşüm, yine siz bilirsiniz. yalnız kısırlaştırma önerisine kesinlikle katılıyorum. erkek kediler kızgınlık döneminde agresifleşebiliyor ve bu agresiflikleri, kızgınlık dönemi geçse bile kalıcı hale gelebiliyor. bu kedinizin yatışmasını ve fevri hareketlerinin yok olmasını sağlayacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-13, 18:32   #9

polar.bear üyesinin avatarı

İzmir
polar.bear Çevrimdışı

catpet tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
az önce tırnaklarını kesebildim kolay kolay kesemiyorum ve de cok fazla uzamıslardı.aramızda güzel bir bağ oldugunu düşünüyorum ancak bazen kuskuya düşürüyor beni.cok yalnız oldugu için olabilir bu.özellikle işe gittiğim sabahtan aksama evde olmadıgım günler fazlasıyla hırcın oluyor ama tatil günleri mutlu benle uyanmatan.kalıcı bi yerim olsa bi kac arkadas alırım ama ucakla gidip gelmeye sadece 1 kedi hakkım var sanırım :S

Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanların kabin içerisine kabul edilmesi için de toplam ağırlığın 8 kg‘ı ve kafes ölçülerinin 23x40x55cm’i aşamaması gerekmektedir. 8kg'ı geçerse kargo bölümünde taşınırlar.

Her bir yolcu için en fazla iki adet evcil hayvan kafesi kabul edilir. Ancak kafeslerden sadece birinin kabin içerisinde taşınmasına izin verilir.

THY - Türk Hava Yolları - Evcil Hayvan - thy.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-13, 21:00   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
kedici28 Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
zaten agresifleşen bir kediye vurmak, sert ses tonları kullanmak ya da su sıkmak gibi yöntemleri doğru bulmuyorum. asıl bu sefer psikolojisi daha da olumsuz yönde etkilenebilir. eğer genele yayılmış bir durum yoksa bence bırakın sahiplensin. sahiplenme güdüsü her kedide var ve bunu illa nötrlemek gerekmiyor. karakterleri bu yönde olduğu için, davranış bozukluğu gibi bir durum da yok.. belli alanları ona bırakmalısınız zaten. o da kendisine belirli bir alan seçmiş, uzaklaştırmaya çalışmayın. bırakın orası onun alanı olsun ve istediği gibi yatsın orada. benim bütün kedilerimin kendilerine ait alanları var ve hiçbiri birbirini yanaştırmaz. her kedi de bu şekildedir zaten, bu bir anormallik değil. tabii bu benim görüşüm, yine siz bilirsiniz. yalnız kısırlaştırma önerisine kesinlikle katılıyorum. erkek kediler kızgınlık döneminde agresifleşebiliyor ve bu agresiflikleri, kızgınlık dönemi geçse bile kalıcı hale gelebiliyor. bu kedinizin yatışmasını ve fevri hareketlerinin yok olmasını sağlayacaktır.
Benim dediğim insanların burada zarar görmesi.Evde kim patron öğrenmeli en azından insanlara zarar vermemeli.Eve gelecek çocuk veya yetişkin zarar görebilir ve savunma amacıyla zarar verir.Gördüğüm kadarıyla kedi psikoloji konusunda bilginiz var.Bence başıboş bırakılmamalı mutlaka bir yöntemi vardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-12-13, 00:17   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

bahsettiğiniz patron durumu daha çok köpekler için geçerli. hiç köpek beslemedim, okuduklarıma dayanarak söylüyorum. yanlış biliyor da olabilirim. ama kedilere evde sizin baskın olduğunuzu, sizin sözünüzün geçeceğini aşılayamazsınız. en fazla sizden korkmasını sağlarsınız ki bu da onun psikolojisini olumsuz etkiler. sizden kaçar, saklanır, güvenmez.. kediler zaten baskın karakterli hayvanlar olduğu için, sahip kelimesi de yanlış oluyor. çünkü onlar daha çok ev arkadaşı gibiler, sizin kadar (hatta daha fazla) evde onların da sözü geçiyor. bu karakterlerini değiştirmeye kalkmayı ben kendi adıma doğru bulmuyorum, tamamen ters tepeceğini ve hem onlarla olan ilişkiye, hem de kedinin psikolojisine zarar vereceğini düşünüyorum.

catpet'in anlatımından anladığım kadarıyla eve gelene saldırma gibi bir huyu yok. sadece kendine ayırdığı alana ve eşyalara müdahale edince agresifleşiyor. o zaman onu o alanda rahatsız etmemek ve o eşyalara fazla müdahale etmemek daha doğru olur diye düşünüyorum. dediğiniz gibi çocuklara ya da gelenlere saldırma durumu, davranış bozukluğunu işaret eder. bu durumda da benim fikrim vurmanın ya da bağırmanın tam aksine, çok daha temkinli ve yumuşak davranıp psikolojisini düzeltmenin üzerine gidilmeli. gerekirse veteriner kontrolünde sakinleştiricilere de son çare olarak başvurulabilir. yanlış anlaşılmasın, kesin böyledir diye bir şey yok. tamamen gözlemlediklerimden yola çıkarak böyle düşünüyorum. söylenen farklı iki yol var, bu durumla karşılaşanların aklına hangisi yatarsa artık

ek olarak 2 kediyi aynı kafese koymak çok tehlikeli. eğer kediler yavru değilse bundan çok büyük rahatsızlık duyup birbirlerine saldıracaklardır. istisnalar olabilir ama genelde yaşanan bu. hatta çok iyi anlaşan kediler, kafesteki kavgadan sonra sanki düşmanmış gibi hareketler bile sergileyebilirler. dikkatli olmakta fayda var.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-13, 22:36   #12

catpet Çevrimdışı

sanırım köpüğün bu durumu bhsettiğiniz kızgınlık durumu.şöyle ki eve gelen arkadaslarıma seri patiler atarak tüylerini kabartıyor ama ben uzaklastırmaya calısıyorum.biraz sonra sakinleşiyor genelde ama bazen belli olmuyor.ayrıca 2 kedi aynı kafeste yavru anne seklindeyse tasınabiliyor diye biliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-13, 23:54   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

catpet tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sanırım köpüğün bu durumu bhsettiğiniz kızgınlık durumu.şöyle ki eve gelen arkadaslarıma seri patiler atarak tüylerini kabartıyor ama ben uzaklastırmaya calısıyorum.biraz sonra sakinleşiyor genelde ama bazen belli olmuyor.ayrıca 2 kedi aynı kafeste yavru anne seklindeyse tasınabiliyor diye biliyorum.
kediler büyükse yine taşıyamazsınız. evimde anne-baba ve 2 kızı olmak üzere 4 kedi var. kızlardan biriyle anne, doğumdan beri hiç ayrılmamasına rağmen imkanı yok aynı kafeste durmazlar. yavrularda genelde sorun olmuyor ama büyüklerde imkansız. zaten kafesler küçük olduğundan alan da dar, kedilere işkence olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-13, 00:09   #14

pamukkedi üyesinin avatarı

Erzincan
pamukkedi Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediler büyükse yine taşıyamazsınız. evimde anne-baba ve 2 kızı olmak üzere 4 kedi var. kızlardan biriyle anne, doğumdan beri hiç ayrılmamasına rağmen imkanı yok aynı kafeste durmazlar. yavrularda genelde sorun olmuyor ama büyüklerde imkansız. zaten kafesler küçük olduğundan alan da dar, kedilere işkence olur.
Ewt katılıyorum . ZAten kafesi bizimkilerde sevmiyolar . Bir de bu durum kafesi kendine ait olduğunu onu alıcağınızı sanmış olabilir . Ewde başka hayvan varsa onun girmesini istemediğ için olbilir
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları