Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 07-09-13, 14:22   #1
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Bu kadar Kolay Mı ?

Bir kedinin davranışlarını değiştirip eski kötü davranışlarınadönmesi bu kadar kolay mı? Kolaymış

Sheba bize geldiği ilk bir haftayı saymazsak (kendini sevdirmek için deli oluyordu) hep mesefali , sevilmeye fazla gelmeyen kucak sevmeyen bir kediydi.

Sonra heralde zamanla aramızdaki bağ kuvvetlenmeye başladı tam bir kucak bebesi olma yolunda ilerliyordu.

Tırmalama , ıssırma huyunu bıraktırdık.

Ta ki dün akşama kadar.

Dün uzun süredir görmediğim çocukluk arkadaşımla buluşacaktım eşimde Sheba ile evde diye rahatıma baktım geç vakit eve döndüm eşim biraz rahatsızdı Sheba ile ilgilenemedim bugün hiç dedi.

Normalde eşim genelde evde bolca vakit geçirir Sheba ile otururlar , birlikte uyurlar oyunlar oynarlar ben de 7 gibi eve gidince Sheba yı kucaklar merhaba der severim sonra hem bizim hem onun yemeğini hazırlarım yemek yeriz hemen mutfak bir kaç iş sonra kızımın temizliklerini yaparım ve o yorulana artık oynamak istemeyene kadar oyunlar oynarım. Bir süredirde benimle uyumaya alışmıştı. Işığı kapatınca uyku saati anlıyor sabaha kadar uyuyorduk. Hatta bir gece önce inanamamıştım bana dokunmadan edemiyor sırtımı dönünce dolanıp yüzümün yakınına geliyor yüzüstü yatınca saçlarımın içinden geçip yüzümü yalıyordu ve nazarım değidi.

Eve gidince eşim biraz rahatsız olduğundan onunla konuştum sonra bir iki ufak işim vardı Sheba'nın temizliklerini yaptım ama vakit çok geç olduğundan onu yorana kadar oyun oynatamadım az biraz oynayıp enerjisini attırmaya çalıştım ama yetmedi. Duş vs faslında yatak odasının kapısını kapattım işimi hızlı hızlı hallettim uyuyacağım zaman ışığı söndürdüm gidip kızımı aldım kollarımda her zamanki gibi yatağa taşıdım her zaman yattı yere koydum daha kolumu yastığa yeni koymuştum ki HART diye ıssırdı beni. Şok oldum. Çok olmasada biraz canımı acıttı.

Yeterince oyun oynamayadık ondan heralde diye düşündüm ama anlaması için HAYIR diyip dışarıya götürdüm kapıyı kapattım. Sakinlesin yanlış yaptığını anlasın diye bu şekilde yapıyoruz böylece bırakmıştı ıssırma tırmalama olayını.

Neyse 10 dakika sonra kalktım aldım yine yatağa getirdim sakinleşmiş görünüyordu sevmeye konuşmaya başladım HART yine ıssırdı.

Bir gün fazla oyun oynayamadı diye bu eski alışkanlıklarına dönmesi normal mi ?

Ya da pek aklıma yatmıyor ama ben eve geç geldim diye bana kızmış olabilir mi ?

Ya da gündüz fazla ilgi görmedi akşam ben de geç gelip fazla oynamadım diye mi kızdı?

Gece o vakitte ona peynirli omlet yapıp koydum ona dokunmamış bile sabaha kadar hepsini bitirmesi lazımdı azıcık bir şeydi zaten.

Sabahta hiç pas vermedi bana eşimle konuştum şimdi sinirliymiş hala

Ne yapmam lazım arkadaşlar en ufak şeyde hep böyle en başa mı döneceğiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 16:22   #2

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bu kadar Kolay Mı ?

kediler çok zor hayvanlar ne yazık ki küsmeyi de çok iyi beceriyorlar. size küsmüş belli ki. taviz vermeyin ısırmasına.hayır demeye devam edin. zamanla unutacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 16:30   #3
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediler çok zor hayvanlar ne yazık ki küsmeyi de çok iyi beceriyorlar. size küsmüş belli ki. taviz vermeyin ısırmasına.hayır demeye devam edin. zamanla unutacaktır.
Ben de bir ayıptır söylemesi manyaklık var Bir yandan da hoşuma gitti keratanın böyle yapması demekki beni önemsiyor. Allahım aptal aşıklar gibiyim ))))))))

tabi HAYIR diyerek devam edeceğim çok şükür şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıla kızım da annesi babası gibi kinci değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 16:49   #4

nilnehriyim üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
nilnehriyim Çevrimdışı

o aşkı iyi bilirim. maşallah Allah aşkınızı daim etsin bir ömür sağlıklı yaşamanızı nasip etsin. kızınızla mutluluklar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 16:55   #5
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

nilnehriyim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
o aşkı iyi bilirim. maşallah Allah aşkınızı daim etsin bir ömür sağlıklı yaşamanızı nasip etsin. kızınızla mutluluklar
Çok teşekkürler, amin hepimiz minik dostlarımızla ile birlikte inşallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 17:32   #6

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Aşkınız daim olsun.
Sheba'nın bu hareketini Şeker'den dolayı iyi tanıyorum.
Hep bu hareketi çözmeye çalıştım ve çözdüm. Genellikle uyumak üzereyken elimi kolumu ısırıyor,başka zaman değil. Ben onu yatağına koyunca,şurda uyumalısın diye gösterince yapıyor bunu. Üzerime tırmanıyor,bana en yakın pozisyonda uyumak istiyor,olmayınca ısırıyor.
Yani "ben uyuyana kadar gitme,benimle kal,benimle ilgilen" anlamında.
Kucağımda veya yerine koyup elimi sırtına koyup öylece uyumasını bekliyorum,o zaman sakinleşiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 17:39   #7
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Şeker- tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aşkınız daim olsun.
Sheba'nın bu hareketini Şeker'den dolayı iyi tanıyorum.
Hep bu hareketi çözmeye çalıştım ve çözdüm. Genellikle uyumak üzereyken elimi kolumu ısırıyor,başka zaman değil. Ben onu yatağına koyunca,şurda uyumalısın diye gösterince yapıyor bunu. Üzerime tırmanıyor,bana en yakın pozisyonda uyumak istiyor,olmayınca ısırıyor.
Yani "ben uyuyana kadar gitme,benimle kal,benimle ilgilen" anlamında.
Kucağımda veya yerine koyup elimi sırtına koyup öylece uyumasını bekliyorum,o zaman sakinleşiyor.
hımm valla benimki daha mismillah yatağa uzandım Hart diye kapınca neye uğradığımı şaşırdım

dediğim gibi dışarı koyup tekrar aldım seviyordum hart yine kaptı yani elim sırtındayken

bakalım umarım anlık bir strestir devam etmez yoksa Sheba'dan önceki halime dönmek istemem. (Aşırı derecede hayvan fobim vardı)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 17:49   #8

Şeker- üyesinin avatarı

Ankara
Şeker- Çevrimdışı

Onu bu kadar severken fobik halinize tekrar döneceğinizi sanmıyorum. Bilakis içinizde "acaba o beni eskisi gibi sevmiyor da o yüzden mi ısırıyor" diye bir endişe oluşmuş. O da sizi seviyor : ) sizsiz uyumak istemiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 18:51   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

alıp yatağa götürmeyin kedinizi. bırakın kendisi gelsin. bundan hoşlanmamış da olabilir. çünkü her ikisinde de siz alınca ısırmış. bence yine oyunlara, mamalara, sevmenize ve devamlı onunla konuşmaya devam edin ama yönlendirmeyin. canının istediğini yapsın. kucağınıza ya da yanınıza kendi gelsin. biz murphy'yle bu şekilde aşama kaydetmiştik ki murphy'nin yanında forumdaki çoğu kedinin melek olduğunu düşünüyorum ben ceza yöntemini olumlu bulmuyorum, kediler kesinlikle anlamıyorlar cezadan. siz ondan düzelmiştir zannederken aslında sizin yaklaşımınızla düzelmiştir muhtemelen. cezayla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. kendi haline bırakın, ısırırsa yalnızca yataktan indirin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 19:42   #10

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bu siyamlar cok nazli oluyorlar, azicik bir ilgi görmesinler allahim bi tavirlar, bir tripler bizi peslerinden kosturuyorlar yaramazlar

Ben hayatimda böyle hicbir insanogluna dil dökmedim, mavise dil dökdügüm kadar.
Halinin üstüne uzanip destan düzüyorum hanima, neymis, basini sevdirecek öpmeme izin verecek diye.

Ben onu egitmiyorum hakikaten o beni egitiyor, neyi nezaman ister, neye nazaman sinir olur ögrendim, ona göre hareket ediyorum.

Tabi siyamlarin duygusal canlilar oldugunu bildigimden, bu durumu yadirgamadan yag cekmelerime tam hiz devam ediyorum

Bol bol yag cekin benim mavisimde cok ise yariyor, sizdede ise yarayacakdir, tavsiye ederim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 01:07   #11
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
alıp yatağa götürmeyin kedinizi. bırakın kendisi gelsin. bundan hoşlanmamış da olabilir. çünkü her ikisinde de siz alınca ısırmış. bence yine oyunlara, mamalara, sevmenize ve devamlı onunla konuşmaya devam edin ama yönlendirmeyin. canının istediğini yapsın. kucağınıza ya da yanınıza kendi gelsin. biz murphy'yle bu şekilde aşama kaydetmiştik ki murphy'nin yanında forumdaki çoğu kedinin melek olduğunu düşünüyorum ben ceza yöntemini olumlu bulmuyorum, kediler kesinlikle anlamıyorlar cezadan. siz ondan düzelmiştir zannederken aslında sizin yaklaşımınızla düzelmiştir muhtemelen. cezayla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. kendi haline bırakın, ısırırsa yalnızca yataktan indirin.
Ceza derken, biz shebaya asla ceza vermedik ki sadece istemedigimiz bir sey yapinca bu da ancak zarar verici bir seyse HAYIR diyip bes ondakika yanindan ayriliyoruz. Bununda egitmek icin en makul yol oldugunu dusunuyorum. Kendimi kotu hissettim simdi bizde asla ceza yok olamaz siz nerden bu kaniya vardiniz anlayamadim

Kucagima alip yataga goturmekse yatak odam biraz anormal kutuphanem calisma masam da yatak odasinda hadi banyosunu kapatiyorum ama orda shebanin kudurmasini istemiyorum benim icin cok cok degerli evraklari yirtiyor o yuzden yatacagi yeri bilsin diye yataga yatirip isigi kapatip hemen yanina kivriliyorum simdiye kadar sorun olmamisti ama birdaha ayni sorun olursa bu konuya dikkat ederim

Ben shebayi kucagima almazsam asla gelmez belki yilda bir kere gelir sizin tavsiyeleriniz ve. Kizimi gozlemleyerek isi cozecegim insallah

Bugun cigeri hupletince bol bol oynasyinca yoruldu keyfi yerinde bakalim birazdan yatak odasina gidecegiz neler olacak

Herkese cok tesekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 11:21   #12

Pıtırsonic Çevrimdışı

"Yeterince oyun oynamayadık ondan heralde diye düşündüm ama anlaması için HAYIR diyip dışarıya götürdüm kapıyı kapattım. Sakinlesin yanlış yaptığını anlasın diye bu şekilde yapıyoruz böylece bırakmıştı ıssırma tırmalama olayını."

bu cümlenize istinaden yazdım ceza diye. yanlış anladıysam kusura bakmayın. ben de kedimi ilk sahiplendiğimde aynı şeyi yapıyordum ve bu onu sinir ediyordu resmen. kapı kapanınca daha çok içeri girmek istiyor ve girince de daha da hiddetleniyordu. bir iki gün sonra bunu fark ettim ve bir daha yapmadım. kapıyı kapatmadan her seferinde aşağı indirirseniz inmemek için yapmaktan vazgeçer ama kapıyı kapadığınızda neden dışarı atıldığını çok anlayamaz diye düşünüyorum. ısırmasının hemen ardından aşağı indirmek daha makul geliyor ama siz bilirsiniz tabii. evraklar için korunaklı bir yer düzenleyebilirsiniz. şimdi Sheba'nın yaşı küçük olduğundan rahatlıkla kendini kucaklatıyordur ama ileride aldığınızda tepkileri de daha sert olur. Pıtır bile herhangi bir yerde yatıyorken rahatı yerindeyse asla kendini kaldırtmaz. tüm yer onların yatağı sonuçta umarım probleminiz en kısa zamanda çözülür.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 20:13   #13
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Yeterince oyun oynamayadık ondan heralde diye düşündüm ama anlaması için HAYIR diyip dışarıya götürdüm kapıyı kapattım. Sakinlesin yanlış yaptığını anlasın diye bu şekilde yapıyoruz böylece bırakmıştı ıssırma tırmalama olayını."

bu cümlenize istinaden yazdım ceza diye. yanlış anladıysam kusura bakmayın. ben de kedimi ilk sahiplendiğimde aynı şeyi yapıyordum ve bu onu sinir ediyordu resmen. kapı kapanınca daha çok içeri girmek istiyor ve girince de daha da hiddetleniyordu. bir iki gün sonra bunu fark ettim ve bir daha yapmadım. kapıyı kapatmadan her seferinde aşağı indirirseniz inmemek için yapmaktan vazgeçer ama kapıyı kapadığınızda neden dışarı atıldığını çok anlayamaz diye düşünüyorum. ısırmasının hemen ardından aşağı indirmek daha makul geliyor ama siz bilirsiniz tabii. evraklar için korunaklı bir yer düzenleyebilirsiniz. şimdi Sheba'nın yaşı küçük olduğundan rahatlıkla kendini kucaklatıyordur ama ileride aldığınızda tepkileri de daha sert olur. Pıtır bile herhangi bir yerde yatıyorken rahatı yerindeyse asla kendini kaldırtmaz. tüm yer onların yatağı sonuçta umarım probleminiz en kısa zamanda çözülür.
5_10 dakika yalniz birakmaz ceza kapsamina girmez diye dusunuyorum yataktan asaga koysam canina minnet zaten ama dikkat edecegim bu konuya tabi bu arada gozumu korkuttunuz valla shebanin agresiflesmesi en korktugum sey kendi evimde korkarak yasamak istemem umarim dogru tekilerle saglikli bit iletisim kurariz minigimle tesekkurler
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları