Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 15-06-16, 02:47   #1

Ağrı
Bayvet Çevrimdışı
Varsayılan Bahçe ve ev?

Merhaba arkadaşlar kedim ile ailemin üst katında yaşıyorum. Ev bahçeli kedim bahçeyi sürekli camdan izliyor ama ben kapıyı açıp çıkarınca deli gibi hemen içeri kaçıyor onu bahçeye nasıl alıştırabilirim? Duvarlar yüksek dışarı kaçma ihtimali pek yok ama bahçeye çıkıp oynasa eve geri gelir mi. Çünkü giriş katı değil 3. kat. Bu duruma alışır mı yoksa bırakayım evde mi kalsın?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 03:54   #2

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bahçe ve ev?

Bana sorarsanız eğer bahçeniz gerçekten güvenli bir yerse oturduğunuz yer trafiğin yoğun olduğu bir yer değilse çıkarmanız iyi olur.Yani hayvanları evlere mecbur olduğumuz için hapsediyoruz ama böyle imkanlar değerlendirilmeli tabi şunu söyleyeyim kaybolma gibi bir ihtimali var.biz 4. Katta oturuyoduk bahçemizde öyle sakin bir yerdi küçüktü ama kedilerimi hep oraya alıştırmıştım gider gelirlerdi bazıları aşağıdan miyavlar gel beni al diye bazıları binanın dış kapısını açıp gel pisi deyince sesimize gelirdi bazısıda kapıya kadsr bulurdu55357;56842; yani kedinizin kabiliyetine bağlı mesela sokakta bir tane kediye sucuk vermiştik şöyle yan sokaktaydı sonra hemen eve gitmedik biraz dolandık kardeşimle eve gittiğimizde bizim katta karşı komşunun eşiğine o sucuk verdiğimiz tosuncuk gelmiş yatmış ) bizde anlamadık nasıl buldu hemen evi ama kapıyı açıncada umursamaz bir şekilde eve girmeye başladı) gayet mutlu oluyorlar sabah veya bazen zorla miyavlayıp gece gidiyolardı akşam biz çağırıyoduk sesimize gelirlerdi evi biraz otel gbi kullanmaya başlıyolar ama olsun yani çıkmayı hep istiyor alışınca başta hepsi korkuyor hatta öyle delirip bizi tanımaz falan olanlar tırnaklar patiler sonrada eve sokamaz olduk kuş gbi eve tıkılı kalmaktansa öyle mutlu olmaları çok güzel oluyor tabi karar sizin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 04:45   #3

Ağrı
Bayvet Çevrimdışı

Çok sağol cevap için. Neredeyse hiç trafik yok bahçenin duvarları tellerle kaplı her taraf ağaçlık yeşillik çıkarıyorum ama pek durmuyor alışkın olmadığı için bende yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum ama evden de ayağı kesilmesin sonuçta bütün günüm onunla geçiyor bazıları bahçeye alışınca bir daha eve girmiyormuş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 05:11   #4

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Evet zaten yavaş yavaş alıştırın mesela birlikte merdivenleri çıkın dış kapıyı kapatıp oranın kokusunu falan bir alsın ilk başta ani hareketler seslerden korkuyolar iple çıkarıp oyun oynamayaçalışıyordum ben zamanla keşfedecektir.ev işi içinse yani eskisi kadar evde durmayacak bu bir gerçek ve dışarı alıştığında siz istemesenizde o gitmek için ağlayıp sızlanabilir hastayken bile gitcem diye kapıda ağladığını bilirim.evi uyku yemek dinlenme amaçlı kullanıyolar dediğim gbi sabah biz okula giderken kedimizide çıkarırdık mesela akşam üstü hava tam kararmadan çağırırdık aç olurdu gelirdi.kediler yaşadıkları yemek verilen yeri bilirler kolay kolay unutmazlar ama erkek kediler dişilerin peşine takılıp uzaklara gidebiliyor maalesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 11:24   #5

İstanbul (Anadolu Yakası)
mstezel Çevrimdışı

Pencereden dışarıyı izlemesi özlemi olduğu anlamına gelmez. Sürekli bir hareket var dışarıda, onun ilgisini bu çekiyor. Zaten kapıyı açtığınızda içeri kaçıyor olması dışarıyı istemediği, korktuğu anlamına gelir. İstiyor olsa kapıdan ayrılmaz, açtığınız gibi de çıkardı dışarı. Ha diyorsanız ki illa çıkartıcam, geri gönüp dönmeyeceğini de biz bilemeyiz, dönebilir de dönmeyebilir de. Ben evde kalmasından yanayım, sokaktaki kedilerin hastalık taşıma riski de var, kedinizle temas etmesi halinde ona da geçebilir. Ama tepkisini ölçmek istiyorsanız ve dışarıya da çıkmasını istiyorsanız açık bırakın kapıyı belki çıkar sonra da geri gelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 15:35   #6

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Dışarıya bakması gayette can sıkıntısından çünkü hiç bir hareket olmayan camdanda bakıyor kediler evet kaybolabilir ama hiç bir ev kedisi zaten direk kapıyı açtığınızda kaçıp gitmez kızgınlıkta değilse önce temkinli yaklaşır korkar.eğer dediğiniz gibi dışarı çıkmayı istemese hiç alışmaz mesela bir bayan var kedilere bakan hem evde hem bahçede bakıyor bir tane kedisini hiç dışarı çıkaramıyomuş hep evdeymiş o kdar korkak yani kaçmak falan istese kaçadabilir bahçeli ev kediyi gördüm halinden şikayetçi değildi. Ama dışarı bakan kedilerim bahçeyi arkadaşlarını çok sevdi hatta şu an kısır dişi kedimiz hep dışarı falan bakıyor korksada kapıyı açtığında binay çıkmaya başladı kızgınlıkta değil o zmn gitmemesi lazım ama onlarda merak ediyor arkadaş kaybolma konusunda haklı ama kaybolmayadabilir hastalık konusuna katılmıyorum kedinizin aşıları tamsa sorun olma ihtimali düşük
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 15:46   #7

mstezel Çevrimdışı

dostum1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hastalık konusuna katılmıyorum kedinizin aşıları tamsa sorun olma ihtimali düşük
Fip tarzı hastalıkların aşıyla bir alakası olmadığını söylememe gerek var mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 16:19   #8

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Evet biliyorum ama fipli bir hayvanla temas etmeyebilir.bu beniö görüşüm yani müsait bir ortam varken o canları eve hapsetmek bana göre kuşu kafese aslanı hayvanat bahçesine Koymaktan farksız.benimde işime gelirdi evde kalmaları sürekli aşağa in yukarı çık yanında dur olmazdı ama katlandık bir şekilde o mutluysa neden eve tıkayım ki? Bencil olmamak lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 16:46   #9

mstezel Çevrimdışı

dostum1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet biliyorum ama fipli bir hayvanla temas etmeyebilir.bu beniö görüşüm yani müsait bir ortam varken o canları eve hapsetmek bana göre kuşu kafese aslanı hayvanat bahçesine Koymaktan farksız.benimde işime gelirdi evde kalmaları sürekli aşağa in yukarı çık yanında dur olmazdı ama katlandık bir şekilde o mutluysa neden eve tıkayım ki? Bencil olmamak lazım.
Temas etmeyebilir belki, ama edebilir de. Yarı yarıya bu ihtimal, bunu bile bile yapmakta o evlerine tel taktırmayıp düşen kedileri izleyip arkasından ağlayıp sızlanmakla aynı durum. Bencillik değil, önlem. Koruma içgüdüsü tamamen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 17:15   #10

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

o yarı yarıya biraz fazla abartı oldu sanki yüzde 20 ye 80 sonuçta fip taşıyıcısı olabilir ama fipli kedilerin sokakta kurtulup yaşama ihtimalleride az ben o yüzde 80 ihtimali seçiyorum.yani eve tıkıp tel takmaktansa bahçede daha güvenli ve mutlu olucaktır sonuçta dilleri yok diye her şeyi onlara zorlaştırmamalı.sokakta çokk uzun yıllar yaşayan mutlu kediler biliyorum tabi işlek bir caddede arabaların arasında değil bu dediğim sakin sessiz yerlerde.araba köpek gbi tehlikelerin yanında hastalanma ihtimali baya küçük bir ihtimal.kaldı ki sokaktakiler can değil patlıcan mı)

Bu konu en son " 15-06-16 " tarihinde saat 17:18 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 19:10   #11

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

@dostum1: Daha önce 2 kedisini kendisi yanında olmadan bahçeye/sokağa saldığı için kayb eden birine göre çok rahat savunuyorsunuz kedilerin dışarı çıkarılmasını. Hani hastalık, yaralanma, zehirlenme, araba çarpması gibi tehlikeleri bir tarafa bıraktık. Yanında insan olmadan kedinin dışarı çıkarılmasına karşı olmanız için daha kaç kedinizi kayb etmeniz gerekiyor? Belki kedilerinizden birine araba çarptı ve öldü, ki öyle ise bu sizin ihmaliniz yüzündendir çıkmasına izin vermeseydiniz olmayacaktı. Kedinin sağlığı/hayatı pahasına "Evde sıkılıyor, onlar ev için yaratılmamış kii, dışarıda vakit geçirsin, özgürlüğünden olmasın" demek size göre doğru mu? Yani şahsen kedilerini kayb etmeyi tecrübe etmiş biri olarak başkalarını da kediyi dışarıya çıkartmaya teşvik etmeniz garip geldi bana.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 21:13   #12

mstezel Çevrimdışı

calypso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
@dostum1: Daha önce 2 kedisini kendisi yanında olmadan bahçeye/sokağa saldığı için kayb eden birine göre çok rahat savunuyorsunuz kedilerin dışarı çıkarılmasını. Hani hastalık, yaralanma, zehirlenme, araba çarpması gibi tehlikeleri bir tarafa bıraktık. Yanında insan olmadan kedinin dışarı çıkarılmasına karşı olmanız için daha kaç kedinizi kayb etmeniz gerekiyor? Belki kedilerinizden birine araba çarptı ve öldü, ki öyle ise bu sizin ihmaliniz yüzündendir çıkmasına izin vermeseydiniz olmayacaktı. Kedinin sağlığı/hayatı pahasına "Evde sıkılıyor, onlar ev için yaratılmamış kii, dışarıda vakit geçirsin, özgürlüğünden olmasın" demek size göre doğru mu? Yani şahsen kedilerini kayb etmeyi tecrübe etmiş biri olarak başkalarını da kediyi dışarıya çıkartmaya teşvik etmeniz garip geldi bana.
Hay agziniza saglik, ben yazmaya usenip vazgecmistim artik.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 21:28   #13

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Acaba sırf tartışma çıkarmak için mi yazıyorsunuz? Amacınız ne anlam veremiyorum arkadaş sormuş bende fikrimi söyledim saldıracak yer arıyorsunuz herkes sizin gibi mi olacak illa.acılara bile saygınız yok evet kaybettim kedilerimi ve bu konuyu arkadaşada söyledim kaybolabilecekler diye.uzun uzun size bir şeyler anlatmaya gerek yok ne de olsa infaz emrim verilmiş.onları dışarı alıştırdığım için hiç pişman olmadım tam aksine kedim ev değişikliği nedeniyle o güzel özgür hayatını bırakıp eve kapamak zorunda olduğum için resmen delirdi o kadar üzgündü ki evde tek başına oyuncakla geziyordu oyun oynasakta bıraktığımız an kapıda ağlıyordu evet size göre düşüncesizim ama bencil merhametsiz halden anlamayan değilim onlara sahip insan gözüyle değil kedi gözüyle bakmayı bilmeyenler bunu hiç anlamıyacak keşke onların sokakta ilk ağaçla böceklerle tanışmalarına şahit olsaydınız tabi gene bu halinizden vazgeçmezdiniz. Evet onları kaybettim hepsini sokaktan buldum ve sokakta kaybettim keşke bahçeli evim olsada şu an evdekilerede özgür bir ortam sağlayabilsem.onların o ağlamalarına mutsuzluklarına sahte hayatlarına kedi olma şansı vererek engel oldum belki ama eminim öldülerse de evde her şeyi elinden alınmış bir kedi olarak ölmekten çok daha mutlu gittiler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 22:21   #14

mstezel Çevrimdışı

Birincisi benim sizin kedilerinizi kaybettiginizden dahi haberim yok, sizi tanimam takip etmem. İkincisi sizinle tartismak icin yazacak bos vaktim de yok. Siz nasil fikrinizi soylediyseniz, biz de fikrimizi soyluyoruz. Piskinliginize pes diyorum, en ufak bir pismanliginiz bile olmamis, bir de gelmis mutlu gittiler diyorsunuz ya gercekten pes. Araba altinda mi kaldilar, kopekler mi parcaladi, kac gun/hafta ac susuz kaldi, insanlar mi iteklemedi, cocuklarin elinde maskara mi oldu belli degil ve siz mutlu gittiler diyorsunuz oyle mi ? Eve hapsedilmez o yapilmaz bu yapilmaz. Herkese herseye masallah cevaplariniz var. Ama en ufak bisey yazinca yook siz tartismaya geldiniz, pisman degilim, benim fikrim, mutlu gittiler. Cok savundugunuz tezinizi su an gerceklestiremiyosaniz neden su an evinizdeki hayvanlari eve "hapsettiniz"? Biraksaydiniz ya sokakta ozgurce, mutluca yasasalardi ? Allah akil fikir vicdan versin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-16, 22:39   #15

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Ben sizinle tartışmadım kabul ettim dediklerinizi sadece hastalık konusuna katılmadığımı belirttim o zmn neden hala yok yazmaya üşendim vazgeçtim gibi cümleler kuruyorsunuz? Tamam size zorla çıkarın diyen yok ama dışarı çıkardığım için beni yargılamak size düşmez.evet ben istemiyorum onları kaybettiğim için kendimede kızıyorum ve bir daha asla kedi eve girmeyecek diyorum şu an ki kedimiz benim değil annemin beni ikna etmesiyle evde diğerlerinide zaten annem sokaktan kurtarmıştı.yoksa ne kdar acısamda artık onları eve almanın yanlış olduğunu düşünüyorum keşke almak zorunda kalmasaydım onlarıda. Daha fazla uzatmaya lüzum yok dediğiniz gibi vaktimiz önemli!
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları