Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 24-03-15, 12:54   #1

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı
Unhappy Alışmıyor!

Selamlar,
Burada yeniyim arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.
Biz sokaktan bir kedi yavrusu sahiplendik.
Daha önce kedi beslememiştik.
2 aylık civarı.
Çok ürkekti.
Bodrum katta yaşıyorlardı 3 kardeş. Bizim aldığımız en korkak olanıydı.

Evin koridorunda ona saklanabileceği bir kutu yaptık. yemek, su, kum koyduk.
İlk günler geçti bizden saklanarak.
Yemek yiyordu geceleri, tuvaletini de kuma yapıyordu.
Biz kucağımıza alınca da kendini sevdirip kucağımızda uyuyordu.

Aşılarını yaptırdık.
Artık evin diğer odalarını da tanısın diye salonun da kapısını açtık.
Ama o günden beri KANEPEMİZİN ALTINDA yaşıyor.
Sadece geceleri beslenmek ve tuvalet için çıkıyor BİZ UYUDUKTAN SONRA.
Kendi kendine mırlayarak oynuyor kanepenin altında.
Biz yattığımız anda koltuğun üstüne çıkıyor (tüylerinden anlıyorum) oradan oraya koşuyor (boynunda zilli tasması var duyuyorum)

Ama biz evdeyken hiçbir şekilde iletişimimiz yok.
20 gün oldu bu haldeyiz.
Nasıl alıştıracağız ?
Fikirlerinizi bekliyorum.
Eklenmiş Resimler
Alışmıyor!-11054359_1556806934601176_6675464389219603591_njpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 13:45   #2

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Alışmıyor!

Hayırlı uğurlu olsun çok Şirin görünüyor , cinsiyeti nedir acaba?
Benim bıdık elimde Doğdu ilk günler annesi emziremedi ben besledim yani Doğduğu günden beri benşm Yanımda şuan 1,5 Yaşında ama ilk 6-7 ay kadar aynı anlattığınız gibiydi asla Yanıma gelmez hatta beni görünce öyle yerlere saklanırdı bulmazdım bile ama zamanla geçti bu.
Sizinkide eve ve evdekilere zamanla aşılacaktır herbirinin karakteri farklı oluyo kimi sırnaşık şımarık kimi hep ön yargılı korkak ) ama eninde sonunda alışacaktır. Hiç zorlamayın kendi haline bırakın o ne zamanki güvende hisseder kendini o zaman çıkar yanınıza gelir arada iple oynatmaya çalışın bir şu ödül mamaları varya onlarda işe yarıyor elinle uzatın elinizde yesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 14:07   #3

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hayırlı uğurlu olsun çok Şirin görünüyor , cinsiyeti nedir acaba?
Benim bıdık elimde Doğdu ilk günler annesi emziremedi ben besledim yani Doğduğu günden beri benşm Yanımda şuan 1,5 Yaşında ama ilk 6-7 ay kadar aynı anlattığınız gibiydi asla Yanıma gelmez hatta beni görünce öyle yerlere saklanırdı bulmazdım bile ama zamanla geçti bu.
Sizinkide eve ve evdekilere zamanla aşılacaktır herbirinin karakteri farklı oluyo kimi sırnaşık şımarık kimi hep ön yargılı korkak ) ama eninde sonunda alışacaktır. Hiç zorlamayın kendi haline bırakın o ne zamanki güvende hisseder kendini o zaman çıkar yanınıza gelir arada iple oynatmaya çalışın bir şu ödül mamaları varya onlarda işe yarıyor elinle uzatın elinizde yesin

Teşekkürler
Kedim dişiymiş.
Ne güzel sizinki elinizde büyümüş.
ipli oltayla oynuyor, topla oynuyor ama hepsini kanepenin altındayken yapıyor ve de gece biz uyuduktan sonra.
elimden yemek de yiyor. ama yine koltuğun altından sadece kafasını çıkararak.
ve en küçük sesimizde, bakışımızda hop geri kaçıyor.

alışır inşallah...
eşim sabırsızlanmaya başladı böyle hep saklanacaksa biz ne zaman seveceğiz diye.
ben ona göre daha sabırlıyım ama evin koridorunda dururken bizden bu kadar kaçmıyordu. tüylerini fırçalatıyordu falan. şimdi hiç sevemiyoruz bile.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 14:55   #4

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

) Herşeyin başı sabır napalım inatçı bu sıpalar
Dişiler daha çabuk uyum Sağlar kısa sürede ortama alışacaktır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 19:44   #5

lulajale Çevrimdışı

Aynı şey bizim başımızada gelmişti ben onu yaz ayı anneme bırakınca evden kaçmıştı maalesef beni aramak için hiçbirşey yapmayın sadece yemeğini suyunu koyun mümkün olduğunca az kucağa alın bırakın kendisi çıksın bizim 1 ayda alışmıştı bize ilk kanepelerin altından yürümüştü ama o zamanda kucağımıza almamıştık sonra çıktı çıktıktan sonra sadece salona kadar geliyordu o zamandan sonra kucağıma alıp evin heryerini gezdirmiştim böyle kediler zor adapte olur ama alışınca çok sağdık olurlar emin olun benim gibi kaçırtmayın sakın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 21:20   #6

vivelaamour Çevrimdışı

Kıyamam ya çok ürkek birazcık daha sabredin ona zaman verin, maşallah çok güzel
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 21:53   #7

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Oyyy içim acıdı yaaa nası bi ürkeklik kıyamam masum minnoş )) kanepenin altında bir yaşam..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-15, 23:34   #8

Antalya
PashaTheCat Çevrimdışı

Zili tasmasından çıkarıp ilgisini çekecek oyuncaklar ve mamalarla evin diğer odalarına yönlendirebilirsiniz. Sosyalleşme ve güven problemi yaşıyor şuan sizinki. Sabırla ilgi gösterin bir noktadan sonra alışır şüpheniz olmasın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 12:45   #9

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı

lulajale tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynı şey bizim başımızada gelmişti ben onu yaz ayı anneme bırakınca evden kaçmıştı maalesef beni aramak için hiçbirşey yapmayın sadece yemeğini suyunu koyun mümkün olduğunca az kucağa alın bırakın kendisi çıksın bizim 1 ayda alışmıştı bize ilk kanepelerin altından yürümüştü ama o zamanda kucağımıza almamıştık sonra çıktı çıktıktan sonra sadece salona kadar geliyordu o zamandan sonra kucağıma alıp evin heryerini gezdirmiştim böyle kediler zor adapte olur ama alışınca çok sağdık olurlar emin olun benim gibi kaçırtmayın sakın

merhaba, kucağa alırsak bize daha çabuk alışır gibi gelmişti. ama buna dikkat edicem.
yemeği suyu sürekli mevcut sabah akşam veriyorum ama genelde sabah verdiğimizden 1 tane bile yememiş oluyor.
hepsini akşam yiyor, sonra da tabiri caizse arpası fazla gelip sabaha kadar koşturuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 12:58   #10

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı

Geçen sabah perdenin içine dolanmış halde buldum
Eklenmiş Resimler
Alışmıyor!-unnamedjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 13:50   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

rhcelik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Geçen sabah perdenin içine dolanmış halde buldum
çok tatlı kediniz bizim son yavru da büyüdü artık yine yavru kedilere özlemle bakıyorum ilk sahiplendiğimiz kedimiz Murphy'yi bir vet. kliniğinden sahiplenmiştik. o da oradaki en ürkek ve zayıf yavruydu, annesi beslemeyi reddettiği için hekim kliniğine alıp orada bakmış. buna rağmen insanlardan korkuyordu, eve getirdiğimizde de devamlı kaçıp saklandı. biz o evi keşfedene kadar hiç dokunmadık, kendi başına gezdi dolaştı. yanımıza birkaç gün hiç gelmedi. anca bir ay kadar sonra baktık ki biz uyurken yatağa çıkmaya başlıyor, oynamak için yanımıza geliyor.. kucak sevmeyen bir kedi olduğu için kucağa hiç gelmezdi ama alıştıkça bizimle daha çok vakit geçirmeye başladı. daha sonra kısırlaştı, büyüdü, bir rahatsızlık atlattı, ondan sonra kucak delisi oldu. şimdi oturduğumda yanımda gözlerini dikip bekler çağırayım da kucağıma gelsin diye, her sabah yorganın altına girip yanımda yatmak için uyandırır. biraz zaman verin, o istemediği zaman kucağınıza alıp severek onu daha da uzaklaştırmayın, kendisi size alıştıkça yanınıza gelecektir. önce ortama sonra size alışması gerekiyor, ortamı tanıyıp kendini güvende hissettikten sonra size de alışır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-15, 17:25   #12

sanon Çevrimdışı

Önceki kısa mesajımı sildim. Bu, update...

Çıkarmaya zorlarsanız her şey daha kötü bir hal alacaktır. Tedirginlik ve stres psikolojisini arttırmak yerine bunu unutturacak/değiştirecek çözümlerle ancak kedinizin kendiliğinden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Oyun en önemli araçlardan biri. (Sadece bu konuda değil, başka konularda da) Deli gibi korkup bir yerlere saklanan birkaç haftalık sokak kedisi yavrularını bile oyunla yerlerinden çıkarıp yanıma getirip yarım saat içinde kafama çıkacak kadar cesaretlendirmişliğim vardır... Oyundan kasıt da daha çok interaktif oyun. Önüne oyuncağı bırakmak değil sadece. Sizin avmış gibi kontrol ettiğiniz bir cisim olmalı... Av/oyun psikolojisine girdikten sonra yavaş yavaş korkusunu unutup dışarı çıkar. Bir süre sonra da dışarı çıkınca kötü bir şey olmadığını tam tersine güzel oyun oynabildiğini anlar... Acele etmeyin yalnız. Bu hemen 1 günde olmayabilir.

İngilizce'niz varsa aşağıdaki iki linkte kedi psikolojisinden iyi anlayan iki uzmanın bu konudaki görüşleri var.
CAT MOJO: Fraidy Cats | Jackson Galaxy (Her gün mama kabını biraz daha uzaklaştırmak ve yavaş yavaş saklandığı yerleri girilemez hale getirmekten ve dışarı çıktıkça oyunlara boğmaktan, sevgi göstermekten bahsediyor. Saklanma yerine çıkmanın kendisi için çok daha iyi bir şey olduğunu deneyimliyor.)
http://www.catbehaviorassociates.com...e-cat-tunnels/ (böyle kediler için saklanabileceği kutu, çanta, kedi tüneli gibi objeleri kullanmanın öneminden ve oyun terapisinin öneminden bahsediyor. )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 10:46   #13

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok tatlı kediniz bizim son yavru da büyüdü artık yine yavru kedilere özlemle bakıyorum ilk sahiplendiğimiz kedimiz Murphy'yi bir vet. kliniğinden sahiplenmiştik. o da oradaki en ürkek ve zayıf yavruydu, annesi beslemeyi reddettiği için hekim kliniğine alıp orada bakmış. buna rağmen insanlardan korkuyordu, eve getirdiğimizde de devamlı kaçıp saklandı. biz o evi keşfedene kadar hiç dokunmadık, kendi başına gezdi dolaştı. yanımıza birkaç gün hiç gelmedi. anca bir ay kadar sonra baktık ki biz uyurken yatağa çıkmaya başlıyor, oynamak için yanımıza geliyor.. kucak sevmeyen bir kedi olduğu için kucağa hiç gelmezdi ama alıştıkça bizimle daha çok vakit geçirmeye başladı. daha sonra kısırlaştı, büyüdü, bir rahatsızlık atlattı, ondan sonra kucak delisi oldu. şimdi oturduğumda yanımda gözlerini dikip bekler çağırayım da kucağıma gelsin diye, her sabah yorganın altına girip yanımda yatmak için uyandırır. biraz zaman verin, o istemediği zaman kucağınıza alıp severek onu daha da uzaklaştırmayın, kendisi size alıştıkça yanınıza gelecektir. önce ortama sonra size alışması gerekiyor, ortamı tanıyıp kendini güvende hissettikten sonra size de alışır.

günaydın,
teşekkürler pıtırsonic. bence bütün kediler çok tatlı ama yavrular da başka oluyormuş
dün gece kedimiz kendisini bize sevdirdi.
ama benim anlamadığım bir şey var.
Koltuğun altından ensesinden tutup çıkardığımızda, kedi bizden hiç kaçmıyor. hatta taranmak istediğini belli ediyor, gelip kendi kendine tarağına sürünüyor. gelip kucağımıza oturuyor, ellerimizi yalıyor, dün 1 saatten fazla kucağımda uyudu mesela. sırt üstü yatıp karnını açıyor sevildiği zaman gözlerini kapatıyor vs. vs. yani ben vücut dilinden bundan hoşlandığı sonucunu çıkarıyorum.
ama tabiki biraz hareket etsek ya da kapı açılma sesi vs. duysa ışık hızıyla yine kanepe altında
sonrasında da biz çıkarana kadar çıkmaz.
ilk 2 hafta dediğiniz gibi yapıp bekledik ama pek ilerleme kaydedemeyince kendimiz çıkarma yoluna gitmiştik, o da çok bi işe yaramadı. sizin yönteme geri dönücez sanırım

o sevimli gözlerini görüp sevememek insanın canını sıkıyor. yavruyken doya doya sevmek istiyor insan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-15, 14:25   #14

Pıtırsonic Çevrimdışı

mümkün olduğunca kanepenin dışında mamasını yesin, oyununu oynasın. elinizden sevdiği yiyecekleri yedirin, bol bol da oynatın. elinizden yemek için başta gelmese bile bıkmadan bekleyin, kanepenin çok uzağında olmayacak şekilde elinizi hareketsiz tutun ve geldiğinde de sevmek için de olsa hareket etmeyin. güveni arttıkça daha da alışır. karnını açması zaten güven belirtisi, tehlikeli gördükleri ortamda asla karınlarını açmazlar. yavaş yavaş alışmaya başlamış, seslerden ürküyor şimdi. ona da alışır zamanla. bir de ilgisini çekecek oyuncaklar bulup kanepenin dışında bırakın. özellikle ışıklı topaçlar, lazer, kedi oltası, hareketli fareler gibi fazla ses çıkarmayan ve ürkeceği kadar büyük olmayan ama ilgisini çekebilecek şeyleri kanepeden uzakta tutup oynatabilirsiniz. başta ürküp çıkmayabilir ama sonra merakına yenik düşüp bakmak isteyecektir. siz çıkmıyor diye kanepenin altına götürdükçe nasılsa buraya getiriyorlar diye düşünerek hiç çıkmaz, dışarının da güvenli olduğunu görmesi için mümkün olduğunca dışarıda olmaya alıştırmanız lazım.

her halleri tatlı ama yavruların en çok oyun oynarken ki hallerini seviyorum, düşe kalka oynuyorlar ya ama elimde kedilerimi tekrar yavru hallerine döndürme imkanım olsa yapmazdım. zaman geçtikçe ilişki de gelişiyor, artık birbirinizin dilinden anlar oluyorsunuz. yaklaşık 2-3 yıl geçtikten sonra aslında tadı çıkıyor. koşulsuz güveni ve sevgiyi o zaman hissediyorsunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-15, 15:26   #15

rhcelik üyesinin avatarı

Balıkesir
rhcelik Çevrimdışı

herkese önerileri için teşekkürler, dediklerinizi uyguladım.
artık kedicik bizimle oynuyor.
dün akşam bütün gece yanımdaydı. birlikte tv bile izledik
şu anda yine koltuğun altında ama çağırdığım zaman çıkıyor. oltasını gösterdiğim anda hemen oynamaya geliyor.
sanırım büyük oranda sorunumuz çözüldü.
sabah da kalktım yemek koyup çağırdım hemen koşa koşa geldi
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları