Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 06-11-13, 12:36   #1

Sevcorella üyesinin avatarı

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı
Unhappy Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor

Merhabalar;
Öncelikle size Jambon'un gelişim sürecini, benimle olan iletişimi ve davranışlarındaki anormalliği anlatmam gerekiyor sanırım

Jambon bize geldiğinde 2 aylıktı ve ben daha önce bir kedi tarafından ısırılıp 1,5 ay boyunca kuduz aşısı yaptırmak zorunda olduğum için sokakta kedi gördüğümde yolumu değiştirecek kadar çok korkuyordum kedilerden. İlk bir kaç gün ondan kaçarak ve anneme sürekli ağlayıp ne olur götür bu kediyi dememle geçti. Odamın kapısında ağlamaları, kapının altından minik patilerini sokma denemeleri aramızdaki gerginliğin bitip onu yatağımın başucuna koymama sebep oldu

İlk bir kaç ayı maalesef yalnız geçti kızımın çünkü ailem yılın belirli zamanlarında şehir dışında oluyor ve ben de çalışıyorum. Başlarda sorun yoktu herkesle anlaşıyor kendini sevdiriyordu. Bir kaç yatak üstü kaka bırakma deneyimi dışında hiç sorun yaşamadık. İlk aşılarını muayenelerini yaptırdık ama bir tuhaflık vardı çünkü Jambon ne bana ne kendisine kimsenin yaklaşmasına kesinlikle izin vermiyordu. Odam bizim odamız olmuştu yatak da tabi ki bizimdi. Veterinere götürüp sorunu söylediğimde acaba erkek mi diye tekrar muayene edildi ama %100 dişi olduğunda emin olduk.

Büyüdükçe sorunlarımız da artmaya başladı. Eve birisi geldiğinde Jambon'u odaya kapatmak zorunda kalıyordum çünkü önünden geçen herkese tıslıyor bağırıp çağırıyordu ama bunu yaparken de kızgın değil korkmuş görünüyordu. Önceleri uzun süre yalnız kaldı, yalnız geçirdi büyüme sürecini, normal diye düşündüm. Bu arada ne tırnaklarını kestiriyor ne de veterinere götürebiliyordum artık çünkü zapt etmek imkansız hale gelmişti. Bizim ikimizin arasında hiç sorun olmadı; bana kızdığı ben ona kızdığım zamanlarda bile bir köşeye çekilip söylenir tıslamaz asla. Beraber uyuruz ve ben evdeysem sadece yemek yemek ve tuvalet ihtiyacı için yanımdan ayrılır, sürekli kendini sevdirir ve bunu yaparken hep gözlerimin içine bakar. Herneyse; uzun araştırmalar sonucu kısırlaştırmam gerektiğini fark ettim ve erkek arkadaşımla yaralayıcı denemeler sonunda havluya sarıp kutusuna koymayı başardık. Öncesinde norodol diye bir sakinleştirici de verdim bu arada ama hiç bir etkisi olmadı Kısırlaştırma operasyonu sonrası sakinleşti biraz evet ama hala pek kimseyi istemiyor benim dışımda. Eve gelen herkes sürekli tetikte nereden çıkacak acaba diye. Eğer abim ya da annem beni sever saçımı okşarsa ilk fırsatta gidip yanlarına vurup kaçıyor. Tüm bunları bir şekilde görmezden geliyorum önemsemiyorum çünkü benim kedim ve bana hiç bir zararı yok demek isterdim ama her hafta battaniye, yorgan, çarşaf, çanta yıkamak gerçekten yorucu olmaya başladı Özellikle evden uzun süre uzak kaldığımda beni kapıda karşılayan kedim bana kendini sevdirip oynadıktan sonra gözümün içine baka baka yatağıma ya da çantama işiyor. Cezalandırmayı denedim olmadı ki zaten kıyamıyorum içim gidiyor bir kaç kere gazeteyle falan vurdum sonra oturup ağladım yanıma gelmiyor küstü diye Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere benimle olan iletişimi kesinlikle harika ama şu işeme sorununa bir çözüm bulmam lazım artık. Tuvaletini düzenli olarak temizliyorum, yatağıma sürekli oda spreyi sıkıyorum bu sefer de kıyafetlerime işiyor Kızamıyorum çünkü bana birşeyler anlatmaya çalıştığının farkındayım tek isteğim bu şeyleri bana işeyerek değil miyavlayarak anlatması.

Uzun bir yazı oldu farkındayım ama aklıma gelen herşeyi yazmak istedim ki daha anlaşılır olsun. İlginiz ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ederim
İlk fotoğraf kısırlaştırma ameliyatı için gittiğimiz veterinerde Jambon'un kafesine yazılan uyarı
Son fotoğrafta ise Jambon 1 hafta boyunca evde kalmadığım için yüzüme bile bakmayıp kendisini yine de sevdirirken görülüyor.
Eklenmiş Resimler
Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor-2013-11-06-11-00-49_decojpg  Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor-426094_10151450571282258_1758214223_njpg  Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor-733820_10151536520862258_2000585740_njpg  Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor-734400_10151498617167258_1702607495_njpg  Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor-13150_10151446118142258_1968424738_njpg  

Bu konu en son " 06-11-13 " tarihinde saat 12:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: ek bilgi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 12:50   #2

canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Agresif Kedim Jambon Yatağıma ve Çantalarıma İşemeye Bayılıyor

sizi takdir ve tebrik ediyorum hala kedinizi çok sevdiğiniz ve ondan vazgeçmeyi düşünmediğiniz için.resimlerinize bayıldım ikinizede maşallah kedinizin sizi çok sevdiği yazınızdan ve resimlerden belli.evet anlattıklarınızdan kedinizin psikolojik bir sorunu olduğu görülüyor.bunların biride sizi kimselerle paylaşmaya tahammül edemeyecek kadar kıskanç olması.muayene edildi ve idrar yollarında herhangi bir sorunu olmadığı kesinleşti değilmi? tüm gün yalnız kalmaktan sıkılıyor diye düşünüyorum.bir tanıdığımın kediside aynen sizin anlattığınız gibiydi.her misafirin üzerine atlardı durduk yerde tıslardı.kedilere bayılan ben bile acaba nerden atlayacak üzerime diye korkarak otururdum onlara gittiğimde onu öyle sevdikleri için ömrüboyunca kediciğe baktılar kedicik 17 yaşında öldü ve sizin gibi birkez bile başlarından atmayı düşünmediler.yanlız o kedinin etrafa işeme sorunu yoktu.bu durumda yapacağınız şeyler kumunu değiştirmek.kokusuz,çabuk topaklaşan ince taneli kum alın linkteki ürün guzel deneyebilirsiniz Köpek Maması | Kedi Maması | Temizmama.com kum kabınız kapalı ise açık olanlardan alın ve bir tane daha kum kabı koyun.bazı kediler aşırı titiz oluyor.agresifliği içinse fişe takılıp onların algılayabileceği kokular yayıp sakinleşltiren ürünler var.onları deneyebilirsiniz.linkini bulup atacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 13:01   #3

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Bu hafta kumunu değiştirdim. İnce tanelilerden aldım ki zaten evin küçük tuvaleti hanımefendinin himayesi altında ilk taşındığımızdan beri Geçen hafta bir sürü oyuncak aldım ayrıca, ailem de burada ilgilenirler oynarlar diye ama maalesef bir iki kere vurdu eliyle sonra hiç oralı olmadı (: en sevdiği oyun beni kovalamak benden kaçmak saklanmak. Sanırım benim kızım bekçi kedisi olmalıymış yanlış olmuş yakın korumam o benim ve ben gerekirse evden bile ayrılırım yine bırakmam asla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 13:07   #4

canancan Çevrimdışı

fişe takılıp koku yayan ürünün adı Feliway.veteriner klinikleriyle görüşün aynı marka olmasa bile mutlaka benzer ürün satıyorlardır.birde Zylken adında kediler için sakinleştirici var bunuda veteriner onayıyla kullanabilirsiniz.keşke daha fazla yardımcı olabilsem.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 13:16   #5

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Veterineri arayıp hemen bilgi alıcam Zylken hakkında. Tavisyeleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Umarım şu işeme huyundan da vazgeçer artık varsın herkese sevdirmesin kendini hiç mühim değil beni sevsin yeter
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-11-13, 13:28   #6

canancan Çevrimdışı

rica ederim.yanlız kedinizin işeme sorununuda anlatın.önce muayene olması daha doğru.sağlık sorunu olmadığına emin olunduktan sonra sakinleştiriciye başlanmalı.umarım kısa zamanda düzelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 02:24   #7
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Merhaba,

kediniz çok tatlı, fotolarınıza bayıldım. Keşke benim kızım da bana bu kadar düşkün olsa ama nerede

Ben sadece kedinizi cezalandırma kısmına takıldım. Siz zaten üzgün olduğunuzu ve doğru bulmadığınızı yazmışsınız ama biliyorsunuz ki o ne yaptığını farkında değil. Bugün en akıllı kedi bile 3 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip. Ceza vermek hiç bir şeyi çözmeyeceği gibi aranızdaki iletişime ve onun psikolojisine de çok büyük darbe vurur.

Umarım en kısa zamanda sorunlarını da çözersiniz, sizin için oldukça zor olmalı bu durum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 08:14   #8

Ankara
gzdeternal Çevrimdışı

benim büyük kedim de aynı durumdaydı sürekli işemedik yorgan halı bırakmıyordu. ben en sonunda halılarımı 2 ay boyunca sermedim ayrıca yatmadığım sürelerde yatak odamın kapısını kapalı tuttum. gerçi bir kere kardeşim yorganın altındayken onun üzerine işemişliği var ama başka zaiyat vermedik o konuda =D 1kerede çantama işedi ondan sonra çantamı onun erişemeyeceği yerlere koymaya başladm giydi odasındaki ayakkabılara işiyordu onları kutulayıp kaldırdm. şuan sadece banyoda küçük bir paspas var ona çişini yapıyor kumu bir köşede duruyor ama onu kullanmaya tenezzül etmiyor ancak bu kadarına da razıyım. ben işediği şeyleri genel olarak ortadan kaldırarak çözüm buldum bu olaya. umarım sizde biran önce çözüm bulabilirsiniz. Çünkü dediğiniz gibi sürekli yorgan çanta yıkamak halı silmek bir süre sonra yorucu oluyor =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-13, 09:51   #9

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
rica ederim.yanlız kedinizin işeme sorununuda anlatın.önce muayene olması daha doğru.sağlık sorunu olmadığına emin olunduktan sonra sakinleştiriciye başlanmalı.umarım kısa zamanda düzelir.
Dün görüştüm veterineriyle. Önce hatırlamadı sonra tarif ettim psikopat her yere işeyen diye aaa tamam tabi ki kullanın sizin kediniz protesto amaçlı yapıyor bunları faydasını görürsünüz dedi (: En kısa zamanda tedaviye başlamayı planlıyorum.

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

kediniz çok tatlı, fotolarınıza bayıldım. Keşke benim kızım da bana bu kadar düşkün olsa ama nerede

Ben sadece kedinizi cezalandırma kısmına takıldım. Siz zaten üzgün olduğunuzu ve doğru bulmadığınızı yazmışsınız ama biliyorsunuz ki o ne yaptığını farkında değil. Bugün en akıllı kedi bile 3 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip. Ceza vermek hiç bir şeyi çözmeyeceği gibi aranızdaki iletişime ve onun psikolojisine de çok büyük darbe vurur.

Umarım en kısa zamanda sorunlarını da çözersiniz, sizin için oldukça zor olmalı bu durum.
Kızımın gözü benden başkasını görmüyor desem yalan olmaz çok teşekkür ederim Ceza vermeyi bir kaç kere denedim odama almama benimle uyumasına izin vermeme gibi cezalardı bunlar bir keresinde de aynı gün içinde yatağım, çantam ve yeleğime işediği için odamın kapısını kapatıp azarladım köşeye sindi gıkı çıkmadı sonra pişman oldum artık hiç birşey yapmıyorum oda spreyi sıkıyorum sürekli işiyor mu hala evet işiyor ceza yerine ödül verme yöntemini devreye sokmayı düşünmekteyim (:

gzdeternal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benim büyük kedim de aynı durumdaydı sürekli işemedik yorgan halı bırakmıyordu. ben en sonunda halılarımı 2 ay boyunca sermedim ayrıca yatmadığım sürelerde yatak odamın kapısını kapalı tuttum. gerçi bir kere kardeşim yorganın altındayken onun üzerine işemişliği var ama başka zaiyat vermedik o konuda =D 1kerede çantama işedi ondan sonra çantamı onun erişemeyeceği yerlere koymaya başladm giydi odasındaki ayakkabılara işiyordu onları kutulayıp kaldırdm. şuan sadece banyoda küçük bir paspas var ona çişini yapıyor kumu bir köşede duruyor ama onu kullanmaya tenezzül etmiyor ancak bu kadarına da razıyım. ben işediği şeyleri genel olarak ortadan kaldırarak çözüm buldum bu olaya. umarım sizde biran önce çözüm bulabilirsiniz. Çünkü dediğiniz gibi sürekli yorgan çanta yıkamak halı silmek bir süre sonra yorucu oluyor =)
Odamın kapasını kapalı tutmayı denedim ancak o odayı kendi odası olarak benimsediği için ve ben evde olduğum zamanlarda onsuz uyumadığım için pek başarılı olamadık ki odam kapalıysa banyo paspasına, banyo kapalıysa ebeveyn yatağına işiyor ve az biraz değil ne var ne yok döküyor şimdilik herhangi birinin üzerine işemedi ama bazen acaba ben uyurken üstüme işer mi ki diye de düşünmüyor değilim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 13:40   #10

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

canancan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
fişe takılıp koku yayan ürünün adı Feliway.veteriner klinikleriyle görüşün aynı marka olmasa bile mutlaka benzer ürün satıyorlardır.birde Zylken adında kediler için sakinleştirici var bunuda veteriner onayıyla kullanabilirsiniz.keşke daha fazla yardımcı olabilsem.
Piyasada ne Zylken ne de muadili bir ilaç maalesef yok Tek bir ilaç varmış bu tarz umutlarım hayallerim suya düştü. Kendime yatacak başka bir oda bulmalıyım sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 17:30   #11

canancan Çevrimdışı

satılıyor diye biliyordum.bu tarzda tek bir ilaç varmış demek.sanırım pek içinize sinmemiş.bu arada kediniz kıskanç biliyorumda hiç başka kediyle karşılaştı mı tepkisi nasıl oluyor görünce merak ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 18:01   #12

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Ecza depolarına sordurttum bulurlarsa irtibata geçecekler. 2012 yazında 1 haftalığına evimize misafir bir kedi geldi dişiydi o da adı Venüs. Jambon Venüs ü görür görmez oturma odasındaki kanepenin arkasına saklandı ve çıkartamadık ne yaptıysak. Sanki Jambon misafir kedi gibiydi. Karşılıklı birbirlerine tıslayıp durdular sadece o kadar. O 1 haftayı sırayla diğerini odaya kapatarak geçirdik. Erkek arkadaşımın kedisi var Whiskey aslında götürmek istiyorum belki sosyalleşmek iyi gelir diye ama tepkisini kestiremediğim için emin olamıyorum maalesef
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 18:13   #13

canancan Çevrimdışı

ilacı umarım bulursunuz en yakın zamanda.elbet direkt karşı karşıya gelince tıslayacaktır zamanla alıştırmak lazım ama o kedide sürekli sizde kalmadan zor.acaba başka kediyle oynamak ona iyi gelirmi diye düşündüm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 18:47   #14

İzmir
Sevcorella Çevrimdışı

Ben de asosyallikten çıkabilir belki başka kedi ile anlaşırsa huyu değişir diyorum ama sürekli bir arada kalabilmeleri mümkün değil. Arada bir kaç günlüğüne misafirliğe gitsek gelsek olur mu ki (:
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-13, 18:52   #15

canancan Çevrimdışı

kediler ortam değişikliğinden hoşlanmadıkları için daha çok strese girer gibi.kediler hakkında bilgisi olan bir arkadaşıma bir kedinin sağlık sorunu yoksa neden etrafa işer diye sorduğumda sahipleri ona yasak koydularsa onu protesto ediyordur dedi
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları