Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 20-03-16, 04:04   #16

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Şu anda çevrimiçi
Varsayılan Cvp: ACİL YARDIM!!!!LÜTFEN OKU !!Kedimle sürekli kapışıyoruz

Zeytinn bizimkiler bayılıyor.çıldırıyorlar görünce koklatınca yiyolarda çekirdeğini çıkarıp veriyoruz çok yemedikçe zararlı olmaz sanırım zararı bi tuzlu olması ama yedikleri mamalarda çok normal değil zaten acısına denk gelince bırakıyolar55357;56836; bizde bi bizimkiler seviyo sanıyoduk küçükken zeytinyağı içirmiştik bağımlılık mı ne yaptı diyoduk yalnız değilmişiz55357;56836; yavruların anneside tabaktaki zeytinyağını yalayıp içmişti baya.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-16, 10:28   #17

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

lokumzade tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Zeytine bayılıyor,sabahları kahvaltıda pati atıp istiyor ,önceleri çekirdeği veriyordum oynasın diye şimdilerde arada bir zeytini hafif eziyorum öyle veriyorum oynayıp çekirdeğiyle yutuyor.Sayısını çok fazla abartmadıktan sonra zararı olacağını sanmıyorum. Veterinerimizde zararlıdır demedi. Zeytin çekirdeğinde kedi otundaki maddeye benzer bir madde varmış o yüzden severlermiş kediler
Evet bizde düşündük zeytin yiyen kedi varmı diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-16, 17:35   #18

Wokiie Çevrimdışı

Kedim biraz dengesiz demeye çalışıyorum . Mesela şu anda arkamda ben müzik dinlerken uyuyor . Kabına koydum . Orasını seviyor . Kin gütmediğini biliyorum . Çünkü o olaydan sonra geldi yanıma beraber biraz uyuduk mırladı falan tabi uzun sürmedi . gitti ayağımın dibine yattı . Oyun oynatıyorum günde bi saat oynadığımız zamanda oldu ama o hep kendi istediği gibi davrandı yani mesela su verirken durduk yere tuttu elimi ısırdı . Bazen dikkat ediyorum parçalamak için saldırıyor . Hemde durup dururken . Kedimi kucağa alıştıran benim . Eve gelir gelmez sarıldı . Yanımda kardeşim gibi olan amcaoğlum da olur genelde. Ona elletmez kendini . Sadece baştan sevdirir yoksa saldırır . Bazen anlayamadığım hareketler sergiliyor . Merdicen başından yukarı bana bakarak miyavlıyo . Ben bazen ceza veriyorum . Şimdi ceza vermemek gerek demeyin . Ceza ile eğitilen kediler biliyorum . Git getir bile yapıyolamış . Kedim yaptığı şeyin bedelini bilmesi gerek diye düşünüyorum yoksa her elimizi ısırdığında aa sen kedisin yapabilirsin elimi parçala al hadi bakalım demek doğru değil. Bunun bedelini ödemesi gerek . Yoksa biz onu değil o bizi sahiplenmiş gibi olur . Onu besleyen biziz su veren biziz . Tamam ben çıkar ilişkisi içine girelim demiyorum ama sadakati yok . ısırdığı zaöam burnuna fiske vurun hafifçe diye bi yazı okumuştum ama işe yaramadı . Biraz farklı olduğunu düşünüyorum bizimkinin . Uyurken yanına geliyorum seveyim diye hemen teyakkuza geçiyor . Bu herkeste öyle . Tamam avcı tamam oyun oynatırız ama hayırsız evlat gibi . Hiç bişey öğrenmedi şu ana kadar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-16, 21:43   #19

lokumzade Çevrimdışı

Benim lokum da ısırarak oynamayı seviyor.Yatağın üstüne çıkıp ellerimle dalaşmaya bayılıyor ,küçükken daha çok ısırıyordu hele ki diş değiştirme döneminde, şimdilerde yatağa çıkıyoruz ve günde yarım saat gibi ısırmacalı oynuyoruz tabi ellerim tsortle vs sarılı ,farkettim ki gün içinde ozaman daha az ısırma eğilimi oluyor.Birde beni ısırması farklı annem geldiğinde onu ısırırsa annem ayayay diye bağırıyor hemen bırakıyor, ben bağırsam ortalığı yırtsam hiç umursamıyor
Saçma gelebilir belki fakat bazen o uyurken hafifçe okşayıp içimden onu ne kadar sevdiğimi vs söylüyorum.Kediler hisseder derler birde bu şekilde iletişimi deneyebilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 13:37   #20

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

Wokiie tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedim biraz dengesiz demeye çalışıyorum . Mesela şu anda arkamda ben müzik dinlerken uyuyor . Kabına koydum . Orasını seviyor . Kin gütmediğini biliyorum . Çünkü o olaydan sonra geldi yanıma beraber biraz uyuduk mırladı falan tabi uzun sürmedi . gitti ayağımın dibine yattı . Oyun oynatıyorum günde bi saat oynadığımız zamanda oldu ama o hep kendi istediği gibi davrandı yani mesela su verirken durduk yere tuttu elimi ısırdı . Bazen dikkat ediyorum parçalamak için saldırıyor . Hemde durup dururken . Kedimi kucağa alıştıran benim . Eve gelir gelmez sarıldı . Yanımda kardeşim gibi olan amcaoğlum da olur genelde. Ona elletmez kendini . Sadece baştan sevdirir yoksa saldırır . Bazen anlayamadığım hareketler sergiliyor . Merdicen başından yukarı bana bakarak miyavlıyo . Ben bazen ceza veriyorum . Şimdi ceza vermemek gerek demeyin . Ceza ile eğitilen kediler biliyorum . Git getir bile yapıyolamış . Kedim yaptığı şeyin bedelini bilmesi gerek diye düşünüyorum yoksa her elimizi ısırdığında aa sen kedisin yapabilirsin elimi parçala al hadi bakalım demek doğru değil. Bunun bedelini ödemesi gerek . Yoksa biz onu değil o bizi sahiplenmiş gibi olur . Onu besleyen biziz su veren biziz . Tamam ben çıkar ilişkisi içine girelim demiyorum ama sadakati yok . ısırdığı zaöam burnuna fiske vurun hafifçe diye bi yazı okumuştum ama işe yaramadı . Biraz farklı olduğunu düşünüyorum bizimkinin . Uyurken yanına geliyorum seveyim diye hemen teyakkuza geçiyor . Bu herkeste öyle . Tamam avcı tamam oyun oynatırız ama hayırsız evlat gibi . Hiç bişey öğrenmedi şu ana kadar
Kediler genelde ısırarak oynamayı sever ama Beliki yavaş yavaş size alışıyor bende oğlumu ilk aldığım Zaman kucağımızda durmazdı yanımda yatmazdı ama şimdi kucağımızda duruyor yanımda yatıyor hata bazen uyuyoruz bize 3 ay alışması ama şimdi çok iyiyiz beni her gördüğünde miyavlıyor beni görmeyince miyavlıyor beni ister sesi çıkmayan hayvan miyavlamaya başladı zaten en çok beni seviyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 14:05   #21

ilkin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
ilkin Çevrimdışı

Wokiie tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yani bakın şu ana kadar yazılanlardan hiç bir şey almamışsınız. Öncelikle kedinizi sevmek için ondan izin almanız gerekir. Yani ben onun sahibiyim kavramını kafanızdan çıkarın siz onun insanlarınız. Kedi ortamı sahiplenir çünkü sizi umursamıyorsa ya da onun hoşlanmadığı bir şey yapıyorsanız çok normal saldırması ısırması. Benim iki tane kedim var ikisi de birbirinden çok farklı kediler ikisine de yaklaşımım tamamen ayrı. Oğlan çok sırnaşıktır gelir kafasını sürter mırıldanır ama karnını poposunu sevdirmez o da ısırmaya çalışır. He siz bu kadar tırnaklarından şikayetçiyseniz kesin tırnaklarını sivriliğini alın yoksa benimkiler de elimde oynamaya çok çalışıyor. Dişi kedim mesela çok mesafelidir aynı sizin gibi sevdirmek için yanımıza bile gelmez olduğu yerde sevilmek istediğini belli eder gider severiz. Sıkılınca ufak bir ısırır elimi canımı acıtmadan bende bırakırım. Kedinizle iletişim nasıl kuruyorsunuz önemli olan bu. Farkında olmadan ona güvenmediğiniz sinyalini verebiliyor olabilirsiniz. Mesela kediler göz kontağı kurarak anlaşırlar. Eğer bir kediyle iletişim kurmak istiyorsanız göz kontağı kurmanız lazım. ama sert ve yumuşak değil ifadesiz bir şekilde. ve ona güvendiğinizi de gözlerinizi yavaşça kapatıp açarak gösterebilirsiniz. Bu size saçma gelebilir ama benim dişi kedimle çok işe yaradı bu yöntem. Çünkü farkındaysanız kediler bir kişiyi tehtit olarak gördüklerinde gözlerini kapatmadan onu izlerler siz gözlerinizi yavaşça kapatınca ona güvendiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Kızma meselesine gelince şimdi yalan söylemeyelim bazen oğlan beni çok kızdırıyor ufak bi poposuna vuruyorum ama canını acıtmadan. Daha çok yüksek sesle göz kontağı kurarak uyarmayı tercih ediyorum. Genelde yanlış yaptığını anlıyor bu şekilde. Siz biraz kediyi bunaltmışsınız. Bunlar her kedinin yapacağı davranışlar.

https://www.youtube.com/channel/UChe...zUB8dfM_rFOfDQ

Bakın bu kanalda eğer ingilizceniz iyiyse çok yararlı eğitim davranış videoları bulabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 17:33   #22

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

Arkadaşlar size bir şey sorabilirmiyim
Benim oğlum her yeri kokluyor bide nezaman mutfağa alsak poşetlerin üstüne ayakta biz anlamadan işiyor ve çişini kuma yapsada mutfağa nezaman alsak poşetlere işer ve bu birkaç ay önce başladı başka odalara girince heryeri koklar ama işemez bir tek mutfağa işer nedenini çok merak ediyorum lütfen cevaplarsanız sevinirim ona kıssamda bağırsamda yapmasın diye vuracak gibi yapınca hemen bahçe kapısının önüne oturur ve başını eğip üzgün üzgün bakar ve tabi böyle yapınca kıyamayıp 5 dakika. sonra kucağıma alıyorum ve onun kokusunu içime Çek'e Çek'e öpüyorum ve özür diliyorum sonra televizyonun karşısına yatıp onuda yatırıyorum sizi bitene kadar yatmam ve yanımda kalır dizi bitince götürürüm onu yerine kokusunu yine içime Çek'e Çek'e koklarım ve kokusunu içine çekmeye doyamamıştı onu okadar çok seviyorum ki onun için Can'ımı veririm ama bağırmayalar kıyamıyorum lütfen cevap yazın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 18:16   #23

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara

serem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar size bir şey sorabilirmiyim
Benim oğlum her yeri kokluyor bide nezaman mutfağa alsak poşetlerin üstüne ayakta biz anlamadan işiyor ve çişini kuma yapsada mutfağa nezaman alsak poşetlere işer ve bu birkaç ay önce başladı başka odalara girince heryeri koklar ama işemez bir tek mutfağa işer nedenini çok merak ediyorum lütfen cevaplarsanız sevinirim ona kıssamda bağırsamda yapmasın diye vuracak gibi yapınca hemen bahçe kapısının önüne oturur ve başını eğip üzgün üzgün bakar ve tabi böyle yapınca kıyamayıp 5 dakika. sonra kucağıma alıyorum ve onun kokusunu içime Çek'e Çek'e öpüyorum ve özür diliyorum sonra televizyonun karşısına yatıp onuda yatırıyorum sizi bitene kadar yatmam ve yanımda kalır dizi bitince götürürüm onu yerine kokusunu yine içime Çek'e Çek'e koklarım ve kokusunu içine çekmeye doyamamıştı onu okadar çok seviyorum ki onun için Can'ımı veririm ama bağırmayalar kıyamıyorum lütfen cevap yazın
Kediniz koku bırakıyor.yani o normal çiş yapması değil.duvarlara poşetlere uygub gördüğü her yere koku bırakır mekanını belli etmek için yapıyor dişi kokusu alırsa vs daha fazla yapar.çok ağır pis bir kokusu olur ve çıkması çok zor.tek mutfağa yaptığını sanmıyorun veya yeni başladıysa şimdilik oraya yapıyodur bizimkiler evin her yerine yapıyor maalesef hele poşetlere daha çok kanepe,halı,duvar,çöp kutusu sizin üstünüz elbiseleriniz her yere yapıyolar bağırmak falan işe yaramıyor maalesef biz odalara almıyoruz alınca kucağımızda oturuyolar sadece
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 18:17   #24

goldenburcu Çevrimdışı

Birşeyi avlamak ruhlarında olduğu için bu şekilde oyun kuruyorlar, göremediği birşey yorganın altında olunca size ait olduğunu idrak edemiyor. Evde beslendiği için avlanmadığı için öyle bir yetenekleri yok fakat içgüdüden gelen şeylerle, Üstüne zıplayarak oyun oynuyorlar benimkide yapardı büyüdükçe bırakıyorlar o huylarını... Çok ararsınız sonra
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 23:45   #25

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı
Unhappy Cvp: ACİL YARDIM!!!!LÜTFEN OKU !!Kedimle sürekli kapışıyoruz

dostum1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediniz koku bırakıyor.yani o normal çiş yapması değil.duvarlara poşetlere uygub gördüğü her yere koku bırakır mekanını belli etmek için yapıyor dişi kokusu alırsa vs daha fazla yapar.çok ağır pis bir kokusu olur ve çıkması çok zor.tek mutfağa yaptığını sanmıyorun veya yeni başladıysa şimdilik oraya yapıyodur bizimkiler evin her yerine yapıyor maalesef hele poşetlere daha çok kanepe,halı,duvar,çöp kutusu sizin üstünüz elbiseleriniz her yere yapıyolar bağırmak falan işe yaramıyor maalesef biz odalara almıyoruz alınca kucağımızda oturuyolar sadece
Peki çiftleştirsek koku salmayı bırakırmı benim için bir problem yok ama annem kızıyor bana kalsa heryere koku bıraksın temizlerim ama annem kızıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-16, 23:54   #26

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara

Tam bilmiyorum ama bırakmaz büyük ihtimalle bir arkadaş kedisini çifleştirdikten sonra kedisi koku bırakmaya başlamıştı sanırım yani bir süre geçsede tekrar başlayabilir dişilerde yavru dğunca tekrar kızgınlığa giriyor çünkü bir araştırın isterseniz bizdede annem kızıyor ama her yere yapıyolar gerçekten insanı çileden çıkarıyorlar :-) biz bunlar yatsın diye sepet alalım dedik sepetin her yerine fıs fıs mahvettiler:-)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-16, 00:34   #27

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

dostum1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tam bilmiyorum ama bırakmaz büyük ihtimalle bir arkadaş kedisini çifleştirdikten sonra kedisi koku bırakmaya başlamıştı sanırım yani bir süre geçsede tekrar başlayabilir dişilerde yavru dğunca tekrar kızgınlığa giriyor çünkü bir araştırın isterseniz bizdede annem kızıyor ama her yere yapıyolar gerçekten insanı çileden çıkarıyorlar :-) biz bunlar yatsın diye sepet alalım dedik sepetin her yerine fıs fıs mahvettiler:-)
İnşalah devam etmez benim için gerçekten sorun olmaz ama annem var işte
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-16, 16:13   #28

lokumzade Çevrimdışı

Erkek kediyi kısırlaştırmazsanız koku salma problemi devam edecektir.Bazı veterinerler 7 aydan önce kısırlaştırma yapmıyor bazıları da 1 yaşını bekleyin diyor.Kısırlaştırma sonrası koku bırakma problemi büyük ölçüde çözülüyor diye okumuştum.Eğer kedinizin sizinle uzun süre kalmasını istiyorsanız kısırlaştırma önemli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-16, 17:33   #29

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

lokumzade tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Erkek kediyi kısırlaştırmazsanız koku salma problemi devam edecektir.Bazı veterinerler 7 aydan önce kısırlaştırma yapmıyor bazıları da 1 yaşını bekleyin diyor.Kısırlaştırma sonrası koku bırakma problemi büyük ölçüde çözülüyor diye okumuştum.Eğer kedinizin sizinle uzun süre kalmasını istiyorsanız kısırlaştırma önemli
Yok benim annem atmaz bir ara sahiplendirecekti ama vazgeçti çok alışmış oğluma ben onu ozaman veterinerimize sorayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-16, 11:47   #30

Lily_jimmy Çevrimdışı

Benim kedilerim karınlarına dokunmama bayılıyorlar. Kedimin birisi cok hırçındı, kendini hic sevdirmezdi. Şimdi kendisi karnını açıp okşatıyor, yanında bi de eklemlere karına falan masaj alıyor sıpa.
Kızdığınız şeylere belli bi tepki verirseniz kesinlikle öğreniyorlar ve çoğu zaman dinliyorlar. Ben kedilerimi bu şekilde durdurabiliyorum ya da bi odadan out diyerek çıkarabiliyorum. Hırçın dediğim kedim Jimmy oynarken bazen kontrolü kaybedip canimi acıtmaya başlıyor ya da okşamak için dokunduğumda bi anda saldırıyor, o anlarda da ayni sekilde tepki vererek durduruyorum. Veya 10 aylık olmasına rağmen kıyafetlerimi hala emmeyi bırakmayan kızımı da aynı şekilde durduruyorum.
Bunlari kedilerimle yalnız kaldığım 2 hafta içinde öğrenmiştik. Odama girmelerini istemediğim bir gün her gelmelerinde out out diyerek onlari kovaladım. Gün boyu ve kalan günlerde bunları tekrar ettik ve öğrendiler. Uyurken her gece yanıma aldım sabirla oyunu burakip benle uyumaları için bekledim her gece. Ve su anda geceleri çok aktif kediler değiller. Biz yataktan çıkana kadar genelde uyuyorlar ve geceleri ya da sabahlari kapımızın önünde oyun oynamiyorlar. Biz kalkınca da ilk önce mutfak ve yemek faslı, sonra da oyun bahceye çıkma falan. Jimmy nin sakin bi kedi olma adımları da yine bu dönemde atılmaya başlandı. Ve şu anda kucağıma geliyor az da olsa beraber oturuyoruz, kendini sevdiriyor, yukarıda dediğim gibi karnına dokunmam için kendi açıyor.
Dışarıya çıkmaları da bi düzen ve alışkanlık halinde. Ben seslendiğim zaman neredeyseler koşarak eve geliyorlar. Sonra çıkmak istediklerinde tekrar gidiyorlar. Evimizin girişinde bi tente var, üstüne çıkabilecekleri demirler kenarlarında, üstünden yürüyüp balkona çok rahat ulaşabilecekleri birşey. Jimmy hep ordan gelir ama kızım Lily hep kapıya gelirdi. Bu da biraz zahmetli oluyordu her seferinde çık kapıyı aç falan. Bi gün kızımı aldım ve tentenin üstüne çıkma egzersizleri yaptık. Duvarlara demilere tırmandım birazcık ama, sonraki günler bi baktım kızım artık kendisi yapıyor bunu. Top getir bile yapıyoruz şimdi kısmen. Ziplayan bi topumuz var, kızım bayılıyor ona. Benimle oynamak istediğinde ağzına alıp getiriyor yere bırakıyor ve oyuna başlıyoruz.
Uzun, karışık ve sıkıcı bi yazı oldu ama, demek istediğim kediler de egitilebilir. Her kendi 'cins'tir veya 'garip'tir. Çünkü her birinin bi karakteri vardır. Bize düşen bunu gözlemleyip buna göre davranıp eğitmektir. Jimmy'e Lily (oynamaya bayılan hoplatilarak haşin bi şekilde oynamayı seven bi kedi) gibi davranırsam sonunda paramparça bir el bulabilirim, ya da çok korkmuş günlerce yanıma gelmeyecek bir kedi. Çocuğu şımartıp şımartıp bi anda akıllı ol demekki bişey onların alıştıklari şeylerden vazgecirmelerini bi anda beklemek. Eğitim zaman alır, sabır ve kararlılık ister ve de gözlem gerektirir. Kedilerimizle daha mutlu bi yaşam için bunlar hepimizin yapmasi gereken seyler... Umarim siz de kedinizle aranızdaki meseleleri çözebilirsiniz...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları