Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Cevap Yaz
Eski 15-03-16, 21:25   #1

Wokiie Çevrimdışı
Varsayılan ACİL YARDIM!!!!LÜTFEN OKU !!Kedimle sürekli kapışıyoruz

haliyle ben insan olduğum için genelde ben kazanıyorum fakat bu isteyerek girdiğim bi kavga değil . Nerden alıştıysa sürekli bi ısırma peşinde . Sürekli bi saldırıya hazır duruyor . Karnını kesinlikle elletmiyor . Yani karnının ayaklarına doğru olan bölümünü . Hemen ısırıyor . Pençe atıyor . Sağ elimi tanıyamaz oldum sürekli yara içinde . Bugün farkettim yerleri kan yapmışıım . Evde 4 kişiyiz ailemle kalıyorum . Yani kedi ailem ile kalıyor ben tatile geldim . Evde bitek bende var yara izi . Ben bunu genelde fazla sıkıyorum yani fazlaca seviyorum . En çok ilgi benden geliyo . Ama sürekli beni tırmalıyo . Kucağımda yatarken birden burnumu ısırıyo yanağımı çiziyo falan .

En kötüsü bugün oldu . Ben biraz öfke kontrolü yaşayan birisiyim . Altkattan üst kata bulunduğum odaya yanlız kalmasın diye çıkarttım . Sonra kucağımdayken birden saldırmaya başladı . Tırnaklarını etimin en altına kadar geçirdi . Yani kediyi bırakamadım çünkü bıraktığım zaman yarmaya başladı . Ben yavaş yavaş yere indirirken birden elime saldırdı . Yine baya derine indi dişler. Bende zaten sinirliyim yine böyle bişey yapınca sarstım biraz ve merdiven duvarına attım . Kesinlikle iyi bişey değildi . 30 dk dır beni görünce hırlamaya benzer bi ses çıkartıyor . Kedim erkek .Bende sıkıldım oda . Çünkü böyle yapa yapa istemeden ya evden atıcam yada elimde kalıcak . Elimi görseniz eminim hak verirsiniz . Sürekli kucağımda mırlatırım severim kedimi . Ama en çok bana saldırır ben zarar görürüm . Bilen birisi lürfen yardım etsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-16, 01:55   #2

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ACİL YARDIM!!!!LÜTFEN OKU !!Kedimle sürekli kapışıyoruz

Kusura bakmayın ama bildiğiniz kendiniz kaşınmışsınız.yani bir çocuğuda o kadar sıkıp sevmeye çalışsanız istemediği şeyleri yaptırsanız canavarlaşır.evdekiler sizin gbi davranmadığı için buna çok kızmış olmalı.böyle bir durumda onu zorla istediğiniz yere götürmeniz zten yanlış onu rahat bırakmalısınız.kediler bazı bölgelerini sevmenizi istemez hele karnını.siz her zamn evde olmadığınızdan pek alışık değil size sanırım yabancı birinden böyle davranış görmek saldırmasına neden oluyor.benim kedimde öyle kucağa almayı sıkmayı sevmez o yüzden yerde yada kendi gelirse severim kızarsa acımaz.elinizin durumu maalesef sizi haklı çıkarmıyor.iki tarafında zarar görmemesi için sevmeyin ilgilenmeyin üstüne gitmeyin bir süre eğer çok sevmek istiyorsanız ona yemeğini siz verin elinizden falan ama zorla ani bir hareket yapmayın.ev halkıyla arası iyiyse yani onu evden atmanız dağdan gelip bağdakini kovmak oluyor.sonuçta durduk yere size saldırmıyor mesafe koyun aranıza işler düzelecektir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-16, 11:23   #3

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Arkadaşım kedinin karnı ellenir mi? Nerde duydunuz nerde gördünüz kedinin karnının sevildiğini?
Kediler karınlarına dokundurtmazlar, köpek değildir onlar. Annelerinden ilk öğrendikleri şeylerden biridir karınlarını korumak. Hayati organları karnındaki kedidir, dokundurtmaz. Size güveniyorsa açar karnını ama kedi besleyen herkes bilir kedinin karnı ellenmez.
Kediniz ısırıyor/saldırıyor diyorsunuz, sorsam hergün düzenli oyun oynuyormusunuz diye hayır diyeceksiniz. Oyun oynamayan kedi tabiki ısırır, enerjisini atması gerek. Kediler avcıdırlar, evde hareket eden ne varsa saldırırlar. Mobilyalarınız da hareket etmediğine göre geriye siz kalıyorsunuz.
Kedileri her canınız istediğinde sevemezsiniz, o isterse kendini sevdirir, istemezse de memnuniyetsizliğini dile getirir. Bunda şaşılacak birşey yok, bütün kediler böyle. Kedinin sevilmesinin de bir adabı vardır, bebek gibi mıncıklanmaz kedi. İnce ve nazik olunmalıdır, kedi kendini güvende hiss etmelidir.
Kediniz kucağınızdayken saldırdı yazdınız, o inmek istedi siz onun beden dilini anlamadınız, o da inmek için ısırmak zorunda kaldı. Kedi kucakta iken haraket alanı kısıtlanmamalıdır. Canı istediğinde inebilmelidir. Kedi kucakta iken kuyruğuna dikkat edilmelidir, eğer giderek hızlanarak kuyruğunu sallıyorsa beni bırak anlamına gelir. Kucağa çıkar çıkmaz iniyorsa yine kucakta durması için zorlanmamalıdır. Her kedi kucak sevmez.
Hiç kusura bakmayın, bütün suç sizde. Hak verilebilecek, mazur görülebilecek değil davranışlarınız. Kediyi duvara fırlatarak korkutmuşsunuz da zaten. Benim size tek önerim, tatiliniz boyunca kediden uzak durmanız. O isterse gelir yanınıza, gerçi zann etmiyorum zira güvenini kazanmanız için zaman ve sabır gerekir. Onun dışında uzak durun, kedinin isteklerine/istemediklerine saygı duyana ve nazik olana kadar yaklaşmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-16, 11:16   #4

Türkan sultan Çevrimdışı

kedi zaten ailenizle yaşıyormuş siz yokken kedi evin çocuğu konumunda siz ne kadar süreliğine geldiniz bilmiyorum ama zaten gideceksiniz kediyi niye sokağa atmayı düşünüyorsunuz? ayrıca arkadaşın dediği gibi kediyle oynamayıp sırf kendini sevmek istediniz diye onu sıkmak canını acıtmak size saldırttırır, burdaki yorumlardan kimsenin size hak vermesini eliniz yaralandı diye sokağa atın demesini beklemeyin. kedi evde sakin kendi halinde yaşamaya alışmış anne babanızda onu rahat bırakmış siz gelip birden böyle bunaltırsanız sizden uzaklaşmak için her şeyi yapar. bırakın takılsın kendi halinde huzurunu kaçırmayın orası onun da evi o evin bireyi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-16, 13:31   #5

Wokiie Çevrimdışı

Ben yaptığımı haklı bulun demedim yada öyle bi beklentim yok . Yardım istiyorum sadece. Canım sıkılınca kedimi seviyorum . Yanlız kalmasını istemiyorum. Kucağıma aldığım zaman yani zamanını bilirseniz her aldığımda mırlıyor ve burnunu boynuma sokuyor yaklaşım 10-20 dk uyuyoruz . Yazın balkonda 1 saat uyuduğumu bilirim . Fakat ben geldiğimden beri hep bi ısırma peşinde . Yazın genellikle oyun oynatırdık . Olta almıştık bi tane . Topla oynatırdık . Hareketli falan diyosunuz da biizm kedi sabah akşam yatan bi hayvan . Yani şu ana kadar benim yanıma sadece 3 bilemediniz 4 kere gelmiştir sevmem için . Oda evde yanlız kaldığımız zaman kedimle her zaman yanında olmamam. Akşamları yanıma gelip mırlardı . Bi kaç kere oldu bu olay . Bi kerede uyumak için kucağıma geldi okadar . Ben şımardığını düşünüyorum yani gün içinde kendisini sevdirmek zorunda değil . Bazen kuyruyğuna doğru severken yani sırtını sıvazladığımda hemen dönüm hamle yapıyor . Kin beslediğini düşünmüyorum . Ben bazen kediyi istemeden alıyorum kucağına ve yanlız kalmaması için yanıma kutusuna getiriyorum seviyorda kutusunu . Bide bazen sırf ilgi çekmek için -benim düşüncem tabi- miyavlıyor ve benle beraber bi hane halkıda bakmaya gidiyor . Dün bana merdivenlerin altndan bakarak miyavladı . Ne yapmaya çalıştığını anlamadım ama her seferinde bende baktım . Her miyavladığnda. Önceden ısırmasını dişleri kaşınıyo diye yorumlardık ama iş işten çıktı . Şimdi koparmak için ısırıyor sanki . Ne zaman et yesem kedime de veririm . ama bi türlü çağıramıyorum gelmiyor . yani elimde bişey olduğunu anlarsa yada inanırsa geliyor . Hiç kucağıma alıp sevemedim uzun süre . geliyor bakıyor "aa sendemi burdaydın " diyip kapı eşiğinden dönüp gidiyor . Bi kere balkondan (6. kattan ) düştü . Ben istanbuldayken düşmüş . Balkona çıkartmayı pek tercih etmiyorum . bazen bakıyorum trabzanda aşağıya bakıyo . Korkuyoruz tabi ip falan atıp çağırıyoruz

Ayak fetişi var bide. Teras balkonundan diğer evlerin içine girip milletin ayaklarını ısırıyormuş . şikayete geldiler. Sineklik yaptırdık açmaya öğrendi

Yani şimdi benim kediyi yada hane halkının bi süre sevmemesi mi lazım ? Çünkü sadece ban böyle değil .Kardeşimede böyle . Beni görünce kaçıyor genellikle .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-16, 14:18   #6

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Wokiie tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben yaptığımı haklı bulun demedim yada öyle bi beklentim yok . Yardım istiyorum sadece. Canım sıkılınca kedimi seviyorum . Yanlız kalmasını istemiyorum. Kucağıma aldığım zaman yani zamanını bilirseniz her aldığımda mırlıyor ve burnunu boynuma sokuyor yaklaşım 10-20 dk uyuyoruz . Yazın balkonda 1 saat uyuduğumu bilirim . Fakat ben geldiğimden beri hep bi ısırma peşinde . Yazın genellikle oyun oynatırdık . Olta almıştık bi tane . Topla oynatırdık . Hareketli falan diyosunuz da biizm kedi sabah akşam yatan bi hayvan . Yani şu ana kadar benim yanıma sadece 3 bilemediniz 4 kere gelmiştir sevmem için . Oda evde yanlız kaldığımız zaman kedimle her zaman yanında olmamam. Akşamları yanıma gelip mırlardı . Bi kaç kere oldu bu olay . Bi kerede uyumak için kucağıma geldi okadar . Ben şımardığını düşünüyorum yani gün içinde kendisini sevdirmek zorunda değil . Bazen kuyruyğuna doğru severken yani sırtını sıvazladığımda hemen dönüm hamle yapıyor . Kin beslediğini düşünmüyorum . Ben bazen kediyi istemeden alıyorum kucağına ve yanlız kalmaması için yanıma kutusuna getiriyorum seviyorda kutusunu . Bide bazen sırf ilgi çekmek için -benim düşüncem tabi- miyavlıyor ve benle beraber bi hane halkıda bakmaya gidiyor . Dün bana merdivenlerin altndan bakarak miyavladı . Ne yapmaya çalıştığını anlamadım ama her seferinde bende baktım . Her miyavladığnda. Önceden ısırmasını dişleri kaşınıyo diye yorumlardık ama iş işten çıktı . Şimdi koparmak için ısırıyor sanki . Ne zaman et yesem kedime de veririm . ama bi türlü çağıramıyorum gelmiyor . yani elimde bişey olduğunu anlarsa yada inanırsa geliyor . Hiç kucağıma alıp sevemedim uzun süre . geliyor bakıyor "aa sendemi burdaydın " diyip kapı eşiğinden dönüp gidiyor . Bi kere balkondan (6. kattan ) düştü . Ben istanbuldayken düşmüş . Balkona çıkartmayı pek tercih etmiyorum . bazen bakıyorum trabzanda aşağıya bakıyo . Korkuyoruz tabi ip falan atıp çağırıyoruz

Ayak fetişi var bide. Teras balkonundan diğer evlerin içine girip milletin ayaklarını ısırıyormuş . şikayete geldiler. Sineklik yaptırdık açmaya öğrendi

Yani şimdi benim kediyi yada hane halkının bi süre sevmemesi mi lazım ? Çünkü sadece ban böyle değil .Kardeşimede böyle . Beni görünce kaçıyor genellikle .
Bakın siz normal kedi davranışını canavarlaştırarak anlatıyorsunuz. Kedilerin büyük çoğunluğu böyledir. Ayağa saldırırlar, fetişleri var diye değildir, o an etrafta hareket eden şey sizin ayağınızdır ondan ayağa saldırır. Ellerinizin üstünde yürüseydiniz elinize saldırırdı, ayak yere dolayısı ile de kediye en yakın organdır ondan gelip ayağa atlar. Bu sırada oyun oynamak ilgisini başka yöne çekmek sorunu çözecektir.
Kendiniz yazmışsınız "Canım sıkılınca kedimi seviyorum" diye. İşte bu yanlıştır, kedi bizim istediğimiz zaman değil onun istediği zaman sevilir. İstediği zaman gelip kucağınızda uyuması da buna misal, sevilme işlemi kedinin koyduğu kurallar çerçivesinde gerçekleşir.
Uyuduğu zaman oyun oynatmayacaksınız zaten, bizim kedi de uyur bütün gün. Kaldırıp oyun oynatmıyoruz elbet, hareketlenmeye mi başladı, pusu mu kuruyor, kuyruğu mu oynuyor tamam işte oyun zamanı. Alın elinize oltanızı, topunuzu oynayın.
Kedilerin karekterleri de farklıdır bazısı sevilmeyi, kucakta durmayı sever bazısı kendine dokunulmasından hoşlanmaz. Benim kızım da kucak kedisi değil, bütün gün dibimizde oturur ama kucak sevmez. Biz de zorlamıyoruz. Sadece başını, yanaklarını, bazen izin verdiğinde çenesini severiz. Sırtına dokunulmasından hoşlanmıyor, kuyruğa yakın geldiğimizde sizinki gibi tırmalama/ısırmaya çalışıyor. Ama bunlar kedinin belirlediği şeyler. Zorlamak anlamsız.
Kediler öyledir zaten, bir çıkarları yoksa pek tınlamazlar insanları. Çağırınca gelmeye bilir, sevilmek istemeye bilir, ilgi odağı olmak/olmamak isteye bilir. Bunlar kediyi iyi/kötü kedi yapmaz. Genelde insanlarda kedi bütün gün kucakta uyuyan, sakin sessiz bir hayvanmış gibi algı oluşmuş ama bu doğru değil tabi.
Sizden kaçma nedenini ise evin daimi üyesi olmamanıza bağlıyorum. Tatile gittiğiniz yer sizin gözünüzde ailenizin evi ama onun gözünde kendisinin mekanı. O mekana arada biri gelir, bi de kendisini rahat bırakmayan, duvara fırlatan, başka bir deyişle pek güvenilemeyen/tekin olmayan bir tip. Ne kadar az yanında dursam o kadar iyi diye düşünüyordur. Kedinin gözü ile bakın duruma.
Balkon konusunda ise balkonun şeklini bilmiyorum ama, teras/balkona tel taktıra bilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-16, 17:08   #7

Türkan sultan Çevrimdışı

benim kedimde el ayak delisi yorganın altında ayaklarım hareket ettikçe üstüne atlar ısırmaya çalışır ama denedim koparır gibi ısırmıyor dişlerini değdiriyo kaçıyo sonra
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-16, 22:41   #8

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Çevrimdışı

Eğer balkandon düştükten sonra böyle asabileştiyse normal yani bu onu etkilemiş bence siz yokken düştüğü için o süreçte yanında olmadığınızdan biraz agresif olabilir.aynısını yaşadık yakın zamanda bizim kedimizde 4.kattan düştü uzun süre tedavi gördü vette kaldı falan tabiyki bu kadar şey yaşayınca korkak oldu baya hep tedirgin mesela çok kızmayan bir kediydi şimdi sinirlenebiliyor bazen kızıp hızlıca pati atabiliyor özellikle kucağınıza aldığınızda sinirliyse. Bizde davranışlarında böyle değişiklikler oldu sanırım sizin kedinizde de bundan dolayı bie tedirginlik kalmış tedavi olurken biz yanında bulunduğumuz halde böyleyiz biz.bence karışmayın çok sevdirmek istemiyor anlaşılan kendi gelsin size ve başından başka yerini sevmeyin bir süre eğer düştüğünde kalçadan sıkıntı yaşadıysa dokununca çok sinirleniyolar bacakları kırıldığı için iyileşti ama genede dokundurtmaz pek bizim kız.canım sıkılınca kedimi seviyorum demişsiniz ya onun canı istemiyorsa her canınız istediğinde sevemezsiniz maalesef.kabul etmelisiniz onu bu haliyle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-16, 00:04   #9

Merii üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merii Çevrimdışı

Benim de kedim elimde çok feci izler bırakıyor. Kaç ay olmasına rağmen hala iz var. Ayrıca sizde de öfke kontrolü yokmuş ee size napmalı? Kediyi atınca iş bitecek ya, sizi napsınlar? Çünkü sizde de istenmeyen davranışlar var. Kusura bakmayın kimse yaptığınız şeye doğru demicek zaten ama yapıcı olmayan sizsiniz gibi geldi bana çünkü yazılarınız çözüm bulmanın dışında çaresizliğinize kılıf uydurmak.
Ben de aynı şeyleri yaşıyorum, yaşıcam da ve bunu bilerek kedime bakıyorum. O benimle bu şekilde oynayıp iletişim kuruyosa başımın üstünde. Hem kediler (tabi tüm hayvanlar) dini açıdan da çok kıymetlidir. Madem vicdandan yoksunuz insanlık olarak biraz inançlarımız bize yardımcı olsun (hangi din olursa olsun).
İçinizi rahatlatacaksa benim kızım daha psikopat göz kapağımı, burnumun içini ve dudağımı da kanatacak kadar ısırıyo. İstenmeyen davranış (kime göre) dediğimiz şey de yaratılışında doğal olan şey.
Çözüm istiyosanız da kedinizle oynayın, vakit geçirin, avcılık filan oynayın enerjisini atınca ısırmıyor, uyurken sevip okşayın (istediği yerlerden) öpün, aranızdaki bağ güçlensin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-16, 11:57   #10

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

Benim kedimde kaç kere kolumu tırmaladı ama oyun oynarken bazen yanlışlıkla çizer elimi benimde elim sizin gibi bir ara oldu onlarında oyun oynamaya hakları var Beliki anneniz babanız onu sıkıştırmamış ve kendi kafasına göre takılmayı öğrenmiş ama siz onu duvara fırlatmadan önce Beliki oyun oynuyormuş ama kediniz bir tırnaklarını içeri geçirdiği için tuvara fırlatmak nedir ya hayvan haklı sizden kaçmakta onun güveneni biraz zor alırsınız benim kedimde kaç kere tırnaklarını derime soktu ve 10 dk kan durmadı ama ben sizin gibi duvara fırlatmadım duvara fırlatmakla yanlış birşey yapmışsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-16, 20:58   #11

lokumzade Çevrimdışı

Kediniz size kafayı takmış Şaka bir yana kediler ısırarak oynamayı seviyorlar,sizi ısırırken ısırabileceği başka birşeye yönlendirirseniz yada ilgisini oyuna çekerseniz bırakacak enazından azaltacaktır ısırmayı.Kesinlikle vurmak,itmek canını acıtmak gibi yollara başvurmayın kendisine savaş açıldığını zannedip iyice saldırganlaşır.Ayak ısırma konusu benim kedimde de var yazın ne yapacağım bilmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-16, 21:06   #12

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı
Talking Cvp: ACİL YARDIM!!!!LÜTFEN OKU !!Kedimle sürekli kapışıyoruz

lokumzade tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediniz size kafayı takmış Şaka bir yana kediler ısırarak oynamayı seviyorlar,sizi ısırırken ısırabileceği başka birşeye yönlendirirseniz yada ilgisini oyuna çekerseniz bırakacak enazından azaltacaktır ısırmayı.Kesinlikle vurmak,itmek canını acıtmak gibi yollara başvurmayın kendisine savaş açıldığını zannedip iyice saldırganlaşır.Ayak ısırma konusu benim kedimde de var yazın ne yapacağım bilmiyorum
Benimkindede var bazen yürürken hiç anlamadan ayağıma atlıyor bazen elimi ısırır bende ozaman öyle yapınca sinir ederim hayvanı geri çekilir koluma atlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-16, 21:12   #13

lokumzade Çevrimdışı

serem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benimkindede var bazen yürürken hiç anlamadan ayağıma atlıyor bazen elimi ısırır bende ozaman öyle yapınca sinir ederim hayvanı geri çekilir koluma atlar
Evde çorapsız gezmem imkansız gece yorganın üstünde hoplar zıplar ayaklarımla oynar,nasıl farkediyor anlamıyorum eskaza dışarı çıkarmayayım o ayakları baya bildiğin ısırıyor ,savaşıyor ayaklarımla.Bazen de kıyafetlerime takıyor alıyor evde gezdiririyor.
Çok sinirlendiğimde sesimi yükseltiyorum işine gelirse anlıyor hatta cevap veriyor, işine gelmezse yine yapmaya devam ediyor ,kim kimin sahibi ben çözemedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-16, 21:38   #14

serem üyesinin avatarı

Edirne
serem Çevrimdışı

lokumzade tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evde çorapsız gezmem imkansız gece yorganın üstünde hoplar zıplar ayaklarımla oynar,nasıl farkediyor anlamıyorum eskaza dışarı çıkarmayayım o ayakları baya bildiğin ısırıyor ,savaşıyor ayaklarımla.Bazen de kıyafetlerime takıyor alıyor evde gezdiririyor.
Çok sinirlendiğimde sesimi yükseltiyorum işine gelirse anlıyor hatta cevap veriyor, işine gelmezse yine yapmaya devam ediyor ,kim kimin sahibi ben çözemedim
bende onunla bir kere onunla yatım ama ayağım her kıpırdadığında ayağıma atlıyor uyuyamadım resmen bazen benimde paçalarıma atlar sizin kediniz hiç zeytin yiyorumu benim kisi yiyor temin zeytin verdim hayvan kafayı yedi taklalar atmaya başladı çeşit çeşit şeyler yapmaya başladı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-16, 00:42   #15

lokumzade Çevrimdışı

serem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bende onunla bir kere onunla yatım ama ayağım her kıpırdadığında ayağıma atlıyor uyuyamadım resmen bazen benimde paçalarıma atlar sizin kediniz hiç zeytin yiyorumu benim kisi yiyor temin zeytin verdim hayvan kafayı yedi taklalar atmaya başladı çeşit çeşit şeyler yapmaya başladı
Zeytine bayılıyor,sabahları kahvaltıda pati atıp istiyor ,önceleri çekirdeği veriyordum oynasın diye şimdilerde arada bir zeytini hafif eziyorum öyle veriyorum oynayıp çekirdeğiyle yutuyor.Sayısını çok fazla abartmadıktan sonra zararı olacağını sanmıyorum. Veterinerimizde zararlıdır demedi. Zeytin çekirdeğinde kedi otundaki maddeye benzer bir madde varmış o yüzden severlermiş kediler
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları