Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 06-09-13, 02:10   #1

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı
Varsayılan 2. kedi

Arkadaslar hic hesapta olmayan bir durumla karsi karsiyayim.
Burdaki bircok arkadaslar bilirler benim mavisim var.
2. kediyi düsünüyordum ama cok baska planlarim vardi.

Fakat Türkiye´de esim cocuklarin elinden bir yavru kedi kurtardi, o yavru kediyi normal sagligina kavusturmak icin 2-3 gün cabaladik sonunda basardik ama bu yavru kediden vazgecemedik ve yanimiza almanya´ya getirdik.

Neyse bizim simdi 2. bir kedimiz var, adini tosunpasa koyduk ama kisaca pasa diyoruz

Ikinci kedide alistirma süresini arkadaslarin yazisindan okumus, biracikda olsun tecrübe sahibi olmusdum.

Fakat mavis yavru pasa´nin oldugu odanin kapisinin önüne gidip uzun uzun miyavliyor, pasada miyavliyor.
Mavis bunu inatla hala yapiyor kapiyi acmaya korkuyoruz cünkü bir ters darbe yavruyu öldürür korkusu tasiyoruz.
Inanilmaz minik birsey

Birde pasa odanin kapisinin önünden ayrilmiyor mavisde o kapinin diger yüzünde nöbet tutuyor.
Bizler odaya girip cikarken stres icinde kaliyoruz

Ne yapmaliyiz?
Normalde bir araya getirmenin yavas yavas olmasi gerekdigini okumusdum ama bizimkilerin kavusma sevdasi bu isi zorlastiriyor.

Kafam karisik, hakikaten kolay bir durum degilmis
Biraksam mavis yavruyu öldürebilirmi?

Yavrunun resminide ekliyorum arkadaslar, sizlerde fark edersiniz, cok minik bir kedi pasa, zarar görmesinden endise ediyorum, bir anlik boslukdan faydalanip mavis yavruya ulasabilir diye korku icindeyim...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-13, 10:07   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: 2. kedi

Elif hanım, çok sevindim 2. kediyi almanıza çok tatlı bir meleziniz var, uzun ömürler diliyorum.

kapıyı açsanız Maviş miniği öldürmez. kediler birbirlerine öldürücü darbelerle vurmazlar ama dediğiniz gibi 2. kediniz çok ufak olduğu için ciddi yaralanmalar olabilir. bu yüzden Maviş'in tırnaklarını kesebilirsiniz. Maviş'in tasması var diye hatırlıyorum, onu takıp tutarak kapıyı açabilirsiniz. bir kez mutlaka karşılaştırın. kapının önünde bağırmasının sebebi, içinde ne olduğunu merak etmesinden kaynaklanıyor. yani saldırabilir de, saldırmayabilir de.. öncelikle 1 kez tedbirli bir şekilde karşılaştırın ki ne olduğunu görsün. tepkilerinin şiddetine göre aşamalı alıştırırsınız.

ilk karşılaştıklarında kediler hemen saldırmaz. önce tıslar, geri çekilir, koklayıp ne olduğunu anlamaya çalışır ve pati atar. sonrasında düşman olduğuna kanaat getirirse saldırır. ancak bu geri çekilme esnasında Maviş'i kucağınıza almanız ve ortamdan uzaklaştırmanız mümkün olmaz. muhtemelen o korkuyla sizi de tırmalar. yavruyu tutmanız dolayısıyla daha kolay. Maviş'e de eğer alışıksa tasma takın, tasmadan tutun. alışık değilse yalnızca yavruyu tutmaya odaklanın ama asla kucağınızda göstermeyin Maviş'e. bir de altına girebilecekleri, arkasına kaçabilecekleri yerler olmayan bir odada karşılaştırın. ikisi de oraya girip birbirlerine saldırırlarsa yapacak hiçbir şeyiniz kalmaz. ayrıca kapıyı açıp karşılaştırmadan önce miniği taşıma kafesine koyup Maviş'e göstererek Maviş'in tepkilerini ölçmenizi öneririm. kolaylıklar diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-13, 18:54   #3

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Cok tesekkür ederim, dedigin gibi yapicam simdi, tasima kabina koyucam pasayi, mavisin tepkisine bakicam.

Dün pasa kuma kakasini yaparken arka ayagini üzerine basdi, bende islak mendille temizlemek icin kucagima aldim ama yaramaz biraz hareketli silmeye calisirken koluma falan bulastirdi

Ellerimi yikadim oturma odasina koltuga oturdum, mavis geldi kolumu kokladi ama cok dikkatli bir sekilde.
SOnrada kolumu yalamaya basladi ki asla benim kolumu yalamamisdir.
Benim tahminim koluma birsey bulasmissa, benim fark edemedigim kücüklükde birsey, mavis onu kokusundan buldu.
SOnrada yalayarak temizledi, ben ozaman dedim acaba yavruyuda yalayip sahiplenme olasiligi olabilirmi diye.
Hani pasaya ait birseyi yalayip temizliyorsa, belkide annelik icgüdüsü güclü bir kedidir ve pasayi hemen sahiplenir.

Insallah düsündügüm gibi cikar, ama mavis kizim inanilmaz büyüdü, kimse ona 1 yasinda diyemez, erkek kedi gibi görünüyor iri yari bir kedi.
Pasa tersine minicik birsey.

Bakalim artik, pasayi tasima kabina koyucam bakicam mavis ne yapiyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 00:06   #4

Ankara
gzdeternal Çevrimdışı

bende 2. kediyi aldım fakat birbirlerine hala alışamadılar =( sizinkinin tepkisi ne oldu çok merak ediyorum bizimle de paylaşabilir misiniz =)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 01:20   #5

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

öncelikle maşallah, çok şekermiş ikinci kediyi almanız çok güzel, bu şekilde almanız daha da güzel. bende kendi deneyimimi anlatmak istiyorum:
ben "acaba badem ikinci kediye ne tepki verir" diye düşünüyordum çoktandır. geçenlerde bir arkadaşımı erkek iran kedisiyle beraber eve davet ettim. önce bademi kafese koydum. sonra kafeste olan iran kedisinin yanaklarına kağıt havlu sürttüm. o kağıt havluyuda alıp badem'e getirdim ve 5 dakika boyunca sadece kokladı. sonra misafir kediyle badem' i aynı odaya koyduk kafesle beraber. badem bir anda irkildi, kabardı. misafir ise gayet rahattı. önce badem'in kafesini açtım, çıkmadı. sonra da mama getirdim, ikisinin önüne ayrı kaplarda koydum ilgilerini çeksin diye. misafir kedinin kafesini açtım. badem mama yiyordu, bir anda ona odaklandı. misafir ise hiç tepkisiz odayı dolaşmaya başladı. biraz zaman geçti tıslamalarla, genellikle hırlamalarla... badem bir köşeye çekildi. misafir ona yaklaştıkça badem hırladı. en sonunda burun buruna koklaştılar. her şey normal gidiyordu, misafir kedi kafasını bir anda kaldırınca badem'de suratına hafif bir tokat attı sonra misafir kedi dibinden çekilip biraz yakınında yuvarlanmaya başladı. misafir hep sakindi ama badem pek sakinleşemedi. ama misafir gitmeden önce biraz uyuya kaldı yani eğer aynı evde yaşasalardı kesinlikle çok iyi anlaşıcaklardı. erkek kedilerin birbirleriyle anlaşmaları çok zordur. bence hemcins olmadıkları için maviş ve paşa çok güzel anlaşacaklardır.

bunlarda ikisinin fotoğrafları

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 18:15   #6

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Insallah dediginiz gibi olur cok iyi anlasirlar.

Dün tasima kabina koyup mavisin yakinina koydum pasa´yi, önce bayagi bir dikkatle bakdi, pasa hic kipirdamiyordu, sonra pasa hareket edince bizim kiz bir kihladi ki biz bile korkduk.
Cok yüksek bir sesle kihlayip tisliyor. Gözleri kocaman oldu, sanki korkunc birsey görmüs gibi.

Kizim meltem elini uzatti mavise, onada kihladi dedim kimse dokunmasin mavise cünkü tirmalama ihtimali cok yüksek.
Hic dokunmadik üzerinede gitmedik, pasayi aldim yine odasina götürdüm.

Mavisde kizimin yataginin altina girdi bir müddet cikmadi.

Aksamda pasanin bulundugu odanin önüne geldi mavis, kapi altindan bakmaya calisiyordu.
Odanin icindeki kizima dedim pasayi kapinin önüne getir diye, pasa kapinin önüne geldiginde, mavis yine yüksek sesle kihladi.
Arada kapi olmasina ragmen mavis cok sinirlendi.

Bugün petshopa gittim ve kedileri stres altindayken rahatlatan, (pirize takilan) bir koku aldim.

Korkularini azaltiyormus, ve relax olmalarini sagliyormus.
Onu bu aksam deniycem.

Hem pasa hem mavis relax olurlarsa belki daha rahat birbirlerine alisirlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 18:36   #7

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

umarım o aldığınız koku işe yarar. bana göre zamanla alışacaklar. ilk temaslarında ne yapacağını bilemediği için öyle yapmıştır. bence her gün yada günde 2 kez paşa'yı maviş'in yanına getirin kafes ile, sonrada sürekli maviş'i şımartın. ödüller vere vere paşa'yı yanına yaklaştırın. yani tehtid olarak algılamamalı. asla paşa'yı maviş'in yanında sevmeyin. birde paşa'yı maviş'in bir oyuncağı ile oynatın, oyuncağı alıp maviş'i de oynatın. kokusuna alışsın. onun kokusunu her yerde fark etsin. evin sadece ona ait olmadığını anlayacaktır diye düşünüyorum, bol şans
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 19:04   #8

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Tesekkür ederim. Sansa ihtiyacimiz var hakikaten

Mavisin oyuncaklariyla oynuyor pasa, heryerde pasanin kokusu var.
Mavis kizimin odasinda uyudugunda kapiyi kapatip pasayi serbest birakiyoruz, tek bir odaya hapis olmasi canimi SIKIYOR cünkü.

Pasa salonu, mutfagi koridoru bizim yatak odalarini tek tek geziyor. Tabi gezdiginde hep mavisin esyalariyla karsilasiyor. Oyuncaklariyla oynuyor

Hatta mavisin devirdaim yapan su kabindanda bol bol su iciyor.
Ilerde ikiside ayni yerden icerler insallah, simdilik tabakda iciyor suyunu.

Mavisi simartmaya gelince, tüm ilgimiz mavisde, sanki pasa gelince mavisin üzerine daha bir düser olduk.
Hani ilk gözagrisi derler ya! öyle birsey.

Öpücük manyagi yaptik mavisi, küsecek diye aklimiz cikiyor.
Oda bu durumdan cok memnun, hic ses cikarmadan sirtinin üstüne yatip, mest oluyor

Ama evde tam bir köse kapmaca var, pasa bizim yatak odasinda uyuyor gece, mavis geri kalan tüm oadalarda rahat rahat (herzaman ki gibi) dolasiyor, pasayi sabahlari oglumun odasina koyuyoruz mavis bu sefer oglumun odasindan haric her odada geziyor.

Birde bir fosforlu kagit´a yazi yazdik, "PASA BU ODADADIR" diye Hangi odadaysa kapiya asiyoruz.
Hani olurya dikkatsizce acariz, birden cikip mavisin yanina atar kendini diye.

Hele ben pasayi hangi odaya götürüyorsam, tuvalatini yemegini yatagini, battaniyesini oyuncagini götürücem diye, kostur kostur bir hal oluyorum

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 19:13   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

umarım alışır. sakın acele etmeyin. alışma durumu geç olanlarda genelde aceleden kaynaklanıyor. ters bir hamle olursa ikisi de korkar ve daha da uzaklaşırlar birbirlerinden. 1 hafta kadar göstermeyin hiç, kapı altından koklaşsınlar. ilk tepkisini tarttınız nasılsa. 1 hafta sonra ufaktan göstermeye başlarsınız. bir evin bir kızı olduğu için alışması çok çabuk olmaz diye tahmin ediyorum. dişi kediler daha çok sahipleniyorlar evlerini, bu yüzden tepkileri de daha sert oluyor. Sufle'nin açmış olduğu konunun da çok yardımı olur size, orada fazlasıyla ayrıntılıydı bir süre sıkıntısını çekeceksiniz ama sonrasında emin olun değdiğini göreceksiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-13, 19:27   #10

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Suflenin acdigi konuyu kelimesi kelimesine hatirliyorum desem yalan olmaz.
Cok dikkatimi cekmisdi, takip etmisdim, ayni seyi bukadar kisa sürede yasayacagimi tahmin edemezdim.

Hic acelem yok aslinda, sadece tek korkum, cocuklarimin bir anlik bosluguna denk gelip karsilasmalari ve pasanin yaralanmasi.

Ben esimle alisverise falan gittigimde evde cocuklar oluyor ve onlar benim kadar dikkatli degiller.
Cok uyariyorum ama yinede aklim evde kaliyor, tedirgin alisveris yaptigimdan bircok seyi almadan geri geliyorum, hemen eve gideyim piskolojisi yüzünden, kafam dalgin oluyor.

Esimle haftasonlari sinemaya yada bir etkinlige gideriz cogunlukla, simdi hicbiryere gitmek istemiyorum bu durum bir rahatliga kavusmadan ben kafami baska birseye veremem biliyorum.

Acele etmeyecegim elbette, ikisininde hem sagligi hem piskolojileri benim icin cok önemli.

Sabirla bekliycem 3 hafta verdim kendimce, 3 haftaya hersey rayina oturmus olacak diye umut ediyorum.
Insallah hersey yolunda gider.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 20:56   #11

gokhaname Çevrimdışı

merak ettim almanyaya getirişinizde kuduz aşısı zorunluluğu ve karantina ile karşılaşmadınızmı? almanya direk kediyi kabul etti yani öylemi?kedinizle mutluluklar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-13, 21:39   #12

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

O konuya hic girmek istemiyorum aslinda.
Almanya insanin canini burnuna getirene kadar sorguluyor
Bizde cok stres yasadik ama bir tanidigi araya sokduk böylece sokabildik.
Bu tanidik esimin uzakdan akrabasinin kayinpeteri, bu adam almanyada milletvekili.
Kimseye minnet etmeyi sevmem, esimde sevmez, ama bu seferlik pasam icin buna mecbur kaldim insallah bir daha böyle birseyi yasamam.
Almanlar ona muhtac oldugunuzu bilirlerse, bu durumu kullanmayi cok severler. Ben bosuna onlardan nefret etmiyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları