Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 06-02-15, 02:32   #1

hilaltugce Çevrimdışı
Varsayılan Yeni kedi sahibiyim. Yardımcı olur musunuz :)

Merhaba,
1 hafta önce bir tane British Shorthair yavru kedi sahibi olduk. 2 buçuk aylık şu anda. Ancak ilk kez bir kedi sahibi oluyorum ve yapı olarak da cok kaygılı ve endiseliyim o yüzden aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum Kedimi petshoptan aldım, her ne kadar bu cins için sahiplendirmeyi çok araştırsam da maalesef hiç bedava veren ve sahiplendiren bulamadım. Petshoptan aldık ve hepimiz çok üzerine düstük. birkaç gün istedi diye çok az yogurt verdik. Koktu diye çok az sucuk filan verdik. Yaş mama verdik kuru mamanın yanında. Ancak ishal gòrdük ve hemen acil veterinere götürdük gece. Testlerini yaptılar tüm parazitleri negatif cikti. Yani viral ve paraziter bir durum yoktu. İlaclarını verdiler ve simdi daha iyi. Sadece kuru mama veriyoruz ve haftada bir filan royal canin yaş mama ile karistirip veriyoruz. Ama ilk kedimiz oldugu icin herkes fazla ilgilendi, sımardı sanirim ne yemek pisse mutfakta ayaklarimizin dibinde aglar gibi miyavlıyor. vermiyoruz ama dayanamıyoruz da öyle istemesine Ne yapmalıyız ? Öyle miyavladığında kendi mamasına götürüyoruz ama onu yemiyor beyefendi. Açlığından ziyade şımarıklıktan yapıyor gibi sanki
Bunun dışında baya uyuyor Uyanıyor, biraz oynuyor zıplıyor kendini sevdiriyor yemek yiyor ve yine uyuyor. İki uyku arasında maksimum 1 saat filan uyanık kalıyor
Ücüncü soru olarak da arabayı hiç sevmiyor. Simdi ilacları icin veterinere götürmek zorundayım ama hep kutusunda salya akıtıyor ve eve gelince de bir kere kusuyor. Bunun için bir öneriniz var mı
Bir de ben cok tedirgin biriyim yapı olarak. Parazit asılarını filan yaptirdik. Kontrollerini yaptırıyoruz. Doktoru genel durumu gayet iyi diyor. Ama ben yine de bir sey olursa diye hep endiseliyim. Bu ilk kedinin etkisi midir? Zamanla geçer mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-15, 03:45   #2

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yeni kedi sahibiyim. Yardımcı olur musunuz :)

Merhabalar kedisinizle musmutlu olursunuz umarim ben her konuda size yardimci olamicam ama birazcik soyleyeyim onlarin mutfak meraklari sanirim gercekten sadece meraktan mesela yogurt veriyorsaniz light kullanin light ton baligi verebilirsiniz ama tabi genelde kuru mama ben iyice haslanmis yumurtayi da denedim ama pek yuzune bakmadi oglum bi de sık sık olmasa da 2 haftada 2-3 kez tavuk haslayip veriyorum ve suyuna ayrica ekmek dogruyorum oyle mutfakta ayagimin altinda dolastikca da ekmek ici veriyorum biraz oynuyor biraz yiyor ve meraki geciyor ama benim oglum sokak kedisi oldugu icin zaten ekmege biraz alisikti sizin yavrunuzu bilemicem o konuda yas mama tercihiniz okudugum yazilara gore guzel sadece ben cok sucuk salam vari seyler vermiyorum parazitle ugrasmasin yavrum diye yavru kedisler zaten gunun cogunu uyuyarak geciriyorlar ve uyanik olduklari zamanlar az ama umarim yavrusunuzla sorunsuz uzun yillar gecirirsiniz yardimci olabilmisimdir umarim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-15, 23:32   #3

sanon Çevrimdışı

Merhaba,

Yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim kedinize ve size.

Çok fazla insanın kedi besliyor olması bunu içimizden geldiği gibi yapabileceğimiz anlamına gelmiyor. Kediler insanlardan oldukça farklı canlılar. Onların doğasına dair ne bildiğimizi ve bu bilgilerin de ne kadar güvenilir olduğunu sorguladığımızda daha önce kedi tecrübesi olmayan insanlar olarak aslında hiçbir şey bilmediğimizin farkına varırız. Siz de bence ilk tecrübelerinizle kendinize bunu çok iyi kanıtlamışsınız. (Sucuk vermek) Şanslısınız ki daha ciddi bir şeyler olmamış.

Temel olarak kediyle nasıl yaşanacağını öğrenmek istiyorsanız (beslenme ve tüm diğer konular) araştırıp bu konuda iyi kitaplar, siteler (forum değil; profesyonellerce hazırlanmış bilgilendirici siteler), belgeseller bulun... Forumlardan derinlemesine doğru bilgi bulamazsınız; bulsanız da başka çöp bilgilerle karışık olarak önünüze gelir; ayıramazsınız. Doğru diye yaptığınız şey kediniz için sıkıntılı hatta ölümcül durumlara yol açabilir. Mesela sucuk vermekle büyük bir yanlış yapmışsınız daha baştan. Soğan, sarımsak, üzüm, kuru üzüm kesinlikle verilmemesi gerekenler arasında. (Başka şeyler de var...)

Özetle insan üzerinden düşünüp kedinize ne yapacağınızı buna göre belirlemeyin. Kedi bambaşka bir tür. Bu türün doğasını öğrenmeye ve ona mümkün olduğunca doğasına uygun koşulları (beslenme, barınma, iletişim) sunmaya çalışın. Hem kedi için hem sizin için daha keyifli ve sağlıklı bir deneyim olacağından emin olabilirsiniz. Bunun için de birincil olarak sağlam kaynaklardan bilgi almanız gerekiyor. Şu anda deneme yanılmayla gidiyor olabilirsiniz ama önünüzdekinin, doğasını pek de bilmediğiniz bir canlı olduğunu ve insana göre akıl yürütmeler sonucunda hastalanabileceğini, ölebileceğini unutmayın bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-15, 00:22   #4

hilaltugce Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için öncelikle evet sucukla hata yaptığımızı fark ettik hemen kestik zaten. Acil ve hemen veteriner yardımı aldıgımız için, ishali kesildi. Kuru mama ve ara ara yaş mama ile devam ediyoruz. Bir iki şey daha soracağım. Kontil diye bir ilaç da verdi doktoru. Ama onun tadını hiç beğenmiyor. sonrasında baya bir süre (6-7 saat) ağzının tadı bozuk olduğu için sanırım bir şey yemiyor normal midir? Bir de araba yolculuklarından sonra fazlaca uyumaları, sersemlemeleri normal midir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-15, 01:13   #5

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

hilaltugce tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için öncelikle evet sucukla hata yaptığımızı fark ettik hemen kestik zaten. Acil ve hemen veteriner yardımı aldıgımız için, ishali kesildi. Kuru mama ve ara ara yaş mama ile devam ediyoruz. Bir iki şey daha soracağım. Kontil diye bir ilaç da verdi doktoru. Ama onun tadını hiç beğenmiyor. sonrasında baya bir süre (6-7 saat) ağzının tadı bozuk olduğu için sanırım bir şey yemiyor normal midir? Bir de araba yolculuklarından sonra fazlaca uyumaları, sersemlemeleri normal midir
Arabaya biner binmez uyuyor benim oglum tabi indikten sonra da ama arabayla nereye gittiginize bagli zaten kediler genelde (simdiye kadar 3 kedim oldu onlari genelliyorum) asidan sonra uyuyorlar uzun uzun hele de yavruyken agir geliyor galiba biraz. İlaci yas mama ile vermenii onermedi mi doktor? O nasil bir ilac bilmiyorum ama yas mama ile karistirirsaniz tabi az miktar bir yas mama ile hem ilacini alir hemde yemeksiz kalmaz ama bunu veterinerinize bir sorun tabi yine de kullanabilirmiyiz yas mamayla diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-15, 05:14   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
Zeusum Çevrimdışı

Merhaba,
1 hafta önce bir tane British Shorthair yavru kedi sahibi olduk. 2 buçuk aylık şu anda. Ancak ilk kez bir kedi sahibi oluyorum ve yapı olarak da cok kaygılı ve endiseliyim o yüzden aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum Kedimi petshoptan aldım, her ne kadar bu cins için sahiplendirmeyi çok araştırsam da maalesef hiç bedava veren ve sahiplendiren bulamadım. Petshoptan aldık ve hepimiz çok üzerine düstük. birkaç gün istedi diye çok az yogurt verdik. Koktu diye çok az sucuk filan verdik. Yaş mama verdik kuru mamanın yanında. Ancak ishal gòrdük ve hemen acil veterinere götürdük gece. Testlerini yaptılar tüm parazitleri negatif cikti. Yani viral ve paraziter bir durum yoktu. İlaclarını verdiler ve simdi daha iyi. Sadece kuru mama veriyoruz ve haftada bir filan royal canin yaş mama ile karistirip veriyoruz. Ama ilk kedimiz oldugu icin herkes fazla ilgilendi, sımardı sanirim ne yemek pisse mutfakta ayaklarimizin dibinde aglar gibi miyavlıyor. vermiyoruz ama dayanamıyoruz da öyle istemesine Ne yapmalıyız ? Öyle miyavladığında kendi mamasına götürüyoruz ama onu yemiyor beyefendi. Açlığından ziyade şımarıklıktan yapıyor gibi sanki
Bunun dışında baya uyuyor Uyanıyor, biraz oynuyor zıplıyor kendini sevdiriyor yemek yiyor ve yine uyuyor. İki uyku arasında maksimum 1 saat filan uyanık kalıyor
Ücüncü soru olarak da arabayı hiç sevmiyor. Simdi ilacları icin veterinere götürmek zorundayım ama hep kutusunda salya akıtıyor ve eve gelince de bir kere kusuyor. Bunun için bir öneriniz var mı
Bir de ben cok tedirgin biriyim yapı olarak. Parazit asılarını filan yaptirdik. Kontrollerini yaptırıyoruz. Doktoru genel durumu gayet iyi diyor. Ama ben yine de bir sey olursa diye hep endiseliyim. Bu ilk kedinin etkisi midir? Zamanla geçer mi ?
Merhaba ben de yeni kedi sahibiyim maksimum 25 gun oldu Zeus'u sahipleneli ama yillardir bizimleymis gibi cok alistik mutfaga sokmuyoruz ve evet o da yemek kokulari alinca duygu somurusu yapiyor kafasini yana egiyor bebek gibi miyavliyor ben de nasil rol yaptigini keyifle izliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-15, 13:18   #7

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Merhaba,
Merhaba, ben de öncelikle kedinizle mutluluklar diyorum Keşke imkan olsaydı da petshoptan almasaydınız. Yoğurdu her akşam bir tatlı kaşığı olacak şekilde verebilirsiniz. Sucuk zararlıdır kediler için, iç parazite neden olabilir lütfen dikkat edin ve bir daha vermeyin. Biliyorum çok meraklılar bizim minik de bu sabah yerde bıraktığımız ve içinde sucuk pişirdiğimiz tencereyi yalıyordu hemen aldık önünden Yaş mamayı her gün verdiyseniz ishal yapabilir, evet. Ben hep üç günde bir verilmesini uygun buluyorum. Kuru mamayla yaş mamayı karıştırarak vermeyin Zararlı.
Islak mama olarak royal canin yerine gimpet ve animonda carny ocean öneririm.Kedilerin mutfakta pişen yemeklere takıntısı var evet Eğer et tavuk balık pişiyorsa ucundan azıcık ama bir lokma yani tadımlık sadece verebilirsiniz. Uyuması çok normal, yavru daha Dış parazit ve varsa iç parazit damlası veya hapını veterinerden Alıp zamanı geldiğinde kendiniz evde uygulayabilirsiniz. Veteriner nasıl yapacağınızı gösterir zaten Veterinere zamanında gittiğiniz zaman birşey olacağını sanmıyorum, rahat olun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-15, 13:21   #8

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Ilacı ishal için mi verdi? Arabada başı Dönüyor midesi bulanıyor olabilir ama umarım ciddi birşeyi yoktur siz yine de veterinerinize bir sorun Aslında veterinerde yapılan aşıyla da alakalı. Yani örneğin karma aşısı oldu eve geldiğinde halsiz olması çok normal.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-15, 11:13   #9

hilaltugce Çevrimdışı

Evet veterinere hemen gittik Tüm parazit aşıları yapıldı, ishali için de tedavi gördü. Şu an gayet sağlıklı maaşallah Cumartesi günü genel bir kontrol yapılacak ve diğer aşı programlarına başlanacak Çok şımarık ama çok da sevimli bir hale geldi Kediyle evde yapabilir miyiz derken şimdi kedi olmadan önce ne yapıyorduk diyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları