Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 24-06-15, 21:05   #1

Ankara
ipekssaa Çevrimdışı
Varsayılan Yaş mama sorunu

11 aylık bir İran kedim var, geçen hafta kedi sahibi bir arkadaşımla konuşurken bir yanlışımı farkettim. Ben her gün düzenli olarak kızıma yaş mama veriyorum, hani şu 85 gr. olanlardan bir mamayı 2 günde yiyor. Aslında haftada 1 kutu vermeye başlamıştım, ama benim evde olmadığım dönem annemi kandırmış ve her gün yaş mama yer hale gelmiş kedim. Kilosu yaşına göre normal sanırım ama ilerde hastalıklar karşımıza çıkacak diye çok korkuyorum. Siz ne sıklıkla yaş mama veriyorsunuz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-15, 23:18   #2

skayaci üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
skayaci Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yaş mama sorunu

Haftada 1 veriyorum oda kıyamadığım için vetimiz hiç verme diyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-15, 02:37   #3

sanon Şu anda çevrimiçi

Bu konu alengirli. Kedinin kesinlikle kuru mama yememesi gerektiğini, sadece yaş mamayla ve hatta ham etle beslenmesi gerektiğini savunanlar da var. (Kuru mamanın en önemli konulardan olan su alımı açısından çok büyük bir facia olduğu biliniyor. Kuru mamayla beslenen kediler almaları gereken miktarda suyu alamıyorlar. Bunun sonucunda özellikle ileriki yaşlarda birçok ciddi sağlık sorunuyla karşılaşabiliyorlar. Unutmayın kediler doğada "yaş mama" yiyor sadece. ) Çoğunluk kuru mamayla besliyor ve vet.ler tavsiye ediyor diye bunun hemen en doğru şey olduğunu düşünmeyin. Vet'ler şirketlerin fazlasıyla etkisinde... İyice araştırın ve ona göre karar verin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-15, 09:13   #4

skayaci üyesinin avatarı

skayaci Çevrimdışı

İyide yaş mamalarda aynı şirketlerin.
Kedisinin su içmesinde sorun yoksa ki benim kedim maşallah lokur lokur su içer, kuru mamada yaş mamanınki kadar sıkıntı olmaz bence.
Kendi vetim kuru mama satarken aynı markaların yaş maması dahil hiçbir yaşmamayı satmıyor,uzun vadede sürekli kullanımda yaş mamanın kanser riski çok yüksek diyor o yüzdende satmadığını söylüyor.

İşi maliyete vuracak olursak yine yaş mama dahalı pahalıya geliyor ticari kaygı duyan bir vet yaş mama önerir bence.
Örnek ben hills kuru mama alıyorum 2,5kg 60 liraya 1 ay gidiyor kedim günlük 90-110 gr arası tüketiyor.
Hills yaş mama 85 gram fiyatı 3.600 aylık tüketime vurursak 105 liraya falan denk gelir , doymazda yani 85gr mamayla yaş mama verdiğim pazar günleri birde kuru mama vermek zorunda kalıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-15, 13:17   #5

lulajale Şu anda çevrimiçi

Mama miktarını azaltın birde yavaş yavaş kuru mamaya geçmesini sağlayın bence
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-15, 13:28   #6

Ankara
ipekssaa Çevrimdışı

Yaş mamayı vermiyorum şimdilik haftada 1 kez vermek en uygunu sanırım günlük 90-100 gr da kuru mama tüketiyordu zaten artık bol bol kuru mama yer 55357;56836;55357;56836;55357;56836;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-15, 17:23   #7

papatyakokulukedi Çevrimdışı

Ben yaş mamayı küçük parçalar halinde veriyorum.Bir kere alıyorum onun 1/3'ünü öğün değil de atıştırmalık gibi veriyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-15, 18:10   #8

Antalya
Cjxx Çevrimdışı

Ben haftada 2-3 kere veriyorum.Kuru mamanın yanında kesinlikle taze su bulundurulmalı.Sadece kuru mamaya beslerseniz kedinizin bağırsakları açısından kötü olacaktır.Haftada 2 en ideal sayı ama bazen iyi Şeyler yaptığında veya beni kandırdığında 3 veriyorum Ama en iyisi kuru mamaya YAŞ mamanın 3/1ini karıştırarak vermek.Kedinin günlük tüm ihtiyaçlarını Karşılar.Bazen sırf YAŞ mama da verebilirsiniz ama kuru mamaya karıştırmak en iyisi.Bence öyle yapın.Benim yapmama sebebim YAŞ mamayı masada bölemeden yada biraz koyamadan kafasını daldırmış veya hepsini Çoktan yemiş olması
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-15, 23:03   #9

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Yaş mama yerine evinizde ona özel et hazırlama imkanınız daha doğrusu vaktiniz varsa daha iyi olacaktır. Benim vaktim olmadığında mecburen hergün yaş mama veriyorduk ama Karaciğer enzimlerinin çok az yüksek çıkması dışında bir sorunumuz olmadı. Kaka düzgündü hatta idrar ph'mız da düzeldi. Kesinlikle kediye hergün kuru mama vermek hem haksızlık hem de sağlıksız... Imkanı olan et balık haşlasın pişirsin yedirsin mutlaka. Tavuk ciğeri mesela çok uygun fiyatlı biraz haşlayıp içine de Mısır unu koyulduğunda ishal de yapmaz, maksat su aldırmak...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-15, 19:14   #10

sanon Şu anda çevrimiçi

skayaci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İyide yaş mamalarda aynı şirketlerin.
Kedisinin su içmesinde sorun yoksa ki benim kedim maşallah lokur lokur su içer, kuru mamada yaş mamanınki kadar sıkıntı olmaz bence.
Kendi vetim kuru mama satarken aynı markaların yaş maması dahil hiçbir yaşmamayı satmıyor,uzun vadede sürekli kullanımda yaş mamanın kanser riski çok yüksek diyor o yüzdende satmadığını söylüyor.

İşi maliyete vuracak olursak yine yaş mama dahalı pahalıya geliyor ticari kaygı duyan bir vet yaş mama önerir bence.
Örnek ben hills kuru mama alıyorum 2,5kg 60 liraya 1 ay gidiyor kedim günlük 90-110 gr arası tüketiyor.
Hills yaş mama 85 gram fiyatı 3.600 aylık tüketime vurursak 105 liraya falan denk gelir , doymazda yani 85gr mamayla yaş mama verdiğim pazar günleri birde kuru mama vermek zorunda kalıyorum
Evde hazırlayacağınız bir yaş mama hiçbir şirketin değil...
Ayrıca birçok vet. o şirketlerin yaş mamalarını da satıyor ve tavsiye ediyor zaten. "Yarı kuru yarı yaş verin." diyen vet.ler var...
Kuru mama şu anda birçok ülkedeki hayvan bakan insanların genel maddi durumları göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin en çok kar edebileceği ürün grubunu oluştuyor. O yüzden onlar da stratejik olarak kuru mama etrafında -bence vet.leri de daha okuldan başlayarak uyuşturarak- çok pozitif bir algı oluşturabiliyorlar/oluşturdular. Maddi durumunuza göre kedinizin beslenmesine ne kadar yaş mama (kaliteli ürün ya da sizin uzman kaynaklı bir tarife dayanarak evde yaptığınız) katarsanız onun için o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Konunun daha etraflıca ele alındığı bir başlık açmıştım: ABD'li Bir Veterinerin Kuru Mama Görüşleri, Sorularım, Firmaların Cevapları

"benim kedim maşallah lokur lokur su içer" Bunu ölçmeden hiçbir şekilde bilemezsiniz. Benimki de lokur lokur içiyordu. Ölçünce, günlük içmesi gereken miktarın ancak yarısı kadar içtiğini gördüm. Daha ayrıntılı bilgi için şu başlığa göz atın isterseniz: Kedinizin vücuduna günde ne kadar su girmeli?

Özetle kuru mama veriyorsanız su konusuna özellikle dikkat edin. Az su alımı idrar yolu hastalıklarına yol açıyor. Onların kedinize ve size yaşatacağı sıkıntıyı, ayrıca size çıkaracağı çok daha ciddi düzeylerdeki vet. masraflarını da hesaba katın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-15, 23:25   #11

skayaci üyesinin avatarı

skayaci Çevrimdışı

Tabiki kedimin ne kadar su içtiğini biliyorum,ona göre konuşuyorum
Kilosu 3,9kg günlük 2 su bardağı yaklaşık 350-400ml ediyordur.
Yukarıdaki ilk yazınızda sadece yaş mama dediniz ,yaş mama diyince konserve mama gelir akla normal olarak ona göre yazdım bende, tabiki evde kendiniz mama hazırlayabiliyorsanız daha iyi olurr.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-15, 02:09   #12

sanon Şu anda çevrimiçi

Tabiki kedimin ne kadar su içtiğini biliyorum,ona göre konuşuyorum
Kilosu 3,9kg günlük 2 su bardağı yaklaşık 350-400ml ediyordur.
Yukarıdaki ilk yazınızda sadece yaş mama dediniz ,yaş mama diyince konserve mama gelir akla normal olarak ona göre yazdım bende, tabiki evde kendiniz mama hazırlayabiliyorsanız daha iyi olurr.
Valla kedinize helal olsun bu durumda. Normal içmesi gereken miktarın 1.5 katı civarında su içiyormuş...

Bu arada, konserve mamaların kanserojen olduğunu söylüyorsa vet.iniz bunu bi zahmet kanıtla desteklemeli. Yok sadece bazı markalarınki öyleyse, sağlıklı olanları söylemeli size. Bir de, kanserojen yaş ürün piyasaya sürebilen bir firmanın hiçbir ürününe prensip olarak güvenmemekte büyük fayda olabilir. En azından öyle söyleyen vet.'in bu firmanın ürünlerini satmaması gerekirdi bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-15, 09:10   #13

skayaci üyesinin avatarı

skayaci Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Valla kedinize helal olsun bu durumda. Normal içmesi gereken miktarın 1.5 katı civarında su içiyormuş...

Bu arada, konserve mamaların kanserojen olduğunu söylüyorsa vet.iniz bunu bi zahmet kanıtla desteklemeli. Yok sadece bazı markalarınki öyleyse, sağlıklı olanları söylemeli size. Bir de, kanserojen yaş ürün piyasaya sürebilen bir firmanın hiçbir ürününe prensip olarak güvenmemekte büyük fayda olabilir. En azından öyle söyleyen vet.'in bu firmanın ürünlerini satmaması gerekirdi bence...

Yukarda yazdığım yazıyı tam okumadınız sanırım...

"Kendi vetim kuru mama satarken aynı markaların yaş maması dahil hiçbir yaşmamayı satmıyor,uzun vadede sürekli kullanımda yaş mamanın kanser riski çok yüksek diyor o yüzdende satmadığını söylüyor."

Adam ne demiş hiçbir yaşmamayı önermiyorum demiş ki satmıyor hiçbirini. Ne yapsın şimdi sizin mantığınıza göre tüm yaş mamaları önermediği için kuru mamalarıda satmasın ?
Konserve gıdaların insanlar için bile kanser riski vardır zaten,doktorlar bunu söylüyor.Zaten kendiside yaş mama verdin kanser olur demiyor hergün yaşmama veriyorsanız uzun vadede kanser riski yüksektir diyor.

Kanıtı veteriner değil ben veriyim size.
Linkleri okursanız yaş mamanın sürekli ve uzun vadede kullanımında ağız kanseri riskini yükselttiğini görürsünüz,gayet bilimsel bir araştırmadır.

Tufts University School of Veterinary Medicine, USA
http://vet.sagepub.com/content/41/3/209.full

Buda benzer bir makale
http://oldmaidcatlady.blogspot.com.t...mous-cell.html

Bu konu en son " 04-07-15 " tarihinde saat 09:57 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-15, 05:19   #14

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Sonunda gerçek bir bilimsel makale, paylaşımlar için teşekkür ederim skayaci

Ben de sizin dediğinize katılıyorum, ayrıca kedinize bu kadar su içirdiğinize göre özel yaptığınız bşr şey var mı yoksa kendisi en başından beri hangi mamayı yerse yesin bu kadar çok içiyor muydu paylaşırsanız sevinirim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-15, 08:20   #15

sanon Şu anda çevrimiçi

Yukarda yazdığım yazıyı tam okumadınız sanırım...

"Kendi vetim kuru mama satarken aynı markaların yaş maması dahil hiçbir yaşmamayı satmıyor,uzun vadede sürekli kullanımda yaş mamanın kanser riski çok yüksek diyor o yüzdende satmadığını söylüyor."

Adam ne demiş hiçbir yaşmamayı önermiyorum demiş ki satmıyor hiçbirini. Ne yapsın şimdi sizin mantığınıza göre tüm yaş mamaları önermediği için kuru mamalarıda satmasın ?
Konserve gıdaların insanlar için bile kanser riski vardır zaten,doktorlar bunu söylüyor.Zaten kendiside yaş mama verdin kanser olur demiyor hergün yaşmama veriyorsanız uzun vadede kanser riski yüksektir diyor.

Kanıtı veteriner değil ben veriyim size.
Linkleri okursanız yaş mamanın sürekli ve uzun vadede kullanımında ağız kanseri riskini yükselttiğini görürsünüz,gayet bilimsel bir araştırmadır.

Tufts University School of Veterinary Medicine, USA
http://vet.sagepub.com/content/41/3/209.full

Buda benzer bir makale
Old Maid Cat Lady: Cancer in Cats: Oral Squamous Cell Carcinoma
(Bölük pörçük yazıyorum kusura bakmayın...)

Okudum, merak etmeyin...
Evet aynen öyle... Kanserojen (uzun vadede de olsa) ürün piyasaya süren (eğer bu konuda yeterince sağlam kanıt varsa ki size göre var) bir firmanın (hepsi de olabilir) diğer hiçbir ürününün de veterinerin muayenehanesinde işi yok. Veterinerin o firmaya kucak açmak yerine önce savaşması ve kanserojen olan ürünler düzeltilene kadar firmanın ipliğini pazara çıkaracak biçimde bir mücadele içinde olması gerekir. Bunu ne biçimde yapacağı kendisine kalmış... En kötü ihtimalle, o firmaların başka ürünlerini satarak destek olmayabilir ve hastalarını da özellikle bilgilendirir. Doktorlar nasıl sebze, meyve, süt, yumurta ve hatta ilaç satamıyorsa vetlerin de bu işlerin içinde bulunması en baştan feci şekilde yanlış zaten.

Yaş mama konusu...
Yaş mama diyince yaş mamaları anlıyoruz bence. Konserveler alt kümesidir. Poşetlerde (felix vb.), tetrapak benzeri kutularda (bozita vb.), teneke konservede ya da sizin evde ham et ağırlıklı olarak yapacağınız, özetle su oranı kedinin doğal avlarına benzer olan tüm mamalar yaş mamadır.

Amacım konserve mamanın ne derece kanserojen olduğunu tartışmak değildi, fark ettiyseniz. Daha genel ve temel bir konudan bahsediyorum: Toplam su alımıyla ilişkili olarak kuru mama vs. yaş mama... İkisinin de sağlığa zararlı olmayan biçimleri karşılaştırıldığında bu karşılaştırmanın galibinin yaş mama olması ihtimali çok daha yüksek...
Kedisini kuru mama ağırlıklı besleyenler özellikle dikkatli olmalı çünkü çoğu kedi bu yüzden -ne kadar taze su konursa konsun- alması gereken miktarda su alamıyor ve bu da gayet ciddi hatta ölümcül sağlık sorunlarının (alt idrar yolu hastalıkları ağırlıklı olarak) oluşma riskini çok arttırıyor...

"Kanıtı veteriner değil ben veriyim size.
Linkleri okursanız yaş mamanın sürekli ve uzun vadede kullanımında ağız kanseri riskini yükselttiğini görürsünüz,gayet bilimsel bir araştırmadır."

Verdiğiniz birinci linkteki çalışma P53 geni, çevresel sigara dumanı ve kedigil ağız kanseri ilişkisi üzerine ... İçinde bu konuda (konserve mama - ağız kanseri ilişkisi) bulguların olduğuna dair bir iki cümle (yaş mamalardan değil, spesifik olarak teneke konserveden bahsediyor bu arada) başka bir çalışmaya referansla geçiyor. (Konuyla asıl ilgili o araştırmayı da şu adresten görebilirsiniz: http://www.researchgate.net/profile/...33efd34266.pdf) Araştırmaya göre ağırlıklı olarak teneke konserveyle beslenen kedilerin kuruyla beslenen kedilere göre bu tip kansere yakalanma riski 3 kat fazlaymış...
12 yıl önce yapılmış bu araştırma (bu bilgileri onaylayan başka bir araştırma da yok bu konuda gördüğüm kadarıyla) bugün piyasadaki kaliteli konserve mamaların (diğer konserve olmayan yaş mamalar bir yana) kanserle ilişkisine dair ne kadar dayanak olur bilemiyorum... Gene de bir risk faktörü olarak hesaba katmakta ve ağız sağlığı açısından daha dikkatli olmakta fayda olabilir. (erken yakalandığında tedavi edilebilen bir hastalık)

Özetle, 12 yıl önce yapılan bir araştırmada teneke konserve mamayla ağız kanseri arasında belirlenen bir ilişkinin (neden olduğu belirlenmemiş yalnız; yani o günlerde üretilen konserve tenekelerindeki zararlı bir maddeden bile olabilir) kedileri kuru mama ağırlıklı beslemenin nedeni olamayacağını düşünüyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları