Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 24-09-11, 02:52   #1

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı
Thumbs down Ticari Mama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

MUTLAKA OKUYUN

* TİCARİ MAMALARINN HİÇBİRRİ ET İÇERMEZ:
Mamada en fazla bulunan madde içerikt en üst sırada yer alır, etiketteki eti en başa koyabilmek için taze eti baz alırlar oysaki et kaynatılıp kurutulunca miktarı çok çok az olacaaktır. Doğru rakamlar verebilmek için etide tahıllar gibi kurutulmuş olarak hesaplamaları gerekir. Etikette (chiken meal) yazanlara güvenin "meat by-product meal" veya "meat by product" yazıyorsa bu mama kemik unu,satakat,damar gibi işe yaramayan şeyler içerir.
Diğer bir hilede karbonhidratı (tahıl) içeriğe bölerek yazarlar örneğin 5kg mama ve 12kg pirinç içeren bir mama
1 Chiken meal (tavuk eti)
2 Ground rica
3 Rice bran
4 Rice gluten şeklinde yazarlar buda bizim mamada en çok tavuk eti olduğunu düşünmemizi sağlar
Etikette gördüğünüz "meat by product"un anlamı belirlenen hayvandan elde edilen herşey içerir örneğin, bu bir tavuksa tavuğun tüyleri,posası,dışkısı ayakları, gagası dahil. İnekte de aynı şekilde toynakları,boynuzu ve dışkısına kadar herşeyini kapsar ve bunlar etikette et olarak gösterilir.

*YAPILAN PİŞİRME İŞLEMİ ENZİMLERİN KAYBOLMASINA SEBEP OLUR:
Bakterileri öldürmek için pişirme işlemi 160 derecede gerçekleşir, bu da enzimlerin yok olmasına dolayısıyla köpek/kedinizin pankreasını bu enzimleri salgılaması için zorlanmasına sebep olur. Ticari mamalarda enzim olmadığı için pankreasa fazladan yük binecektir, kedi/köpek büyüdükçe pankreas yavaşlar ve bu da şeker hastalıklarına kapılarını açar.

*VETERİNER TAVSİYELERİ:
Veterinerlerin çoğu pet beslenmesi hakkında çok az bilgiye sahiplerdir, oysaki veterinerinizi bilgilendirenlerin mama şirketleri olduğunu biliyormuydunuz ? Veterinerlik fakültesinde pet nutrition hakkında detaylı bilgi alabilicekleri dersler aldıklarını düşünüyormusunuz ?
Karışık birşey değil tek yapmanız gereken mama içeriklerini bilinçli bir şekilde okumak. Bir çuval mamayı mal etmek ne kadardır sizce ? Ambalajı ile birlikte 10TL ki biz bunlara MİN 60TL/MAX 160TL ödemekteyiz.

*ISLAK MAMALAR PETİNİZİN ÖMRÜNÜ YARIYA İNDİRİR:
Bu mamaların toplanması için USA bir çalışma var ve devam etmekte. Bunların birçoğu zehirdir yumuşak ve nemli kalması aynı zamanda küflenmemesi için içerisine birçok kimyasal madde kullanılır ve daha da kötüsü bu maddelerin tadlarını bastırmak amaçlı şeker kullanılır. Anlicağınız petinizin içini dışına çevirir ve bu şeker alışkanlık yapar. Sonrada çevrenizden şunları duyarsınız. "- Köpeğim Fino konserve mamadan başka hiçbir şey yemiyor..."

*BİRCOK ŞİRKET ETHOXYQUIN KULLANMAYI BRAKTI:
Bir zamanlar tüm mamalarda olan koruyucu madde (ANTİOXİDANT) aslında (ETHOXYQUIN) yani plastik sabitleyici ve renk koruyucu bir maddedir. Brakın hergün hiç yenilmemesi gereken bir maddedir. Hatırlarsanız önceki yıllarda rengarenk, cıvıl cıvıl kedi/köpek mamaları mevcuttu işte ondan bahsediyorum. Ve bu madde ani ciğer iflaslarına, böbrek yetmezliğine, istenmeyen kalıcı renk değişimlerine, tümörlere sebep olan bir maddedir. Peki bunun gibi başka maddelerin de mama da bulunmadığından eminmisiniz ?
Petimizin mama kabını tıka basa tebeşir gibi kahve rengi sözde faydalı şeylerle doldurmamız nedenmi başladı ? Çünkü bu fikir bizim hayatımızı kolaylaştırdı doldur yesin, az ve sert kaka yapsın temizlemesi de kolay oldun. Ticari mamaların, petinizi kandırmak amaçlı üzerine hayvansal yağlar ve spreyler sıkılır, yoksa petleriniz o mamaların yüzlerine bile bakmazlardı!..
Tüylerinin parması için de aynı durum söz konusu, katılan tüy parlatıcı yağlar ve kimyasallar tarafından tüyler parlar, sağlıklı olduğundan değil.

*BAZI MARKALAR ALIŞKANLIK YAPMASI İÇİN ŞEKER KATIYOR:
Tabiyki içerikte şeker konulduğu yazılmıyor... kamış pekmezi (CANE MOLASSES), mısır şurubu (CORN SYRUP) gibi isimler veripte gizlemeye çalışıyorlar. Bunların kesinlikle petinizin tabağında yeri yok!!! Uzun vade de şeker hastalığı, diş çürüğü,obezlik yapacaktır. Oysaki kuru mamanın dişleri temizlediği söylenilir...
Hepimiz Amerikan mamalarının iyi olduğunu düşünüp onlara yöneliriz. Oysaki FDA yani Gıda Denetleme Kurumu insan gıdaları konusunda bile doğru düzgün çalışmıyor, kendi ülkelerindeki ve ürettikleri gıdalar bile birçok insanın obez olmasını sağlamıyor mu ? Bu titizliği kendileri için göstermezken petleriniz için mi göstericeklerini sanıyorsunuz ?

*TÜM MAMA ŞİRKETLERİ DIŞKI SERTLEŞTİRİCİ MADDELER KULLANIYOR:
Dışkıların sertleşmesi ve sindirilmemiş besinleri maskelemek amaçlı birçok kimyasal madde kullanılmakta. Tabi eğer ortada cıvık cıvık bir dışkı varsa kim alır kuru mama, etrafa bulaşmayan sert dışkıları toplayıp atmak varken.
Petinizin iç organlarını düşünün kakasını değil. Pişirdiğiniz yemeğe çimento katarmıydınız ? Pekiya talaş ? Fıstık kabuğuna ne dersiniz ? Malesef mama şirketleri saydığımın hepsini kullanıyor. İçerikteki isimleri ise "Sodium Bentonite, Powdered Cellulose, Beet Pulb, Tomato Pomace ve Ground Poanut Shells" Bunu katmalarındaki nedeni ise fiber kaynağı olarak açıklıyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-11, 15:06   #2

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ticari Mama Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

bugüne kadar gittiğim veterinerler proplan ve hillsi önerdiler.pro planın arkasında nestle gibi büyük firma varmış. hills en eski güvenilir mamaymış.dediklerine göre yıllarca araştırmalar sonucu kedimiz için neler ne miktarda gerekliyse belli oranlar da titizlikler ayarlıyorlarmış.tam ve dengeli beslenme sağlıyormuş biz o dengeyi kuramazmışız.kesinlikle sadece kuru mamayla beslememiz gerekirmiş söylediklerine göre.herşey kedilerin sağlığı içinmiş ben royal kullanıyorum.evet uzun zaman kullanılıyor bozulmuyor tüğlerinede iyi geliyor,tuvaletini düzene sokuyor diyordum.acaba neler neler varki bunları yapıyor.bizde iyi süper oldu kedim, hemde kolay ve zahmetsiz diyoruz.veterinerin söylediğine göre benim normal yemeklerle karşılayamayacağım malt,taurin vs varmış o yönleriyle övüyorlar mamayı.kızım ciğer bile yemiyor.oysaki tavuk ciğer hindi balık aldığımız mamalardan çok daha ucuz fiyatta satılıyor.işte pişir nasıl taze tutacaksın birsürü engel var.o tatlandırıcılardan aromalardan olmadan kedim et yemiyor.kuru mamaya çok bağımlı oldu ve obez.yaş mamlar zaten daha çok düşündürücü aylarca taze kalıyor o paketlerde.artık üşenmeden kendimmi hazırlasam diyorum.kış geliyor birçok yararlı sebzede çıkıyor.yoksa bu rezalet bir durum.kedisi sadece kuru mamayla beslenip uzun yıllar yaşayanlar varsa yazsın buraya lütfen.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-11, 15:27   #3

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

sana katılıyorum naughty, aynen benim kedim de ne ciğer ne de et yiyor, belki de ben güzel pişiremiyorumdur, bir de malesef çiğ seviyorlar, geçenlerde et doğrarken, gözle kaş arasında kocaman bir parçayı kaptığı gibi kaçtı ve anında indirdi mideye hayret ettim, çiğ yemesine kızdım ama nasibiymiş dedim artık, ama bir mutlu oldu göreceksin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-11, 16:27   #4

bihter furby üyesinin avatarı

Balıkesir
bihter furby Çevrimdışı

benimkiler o kadarına cesaret edemiyolar ama özellikle ciğere bayılıyolar.ciğ asla yedirmiyorum tabiki ama sadece tavuk etini ayda bir kere ciğ veriyorum.vetimiz öyle tavsiye etti.ciğere bütün kediler bayılır tabi kullanılan mamada bağımlılık yapan bir madde yoksa.haftada bir gün ciğerle beslenebilirmiş kediler bende öyle yapıyorum .fazlası tabiki zararlı ama haftada 1 gün ayıla bayıla ciğer yiyolar.suya koyup haşlıyorum o kadar başka hiçbişey koymuyorum tencereye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-11, 16:36   #5

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

sofy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sana katılıyorum naughty, aynen benim kedim de ne ciğer ne de et yiyor, belki de ben güzel pişiremiyorumdur, bir de malesef çiğ seviyorlar, geçenlerde et doğrarken, gözle kaş arasında kocaman bir parçayı kaptığı gibi kaçtı ve anında indirdi mideye hayret ettim, çiğ yemesine kızdım ama nasibiymiş dedim artık, ama bir mutlu oldu göreceksin
bende ciğer alıp eve geldiğimde poşete saldırdı. sevecek diye düşünmüştüm. hemen pişirdim hatta başımda bekledi.pişince verdim oralı olmadı 1 lokma yemedi hepsini sokaktaki kedilere götürdüm.onlar nasıl kaçıra kaçıra yiyorlar. çiğ yemek doğalarında var ama naparsın hasta olmalarından bende korkuyorum çiğ vermiyorum.çiğ et bulduklarında avlayıp taze taze yediklerini düşünüyorlar herhalde arada sinek avlayıp büyük mutlulukla yiyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-11, 12:42   #6

drum Çevrimdışı

Büyük kısmı doğru olsa da yazıda bazı kısımlar abartı olmuş örneğin yaş mama öldürür gibi... Yaş mamalar da sonuçta hazır gıda olduğu için ideal olan değil ama pakette o kadar süre beklemesini anormal karşılamamak lazım çünkü konserve, insan için olan pek çok gıdada olduğu gibi konserve yapılıp bir kaç yıl raf ömrü vardır. Kaliteli mamalar şahsen Türkiye'de satılanlar içinde bu gruba sadece Hill's'i alırım, şekeri farklı isimlerle mamalara basmıyor, Proplan ve Royal Canin almama sebebim zaten karbonhidrat yükünün fazla olması ve gdolu olmaları. Amerika'da üretilen mamalar Avrupa'da üretilenlere göre daha farklı denetimden geçtiği için içeriği farklı oluyor ve genelde gdolu oluyor.

Bahsi geçen powdered cellulose'a çimento benzetmesi yapılması komik olmuş çünkü bizim tükettiğimiz çoğu gıdada lif kaynağı olarak kullanılıyor. Yani toz haline getirilmiş selülozdan çok daha zararlı denebilecek şeyler içeriyor pet mamaları. Ama yaş mamanın öldürücü olduğu abartısına kesinlikle katılmıyorum. Veterinerlerin beslenme konusunda bir şey bilmediklerine ise tümüyle katılıyorum, hem üniversitede böyle bir ders ( ki bu zaten tek dersle olabilecek bir konu değil ) görmüyorlar hem de her veteriner kliniğinde belli markala mamaların satışı var...

Ek not: Çiğ et onlar için değil aslında bizim için zararlı aynı evde yaşayıp onların kumunu temizleyen biz olduğumuz için çiğ etle beslendikleri takdirde bizde ciddi hastalıklara sebebiyet veren mikroorganizmalar oluşabilir dışkılarında.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 01:31   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

İçeriği bilinçli bir şekidlde alındığında kuru mamanın bir zararı yok, ama bu kalite de bir mama da TR de yok.
Evet insanlr içinde konserve gıdalar üretilmekte ama hiçbirimiz bunun sağlıklı olduğunu nitelendiremeyiz, akabinde bir gıdanın hem yumuşak hem de nemli olup küflenmemesi, bunu destekleyen kimsal bileşenlerin olduğu ispatıdır.
EU'da artık birçok firma petler için özel ev yemekleri hizmeti vermekte. Keşke TRde olsa böyle bir seçenek. Sanırm sabah şirket arabaları ile ev ev gezerek pet sahiplerine, petlerin menülerini taktim ediyorlaar, çok mantıklı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 17:49   #8

Mırni Çevrimdışı

Orijen,blue buffalo,iams ulkemızde bulunan alınabılecek en kaliteli markalardır bence....
Türkiyede yok diye bişi yok yani...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 18:41   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

LÜTFEN ARAŞTIRIN VE İÇERİK OKUMA BİLGİSİ EDİNİN

Şu sıralar yapılan önerilerin ağırlıklı olarak Orijen-Acana gibi mamalar olması ve bunun dayanağının Petfoodanalysis.com gibi uydurma bir site olması üzerine bir kaç satır birşeyler paylaşmak istiyorum.
Öncelikle, bu iki mama aynı firmaya ait olup, aynı fabrikalarda üretilmektedir. Diğer yandan son zamanlarda yaptığım araştırmalar sonucunda, bu iki mamanın 2010 yılından(benim tespit edebildiğim kadarıyla) beri U.S Food and Drug Administration'a verdikleri numunelerde düzenli olarak SALMONELLA çıkmış olduğu, buna rağmen RECALL yani toplatma kararı alınmamış olduğuna dair şeyleri öğrendim.

Buyrun bahse konu linklerimiz ;

Import Refusal Report

Şuan için sadece Mayıs listesini paylaşıyorum. Tespit edebildiğim listelerde 2010 sonu, 2011 başlarıda var. Ancak oldukça uzun ve karışık listeler. Tatmin olmayan arkadaşlar ve tartışmanın seyrine göre paylaşım yapacağım.
Ve son olarak Diamond Pet Foods 2000'li yılların Amerikan mama firmalarından birisi. FDA sicili oldukça kabarık. Genel anlamıyla çok sorun yaşanmış ve tahlil sonuçları berbat bir firma.

Şuan için Taste Of Wild, farklı bir isimle yine Diamond Pet Foods tarafından üretilmekte. Bununla ilgili ise sayfalarca yazı webde mevcut olduğu gibi Diamond Pet Foods'un FDA listelemeleri berbat.

Umarım bu tip mamaları alan arkadaşlar ileride sorun yaşamayacaktır.

Not: FDA araştırmalarında firmalar mama isimleri yerine firma adlarıyla bulunabilmekte. Taste Of Wild, firma olarak isim verilmediğinden ve yaptığım araştırmalar sonucunda ise Diamond Pet Foods tarafından üretildiğinden dolayı bu bilgiyi geçme gerekliliği duyuyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 18:50   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

Bu arada elinde bu tip mamalar olanlar lütfen (verdiğim linkteki) barkod kodlarından orada bahsi geçen numaraları karşılaştırarak, bu tip sevkiyatlara sahip iseniz lütfen mamalarınızı en kısa sürede imha ediniz. Bugün ki durumlardan sonra Orijen-Acana-ToW benim için mama değil. Kuru ekmek daha faydalı olacaktır, çünkü salmonella insana bulaşabilen bir bakteri. Zararı ve tahribatı büyük olabilir. Özetle evime bana zararı olabilecek bir şeyi paketine 180TL veripte sokmam.

Ben her mama forumunda arkadaşlara söyledim " tartışalım ". Tartışmazsak doğru yolu bulamayız. Önemli olan fikirleri kabul ettirmek değil, önemli olan tartışma düşüncesine ulaşarak, doğruyu yanlışı bulabilmek.

Negatifliğim yok, yanlış anlaşılmasın. Gayet yapıcı bir başlık açtım tabi azcık laf sokmuş olabilirim O biraz göndermeydi eheh.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 19:23   #11

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

peki oxox senin önerebileceğin trdeki alınabilecek mamalar hangisi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 21:59   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

sofy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
peki oxox senin önerebileceğin trdeki alınabilecek mamalar hangisi?
ProPlan USA markası ve geçen zamanlarda da içeriğindeki GDO ile bunu apaçık ortaya sundu. Bende TR'deki mamalardan emin olamıyorum şu anda hepimiz petlerimizi kobay olarak kullanıyoruz. Ama ben yemeklerini haftalık bir diyet programı ile veriyorum.
Mesela Pazartesi günler. Balık,az miktarda havuç ve patates ve tekrar az miktarda pirinç ile balığı çok aaz haşlayıp veriyorum.
Salı günü kuru mama,
Çarşamba günü haşlanmış ciğer ve yine içinde (yumurta,hav.pat. ve pirinç bulunuyor)
Perşembe kuru mama
Cuma kırmızı etimiz var (sadece pirinç içerikli)
Cumartesi tekrar kuru mama
Pazar ise tavuk etimiz.(sade)
(Bunlar haşlarken asla içerisine kediler için zararlı olan sebzeler,tuz ve yağ) katmıyorum.
Şimdiye kadarda hiçbir miğde ya da dışkı problemi ile karşılaşmadık.
Böylesinin sağlığına daha çok güveniyorum ve her hem doğal yiyeceklerden, hem de iyi olduğu söylenen kuru mamalardan mahrum brakmıyorum.
Kuru mamalara gelince yılların emektarları benim için daha göz önüünde oluyor bunlarda EU'da üretilen Royal Canin ve Hills öncülerim. Bunlar dışında başka birşey vermiyorum...

(SİZDE HANGİ MARKANIN DOĞRU OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN FORUMDA BELİRTTİĞİM İÇERİKLERİN BULUNMADIĞINI KONTROL EDEREK ALABİLİRSİNİZ...)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-11, 00:59   #13

Mırni Çevrimdışı

Sadece içerık ve araştırmalar sonucu buraya yazıyoruz x sıtede mamayı x ovmuş super mama falan denmıyor yanı...ben yerınde olayı araştırdım pek çok uretım yerlerını gezdım..işın ehlı ınsanlarla goruştum tatmın oldum burdada bıldıklerımı paylaştım...kullandığım mama evo ve orijendır..
orijen mamayada yılın maması odulunu ben vermıyorum yıllardır
he benım ıçın adı orijen olmuş morıjen olmuş onemlıde değil bunuda soylıyım....
ben mınık dostum ıçın en ıyı mama hangısıyse onu bulup ona vermenın vede bıldığım araştırdığım şeylerın paylaşımı peşındeyım başka bişi değil yanı...

Yıllardır bıze dunyanın en ıyı maması dıye lanse edılen royal canın,proplan,hılls ıle kandırıldık...bu fıyatı hak etmıyen bu mamaları dunya para vererek aldık benımde hıç haberım yoktu bu işlerden veterınerım hılls en ıyısı daha ıyısı yok dedı eyvallah dedık yıllar önce tesadufen amerıkada öğrendım ışın aslını sonrada dedım bare bır araştırayım olayı ne neymış yurt dışına gıttığım zaman boş vakıtlerımı hep bu mama ışıne ayardım yıllarca nasıl kandrıldığımı gördum neyse netıce olarak bişiler öğrendık en azından...

varsa daha ıyı mama onu alırız ama şu anda bu ulkede satılan en ıyı ıçerıklı mama orijendır...
evo burda satılmıyor ben yurt dışına gıttığım zaman alıyorum..
ama yok kardeşim orijen en ıyısı değildır dıyende varsa sunsun bana daha ıyı ıçerıklı bır mama bende alayım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-11, 01:55   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

a aaa siz gönderdiğim linke göz atmadınız heralde salmonella virüsü içeriyo toplanıyo diyorum, siz gezdim gördüm konuştum diyosunuz, ben buna inanmıyorum benim gibi belgelerle konuşun.

Eğer düz mantık ile mamalar için Champion Petfoods(Orijen ve Acana üretim fabrikası)'un iki ayrı tedarikçiden et aldığını düşünürsek, ortaya çıkan sonuç gayet doğaldır. Formülasyon dediğimiz şey, 200gr et, 200gr elma diğerinde ise 150gr et, 300gr elma gibi değişir. Ama içindeki elmalar ve armutlar değişmez. Kaldı ki Champion Petfoods'un orijen için numune gönderip, göndermemiş olduğu muamma. Ve basit bir genel kültür bilgisiyle, salmonella'nın durağan olmadığı, bulaşıcı ve hareketli bir yapı olduğunu da aklımıza koyarsak, Orijende olmaması için ya da FDA raporlamalarında çıkmaması için hiç bir sonuç yok.

Eğer bir markanın herhangi bir ürününde bu denli bir hastalık riski söz konusuysa, aynı yerde farklı formülasyonla üretilen mamada olmaması için mucize gerekir.

TOW'da zaten var, toplatma kararları, zararlılar raporlaması. Daimond Petfoods'un FDA'da aramasını yaparsan eğer göreceksin.

Pazarlama stratejisi sorusuna gelince, buna pazarlama stratejisi denemez. Pazarlama stratejisi farklı bir anlam taşıyor. Benim bahsettiğim konu "TEKELCİLİK" mantığıdır.

Eğer X malını 1 firma satıyorsa, malın değerini piyasada istediği gibi belirler.
Ama eğer X malını 10 firma satıyorsa, rekabet oluşur, fiyat buna bağlı olarak tüketici yararına göre düzenlenir.

Eğer bu durum sence makulse yapılabilecek bir şey yok. Benim için uygun değil. Bir şeyi Yurtdışından sadece ben getirebilirim gibi maddelerle sözleşmeler imzalanıyor ve bu malı sadece yakın akrabalarına sattırıyorsan ben ne firmayla ilgili iyi düşünürüm, ne o satıcılar için. Rekabet ortamı olmayan her durum, tüketicinin zararınadır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-11, 02:02   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
oxox Çevrimdışı

Orijen Pet Foods: FAQs

FACTORY: Does Champion Petfoods produce ORIJEN in their own factories?

A: Yes. Champion owns their own state-of-the-art pet food processing facilities in Morinville, Alberta where we make ORIJEN and ACANA pet foods.

Return to top

OUTSOURCING: Many pet foods are made at factories that are not owned or controlled by the brand. What about ORIJEN?

A: ORIJEN is made exclusively in our own factories and ORIJEN is never made or packaged in any other facility.

Tüme varım burdan geliyor, gelmesi de gerekiyor.

Champion Petfoods'un kendi kabül ettiği bir durum var, bu durum içeriği ise burdan :

Issues Surrounding Champion Petfoods Orijen recall in Australia

Tüm ayrıntılarıyla ve çıplaklığıyla anlatılmış. Bu raporları Champion Petfoods yayınlamış olmasına rağmen FDA tarafından raporlanmamış.

Diğer yandan, ne suç kapsamına giriyor? Al sana kanıtlar liste liste, beni bağlar mı? Buyursun Orijen Türkiye takımı, suç duyurusunda bulunsun hakkımda. Elalemin 50ye yakın kedisini öldürmüşsün mamadan, bunu da kabul ediyorsun, gidip ne diyeceksin hakkımda? Adamın birisi mama alıyor bu fiyatlara, içinden keskin büyük bir kemik parçası çıkıyor, bunu da rahatlıkla kabul edip, bir özürle geçiştiriyorsun. Bunlar orijenin kendisinin kabul ettiği şeyler, benim hurafelerim değil.

Hurafe falan yok, ortada onlarında kabul etmiş olduğu bir çok şey var. O kadar körü körüne bağlanmışsın ki, birazdan Orjien farklı diyeceksin. Ben yediriyorum bir şey olmuyor diyeceksin.

Diğer yandan, bir firmanın bir mamasının rezaleti ortada, hala o firmaya güvenebiliyor musun? Güvenebiliyorsan maşallah diyorum, afiyet olsun.

Ayrıca konuşulması gereken birşey varsa belgelerle konuşulsun ben şu anda şu forumda orijenle ilgili 3 belge sundum!! ve hepsi virüs içerdiği ve toplanıldığıyla ilgili!
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları