Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Kapalı Konu
Eski 26-03-15, 21:42   #211

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Temizmama hakkında

Enerji ihtiyacı diyoruz da, bu kediler karbonhidrat diyeti yapan hayvanlar değil, protein depolamak için kodlanmış DNA'ları var resmen yani hayvana yazık günah, Hills alıyordum içerisinde %30 et anca var yok, artık yüzüne bakmıyor kesinlikle...
Bir de bana kalırsa tavuklu mama yerine bütün kediler için balık, kuzu veya hareketli ise yaban domuzu tercih edilmeli.
Ayrıca hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama uzun vadede vejeteryan/vegan olan insanların sağlık problemleri ile karşılaştıkları düşünülürse "orijinal" hayatlarında etten başka pek bir şey yemeyen bu hayvanlar için bence biraz riskli bir durum Tahıl oranı çok yüksek mamalar...

Bir de Bonus soru sizlere ;
Kedinizi hergün aynı mama ile en çok ne kadar süre beslediniz ? Büyük paket mamalara biraz çekinerek yaklaştığım için soruyorum çünkü uzun vadede aynı mamayı kullanmak sanırım iyi sonuclar doğurmuyor ama bu Bahsettiğiniz uzun vade ne kadarlık bir Süreyi kapsıyor ?

Bu konu en son " 26-03-15 " tarihinde saat 21:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: İmla

Eski 26-03-15, 22:04   #212
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

bu konu kopekler ıcın farklı surekli aynı mama daha etki gösteriyor balık konusunda da hemfikiriz ama şu bir yanlış vegan daha cok hasta etti insanları et yiyenler çabuk mefta oldu vb... her şeyden vicudun ihtiyacı var full protein yada karbonhıdrat yuksek tahıl ve yuksek proteyın hepsının bellı zararları var sınırları zorlamamk lazım

Eski 26-03-15, 22:33   #213

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Enerji ihtiyacı diyoruz da, bu kediler karbonhidrat diyeti yapan hayvanlar değil, protein depolamak için kodlanmış DNA'ları var resmen yani hayvana yazık günah, Hills alıyordum içerisinde %30 et anca var yok, artık yüzüne bakmıyor kesinlikle...
Bir de bana kalırsa tavuklu mama yerine bütün kediler için balık, kuzu veya hareketli ise yaban domuzu tercih edilmeli.
Ayrıca hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama uzun vadede vejeteryan/vegan olan insanların sağlık problemleri ile karşılaştıkları düşünülürse "orijinal" hayatlarında etten başka pek bir şey yemeyen bu hayvanlar için bence biraz riskli bir durum Tahıl oranı çok yüksek mamalar...

Kedinizi hergün aynı mama ile en çok ne kadar süre beslediniz ? Büyük paket mamalara biraz çekinerek yaklaştığım için soruyorum çünkü uzun vadede aynı mamayı kullanmak sanırım iyi sonuclar doğurmuyor ama bu Bahsettiğiniz uzun vade ne kadarlık bir Süreyi kapsıyor ?
Kesinlikle...

Eski 26-03-15, 22:33   #214

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ya bu bir furya.
Türkiye'de işler biraz garip işliyor her konuda.
Mesela önce pahalı mama iyidir furyası vardı. Whiskas böyle girdi mesela piyasaya. Sosyete mamasıydı. Lüks semtlerdeki petshoplarda falan satılıyordu anca. Kendine yer edince yayıldı her yere tabi.
Sonra markette satılan mama alınmaz furyası başladı. Yani migrosta, kipada satılan mama alınmaz ama 2 metrekarelik petshopun tozlu raflarında satılıyorsa alınır mantığı.
Şimdi de tahılsız mama furyası.
Farkettiyseniz hepsi bir öncekine çamur atarak kendine yer bulmaya çalışıyor Türkiye piyasasında.
Şimdi ben diyorum iyi mama kriterini içindeki et ile ölçenlere. 1.5 kilosu 50-55 liraya tavuklu mama alacağına git kilosu 10 liraya tavuk göğsü al ver diye. Yada kırmızı etli, balıklı mama alacaksan git o fiyattan daha ucuza biftek al, somon, uskumru ne bileyim ton balığı al diye. Yok olmaz diyorlar. Mamaların içine vitamindir, mineraldir,antioksandır, ek taurin falan katıyorlarmış. Sadece etle bunu veremezlermiş. Sonra neymiş? Doğalarına uygun besliyorlarmış. Doğalarında da bu hayvanlar Solgar vitamin kullanıyorlardı çünkü.
Ha bir de tahıl sindiremez ama mercimek, nohut sindirebilir.
Sonra neymiş yok kan şekerini yavaş yükseltiyomuş da o zararsızmış. Sonuç itibariyle tahılı sindiremiyor oluşunu doğasında olmamasıyla açıklıyorsan buna da temkinli yaklaşman gerekmez mi? Tahılsız mama ama içinde bir ben yokum Ama çok şükür doğalarına uygun besliyoruz. Özellikle yeşil çaylı mama olması içimi ferahlatıyor benim Yoksa kedim8n yeşil çay ihtiyacını nasıl karşilardık mazallah

Eski 26-03-15, 22:54   #215

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Pahalı mama iyidir diye birşey yok, zaten ucuz mamaların içinde kaliteli malzeme olduğu çok görülmez, içinde iyi malzeme olması için de biraz fiyat artar.

Eski 26-03-15, 23:07   #216

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Ben de imkanım olsa barf uygulardım ama ne vaktim var ne de olasılığım yoksa bence en güzeldi hergün Ciğer balık pişir ver kediye ne güzel... Biz iyi kötü mama alıyoruz değil mi, hepsinde bir iki sorun var önemli olan en az sorunlusunu bulmak... Ben hiçbir zaman Proplan Rc kötüdür demedim zaten kötü olsalar dünya piyasasındaki en Yaygın markalar olmazlardı, whiskastan memnun olan kediler de var sonuç olarak demek ki birileri kullanıyor ki geliyor. Ama ben mantığıma yatkın geleni söylüyorum pissymom öyle kinayeli yeşil Çay yorumlarına gerek yok

Eski 27-03-15, 01:02   #217

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ben de imkanım olsa barf uygulardım ama ne vaktim var ne de olasılığım yoksa bence en güzeldi hergün Ciğer balık pişir ver kediye ne güzel... Biz iyi kötü mama alıyoruz değil mi, hepsinde bir iki sorun var önemli olan en az sorunlusunu bulmak... Ben hiçbir zaman Proplan Rc kötüdür demedim zaten kötü olsalar dünya piyasasındaki en Yaygın markalar olmazlardı, whiskastan memnun olan kediler de var sonuç olarak demek ki birileri kullanıyor ki geliyor. Ama ben mantığıma yatkın geleni söylüyorum pissymom öyle kinayeli yeşil Çay yorumlarına gerek yok
15 sayfalık başlıkta yazdıklarımı niye üstünüze alındınız ki? Genel konuştum ben. Sizden önce de yazanlar oldu yani
Yeşil çaylı mamayı kullanan ne tek insansınız, ne de doğal beslenmelerine uygun olduğu için kullandığını söyleyen tek kedi sahibi.

Not olarak: Belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama ben de mantığıma yatkın olanı söylüyorum sizin gibi

Eski 27-03-15, 02:46   #218

rody Çevrimdışı

Puffik, öyle her kediye iyi gelen mucize mama yok bence. Benim kullandığım markalar n&d düşük tahıllı kısırlaştırılmış, gimpet, animonda, sapphere ve hill's konserveleri. Evden asla bir şey yemiyor. Çok denedim. Karaciğer enzimleri 2 kat yüksek çıktı. Sanırım ödül yada her gün verilen konserveden oldu. Ben sıvı miktarı artsın diye her gün konserve verdim, hatta değişik marka denedim düzgün olanlarından (seçici olduğu için yemedi çoğunu). Sodyumu düşük konserve vermem lazım, çok da yazmıyor bu bilgiler. Mineral dengesi çok önemli. Karaciğer hastalıkları da sinsice geliyor, hiç etki göstermiyebiliyor. Benim kedim de gayet enerjik ve mutlu görünüyor. Ama karaciğeri tehlikedeymiş meğerse. Şimdi 2 hafta ödül-konserve yok, tekrar değerlere bakılacak. Ona göre mama değişikliği yapılacak. Veteriner şimdilik gerek yok dedi kısırlaştırılmış kullandığım için. Ama değerler değişmezse belki veteriner maması kullanacağım. Her kedinin durumu ayrı yani. Bir de 1,5 kg lık n&d alıyorum ben. Her ay 2 kg kadar yiyor. Her ay 2 paket alıyorum o yüzden. Acana yı vermeye ben korkarım, kısırlaştırılmış ve karaciğeri tehlikede olan erkek kediye aşırı ağır bence.

Eski 27-03-15, 10:00   #219

barisdragon Çevrimdışı

Ben 2-3 çeşit veririm hem sıklmasınlar hem de riskler azalsın diye. Ama ağızlarını sürmedikleri mamayı bir daha almıyorum.

Eski 27-03-15, 11:07   #220

barisdragon Çevrimdışı

Ayrıca hills lezzetsiz bir mama. Bende sürünüyor. Tahıllı diye yemiyorlar değil.

Eski 27-03-15, 16:19   #221

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

rody tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Puffik, öyle her kediye iyi gelen mucize mama yok bence. Benim kullandığım markalar n&d düşük tahıllı kısırlaştırılmış, gimpet, animonda, sapphere ve hill's konserveleri. Evden asla bir şey yemiyor. Çok denedim. Karaciğer enzimleri 2 kat yüksek çıktı. Sanırım ödül yada her gün verilen konserveden oldu. Ben sıvı miktarı artsın diye her gün konserve verdim, hatta değişik marka denedim düzgün olanlarından (seçici olduğu için yemedi çoğunu). Sodyumu düşük konserve vermem lazım, çok da yazmıyor bu bilgiler. Mineral dengesi çok önemli. Karaciğer hastalıkları da sinsice geliyor, hiç etki göstermiyebiliyor. Benim kedim de gayet enerjik ve mutlu görünüyor. Ama karaciğeri tehlikedeymiş meğerse. Şimdi 2 hafta ödül-konserve yok, tekrar değerlere bakılacak. Ona göre mama değişikliği yapılacak. Veteriner şimdilik gerek yok dedi kısırlaştırılmış kullandığım için. Ama değerler değişmezse belki veteriner maması kullanacağım. Her kedinin durumu ayrı yani. Bir de 1,5 kg lık n&d alıyorum ben. Her ay 2 kg kadar yiyor. Her ay 2 paket alıyorum o yüzden. Acana yı vermeye ben korkarım, kısırlaştırılmış ve karaciğeri tehlikede olan erkek kediye aşırı ağır bence.
Nasıl anladınız peki karaciğerinde bir problem olduğunu, öylesine yaptırdığınız bir tahlilde mi çıktı yoksa küçük de olsa belirtileri var mıydı ?

Ben de mucize mama yok diyorum her zaman mamanın için kötü en az 1-2 şey olur, önemli olan severek yemesi ve problem çıkarmaması... İmkanımız olsa da barf uygulasak

Ben de 2-3 günde bir en az yaş mama, ödül maması veriyorum. Mesela şimdi hergün 6-7 tane whiskas Anti-hairball treats yemeye alıştık... Çok lezzetli geliyor demek ki...
Bir de bazı günler normalden fazla su içiyor, bazen de az...

Eski 27-03-15, 16:22   #222

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

barisdragon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ayrıca hills lezzetsiz bir mama. Bende sürünüyor. Tahıllı diye yemiyorlar değil.
Hills mamayı ne kadar koysam hepsini silip süpürüyordu ve sabaha bi bakıyordum mama bitmiş, sular bitmiş... Doymuyordu diye düşünüyorum, mesela Acana geldi artık çok daha az yiyor ve sevdiğini de düşünüyorum ama çok garip... Üstelik Hillsi yerken zorlanıyordu resmen parçalamak için, taneleri baya büyüktü ve ağız kokusu yaptı...

Eski 27-03-15, 17:10   #223

rody Çevrimdışı

Ben istemiştim kan tahlilini, belirti falan yoktu dediğim gibi. Sağlıklı görünüyor. Muhtemelen ödül ve bazı konservelerin içindeki tuz ve yağ miktarı fazla geldi. Ödül olarak sadece gimpet yiyordu. Animonda cat snack i de denemiştik, tam tuz oranları yazmıyor. Belirtmeleri lazım bence. Haşlanmış et yemiyor, sevmiyor. Petfood a bağımlı olunca da böyle sorunlar çıkıyor işte.

Eski 27-03-15, 17:50   #224

barisdragon Çevrimdışı

Ben bol bol whiskas poşet veriyordum kedim pankreatit olmuştu. Kısırlaşmış yaş kedi mamaları var mesela animonda vom feinsten. Belki de öyle birşey almalı.

Eski 27-03-15, 19:50   #225

rody Çevrimdışı

Yediği mama markaları N&D kısırlaştırılmış, gimpet ödülleri, gimpet vitamin macunları, animonda carny konserve, animonda vom feinstein, sapphere, hill's konserve. Çok seçici olduğu için gourmet, matisse konserve, dr.clauders yaş mama, vs yemedi hiç. Bu dediğim markaları yedi hep.

Kapalı Konu

Konu Araçları