Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Kapalı Konu
Eski 23-03-15, 22:47   #151

mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Temizmama hakkında

Direk beni şikayet eden ,etmek isteyen pardon izin isteyerek şikayet eden arkadaşın linki üzerinden paylaşım yapılmıştı yani kendileri araştırmış gibi yapmadılar
Konuyu bilen benim ama şikayet izni aldığınız için link atamıyorum

İlker Bey kaç gün uzaklaştırılacağım

Eski 23-03-15, 22:49   #152

sanon Çevrimdışı

ilkerdagasan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bakin hangi mesajinizsa o meaajin iceriginden birkac cumle yazin emin olun cikicaktir bu zor degil ben bir arastirma yapicam onu hiri kopyaliiycak hemi vay haline
Hangi mesajı kopyaladıklarını nerden bileyim?

Eski 23-03-15, 23:00   #153

mighty Çevrimdışı

https://www.facebook.com/permalink.p...22652161120272

14 ocak onların paylaşma tarihi

Hayvanseverlerin Finanse Ettiği Bir Kedi/Köpek Maması Araştırmasının Sonuçları, Kedi Beslenmesi - Petarkadaş

buda sizin 13 ocak 24 saat gecmeden bulup kendılerıne alınmıslar bıraz yazınızı sanırım

Eski 23-03-15, 23:01   #154

mighty Çevrimdışı

bunu da sizin ıcın degıl kendım ıcın paylastım

Eski 23-03-15, 23:09   #155

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Yani iş ay avlanmayan hayvan mı var gibi bilimsellikten uzak bir hal alırsa benim size yapabilecek bir şeyim yok. Aşağıda bir alıntı var. Yani özellikle ilk etapta ağır gelmesin diye daha kolay anlaşılır birşey seçtim. Ön bilgisini de vereyim size. Köpeklerin ataları kabul ettiğimiz hayvanlar var. (Biz hala köpek nediri tartısaduralım insanlar milyonlar önce yaşayan bu canlıları araştırıyor) Hatta insanların bu ve benzeri hayvanlardan avlanmayı öğrendiği farzedeliyor. Neyse sonra bunlar da evrimleşip türler ortaya çıkıyor. İnsanların bu hayvanlardan evcilleştirdikleri köpek oluyor işte yani biz bu hayvanların zaten evcilleşmiş haline köpek diyoruz. Yani bu evcilleşme pat diye olmuyor. Evcilleşme süresince yeni türler oluşuyor. Ama evcilleştikten sonra karşımıza çıkan türe köpek diyoruz. Evcilleşmiş bu hayvan da hiçbir zaman avlanmamıştır. İnsan tarafından kullanılmış, bunun karşılığında da beslenmiştir.
O yüzden sokaktaki kediler ömürleri boyunca bir şekilde hayata tutunmuşken köpekler çöp karıştırır. Kedi parçalar ama yemez, köylerde kümese dalar tavukları boğar ama yemez. Yani barınaklarda küçük yada hasta köpekleri parçalayanlar da vardır. Ama çok ekstrem örnekler dışında yemez yani.
Net yani. Çok tartışılacak birşey yok.
Ayrıca insanın varlığından beri aynı özellikleri taşıdığını düşünüyorsanız da bilimle zerre alakanız yok demektir. Herşeyi geçtim Darwin teorisi diye birşey var. Onu da mı duymadınız? Hadi ona da inanmıyorsunuz insan vücudu bile yaradılıştan bu yana aynı olmadığının sinyallerini veriyor. Mesela bizim gözümüzde karşıdan bakınca çoğu insanın göz pınarı sandığı (göz pınarıyla bütün sanılan diyelim) bir kısım var. Bilim bunun açıklamasını işlevini yitiren 2. bir göz kapağı olarak yapıyor. Yani daha önceleri kediler gibi bir 2. Göz kapağımız varmış. Yada apandisit.Yani sizin anlayacağınız dilde nasıl anlatılır bilmiyorum ama şu an en küçük bir ağrıda alınan işlevsiz organ apandisit ilk insan için hayati bir organdı. çiğ ve hayvansal beslenme sonucu oluşan bakterilerle savaşan bir enzim salgılıyordu. Fakat zamanla bu da gerek kalmaması nedeniyle işlevini yitirdi. Bu yüzden apandisiti alınan bir insanla alınmayan bir insanın yaşam formunda bir değişim olmadı. Bu liste kulağımızdaki kemikten, bacağımızdaki fazladan damara kadar uzar gider. Evrimleşme ve başkalaşım sadece dna baz alınarak değerlendirilecek birşey değildir. Dna nında bu mevzularla alakası yoktur. Yoksa dna sı insana en yakın hayvanlardan biri domuzdur mesela.

Yani bilimsel tartışsaydık çok sevinirdim.. Milyonlarca yıldan bahsediyoruz. Oturup ilk tanıdığınız köpekle bugünkünü kıyaslamayın lütfen.

Neyse alıntı aşağıda. Daha fazlasını paylaşmaktan da yorulmam. Ama aynı açıdan bakacaksak. Aslında uzatmaya gerek var mı bilemedim. Sizin katılmıyor yada bilmiyor oluşunuz bu mevzuyu tartışmaya açık hale getirmiyor.

Yaklaşık 60 milyon yıl önce, Asya'da gelinciğe benzeyen küçük bir memeli yaşıyordu. Miacis olarak adlandırılan bu canlı, köpekgillerin (kurt, köpek, çakal ve tilki) ortak atasıdır. Yaklaşık 30-40 myö Miacis'ten ilk "gerçek köpek" (İng. true dog) olarak bilinen Cynodictis evrimleşti. Bu canlı orta büyüklükte, uzunluğu yüksekliğinden fazla, uzun kuyruklu ve fırça kürklü bir memeliydi. Sonraki bin yıllar içerisinde Cynodictis, Afrika ve Avrasya dallarına ayrıldı. Avrasya dalını oluşturan Tomarctus; kurtların, köpeklerin ve tilkilerin atasıdır. Kurtların en az 16.300 yıl önce Çin'de eti için beslendiğine dair genetik bulgular vardır.[1]

İlk köpekler bundan 12-14 bin yıl önce günümüz Hindistan'ına denk gelen bölgede yaşayan küçük bir boz kurt dalından gelmiştir. Canis lupus pallipes olarak bilinen bu boz kurt türü sonradan Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'ya yayıldı. Bunun yanı sıra günümüzdeki bazı Afrikalı köpek türlerinin atasının kurttan ziyade çakal olması ihtimali de vardır.[1] Fosil kayıtlarına göre, Tunç Çağı başlamadan önce (yak. MÖ 4500) dünyada başlıca beş köpek ırkı vardı: Mastifler, kurda benzeyen köpekler, görerek iz süren tazılar, av istikameti gösteren köpekler (puanterler) ve çoban köpekleri.[1]

Antik Mısır medeniyetinde (baş. yak. MÖ 3000) köpekler kutsal sayılıyordu. Sadece kraliyet ailesinin safkan köpek beslemesine izin veriliyordu. Köpekler, kendilerine tahsis edilmiş hizmetkârlar tarafından bakılıyor, mücevherlerle donatılmış tasma ve koşumlar giyiyordu. Soylular, ahirette kendilerini korumaları için en sevdikleri köpekleri ile birlikte gömülüyordu.[1]

Bu konu en son " 23-03-15 " tarihinde saat 23:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....

Eski 23-03-15, 23:25   #156

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Ay ben burada bilimsel çalışma yaparken neler olmuş
hahaah

Eski 23-03-15, 23:26   #157

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Reklam arası bitmiyor bazı insanların

Eski 23-03-15, 23:34   #158

yorkshia Çevrimdışı

benden sonra yazılınca birden üstüme alınmışım

Bu konu en son " 23-03-15 " tarihinde saat 23:36 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....

Eski 23-03-15, 23:37   #159

vivelaamour Çevrimdışı

Arkadaşlar hızlımama.com tecrübelerinizi alabilir miyim ?

Eski 23-03-15, 23:58   #160

mighty Çevrimdışı

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar hızlımama.com tecrübelerinizi alabilir miyim ?
Ayrı konu açmanız gerek ama buradan cevaplayayım
Sorun yaşamadım hatta başka bir siteleri daha var bence aynı kişilerin ama onlar değil demişlerdi lakin aynı fatura geldi
patishop.com onun adresi de
2 sinden de alısverıs yaptım sürat kargo ile geldi
patishop ta aras kargo secmıstım ama suratle gonderdıler ve konservelerım oylece posete konulmustu kutusuz halde geldı yanı bu hosuma gıtmedı hızları ıyı,musterı hızmetlerı ıyı pakete hedıye fılan koymuyorlar ne alırsanız o eksıgını gormezsınız alısverıs sorunsuz ama fazlası da yok
hoş hedıye gonderıyorlar dıyen fırma gorsem ve alıs verıs yapsam bana nedense hedıye yollamıyorlar

Eski 23-03-15, 23:58   #161

mighty Çevrimdışı

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ay ben burada bilimsel çalışma yaparken neler olmuş
hahaah
ya gördünüz mü pissymom şikayet bile edildim uzaklaştırılırsam hakkınızı helal edin

Eski 24-03-15, 00:12   #162

İzmir
pissymom Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ya gördünüz mü pissymom şikayet bile edildim uzaklaştırılırsam hakkınızı helal edin

hahahahahah.

Doğru söyleyeni sevmiyorlar burda. Anladım ben

Eski 24-03-15, 00:57   #163
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

Pisymom vallaha sizi takdir etmemek elde degil
gerek dusunce tarziniz gerek konulara bakis aciniz takdire şayan dogrusu

Mighty vallaha sikayet gelirse banlarim

Eski 24-03-15, 00:59   #164

sanon Çevrimdışı

pissymom
"Yani iş ay avlanmayan hayvan mı var gibi bilimsellikten uzak bir hal alırsa benim size yapabilecek bir şeyim yok. Aşağıda bir alıntı var. Yani özellikle ilk etapta ağır gelmesin diye daha kolay anlaşılır birşey seçtim. Ön bilgisini de vereyim size. Köpeklerin ataları kabul ettiğimiz hayvanlar var. (Biz hala köpek nediri tartısaduralım insanlar milyonlar önce yaşayan bu canlıları araştırıyor) Hatta insanların bu ve benzeri hayvanlardan avlanmayı öğrendiği farzedeliyor. Neyse sonra bunlar da evrimleşip türler ortaya çıkıyor. İnsanların bu hayvanlardan evcilleştirdikleri köpek oluyor işte yani biz bu hayvanların zaten evcilleşmiş haline köpek diyoruz. Yani bu evcilleşme pat diye olmuyor. Evcilleşme süresince yeni türler oluşuyor. Ama evcilleştikten sonra karşımıza çıkan türe köpek diyoruz. Evcilleşmiş bu hayvan da hiçbir zaman avlanmamıştır. İnsan tarafından kullanılmış, bunun karşılığında da beslenmiştir.
O yüzden sokaktaki kediler ömürleri boyunca bir şekilde hayata tutunmuşken köpekler çöp karıştırır. Kedi parçalar ama yemez, köylerde kümese dalar tavukları boğar ama yemez. Yani barınaklarda küçük yada hasta köpekleri parçalayanlar da vardır. Ama çok ekstrem örnekler dışında yemez yani.
Net yani. Çok tartışılacak birşey yok.
Ayrıca insanın varlığından beri aynı özellikleri taşıdığını düşünüyorsanız da bilimle zerre alakanız yok demektir. Herşeyi geçtim Darwin teorisi diye birşey var. Onu da mı duymadınız? Hadi ona da inanmıyorsunuz insan vücudu bile yaradılıştan bu yana aynı olmadığının sinyallerini veriyor. Mesela bizim gözümüzde karşıdan bakınca çoğu insanın göz pınarı sandığı (göz pınarıyla bütün sanılan diyelim) bir kısım var. Bilim bunun açıklamasını işlevini yitiren 2. bir göz kapağı olarak yapıyor. Yani daha önceleri kediler gibi bir 2. Göz kapağımız varmış. Yada apandisit.Yani sizin anlayacağınız dilde nasıl anlatılır bilmiyorum ama şu an en küçük bir ağrıda alınan işlevsiz organ apandisit ilk insan için hayati bir organdı. çiğ ve hayvansal beslenme sonucu oluşan bakterilerle savaşan bir enzim salgılıyordu. Fakat zamanla bu da gerek kalmaması nedeniyle işlevini yitirdi. Bu yüzden apandisiti alınan bir insanla alınmayan bir insanın yaşam formunda bir değişim olmadı. Bu liste kulağımızdaki kemikten, bacağımızdaki fazladan damara kadar uzar gider. Evrimleşme ve başkalaşım sadece dna baz alınarak değerlendirilecek birşey değildir. Dna nında bu mevzularla alakası yoktur. Yoksa dna sı insana en yakın hayvanlardan biri domuzdur mesela.

Yani bilimsel tartışsaydık çok sevinirdim.. Milyonlarca yıldan bahsediyoruz. Oturup ilk tanıdığınız köpekle bugünkünü kıyaslamayın lütfen.

Neyse alıntı aşağıda. Daha fazlasını paylaşmaktan da yorulmam. Ama aynı açıdan bakacaksak. Aslında uzatmaya gerek var mı bilemedim. Sizin katılmıyor yada bilmiyor oluşunuz bu mevzuyu tartışmaya açık hale getirmiyor.

Yaklaşık 60 milyon yıl önce, Asya'da gelinciğe benzeyen küçük bir memeli yaşıyordu. Miacis olarak adlandırılan bu canlı, köpekgillerin (kurt, köpek, çakal ve tilki) ortak atasıdır. Yaklaşık 30-40 myö Miacis'ten ilk "gerçek köpek" (İng. true dog) olarak bilinen Cynodictis evrimleşti. Bu canlı orta büyüklükte, uzunluğu yüksekliğinden fazla, uzun kuyruklu ve fırça kürklü bir memeliydi. Sonraki bin yıllar içerisinde Cynodictis, Afrika ve Avrasya dallarına ayrıldı. Avrasya dalını oluşturan Tomarctus; kurtların, köpeklerin ve tilkilerin atasıdır. Kurtların en az 16.300 yıl önce Çin'de eti için beslendiğine dair genetik bulgular vardır.[1]

İlk köpekler bundan 12-14 bin yıl önce günümüz Hindistan'ına denk gelen bölgede yaşayan küçük bir boz kurt dalından gelmiştir. Canis lupus pallipes olarak bilinen bu boz kurt türü sonradan Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'ya yayıldı. Bunun yanı sıra günümüzdeki bazı Afrikalı köpek türlerinin atasının kurttan ziyade çakal olması ihtimali de vardır.[1] Fosil kayıtlarına göre, Tunç Çağı başlamadan önce (yak. MÖ 4500) dünyada başlıca beş köpek ırkı vardı: Mastifler, kurda benzeyen köpekler, görerek iz süren tazılar, av istikameti gösteren köpekler (puanterler) ve çoban köpekleri.[1]

Antik Mısır medeniyetinde (baş. yak. MÖ 3000) köpekler kutsal sayılıyordu. Sadece kraliyet ailesinin safkan köpek beslemesine izin veriliyordu. Köpekler, kendilerine tahsis edilmiş hizmetkârlar tarafından bakılıyor, mücevherlerle donatılmış tasma ve koşumlar giyiyordu. Soylular, ahirette kendilerini korumaları için en sevdikleri köpekleri ile birlikte gömülüyordu.[1]"
"Yani iş ay avlanmayan hayvan mı var gibi bilimsellikten uzak bir hal alırsa benim size yapabilecek bir şeyim yok." Bütün hayvanlar (bazı istisnalar tabi ki vardır, örn: bazı asalaklar) yiyeceklerini bulmak, yakalamak, bir biçimde elde etmek üzere evrimleşmiştir; insan gibi bir tür tarafından çok sevilip hazırlop yemekleri önlerinde bulmak için değil. Köpekler de buna dahildir. Bilmiyorum yeterince açık oldu mu şimdi?

Ağzınızdan bilim düşmüyor ama bayağı anti-bilimsel cümleleriniz var.
Örnekler:

- Bugünkü insanla aynı özelliklerdeki ilk insanların yaklaşık 200 bin yıl önce yaşadığı biliniyor. Ondan daha da geriye gittiğinizde farklılaşmalar belirginleşiyor ve artık Homo Sapiens denilemeyecek farklı insansılardan bahsediyor oluyoruz. İnsan hiç değişmeden aynı kalıyor dediğimi nerden çıkardınız.
Öğrenin. Biliyormuş gibi konuşmayın.

- Darwin teorisi diye bir şey yok. Darwin'in Evrim Teorisi var. Başkalarının da evrim teorileri var. Bunca yıl destekleyen kanıtların birikimiyle Darwin'inkinin doğru olduğu kesinleşti.

- "Hadi ona da inanmıyorsunuz insan vücudu bile yaradılıştan bu yana aynı olmadığının sinyallerini veriyor." Kendi kendinize beni bir şeylere inandırmışsınız... Ayrıca, yaradılış ve bilim... Bir tane bilimsel yaradılış teorisi göstersenize... Darwin'den bahsedip sonraki cümlede yaradılış demeniz zaten Darwin'in evrim teorisiyle ilişkinize dair güzel bir gösterge.

- Başka hiçbir yerde telaffuz etmemeniz gereken "inci" ise şu: "Evrimleşme ve başkalaşım sadece dna baz alınarak değerlendirilecek birşey değildir. Dna nında bu mevzularla alakası yoktur. Yoksa dna sı insana en yakın hayvanlardan biri domuzdur mesela."
Evrim konusu; bu gezegendeki yaşam denen olguyu doğru düzgün anlamak için çok çok önemli olan başlıca anahtardır. Ve evrim diyince de akla ilk gelmesi gereken şeylerden biri DNA'daki mutasyonlardır (başka mekanizmalar da var) "DNA'nın bu konularla alakası yok" demek ciddi bir bilgisizlik dışavurumudur. Acilen https://youtu.be/8kwuDDFG50c adresindeki videoyu izlemenizi öneririm. (Türkçe altyazısı da var). Sonra da Makale Arşivi – Evrim Ağacı adresindeki Evrim Ağacı makalelerine göz atmanızı tavsiye ederim. Aynı şekilde Evrim Ağacı'nın Youtube kanalında da çok öğretici videolar var bu konuda.

"Yani bilimsel tartışsaydık çok sevinirdim.. " Valla ben de sevinirdim. Sizden bir şeyler öğrenmiş olurdum ama olamadı.

Mesajınızın geri kalan yarısı da Vikipedi köpek sayfasından alınmış. İsteyenin istediği gibi değiştirdiği bir mecradaki bilgiyi bilimsel güvenilirliği olan bir şeymiş gibi paylaşmayın bence.

Sonuç olarak bir sürü cümle kurmuşsunuz (ki ciddi bir kısmı problemli bence), uzun bir mesaj hazırlamışsınız ama hala neden kedilerin bitkisel protein içeren gıdalarla beslenmesinde problem olmadığını gösterememişsiniz. Hayvanın doğalında hiç olmayan bir gıdayı almasını savunuyorsunuz ama bunun problem yaratmayacağına dair hiçbir kanıtınız yok. Asıl konumuz da buydu zaten.

Eski 24-03-15, 01:04   #165
Moderatör

ilkerdagasan üyesinin avatarı

Çünkü insan Sen KÖTÜSÜN
ilkerdagasan Çevrimdışı

Peki tartisma olarak degilde bir sorum olucak antioksidani nerden alicak ?
bildiginiz uzere kopekler karni agriyinca cimen yer ozaman cimen yariyor kopeklere oyleyse yemesin mi diycez ?
Cimen yerine ilac mi kullanicaz ?

Kapalı Konu

Konu Araçları