Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 22-05-16, 11:51   #1

aloevera Çevrimdışı
Exclamation Tahılsız mamalardaki patatese dair!

Merhaba, kedim Ateş'e en iyi mamaları vermeye çalışıyorum, almadan önce iyice araştırıyorum ama henüz "heh bu işte" diyebileceğim bir mamayla karşılaşmadım.. Bu ara yaptığım araştırmalardan öğrendiğim şey ise şu:Tahılsız mamalar patatesten dolayı ciddi oranlarda nişasta içeriyor. Hatta patates, balık-tavuk-kuzu gibi içeriklerden hemen sonra sıralanmış, yani ciddi oranlada patates kullanılmış. Peki bizim tahıl içeren mamalardan kaçınmamızın sebebi neydi:Çünkü tahıllar nişasta içeriyordu. Nişasta da kan şekeriyle bağlantılı olarak kediyi acıktırıyordu. E o zaman fark ne?

Ben 2-3 aydır Sanabelle balıklı ve ND nin kuzulu mamasını karıştırarak veriyorum Ateş'e. Aynı zamanda vitamin takviyesi(her gün beaphar sarımsaklı tablet, multivitamin) yapıyorum. Tüyleri için furminatör tarak kullanıyorum. Fakat bütün bu takviyeleri yapmadığımda tüy dökümü, tüylerinin parlaklığı biraz daha kötüye gidiyor. Bir çok insanın Acana,Orijen,ND gibi tahılsız mama üreten markalardan memnun olduğunu okudum. Ben de bir ölçüde memnunum. Ama bence bu memnuniyeti sağlayan şey mamanın tahılsız olması değil. Çünkü tahılsız olsa dahi papates var ve nişasta içeriyor! Bu markalardan memnun olmalarının sebebi içerdiği taurin miktarı, Omega3-omega6 miktarı diye düşünüyorum. Çünkü baya ciddi miktarlarda omega3-6 ve taurin var bu mamalarda ve bu harika bir şey! Yani aslında harika olan tahılsız olmaları değil içerdikleri omega3-6 ve taurin değerleri! Kedilerimizi bu taurin ve omega 3-omega 6 değerlerini sağlayabilen, içeriğinde et yan ürünü veya unu değil de direkt et kullanılan tahıllı(ve dolayısıyla nişasta içeren) mamalarla beslediğimizde de aynı memnuniyetin yakalanacağını düşünüyorum.

O yüzden böyle mamalara fahiş fiyatlar vermektense, daha uygun fiyatlı olan tahıllı mamaları alıp(whiskas,goody gibi markaları kastetmiyorum, matisse,cimiao,profine gibi markaları kastediyorum) taurin,biotin,omega3-omega6 takviyesi yapmak bana daha mantıklı geliyor. Tahılsız mamaların içerdiği nişastaya dair bu durumu gören oldu mu hiç? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu konu en son " 22-05-16 " tarihinde saat 11:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-16, 11:13   #2

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Tahılsız mamalardaki patatese dair!

Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Tahılsız mama denilince akla karbonhidrat free+bol proteinli mama geliyor. Ama değil, protein açısından zengin çok düşük karbonhidratlı mamalar mevcuttur ve reçete ile diyabetik kediler için vs. kullanılır. Yukarıda adı geçen mamalar tam bu şekilde deyerlere mi sahip bilemiyorum. Tahılsız mamaların yazdığınız gibi içeriğinde patates gibi karbonhidrat içeren besinler de mevcut. Tahılsız mamayı tahıla alerjisi olan veya herhangi bir sebepten ötürü tahıl içeren mama tüketemeyen kedilere verilmesi çok daha uygun bir seçim olur.
Kedi beslenmesinde önemli olan etkenlerden biri mamanın kedinin ihtiyacı olan vitamin+mineral+amino asitleri karşılaya bilmesidir. Mama bu içerikten zenginse verilebilir. Ama bunlar yine tavkiye şeklinde de verilebiliyorsa mamaya o kadar para vermek bence de mantıklı olmaz.
Bence kuru mamanın en pahalısını almak yerine orta halli bir kuru mama alıp, o artan parayla da yine orta halli bir yaş mama/konserve alıp kediyi bu şekilde beslemek daha doğru olur. Bir makalede tabiri caizse en dandik bir yaş mama bile en iyi kuru mamadan daha iyidir şeklinde birşey okumuştum. Buna 100% katılmasam dahi kediyi orta halli bir yaş mama ile mümkün oldukça çok beslenilmesi taraftarıyım. Su kediler için önemli bir ihtiyaçtır, yeteri kadar alınamadığında ileri yaşlarda böbrek, idrar yolları problemlerine yol açar. Kediler doğaları gereği suyu yediklerinden temin ederler ve vücutlarının gerektirdiğinden çok daha az su içerler. Bu durumda bize düşen kedinin yeteri kadar su aldığından emin olmaktır. Bunu da en kolay beslenmesini yaş mama/konserve/ev yapımı mamalarla destekleyerek yapa biliriz. Yani en pahalı ve kaliteli kuru mama budur, ben bunu alayım kedim sağlık sorunu yaşamasın diye düşünmek ve beslenmesini sadece kuru mama üstüne kurmak doğru değil.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-16, 20:36   #3

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

Ben veterinerimizle konuşup, değerlendirerek seçtiğim mama üzerinden bir şeyler söylemek isterim; Acana Grassland.

Veterinerimizin söylediği şu; İçerik oranlarına değil, içerik kalitesine ve kaynağına bakmak lazım demişti. Örneğin çok yüksek dozlarda olmadıkça A vitamini kediler için iyidir değil mi? Değil işte. Eğer A vitamini bitkisel kaynaklı ise kedinin bünyesinde günlük az miktarlarda alsa bile birikim yapıp sağlığını bozuyor. Hayvansal kaynaklı olmalı mutlaka... Kedi metabolizması sadece hayvansal kaynaklı A vitaminini işleyebiliyor.

Bu tip mamaların protein kalitesi çok yüksek mesela. Grassland'in içeriğinde kemiksiz kuzu, kemiksiz ördek, kılçıksız somon var %65 oranında. Yani mamanın %65'i direkt et.

Nişastaya gelince; İçeriğindeki patates bizim bildiğimiz patates değil. Tamamen faklı bir patates türü. Ben Türkiye'de hiç öyle patates görmedim. Görsem de ''Bu ne acaba?'' diye düşünürdüm bu araştırmalarımdan önce. Patatese hiç benzemiyor çünkü. Bazı şeyler Türkçe'ye tam doğru olarak çevrilemiyor maalesef. Kendi orjinal sitesinde ingilizce olarak ''Yüksek glisemik karbonhidrat'' içeren patates ve pirinç bulunmaz diyor. Yani mesele karbonhidrat oranı değil, kalitesi yine... Yüksek glisemik karbonhidratlar kedinizin kan şekerinde hızlı ve büyük artışa sebep olur, çok hızla yakılır. Düşük glisemik karbonhidratlar ise, kan şekerinde ani yükselişe sebep olmaz ve hızlı yakılmaz. Dolayısıyla obezite, diyabet gibi hastalıklara sebep olmaz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-16, 12:22   #4

aloevera Çevrimdışı

Kuru mama konusunda ben de size katılıyorum calypso. Esasıda barfla beslemek isterdim ama yavruluğundan beri RC kitten, Proplan kitten derken böyle mamaların tadına iyice alıştı. Ben de şimdiki kadar bilinçli değildim. Bu mamaları çok iyi sanıyordum. İşin açığı o zamanlarda ND,Orijen filan da satılmıyordu. Şimdi 5 yaşında, barf yavru aldım denemek için yemiyor, yaş mamayla karıştırıyorum yine yemiyor. Çok az bir oranda barf katarsam yaş mamaya öyle yiyor. Damak tadı geliştirmesi çok kötü peynir veriyorum yemiyor, sofradan pişmiş tavuk, et veriyoruz yemiyor. Ama bir keresinde hiç unutmuyorum insan gibi sandalyeye oturup, tabaktan bakla yemeği yemişti Böyle seçici olacağını bilseydim yavruluğundan beri barf+aromasız bir mama kullanırdım. Çünkü kuru mama dişlerinin arasında biriken yemek artıklarının temizlenmesi için de iyiymiş. Allahtan yoğurt sevdiğini farkettim yeni, günde 2 tatlı kaşığı beaphar vitamin tabletini ezip birlikte vermeye başladım. Bir de ton balığı konservesi çok seviyor. Zeytinyağlı olanın yağını süzüp verdim ki aslında zeytinyağı da baya faydalı bir şey. Haftada 1 filan vereceğim için de kilo problemi yaratacağını zannetmiyorum. Yaş mama gibi düşüüyorum ton balığı konservesini.

Patatesle ilgili söylediğiniz ayrıntı çok önemliymiş pamuk-prenses. Eğer öyleyse gayet tercih edilebilir duruyor Acana. Bu arada grassland da öyle bir patates filan da yok. Onun içeriği gayet şüphe uyandırmamıştı bende. Pasifica ve wild için söylemiştim onları. Siz de kullanıyorsanız ve memnunsanız ne mutlu. Zooplus'ta yapılan yorumlarda birkaç kişi kedisinin tüy dökümünün arttığından söz etmiş grassland mamadan sonra. Bizimkine de böyle bir ters etki yapar mı acaba diye korkuyorum. Güçlü bir içeriği olduğundan bünyesi uyumlanamıyor mu acaba bazı kedilerin.. Orijenle ilgili böyle kötü bir tecrübem var çünkü. 1kg lık vakumlanmış paket almıştım bizim burdaki petshoptan. Mamanın içine başka bir mama katmış olabilir, kullanma tarihi geçmiş mamayı vermiş olabilir bilmiyorum ama bizimkinde tüy dökülmeleriyle birlikte sıvı kusmalar, derisinde açılmalar filan olmuştu baya kötüydü yani. Hemen kiloluk proplanla değiştirdim(tadını sevdiğini ve çok yiyeceğini bildiğim için, çünkü çok zayıflamıştı) hemen düzeldi. Derisi de eski haline döndü. Bu arada ND'nin düşük tahıllı mamasının içerdiği tahılın glisemik değeri ne acaba.. Çünkü o mamanın da et içeriği baya güçlü ve tahıl miktarı az.

Bu konu en son " 24-05-16 " tarihinde saat 12:27 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-16, 17:07   #5

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

aloevera tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Patatesle ilgili söylediğiniz ayrıntı çok önemliymiş pamuk-prenses. Eğer öyleyse gayet tercih edilebilir duruyor Acana. Bu arada grassland da öyle bir patates filan da yok. Onun içeriği gayet şüphe uyandırmamıştı bende. Pasifica ve wild için söylemiştim onları. Siz de kullanıyorsanız ve memnunsanız ne mutlu. Zooplus'ta yapılan yorumlarda birkaç kişi kedisinin tüy dökümünün arttığından söz etmiş grassland mamadan sonra. Bizimkine de böyle bir ters etki yapar mı acaba diye korkuyorum. Güçlü bir içeriği olduğundan bünyesi uyumlanamıyor mu acaba bazı kedilerin.. Orijenle ilgili böyle kötü bir tecrübem var çünkü. 1kg lık vakumlanmış paket almıştım bizim burdaki petshoptan. Mamanın içine başka bir mama katmış olabilir, kullanma tarihi geçmiş mamayı vermiş olabilir bilmiyorum ama bizimkinde tüy dökülmeleriyle birlikte sıvı kusmalar, derisinde açılmalar filan olmuştu baya kötüydü yani. Hemen kiloluk proplanla değiştirdim(tadını sevdiğini ve çok yiyeceğini bildiğim için, çünkü çok zayıflamıştı) hemen düzeldi. Derisi de eski haline döndü. Bu arada ND'nin düşük tahıllı mamasının içerdiği tahılın glisemik değeri ne acaba.. Çünkü o mamanın da et içeriği baya güçlü ve tahıl miktarı az.
Aslında bizim veterinerimiz de ND demişti ilk önce. O da düşük glisemik demek ki. Fakat bizim sıpa yanına bile yanaşmadı. Biz de 2. tercihteki Acana'ya yöneldik. Onun da 3 çeşidi var biliyorsunuz. Grassland'i beğenince onda karar kıldık. (Beğenmek derken, ölüp bayılmıyor da en azından açlık grevi yapmıyor işte) Orijen konusunda ben de şikayet duyduğum için hiç denemedim bile. Zaten veterinerimiz de büyük ırk bengal, maine coon, syberian vb. gibi kedilerde sorun yaratmadığını, fakat bizim minnoşlara ağır gelebildiğini söyledi. Tüy konusunda Acana bir değişiklik yaratmadı olumlu ya da olumsuz yönde. Bizim kız 4 mevsim tüy döküyor zaten alıştık artık Kısırlaştırma sonrası hızla kilo almaya başlamıştı, onu durdurdu ama. Enerjisini olumlu yönde etkiledi bir de. Sabahtan akşama kadar uyumuyor eskisi gibi.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları