Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 19-07-14, 17:50   #1081

Mırni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Acananın açığının kılosu 20 tl burada...

Açık Kedi Maması - Petafrika.com
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-14, 20:45   #1082

İzmir
Finduğum Çevrimdışı

Pro plan kedi maması
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-14, 23:15   #1083

hojiwan üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
hojiwan Çevrimdışı

Ben 3.5 aylık yavru kedimi RC Kitten 34 ile besliyordum. Tahılsız mamanın daha sağlıklı olduğunu öğrendiğimden beri araştırma yapıyorum. Buradan da güzel bilgiler öğrendim, teşekkürler.

Şu anda kullandığım mamalar Orijen Six Fish + Acana Grasslands ve N&D Tahılsız Narlı Kuzulu.
Bu üç mamadan azar azar aldım ve küçük kedimi bu yaştan itibaren farklı mamalar tattırarak değişime daha açık olmasını sağlamaya çalışıyorum (tabi işe yarar mı bilmiyorum )

Bu üç mamayı da yavru kedim Miliş sorunsuz bir şekilde yiyor. Haftada 1 gün ıslak mama veriyorum. (Animonda ve Gimpet) 1 gün de kendi hazırladığım ciğer mamasını veriyorum.

Evde evcil hayvan bakmak maddi manevi sorumluluk istiyor. Katkısız ıslak/kuru mama hemen hemen yok. Bu saydığım 3 iyi markada bile katkı maddeleri bulunuyor. Ben de vicdanımı rahatlatmak için evde hazırladığım bu ciğer mamasından haftada bir porsiyon Miliş'e veriyorum... Çok seviyor. Gimpet, Animonda yanında halt etmiş.

Ciğer tarifini internetten bulmuştum. Bunun dışında bulduğum diğer ev yapımı yaş mama tariflerini de sizinle paylaşmak isterim. Fazla hazırlayıp buzdolabı poşetlerine ufak ufak porsiyon olarak bölebilir ve derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Çok pratik oluyor. Sağlıklı ve ekonomik.

Bu aşağıdakileri kopyalamıştım. Gramajları değiştirebilirsiniz...

KEDİ MAMASI TARİFLERİ

Yumurtalı Ciğer

-1 patates
-100 gram ciğer
-1 yemek kaşığı pirinç
-1 yumurta

Patatesi iyice yıkayıp soyun. ciğerle birlikte küçük küpler halinde doğrayın ve sonra az suyla haşlamaya başlayın. Bir süre sonra pirinci ekleyin, tencerenin altını kapatmaya yakın karışımın içine yumurta kırın. Sonra suyunu süzmeden püre haline getirin ve soğuduktan sonra kediciklerinize yedirin.

Balık Püresi

-2 patates
-150 gram iyi ayıklanmış istavrit (ya da hamsi)

2 patatesi bir güzel yıkayıp kabuklarını soyun ve parçalara ayırın. Balığı da iyice ayıklayıp patatesle birlikte az suda haşlayın. İyica haşladıktan sonra kalan suyla birlikte püre haline getirin. Yalnız pürede hiç kılçık olmamasına dikkat etmek gerekiyor çünkü küçük kılçıklar bile kediler için çok tehlikeli olabiliyor.

Zeytinli Ton Balığı

-10 tane çekirdeğinden ayrılmış suda bekletilmiş siyah zeytin
-1 konserve ton balığı
-1 patates
-1 havuç

Patates ve havucu güzelce yıkayıp patatesin kabuklarını soyun ve ikisini de parçalara ayırın. Az suda iyice haşlayın. biraz soğuduktan sonra süzmeden üzerine tonbalığını ve ayıklanmış, tuzu alınmış zeytinleri ekleyin. Karışımı püre haline getirin. Zeytin fikri biraz garip gelse de çoğu kedi zeytin'i çok sever ve kediler için çok sağlıklıdır.

Sebzeli Dalak

-1 patates
-1 havuç
-2 dal brokoli
-150 gram dalak

Patates, havuç ve brokoliyi güzelce yıkayın, patatesin kabuğunu soyun. Sonra bunları kedilerin rahat yiyebileceği küçüklükte küp küp doğrayın. Dalağı da yine küçük küpler haline getirdikten sonra hepsini bir tencereye atın, içine su ekleyip iyice haşlayın. Mama soğuyunca kediciklerinize verebilirsiniz.

Pirinçli Ciğer

-150 gram ciğer
-1 yemek kaşığı pirinç

Ciğeri küp küp doğradıktan sonra haşlamaya başlayın. Kısa bir süre sonra pirinci de tencereye atın. Haşlama işlemi tamamlanınca soğutun sonra da süzün. Kediciğin maması hazır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-14, 15:25   #1084

İzmir
Finduğum Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

cenk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
peki pro plan hakkında ne düşünüyorsunuz.benim karşı komşum kullanıyo?
Proplan iyi bir mama bende oğluşuma kullanmıştım ama fındığı kısırlaştırdığımız için Proplan kısır

kedi maması alıyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-14, 15:30   #1085

mmmm üyesinin avatarı

Baki
mmmm Çevrimdışı
Wink Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

hojiwan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben 3.5 aylık yavru kedimi RC Kitten 34 ile besliyordum. Tahılsız mamanın daha sağlıklı olduğunu öğrendiğimden beri araştırma yapıyorum. Buradan da güzel bilgiler öğrendim, teşekkürler.

Şu anda kullandığım mamalar Orijen Six Fish + Acana Grasslands ve N&D Tahılsız Narlı Kuzulu.
Bu üç mamadan azar azar aldım ve küçük kedimi bu yaştan itibaren farklı mamalar tattırarak değişime daha açık olmasını sağlamaya çalışıyorum (tabi işe yarar mı bilmiyorum )

Bu üç mamayı da yavru kedim Miliş sorunsuz bir şekilde yiyor. Haftada 1 gün ıslak mama veriyorum. (Animonda ve Gimpet) 1 gün de kendi hazırladığım ciğer mamasını veriyorum.

Evde evcil hayvan bakmak maddi manevi sorumluluk istiyor. Katkısız ıslak/kuru mama hemen hemen yok. Bu saydığım 3 iyi markada bile katkı maddeleri bulunuyor. Ben de vicdanımı rahatlatmak için evde hazırladığım bu ciğer mamasından haftada bir porsiyon Miliş'e veriyorum... Çok seviyor. Gimpet, Animonda yanında halt etmiş.

Ciğer tarifini internetten bulmuştum. Bunun dışında bulduğum diğer ev yapımı yaş mama tariflerini de sizinle paylaşmak isterim. Fazla hazırlayıp buzdolabı poşetlerine ufak ufak porsiyon olarak bölebilir ve derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Çok pratik oluyor. Sağlıklı ve ekonomik.

Bu aşağıdakileri kopyalamıştım. Gramajları değiştirebilirsiniz...

KEDİ MAMASI TARİFLERİ

Yumurtalı Ciğer

-1 patates
-100 gram ciğer
-1 yemek kaşığı pirinç
-1 yumurta

Patatesi iyice yıkayıp soyun. ciğerle birlikte küçük küpler halinde doğrayın ve sonra az suyla haşlamaya başlayın. Bir süre sonra pirinci ekleyin, tencerenin altını kapatmaya yakın karışımın içine yumurta kırın. Sonra suyunu süzmeden püre haline getirin ve soğuduktan sonra kediciklerinize yedirin.

Balık Püresi

-2 patates
-150 gram iyi ayıklanmış istavrit (ya da hamsi)

2 patatesi bir güzel yıkayıp kabuklarını soyun ve parçalara ayırın. Balığı da iyice ayıklayıp patatesle birlikte az suda haşlayın. İyica haşladıktan sonra kalan suyla birlikte püre haline getirin. Yalnız pürede hiç kılçık olmamasına dikkat etmek gerekiyor çünkü küçük kılçıklar bile kediler için çok tehlikeli olabiliyor.

Zeytinli Ton Balığı

-10 tane çekirdeğinden ayrılmış suda bekletilmiş siyah zeytin
-1 konserve ton balığı
-1 patates
-1 havuç

Patates ve havucu güzelce yıkayıp patatesin kabuklarını soyun ve ikisini de parçalara ayırın. Az suda iyice haşlayın. biraz soğuduktan sonra süzmeden üzerine tonbalığını ve ayıklanmış, tuzu alınmış zeytinleri ekleyin. Karışımı püre haline getirin. Zeytin fikri biraz garip gelse de çoğu kedi zeytin'i çok sever ve kediler için çok sağlıklıdır.

Sebzeli Dalak

-1 patates
-1 havuç
-2 dal brokoli
-150 gram dalak

Patates, havuç ve brokoliyi güzelce yıkayın, patatesin kabuğunu soyun. Sonra bunları kedilerin rahat yiyebileceği küçüklükte küp küp doğrayın. Dalağı da yine küçük küpler haline getirdikten sonra hepsini bir tencereye atın, içine su ekleyip iyice haşlayın. Mama soğuyunca kediciklerinize verebilirsiniz.

Pirinçli Ciğer

-150 gram ciğer
-1 yemek kaşığı pirinç

Ciğeri küp küp doğradıktan sonra haşlamaya başlayın. Kısa bir süre sonra pirinci de tencereye atın. Haşlama işlemi tamamlanınca soğutun sonra da süzün. Kediciğin maması hazır.
cok tesekkur ederim iyi bir paylasim olmus
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-14, 19:54   #1086

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Hojiwan, kedisini çok iyi besliyor ve verdiği tarifler bir harika. Bir teşekkür de benden paylaşımı için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-14, 20:13   #1087

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Şu anda çevrimiçi

ben yaptım da hiçbirinin yüzüne bakmadı paşa. şimdi de matmazel de deneyeceğim bakalım yiyecek mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-14, 18:37   #1088

Tekirdağ
LEO59 Çevrimdışı

ben de oğluma royal canin babycat 34 veriyorum.ara sıra da dr.clauder's ödül mamalarından veriyorum gün içinde.geçen gün de ilk kez çok az yoğurt verdim.şimdi benim deneyimli arkadaşlara sorularım şunlar:

1-ben de ondan aşağı kalmayacak şekilde etçil olduğum için sürekli et,tavuk.köfte.balık vs yiyorum.ben yerken de canımın içi masaya çıkıyo hemen.yemeğin içine girmesin diye kucağıma alıyorum.bu defa da uzanıp ağzımı yüzümü kokluyo.sanki ondan esirgiyomuşum gibi oluyo,çok üzülüyorum.yediklerimizden vermek onların ömrünü falan mı kısaltıyo acaba?yoksa ciddi sağlık problemleri mi yapıyo?neden veremiyoruz?yani hep kuru mama hep kuru mama nereye kadar?

2-az önce bu başlık altında yazanları okumadan öncesine kadar royal canin ve proplan'ı en iyi mamalar diye biliyordum ama sanırım daha iyileri varmış.peki madem sırf kuru mama yenecekse,mesela bi gün orijen bi gün n&d versek,ya da hepten karıştırıp iki poşeti o şekilde versek nasıl olur?deneyen var mı?ya da uzun tüylü 4 aylık bi kedi için en iyi mama hangisi?

3-bir de bizimkinin kakası genelde zeytin büyüklüğünde oluyo.pek uzun yapamıyo mu anlamadım.kabızlık sorunu olabilir mi acaba?birkaç kez de yaptığı o küçük kakası poposuna yapışmış kalmış.kendi de beyaz olduğu için yürürken arkadan gördüklerimde hemen aldım ama görmediğim zamanlarda iki kez evin içinde düşürmüş.yapıştığını farketmiyo mu?poposunu ve civarını da çok seyrek yalıyo zaten

yardımcı olursanız çok sevinicem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-14, 18:38   #1089

Tekirdağ
LEO59 Çevrimdışı

bir de dr clauder's malt macunu veriyorum.kakasını öyle küçük küçük yapması falan ondan kaynaklanıyo olabilir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-14, 20:44   #1090

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

Merhaba. Bizim yediğimiz besinlerin kedilere pek bir faydası yok maalesef. İçinde gerekli vitamin ve mineralleri bulundurmuyorlar, ayrıca baharatlar, soslar kediler için zararlı olabiliyor. Kediler damak tadına çok düşkün olduğundan farklı şeyler yemek istiyor ve masaya sulanıyorlar.

Ben iki kedime de ilk günden beri sofradan hiçbir şey vermedim. Evet ilk başta zor oluyor ve insan üzülüyor ama şimdi alıştılar. Bir şey yiyemeyeceklerini biliyorlar. Büyük kedim masanın üzerine çıkıp tabağın dibinde yatıyor ama hiç rahatsız etmiyor. Yemek sonrasında 4-5 tane sevdiği ödül kurabiyesinden veya malt kreminden veriyorum. Bence siz de kedinize ev yemeklerinden pek vermeyin. Bir kere tadını aldı mı tekrar istemeye devam edecektir. Bunun yanında kediler için yararlı olan yoğurt ve yumurta sarısını ara ara verebilirsiniz bence. Yoğurt ılık olmalı ve 1 yemek kaşığı haftada 2-3 defa verebilirsiniz severse. Haşlanmış yumurtanın sarısını ise haftada 1 defa verebilirsiniz. Tadını sevdiği kaliteli kuru mama ve haftada 3 defa verilecek yaş mama yeterli olacaktır. Yaş mama vermediğiniz günler yoğurt, malt kremi verin mesela.

Diğer sorunuza gelirsek. Bence Proplan her açıdan kötü bir mama. Tahıl bombası, yapay koruyuculu ve gereksiz pahalı. Ama asla farklı 2 markanın ürünü karıştırılmamalı ve bir arada kullanılmamalı. Her mamanın kendine has sindirim özellikleri var. N&D ve Orijen'i karıştırır veya bir gün birini bir gün diğerini verirseniz kedinize kötülük yapmış olursunuz. Hatta sık sık mama değiştirmek de kediler için hiç iyi değil. Zorunlu olmadıkça 6 aydan kısa sürede mana değiştirilmemeli. Ama damak tadı için aynı markanın tavuklusu bittiyse balıklısına geçebilirsiniz tabi.

Son olarak kedinizin kabızlık sorunu var gibi görünüyor. Royal Canin pek tuttuğum bir mama olmasa da kabızlığa sebep olacak bir mama değil bence. Olağan şüpheli Dr. Clauders görünüyor. Bence bir süre hiç vermeyin bundan ve değişiklik olacak mı gözlemleyin. Olmadı mamayı da değiştşrin. N&D'nin düşük tahıllı serisini önerebilirim size.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-14, 20:44   #1091

Mırni Çevrimdışı

LEO59 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben de oğluma royal canin babycat 34 veriyorum.ara sıra da dr.clauder's ödül mamalarından veriyorum gün içinde.geçen gün de ilk kez çok az yoğurt verdim.şimdi benim deneyimli arkadaşlara sorularım şunlar:

1-ben de ondan aşağı kalmayacak şekilde etçil olduğum için sürekli et,tavuk.köfte.balık vs yiyorum.ben yerken de canımın içi masaya çıkıyo hemen.yemeğin içine girmesin diye kucağıma alıyorum.bu defa da uzanıp ağzımı yüzümü kokluyo.sanki ondan esirgiyomuşum gibi oluyo,çok üzülüyorum.yediklerimizden vermek onların ömrünü falan mı kısaltıyo acaba?yoksa ciddi sağlık problemleri mi yapıyo?neden veremiyoruz?yani hep kuru mama hep kuru mama nereye kadar?

2-az önce bu başlık altında yazanları okumadan öncesine kadar royal canin ve proplan'ı en iyi mamalar diye biliyordum ama sanırım daha iyileri varmış.peki madem sırf kuru mama yenecekse,mesela bi gün orijen bi gün n&d versek,ya da hepten karıştırıp iki poşeti o şekilde versek nasıl olur?deneyen var mı?ya da uzun tüylü 4 aylık bi kedi için en iyi mama hangisi?

3-bir de bizimkinin kakası genelde zeytin büyüklüğünde oluyo.pek uzun yapamıyo mu anlamadım.kabızlık sorunu olabilir mi acaba?birkaç kez de yaptığı o küçük kakası poposuna yapışmış kalmış.kendi de beyaz olduğu için yürürken arkadan gördüklerimde hemen aldım ama görmediğim zamanlarda iki kez evin içinde düşürmüş.yapıştığını farketmiyo mu?poposunu ve civarını da çok seyrek yalıyo zaten

yardımcı olursanız çok sevinicem
1)Sürekli olmamak şartıyla verebılırsınız sıkıntı olmaz...
kuru mamanın yanında haftanın belırlı gunlerınde ızgara balık- tavuk haşlama- ızgara et -haşlama yumurtanın sarısı -tuzsuz beyaz peynır verebılırsınız..her akşamda oda sıcaklığında 2 kaşık kadar yoğurt verırsenız hem rahat uyur hem midesı rahatlar ayrıcada yoğurtun bır çok başka faydaları daha vardır..

2)Proplan, Royal canin, Hils yalan rüzgarı satıldıkları fıyatları asla hak etmeyen overrated mamalardır ülkemizde yıllardır bazı vetler ve pet shoplar tarafından bızlere bırıncı sınıf mama dıye lanse edılmiştir...beri yandan Orijen ve Nd hemen hemen aynı kalitede mamalardır lakın hergun bırını vermenız kedınızın mıdesını bozabilır tekını secın hangısını severse onla devam edın ve yanında yukarıda beyan ettığım ek besınlerden verın..
Hangısı ıyı mevzuna gelırsek ulkedekı en ıyı mamalar şunlardır alıp deneyın hangısını severse onu verirseniz...
Orijen
Acana
Nd
Taste of the Wild
Farmina

3) Yavru kedınızın buyuk kaka yapmaması normal popuya yapışma mevzuda zamanla çözulur öğrenecek daha bebek temızler onu kendısı...berı yandan malt macun kabız yapmaz aksıne bağırsakları rahatlatır..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-14, 22:39   #1092

mighty Çevrimdışı

Ekstra yicek konularinda cok yorum yapamicam ancak bende az olmak kaydiyla arada bir yogurt ve peynir veriyorum..4 aylik olan kedinizi kitten mamayla besleyebilirsiniz benim kedim 3 aylil suan ben n&d tahilsiz kuzu yetiskin mamasi veriyorum cunku n&d nin bizimkine en uygunu tahilsiz kuzuluydu veterinere yetiskin ve kitt
En arasindaki farki sordum bizimkinin yiyebilcegini soyledi daha once bu sayfada belirtmistim kedimde yara olustu ondan tahilsiz mamaya yoneldik....kaka konusunda edindigim tecrubeyi payladmak isterim royal canin kitten kullaniyorduk n& d den once ayni sekilde zeytin buyuklugunde yapiyordu n&d ye gectigimiz zaman nen fatki hissettim tek uzun halde ilk defa kaka yaptigini gordum bence mamadan kaynaklaniyordur diye dusunuyorum...ayrica uzun tuylu kedi besledim bu sebepten biliyorum malesef yapisabiliyor kakalari ama suan kucuk benim.kedimde cok poposunu yalamiyor buyudukce daha sik yaladigini ve temizlendigini gorebilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-14, 11:24   #1093

Tekirdağ
LEO59 Çevrimdışı

değerli zamanınızı ayırıp cevap yazdığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
peki bu yaş mama için öneriniz nedir?bu konu başlığında çok fazla şey söylenmiş -73 sayfa- ve hepsini okumaya zamanım da yok malesef.o yüzden şunu da sorucam sizlere; bazı arkadaşlar "mama numunesi geldi" gibi şeyler yazmışlar,nerden nasıl numune isteyebiliriz?pet-shoplar kaliteli mamaları açık bi şekilde satmıyorlardır sanırım?zaten ben her türlü ihtiyacını internetten karşılıyorum , bu numune olayını da halledebileceğimiz siteler var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-14, 11:30   #1094

sırnaşık üyesinin avatarı

sırnaşık Çevrimdışı

LEO59 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
değerli zamanınızı ayırıp cevap yazdığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
peki bu yaş mama için öneriniz nedir?bu konu başlığında çok fazla şey söylenmiş -73 sayfa- ve hepsini okumaya zamanım da yok malesef.o yüzden şunu da sorucam sizlere; bazı arkadaşlar "mama numunesi geldi" gibi şeyler yazmışlar,nerden nasıl numune isteyebiliriz?pet-shoplar kaliteli mamaları açık bi şekilde satmıyorlardır sanırım?zaten ben her türlü ihtiyacını internetten karşılıyorum , bu numune olayını da halledebileceğimiz siteler var mı?
numuneyı temizmama.com veriyor diye biliyorum tabi başka siteler de veriyorsa bilmiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-14, 11:32   #1095

Tekirdağ
LEO59 Çevrimdışı

tüyleri de çok dökülmeye başladı.bunun yediği mamayla ilgisi olabilir mi?siz daha önce uzun tüylü kedi beslemişsiniz mighty (adınızı bilmediğimden kedinizin adıyla yazıyorum,kusura bakmayın)sizin görüşünüz nedir?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları