Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 24-06-10, 23:56   #76

perevod_chick üyesinin avatarı

perevod_chick Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

farmina cibau deneyebilirsiniz, o da proplan gibi gerçek et kullanılır. Türkiye pisayasındaki birçok mamadan kalitelidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-10, 00:22   #77

lacincem üyesinin avatarı

lacincem Çevrimdışı

rica ederim şimdi benim oğlum 1yaşını doldurdu çok sağlıklı hareketli ve mutlu yaptığım tercihten hiç pişman olmadım umarım sizin kedişinizde mutlu sağlıklı ve uzun ömürlü olur)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 02:52   #78

Mırni Çevrimdışı

Hılls..royal canınin...proplan ulkemızde ust sınıf mamalar olarak lanse edılmışsede bu gerçek değildır...helekı proplan sakadat uzerıne ımal edılmış bır mamadır..hılls amerıkada uretılen o ulkede beğenılmeyen çok tercıh edılmeyen bır mamadır mısır unu ana maddesıdır..royal canın fransız markası sadece bu ışı yapıyor adamlar hılls gıbı proplan gıbı başka sektorlerde ana falıyetlerını gosterıp para ıçın bu işe gıren bır şirket değil....lakın onlarında çok ulkede market olarak satıldığını bılıyorum....ışın acı tarafıda bıze bu mamaların aaa super mama aaa en ıyısı bunlar dıye tanıltılması ve bunları yuksek fıyattan satın almamız...he şuda var bu saydığım 3 marka tabıkı goody gıbı le cat gıbı whiskas gıbı rezalet mamalardan çok daha ıyı..ama kızdığım şey bunları bıze dunyanın en ıyı maması olarak lanse etmelerı...avrupaya yada abdye gıden varsa yazdıklarımı doğrulayacak....

Ülkemızde satılan ve dunyadakı en ıyı mamalar arasında gösterılen tek marka Orıjendır..dığer ıyı markalar ulkemızde yok malesef...lakın orıjende en ıyıler arasında olduğu ıçın başka markalarada gerek yok...
Bende kedıme eskıden hılls alırdım..durust olmak gerekırse hıçte sıkıntı yada kedımde bır probleme rastmaladım...ama yurt dışına gıttığım zaman boş bır vaktımde orda çalışan bır veterıner arkadaşım ıle konuştum bende olayı araştırdım...gordumkı bıze satılan en ıyı mama dıye empoze edılen bu 3 markanın sıradan markalar olduğunu besın değerı bakımından çokda yuksek değerlere sahıp olmadığını gordum...benım kedım aılemın bır ferdı..ona en ıyısını almak adına orıjende karar kıldım..daha sağlıklı daha uzun omurlu olması açısından bu gereklıydı...bırde şu var herkesın ekonomık durumu buna elverışlı olmayabılır bır tavsıyem olacak whiskas ve turevı ucuz mamalar almak yerıne kedınıze evde ne yıyorsanız onu verın daha sağlıklı ve mutlu yaşarlar...hıç değilse bu mamaların bobreklerıne ıdrar yollarına verdığı zararı vermez...
Canınız kadar sevdığınız canlıları ılerıde acılar ıçınde tarıfı ımkansız ağrılar ıçınde gorup kahrolmayın...
Bıraz uzun yazdım kusura bakmayın amacım ıyıce araştırıp öğrendığım bazı şeylerı sızlerle paylaşmak....

Sevgıyle kalın..

Gökay.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 14:54   #79

lokum2009 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
lokum2009 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

pardon ama yurtdışında yaşamış biri olarak şunu diyebilirim ... o mamaların hepsi üst sınıf maması kabul ediliyor ... ve ister almanya olsun ister ingiltere bu mamaların adı çok tanıdık olan mamalara tercih edilmesi gerektiğini duydum ...
ben veterinerime güveniyorum açıkcası ... orijen mamayı da hiç duymadım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 15:09   #80

inissiye üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

En son konuştuğum bir veteriner bana kötü mama olmadığını söyledi. <türkiye'de üretilen mamalarında sağlıklı olduğunu (bazılarının) ancak yurtdışından gelen bazı mamalardaki etli ibaresinin ülkemizde üretilen mamalarada eklenebilmesi için biraz daha zaman gerektiğini henüz ülkemizde bunu gerçekleştirecek teknolojinin olmadığını ama araştırmaların sürdüğünü söyledi. Et ambalaj içinde çabuk bozulabilecek bir besin. O yüzden daha çok et unu kullanılıyormuş.

Yine de Hills, Pro Plan vs iyi olduklarını düşünmüyorum. Kabul görmüşler vaktiyle o yüzden öndeler. Ülkemizde çok fazla rastlamadım ama reklam gücü azımsanmayacak bir etkidir. İnsanları kendine köle eder.

Arada kedime whiskas bile verir oldum , bana neler oluyor bilmiyorum.Reklam sektöründe çalışıyorum ve neler neler oluyor. Dilsizi bülbül sesli diye piyasaya sürüp para kazananlarla kaynıyor ortalık.

Bence içinize sinen bi mama bulun, onda karar kılın, ama arada petlerinize et, tavuk, balık, ciğer, yumurta vs o kuru mamaların dışında tatlar verin. Yuvarlanıp gidin biz öyle yapıyoruz.

Hiç bozulmayan çamaşır mak,nesi icad edileli yıllar oluoyr ama ünlü bir marka patentini aldı ve ne kendisi üretiyor ne de üretilmesine izin veriyor. Benzeri birçok ürün var. Şuan kullandığımız beyaz eşyalar 20 yıl öncesi beyaz eşyalardan daha dayanıksız. Tüketim empoze ediliyor sürekli. O yüzden bi makine 7-8 yılda ömrünü tamamlayacak ki yenisi alınsın. Babaannemin AEG buzdolabı hala çalışıyor. 40 yıllık bir buzdolabından bahsediyoruz.

Üzerinde veterinerlerin bile mutabık olamadığı konulara aklım ermiyor artık. Kimi mama vermeyin hiç evde ne yerseniz onu verin diyor. Saldım gitti bu konunun ucunu açıkçası.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 15:12   #81

lokum2009 Çevrimdışı

orijen mamayı araştırdım ... ve çok üründe olduğu gibi çok beğenen de vafr beğenmeen de var ... ödül almış ama bu linki tıklarsanız farklı bir yanı da görülmüş: Warning - Orijen Pet Food linked to Cat Deaths

orijen mamayı tanımıyorum ne desem yanlış olur yani ... ben veterinerime güveniyorum ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 15:18   #82
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

Hangi mamayı kullanıyorsunuz gibi bir başlık vardı, oraya yazacaktım, ama karıştırdım, bulamadım, nerde bunu da yazayım bari, hehhehe...

Royal Canin kullanıyoruz, bitince Orijen deneyeceğim demiştim. Bu gün yeni mamamız geldi. Hemen mama kabımıza orijen'i koydum. Ve, acaba Venüs nazlanır mı diye düşünüyordum ki; mamanın içine gömüldü! İlk deneme için memnunuz... İlerleyen günlerde hem iştahını hem de tuvalet durumunu anlatacağım...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 15:20   #83

inissiye üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Alerjik bir durum oluşmuş olabilir, ya da var olan bişeyi tetiklemiştir. Daha önce de veterinerimle çok tatrıştım, bir mama bir kediyi öldürse mümkün değil üretime devam edemez dedi. Elimizde o hayvanların test sonuçları olması lazım kesin bu kedi orijenden öldü dememiz için. Ben artık bu tür ithamlara inanmıyorum.

Hakkında en fazla kötü itham duyduğum whiskas ın bile o kadar kötü olduğuna inanmadığım gib.

Geçen hafta İzmir'de petshow2010 vardı. Mama üreticisi ya da satıcısı çok kişiyle konuşma imkanı buldum. Firmalar birbirini suçlayabilir.

Kedilerim şimdi orijen yiyorlar, ölse biri ( Allah korusun ) tabiki benimde ilk yapacağım orijeni suçlamak ve elimden geldiğince bunu herkese duyurmak.

Kesin sonuçlar olmalı, tarafsız güvenilir bir labaratuvardan çıkmış.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-10, 23:10   #84

İzmir
naile Çevrimdışı

gökay bey e katıldığımı söyleyemicem açıkcası.daha önce de soylediğim mamalar(hill's,royal canin,pro plan-ve bunlara eukanuba'yı da ekliyorum) gayet kalitelidir. fiyatının yüksek olmaından ya da çeşit bolluğundan değil ama bu kalite,içerik olarak iyi mamalar. ürün çeşitliliği derken de aromadan bahsetmiyorum,profesyonel grup dediğimiz ürünlerden vahsediyorum(böbrek ve idrar sorunu olanlar için,karaciğer sorunu olanlar için,obezite sorunu olanlar için vs.. üretilen mamalardır bunlar da).zaten bunlar kedinizin ya da köpeğinizin kilosuna göre verildiği için de günlük ihtiyaç karşılanmış oluyor böylece. yurt dışına hiç çıkmadım ama bu ürünler en azından Türkiye de kesinlikle market maması değil,hatta pet shoplarda bile bulunması zordur. ben bir veteriner olarak tavsiye ediyorum kesinlikle. orijen i hiç duymamıştım ama araştırıcam mutlaka içerik olarak..
hayvanları ev yemeğiyle beslemek hiç doğru bir yol değil. çünkü onların fizyolojisi bizimle aynı değil ve bazı şeyleri az bazılarını da çok almaları gerek.ve biz ev yemeğinin içinde ne kadar protein,karbonhidrat,izelement vs.. olmadığını bilmediğimiz için onlar için de optimum değerleri ayarlayamayız haliyle,kuru mama daha mantıklı bu bakımdan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-10, 01:27   #85

Mırni Çevrimdışı

Sız veterınersenız bızden daha ıyı bılırsınız tabıkı ahkam kesmek falan nıyetımden değildım sadece gıdıp gorduklerımı yazdım orda duyduklarımı yazdım..ıçerık olara mesela hılls örneğinı vereyım ben kedımı onla beslıyordum çunku..ıçınde hem mısır hemde g.mısır unu yazıyor..bu da demekkı ana mamul mısır..mısırından kedılere nasıl bır faydası var sız daha ıyı bılırsınız benden...yurt dışına gıtmedenden bazı forumlarda bazı mamaları denetleyen ve not veren sıtelerde goreceksınız durumunu...kotu mama kedım hastalandı vs gıbı şeyler oldu falan demedı..Allah yukarıda hıç bır sıkıntım olmadı bu konuda..lakın bıraz arastırdım yurt dışında ve bır kac arkadasa danıştım bana ıçerık bakımımdan orıjen markasının daha yeterlı olduğunu soyledıler...
fıyat kısmı benı sahsen ılgılendırmıyor... bır mamayı burda yuksek fıyatla satıp ona en ıyı mama dıyorsa buyuk bır kısım(genelde veterınerler)bızde onlara ınanıyoruz...tesaduf eserı lafı açıldıda bunları öğrendım amerıkada sonra kendım arastırdım...
ben ne veterınerım ne bu konu hakkında buyuk bılgı sahıbıyım sadece gorduklerımı duyduklarımı yazdım paylaştım...sız dıyorsanızkı yanlışınız var boyle değil vs vs...saygı duyarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-10, 01:47   #86

ceterisp üyesinin avatarı

Aydın
ceterisp Çevrimdışı

İNTERNETTE SANSÜRE HAYIR!!!!

Bu konu en son " 06-11-10 " tarihinde saat 02:30 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-10, 10:54   #87

lokum2009 Çevrimdışı

ya şimdi insanlarda olduğu gibi kedileri bazı mamaları sever bazılarını sevmez ve bu her kedi için farklıdır. benim lokum her yeni mamada istemem ile başlar sonrada gayet güzel yer ... birtek specific denen mamaya asla alışmadı ... ama royal kanin, pro plan filan yurtdışında kesinlikle marketlerde satılmıyor ... ancak özel pet marketlerinde filan ...kedinin çok yemesi filan yemesi zaten kalite ile filan tartılamaz ya ... benide bıraksan hergün cips yerim ama maalesef hiç sağlıklı değil ... lokum kısırlaştırıldıktan sonra az fazla kilo aldı ... şimdi royal kanin obes mamasına geçtik ... ama orijende fazla seçenek yok maalesef ... ben bi veterine sorcam o ne diyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-11-10, 17:16   #88

İzmir
naile Çevrimdışı

öncelikle mısır ve mısır gluteninin ne işe yaradığını söylemek istiyorum:
-buğday,arpa,mısır,yulaf,çavdar ve pirinç gibi tahıllarıntaneleri yaklaşık %12 nem,%9-14 ham protein,%2-5 yağ ve %70-80 nişasta içerir.özellikle kuru mamalarda formülasyonun önemli bir kısmını oluşturan tahıllar protein içeriğinin de epeyce bir kısmını oluşturur. ancak proteinleri esansiyel amino asitler bakımından fakir olduğundan mutlaka hayvansal proteinlerle takviye edilmelidir. köpek ve kedi yiyeceklerinde tahıllar daha çok enerji kaynağı olarak kullanılırlar. tahıl taneleri,özellikle de kabuk kısımları tiamin,niasin ve fosfor bakımından,jerm kısmı ise vit E bakımından zengindir.
Bu bilgiler internetten bulunmuş değildir. veterinerinizde de mutlaka bir kedi ve köpek besleme kitabı vardır ve ortalama aynı bilgiler orda da yazıyordur.
orijen in içeriği de kötü değil ama protein,kalsiyum ve fosfor oranları biraz fazla gibi. içerik olarak çok kötü bir mama olmadığını kabul ediyorum ama hill's,eukanuba,royal canin ve pro plan e de kötü mama demenizi kabul etmiyorum. ve tekrar söylüyorum; asla mama pahalı olduğu için iyi demek değildir.
bir de dikkatimi çeken önemli bir husus "orijin yavru ve yetişkin kedi maması" olarak geçiyor. halbuki bir kedi 12 aylığa kadar yavru kabul edilir ve gereksinimleri bir yetişkinden farklıdır.
bir de bir sorum olacak. orijen in profesyonel (yani hastalıklarla ilgili) ürünleri yok mu yoksa ben internetden mi bulamadım?bilgilendirirseniz sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-10, 02:44   #89

Mırni Çevrimdışı

Ben hıç bır mamaya kotu mama demedım bılınenlerın dışında...ben zaten hılls kullandım sureklı..yazdım burda hıç bır sıkıntım olmadı kedımde bır soruna rastlamadım dıye...
Eğer bır mamaya bu ulkede en ıyı mama dıyorlarsa...ve bu mamada yuksek bır ucret karşılığı satılıyorsa bunu hak etmelı dıye duşunuyorum...tesaduf eserı öğrendım bunları bende...yoksa ozellıkle araştırma yapayım bu hılls nasıl mama falan demedım..veterınerler en ıyısı bu dedı eyvallah dedık aldık.....
(Complete and Balanced) yazmaması ayrı bır konu...amerıkan malı bır mama Amerikan Beslenme Uzmanları Kontrol Kurulu onayını alamamış...ılgınç değilmı?Yukarıda bır arkadaş burasının onayını almış bır mama demış ben bulamadım bu ıbareyı poşetlerınde...
Gosterırse mutlu olucam...

orıjen almamın sebebıde şu çunku temel maddesı tahıl değil..kedı etçıl bır hayvan..ana maddesı tahıl olan bır mamadan zıyade ama maddesı et urunlerı olan ve avrupada elıt mamalar arasında olan bır mama bana daha mantıklı geldı...
dedığınız gıbı çeşıtlerı yok bır royal canın gıbı hılls gıbı...sadece yavru ve yetışkın mamaları var....

Yabancı bır sıte mamalar hakkında yorumları ve verdıklerı yıldızlar...
Turkçe halını sunuyorum ben sıze...
(Bu turkiyede satiliyormu bilmiyorum yinede yazmak istedim)
Fancy Feast(filet mignon flavor)(kuru mama)
Puanlama */*****
Fiyata bir $$/$$$$ vermis.

Mamanin icindeki iyi olan seyler: iyi olan hic bir sey yok.
Mamanin icindeki kotu olan seyler:Et yan urunleri var,misir nişastası ve öğütülmüş misir,sigir eti donyağı, soya fasulyeleri,yapay boya.

Yorum:

Pirinc mayasi ana malzemelerin listesinde birinci sirada yer aldigini sadece bu mamada gordum. Baska yorumlar okumamis olanlar icin,pirinc mayasi damıtık içki fabrikasında kalan pirinctir mayalanma asamasindan sonra geriye kalan.
Evcil mama ureticilerin cok ucuza aldiklari bir malzemedir. Besin degeri sifir olan bir urundur.
Sonra mamani icinde "kümes hayvanları" yan urunleri yer aliyor,bu bize diyorki icinde ne tur kuşun lezzetli yan urunlerini kullandiklarini soylemek istemediklerini anlatiyor.
Ucuncu sirada Misir nisastasi unu yer aliyor, bu da gene zaten degersiz olan misirin daha da degersiz olan bir parcasi. Has sigir et yagi sirada, bu herkezin herhalde tahmin edebildigi gibi bu yag bir kediye uygun bir yag turu degil ( insan icinde degil) yemesi icin.
Siradaki 2 malzeme sadece katki malzemesi olarak kullaniliyor(ogutulmus misir ve soya fasulye unu). Simdi soru su...Bu yiyecegi Delux yapan gercekten ne bu mamada??

Bu soruyu ancak tek kelime ile cevaplandirilirnothing) Hic bir sey. Ambalajin ustundeki kedi ne kadar harika gorunsede bu mamayi sakin almayin.

Friskies(Seafood sensations)
Puanlama: */*****
Fiyat:$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Bir kac tane et urunleri iceriyor ama listede en alt siralarda yer aliyorlar.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Ilk iki malzeme misir olarak yer aliyor,hayvan proteinler cok dusuk kalitede, soyafasulyesi, ve listede tuzun yeri cok fazla on siralarda yer aliyor.

Yorum:
Bir tablolama programi ile tablo olusturdum. Kedi mamalari icerdikleri malzemelerine gore listede yer aldilar. Bu mama en son sirada yer aldi.
Malzemelerine bakarken,nedenini ogrenmek hicde zor degil. Ilk iki malzemesi degersiz misir urunleri. Bu urunler sadece sindirimi rahatsiz eder, ozelikle seytan "misir nisastasi".

Et kaynaklari yan urunler ve "et ve kemik unu", kediniz evinizde bile bulunmicak seyleri(cunku bunu gozunuzle gorseniz tiksinirsiniz) yiceni garantiliyor.

Tabi, 3 tane "unlu" urun koymuslar icine, ama listede o kadar gerilerde kaliyorki bunun hic bir onemi kalmiyor.
Bunu denetliyen evcil hayvan mamalari organizasyonu istiyorki, bir mamayi ozel bir isimle adlandirmak icin (mesela oceanfish=okyanusbaligi), icinde belirli bir minimal oranla o et den icermesi gerekiyor.
Besbelli burda oyle yapmislar. Evcil hayvan sagligini dusunmeden yapilmis bir sey,yoksa listede daha on siralarda yer alirdi. Bu sadece etiketlendirme adina. Ne kadar yazik.

Iams (Original with Tuna)(orijinal ton baligi ile birlikte)
Puanlama:**/*****
Fiyat:$$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Ton baligi besinci sirada, balik yagi iceriyor.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:ana protein kaynagi et yan urunler, cok fazla misir var, bira mayasi, yetersiz gercek et.

Yorum:

Iams piyasada bugun en iyi mama olarak biliniyor olabilir, ve oldukca buyuk ve sadakatli bir musteri kitlesine sahipligini devam ettiriyor, buyuk geri cagirililan evcil mamalarindan sonra bile bu devam etti bu onlari biraz lekelemis olsada.
Piyasada bir suru cesitleri var, onun icin en basit olandan sectim: Orijinal ton baligi ile. Iams ucuz bir mama degil, ve insallah icindeki malzemeleri bunu gostericek. Malesef,et yan urunler ilk sirada yer aliyor ve ayrica temel olarak protein kaynagiyi olarak bu mamada yer aliyor.
Ve hemen arkasindan karsimiza iki tane misir kaynagi geliyor, bildimiz gibi bunlarin kediye hic bir faydasi yok. Ikinci ve ucuncu sirada katki malzemelerin yer almasi hicde guven vermiyor.

En azindan besinci sirada Ton baligi yer aliyor.Bu iyi bir et kaynagi, ama et ismi ile aldimiz bu torba, besinci siradan daha yuksekte yer almasini istemezmisiniz? Biraz akkilsizca degilmi bunu Ton baligi olarak adlandirma "tavuk yan urunleri" malzeme listesinde ilk sayfada yer alirken.
Kurutulmus pancar küspesi lif kaynagidir bu zaman zaman tartisilir, onun icin buna yorum yapmamayi tercih ediyorum. Ama BILIYORUM ki bira mayasi kedilere hic bir faydasi yok. Alkoldan geri kalan herhangi bir urun kediler icin oldukca besleyici oldu soylenemez.

Sonucta bu cok pahali bir mama, odediniz paranin hakkini almak istemezmisiniz?

Iams Healthy Naturals=Iams saglikli dogaliklar(with natural chiken=dogal tavuk ile)
Puanlama:***/*****
Fiyat:$$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Ilk malzemesi tavuk,tavuk unu iceriyor,balik yagi yer aliyor,arpa.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Et yan urunleri ana protein kaynagi, misir en cok kullanilan tahil,etin icerikligi suhpeli.

Yorum:

Iamsin "Healthy Naturals" serisi biraz daha iyi ana serilerinden, ama daha fazla degil. Arti, cok sey soyluyor herhangi bir mamadan daha iyimi Iams? Bu sey demek gibi suanda yediginiz sey bir BigMacdan daha besleyicidir...Hepimiz biliyoruz NE KADAR daha besleyici oldugunu...ve soyledigim gibi, bu sadece biraz(okuyun:cok az) daha iyi.

Tavugun ilk malzeme olarak yer almasi cok iyi.(kurutulmus olduktan SONRA olsa bile), ve tavuk unu 6ci sirada. Protein icin yumurtanin yer aldigi gormek guzel, ve balik yagi Omega yag asitleri. AmA et yan urunlerin ikinci sirada oturdunu gormek hic guzel degil, ve misir unu 3cu sirada olmasi. Pirinc mayasi bosuna yer kapliyor 4uncu sirada. En azindan kaliteli bir tahil kullanmislar 5cinsi sirada: ARPA.

Sonuna bakinca, bu bir karisim. Elma, havuc, bezele eklenmis olmasi guzel bir dokunus. Benim evcil hayvan sahiplerinden istedigim sey magazadan evcil hayvanlarina mama almamalarini istemektir.

Iams premium Protection (premium koruma)
Fiyat:$$$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Tavuk ilk sirada, tavuk unu sonraki malzemelerde yer aliyor, balik yagi.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Et Yan urunler ana protein kaynagi,cok misir.

Yorum:
Misir kolayca sindirilmiyor, ve buyuk bir yiyecek allerji kaynagidir, ve kediler icin iyi beleyici bir secim degil.

Ayrica mamanin icinde buyuk yer alan yan urun etleri kullaniyorlar. Gercekten dusunen bir evcil hayvan mamasi uretici mamanin icine yan urun etleri koymaz.
En azindan kedilere kaliteli bir et kaynagi verin, gaga, kafa yada ayaklar degil.

Iyi tarafina bakarsak,tavuk listede ilk sirada yer aliyor ve balik yagi ilave etmisler faydali asit yaglari icin.

Bunu tavsiye edemem, ozelikle bu yuksek fiyati.

Innova EVO
puanlama:*****/*****

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Bir suru kaliteli et ile dolu,tahilsiz,yumurtalar,meyveler,sebzeler,ringa balığı yagi eklenmis.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Tek sey fiyati olur.

Yorum:
Innovadan Evo mama serisi normal Innova mamalardan farki tahilsiz ve yuksek protein icerdigi olur. Kendilerini "atalardan kalma yiyecek" olarak tanitiyorlar, bu sey demek gibi kedilerin eskiden yedikleri mama gibi oldugu insanlarin onlara pislik(misir,soyafasulyesi) dolu katki malzemesi olan mamalardan once.

Kediler buna bayiliyor, anlamasida kolay bir sey. Ilk 4 malzeme et urunu olarak adlandiriliyor,ve 8ci siradakida oyle.Icinde patates var karbonitrat icin ve yumurta bu da baska bir protein kaynagi.
Aslinda, protein orani bu mamada yuzde 50%, piyasada bulabiliceniz en yuksek oran bu mamada.

Yuksek kaliteli mamalarda oldugu gibi, sebze ve meyveler kizilcik gibi, domates ve elma ilave edilmis.
Boyle malzemeler ayirt ediyor ekonomik mama ile iyi mama arasini.

Ayrica ringa balık yagina dikkat edin, herhangi bir balik yagi gibi mukemel bir yag asit kaynagi ve Omega yag asitlerinede. Taurine yer aliyor, herhangi iyi bir kedi mamasinin icinde yer almasi gerektigi gibi Taurine olmasi lazim kedilerde korlugu onlemek icin. Birde cottage cheese(süzme peynir). Sadece bu mamada bunun yer aldini gordum. Guzel!

Pahali bir mama, ama fiyat etiketine deger oldunu dusundum bir urun.

Natural Balance Ultra premium
Puanlama:****/*****
Fiyat:$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Saglam et icerikli (4 tane adlandirilmis et unlari),yuksek kalitede tahiller, patates.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Bira mayasi iceriyor.

Yorum:
Bu mama kesinlikle iyi kalitede bir mama. Icinde 4 tane ogun urunu var, arti bahzi iyi tahiller,sebzeler ve meyveler dengeliyor. Daha fazla ne var, ketentohumu kullaniyorlar Omega yag asitleri icin.

Bira mayasi oldugu icin biraz rahatsiz oldum acikcasi. Nerdeyse butun iyi malzemelere yer almislar, ama alkol urunden kalmis olan yan urunu(bira mayasi) kullaniyorlar? Bunu niye eklediklerini anlamiyorum.
Eger ekonomik durumunuz iyi degilse bu iyi bir secim.

Orijen
Puanlama:*****/*****

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Buyuk bir yuksek kaliteli etler çeşitliligi,oldukca yuksek protein icerikligi,butun yumurtalar, balik yagi,aycicek yagi,meyve ve sebzeler.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Hic bir sey.

Yorum:

Orijen piyasanin en iyi mama serisidir. Kedinizi resmen simartinizi bilmek istiyorsaniz bu mamayi alin. Kediler icin sadece iki cesitleri var:Cat&Kitten(Kedi&Yavru kedi) ve 6 Fish(6 Balik).

Ilk olarak, tahilsiz bir mama ve malzeme listesi kisa. Bu mamanin icinde kulaga yabanci gelen bir malzeme yok, bu mantikli geliyor cunku bu mama uretikleri mamanin malzemelerin ne kadar taze oldu ustunu vurguluyor.

Ne kadar taze? Kendi tavuklarini kendileri buyutuyorlar antibiyotiksiz. Balikcilar tutuyorlar onlara fabrikalarina taze balik getirmeleri icin.
Bu urunu ureten kanadalilar gorunuse gore orda hala mama yapma kurallara uyduklari gibi gorunuyor.

Malzeme listesine goz atarsaniz. Ilk 3 malzemenin et oldunu, ondan sonra gelen 5ci,9cu,10cu ve 12cide oyle oldunu goruceksiniz. Bu tamamen proteinlerle dolu, ve yuksek kaliteli olanlarla dolu.
Butun yumurtalar bile ekliyorlar. "Kurulmus yumurtalar" degil yada "yumurta unu", aksine butun yumurtalar.

Icinde iki tane balik yagi eklenmis kalp sagligi icin, ve aycicek yagi iyi bir kurk icin. Havuc, ispanak, bezelye, domates ve elmalar var meyve ve sebze kotasi icin.

Orijen kendini dengeli bir 75/25/0 oran ile kendinden gurur duyuyor. Bu 75% kilosu hayvan urunleri, 25% meyveler ve sebzeler ve 0% tahil.

Malzeme listesi kendisi icin konusuyor bu orani nasil takip ettikleri anlatmak icin.

Bu mama pahali, ama buna deger. Bunu yiyen kediler daha az yerler, ve saglikli yasarlar.

Purina One (chiken & rice) (tavuklu & pirincli)
PuanlamaL:*/*****
fiyat:$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Ilk sirada tavuk var.

Mamanin icindeki kotu olan seyler: Pirinc mayasi ikinci sirada, misir nisastasi 3cu, et yan urunleri listenin on siralarda yer aliyor, buğday unu eklenmis, iki misir kaynagi var.

Yorum:

Korkutucu olan sey Purina One orta seviyeli bir mama olarak kabul edilmis olmasi. Bu demek oluyorki, onlardan cikan daha kotu mamalar var piysada. Bir goz atsak Cat chow yada Kit'N Kaboodle ve gorursunuzki bundan daha kotu urunler olabiliceni.

Iyi basliyorlar tavuk ile birinci malzeme olarak, bunun sayesinde "Tavuk birinci malzeme" demeye urunun ustunde. Ya geri kalan malzemeler?

Pirinc mayasi goruyoruz, ve bu herhangi bir bira markasinin ureticisinden birasini yaptiktan sonra geri kalanlari satmis olabilir. Et yan urunleri goruyoruz, herhalde kuslarin gagalari, tuyleri ve ayaklarindan yapilmistir.
Bugday unu yer aliyor, evcil hayvanlarin allerjik olmasina neden olan bir urun. Misir nisastasi, herhalde en bosuna yer kapliyan en buyuk urun hayvan mamalarinda ucuz oldugu icin kullaniliyor, burda 3cu sirada yer aliyor.
Ve daha fazla misir.... var ve daha fazla soya... ve tuz. Hayvan ciger "aromasi" koymayi basarmislar, cunku gercek seyi almayi istememisler.
Gene kotu bir deneme Purina ekibinden.

Purina Pro Plan (Adult Chicken & Rice) (yetiskin tavuk ve pirinc)
FIyat:$$$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Tavuk ilk sirada, balik yagi, tum yumurta, pirinc ana tahil.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Cok fazla misir, bugday kullanilmis.

Yorum:

Beni bu mama hakkinda kizdiran sey bu mama sozde piyanin en iyi mamasi olmasi lazim Purinanin uretigi serilerin arasinda.(ve onlarin yapabildi en iyi mama bu, millyonlarca dollar kazanmalarina rahmen)

Malzeme listesini okuyanlarla dalga geciyor. Nasilmi? COK basit. En son ne zaman birinin misira maize(misir ingliz inglizcesinde) dedini duydunuz?
Bahse girebilirimki cogu insan bu baglantiyi anliyabilir ama bahzilari bilmiyebilir. Maize misir oldugunu bilenler icin, zekamizi aşağliyan bir olaydir.
Bilmiyenler icin, yaniltici bir seydir. Herhangisiseniz bunun bir sirketin size yapmasi hic hos bir sey degil.

Her neyse malzeme olarak, guclu bir baslangic yapiyor tavuk ve pirinc ile, ikiside iyi bir protein ve tahil. Ve sonra misir nistastasi unu, bu bir evcil hayvan mamasinin icinde yer almasi seytanca bir seydir.
"Kurutulmus kumes hayvanlar protein" hic hosuma gitmiyor cunku bu cok belirsiz. Bu kesinlikle bir kustan fazla, ama hangi kuslar??? Eger bunlar kuslarsa tavuk yada hindi gibi, eminim ki bize soylerdi.
Bu baskalarin umrundami??? Ve daha fazla misir...bugday...ciger"sakatat"...vsr.

Bu urunu puanlamakla cok zorlandim. 2 yada 4 yildizli mama olabilir. Tabiki, 9 lives gibi yada Meow mix den daha iyi, onlar bir yildizli mamalar. Ama Nutro complete Choice kadar iyi bir mamami ve bu 3yildizli bir mama?? Sanmiyorum, ve malzeme listesindeki yaniltici asalamadan sonra benim midemi rahatsiz etti.
Purinanin yapabildigi en iyi mama oldugunu soylemeleri. Rezilik.

Royal Canin (indoor adult) (yetiskin ev kedileri icin)
Puanlama:***/*****

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Tavuk ogun ilk sirada,Pirinc ana tahil olarak kullanilmis, sebze lifi yuksek, balik yaglari.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Cok fazla misir kullanilmis, pirinc kabuklari faydali degil, ve tuz orani biraz yuksek seviyede.

Yorum:

Royal Canin benim icin karisik bir torbanin icinde. Ilk olarak, tavuk ille basliyor malzeme listesinde. Herhangi "ogun" urunu baslamasi ile benim tarafindam iyi karsilanir.
Sonra iki tane tahil var ikiside pirinc. Buda iyi pirinc iyi bir tahil. Benim en buyuk endisem tahil oranin biraz yuksek olmasi ama su anda hersey guzel.

Sonra sirada ne geliyor. Misir, ve misir nisasta unu. Bir mamayi iyi bir mama olmaktan cikartmanin bir kac tane yolu var ama en kolay ve hizli yolu onu misir nistasta ununa atmak olur.

Biraz daha yukselis oluyor tavuk ve bezelye lifi, ikiside iyi. Pirinc unu ve pirinc kabuklari bunlar bir kedi mamasini icine pirinc koymanin en kotu yollari, ama misir yada bugday koymaktan hala cok daha iyi.
Bugday demisken siradaki malzeme. Bugday nisastasi, kediler bugdaya bayiliyor gorunuse gore( kediler hic de sevmezler).

Yumurta ve hamsi yagi eklemisler, iyi bir protein ve omega yag asit kaynagidir ikiside. Ama tuz orani biraz yuksek yerde yer aliyor malzeme litesinde.
Ayrica bira mayasida yer aliyor direkt yerel bira fabrikanizdan gelmis.

Eh iste mama olarak toplaniliyor. Magazalarda satilan kotu mamalardan daha iyi ama yuksek fiyatini acikliyamaz.

Science Diet (Adult Original) (Yetiskin orijinal)
Puanlama:*/*****

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Hic bir sey.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Et yan urunleri ana protein kaynagi, misir ana malzeme olarak kullanilmis, pirinc mayasi.

Yorum:

Bir suru veterineri para ile satin almislar urunlerinin reklamlarini yapmalari icin cunku para konusturur.
Cok pahali bir mama oldugu icin cok iyi bir urun oldunu dusunursunuz.Bu yuksek fiyati bir sekilde aciklamalari lazim.

Ben hala arastiriyorum. Ana et kaynagi ucuz et yan urunleri bunlari siz direkt olarak kedinize yedirmezdiniz yada yanina yaklasmazdiniz.
ilk bes malzemesinin icinde iki tane misir sekli var bu en kotu katki maddesidir. Pirinc mayasi, degersiz bir urundur alkol mayalamasi asamasindan sonra geriye kalanlardir ve bu 3cu sirada yer aliyor.

"Tavuk ciger aromasi" listede yer aliyor. Niye "aromasi"? Niye direk ciger koymamislar besleyici degeri icin?

Bu tamamen bir kayip.Ikinci bir yildiz verdim cunku yapay renklendirici yada hayvan sakatadi koymadiklari icin ve bir suru mineraller ve vitaminlerle doldurmuslar.
Tabi malzemelerin kendileri iyi olsalar ek vitaminler koymak zorunda kalmazlardi.

Para icin, bugunku piyasadaki en buyuk kedi mama kazigi.

Science Diet Nature's best (Oceanfish & Brown Rice)(okyanusbaligi& kahve rengi pirinc)

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Okyanus baligi ilk sirada,Arpa&Pirinc kullanilmis, keten tohumu.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Misir nisastasi ikinci sirada,Pirinc mayasi ana tahil olarak kullanilmis.

Yorum:

Bu Science Diet Original dan biraz daha iyi, ama bu cok daha iyi oldunu soylemez cunku o mama cok kotu.
Burada en azindan okyanus baligi ilk malzemede olarak yer aliyor, bu cok onemli cunku kediler karnivorlar.(sadece et ile beslenirler)
Problemlerin buyudu yer misir nistastasi malzeme listesinde ikinci sirada yer almasila basliyor. Onlarda biliyorlarki
misir kedilerin zorlukla sindirdikleri bir urun ve mama alerjisi olmalarina neden olur o zaman hala niye bunu kullaniyorlar??
Cok berbat bir malzeme, ve pirinc nisastasi(3cuncu sirada) hic bir faydasi yok. Butun bunlar bu mama icin cok uzucu.

Arpa ve kahve rengi pirinc kullanimla biraz daha yukseliyorlar ama tavuk unu daha sonra listeye ekliyorlar.
Tavuk unu listede daha yuksek bir yerde yer almasi gerekirken. Iyi bir sebze ve meyve listesi gormekde guzel.
Bu mamaya 2 yada 3 yildizmi versem diye arada kaldim. Pirinc mayasi ve misir nişastası kullanmalari benim icin cok buyuk bir gunah.
Eger 2ci ve 3cu malzemeler kotuyse bu 2yildizli mamadir.

Whiskas (Meaty selections) (etli secenekler)
Puanlama:*/*****
Fiyat:$/$$$$

Mamanin icindeki iyi olan seyler:Hic bir sey.

Mamanin icindeki kotu olan seyler:Agirlikli olarak misir kullanilmis, yan urun etleri ana protein kaynagi, bira mayasi, bugday var, yapay renklendiriciler.

Yorum:

Whiskas ekonomik bir kedi mamasidir insanlar onu sadece ucuz ve sirin bir ismi oldu icin aliyor. Uzun zamandir piyasada satiliyor ama eminimki insanlar markaya sadakatliliklarindan aliyorlar icinde ne oldunu dusunmuyorlar bile.
Malzeme listesi cok kisa. Bu kotu bir sey degil icinde duzgun malzemeler oldu surece.Ilk 3 malzemelerinden ikisi katki malzemeleri ve kediler icin besin degerleri sifir,ve otekisi et yan urunleriden olusuyor bunlar hayvanin irenc yerlerinden olusuyor bunlar istiyerek kedinize yedirtmezsiniz asla.

Korkutucu sey sadece bir tane hayvan protein kaynagi var ilk 10 malzemenin icinde. Bu hicde saglikli degil bir kedi icin ve bu vucutlarin calistigi gibi degil.
Kediler karnivorlar(sadece et ile besleniyorlar) Onlar misir ve bugdayla beslenilmemeliler!!!

Bir mamanin icinde ikinci et kaynagindan(hindi yan urunleri) daha fazla tuz oldugu zaman, biliyorsunuzki orda bir problem var.

Tek iyi yaptiklari sey tahil olarak pirinc kullanmalari ama bunu 3 tane baska tahil kullanildiktan sonra eklenmis onun icinde bu cok fazla bir sey degistirmiyor.
Bu mama piyasadaki en kotu mama.

alinti:
Cat food reviews, ratings, ingredients and information on all the top brands (Iams, Nutro, Friskies, Science Diet, etc.)

************************************************** **********************************
Netıce olarak ben bır aıle ferdımın en ıyı en sağlıklı en mutlu yaşamasının peşındeyım..başka derdım yok...markalar ısımler umurumda değil...en ıyısı neyse onu alırım...herkezde butçesı gereği aynısını yapar..

Öğrendığım bazı şeylerı paylaştım kımseyede aaa orıjen alın demıyorum..herkez hangı mamayı kedısıne uygun gormuşse hangısının kedısıne ıyı geldığını gozlemlemışse onu alsın tabıkı...
ben bunu uygun buldum bunu kullanıyorum artık...

Sevgıyle kalın...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-10, 11:12   #90
Siteden Uzaklaştırıldı

Bursa
venus Çevrimdışı

Mırni, teşekkürler çeviri için.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları