Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 12-09-12, 20:40   #856

Mırni Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Sanaldan anca atar tutarsın sonrada erkeğim dıye gezersın pc başında delıkanlılık kolay ..
neyse dedığım gıbı herkesın kantarı belındeymış....

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 20:53   #857

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

Burayi rezi mrdajlarinla kirletme ne derdin varsa ozelden at mama yuzunden kavga ediceem aklima gelmezdi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 20:56   #858

Mırni Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

özel mesajdan devam ediyorum gerı kalan kısmına burda uzatmaya gerek yok...

Hala yazıyorsun...uzatma burda kımse bızım tartışmamızı okumak gormek zorunda değil..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-12, 16:47   #859

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı

polya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
...tarim bakanliginda da eminim binllerce gida muhendisi calismaktadir...
Şimdi referansınız Tarım Bakanlığı onayı olunca... Neler neler Tarım Bakanlığından onay almıyor ki, zaman zaman Tarım Bakanlığı onaylı ürünlerden bir kaç kişi ölüveriyor da Sağlık Bakanlığı devreye girip o ürüne yasak koyuveriyor, hepsi aklanıyor. Hatırladığım örneklerden birisi: http://www.haberturk.com/saglik/habe...li-ilac-alarmi

"...Aafco su yok dedigi tum mamalarin aafco dan onayi vaar. İsin komik tarafi biri abd de pazar lideri (onay olmazssa abd de satis yapamaz) hic biri fason degil zaten hills ve royal canin bagimsiz. Nestle bosch ve p&g de zaten cok unlu olan markalari satin alarak holdinglerine kattilar...."
AAFCO Onay veren bir kurum değil, standart koyan bir kurum, firmalar AAFCO standartlarına uygun üretim yaptıklarını beyan ediyorlar. AAFCO sayfasında kendi ifadesi "AAFCO pet mamalarını hiç bir şekilde düzenlemez, test etmez, onaylamaz ya da sertifikalandırmaz. AAFCO mamalar için tam ve dengeli beslenme standartlarını oluşturur ve mamalarını bu standartlara uygun şekilde formule etmek üretici firmanın sorumluluğundadır. " *
Bu arada, AAFCOnun sunduğu standartlar yalnızca Amerika menşeili üretimi bağlıyor. Yani, uluslararası bir firma AAFCO standartlarına uygun üretim yaptığını belirtiyorsa ve bu mamalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayı ile yurda giriş yapıyorsa, acaba hangi aşamada ve nerede denetleme onaylama mekanizmasına tabii?

Sonuçta bu markalar bu kadar büyüyebilmek için GDO'lu gıdaları masamıza sürüyorlar. GDO konusu şu an için şaibeli, ne zararlı olduğu ne de zararlı olmadığı kabul edilmiş durumda, ama şaibeli sonuçta. Yurtiçindeki GDO kampanyasında da Nestle geri adım atmadı, GDO kullanmaya devam etti. Dolayısıyla, üretim sürecinde başka okuduğumuz zaman anlayamadığımız ama aynı derecede şaibeli neler vardır, bilebiliyor muyuz? Hepimiz günlük yaşantımızda arada bir gofret, çikolata içeriğine pek de bakmadan bu ürünleri tüketiyoruz, ama bu ürünleri arada bir tüketmekle tüm hayatınızı ve beslenme alışkanlığınızı bu ürünün üzerine kurmak arasında bir fark olmadığını düşünüyor musunuz?

Melamin bebek mamalarına dahi karıştrılıp satıldı, ve hangi ülkelere satılıp satılmadığı şu an için bilinemiyor, çünkü Çin'de büyük hacimli tüketimden dolayı (bebek ölümleri ile) daha çabuk ortaya çıkınca bu bebek mamalarının alımı durduruldu, bizim ülkemize melamin içeren bu mamalar ithal edildi mi ve kullanıldı mı bir muamma. Bundan sonra Dünya Tarım örgütü, sağlık örgütü vs melamini "insani gıda standartları"ndan çıkarttılar da Tarım bakanlığı denetlemeye başladı vs vs ... Ama aynı denetim acaba hayvan gıdalarında var mı? Zira bu standartlar hayvanları bağlamıyor. (internetten araştırmanızı yapınca göreceksiniz ki) FDA'in bir Hayvan Maması Standardı var ve 2007 yılından itibaren FDA defalarca melamin içeren pet mamaları geri çağırmış ya da doğrudan girişini yasaklamış. Bu çağrılanlar arasında hangi markalar var dersiniz? Bunlar acaba imha mı ediliyor yoksa "hayvan gıdasında melamin olmayacak" gibi bir standardı olmayan ülkelere mi yollanıyor? Cevabı nerededir? Bizim standartlarımız nedir? Bu soruların cevabı bende yok, Trım Bakanlığının sayfasında da bulamadım. Siz biliyorsanız ve paylaşırsanız çok sevinirim

Bir de MSG konusu var, bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor, retinal dejenerasyona, obeziteye, büyüme hormonunun baskılanmasına, pankreas hasarına, insülinde artışa ve buna bağlı olarak diyabete, böbrek ve karaciğerde hasara, vs vs sebep olduğu iddiası var, güçlü bir iddia. Ve bu gıda maddesi büyük gıda kartellerinin ürünlerinde insanlara da hayvanlara da sunuluyor. Şimdi büyük firmalar kullanıyor diye aklayabilir miyiz? İnsan gıdasında kullanıyor da hayvan gıdasında kullanmıyorlar mı?

..."Kendime bile dogru duzgun yemek yapamazken kedime kopegime nasil yemek hazirliyabilirim ? ... ...dogada kediler etle besllenir ancak artik apartman dairelerinde kaliyolar ve ona gore beslenmeliler.
" Forumdaki yazışmalarda paylaşılan ana kaygılardan birisi budur, bununla başlayıp "vakitsizlikten en güvenilir olduğuna inandığım mamaları kullanıyorum" diyorsanız çok haklısınız. Bu noktada sizin gibi tüm forum takipçileri beslenme programını ne şekilde destekleyebileceğimizi araştırıyoruz.

Verilen bilgilere şüphe ile yaklaşmanız çok güzel bir özellik, sizi araştırmaya iter, aynı şüpheciliği dünya devi markalara karşı göstermenizi de beklerdim. Ya da kişisel tartışmalara girmektense Tarım Bakanlığının yukarıdaki soruların ne kadarına cevap verebildiğini araştırıp bizlerle paylaşırsanız, kedilerimiz köpeklerimiz, kısaca hepimiz adına çok faydalı olur. Hiç olmazsa cevap veremedikleri soruları cevaplamaları ve doğru yaklaşımları benimsemeleri konusunda onları yönlendirebilecek bir kamuoyu oluşturabiliriz birlikte. Burada bir çok paylaşım var, değerlendirirsiniz, siz de paylaşırsınız. Bunları paylaşmak için hiç zorlanmamanız gerek, ama başkalarının ilettiği bilgilere bu kadar tepki gösterecekseniz, kendinizi tutup tutup patlayacaksanız filan, temelli bir bilgiyle sağlam gelmenizde fayda var.

*"AAFCO does not regulate, test, approve or certify pet foods in any way. AAFCO establishes the nutritional standards for complete and balanced pet foods, and it is the pet food company's responsibility to formulate their products according to the appropriate AAFCO standard." The Association of American Feed Control Officials (AAFCO) > Home

Bu konu en son " 13-09-12 " tarihinde saat 16:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-12, 00:56   #860

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

İlk once dikkatte alip cevapladiginiz icin tesekkurler. Ancak cevabinizi yazmadan benim ne anlatmak istedigimi anlamanizi beklerdim.
1- benim yazimin hic bir yerinde tarim bakanligina guvenin diye bir belirti yok. Yaptigim sadece gida muhendisiyim diye baslanilan yazida ki tezati gostermek istedim. Eger yazida sevgili patipaa gida muhendisiyim diye naslamasaydi yaziya tum yazdiklarinin altinda imza atardim. Tek yapmak istedigim insanlari dusueye calismakti. Yoksa tarim bakanligina guvenip onu al bunu alma demem . Demenin de komik ollduguna herkes katilir sanirim. Keske dikkat etseydiniz keske yazilanlara.
2- ben buyuk firmalarida ovmedim aafco yla ilgili yalan yalnis bilgi verene sadece aciklamin. Ayrica dedigim gibi daha onceki yazilarimi okusaydiniz bazi firmalarin a.l.f. Den boykot yedigini mama seciminde hayvanlari denek olarak kullanan sirketleri hatta foklari katleden balinalari yunuslari katleden ulkelerin urunlerime diklat edilmesi gereltigini yazdim.
benim tek amacim insanlarin ozellikle yeni kadi veya kopek besleyenlerin dogru bilgiyi arastirarak bulmasina yardimci olmakti.
Yani benim gibi evdeki kahvesinden , deterjanima kadar a.l.f boykot listesine secen birine hic soylemedigim hald holding savunucusu demek ne derece mantikli yaklasim anlamak mumkun degil.
tekrar soyluyorum mama alirken once a.l.f. Boykot listesine bakarim sonra evcil hayvan sahipleriyle konusurum bunu da ulasabildigim bilimsel berilerle kiyaslarim.
yani bir bilgi vericeksiniz bunu hic yazmadigi seyler yuzunden bana degil yalan yalnis bilgiler verenlere yapin.

kopegim modem ve bilgisayarimi yediginden telefonla yolluyorum. Yazim ve imla hatalarimin sebebi kopegimdir. Onun adina ozur diliyorum
herkese saygilar sevgiler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-12, 08:51   #861

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Sitem ettiğiniz için yazıyı bir kez daha okudum da, yani, anlaşılamamanızla ilgili tüm kabahat bende mi? Tamam klavyeniz bozuk da klavyeniz mi seçiyor sözcüklerinizi de? "öyle demek istemedim" dediğiniz her cümleyi içeriyor yazınız.
Yani benim gibi evdeki kahvesinden , deterjanima kadar a.l.f boykot listesine secen birine hic soylemedigim hald holding savunucusu demek ne derece mantikli yaklasim anlamak mumkun degil.
Mantıksız yaklaşımımın kusuruna bakmayın, evinizde çamaşırınızı ne ile yıkadığınızı bilemedim, bu yazınız da pek ipucu verir mahiyette değildi. Yani melamin gibi, MSG gibi çok zararlı bazı maddelerin kedi mamaları içerisine karıştırılıyor olması ihtimali konusunda dikkatli olmamız için bizi uyaran bir yazıya verdiğiniz cevabınız, sonradan da "ben öyle demek istemedim" şeklinde açıklamanızı gerektiriyorsa, bu konuda sadece bizi (ya da beni) suçlamamalısınız. Açıkçası bu yazıdan benim çıkardığım sonuç, Tarım Bakanlığında kedi köpek mamalarında melamin kullanılıp kullanılmadığını sorgulamak oldu, çok da takip edilmesi gereken bir bilgi olduğunu düşünüyorum.
benim yazimin hic bir yerinde tarim bakanligina guvenin diye bir belirti yok.
demişsiniz hâlbuki "cogu mama markasi onlarca veteriner, dahada fazla gida muhendisi callistirmakta buda yetmez diyosaniz onay veren tarim bakanliginda da eminim binllerce gida muhendisi calismaktadir. " cümlesinden tam olarak bu anlaşılıyor

Ne sizi ne de diğer arkadaşları tanıyan birisi olarak , "başkalarına sataşan ifadeler kullanacağınıza düşündüklerinizi, kendi tecrübelerinizi başkalarını hedef almadan aktarsaydınız, bahsettiğiniz akademik ve bilimsel verileri bizimle paylaşsaydınız hepimiz daha çok faydalanırdık" diye düşünüyorum.

Mihav'a bir iki ay oldu gireli, her yazışmada insanların birbirine sataştığını görmek ilginç de "neden"? Konu başlığı "kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?" Sonuçta mutlak doğrusu olan bir konu değil ya, daha insanın nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bir mutabakata varılamamışken, tabii ki herkes kendi bilgisini, tecrübesini, ama doğru ama yanlış paylaşacak, bazen tecrübe bilimselliğin ötesindedir. Sonuçta hepimiz hayvancıklarımız iyi olsun diye paylaşımda bulunuyoruz, herkes elindekini paylaşır, diğerleri de kendi imbiğinden geçirir, süzer, kullanır ya da atar. Hakaretle görüş çürütüldüğü de nerede görülmüş?!

Bu konu en son " 15-09-12 " tarihinde saat 09:12 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-12, 09:10   #862

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

punapaa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
monosodyumglutamat kısaca MSG, halk arasındaki adıyla da çin tuzu denen zıkkımı hepimiz duymuşuzdur herhalde. bulaşık suyu kıvamındaki hazır çorbaları içilebilir hale getiren, bize türlü türlü pis şeyler yedirten bu lezzet merkezi uyarıcısı ve türevleri, hayvanlarda da etkili oluyor. bu sayede bazen bizim kokusunu duymaya bile tahammül edemediğimiz o mamalar, hayvanlarımız için lezzetli hale geliyor.
...
Bu MSG rezil bir şey, az evvel cips paketinden çıkan plastikle kaplı promosyon kağıdını yalayıp yemeye çalışıyordu kedim (tabii o cips paketinin elimde olması da ayrı bir konu, ama oldu bir kere) Plastiği hayvancağıza neredeyse yedirecek bir aromadan bahsediyoruz burada... İsterse bilimsel olarak zararlı olmadığı bin kere ispatlanmış olsun (ki henüz ispatlanmadı), gereksiz şeyleri gereksiz miktarlarda yediriyorsa, beyin yalnızca MSGli maddeleri "lezzetli" algılamaya başlarsa, kedi-köpek bu aromayı içermeyen hiç bir şeyi yemek istemiyorsa, bu ciddi bir sorundur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-12, 14:09   #863

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

libelül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu MSG rezil bir şey, az evvel cips paketinden çıkan plastikle kaplı promosyon kağıdını yalayıp yemeye çalışıyordu kedim (tabii o cips paketinin elimde olması da ayrı bir konu, ama oldu bir kere) Plastiği hayvancağıza neredeyse yedirecek bir aromadan bahsediyoruz burada... İsterse bilimsel olarak zararlı olmadığı bin kere ispatlanmış olsun (ki henüz ispatlanmadı), gereksiz şeyleri gereksiz miktarlarda yediriyorsa, beyin yalnızca MSGli maddeleri "lezzetli" algılamaya başlarsa, kedi-köpek bu aromayı içermeyen hiç bir şeyi yemek istemiyorsa, bu ciddi bir sorundur.
kesinlikle öyle.
ben cipsten sonra baharat bulaşan parmağımı yiyecek gibi oluyorum, plastik, naylon falan normal bile sayılır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 04:23   #864

kesta üyesinin avatarı

İzmir
kesta Çevrimdışı

Boston beacon hill'de 9.5 sene yaşadım, yeme sorunu olan kedim dolayısıyla mamalar hakkında epeyi bir araştırmada bulundum.
Türkiyede satılan bir çok mama markasının amerikada kötü mamalar sınıfında olduğunu ve marketlerde satıldığını çok iyi bilmekteyim,bu mamalarında AAFCO gibi ciddi bir kurum tarafından tasvip edilmediği ortada AAFCO kurumunun tasvip ettiği mamaların poşetlerinde complete balanced yazar.
Hill's ,Royal canin gibi mamalar bu kurumun fazla sıcak bakmadığı destekleyip onay vermediği markalardır.
Türkiyede bu markaların en iyi mamalar katagorisinde gösterilip yüksek fiyattan satılmasına çok şaşırdım,üstelik Orijen,Acana,Taste of the wild ve natural and delicious markaları ülkede mevcutken.
Sanırım bu markalar piyasaya daha geç sunuldu o yüzden daha bilinmiyorlar ama zamanla rayına girer bu durum.
Ben amerikadaki kedimi Natural balance ultra premium ile besliyordum,sağlıklı bir hayat sürdü burada bir sokak kedisi aldım,ama bu mamayı bulamadım orijen kullanıyorum kedim gayet sağlıklı sadece aşı için veterinere gidiyoruz.
Önerim şudur; ülkemizde insanlara dayatılan Hill's, Royal canin, Proplan gibi sıradan üstelik kazık fiyata satılan AAFCO kuruluşunun standartlarına uymayan markaları tercih etmeyin.
Herkese kedisiyle mutlu sağlıklı bir hayat diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 05:24   #865

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

kesta tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
...bu mamalarında AAFCO gibi ciddi bir kurum tarafından tasvip edilmediği ortada AAFCO kurumunun tasvip ettiği mamaların poşetlerinde complete balanced yazar. Hill's ,Royal canin gibi mamalar bu kurumun fazla sıcak bakmadığı destekleyip onay vermediği markalardır.
...ülkemizde insanlara dayatılan Hill's, Royal canin, Proplan gibi sıradan üstelik kazık fiyata satılan AAFCO kuruluşunun standartlarına uymayan markaları tercih etmeyin.
Merhaba, özelden yazmak istedim ama bu özelliği kapatmışsınız. Özellikle ABD tecrübeniz olduğunu yazdığınız için "işin doğrusunu öğrenmek, bilgi almak üzere" yazıyorum:

1- AAFCO kendi sitesinde KESİNLİKLE ONAY VERMEDİĞİNİ, denetlemediğini, yalnızca standartları oluşturduğunu gayet net bir şekilde yazıyor*. Bu standartlara uyup uymamak ve uyduklarını söylüyorlarsa doğruluğunu kanıtlamak firmalara kalmış. Yani "AAFCO Approved" diye bir uygulama ya da damga vs olamaz bu durumda.

Bu durumda, "AAFCO'nun tasvip ettiği, AAFCO onaylı" derken aslında kasdettiğiniz yalnızca "ürünlerimiz AAFCO Standartları ile üretilmiştir" gibi bir ibare mi?

Zira bu konu o kadar çok telaffuz edildi ki - ben de amerikan mamaları görmediğim için - anlamaya çalışıyorum.

2-RC (ki ev maması ile birlikte bu mamayı kullanıyorum şimdilik) hakkında şüphelerim var, okuduklarım midemi bulandırdı, içim rahat değil, AMA internet sayfalarında gayet net bir şekilde "AAFCO standartlarına göre üretim yaptıklarını" belirtmişler. "AAFCO has no legal authority in Canada, Royal Canin Canada voluntarily follows AAFCOs guidelines. An AAFCO statement of nutritional adequacy is always included on our labels. "

Haklısınız, Hill's'de ve Proplan'da göremedim.

*"AAFCO does not regulate, test, approve or certify pet foods in any way. AAFCO establishes the nutritional standards for complete and balanced pet foods, and it is the pet food company's responsibility to formulate their products according to the appropriate AAFCO standard." The Association of American Feed Control Officials (AAFCO) > Home

Bu konu en son " 16-09-12 " tarihinde saat 11:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 17:58   #866

kesta üyesinin avatarı

İzmir
kesta Çevrimdışı

Merhaba, özelden yazmak istedim ama bu özelliği kapatmışsınız. Özellikle ABD tecrübeniz olduğunu yazdığınız için "işin doğrusunu öğrenmek, bilgi almak üzere" yazıyorum:

1- AAFCO kendi sitesinde KESİNLİKLE ONAY VERMEDİĞİNİ, denetlemediğini, yalnızca standartları oluşturduğunu gayet net bir şekilde yazıyor*. Bu standartlara uyup uymamak ve uyduklarını söylüyorlarsa doğruluğunu kanıtlamak firmalara kalmış. Yani "AAFCO Approved" diye bir uygulama ya da damga vs olamaz bu durumda.

Bu durumda, "AAFCO'nun tasvip ettiği, AAFCO onaylı" derken aslında kasdettiğiniz yalnızca "ürünlerimiz AAFCO Standartları ile üretilmiştir" gibi bir ibare mi?

Zira bu konu o kadar çok telaffuz edildi ki - ben de amerikan mamaları görmediğim için - anlamaya çalışıyorum.

2-RC (ki ev maması ile birlikte bu mamayı kullanıyorum şimdilik) hakkında şüphelerim var, okuduklarım midemi bulandırdı, içim rahat değil, AMA internet sayfalarında gayet net bir şekilde "AAFCO standartlarına göre üretim yaptıklarını" belirtmişler. "AAFCO has no legal authority in Canada, Royal Canin Canada voluntarily follows AAFCOs guidelines. An AAFCO statement of nutritional adequacy is always included on our labels. "

Merhaba
Ben bir çok kez AAFCO ofislerinde yetkililerle ile konuştum görüştüm,firmalara gidip uyguladıkları kontrol ve denetleme işlemlerini bana anlattılar,yaptıkları işler hakkında bilgiler edindim veterinerlerle konu hakkında görüşmelerim oldu, bu suretle mamalar ve firmalar hakkında daha geniş bir bilgi birikimine sahip oldum.
Şimdi AAFCO deseki ben karışmıyorum sadece size derimki reçete şudur bu doğrultuda mama üretin peki denetim olmazsa kime nasıl inanacak insanlar? sizce boyle birşey olabilirmi? herkes derki ben AAFCO standartlarında mama üretiyorum.
Arka sayfada örnek verilmiş mesela, reflex adlı Türk markası bile yazmış bunu garanti ibaresi complete balanced yazısıdır bu poşette varsa demekki bu ürün AAFCO denetçileri tarafından standartlara uygun görülmüştür.
Ofislerine gidip istediğiniz soruları sorabiliyorsunuz gayet iyi işleyen halkla ilişkiler birimleri mevcut,sizi asla yönlendirmiyorlar a mamasını alın b mamasını alın diye,size iyi kaliteli bir mamada olması gerekenleri söylüyorlar complete balanced ibaresini anlatıyorlar sizde uygun olanı bulup alıyorsunuz.
Tabiki orada uygun kaliteli mama çeşidi fazla kediniz hangisini severse onda karar kılıp devam ediyorsunuz.
Proplan Hill's markasından bir kademe üstündür kıyas yapmak gerekirse.
Hill's markasında zaten bir şey görebilmeniz mümkün değil hayvanlar üstünde deney yaptığı tespit edilen bu konuda bir çok uyarı alan ve yüklü miktarlarda cezalar ödeyen ,çıkardığı mamanın etken maddesi un ve tahıl olan bir firmanın AAFCO ile hiç bir bakımdan işi olamaz böyle firmaların amacı sadece insanların duygularını kullanarak çok para kazanmaktır.
Oysaki bu firmalar zengin her türlü donanıma sahip firmalardır, isteseler gayet güzel kaliteli mamalar çıkartırlar,ama çok para kazanma hırsı malesef her şeyin önüne geçmiştir yazık çok yazık.
Burada uygun olarak gördüğüm markaları yazdım kesinlikle kullanmayacağım markalarıda yazdım yönlendirme yapmak gibi bir amacımda yok neticede hür iradesi var kişinin ben sadece birebir gördüklerimi yaşadıklarımı paylaştım.

Sonuç olarak;
1-AAFCO üretim standartlarını belirler.
2-Bunlara uyulup uyulmadığını denetçileri ile kontrol eder,uygunsa complete balanced ibaresini poşetlerine yazdırır.
3-Kurumun amacı hayvan ve insan sağlığı korumaktır,bu doğrultuda gereken tüm kontrolleri yapar.

Sevgiler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 18:44   #867

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

kesta tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba
Ben bir çok kez AAFCO ofislerinde yetkililerle ile konuştum görüştüm,firmalara gidip uyguladıkları kontrol ve denetleme işlemlerini bana anlattılar,yaptıkları işler hakkında bilgiler edindim veterinerlerle konu hakkında görüşmelerim oldu, bu suretle mamalar ve firmalar hakkında daha geniş bir bilgi birikimine sahip oldum.
Şimdi AAFCO deseki ben karışmıyorum sadece size derimki reçete şudur bu doğrultuda mama üretin peki denetim olmazsa kime nasıl inanacak insanlar? sizce boyle birşey olabilirmi? herkes derki ben AAFCO standartlarında mama üretiyorum....

Ofislerine gidip istediğiniz soruları sorabiliyorsunuz gayet iyi işleyen halkla ilişkiler birimleri mevcut,...

Sonuç olarak;
1-AAFCO üretim standartlarını belirler.
2-Bunlara uyulup uyulmadığını denetçileri ile kontrol eder,uygunsa complete balanced ibaresini poşetlerine yazdırır.
3-Kurumun amacı hayvan ve insan sağlığı korumaktır,bu doğrultuda gereken tüm kontrolleri yapar.

Sevgiler.
Sanırım burada hâlâ bir kavram kargaşası var, AAFCO'nun kendi sitesindeki deklarasyonu gayet net: AAFCO hiç bir surette pet mamalarının düzenlemez, test etmez, onaylamaz, sertifikalandırmaz" (AAFCO does not regulate, test, approve or certify pet foods in any way.)

AAFCO yalnızca tam ve dengeli gıda besin standardını oluşturur, ürettiği gıdayı AAFCO standartlarına göre formüle ederek üretmek üretici firmanın sorumluluğundadır. Bununla ilgili denetimleri yapmak da yalnızca resmi devlet görevlilerinin (yani devletin) görevi ve yetkisindedir.

(AAFCO establishes the nutritional standards for complete and balanced pet foods, and it is the pet food company's responsibility to formulate their products according to the appropriate AAFCO standard.

It is the state feed control official's responsibility in regulating pet food to ensure that the laws and rules established for the protection of companion animals and their custodians are complied with so that only unadulterated, correctly and uniformly labeled pet food products are distributed in the marketplace and a structure for orderly commerce.)

Bunları yazma amacım da size itiraz etmek değil, "AAFCO onaylı gıda" diye bir gıda olmadığı konusunu vurgulamak. Çünkü burada piyasada satılan mamaları incelerken bu konu çok kafa karıştırıcı oluyor.

AAFCO onaylı gıda yok*, AAFCO standartlarına göre "tam ve dengeli - complete & Balanced" üretilmiş (ya da üretildiği iddia edilen) mama var, 'iddia edildiği' diyorum zira AAFCO standartları yasal olarak yalnızca Amerikan Hükümetini bağlıyor, bu standartları denetleme yetkisi yalnızca ABD için geçerli, yani bir İsrail firması üretip Türkiye'ye satıyorsa, paketin üzerinde yazan "AAFCO Uyumlu, complete & balanced" ibaresini aslında denetlemesi gereken hiç bir merci yok. İsteyen bu ifadeyi basıp paketini bu şekilde hazırlayarak Türkiye'ye sokabilir. AAFCO standartları Türk hükümetini, tarım bakanlığını vs bağlamadığı için, paketin üzerinde yazan bu bilginin doğru olup olmadığını denetlemek gibi bir yükümlülüğü de yok. O iş yalnızca ABD'de satılan mamalar için FDA tarafından yapılması gereken bir yükümlülük. Burada yalnızca Tarım Bakanlığının standardı neyse o denetlenir. "Melamin olmayacak" denmemişse mamalarda melaminin varlığına bakılmaz dahi, varsa da standartlara uygun olduğu için girişi yapılır.

Migros'larda satılan ve üzerinde "AAFCO'ya uygun üretilmiştir" yazan mamaları satın alırken bu şekilde düşünerek bu bilgiyle yaklaşmak gerek diye düşünüyorum, mesela Super Cat. İsrail malı, İsrail'de üretiliyor, Migroslarda da satılıyor, üzerinde de "AAFCO standartlarında üretilmiştir" etiketi var, kim denetliyor? Amerika'da satılıyor mu? Doğru ise bu mama bizim telaffuz ettğimiz bu iki mama grubundan (Hill's ve Proplan) daha üstün, zira AAFCO'ya uygun. Değerlendirme şekli bu mudur? İşte asıl derdim bu, ben bunu anlamaya çalışıyorum.

Eğer bana AAFCO onaylı olduğundan bahsettiğiniz mamanın bu onayı belirten sayfasının linkini gönderirseniz - zira mama üreticileri bu konuyu pazarlama malzemesi mutlaka yaparlar ve bu ibare sitelerinde mutlaka bulunur - bunu hem AAFCO ile hem de ilgili firma ile yazışarak netleştirmek isterim. Ben internette hiç bir üreticinin sayfasında "aafco approved" diye bir ibare göremedim ve maalesef AAFCO'yu ziyaret edip, masalarına oturup sohbet imkanım da yok, email aracılığıyla takip edebileceğim.

*üretici firmalar "AAFCO Approved - AAFCO ONaylı" ifadesini değil, "mirrors the AAFCO nutrient profiles - AAFCO çizgisini/standartlarını yansıtır" ifadesini kullanıyorlar. Üzerinde "AAFCO approved" etiketi görüyorsanız doğru olmayan birşeyler var demektir!

Bu konu en son " 16-09-12 " tarihinde saat 19:10 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 19:47   #868

Mırni Çevrimdışı

libelül bence bu konuya fazla takılma...
takılma derken kesta nicki arkadaşın yazdıkları doğru değil falan demek istemıyorum yanlış anlaşılma olmasın..
lakin aslolan şey mamanın içındekıler kısmındakı urunler...bir kedıye ne yararlıdır ne ıyı gelır mevzunu öğrenerek mama hakkında kolayca fıkır sahıbı olabılırsın...zaten içeriğin ilk üç mamulu mamanın buyuk kısmını oluşturuyor...
şöyleki Pirinç, mısır glüteni unu tavuk ve hindi unu diye başlıyorsa içerik hills örneğinde olduğu gibi o mamaya bizle değilsın dıyoruz

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 19:59   #869

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
libelül bence bu konuya fazla takılma...
takılma derken kesta nicki arkadaşın yazdıkları doğru değil falan demek istemıyorum yanlış anlaşılma olmasın..
lakin aslolan şey mamanın içındekıler kısmındakı urunler...bir kedıye ne yararlıdır ne ıyı gelır mevzunu öğrenerek mama hakkında kolayca fıkır sahıbı olabılırsın...zaten içeriğin ilk üç mamulu mamanın buyuk kısmını oluşturuyor...
şöyleki Pirinç, mısır glüteni unu tavuk ve hindi unu diye başlıyorsa içerik hills örneğinde olduğu gibi o mamaya bizle değilsın dıyoruz

Ona hiç takılmazdım ama çok fazla atıfta bulunulup referans verilince araştırdım, şimdi de işin doğrusunu bilmek istiyorum ... Bundan sonra okuyanlar da işin doğrusunu görerek ilerlesinler. AAFCO AAFCO denilince, "AAFCO'ya uyumludur yazan market mamaları da muteber sanılmasın.

Yoksa, tamamdır, pirinç, mısır glüteni unu filan görünce itibar etmemeyi öğrendim, o konularda hiç bir itirazım ya da soru işaretim yok...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-12, 20:24   #870

havana üyesinin avatarı

havana Çevrimdışı

Ben de kedime royal canin persian number 30dan sonra orijen 7 balikli aldim. Ama hiic sevmedi. Bir haftadir mama tabagina koyuyorum eski mamasiyla karistirip ama eski mamasini secip yiyor sadece.
Orijen balikli da acaip pis kokuyor bu arada. Evde duramaz olduk artik
Isin kotusu 2.5kiloluk pakette almistim orijeni ((
Mama koku problemi yasayan oldu mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları