Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 12-09-12, 14:54   #841

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

zelal_su tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ahahaha portakal verin kışın Biraz asitlidir ama bir zararı var mı bilmiyorum, benimki yerdi
portakaldan limondan kaçıyor resmen, sevmiyor onları
meyve rendeledim dün akşam onları yedi, du bakalım bi arayım şu veterineri
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 14:56   #842

İçel (Mersin)
zelal_su Çevrimdışı

punapaa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
portakaldan limondan kaçıyor resmen, sevmiyor onları
meyve rendeledim dün akşam onları yedi, du bakalım bi arayım şu veterineri
Bizimki portakal bulmak için buzdolabına girmişti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 14:59   #843

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

Bizimki portakal bulmak için buzdolabına girmişti
dolaba mı yaramaza bak

bu arada veterineri aradık şimdi fazla abartmayın ama yesin dedi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 15:01   #844

İçel (Mersin)
zelal_su Çevrimdışı

punapaa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dolaba mı yaramaza bak

bu arada veterineri aradık şimdi fazla abartmayın ama yesin dedi
kaybolmadan önce yapardı. Veteriner dediyse azaltmak lazım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 15:02   #845

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

kaybolmadan önce yapardı. Veteriner dediyse azaltmak lazım
çok üzüldüm bulursunuz umarım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 15:51   #846

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

Kendi dusuncelerimi yazmamak icin cok zorladim kendimi ama dayanamadim . İlk kez kedi besleyenlerin buraya guveniip ona gore kedi besleyenlerin iki kere dusunmeleri icin yazmaya karar verdim
ilk once gida muhendisi ogrencisi arladasimizin dediklerini biraz sorguluyalim isterseniz
Pakette yazan icerikle , amaliz raporlarinin uymadigini soyluyor. Bunlarin hangi markalar oldugunu soylemesi sart ; eger tum mamalari kast ediyorsa ciddi hatalari ve kendi meslegine ciddi saygisizligi var demwktir. Cunku sahsen benim kulllandigim mama markasnin kendisine ait avrupanin hayvan besinleri konusunda en saygin universtelerinden biri var. Ayrica cogu mama markasi onlarca veteriner, dahada fazla gida muhendisi callistirmakta buda yetmez diyosaniz onay veren tarim bakanliginda da eminim binllerce gida muhendisi calismaktadir. Eger markalari soylemez iseniz hepsini zan ltinda birakacaksiniz.
gelelim ev yemegi ille beslemeye ; ben 60m2 1+1 evde oturuyorum , gunde 10 saat calisip 1 saatimide is yolunda geciriyorum. En az 2 saat kopegimi gezdirip 1 saat te temizlik ve kedime ayirabiliyorum. Kendime bile dogru duzgun yemek yapamazken kedime kopegime nasil yemek hazirliyabilirim ? Farz edinki yapabildim ev yemeklerinin, diski kokkusu veya tuy dokumlerindeki etkisini gordunuz kokladinizmi? Eminim iyi niyetlisiniz ama bazi seyleri yazarken cok dikkatli olmamiz gerekmezmi?

simdi mirni ya gelelim daha once yazdigi cogu bilginin yalnis oldugunu kanitladim. Aafco su yok dedigi tum mamalarin aafco dan onayi vaar. İsin komik tarafi biri abd de pazar lideri(onay olmazssa abd de satis yapamaz) hic biri fason degil zaten hills ve royal canin bagimsiz. Nestle bosch ve p&g de zaten cok unlu olan markalari satin alarak holdinglerine kattilar.
son kez yaziyorum ; dogada kediler etle besllenir ancak artik apartman dairelerinde kaliyolar ve ona gore beslenmeliler. Yani herkesforumlarda yalan yalnis yazilanlara degil akademik ve bilimsel verilere guvensin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 16:36   #847

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

polya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kendi dusuncelerimi yazmamak icin cok zorladim kendimi ama dayanamadim . İlk kez kedi besleyenlerin buraya guveniip ona gore kedi besleyenlerin iki kere dusunmeleri icin yazmaya karar verdim
ilk once gida muhendisi ogrencisi arladasimizin dediklerini biraz sorguluyalim isterseniz
Pakette yazan icerikle , amaliz raporlarinin uymadigini soyluyor. Bunlarin hangi markalar oldugunu soylemesi sart ; eger tum mamalari kast ediyorsa ciddi hatalari ve kendi meslegine ciddi saygisizligi var demwktir. Cunku sahsen benim kulllandigim mama markasnin kendisine ait avrupanin hayvan besinleri konusunda en saygin universtelerinden biri var. Ayrica cogu mama markasi onlarca veteriner, dahada fazla gida muhendisi callistirmakta buda yetmez diyosaniz onay veren tarim bakanliginda da eminim binllerce gida muhendisi calismaktadir. Eger markalari soylemez iseniz hepsini zan ltinda birakacaksiniz.
gelelim ev yemegi ille beslemeye ; ben 60m2 1+1 evde oturuyorum , gunde 10 saat calisip 1 saatimide is yolunda geciriyorum. En az 2 saat kopegimi gezdirip 1 saat te temizlik ve kedime ayirabiliyorum. Kendime bile dogru duzgun yemek yapamazken kedime kopegime nasil yemek hazirliyabilirim ? Farz edinki yapabildim ev yemeklerinin, diski kokkusu veya tuy dokumlerindeki etkisini gordunuz kokladinizmi? Eminim iyi niyetlisiniz ama bazi seyleri yazarken cok dikkatli olmamiz gerekmezmi?

simdi mirni ya gelelim daha once yazdigi cogu bilginin yalnis oldugunu kanitladim. Aafco su yok dedigi tum mamalarin aafco dan onayi vaar. İsin komik tarafi biri abd de pazar lideri(onay olmazssa abd de satis yapamaz) hic biri fason degil zaten hills ve royal canin bagimsiz. Nestle bosch ve p&g de zaten cok unlu olan markalari satin alarak holdinglerine kattilar.
son kez yaziyorum ; dogada kediler etle besllenir ancak artik apartman dairelerinde kaliyolar ve ona gore beslenmeliler. Yani herkesforumlarda yalan yalnis yazilanlara degil akademik ve bilimsel verilere guvensin.
burda yazdıklarım sallama-uydurma şeyler değil
mesleğime olan saygımı sorgulamadan önce yazdıklarımı doğru düzgün okusaydınız keşke

bu yaz tarım bakanlığının gıda kontrol laboratuvarında çalıştım, o binlerce gıda mühendisi çalıştığını iddia ettiğiniz yerde. kurum bünyesinde yaklaşık 150 çalışan vardı ve sadece 2tanesi gıda mühendisiydi. bi tanesi yeni geliştirilen GDO laboratuvarının yapılandırmasında çalışıyordu diğeri de katkı-mineral biriminde. yemlerin bahsettiğim analizleri fiziksel ve kimyasal analiz birimlerinde yapılıyor. o birimlerde biyologlar, kimyagerler ve laborantlar var, ne yazık ki gıda ile alakası olmayan meslek grubundalar.

mamaların adlarını istemişsiniz, söyleyemem çünkü ben de bilmiyorum.
firmalar, analiz edilecek gıda numunelerini gizli olarak gönderiyorlar. isimleri biliniyor olsa mühendisinden stajyerine, veterinerinden işçisine kadar herkes analiz sonucu uygun çıkmayan markaların adlarını orda burda kötülerdi herhalde değil mi? tarım bakanlığı böyle birşeyi göze alır mı sanıyorsunuz?

avrupa mamaları, amerikan mamaları...

ithal mamaların gümrükten sonra uğradığı ilk yer yine kontrol laboratuvarları.
talimatlara göre tüm analizler yapılıyor.
uygun olmadığı tespit edilen markalar, rapor ediliyor. buraya kadar herşey olması gerektiği gibi.

olaylar bundan sonra başlıyor zaten.
uygun bulunmayan ürünün iadesi için firmalarla irtibata geçiliyor ve firma hemen itiraz ediyor. itiraz gelince analizler tekrarlanıyor, sonuç yine aynı çıkarsa firma, laboratuvarın yetersiz olduğunu, başka bir şehrin laboratuvarında analizin tekrarlanmasını istiyor. işte "büyük firma" gerçeğiyle burda karşılaşıyoruz. başka şehrin (genellikle laboratuvarları FAPAS onaylı büyük şehirler tercih ediliyor) laboratuvarı için firma yeniden numune gönderiyor. ve tahmin edersiniz ki bu numune ilk gönderdiğiyle aynı türden değil. tüm değerleri standartların üzerinde bir numune. analiz sonuçları da haliyle normal çıkıyor ve mamayı ithal ediyoruz.

nasılsa tarım bakanlığı onay vermeden önce bunları denetliyor, nasılsa amerikada da çok satılıyor diyerek sadece kendinizi kandırmış olursunuz.

yanlış anlaşılmasın, vaktimizin yetersizliğinden imkanlarımızın kısıtlı oluşundan zaten bahsettik, tüm zamanımızı,enerjimizi hayvanlarımızın yemeğine harcayalım diye birşey zaten söyleyemeyiz. ben sadece kuru mamaya bağımlı bir evcil hayvanın sağlıklı beslenemediğini dile getirmeye çalışıyorum.

dışkı kokusundan tüy dökümünden söz etmişsiniz.
haklısınız, bunlar istemediğimiz durumlar.
ama ben, sırf evim kötü kokmasın diye kedime, içinde koku baskılayıcı, dışkı sertleştirici kimyasallar bulunan mamayı yedirmeyi doğru bulmuyorum. zaten bir hayvanı alıkoyup evime getirmişim neden onun doğasını değiştirmeye çalışayım? hayvanı seven, evinde besleyen zaten bazı olumsuzluklara göz yummalıdır bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 16:38   #848

Mırni Çevrimdışı

Polya

Şimdi Mırniye gelelim Mırninin yazdıklarının yanlış olduğunu kanıtladım falan nasıl bır cumle
ergenmisin?
nerde ne kanıtladın?

burda ego tatmını yapmıyoruz....
varsa elınde argumanların yazar gösterırsın benım bu topic surecınde yaptığım gıbı...
Royal canın markasının bağımsız olduğunu yazdım zaten sadece overrated bır mama dedım
hem overrated hem fasonlarsa bellı hılls,sanabella,proplan..
bunlarında aafco onayları falan yok sadece hılls'ın bazı ıslak mamalarında ve proplanın bazı urunlerınde onay var(bir tane kuru mama çeşıdınde) sanabelladada onay yok mesela...
varsa hepsınde onay buyrun gösterın...
amerıkada aafco onayı olmadan satılan bir çok marka var bu arada..
he aafco standartlarında uretım yapıyoruz onların önerdığı tarzda urunler mamamıza koyuyoruz yazıları bır çok mamada var ulkemızdede bunlar mevcut bunu okuyup onay sandınız muhtemelen...
REFLEX PREMIUM Yetişkin Kedi Maması
A.A.F.C.O. 'nun önerdiği yetişkin kedi besin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış tamamı doğal içerikli yetişkin bir kedinin günlük aktivitesini karşılayacak şekilde formüle edilmiştir

bu mama aafco onaylı demek değildır bu yazıyı yazdı dıye ..
poşetınde Complete & Balanced yazması lazım en basıtınden...
beri yandan whıskas ıçın yazdıklarınızıda bılıyoruz bu portalda yanı ne kadar bılgı sahıbı olduğunuz bellı..
bılgı sahıbı olmadan fıkır sahıbı olmanın en guzel örneğısınız...
netıce olarak bıldıklerımızı öğrendıklerımızı herkesle paylaşıyoruz...amacımızda evcıl dostlarımızın daha iyi daha mutlu daha sağlıklı yaşamasını sağlamak....başka derdımiz sıkıntımız yok

kapiş?

Bu konu en son " 12-09-12 " tarihinde saat 18:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 17:31   #849

İstanbul (Avrupa Yakası)
ezgi678 Çevrimdışı

sizce mito mama iyi mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 17:56   #850

karamık üyesinin avatarı

karamık Çevrimdışı

Teşekkürler

buraya guveniip ona gore kedi besleyenlerin iki kere dusunmeleri icin yazmaya karar verdim
kimsenin buraya güvenip kedi beslediğini sanmıyorum, herkes parasına göre mama alıyor, zamanına göre mama hazırlıyor, burada herkes gördüğünü yaşadığını anlatıyor, mesela ben, anlatılan ne kadar etkileyici anlatılmış da olsa kedilerimi besleme şeklimi tamamen değiştirmem, kendi besleme şeklime uygun yeni şeyler öğrendiysem onları uygularım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 18:35   #851

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

Sevgili panipaa , kopegim laptopumu yedigi icin alinti yapmadan cevap yazdigim icin ozur diliyorum. Daha sonra medeni uslubunuz ve gorgunuz icin yurekten tesekkur ederim.
benim demek istedigim sadece mamalarin uretiminde, kontrolunde gida muhendislerinin yer almasi ve kuru mamalari elestirisini yapmaya baslarken gida muhendisi ogrencisi oldugunuzu belirtmenizdeki tezat. Emin olun yazinizi okumadan cevap verme nezakatsizligini gostermedim. Ama acikcasi bizim kimyasallara boguldugumuz ortamda dostlarimizin etkilenmemesi mumkun degil.tavuk ve buyuk bas hatta ciftlik baliklarinin ne tur uemlerle beslendiggini eminim benden daha iyi biliyorsunuz. Bu ortamda nasil dostlarimizi kimyasallarrdan koruyacagoz. Ayrica dogada yasayan kedilerin(afrka yaban kedisi) omurlerinin euuvde yasayan ledilerden daha az oldugu gercegi nasil aciklanacak. Ben kedime sadece kuru mama vermoyorum haftada birer gun balik vetavuk gogsude veriyorum ancak hicbir yediginden kuru mamasi kadar zevk almadigida gercek. Sozum ozu ben hayatimdan ciddi cciddi fedalarlilllar yapiyosam onlardan da en fazla benim kadar kimyasal almasini beklerim. Umarim dostunuzla
bor omur mutlu bir hayat gecirirsiniz . Yazim ve imla.hatalarim icin kopegime kizin lutfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 19:26   #852

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

Sevgili panipaa , kopegim laptopumu yedigi icin alinti yapmadan cevap yazdigim icin ozur diliyorum. Daha sonra medeni uslubunuz ve gorgunuz icin yurekten tesekkur ederim.
benim demek istedigim sadece mamalarin uretiminde, kontrolunde gida muhendislerinin yer almasi ve kuru mamalari elestirisini yapmaya baslarken gida muhendisi ogrencisi oldugunuzu belirtmenizdeki tezat. Emin olun yazinizi okumadan cevap verme nezakatsizligini gostermedim. Ama acikcasi bizim kimyasallara boguldugumuz ortamda dostlarimizin etkilenmemesi mumkun degil.tavuk ve buyuk bas hatta ciftlik baliklarinin ne tur uemlerle beslendiggini eminim benden daha iyi biliyorsunuz. Bu ortamda nasil dostlarimizi kimyasallarrdan koruyacagoz. Ayrica dogada yasayan kedilerin(afrka yaban kedisi) omurlerinin euuvde yasayan ledilerden daha az oldugu gercegi nasil aciklanacak. Ben kedime sadece kuru mama vermoyorum haftada birer gun balik vetavuk gogsude veriyorum ancak hicbir yediginden kuru mamasi kadar zevk almadigida gercek. Sozum ozu ben hayatimdan ciddi cciddi fedalarlilllar yapiyosam onlardan da en fazla benim kadar kimyasal almasini beklerim. Umarim dostunuzla
bor omur mutlu bir hayat gecirirsiniz . Yazim ve imla.hatalarim icin kopegime kizin lutfen
aynı iş kolunda çalışacak olmamız, müstakbel meslektaşlarımın hatalarını görmezden gelip, insanların onlara olan güvenlerini sürdürmesini sağlamamı gerektirmiyor diye düşünüyorum. elimden başka hiçbirşeyin gelmediği bu konuda vicdanen rahatsızım, ülkemizde gıda terörü denen bu illet var maalesef ve bu meslek grubundaki herkesin bunda mutlaka payı var, inkar edecek değilim. ama emin olun, sağlıksız gıdalar, yetkili mühendislerin, veterinerlerin, biyologların vs.nin ihmalinden değil imkansızlıklarından kaynaklanıyor. gariban bir denetim görevlisinin büyük baş bir müdür karşısında bazı şeyleri dile getirip bir takım yolsuzluklara itiraz etme şansı olmuyor ne yazık ki.

kimyasallar her yerde, çok haklısınız. yemeğindekini uzaklaştırsak, oyuncağından, yatağından hatta havadan, sudan yine kimyasal alıyorlar. bunu engellemenin yolu olmadığını biliyorum tek isteğim bunu olabildiğince azaltmaya çalışmak.

yazıyı yazarken kimsenin kedisini-köpeğini besleme alışkanlığını eleştirmek ve değiştirmek amacı gütmedim. zaten karamık 'ın da dediği gibi kimse burda bi yazı okudu diye kedisinin mamasını değiştirmiyordur. acemi olup tavsiye bekleyenlerin çoğu da konuyu açtıktan sonra kayboluyorlar zaten herkes cebine, kedisinin zevkine ve veterinerinin tavsiyesine göre hareket ediyor.
gördüklerimi, bildiklerimi paylaşmak istemiştim hepsi bu.

güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.
ben de size kedinizle ve köpeğinizle birlikte uzun ömürler diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 19:42   #853

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

Tesekkurler guzel dilekler icin patipaa.

Mirni ya gelince ben reflex demedim. Hills proplan ve royal canim dedim sende onlari demistim 3 ude abd de satista yani aafco omayli sahsen benim mamanin istumde yazili. Daha once oldugu gibi bilginin yetmedigi yerde halarete basvurman karakterini gosterir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 20:19   #854

Mırni Çevrimdışı

Tesekkurler guzel dilekler icin patipaa.

Mirni ya gelince ben reflex demedim. Hills proplan ve royal canim dedim sende onlari demistim 3 ude abd de satista yani aafco omayli sahsen benim mamanin istumde yazili. Daha once oldugu gibi bilginin yetmedigi yerde halarete basvurman karakterini gosterir...
Hakaretmi

Kımseye bu portalda hakaret falan etmedım ettığımı duşunuyorsan gereklı yerlere şikayet edersın...ben sana bir şey beyan edıyorsan argumanları göster yaz dedım hala sallıyorsun...
uslubum hak edene hak ettığı şekılde onuda soylıyeyım senın gıbı kralıyet aılesı terbıyesi kıvamında yazamıyorum kusura bakma...ama herkesede aynı uslubu kullanmam...

yazının son kısmındakı karekter mevzuna gelınce herkesın kantarı belındeymış....
bılgı kısmını hıç gırmeyecem zaten...

bu arada laf sokup sonrada terbıyelı çocuk muhabbetlerine gırme benle....

senın daha öncede sıkıntın vardı benle....bellıkı unutamamışsın sıkıntı varsa hallederım her turlu rahat ol...
özel mesajdan devam ediyorum gerı kalan kısmına burda uzatmaya gerek yok...

Bu konu en son " 12-09-12 " tarihinde saat 20:35 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-12, 20:37   #855

İstanbul (Avrupa Yakası)
polya Çevrimdışı

Cahille cahil olmayin .' Ozeldende aldi cevabi.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları