Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 28-08-12, 15:01   #811

Mire üyesinin avatarı

Bursa
Mire Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Köpeklerle kedileri karıştırmayın lütfen...Beslenme biçimleri farklı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-12, 14:52   #812

İstanbul (Avrupa Yakası)
hüma_silk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp:BESLENME ve KURU MAMANIN ÖNEMİ

Beslenme, canlıların anne karnında ve sonrasında büyümesi ve gelişmesi, sağlıklı, üretken olarak yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan besin maddelerinin alınmasıdır. Beslenme için gerekli olan besin maddeleri 6 kategoriden oluşur. Bunlar karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.
Belirtilmiş olunan bu 6 kategoriden oluşan besin maddelerinin hayvanlar tarafından alınması gerekmektedir. Sizler evde hazırladığınız yemeklerle bunları karşılayabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak hayvanın türüne, ırkına, yaşına, kilosuna ve bireysel faktörlerine bağlı olarak besin maddelerini belirli oranlarda tüketmeleri gerekmektedir. Evde hazırlanan yemeklerle bu oranları tutturmak imkânsızdır. Bazı besin maddeleri gram, bazı besin maddeleri ppmler düzeyinde kullanılmalıdır. Bunların az oranda kullanımı nasıl beslenmeye bağlı hastalıklar yaratıyorsa fazla oranlarda kullanımı da aynı şekilde beslenmeye bağlı hastalıklarla karşı karşıya kalmasına sebebiyet vermektedir.
Sevimli Dostlarımızın doğru ve dengeli beslenmesini sağlamak için doğru mama ürünlerini tercih etmek çok çok önemli. Bu tür ihtiyaçlarınızı petshoplardan temin edilebilirsiniz fakat internet üzerinden size tavsiye edeceğim siteyide incelemenizi rica ederim . Site üzerinden ucuz kedi maması, ucuz köpek maması gibi birçok ürünü bulabilirsiniz. kpek mamas, kedi mamas, online petshop, akvaryum malzemeleri, ku yemi, balk yemi, royal canin, proplan, brit, hills, eukanuba, cotagro, brokaton, plykron, kedi, kpek, ku, balk, srngen, http://www..com da mevcut. 50 TL ve Üzeri Alışverişlerde kargo ücreti ödemiyoruz.Siparişlerimizdeki uygun fiyat sözü bir gerçek. Ben kedilerimi cotagro mıx ile besliyorum. Bir veteriner olarak mamanın kalitesi ve içeriğini incelemenizi öneririm...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-12, 18:49   #813

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı

libelül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Kanatlı" kelimesi tahminim bizimkilerin saçma bir çeviri hatası, ingilizcesi sitede "poultry" diye geçiyor, "kümes hayvanı" demek olup bunun haricindeki kanatlıları eleyen bir ifade...

Bu kadar önemli bir konuda nasıl çeviri hatası yaparlar o da ayrı...
Bende bunu belirtiyorum. Bu adamlar aptal mı sadece, "kanatlı hayvan" diye kaçamak cevap versin? Çevirisi yanlış olmuş. Yukarıda da yazdığım gibi Almanlar ehliyet aldım demez, "Ehliyet yaptık" der.

Whiskas mamasına gelince, biliyorsunuz ki sadece büyük marketlerde satılan bir mama. Bir mamaya ne katıpta, "Sarı, yeşil, kırmızı, turuncu" vs gibi renkler verebilirsiniz? Gıda boyası kullanıyorlar bana göre. Mamalarını incelediğimde kalitesizliğini belli ediyor yani. Bunu nasıl tarif etsem bilemedim. Hani kilosu 3-5 liraya satılan mamalar gibi. Gereksiz pahalı. Bu parayı buna vereceğime başka mamaları tercih ederim. Kedinin dışkısı inanılmaz kötü kokuyor bu mama ile.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-12, 18:31   #814

kesta üyesinin avatarı

İzmir
kesta Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hills Adult Optimal Care Lamb Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması 2 kg

İçerik : Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu. mısır, hayvansal yağ. kuzu eti. kanatlı iç organları, pancar küspesi, vitamin ve mineraller

Royal Canin

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten, kümes hayvanları yağı, bitkisel lifler, kurutulmuş kümes hayvanları karaciğeri, mısır unu, pancar küspesi, maya, mineraller, bitkisel yağ, balık yağı, yumurta tozu, iz elementler, DL-metiyonin, taurin, vitaminler.

Proplan
Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Güzel ülkemizde bizlere lanse edılen Dunyanın en ıyı üç maması

Çoğu vet ve çoğu Pet shopların yıllarca bızlerı kandırdığı yalan rüzgarı mamalar bunlar...

Şimdı en ıyı denılen mamaların ıçerıklerını bır ıncelıyelım ve fıyatlarına bakalım....

Hılls var listemızın başında yalan rüzgarının kraliçelerınden kendılerı

İçerık evlerden ırak....kuru mamalarda aslolan ılk üç içerıktır yanı mamanın buyuk kısmını bunlar oluşturur gerısıde onemlıdır tabıkı lakin poşetin ustundekı ilk üç mamulu okuyarak bır fıkır edınebılırsınız....
gelelım kraliçe hılls hanımın ıçerığıne...
Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu....
pirinç, mısır glutenı unu, tavuk ve hindi unu etken madde mamada vay vay vay vayki ne vay
tavuk ve hındi unu koymak ne yahu ınsan bare tekını et koyar
kedıler ıçın gayet gereksız yararı olmayan besleyıci olmayan sadece tokluk bakımından etkılı yanı kedıyı tok tutmaya yarayan bır ıçerık....devamını yazmaya gerek duymuyorum ıçerığının görunen köy belli ufukta....zaten devamıda koca bır tahıl ambarı kıvamında..
He şimdı bu mamanın 2 kıloluk satış fıyatı 50 kusur lira bu ulkede ve bızlere en ıyısı dıye satılıyor yıllardır...mamayı ureten fırmayada dıkkat çekmek lazım yanı asıl işlerı kedı maması değil fason yaptırıyorlar mamayı başkasına sonuç ortada..
neticede mamada guzel olan tek şey poşeti

Gelelim Royal canin beylere kraliyet ailesının maması dımı

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten

Ana içerık bu...
en ıyı dıye satılan mama dımı buda...
Kurutulmuş kumes hayvanları etı ne yahu...kım bu kumes hayvanları?
tavuk etı yada hındı etı olur eyvallah...bu genelleme nıye...guzel bır kelıme oyunu ile kandırmaca.. sonraki iki içerık pirinç, mısır sonrada yağ,un,maya vay anasını....
benım kedım çinli değil pirinç'ide çok sevmıyor... çinlı ve un+ yağ bileşkesini seven kedısı olan varsa bu mamayı tercıh etsın derım

Fiyat hılls ıle aynı hemen hemen....

Geldik Nestle Firmasının fason urunu olan Sahte prens proplana

Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Etken içerık somon pirinç mısır glüen unu....prensımız kraliçe hılls ve kral royal canin beye göre içerığın etken maddesıne bır et koymayı başarmış...kendılerını tebrık edıyoruz tabıkı lakin içerığın devamı rezalet...üç yanlış bır doğruyu goturur hesabı... somon balığına yazık olmuş yanı...
kumes hayvanları türevi unu ile içerık mevzuna yıne bır boyut getırmış nestle fırması...
demın dıyorduk kral royal canin mevzunda kumes hayvanları ne yahu dıye beterın beterı varmış bu unu hemde evlerden ırak yanı.....diğer ıçerıkler korunmuş sığır yağı, buğday unu, balık unu, aroma, tuz
skandal yanı...

bu yukarıda ornek verdığım üç mamanın bu fıyatlardan bu rezıl ıçerıklerden hemde bıze en ıyı mamalar dıye satıması rezaletın nasılda aptal yerıne konduğumuzun en açık göstergesi...bunların AAFCO onaylarıda eksık....zaten bunu sıze en ıyısı olarak tavsıye edınınde AAFCO dan falan haberı yoktur muhtemelen ama bır sorun yınede

He şimdi dıyeceksınız bu mamalar kotuyse hangısı ıyı....tabıkı dunyada sadece bu mamalar yok...bu mamalarda zaten dunyada 1. sınıf mama olarak geçmıyor...
tabıkı goody,whiskas,miço,champion,boni,L.cat gıbı rezıl market mamalarına göre ıyıdırler en azından onlar gıbı evcıl dostumuzu yavaş yavaş zehırleyıp ıçınden çıkılamaz kotu hastalıkların pençesıne atmazlar...ben sadece yukarıda bahsettığım üç mamanın bıze soylenıldığı gıbı en ıyı mamalardan olmadığını bu ıçerıklerle satıldıkları fıyatları kesınlıkle hak etmedıklerını beyan etmek ıstedım gerekli açıklamalar yaparak....

Ulkemızde mama konusunda aslında dar bır pazar var ama yinede taste of the wild gibi blue buffalo gıbı orijen gıbı dunyada gerçekten 1. sınıf katagorılerıne gıren mamalar mevcut....keşke evo da olsaydı ulkemızde harıka olurdu ama yok malesef....neyse ıçerık bakımından bunlarda evodan kotu değiller...

O kadar içerıkten bahsettık ulkemızde olan orijenın içerığıne bakalım dımı....

Buyrun balıklı olanı
Kılçıkları alınmış somon b. eti kılçıkları alınmış ringa balığı eti kılçıkları alınmış sazan ve levrek balığı eti....

Farkı göruyorsunuz gerı ıçerığınıde yazmaya gerek görmuyorum çunku zararlı yada besleyıcı olmayan hıç birşey yok ıçerıkte...satış fıyatına bakıyoruz 2.5 kıloluğu yukarıdakı beyzadelerın 2 kıloluk fıyatları ıle aynı hemen hemen....

AFFCO onayı var yılın maması secılmekte üç senedır...fason uretım yapmıyor kendı ozel tesıslerı var....
evodada bu ıçerıkler var oda dunyanın en ıyı mamalarından kabul edılır....
he blue buffalo ve towda aynı kalitede mamalar orijeni tedarik etmesi daha kolay onun ıçın onu örnek verdim...

olay bundan ıbarettır arkadaşlar tabıkı keyıf sızın ıstedığınız mamayı alıp verırsınız evcıl dostunuza ben sadece bıldıklerımı ve fıkırlerımı paylaştım...

maddı durumumuz kotu veya öğrencıyız bu mamaları alamayız dıyenlerde olabılır tabıkı..
onlarada tavsıyem:
ucuz dıye market mamalarını yada açıkta satılan mamaları kesınlıkle almayın derım...
ev yemeklerı verın akşam ustlerı ıkı kaşık yoğurt eşlığınde ınanın market mamalarından daha besleyıcı ve dostunuzun daha uzun omurlu olmasını sağlar bu beslenme yontemi...

netice:
ben mamalar hakkında bu topiclere bır çok şey yazdım ama göruyorumkı hep yenı arkadaşlar gelıp buraya topic açıyor x mama nasıl bu mama nasıl dıye soru soruyor bıraz araştırılsa bır çok bılgıyı bu topicte gorecekler....
dedım genel olarak genış bır anlatım daha yapayım bıldıklerım doğrultusunda...

Selametle...

Anlatım tarzınız harika Analizlerde çok doğru.
Elinize emeğinize sağlık.
Yurt dışında bunlar biliniyor zaten, ama ülkemizde malesef bu mamalar birinci sınıf diye satılıp insanlar kandırılıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-12, 21:53   #815

Axelis üyesinin avatarı

Eskişehir
Axelis Çevrimdışı

cat chow a geçtik bakalım. Ama yukarıda yazılanları okuyunca orijen almam gerektiğini gördüm. Zaten hepsine aynı parayı ben ödüyorum. Zıpır' ım iyi yaşasın çok isterim, öncelikle orijeni satan bir yer bulmalıyım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 02:31   #816

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı

Ankara'da, Bahçelievlerde Orjien mama satan petshop var. Yani bunu söylememdeki amaç açık olarakta satılıyor kilosu 20 lira. Kapalı da satıyorlar, yine 60-65 lira civarında.

İnternet sitelerinden sipariş edip, kapalı 2 kiloluklara 60-65 lira vermeyin diye söylüyorum Ankara'dakiler için. En azından denemiş olursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 20:12   #817

İstanbul (Avrupa Yakası)
pamuksn Çevrimdışı

forum istanbul bayrampasada arkadaspetin yeri var orijeni oradanda temin edebilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 20:37   #818

TuBa.89 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
TuBa.89 Çevrimdışı

pamuksn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
forum istanbul bayrampasada arkadaspetin yeri var orijeni oradanda temin edebilirsiniz

Orası kapandı ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 20:46   #819

İstanbul (Avrupa Yakası)
pamuksn Çevrimdışı

TuBa.89 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Orası kapandı ...
oylemi haberim yok kapanip kapanmadigindan deneme amacli bi arkadasim aldi oradan bizede verdi orijen fakat agzina surmedi bizimkiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-09-12, 20:48   #820

TuBa.89 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
TuBa.89 Çevrimdışı

oylemi haberim yok kapanip kapanmadigindan deneme amacli bi arkadasim aldi oradan bizede verdi orijen fakat agzina surmedi bizimkiler
Annemle yakın zamanda gitmiştik . Kapanmıştı .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-12, 01:54   #821

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı

Birden yemezler. Normal kuru mamalarına azar azar katarak alıştıracaksınız. Banada petshopda alırken söylemişlerdi. Niye tek başına yemesin ki diye düşünürken, hakikatende 4 tane kedim yemedi tek başına. Normal mamalarına katarak alıştırıyorum şu an
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-12, 16:53   #822

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı

Stones tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Birden yemezler. Normal kuru mamalarına azar azar katarak alıştıracaksınız. Banada petshopda alırken söylemişlerdi. Niye tek başına yemesin ki diye düşünürken, hakikatende 4 tane kedim yemedi tek başına. Normal mamalarına katarak alıştırıyorum şu an
Haklısınız, tüm mama geçişlerini azar azar yeni mamayı eskiye karıştırıp, her gün miktarı artırıp, yaklaşık 1 hafta 10 günün sonunda tamamen yeni mamaya geçecek şekilde yapmak gerek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-12, 12:02   #823

İstanbul (Avrupa Yakası)
pamuksn Çevrimdışı

Stones tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bende eski mamasiyla azar azar katarak verdim fakat eski mamalarini yiyip orijeni ayikladilar dokunmadilar bile iki hafta nasilsa yicekler diye bekledim hep orijen kaldi yemediler bende zorlamadim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-12, 00:11   #824
eR2

eR2 üyesinin avatarı

eR2 Çevrimdışı

Bende 2.5 aylık ankara kedimi taste of wild ile besliyorum, ankarada club safari distribütörü, avm lerde rahatlıkla bulabilirsiniz..Fakat veterinerim tow için market maması dedi, proplan, hills veya royal canin önerdi, bundan sonra orijen almayı düşünüyorum sizin öneriniz nedir?
Kedimi ilk aldığımda 45 günlük iken whiskas almıstım forumu okuyunca hemen tow aldım, gerçekten paketin üzerinde yazdıkları gibi kedim tam bir avcı oldu hareketleri değişti..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-12, 02:40   #825

Mırni Çevrimdışı

eR2 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bende 2.5 aylık ankara kedimi taste of wild ile besliyorum, ankarada club safari distribütörü, avm lerde rahatlıkla bulabilirsiniz..Fakat veterinerim tow için market maması dedi, proplan, hills veya royal canin önerdi, bundan sonra orijen almayı düşünüyorum sizin öneriniz nedir?
Kedimi ilk aldığımda 45 günlük iken whiskas almıstım forumu okuyunca hemen tow aldım, gerçekten paketin üzerinde yazdıkları gibi kedim tam bir avcı oldu hareketleri değişti..

Tow ıçın market maması deyıp proplan hılls yada royal canın onermesı takdıre şayanmış gerçekten

Avrupada butun marketlerde tavsıye ettıklerı mamalar satılır ıçerıklerınden bahsetmıyorum ayrıca

Maddı yonden sıkıntınız yoksa Naturel Delicious,Acana,orijen gıbı markaları denıyebılırsınız kedınız hangısını severse onu kullanırsınız ama tow'u sevdıyse devam edın bence...

bu arada arka sayfaları bıraz dıdıklersenız mamalar hakkında daha genış bılgılere sahıp olabılırsınız..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları