Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 21-08-12, 22:14   #796

Mırmırmır Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Merhaba,

Sayfalarca yorum yapılmış ama ben de sormak istiyorum. Veteriner tavsiyesiyle 3 aylık erkek chinchilla kedimi ProPlan'le besliyorum. Fakat araştırma yaptıkça çok da yararlı olmadığını gördüm. Veterinerim sadece bu mamayı yemeli dedi fakat ben Taste of Wild ya da Evo gibi yurtdışında en iyi olarak nitelendirilen mamalardan vermek istiyorum. Sizce bu doğru olur mu? Bir de Ankara'da ya da İzmir'de bu mamaları nerde bulabilirim acaba? Bir de birkaç kişi daha sormuş ama cevap veren olmamış, yavru kedilerde sık mama değiştirmek ya da karıştırmak bir sorun yaratır mı? Benden daha deneyimli kedi sahiplerinin tavsiyelerini almak isterim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-12, 22:48   #797

Hermes üyesinin avatarı

Antalya
Hermes Çevrimdışı

sorduğun mamaları nerden bulabilirsin bilmiyorum ama sık sık mama değişikliğini benim vet.im hiç önermiyordu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-12, 23:01   #798

libelül üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
libelül Çevrimdışı

Mırmırmır tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

Sayfalarca yorum yapılmış ama ben de sormak istiyorum. Veteriner tavsiyesiyle 3 aylık erkek chinchilla kedimi ProPlan'le besliyorum. Fakat araştırma yaptıkça çok da yararlı olmadığını gördüm. Veterinerim sadece bu mamayı yemeli dedi fakat ben Taste of Wild ya da Evo gibi yurtdışında en iyi olarak nitelendirilen mamalardan vermek istiyorum. Sizce bu doğru olur mu? Bir de Ankara'da ya da İzmir'de bu mamaları nerde bulabilirim acaba? Bir de birkaç kişi daha sormuş ama cevap veren olmamış, yavru kedilerde sık mama değiştirmek ya da karıştırmak bir sorun yaratır mı? Benden daha deneyimli kedi sahiplerinin tavsiyelerini almak isterim
Merhaba, bu mamalar çok tavsiye ediliyor ancak bir yandan da salmonella gibi ciddi bir hastalık sebebiyle zaman zaman geri çağrılabiliyor. En son Mayıs'ta bir geri çağırma olmuş*. Böyle şeyleri okuyunca da insan biraz rahatsız oluyor. Veterinerinizin tavsiye ettiği mamayı belki bir miktar ev yapımı, mesela tavuklu-sebzeli-pirinçli, mamalar ile destekleyerek beslemeyi deneyebilirsiniz. Bu tür mamaları hazırlarken de miktar önemli, internette tarifleri var (www.diyabetikkedi.com - Ev Mamaları adresinde de pek çok tarif bulabilirsiniz)

Sizinki çok uzun tüylü bir kedi, kürk sağlığına yönelik takviyesi vardır mamada, omega 3-6 vs...

*HUGE Diamond food recall - Kirkland, Taste of the Wild, and Many More! | Veterinary News
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-12, 12:23   #799

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

Tow,Ankarada clup safari de satılıyor netten sitesine bakabilirsin.Evo da burada bulacağın bir mama değil yurtdışında satılıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-12, 22:22   #800

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
[bu yukarıda ornek verdığım üç mamanın bu fıyatlardan bu rezıl ıçerıklerden hemde bıze en ıyı mamalar dıye satıması rezaletın nasılda aptal yerıne konduğumuzun en açık göstergesi...bunların AAFCO onaylarıda eksık....zaten bunu sıze en ıyısı olarak tavsıye edınınde AAFCO dan falan haberı yoktur muhtemelen ama bır sorun yınede
Merhaba, bilmediğim bir konu var, bu AAFCO onay vermiyor galiba, yalnızca bir takım standartlar belirliyor, ve firmalar "biz AAFCO standartlarında üretiyoruz" diye açıklamada bulunuyorlar. mı? Yoksa bir onay mekanizması da mı var?

Az önce Migros'larda satılan bir mamanın dahi AAFCO standartlarında üretim yaptığına dair etiketini okudum da o yüzden özellikle soruyorum.

Bir de, Royal Canin, Iams, Pro Plan... hepsi bu "biz AAFCO standartlarında üretiyoruz" beyanatında bulunup etiketlerinde de bunu belirten firmalar, mesela RC:

" ...
An AAFCO statement of nutritional adequacy is always included on our labels. AAFCO statements explain whether the food is appropriate for either adult maintenance or puppies/gestating/lactating females (also referred to as “all life stages”). They may also indicate if a food is incomplete, requiring additional nutritional supplementation or if it should only be fed intermittently.

Royal Canin has many specialized diets that are tested far beyond AAFCO requirements (clinical trials to prove efficacy, etc.)"

General / Frequently Asked Questions / Home - RoyalCanin

Diğerlerinin linklerini de iletebilirim. Şimdi bu kadar büyük firmalar ulu orta beyanatta bulunuyorsa, bunun denetimi var, cezası var... boşa atamazlar... Yani, bu AAFCO standartları da galiba yalan...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-12, 17:34   #801

Mırni Çevrimdışı

Mırmırmır tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

.

Evo
Orijen
Natural Balance Ultra premium
Tow
blue buffalo
Naturel Delicious

bu markalar bu gezegendekı en ıyı markalar daha ıyısı yok...gerçek top class mamalar yanı...guvenle kullanabılırsın hıç bır bakımdan sıkıntı çıkmaz...
ben sadece evo kullanıyorum artık çunku amerıkadan getırebılme olanağım var....
bu ulkede olanlar ise tow,naturel delicious,orijen,blue buffalo...
içlerınden bırını sec yada hepsını dene hangısını severse evcıl dostun onu ver....
netten temın edebılırsın bunları her yere yollarlar...

Yavru kedıler bıraz narın olabılırler ıshal sıkıntısı yaratır bazen ama zamanla alışıyorlar yani sorun çıkacağını sanmıyorum ben verıyordum ufakken değişık mamalar....tabıkı kalıtelı olmak şartıyla.

Bu konu en son " 23-08-12 " tarihinde saat 17:38 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-12, 15:21   #802

Mire üyesinin avatarı

Bursa
Mire Çevrimdışı

libelül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba, bilmediğim bir konu var, bu AAFCO onay vermiyor galiba, yalnızca bir takım standartlar belirliyor, ve firmalar "biz AAFCO standartlarında üretiyoruz" diye açıklamada bulunuyorlar. mı? Yoksa bir onay mekanizması da mı var?

Az önce Migros'larda satılan bir mamanın dahi AAFCO standartlarında üretim yaptığına dair etiketini okudum da o yüzden özellikle soruyorum.

Bir de, Royal Canin, Iams, Pro Plan... hepsi bu "biz AAFCO standartlarında üretiyoruz" beyanatında bulunup etiketlerinde de bunu belirten firmalar, mesela RC:

" ...
An AAFCO statement of nutritional adequacy is always included on our labels. AAFCO statements explain whether the food is appropriate for either adult maintenance or puppies/gestating/lactating females (also referred to as all life stages). They may also indicate if a food is incomplete, requiring additional nutritional supplementation or if it should only be fed intermittently.

Royal Canin has many specialized diets that are tested far beyond AAFCO requirements (clinical trials to prove efficacy, etc.)"

Diğerlerinin linklerini de iletebilirim. Şimdi bu kadar büyük firmalar ulu orta beyanatta bulunuyorsa, bunun denetimi var, cezası var... boşa atamazlar... Yani, bu AAFCO standartları da galiba yalan...
AAFCO standartları zaten çok minimal düzeyde,öyle abartılacak istekleri yok standartların..
Fakat bu AAFCO standardında en iyisi olabilmek için uğraşıyorlar anladığım kadarıyla,yani standartları yapıp üstüne ek olarak neler yapabiliriz diye uğraş gösteriyorlar..

Yukarıda bahsedilen Evo,orijen,ND gibi ürünler hem standartlara uyup hemde üstüne bir çok ekleme yapmış şirketler..

Bu arada AAFCO standartlarında da şu ürünü koyun gibi bir ibare yok yanılmıyorsam,kedinin ihtiyacı olan günlük normal düzeyde protein,karbonhidrat vs.. miktarları tespit edilmiş ve bu stardartlar ortaya çıkmış. Birisi gider proteini direk etinden elde eder diğeri sakatatdan..Ha birde AAFCO onaylı ise AAFCO nun yasakladığı bazı zehirli veya toksik maddeler bulunamıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-12, 18:58   #803

Mırni Çevrimdışı

libelül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

" ...
An AAFCO statement of nutritional adequacy is always included on our labels. AAFCO statements explain whether the food is appropriate for either adult maintenance or puppies/gestating/lactating females (also referred to as all life stages). They may also indicate if a food is incomplete, requiring additional nutritional supplementation or if it should only be fed intermittently.

AAFCO nun onay mekanızması var onay verırlerse mamaya o marka poşetın ustune complete and balanced ibaresını koyuyor onay yoksa oyle bır ıbare olmuyor...
zaten çoğu mama aafconun standartlarında uretım yapıyoruz falan yazıyor he bunu Türkıyede uretım yapan bazı markalarda yazıyor lakın ıçerıklerı evlerden ırak...
hılls amerıkan menşelı bır mama mesela...ama kuru mamalarında complete and balanced ıbaresı yok nıye yok çunku mamanın ıçınde sadece un ve tahıl var..
bunun gıbı ornekler var pıyasada dolu...
ınsanda ar duygusu olmayınca sadece para kazanma hırsı olunca her turlu yalanı dolanı soylıyor...oyle ya kım bakar kedı mamasının ıçerığıne dımı
koy dandık şeylerı bas markayı koy cıcılı bıcılı bır poşete sat gıtsın..
sektor ılgınç sektor rant buyuk mevzuda hayvan kım takar sağlığı....sektorun%60 lık oranında bu duşence hakim...
ınsanlar araştırma yapmak yerıne veterınerının veya pet shop'un yonlendırmelerıne göre mama alıyor bu bence evcil dostlarına fazla onem vermedklerının göstergesi benım evde besledığım canlı benım aıle bıreyımdır ona vereceğim mamayı ıncelerım ıçınde ne var ne yok araştırırım onun bunun dedığıne göre mama almam...
aslında soylenecek çok şey varda yazmaktan yoruldum artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-12, 03:19   #804

Stones üyesinin avatarı

Ankara
Stones Çevrimdışı

Orijen mamayı sadece arkadaş pet satar açık olarakta bazı şubelerınde satıyorlar ve sadece tavuklusunu.....
urunu arkadaş petten alıyorsanız sorun yok lakın başka bır dukkansa sıkıntı vardır...

Bu arada Sanabella bosch firmasının fason olarak piyasaya surduğu bır mama ınceledım urunu buyuk fırmadır belkı ıyı bır mama pıyasaya surmuştur dıye(fason bıle olsa) ama gayet overrated bir mama malesef...boyle buyuk şirketler genelde ısımlerının arkasına sığınarak asıl işlerının dışına çıkıp piyasaya bır urun suruyorlar e tabı ısımlerı var dımı kalitelidır sanacak ınsanlar...yap bır değersız urun koy markayı sat öyle ya kım bakar kedı mamasının içerığıne..
nestle: proplan
Procter & Gamble :Hılls
Bosch :Sanabella

Bu şirketlerın yaptıkları hıç etık değil aslında ama mevzu para olunca kım takar etığı metığı dımı

ınsanların guvenını kaybetmektense paramı kaybetmeyı tercıh ederım dıyen Robert Bosch beyin unlu şirketi bosch'un fason mamulu sanabellaya incelıyelım....

Poşetı çok guzel oncelıkle hılls kadar olmasa bıle başarılılar bu konuda haklarını vermek lazım (poşet koleksiyonu yapanlar ıçın soyledım)

urunun ıçınde neler varmış bir bakalım...
Taze kanatlı eti,mısır,arpa
ılk üç içerık
vay anasını şu taze kanatlı ışını bır anlayamadım yahu kım bu taze kanatlılar?
ısım nıye yok? dersınkı tavuk,hindi vs dımı
lakin isim koymayıp taze kanatlı yazarsan ooo tazesını boşver kanatlı çok var dunyada
bırde taze ıbaresı koymuşlarkı evlerden ırak taze canım hahah
sonra ne var arpa ve mısır atlar çok sever arpa mısır karıştırdılarmı acaba
mamanın %20 lık bolumunu oluşturan diğer mamullerı yazmaya gerek duymuyorum zıra elzem bir şey yok...
yanı uzun lafın kısası bu mama overrated bır mama satıldığı fıyatın sebebıde sadece bosch etıketı...
şahsım adına dıyorumkı bizimle değilsın sanabella

Keşke bu ulkede mama sektoru tam anlamıyla gelışseydı
herkes kedılerıni köpeklerini Natural Balance Ultra premium ve evo gibi dunyanın en ıyı mamaları ıle beslıyebılırdı boyle overrated mamalara dunya para verıp almak zorunda kalınmazdı...
malesef ulkemızde gerçek kalıtelı mama markası çok sınırlı...
neyse belkı ılerlıyen yıllarda sektor bıze bol seçenekli top class mamalar sunar hayırlısı...

Sitelerinde, "Kanatlı taze etten hayvansal protein yüksek oranda ürün hem olağanüstü kalitede protein gibi mükemmel bir lezzeti verir." yazıyor.

Dediğiniz gibi kanatlı diyorlar ama ne olduğunu yazmıyorlar. Ama bilmelisiniz ki Almanca'da, örneğin ehliyet aldım demezler. "Ehliyet yaptık" derler. Tişört aldım değilde, "Tişört yaptık" anlamında konuşuyorlarmış. Yani Türkçe mealine çevirdiğinizde öyledir bu. Ben Almanca bilmiyorum fakat okuduğum yerlerden öğrenmiştim. Annem iyi Almanca bilir ona da sorup teyit edebilirim

Yani size göre her şey içerikte sanırım. Bir işi, "Yalan dolan" ile yapan bir firma, yazamaz mı yani üzerine bu ürün, "Kazlardan, ördeklerden, tavuktan" yapılmıştır diye? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz bence. En azından şirkete bir mail atıp, "Nedir bu kanatlı dediğiniz hayvan, hangisidir?" diye bildirim yapabilirsiniz.

Yani Maşallah, her mama hakkında profesör gibi yorum yapıyorsunuz ama yüzeysel, duyumlara, sadece okuyarak içeriğine dayalı. Görende bütün mamaların analizini yaptı sanır.

Yanlış anlaşılmak istemem ama bu ülkede, "whiskas maması reklamlara çıkarak ün yapıp o rezil mamalarını satabiliyor ise gerisi teferruattır bence. büyük marketlerde bakıyorum, whiskas maması iyidir, reklama çıkıyor diye alıyor insan.

Bende eskiden kedim yokken reklamlarını gördüğümde, her halde iyi mama diyordum. Ama kullanmaya başladığımda, lunapark gibi çeşit çeşit renk renk mamalar, kalitesizliğini belli ediyordu. Ben kendimce mamayı alırken, avucuma alıp ovusturuyorum. Bazıları çook yağlı. O tür mamaları almıyorum. Çünkü mantık olarak çok yağlı mamalar bence içine ne var ne yok katılmış mamalardır.

Sanabella belki iyi belki kötü mama ama sadece içeriğine bakıp yorumlamak yanlış ve dediğim gibi Almanların bazı ifadeleri Türk diline çevriminde başka oluyor. O yüzden, E-Mail: info@sanabelle.de Almancası iyi olan bir üyemiz, kanatlı denilen içeriğin ne olduğunu sorabilir.

Bu konu en son " 25-08-12 " tarihinde saat 03:21 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-12, 12:25   #805

Mırni Çevrimdışı

Mamanın içeriğine bakıcam tabıkı başka neyıne bakmalıyım bir mama hakkında fıkır yurutmek ıçın?
poşetınemı?
uretıcısınemı?
neyıne?
ıçerıktır asloan şey..kusura bakmayında bılgı sahıbı olmadan fıkır sahıbı olan sızsınız malesef....
bır mama hakkında yorum yaparken gereken her bılgıyıde verıyorum burda...
hariçten gazel okumuyorum....

araştırın sizde yazın arkadaşım....ben araştırdım öğrendım yazıyorum paylaşıyorum...
bır menfaatımmı var bu işten? neyın peşındeyım?

emek verıp zaman ayırıp yardımcı olmaya çalışıyorum ınsanlara bu portalda gerek mama mevzunda gerek bıldığım başka şeyler konusunda lakin ne pet shopçuluğum kalıyor ne profesorluğum ne ukalalığım vay anasını

neyse uzatmayacam sıkıldım artık...

selametle..

Bu konu en son " 05-09-12 " tarihinde saat 13:06 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-12, 20:42   #806

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Stones tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
...bu ülkede, "whiskas maması reklamlara çıkarak ün yapıp o rezil mamalarını satabiliyor ...

mamayı alırken, avucuma alıp ovusturuyorum. Bazıları çook yağlı. O tür mamaları almıyorum. Çünkü mantık olarak çok yağlı mamalar bence içine ne var ne yok katılmış mamalardır.

Sanabella belki iyi belki kötü mama ama sadece içeriğine bakıp yorumlamak yanlış
Bir markayı (wiskas) eleştirmişsiniz ama eleştirme kriteriniz ne acaba? Vardığınız sonucu sorgulamıyorum, sadece bu sonuca nasıl ulaştığınızı, hangi yöntemi takip ettiğinizi soruyorum.

Etiket okumak ve etikette standardize edilmiş verileri karşılaştırmaktan daha mantıklı ne yapılabilir ki? Böylelikle karşılaştırmalar keyfilikten uzaklaşıyor, herkes aynı dili konuşabiliyor. Sadece kedi köpek maması için değil, tüm gıda alışverişlerimiz için de bu böyle. Firma bize ne açıklaması gerektiğini düşünüyorsa ve yasal mevzuat onu neye mecbur bırakıyorsa etiketinde açıklıyor. Bizlerin ayrıca oturup da tüm firmalarla "siz kanatlı dediniz de hangi kanatlıları kasdettiniz?" diye yazışıyor olmamız gerekmiyor. Ha aklımıza takılan her şey için yazışabiliriz o ayrı, ama AAFCO* işi standardize etmiş, bir de "with kuralı", "formula kuralı" gibi kurallar** var, yapılması gereken hepsi aynı kodlamayı kullanan firmaların etiketlerini, yani içeriklerini karşılaştırmak, AAFCO uygunluğuna bakmak ve bu verileri ve tecrübelerimizi, deneyimlerimizi birbirimizle paylaşmak... Bu paylaşımda bulunmak için hiçbirimizin profesör olması, analizleri kendi başına yapması vs de gerekmiyor...

Dolayısıyla bu noktada sizin aslında tam olarak ne söylemek istediğinizi, neye itiraz ettiğinizi ve bu esnada da agresif bir söylemi neden benimsediğinizi anlayamadım?

*AAFCO standartlarını incelemek isterseniz: Selecting Nutritious Pet Foods

**bahsi geçen kurallar: [url=http://www.frmtr.com/orjinal-incelemeler-bolumu/3973341-kedi-mamasi-inceleme-d.html]Kedi maması inceleme

Bu konu en son " 25-08-12 " tarihinde saat 20:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-12, 21:07   #807

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

şu taze kanatlı ışını bır anlayamadım yahu kım bu taze kanatlılar? ısım nıye yok? dersınkı tavuk,hindi vs dımı
"Kanatlı" kelimesi tahminim bizimkilerin saçma bir çeviri hatası, ingilizcesi sitede "poultry" diye geçiyor, "kümes hayvanı" demek olup bunun haricindeki kanatlıları eleyen bir ifade...

Bu kadar önemli bir konuda nasıl çeviri hatası yaparlar o da ayrı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-12, 23:45   #808

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Bende her kanatlı yazısını okuyunca kuş falanmi diye aklımdan geçmiyor değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-12, 23:43   #809

karamık üyesinin avatarı

karamık Çevrimdışı

petarkadaşta şöyle bir mesaj gelmiş, köpeklerle ilgili yazılmış ama burada hep "tahıl gereksiz, et yoğun olmalı" gibi yazılar var ya ona karşılık paylaşmak istedim, katılıyorum katılmıyorum demiyorum:

Et ağırlıklı mamalar kanser mi yapıyor?

Ülkemizde Orijen gibi mamaların yürüttüğü bilinçaltı kampanyası var. Buna göre Orijen'de %80 et var deniyor. Tahılın köpek beslenmesinde yeri yok deniyor!

Gerçekse çok farklı!!!

ÇOK DİKKATLİ OKUYUN, ÇÜNKÜ KÖPEĞİNİZİN ÖMRÜ VE SAĞLIĞIYLA İLGİLİDİR!!!

Dengeli beslenmeyen köpek kansere yatkın olur ve ömrü kısalır!!! %80 et ağırlıklı beslenme dengeli bir beslenme değildir.

İnceleyelim.

Tahıl yalanını ortaya çıkarmak için ülkemizin topraklarında yaşayan KANGAL’lara bakmamız bile yeterli. KANGAL’lar çok eskinden de şimdi de YAL denilen bir yiyecekle de beslenir. YAL, öğütülmüş tahıllar veya kepekle hazırlanan bir yiyecektir.

KANGAL’ların gücü, görünüşü, nesli tüm dünyada kabul edilir. Buradan bile yalanı yakalayabiliyorz.

Bu örnekle yetinmeyelim, dünyanın en büyük asiklopedisi Wikipedia’ya bakalım.

Dog - Wikipedia, the free encyclopedia

Unlike obligate carnivores, such as the cat family with its shorter small intestine, dogs can adapt to a wide-ranging diet, and are not dependent on meat-specific protein nor a very high level of protein in order to fulfill their basic dietary requirements. Dogs will healthily digest a variety of foods, including vegetables and grains, and can consume a large proportion of these in their diet.

Yani diyor ki köpekler protein kaynağı olarak sadece ete bağlı değiller diyor. Köpeklerin içinde tahıl ve vejeteryan öğrelerin de olduğu geniş bir beslenme biçimine sahip olduklarını söylüyor. Demek ki tahılsız mama tavsiye etmek ya cahillik ya para kazanmak amaçlıdır.

Dengeli beslenme için et de gereklidir, ancak %80 etle beslemek köpeğinizi kansere yatkın hale getirir, yüksek enerjili beslenme ömrünü kısaltabilir. Üçte bir oranı yeterlidir, biraz az biraz çok olabilir...

ÇOK ÖNEMLİ, BU MESAJI KÖPEĞİ OLAN TÜM TANIDIKLARINIZA GÖNDERİN. PARA UĞRUNA GERÇEKLERİN ÜZERİNİN KAPATILMASINA İZİN VERMEYELİM!

27 SENE YAŞAYAN VEJETERYAN KÖPEK BRAMBLE

Bramble adında 27 sene yaşayan bir Border Collie hayatı boyunca et yemeden veya çok az et yiyerek beslenmiştir! 20’li yaşlarında hareketli ve sağlıklı olan Bramble Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmiştir. (Aşağıdaki PETA sayfasında Bramble'le ilgili daha fazla bilgi var.)

Dünya’daki en önemli evcil hayvan örgütlerinden PETA, az etle beslenmenin köpek sağlığına olumlu etkisini söylüyor ve köpeklerin protetin kaynağı olarak tahıl ve vejeteryan ürünleri de kullanabildiğini söylüyor.

Yani tahılı sindirememeyi bırakın, hiç et olmadan bile sağlıklı bir yaşam geçirebiliyor. Anlayacağınız tahılsız mama markalarının yalanı kuyruklu.

Meatless Meals for Dogs and Cats | PETA.org

Aynı konuda CNN'den bir makale:

Vegan diet for dogs: A question of thriving vs. surviving - CNN

ÇOK ÖNEMLİ, BU MESAJI KÖPEĞİ OLAN TÜM TANIDIKLARINIZA GÖNDERİN. PARA UĞRUNA GERÇEKLERİN ÜZERİNİN KAPATILMASINA İZİN VERMEYELİM!

YÜKSEK ET AĞIRLIKLI BESLENME VE KANSER, ÖMRÜN KISALMASI!!!

Burada unutmamamız gereken şey köpeklerin insanlarla birlikte yaşadığı ve tıpkı insanlar gibi memeli sınıfına ait olduğu. Bu araştırmaların köpekler üzerinde yapılmış olmasa da önemli bir gösterge olduğu.

PETA'dan bir bilgi daha:

Studies have shown that the ailments associated with meat consumption in humans—such as allergies, various types of cancer, and kidney, heart, and bone problems—also affect many nonhumans.

Çevirisi, araştırmalar gösteriyor ki insanda fazla et ağırlıklı beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan alerji, kanser, kalp, böbrek vb. hastalıklar köpek gibi insan olmayan diğer canlıları da etkiliyor.

Meatless Meals for Dogs and Cats | PETA.org

Dünya Kanser Araştırmaları ve Amerikan Kanser Kurumu aşırı kırmızı et tüketiminin vücuda zararlı olduğunu belirtti. İnsanlar üzerinde yapılmış bir araştırma, ancak henüz köpekler üzerine yapılmış bir araştırma yok ve evcil köpeklerle beslenme biçimimizin zaman için yakınlaştığını unutmayın. En aşağıdaki köpek beslenme tarihine bakın.

* Fazla et tüketimi, prostat kanseri riskini artırıyor
* http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/...ketimi-zararli

Aşağıdaki araştırmalar dengeli ve tahılla beslenmenin yararlı olduğunu gösteriyor. Yüksek enerjili beslenmeden uzak bir beslenmeyle ömrün uzadığı ve beynin fonksiyonlarının daha canlı olduğunu belirtiyor.

- Beyni genç tutmak için az yiyin! - Beslenme-Diyet- ntvmsnbc.com
- Uzun yaşamın 10 kuralı - Beslenme-Diyet- ntvmsnbc.com

Buradaki önemli nokta köpeklerin kendine has bir beslenme biçimi ve metabolizması vardır, ancak köpekler kendi nesillerine göre insana göre uyarlarsak yüzbinlerce yıldır bizimle birlikte yaşıyor. Bu sürede beslenme biçimleri insana benzemiştir.

TARİHTE EVCİL KÖPEK VE BESLENMESİ!

!!! Alıntıdır!!!

Tarihe ilgi duyuyorum. İnsan ömrüne oranlarsak köpekler 100 bin seneden beri insanlarla birlikteler. (Teknik olarak 15 bin sene kadar, ancak köpekler biliyorsunuz birkaç yaşında yavrulayarak yeni nesle geçiyorlar.

Bana göre işte o ilk bizimle yaşamaya başladıkları andan itibaren bizim beslenme biçimimize uyum sağlamaya başladılar. Bu beslenme biçime tahıl, meyve ve bazı vejeteryan öğeleri de dahil edebiliriz.

O eski zamanları düşünelim köpekler insanların dostu oldular ve birlikte avlanıyorlar. Diyelim ki başarılı bir av ele geçirdiler. İnsan burada daha değerli olan et kısmını kendisi alacaktır. Köpeğe muhtemel olarak içinde mide, sakatat olan kısımlar düşecektir. Bu kısımlarda da tabi ki daha fazla tahıl ve vejeteryan öğe olacaktır.

İnsanların tarım yaptığını da düşünün. O zaman köpekler insanlar tarafından evcilleştirildiğinden itibaren beslenmelerinde çok daha fazla tahıl oldu diyebiliriz. Eskiden her gün zengin av ve yemek seçenekleri olmadığına göre birçok zamanda evcil köpeklerin tek yemeği tahıl oldu.

Başka bir düşüncede şu olabilir:

Tahılı ve insan yemeği artıklarını iyi sindirebilen köpekler daha güçlü kaldılar, daha çok yavruladılar. Bunu yapamayan köpekler güçsüz kaldılar ve nesilleri daha zayıf kaldı. Günümüze ulaşamadılar.

Tabi ki et her zaman bir köpek için önemli olacak, ancak sadece et veya çok et ağırlıklı beslemek köpeğe zarar verir.

Birçok farklı kaynak evcil köpek için dengeli beslenme öneriyor.

İçinde %80 et olan yüksek enerjili beslenme biçimi bence dengeli değil, içinde ömrü kısaltma ve
kanser gibi hastalıklar olan sorunları barındıyor.

Buradaki bilgiler tabi benim fikrimdir, yine de köpeğinizi aşırı beslenme biçimlerinizden uzak tutmanız için sağlam düşünceler sunduğuna inanıyorum.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-12, 11:52   #810

libelül üyesinin avatarı

libelül Çevrimdışı

Teşekkürler paylaşım için. İlginç hakikaten! Mutlaka ki doğruluk payı var.

Orijen'in pek bilinçaltı kampanyası yaptığını düşünmüyorum, bir kere her yerde bulunmuyor bile, ikincisi de aslında insanın dahi doğada beslenme biçimi neydi de şimdi ne oldu, hangisi doğru, hangisi yanlış soruları bile net olarak cevaplanamamışken, Karatay - Monteignac - Taş Devri - Atkins - Akdeniz vs gibi beslenme modelleri birbiriyle çarpışırken... İnsanlar için doğru olan kediler için, kediler için doğru olan köpekler için mutlak yanlış olabilirken... Bunlardan bir modele ait ürünün "PARA UĞRUNA GERÇEKLERİN ÜZERİNİN KAPATILMASINA İZİN VERMEYELİM!" şeklinde üzerinin çizilmesi de doğru gelmiyor... Birebir kansere bağlanabilen faktörler var ama etçil beslenme konusu daha bu kadar net değil. Kangallar "çok eskiden de" derken acaba bu bahsi geçen "çok eskiden"den daha da eskiden nasıl besleniyorlardı, ne kadar yaşıyorlardı? vs vs... Hepsi ucu bilinmezli yaklaşımlar, okumakta, dinlemekte, bilmekte fayda var, değerlendirirken de aklımıza yatanı yapacağız artık...

Benim için sorun şu ki, bunları okuyunca hiç bir şeyi içime sinerek yapamıyor oluyorum maalesef...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları