Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 04-06-12, 12:23   #646

Lindammm üyesinin avatarı

Eskişehir
Lindammm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hills Adult Optimal Care Lamb Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması 2 kg

İçerik : Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu. mısır, hayvansal yağ. kuzu eti. kanatlı iç organları, pancar küspesi, vitamin ve mineraller

Royal Canin

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten, kümes hayvanları yağı, bitkisel lifler, kurutulmuş kümes hayvanları karaciğeri, mısır unu, pancar küspesi, maya, mineraller, bitkisel yağ, balık yağı, yumurta tozu, iz elementler, DL-metiyonin, taurin, vitaminler.

Proplan
Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Güzel ülkemizde bizlere lanse edılen Dunyanın en ıyı üç maması

Çoğu vet ve çoğu Pet shopların yıllarca bızlerı kandırdığı yalan rüzgarı mamalar bunlar...

Şimdı en ıyı denılen mamaların ıçerıklerını bır ıncelıyelım ve fıyatlarına bakalım....

Hılls var listemızın başında yalan rüzgarının kraliçelerınden kendılerı

İçerık evlerden ırak....kuru mamalarda aslolan ılk üç içerıktır yanı mamanın buyuk kısmını bunlar oluşturur gerısıde onemlıdır tabıkı lakin poşetin ustundekı ilk üç mamulu okuyarak bır fıkır edınebılırsınız....
gelelım kraliçe hılls hanımın ıçerığıne...
Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu....
pirinç, mısır glutenı unu, tavuk ve hindi unu etken madde mamada vay vay vay vayki ne vay
tavuk ve hındi unu koymak ne yahu ınsan bare tekını et koyar
kedıler ıçın gayet gereksız yararı olmayan besleyıci olmayan sadece tokluk bakımından etkılı yanı kedıyı tok tutmaya yarayan bır ıçerık....devamını yazmaya gerek duymuyorum ıçerığının görunen köy belli ufukta....zaten devamıda koca bır tahıl ambarı kıvamında..
He şimdı bu mamanın 2 kıloluk satış fıyatı 50 kusur lira bu ulkede ve bızlere en ıyısı dıye satılıyor yıllardır...mamayı ureten fırmayada dıkkat çekmek lazım yanı asıl işlerı kedı maması değil fason yaptırıyorlar mamayı başkasına sonuç ortada..
neticede mamada guzel olan tek şey poşeti

Gelelim Royal canin beylere kraliyet ailesının maması dımı

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten

Ana içerık bu...
en ıyı dıye satılan mama dımı buda...
Kurutulmuş kumes hayvanları etı ne yahu...kım bu kumes hayvanları?
tavuk etı yada hındı etı olur eyvallah...bu genelleme nıye...guzel bır kelıme oyunu ile kandırmaca.. sonraki iki içerık pirinç, mısır sonrada yağ,un,maya vay anasını....
benım kedım çinli değil pirinç'ide çok sevmıyor... çinlı ve un+ yağ bileşkesini seven kedısı olan varsa bu mamayı tercıh etsın derım

Fiyat hılls ıle aynı hemen hemen....

Geldik Nestle Firmasının fason urunu olan Sahte prens proplana

Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Etken içerık somon pirinç mısır glüen unu....prensımız kraliçe hılls ve kral royal canin beye göre içerığın etken maddesıne bır et koymayı başarmış...kendılerını tebrık edıyoruz tabıkı lakin içerığın devamı rezalet...üç yanlış bır doğruyu goturur hesabı... somon balığına yazık olmuş yanı...
kumes hayvanları türevi unu ile içerık mevzuna yıne bır boyut getırmış nestle fırması...
demın dıyorduk kral royal canin mevzunda kumes hayvanları ne yahu dıye beterın beterı varmış bu unu hemde evlerden ırak yanı.....diğer ıçerıkler korunmuş sığır yağı, buğday unu, balık unu, aroma, tuz
skandal yanı...

bu yukarıda ornek verdığım üç mamanın bu fıyatlardan bu rezıl ıçerıklerden hemde bıze en ıyı mamalar dıye satıması rezaletın nasılda aptal yerıne konduğumuzun en açık göstergesi...bunların AAFCO onaylarıda eksık....zaten bunu sıze en ıyısı olarak tavsıye edınınde AAFCO dan falan haberı yoktur muhtemelen ama bır sorun yınede

He şimdi dıyeceksınız bu mamalar kotuyse hangısı ıyı....tabıkı dunyada sadece bu mamalar yok...bu mamalarda zaten dunyada 1. sınıf mama olarak geçmıyor...
tabıkı goody,whiskas,miço,champion,boni,L.cat gıbı rezıl market mamalarına göre ıyıdırler en azından onlar gıbı evcıl dostumuzu yavaş yavaş zehırleyıp ıçınden çıkılamaz kotu hastalıkların pençesıne atmazlar...ben sadece yukarıda bahsettığım üç mamanın bıze soylenıldığı gıbı en ıyı mamalardan olmadığını bu ıçerıklerle satıldıkları fıyatları kesınlıkle hak etmedıklerını beyan etmek ıstedım gerekli açıklamalar yaparak....

Ulkemızde mama konusunda aslında dar bır pazar var ama yinede taste of the wild gibi blue buffalo gıbı orijen gıbı dunyada gerçekten 1. sınıf katagorılerıne gıren mamalar mevcut....keşke evo da olsaydı ulkemızde harıka olurdu ama yok malesef....neyse ıçerık bakımından bunlarda evodan kotu değiller...

O kadar içerıkten bahsettık ulkemızde olan orijenın içerığıne bakalım dımı....

Buyrun balıklı olanı
Kılçıkları alınmış somon b. eti kılçıkları alınmış ringa balığı eti kılçıkları alınmış sazan ve levrek balığı eti....

Farkı göruyorsunuz gerı ıçerığınıde yazmaya gerek görmuyorum çunku zararlı yada besleyıcı olmayan hıç birşey yok ıçerıkte...satış fıyatına bakıyoruz 2.5 kıloluğu yukarıdakı beyzadelerın 2 kıloluk fıyatları ıle aynı hemen hemen....

AFFCO onayı var yılın maması secılmekte üç senedır...fason uretım yapmıyor kendı ozel tesıslerı var....
evodada bu ıçerıkler var oda dunyanın en ıyı mamalarından kabul edılır....
he blue buffalo ve towda aynı kalitede mamalar orijeni tedarik etmesi daha kolay onun ıçın onu örnek verdim...

olay bundan ıbarettır arkadaşlar tabıkı keyıf sızın ıstedığınız mamayı alıp verırsınız evcıl dostunuza ben sadece bıldıklerımı ve fıkırlerımı paylaştım...

maddı durumumuz kotu veya öğrencıyız bu mamaları alamayız dıyenlerde olabılır tabıkı..
onlarada tavsıyem:
ucuz dıye market mamalarını yada açıkta satılan mamaları kesınlıkle almayın derım...
ev yemeklerı verın akşam ustlerı ıkı kaşık yoğurt eşlığınde ınanın market mamalarından daha besleyıcı ve dostunuzun daha uzun omurlu olmasını sağlar bu beslenme yontemi...

netice:
ben mamalar hakkında bu topiclere bır çok şey yazdım ama göruyorumkı hep yenı arkadaşlar gelıp buraya topic açıyor x mama nasıl bu mama nasıl dıye soru soruyor bıraz araştırılsa bır çok bılgıyı bu topicte gorecekler....
dedım genel olarak genış bır anlatım daha yapayım bıldıklerım doğrultusunda...

Selametle...

yazdıklarınız çok çok aydınlatıcı ve benim görüşüme de tercüme olmuş...
emeğinize sağlık...

biz şuan için malesef royal canın kullanıyoruz Zeyna mın eski sahibi bundan verdiği için şuan hamile olan Zeynam başka mamayı vücudu pek kaldıramadığından doğum yapıp toparlanınca ilk işimiz orjin / balıklı veya tavuklu ile yaşantımıza devam etmek olcak..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-12, 21:31   #647

sekerguzel80 üyesinin avatarı

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

AFFCO onaylı bir mamada sadece migrosda satılan SÜPER CAT harika bir mama cidden onayı var deneyin arada pahalılanmış bazen alıyorum 400 gramı 6 tl olmuş hemen ben şu an pro plan veriyorum ama bunu çok sevmişlerdi migrosa uğrarsam alıcam sonra
Yetişkin Kediler için, Ton ve Okyanus Balıklı kuru mama, AAFCO Standartlarında ' tam ve dengeli', ISO 9001 Kalite Güvence Belgeli. 25 Vitamin, mineral, Omega-3 ve -6 yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-12, 23:29   #648

ceviz üyesinin avatarı

Ankara
ceviz Çevrimdışı

proplanla ...hillsi koyun yan yana ...ben hillsi seçicek kediyi bilmiyorum ) ...diğerlerini denemdim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-12, 23:33   #649

ceviz üyesinin avatarı

Ankara
ceviz Çevrimdışı

Hills 15 kiloluk olanlarının ambaljı sistemi süper...proplana fark atar o açıdan...şerit bandı...plastik ambalaj ve yanadan tutma yeri var...proplan kağıda sarmış çıkmış :S.... ama yinede proplan ...kedi mamları karıştırsam bile..proplanları seçiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-12, 23:39   #650

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

her kedi damak zevkine göre bir mama belirliyor.2 kedim de farklı şeyler seviyor.keşke orijen yeseler ama yemiyorlar.köpük proplan,lokum royal canin yiyor yapacak bir şey yok
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-12, 18:42   #651

İstanbul (Avrupa Yakası)
Shadeslayer Çevrimdışı

Benim kedim orijen ilk geldiğinde (4 gün oldu) önce bir kafayı daldırıp yedi. Sonra pek yememeye başladı. Royal canini çıkardığımda heyecanlanırdı atlayıp zıplardı. Orijen bilmiyorum taze mama ama biraz kötü kokuyor odamı bile hafif kokuttu belki de kokusu yüzünden pek hoşlanmamıştır ama yiyor. Mutfağa girip çıkarken görüyorum arada hemen kapıyorum spreyi bi iki fıs fıs sonra götürüp mamasının başına koydugumda yemeye başlıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-06-12, 19:59   #652
cce

cce üyesinin avatarı

İzmir
cce Çevrimdışı

orijen 6 balıklıyı ufaklık royal canin in üstüne baştan pek sevmemişti ama şimdi silip süpürüyor.ne yazıkki orijen berbat kokuyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 11:36   #653

İstanbul (Avrupa Yakası)
sakız-badem Çevrimdışı

Sanabelle Bosh markası hakkında bilgisi olan var mı? İdrar yolları problemi yüzünden veterinerimiz sürekli hills k/d mama kullanmamız gerektiğini söyledi ancak çok pahalı geliyor bana. Sanabellenin de bu tarz özel bir maması var hills yerine onu kullansam diyorum, bilgisi olan var mı acaba?
Bosch Urinary İdrar Yolu Problemli Kedi Maması 2 Kg | Sanabelle | 48,60 TL
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 11:52   #654

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Hills k/d yi bizde karaciğer problemi için kullanıyoruz kafam karıştı yine ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 11:57   #655

İstanbul (Avrupa Yakası)
sakız-badem Çevrimdışı

Aaa ben de şaşırdım şimdi :s çok fonksiyonlu bir mama mı acaba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 12:27   #656

İstanbul (Avrupa Yakası)
sakız-badem Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hills k/d yi bizde karaciğer problemi için kullanıyoruz kafam karıştı yine ya
Biraz araştırayım dedim, k/d için böbrek sağlığı diyor, karaciğer için l/d yi buldum hillsin kendi sitesinde. çeviride özetle şöyle yazıyor :
Temel Faydaları
Reçete Diyet ® l / d ® aşağıdaki yararları ile formüle edilmiştir:
Yardımcı ılımlı miktarlarda yüksek kaliteli ve yüksek sindirilebilir proteinler karaciğer iş yükünü azaltmak ve karaciğer fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur
Yardımcı L-Carnitine Eklendi karaciğer normal yağ metabolizmasını sürdürmek
Yardımcı olmak için sodyum İndirimli normal kan basıncını sağlamak
E ve C vitamini gibi antioksidan besin Eklendi Hücre oksidasyonu kontrol etmek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi teşvik etmek

l/d® Feline Hepatic Health - Dry

siz veterinere tekrar danışın isterseniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 13:08   #657

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Ben bunu sordum bizimkinde kalp sorunuda var ve kan degerleri düşük k/d iyi gelecek dediler demekki bobregindede sorun var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 22:09   #658

İstanbul (Avrupa Yakası)
sakız-badem Çevrimdışı

kıyamam ben ona küçücük gövdelerinde nelerle savaşıyorlar inşallah iyi gelir de hiçbirşeyi kalmaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-12, 22:27   #659

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Çok teşekkür ederim inşallah Allah'ın izniyle hiç bir şeyi kalmayacak kızımın bu hastalıklarında atlaticaz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-12, 11:17   #660

İstanbul
ehirlak Çevrimdışı

Merhaba Arkadaşlar,
Benim 2 tane 3 aylık ankara kedim var. Kuru mama ile besliyorum, benim kediler süt ve yoğurda bayılıyor. Arada 1 er tatlı kaşığı kadar süt, bazende 1 er yemek kaşığı yoğurt veriyorum. Bir de haşlanmış yumurta sarısının kedi ömrünü uzattığı söyleniyor, veterinere sordum prof. mamalar dışında kedilerin ömrünü başka bir şey uzatmaz dedi. Bende iki kedi olduğundan uygun fiyatlı prof. mama kullanan arkadaşlardan mama markası rica edicem. Benim kediler cinsleri gereği uzun tüylü mama seçiminde bu da etkili mi?
Şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları