Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 04-04-12, 11:27   #631

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

dişi kedilerde 4 aydan itibaren başlıyor ama kesin bir tarih değil tabiki benim dişi kedim 6.5 aylıkken kızgınlığa girdi.
kızgınlık döneminde kısırlaştırma işlemi yapmıyorlar dişi kediye. dönemin geçmesini bekliyorlar.
benim tavsiyem 1 yaşından sonra kısırlaştır büyüsün kedin biraz. erkeklerde 1 yaşından sonra kısırlaştırmayı vetler uygun buluyor ama dişi kediden emin değilim. ama aynı mantıkla düşünürsek yaşına girmesi sağlığı açısından daha uygun olur. ben bekleyeceğim kendi dişimin bir yaşını.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 16:24   #632

Yusuf21 üyesinin avatarı

Diyarbakır
Yusuf21 Çevrimdışı

loki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dişi kedilerde 4 aydan itibaren başlıyor ama kesin bir tarih değil tabiki benim dişi kedim 6.5 aylıkken kızgınlığa girdi.
kızgınlık döneminde kısırlaştırma işlemi yapmıyorlar dişi kediye. dönemin geçmesini bekliyorlar.
benim tavsiyem 1 yaşından sonra kısırlaştır büyüsün kedin biraz. erkeklerde 1 yaşından sonra kısırlaştırmayı vetler uygun buluyor ama dişi kediden emin değilim. ama aynı mantıkla düşünürsek yaşına girmesi sağlığı açısından daha uygun olur. ben bekleyeceğim kendi dişimin bir yaşını.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim benim kedicik 90 günlük yani daha vakti var ama ben kısırlaştırmayı düşünmüyorum Allahın verdiği doğruganlık özelliğini almak bana düşmez iyi mi kötümü edicem bilmiyorum ama bir kez de olsa yavrulamasını istiyorum

haksızmıyım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 16:32   #633

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

ben de çok tereddüt etmiştim bu konuda yalnız düşüncemin sadece duygusallıktan ileri geldiğini anladım.
kediler sadece üreme amaçlı çiftleşiyorlar. dünyaya gelecek olan yavruları da düşünmek lazım sahiplendiremezsen ya da ölürlerse onun vebalini taşımak çok daha zor.
bir sitede doğru bildiğimiz yanlışlar bölümünde doğumun sağlık açısından kediye hiçbir faydasının olmadığı yazıyor. Animallia | YANLIŞ BÄ°LDÄ°KLERÄ°MÄ°Z
bence kısırlaştırmak en iyi çözüm. doğurtmakla bitmiyor iş maalesef.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 21:37   #634

İstanbul (Avrupa Yakası)
Shadeslayer Çevrimdışı

Ben kedimi dün aldım veteriner de Royal Canin Babycat verdi. Sıkıntısız yiyor. İnternetten daha önceden araştırmıştım market mamaları zora düşmedikçe almamaya calısacağım. Zora düşmedikçe diyorum çünkü 1,5 kg 13 lira ödemiştim galiba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 22:10   #635

Yusuf21 üyesinin avatarı

Diyarbakır
Yusuf21 Çevrimdışı

Shadeslayer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben kedimi dün aldım veteriner de Royal Canin Babycat verdi. Sıkıntısız yiyor. İnternetten daha önceden araştırmıştım market mamaları zora düşmedikçe almamaya calısacağım. Zora düşmedikçe diyorum çünkü 1,5 kg 13 lira ödemiştim galiba
sizim kediniz kaç aylık aldığınız kuru mamayı yiyor mu ben dün netten Purina Cat Chow Yavru Kedi Maması aldım yanaşmadı yaş mama ile karıştırdım azcık yedi bıraktı bakalım devam edecek mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-12, 16:02   #636

İstanbul (Avrupa Yakası)
Shadeslayer Çevrimdışı

54 günlük henüz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-12, 10:42   #637

İstanbul (Anadolu Yakası)
kkanbir Çevrimdışı

First Class marka mamalar hakkında bilginiz var mı ? Almayı düşünüyorum .Çok fazla yorum bulamadım ancak içeriği fena değil gibi . Bilgisi ya da tecrübesi olanlar paylaşırsa çok çok sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-12, 14:46   #638

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

berbat bir mama o.evdeki kediye verilecek mama değil.sokaktakilere verebilirsin hiç yoktan iyidir.ama ev kedisinin tüylerini matlaştırır,tuvaleti kokar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-12, 16:30   #639

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

mevsimsel şuanda tüy dökümü.eğer kızgınlıktaysa zayıf olması normal.eğer kısırsa biraz kilo alsın yaş mama verirsin toparlar.sürekli balıklı mama kullanıyorsan bir süre tavuklu yada kuzu etli bir mama tercih et tüy dökümü azalır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-12, 16:50   #640

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

kızgınlıktaysa tüy dökümü çok olur.ya çiftleştir yada kısırlaştır zayıflığı da ondan.ne yapsan geçmez tüy dökümü.hormonal olduğu için bu dönemde normal.kısırlaştırmanı tavsiye ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-12, 17:13   #641

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

sorun olmaz erkek kediler bir günde toparlanıyorçok basit bir operasyon zaten.kısılaştıktan sonra kilo almaya başlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-12, 22:16   #642

Ozzy_0354 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Ozzy_0354 Çevrimdışı

3 yıldır micho yiyen bir kedim var daha veteriner yüzü görmedi belirgin herhangi bir sorunu yok fakat yavrularından 2 tanesinde böbrek sorunu oluştu birini kaybettik.veterinerimiz kalıtsal ya da mamalardan dolayı olabilir dedi, benim amacım burada micho ve benzeri mamaları kötülemek değil bazı kedilerin bünyesi hassas olabilir gayet normal bir durum burada kedi alacak ya da almış olan arkadaşlara tavsiyem imkanınız varsa hills,royal canin ya da benzeri mamaları kullanmanızda fayda var sonra çok masraf ediyorsunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 10:46   #643

Çankaya
seker Çevrimdışı

Ben Bonie Beeftekli Islak Mamasını Verıyorum Kuru Mama Sevmiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-12, 17:02   #644

Mırni Çevrimdışı

Hills Adult Optimal Care Lamb Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması 2 kg

İçerik : Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu. mısır, hayvansal yağ. kuzu eti. kanatlı iç organları, pancar küspesi, vitamin ve mineraller

Royal Canin

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten, kümes hayvanları yağı, bitkisel lifler, kurutulmuş kümes hayvanları karaciğeri, mısır unu, pancar küspesi, maya, mineraller, bitkisel yağ, balık yağı, yumurta tozu, iz elementler, DL-metiyonin, taurin, vitaminler.

Proplan
Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Güzel ülkemizde bizlere lanse edılen Dunyanın en ıyı üç maması

Çoğu vet ve çoğu Pet shopların yıllarca bızlerı kandırdığı yalan rüzgarı mamalar bunlar...

Şimdı en ıyı denılen mamaların ıçerıklerını bır ıncelıyelım ve fıyatlarına bakalım....

Hılls var listemızın başında yalan rüzgarının kraliçelerınden kendılerı

İçerık evlerden ırak....kuru mamalarda aslolan ılk üç içerıktır yanı mamanın buyuk kısmını bunlar oluşturur gerısıde onemlıdır tabıkı lakin poşetin ustundekı ilk üç mamulu okuyarak bır fıkır edınebılırsınız....
gelelım kraliçe hılls hanımın ıçerığıne...
Pirinç, mısır glüteni unu. tavuk vç hindi unu....
pirinç, mısır glutenı unu, tavuk ve hindi unu etken madde mamada vay vay vay vayki ne vay
tavuk ve hındi unu koymak ne yahu ınsan bare tekını et koyar
kedıler ıçın gayet gereksız yararı olmayan besleyıci olmayan sadece tokluk bakımından etkılı yanı kedıyı tok tutmaya yarayan bır ıçerık....devamını yazmaya gerek duymuyorum ıçerığının görunen köy belli ufukta....zaten devamıda koca bır tahıl ambarı kıvamında..
He şimdı bu mamanın 2 kıloluk satış fıyatı 50 kusur lira bu ulkede ve bızlere en ıyısı dıye satılıyor yıllardır...mamayı ureten fırmayada dıkkat çekmek lazım yanı asıl işlerı kedı maması değil fason yaptırıyorlar mamayı başkasına sonuç ortada..
neticede mamada guzel olan tek şey poşeti

Gelelim Royal canin beylere kraliyet ailesının maması dımı

Kurutulmuş kümes hayvanları eti, pirinç, mısır,mısır glüten

Ana içerık bu...
en ıyı dıye satılan mama dımı buda...
Kurutulmuş kumes hayvanları etı ne yahu...kım bu kumes hayvanları?
tavuk etı yada hındı etı olur eyvallah...bu genelleme nıye...guzel bır kelıme oyunu ile kandırmaca.. sonraki iki içerık pirinç, mısır sonrada yağ,un,maya vay anasını....
benım kedım çinli değil pirinç'ide çok sevmıyor... çinlı ve un+ yağ bileşkesini seven kedısı olan varsa bu mamayı tercıh etsın derım

Fiyat hılls ıle aynı hemen hemen....

Geldik Nestle Firmasının fason urunu olan Sahte prens proplana

Somon Eti, Pirinç, Mısır Glüten Unu, Kümes Hayvanları Türevleri Unu, Kurutulmuş Yumurta Ürünü, Karışık Tokoferollerle Korunmuş Sığır Yağı, Buğday Unu, Soya Proteini Konsantresi, Balık Unu, Aroma, Tuz, Mineraller, Vitaminler, Taurin

Etken içerık somon pirinç mısır glüen unu....prensımız kraliçe hılls ve kral royal canin beye göre içerığın etken maddesıne bır et koymayı başarmış...kendılerını tebrık edıyoruz tabıkı lakin içerığın devamı rezalet...üç yanlış bır doğruyu goturur hesabı... somon balığına yazık olmuş yanı...
kumes hayvanları türevi unu ile içerık mevzuna yıne bır boyut getırmış nestle fırması...
demın dıyorduk kral royal canin mevzunda kumes hayvanları ne yahu dıye beterın beterı varmış bu unu hemde evlerden ırak yanı.....diğer ıçerıkler korunmuş sığır yağı, buğday unu, balık unu, aroma, tuz
skandal yanı...

bu yukarıda ornek verdığım üç mamanın bu fıyatlardan bu rezıl ıçerıklerden hemde bıze en ıyı mamalar dıye satıması rezaletın nasılda aptal yerıne konduğumuzun en açık göstergesi...bunların AAFCO onaylarıda eksık....zaten bunu sıze en ıyısı olarak tavsıye edınınde AAFCO dan falan haberı yoktur muhtemelen ama bır sorun yınede

He şimdi dıyeceksınız bu mamalar kotuyse hangısı ıyı....tabıkı dunyada sadece bu mamalar yok...bu mamalarda zaten dunyada 1. sınıf mama olarak geçmıyor...
tabıkı goody,whiskas,miço,champion,boni,L.cat gıbı rezıl market mamalarına göre ıyıdırler en azından onlar gıbı evcıl dostumuzu yavaş yavaş zehırleyıp ıçınden çıkılamaz kotu hastalıkların pençesıne atmazlar...ben sadece yukarıda bahsettığım üç mamanın bıze soylenıldığı gıbı en ıyı mamalardan olmadığını bu ıçerıklerle satıldıkları fıyatları kesınlıkle hak etmedıklerını beyan etmek ıstedım gerekli açıklamalar yaparak....

Ulkemızde mama konusunda aslında dar bır pazar var ama yinede taste of the wild gibi blue buffalo gıbı orijen gıbı dunyada gerçekten 1. sınıf katagorılerıne gıren mamalar mevcut....keşke evo da olsaydı ulkemızde harıka olurdu ama yok malesef....neyse ıçerık bakımından bunlarda evodan kotu değiller...

O kadar içerıkten bahsettık ulkemızde olan orijenın içerığıne bakalım dımı....

Buyrun balıklı olanı
Kılçıkları alınmış somon b. eti kılçıkları alınmış ringa balığı eti kılçıkları alınmış sazan ve levrek balığı eti....

Farkı göruyorsunuz gerı ıçerığınıde yazmaya gerek görmuyorum çunku zararlı yada besleyıcı olmayan hıç birşey yok ıçerıkte...satış fıyatına bakıyoruz 2.5 kıloluğu yukarıdakı beyzadelerın 2 kıloluk fıyatları ıle aynı hemen hemen....

AFFCO onayı var yılın maması secılmekte üç senedır...fason uretım yapmıyor kendı ozel tesıslerı var....
evodada bu ıçerıkler var oda dunyanın en ıyı mamalarından kabul edılır....
he blue buffalo ve towda aynı kalitede mamalar orijeni tedarik etmesi daha kolay onun ıçın onu örnek verdim...

olay bundan ıbarettır arkadaşlar tabıkı keyıf sızın ıstedığınız mamayı alıp verırsınız evcıl dostunuza ben sadece bıldıklerımı ve fıkırlerımı paylaştım...

maddı durumumuz kotu veya öğrencıyız bu mamaları alamayız dıyenlerde olabılır tabıkı..
onlarada tavsıyem:
ucuz dıye market mamalarını yada açıkta satılan mamaları kesınlıkle almayın derım...
ev yemeklerı verın akşam ustlerı ıkı kaşık yoğurt eşlığınde ınanın market mamalarından daha besleyıcı ve dostunuzun daha uzun omurlu olmasını sağlar bu beslenme yontemi...

netice:
ben mamalar hakkında bu topiclere bır çok şey yazdım ama göruyorumkı hep yenı arkadaşlar gelıp buraya topic açıyor x mama nasıl bu mama nasıl dıye soru soruyor bıraz araştırılsa bır çok bılgıyı bu topicte gorecekler....
dedım genel olarak genış bır anlatım daha yapayım bıldıklerım doğrultusunda...

Selametle...

Bu konu en son " 02-06-12 " tarihinde saat 21:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-12, 19:31   #645

Malatyalee44 üyesinin avatarı

Malatya
Malatyalee44 Çevrimdışı

Ben kedimi henüz kuru mamaya alıştırmadım ama alıştırmayı düşünüyorum. Sizce hangi mamayı kullanmalıyım ? Kedim henüz 2 aylık. Ben öğrenciyim fiyatı biraz uygun olursa çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları