Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 17-03-12, 13:42   #586

MR_EREN üyesinin avatarı

Artvin
MR_EREN Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

Champion Gourmet ile ismini bilmediğim ve Kısmet'in kokusuna delirdiği, memleketten veterinerden karrgoyla getirttiğim kahverengi ufak yuvarlak ve delikli bir mamayı karıştırıp veriyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-12, 17:57   #587

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

her kedi barf ile beslenmek istemiyor.ayrıca barf yapabilecek zamanınız var mı?çiğ yiyebilecek mi kediniz?önce bir deneme yapın.benim kedilerim asla çiğ yemediler.kuru mama ve yaş mama kullanıyoruz biz.yaş mama çok sık veririm kedilerime.çünkü kediler etobur hayvanlar ve yaş mamaya ihtiyaçları var.ben kitten mama olarak farmina cimiou tavsiye ederim içerik olarak da güzel.çok da memnun kalacağınıza eminim iki kedimde de kullandım.haftada 2-3 kere de yaş mama verirseniz yeterli olacaktır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-12, 18:09   #588

Kontesss Çevrimdışı

ben orijeni aylardır kullanıyorum tavuklusunu kullanıyordum, şu anda balıklıya geçtik kızım dha çok seviyor balıklıyı, önceden yemezdi bu ara çok seviyor, dışkısında koku ve yumuşama yok, kilosuda gayet yerinde tüyleride çok parlak orijenin içeriği hiçbir mamada yok çok zengin içerikli, tow u bir ara kullandık kızım sevmeyince aşağıdaki minilere yedirdik, en azından şimdi içeriğinin ne olduğu belli bir mama kullanıyoruz, yaş mamayı vetim asla tavsiye etmiyor ama ben iki haftada bir yediriyorum, diş sağlığı için kuru mamayı öneriyor çünkü, ben kedime asl barf yedirmem, hazır kuru mamalar onların besleneceği şekilde ölçeklenip ayarlanmış, kedinin sindirim sistemine göre mama hazırlayamam ben beni aşar çünkü, yan sonuç olarak orijenden çok memnunuz : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-12, 20:26   #589

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

kontes,kedilerin beslenmesi %50 kuru mama+%50 yaş mamadır bunu unutmamak lazım.onların yaş mamaya ihtiyaçları var ben hiç yaş mamadan ölen kedi görmedim))))hekimlerin her dediğine bakmamak lazım biraz da kedilerin doğalarına bakmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-12, 20:29   #590

Kontesss Çevrimdışı

nimucm hekimi dinlersem zaten yaş mamayı hiç vermemem lazım : ) ama bu işin bilimcisi ben değilim mecbur tabiki hekime uymak zorundayım : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-12, 20:39   #591

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

benim gittiğim iki tane hekim var ve ikisi de farklı konuşuyor)))))onun için ben kendi mantığımla hareket ediyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 12:33   #592

arachnoid üyesinin avatarı

İzmir
arachnoid Çevrimdışı

Barf kafama yattı çünkü orijen çok kaliteli bir mama da olsa sonuçta içine konulan etin nasıl bir et olduğunu, sakatat vs. fazla konulup konulmadığını bilemiyoruz. Belki de hayvanı her şeyiyle birlikte koyuyorlardır et diye? Bilemeyiz ki. Sonuçta tonlarca mama üretiliyor bu kadar çok kaliteli eti elde etmek hem de ucuza, bence zor. Ama barfın da olumsuz yanları var, salmonella riski gibi. O yüzden ne yapsam bilemedim. Bebeğim için %100 güvenebileceğim bir yöntem arıyorum ama yok sanırım. Barf uygulayan yok mu sitede hiç acaba önerilerini alsak?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 12:51   #593

Kontesss Çevrimdışı

arachnoid tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Barf kafama yattı çünkü orijen çok kaliteli bir mama da olsa sonuçta içine konulan etin nasıl bir et olduğunu, sakatat vs. fazla konulup konulmadığını bilemiyoruz. Belki de hayvanı her şeyiyle birlikte koyuyorlardır et diye? Bilemeyiz ki. Sonuçta tonlarca mama üretiliyor bu kadar çok kaliteli eti elde etmek hem de ucuza, bence zor. Ama barfın da olumsuz yanları var, salmonella riski gibi. O yüzden ne yapsam bilemedim. Bebeğim için %100 güvenebileceğim bir yöntem arıyorum ama yok sanırım. Barf uygulayan yok mu sitede hiç acaba önerilerini alsak?

orijenin içerik açıklamasında taze et açıklaması var, bu söylediğiniz tez hiç geçerli değil benim gözümde diğer mamalarda haksızlık oluyor çünkü, orneğin royal canin içinde kurutulmuş kümes hayvanları var, bunuda benim aklım almıyor mesela kurutulmuş kümes hayvanları birşey anlamıyorum hayvanın neresi yada neyi olduğuna dair, özgürsünüz kedinize ne yedirmekte tabi ama orijen şuan dünyada en kaliteli mama olarak görünmekte altı yıldızlı bir mamayı karalamak kolay oluyor genelde bunu sizin için demedim, arada bazıları çıkıyor kah kedim titredi vs benim kızıma niye birşey olmuyor her kediye her mama iyi gelmez elbette kedinize afiyet olsun : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 13:45   #594

İzmir
arachnoid Çevrimdışı

Evet katılıyorum zaten şu an verilebilir tek mama Orijen benim gözümde, çünkü en kalitelisi olduğu bariz ortada. Taze et yazdığını görmemiştim bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ben de Orijende karar kıldım. Bebeğim Royal Canin'i de sorunsuz yiyor ama ben huzursuzum çünkü yedikten sonra o kadar çok su içiyor ki resmen gömülüyor suya, hiç kedisel davranışlar değil bunlar, suyu sevmemeli normalde. Demek ki mamanın aromasını, tahılını şişirip etinden kısmışlar. İçindekiler kısmında mısırdan buğdaya kadar her şey var. Et olarak da dediğiniz gibi kurutulmuş kümes hayvanları, tavuk yağı, aroması vs. Hiç mantıklı ve güvenilir değil. Ayrıca bu mama yurtdışında market maması muamelesi görüyormuş bunu bilseydim baştan almazdım. Ama zararın neresinden dönülse kârdır sonuçta. Mihrimah'a bir şey olmasın da.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 13:53   #595

Kontesss Çevrimdışı

: ) yanlız dediğiniz gibi bende okumuştum yurtdışında market maması görülüyor diye fakat öyle değil gözümle gördüğüm için söylüyorum, fiyatlar hemen hemen denk geliyor royal hills vb, sadece tow biraz pahalı : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 22:15   #596

Nirana üyesinin avatarı

Nirana Çevrimdışı

arachnoid tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet katılıyorum zaten şu an verilebilir tek mama Orijen benim gözümde, çünkü en kalitelisi olduğu bariz ortada. Taze et yazdığını görmemiştim bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Ben de Orijende karar kıldım. Bebeğim Royal Canin'i de sorunsuz yiyor ama ben huzursuzum çünkü yedikten sonra o kadar çok su içiyor ki resmen gömülüyor suya, hiç kedisel davranışlar değil bunlar, suyu sevmemeli normalde. Demek ki mamanın aromasını, tahılını şişirip etinden kısmışlar. İçindekiler kısmında mısırdan buğdaya kadar her şey var. Et olarak da dediğiniz gibi kurutulmuş kümes hayvanları, tavuk yağı, aroması vs. Hiç mantıklı ve güvenilir değil. Ayrıca bu mama yurtdışında market maması muamelesi görüyormuş bunu bilseydim baştan almazdım. Ama zararın neresinden dönülse kârdır sonuçta. Mihrimah'a bir şey olmasın da.
Normalde elimdeki dosyalar tam olarak hazır olduğu an konu açıp yazacaktım fakat sizin yorumunuzu görünce artık dayanamadım.Ocak ayından beri mamalar ile ilgili testler yaptırmaya çalışıyorum.

Dış inançlara ve bu ve diğer forumlardaki sözlere çok maruz kalmışsınız,doğrudan sapmışssınız aslında sizde benim gibi
Her mama kalitelidir şirketlere göre,siz ise kullanıcı yorumundan çok şirket yorumlarına denk gelmişsiniz

Kediler tahılsız ve ek gıdasız yetişemez evet bu kadar araştırmadan sonra bunu açıkça söyleyebilirim ister inanın ister inanmayın,sormadığım veteriner(yabancılarda dahil) bakmadığım site kalmadı.Evde yaşan kedi kesinlikle yoğun et içerikli mama ile beslenmemeli..Burada bir yanlışlık söz konusu yanlış yönlendirme yapmayalım diğer okuyan arkadaşlara, kediler tahıl yemez %100 zararlı bir inanış oluştu herkeste.Hayır böyle birşey söz konusu değil diyorum ve ilk fırsatta aldığım test sonuçlarınıda sizinle paylaşacağım.Şuan scannerım olmadığı için tarayıp atamıyorum. (Mamalara belli başlı yapılan sağlık testleri yaptırdım,almanyadaki kediler üzerinde yapılan mama güvenilirlik deneylerini bir şekilde ele geçirdim.o kadar yorum okudum ki kafayı yedim çünkü(bakteriler,virüslerden tutunda mamaların içerdiklerine kadar inceletebildiğim herşeyi incelettim,bir veteriner arkadaşımda yardımcı oldu ve avrupadaki bazı ünlü veterinerler ile irtibata geçebildik onlarında yorumlarını aldım))

Yoğun etle beslenmemesi gerektiği gibi,yoğun tahılla beslemekte zararlı.İsim vermek istemiyorum ama örneğin piyasadaki bir mamada %86 tahıl içeriği mevcut.Et miktarı %4.Bunu doğrudan belirtilmiyor tabi testlerde çıktı.Bu kadarında zararlı olduğu kesin!

Her mamaya market maması muhabbeti her ülkede çıkıyor,inanmayınız yalandır.Forumlardan birisi yabancı bir ülkede xxx market maması alma dedi adres ver dedim inanamadım,gerçektende adres verdi iyikide verdi bizzat magaza müdürünü aradım,kesinlikle böyle bir ürün satmadıklarını-satamadıklarını çünkü şirketin mamayı kendilerine temin etmediği öğrendim.Ha yokmudur vardır mutlaka ama markette satılması (farklı yollar ile..) mamanında berbat oldugunu göstermez.Buda yanlış bir inanış.Ortalama 25 yıldır(benim gördüğüm) dandik(güya dandik ve tavsiye edilmeyen) mamalar ile beslenen birçok kedi gördüm.Gerçekten de canlı birer kanıt hepsi.Hiçbir hastalıklarıda olmamış.

Yavru kediler normal kedilerden daha çok su içerler,mama ile bir bağlantısı şahsı görüşüm olarak olmaması gerekli,heleki sizin tahmininiz bence çok saçma

Forumdaki diğer arkadaşlar mama araştırmamı hatırlarlar belki öyle bir yerin çalışanı filan değilim normal bi pisicik sahibiyim.Fakat bu gdo olaylarından sonra kendim bile yediklerimde çok hassas oldum,hep en pahalı en güvenilir markaları yemeye çalışıyorum.

Şuan marka isim vermek istemiyorum. fakat sizin kullandığınız mama kötü mama değildir güvenle kullanabilirsiniz,diğer arkadaşın(Kontesss) söylediği diğerleride kesinlikle kötü mama değildir fakat yan etkiler görebilirsiniz.Görmez iseniz güvenli kullanın.Sizin mamanıza ithafen birşeyde söylemek istiyorum.Araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla et/tahıl - yarar/zarar olarak en iyi balansı tutturulmuş mamalardan.Yakında avrupada satılan 3-4 marka mamayıda temin edip deneyeceğim.Yine mümkün olursa laboratuvarda test ettireceğim.Şirketlerin hiçbirine güvenim kalmadı.Çünkü ortada somut bir veri bulunmuyor herkes kafasına göre atıp tutuyor.O diyor benimkine iyi geldi,öbürkü diyor yok benimkini öldürdü böyle saçma birşey olamaz bence.

Testler konusunda da detayları ilk fırsatta paylaşacağım,isteyen gidip kontrol ettirebilir karşılaştırtabilir.İnanıp inanmamak,hurafe laflar yolundan gitmekte yine sizlerin kararıdır.Tüm mamaların ne yazık ki isimlerini kapatmak durumda kalacağım çünkü yasal birşeyi çiğneyip dava açılmasından korkuyorum.Bu konuda isim vermeden bir blog açmayı düşünüyorum şuan,sizleride mümkün olduğunca bilgilendireceğim.Herkese iyi günler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 23:26   #597

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

peki bu kadar araştırma yaparak edindiğinz güvenilir bilgileri marka ismi vermeden bizimle paylaştığınız zaman biz nasıl bundan faydalanacağız. baya ciddi şeyler yazmışsınız.
bilgilendirirseniz sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 23:54   #598

Nirana üyesinin avatarı

Nirana Çevrimdışı

Değerlere bakarak sanırım hangi marka olduğunu anlayabilirsiniz(miktarlara) şuan bende bilmiyorum nasıl paylaşıcam yanlış birşeyde yapmak istemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-12, 11:40   #599

İzmir
arachnoid Çevrimdışı

Açıklayıcı ve bilgilendirici yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Yalnız şunu söylemek istiyorum önceki mesajımda belirttiğim et ağırlıklı beslenme fikrini kesinlikle firmaların şişirilmiş reklamlarından edinmedim. İnanın ben de kendi çapımda çok araştırma yapıyorum, ama sizin gibi geniş çaplı araştırma imkanım olmadığı için gerçeklere ilk elden ulaşamıyorum. Şu an tek yapabildiğim sormak, sormak ve sormak. 1 aydır yoğun bir biçimde araştırıyorum bu konuyu ve herkes farklı bir şey söylüyor artık kafam kazan gibi oldu resmen. Ve artık bir şeylerin doğru olması gerektiğini düşünüp, yurtdışındaki arkadaşlarıma vs sorarak bu kanıya vardım. O kadar çok yazı ve yorum okudum ki... Ben kedime barf uygulamaya kalksam bile içimde korku olacaktı bu yüzden hep. Hiçbir mamaya da güvenim yok bunu yine söylüyorum çünkü her kafadan başka bir ses çıkıyor ve şu ana kadar okuduğum en tatmin edici yazı sizinkiydi. Bilgilerinizden faydalanmak istiyorum ama isim veremeyeceğinizi söylemişsiniz. Şimdi ne yapayım ben? O daha bebek kucağımda yuvarlanıp duruyor hatta şu an klavyeye pati atıyor benimle beraber. Onun zarar görmesine dayanamam. Bir şekilde bir sonuca varmak zorundayım bu konuda. En azından özelden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 4. aydan sonra ne yapacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yok. Ya da şöyle yapalım sadece fikir belirtelim bilimsel meselelere hiç girmeyelim burada. Royal Canin Babycat iyi dediniz, Persian Kitten da öyle mi? Ya da yavru bir iran kedisi için ''sizce'' en sağlıklı mama hangisidir? Bakın bilimsel bir şey sormuyorum, hani içindeki değerleri ya da başka bir şey. Sadece fikriniz yani size göre iyi olan mama. Fikrinizi belirttiğiniz için dava açamazlar zaten bu konuda bir sürü marka adı veriliyor, şu iyi bu kötü diye. Çok teşekkürler tekrar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-12, 12:12   #600

İzmir
arachnoid Çevrimdışı

Aslında başka bir fikrim daha vardı, balık yağı ve vitamin takviyesiyle birlikte mamalarını kendim hazırlamak gibi. Yani haşlanmış tavuk,ızgara balık,et+sebze+biraz tam buğday ekmeği şeklinde. Ama bundan da emin olamadım. Dolayısıyla tıpkı birkaç ay önce sizde de olduğu gibi, kafam çok karışık. Konunuzu okudum merak edip. Orada da her kafadan bir ses çıkmış çıldırmamak elde değil gerçekten.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları