Petkod ile En iyi dostunu kaybetme!
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 10-07-11, 17:55   #316

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Siz kedinizi hangi mama ile besliyorsunuz?

london20 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Daha önceki yazıda mama tarifi vermiştim.Sizin 1 tane kediniz var sanırım benım 2 tane ve 2 kilo et kullanarak yapıyodum ama sizde öyle yapabilirsiniz 2 kilo et 2 kediye 1 ay gidiyor size 2 ay rahatlıkla gider.Mamayı hazırladıktan sonra buzdolabı poşetlerine yada büyük boy streçler var onları keserekte poşetleyebilirsiniz ama buzdolabı poşetleri daha kolay olur.Etleri ve sebzeleri blendırdan geçirdikten sonra pure kıvamında oluyor ben poşetlere 3 çorba kaşığı dolusu koyuyordum.Bütün mamayı poşetledikten sonra difrize atıyorum(30 küçük poşet mama çıkıyordu mama poşetlerinin uzerine bastırıp biraz yayın böylelikle cabuk cözünür))Okula sabahtan gidiceksem akşamdan 4 paket mamayı difrizden çıkarıp alt rafa alıyorum zaten mama çözülmeye başlıyor ve sabah uyandığımda hemen buzdolabından alıp tezgahın üstünde bekletiyorum ben hazırlanana kadar mama oda sıcaklığına geliyor mamalarını verip okula gidiyordum.okuldan geldikten sonra ikinci mamayı çıkarıp oda sıcaklığına gelince veriyordum.Mamanın oda sıcaklığına gelmesini beklerken 1 tatlı kaşığı yoğurt verebilirsiniz.Yoğurdu pek sevmez benimkiler içine kaymak karıştırıyodum ama arada yada yoğurdun içine tuzsuz zeytini ince ince doğrayıp karıştırıyodum zeytinin hatrına yoğurduda yerlerdi Sonra 3.paketi çıkarıp çözüldükten sonra yine aynı şekilde veriyordum.Yani günde 3 öğün besleniyorlardı.Aralarda yoğurt,tuzsuz peynir,kaymak vs.ama aperatifleri fazla abartmadan.
Hazırladığım mamanın tam tarifinide vereyim size

* 2 kilo hindi eti yada kıyması (yağ oranı az olduğu için hindi eti kullanıyordum)

* Mevsim sebzeleri (kabak havuç karnıbahar maydanoz lahana ilk aklıma gelenler ve hep kullandıklarım bunlar.bu sebzeleri evde kullanmıyorsanız kilo hesabı değilde tane hesabıda alabilirsiniz hem daha ucuz oluyor.Zaten mamanın içinede 1 küçük boy kabak,1adet havuç az tutam maydanoz gibi bu miktarlarda kullanıyorsunuz.Herzaman et miktarı daha fazla olacak.

* pirinç yada bulgur( bulgurun vitamini daha yüksek ama ince bulgur kullanırsanız daha iyi yalnız bulgurun kendine has bir kokusu var benimkiler hiç sevmezdi oyuzden pirinç kullanırdım.2kilo ete 1 çay bardağı pirinç veya bulgur.

*Mercimek (yarım çay bardağı yalnız mercimeği siyah su döktüğü için ayrı pişiriyordum)
Mamanın Hazırlanışı
Hindi kıyması pirinç veya bulgurla karıştırılır büyük bir tencerede suda pişirilir(kolay pişmesi için kıymayı 7-8 parcaya ayırıp yani köfte şeklini verdikten sonra tencereye dizin ve üzerine su ekleyip pişirin ayrıca içme suyunda etler daha kolay pişer)hindi kuşbaşı alındıysa pirinç veya bulgur ayrı bi kapta pişirilir.Sonra mercimekler siyah suyunu atana kadar pişirilir.
Etler piştikten sonra tencerenin içinde az miktarda et suyu bırakın kalan et suyunuda ayrı bir kaba aktarın(bu et suyunun içine biraz ekmek biraz hazırladığım etlerden karıştırıp sokaktaki kedilerimi doyuruyodum büyük bir poşet mama cıkıyordu sizde et suyunu sokaktakiler için kullanabilirsiniz )
Sebzeleri ince ince doğrayın veya rendeleyin sonra bütün sebzeleri ve mercimeği etin içine atın 15 dak tencerenın kapağı kapalı olarak bekletin.Sebzeler sıcak etin içinde yumuşak hale geliyor ve kediler sebze yediklerinin farkına varamıyorlar hemde sebzeler buharda piştiği için vitamin kaybı olmuyor.
Etler ılındıktan sonra 1 veya 2 kaşık zeytinyağını ekleyin (ben tatile gittiğimiz yöreden almıştım markettekilere pek güvenmiyorum ama bulamazsanız marketten alın ama mümkünse iyi kalite olsun zeytinyağ önemli biraz pahalıdır ama uzun süre gider)sonra içine az miktarda keten tohumu(toz veya tane olarakta kullanabilirsiniz ben iki türlüde kullandım yalnız güvenilir bir aktardan alın)
En son olarak hepsini blendırdan geçirip poşetliyorsunuz.(poşetleme şeklini yukarıda anlattım)
haftada 2gün yarım yumurta sarısı 2 gun balık (balığı tane olarak alabilirsiniz) 2 gün kırmızı et (kuşbaşı)ben 300gr alıyordum.Dilerseniz arada vitamin taviyesi yapabilirsiniz malt olanlar iyidir taurin diye bir vitamin var bazı veterinerler ev mamasıyla o vitamini sağlayamazsınız diyolardı bu vitaminin hazırıda var isterseniz kullanın ben arada alıp kullanıyordum sonra öğrendimki bu vitamin balık ve süt ürünlerinde varmış bende zaten bu ürünleri veriyordum onlara yani ev mamasıylada sağlanabiliyor karar sizin.Çok nadir pişirip ciğer veriyordum nadir olmasının sebebi hayvanlara verilen ilaçların ciğerde toplanması oyüzden bana sağlıksız geldi çokta güvenemedim açıkçası ama A vitamini ciğerde fazlasıyla bulunur.A vitaminin azıda çoğuda zararlı yinede karar sizin. Bizdeki durum böyleydi buaralar çiğ etle beslenmeyede sıcak bakıyorum doğası gereği bence gerekli parazit yapar deniyor ama kuru mama ile beslendiklerindede parazit aşılarını yaptırdım pişmiş etle beslediğimdede her türlü parazıt aşısını yaptırıyoruz eminim herkez öyledir.Kuru mamayla besleyince asla parazit yapmaz diyen kimse yok.İki türlüde parazit yapıyor yani iki türlüde aşı yaptırıyoruz.Birde tehlikeli olan parazıt soğukta ölüyor zaten yukarıda anlattığım mamayı difrize koyuyoruz ve donuyor o etteki parazıtte ölmüş oluyor.Ben bu bilgileri araştırarak buldum sizde netten araştırarak değişik tariflerde bulabilirsiniz.Şuan çiğ beslenmeyi araştırıyorum yararları zararları neler tek tek öğreniyorum ciğ etede geçiş yapabiliriz.Size verdiğim bu mamayı lütfen güvendiğiniz ve emin olduğunuz para hırsından arınmış veterinerinize veya bir başka veterinere danışın. Benimkileri kısırlaştırmadım ve sağlık sorunları yoktu 4 yıl bu şekilde besledim ve sağlık sorunu yaşamadık taki kuru mamaya geçene kadar daha önceki yazıdada anlatmıştım.Ama lütfen önce güvenilir bir veterinerle görüşün belki sizin kedinize özel eklemek veya çıkarmak istediği şeyler vardı çünkü sizin kedinizin sağlık durumunu bilmiyorum(kısırlaştırma,alerji gibi ) Ben bu mamayı eti,sebzesi,pirinci,bulgurunu tek tek araştırarak ve hiçbir hastalıkları olmayışlarını göz önünde bulundurarak "benimkilere" göre hazırlamıştım.Lütfen sizin kedinize uygun olduğunu güvenilir bir veterinere sorarak öğrenin.Birde yaz aylarında dikkat edin eğer sıcaklar nedeniyle yememezlik durumu varsa ki benimkilerde öyle miktarı düşürün çünkü mama cabuk bozulur az koyun yesin bitirsin doymazsa yine koyun ama önünde mamayı bekletmeyin yemezse atıp tabağını yikayin. Bu kadar uzun uzun anlattığına göre bütün gün mama yapıcam diye düşünmeyin En fazla 2 saat sürüyor hazırlanışı
Çok çok teşekkür ederim, uzun uzun yazmışsınız Şu anki maması bitince kesinlikle böyle yapacağım.. Benim de kedimin hiç hastalığı yok ama başlarken mutlaka veterinere danışırım.. Gerçi önceden gittiğim vet tavuk eti kedileri zehirler diyordu ama neyse.. Aklıma birşey takıldı, ilk başta etleri pişirmesek olmaz mı ? Zaten dondurunca parazitler ölüyor, ki aşılarını zaten yaptırıyoruz. Zeytinyağı da biz de köy yapımı getirtiyoruz, güzel oluyor. Sevindim bu sağlıklı mama işine

Bu konu en son " 10-07-11 " tarihinde saat 17:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-11, 19:45   #317

london20 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
london20 Çevrimdışı

Hawai tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok çok teşekkür ederim, uzun uzun yazmışsınız Şu anki maması bitince kesinlikle böyle yapacağım.. Benim de kedimin hiç hastalığı yok ama başlarken mutlaka veterinere danışırım.. Gerçi önceden gittiğim vet tavuk eti kedileri zehirler diyordu ama neyse.. Aklıma birşey takıldı, ilk başta etleri pişirmesek olmaz mı ? Zaten dondurunca parazitler ölüyor, ki aşılarını zaten yaptırıyoruz. Zeytinyağı da biz de köy yapımı getirtiyoruz, güzel oluyor. Sevindim bu sağlıklı mama işine
evet yazdığımı tekrar okuyunca bende sizin gibi düşündüm Tavuk eti zehirler dedikten sonra kuru mama tavsiye etmiştir herhaldeoysaki Kuru mamaların geneli tavuk etlidir belkide bazı kedilerde alerji yapmıştır tavuk eti bilemiyorum ben aynı ture mensup olsalarda yağlı olduğu için tavuk kullanmadım mamalarını hindi etiyle yaptım aslında seçimi onlar yaptı hindi etini daha severek yediler.Etin çiğ verilme konusuna gelince şuan bende çiğ beslenmeyi araştırıyorum.Çiğ besleyenler memnunlar.Yalnız çok fazla bilgim yok yinede karar sizin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-11, 02:50   #318

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

london20 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evet yazdığımı tekrar okuyunca bende sizin gibi düşündüm Tavuk eti zehirler dedikten sonra kuru mama tavsiye etmiştir herhaldeoysaki Kuru mamaların geneli tavuk etlidir belkide bazı kedilerde alerji yapmıştır tavuk eti bilemiyorum ben aynı ture mensup olsalarda yağlı olduğu için tavuk kullanmadım mamalarını hindi etiyle yaptım aslında seçimi onlar yaptı hindi etini daha severek yediler.Etin çiğ verilme konusuna gelince şuan bende çiğ beslenmeyi araştırıyorum.Çiğ besleyenler memnunlar.Yalnız çok fazla bilgim yok yinede karar sizin
Evet aynen öyle yaptı Hatta orda olan bi asistan royal canin, proplan, hills (zaten başka mama bilmezler ) bunlardan birini verebilirsiniz demişti, o vet de "whiskas verin ya nolcak" demişti O zaman ben ilk başta etleri yaparken pişirmeyeceğim, belki daha sonra BARF'a geçerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-07-11, 17:25   #319

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

Goody yararsız mama. Çünkü içeriği tahıl. Şu an kuru mama olarak en iyisi Orijen. Veya önceki sayfada london20 arkadaşımızın anlattığı ev mamasından yapabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-07-11, 18:49   #320

müezza Çevrimdışı

teşekkürler aydınlattığın için hawai.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-11, 14:42   #321

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

Rica ederim Müezza
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-11, 15:56   #322

whynot üyesinin avatarı

whynot Çevrimdışı

aynen goody berbat ötesi bir mama bence. içerisinde et yok. ve ben birgün mecbur kalıp kullanmıştım ve o nasıl bir dışkı kokusuydu anlatamam. kediniz eğer bu mamaya alıştı ise daha kaleti bir mama alın ve yavaş yavaş bu iki mamayı karıştırıp verin . ilk hafta %25 yeni %75 eski. ikinci hafta %50 50 ve üçüncü haftada %75 yeni %25 eski mama verin . emin olun kediniz bence çok kısa sürede hatasını anlayıp diğer mamaya yönelecektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-07-11, 22:59   #323

İstanbul (Avrupa Yakası)
leia Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu topiğe ve diğer beslenme ile ılgılı olan topiclere bıldıklerımızı öğrendıklerımızı paylaştık herkes yararlansın faydalansın dıye rıca edıyorum bıraz arka sayfalara göz gezdırın bır çok arkadaşımızın değerlı bılgılerı mevcut bu topicte..... hıç okumadan aynı sorunlarla gelıyor bazı arkadaşlar....
rıca edıyorum bu sıtemımı yanlış anlayıp kırılmayın...burda amacımız paylaşmak...beraber yaşadığımız aıle dostumuzun en ıyı şekılde en mutlu şekılde yaşaması bunun ıçınde herkes bıldığı konudakı şeylerı paylaşıyor burda detaylıca...
problan mama ıle ılgılı bır topic var zaten....
oraya en son yazdığım yazıyı past edeyım....
sevgiler....

Merhabalar
birsey sormak istiyorum orijen mamayla ilgili buradaki forumlarda duyduklarim uzerine denemek istiyorum ama bulamiyorum siz fiyat karsilastirmasi icin bir link vermisiniz ve ingiltereden mi bu siparisi veriyorsunuz anlamadim. turkiye icin nereden siparis verebilirim
yardimci olursaniz sevinirim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-11, 00:38   #324

whynot üyesinin avatarı

whynot Çevrimdışı

leia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar
birsey sormak istiyorum orijen mamayla ilgili buradaki forumlarda duyduklarim uzerine denemek istiyorum ama bulamiyorum siz fiyat karsilastirmasi icin bir link vermisiniz ve ingiltereden mi bu siparisi veriyorsunuz anlamadim. turkiye icin nereden siparis verebilirim
Hepsiburada.com : Orijen Yavru Ve Yetişkin Kedi Maması 2,5KG | Pet Shop
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-11, 03:14   #325

Mırni Çevrimdışı

Orijen Marka Ürünler

Burda bulabilirsiniz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-08-11, 03:22   #326

Mırni Çevrimdışı

leia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar

Orijen Cat Food: great selection at zooplus

Bu linkte fıyatları var buyrun bakın orijen avrupada neyse burdada aynı fiyat lakin hılls royal canin ve proplanın burdaki fıyatları epeyı yuksek..
orijen bu mamalar ile kıyaslanmayacak bır mama aynı fıyata kalitelisını almak varken nıye pahalı ve daha kotusunu alalım dımı

burdan sipariş verebılırsınız orijen mamayıda

Orijen Marka Ürünler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 12:30   #327

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

ben kuru mama olarak hills ve royal canin in mamalarını kullanıyorum yaş mama olarakta bonnie ve la cat iyi oluyor ama yaş mama o kadar vermemek lazımmış veterinerimiz öyle diyor ama ben en çok tavuk kanatı veya ciğer veriyorum bazende ton balığı yumurtada verebilirsiniz.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 23:41   #328

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

yaş mamaların berbat mamalar..premıum kuru mama kullanıyorsun neden onların yaş mamalarını almıyorsun?bonie çok berbat bir mama.la cat eh işte..lams,monge,snopy tom,brit,gourme gold bunlar çok güzel yaş mamalar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-11, 23:59   #329

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

benim paşa oğlum hills yiyor minik prensesimde royal canin baby cat 34.yaş mama olarakta yine aynı markaların yaş mamalarından yiyorlar.ben yaş mamayı ödül olarak vermiyorum hergün düzenli bir şekilde mutlaka veriyorum azar azar porsiyonlarda..onbeş günde bir kuzu etini iyice haşlarım suyunada az ekmek doğrayıp veriyorum tabi az miktarda yani bir kahve fincanı tabağı kadar..arada bir parmaktan yoğurt yalatıyorum tabaktan yemiyolar çünkü.bazen tuzsuz peynir,haşlanmış yumurta sarısı,zeytin....ama çok az miktarlarda.tadımlık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-08-11, 17:05   #330

koşuyolu
fıstıkristal Çevrimdışı

nimu dikkatimi çekti bonnie kötü mü? bizim fıstık onu çok seviyorda kötüyse ne kullanayım ?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları