Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 11-04-15, 18:43   #1

rody Çevrimdışı
Varsayılan Rotasyon Beslenme

Forumda bir iki kişiden değişik marka kuru mama beslediklerini okuyunca biraz araştırdım ve rotasyon beslenmenin bazı veteriner ve beslenme uzmanları tarafından önerildiğini okudum. Farklı protein kaynaklarını almaları ve belirli bir besine karşı alerji geliştirme risklerini aza indirmesi gibi faydaları varmış. Konservede zaten farklı şeyler veriyorum. Kuru mamada bunu düşünmemiştim. Orijen ve nature's variety gibi markalar da ürünlerimiz rotasyona uygundur vs diye belirtmişler. Şimdi benim kullandığım bir kısır kedi kuru maması var. Şimdi yavaş yavaş koruyucu özelliği olan veteriner maması da kullanıyorum. Tamamen ona da alıştı. ( hastalık için değil koruyucu olan mamalardan) 2 mamayı sorunsuz sindirebiliyor yani. Bir de yavaş yavaş farklı bir markaya da alıştırsam üriner desteği olan diyorum. Rotasyon besleme yapanlar her gün farklı mı kuru mama veriyor yoksa her hafta mı farklı? Sürekli tek protein kaynağı yesin istemiyorum. Rotasyonu kuru-yaş-evde hazırlanmış olarak farklı formalarda ve tavuk-tavşan-hindi gibi farklı protein kaynaklarını vererek uyguluyorlar anladığım kadarıyla. Yapan var mı bu rotasyonu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 00:21   #2

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Rotasyon Beslenme

Ben de 400gr sanabelle Urinary siparişi verdim acaba yapsam mi Acana Pasifica duruyor Hills C/D var ishal yapıyor biraz Önünü keser galiba öyle bir şey olursa zaten hergün yaş mama da yiyor 1 öğün aslında aklıma yatmadı değil her ne kadar veteriner Israrla hillsi kullanmamı önerse de...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 02:17   #3

rody Çevrimdışı

Puffik aslında sizi yanlış yönlendirmek istemem çünkü siz hastalık atlattınız. Fakat idrar yolu enfeksiyonu geçiren kedilere kuru mama vermenin absürt olduğunu okudum. Yalnız taşları tedavi eden reçeteli mamaları zaten belirli süre kullanacaksınız bence o konuda veterinere uyun. Çok da bilemiyoruz ki kendi başımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz maalesef çoğu veteriner beslenme alanında bilgili olmayınca. Bir de siz okumuşsunuzdur belki ama idrar yolu enfeksiyonu geçiren kedilere ve hatta kedilere balık tavsiye edilmiyor.
Why Fish is Dangerous for Cats | Little Big Cat
İçeriği balık bazlı olmayan mamalara bakmakta yarar var. O yüzden alman markası happy cat in kuzulusunda ''no fish'' görünce mutlu olmuştum ama onunda taurini az sanki. Kullanmayı düşünmüyorum.
Yaş mamada ayrı protein kaynakları verebilirsiniz. Hindi, tavuk, tavşan vs. Balıktan uzak durun, linki okursunuz Bozita yaş mamaları da merakla bekliyorum şu geyikli, tavşanlı, tavuklu olanları
Ben de royal canin neutered young male kullanmaya başladım yavaş yavaş alıştırdım. Üzerinde taş oluşumunu azaltır yazıyor, sırf o özelliğinden faydalanayım diyorum. RC biz trendlere uymayız, bilim yaparız diye övünüyor. Göreceğiz. N&D kısırlaştırılmıştan da memnunum açıkçası. Hatta bir ara karaciğer değerleri yüksek çıkmıştı ve perhizde n&d kullanmıştım. Ödülleri kesmiştim, değerler normale indi. Sadece rc ile beslemek istemiyorum, yetersiz protein alacak gibi geliyor. Yaş mamada yediği protein kaynakları tavuk, hindi, tavşan, balık ve domuz eti. Az yediği için benim kedi çok riskte. Balığı nadir veriyorum. Zaten çok sevmiyor artık. Sanabelle urinary i de yavaş yavaş alıştırmayı düşünüyorum, bir de n&d kuzulu versem mi diye düşünüyorum ama kuzulunun magnezyumu yüksek. Sizin kediniz ne güzel ev yemeği de yiyor, evde hazırladığımız haşlanmış hindi bence süper sıvı ve protein kaynağı. Tabii şimdi tedavi aşamasındasınız, mutlaka veterinere danışın. Ben de bilmiyorum tam. Rotasyon yapan da pek yok galiba. Ses çıkmadı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 03:42   #4

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Ben yanlış anlattım sanırım 1 öğün vermeyi düşündüğüm şey kuru mama zaten o yüzden pek problem olacağını sanmıyorum dedim. Daha önce de belirttiğim gibi bundan sonra yaş mama devam ediyoruz, ev yemeği de yiyor çok şükür. Hergün yoğurt koyuyorum zaten sulandırıp severek bitiriyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 04:37   #5

rody Çevrimdışı

Balık dışındaki mamaları tercih ediyorum. En iyi kararı siz ve veteriner belirler. 2. veteriner görüşü alabilirsiniz. Şöyle de bir durum var, taurini ve gerekli vitaminleri de alması gerekiyor ve sırf haşlanmış etten de bunu karşılayamaz. Yaş mamalar da bazen ek besin diye geçiyor; dengeli ve tam mama diye geçmeyebiliyor. O yüzden ben maalesef kuru mamanın yanında ek besin olarak veriyorum. Maksat sıvı alsın. Siz güzel besliyorsunuz bence. Taurin ve vitamin için ayrıca gimpetin ürünlerini de kullanıyorum. Benim durum farklı, yaş mamayı o kadar sevmiyor, ev yemeği her hafta deniyorum, yemiyor vs. Her gün yaş mama veriyorum mutlaka, farklı tatlar zaten veriyordum sıkılmasın diye. Konuyu veterinere sorun bölümüne de açtım, belki uzman biri cevap verir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 08:49   #6

barisdragon Çevrimdışı

Sanabelle urinary sağlıklı kediye verilir mi ne dersiniz? Kalsiyum fosfor mağnezyum sağlıklı kedi için gerekli mineraller ve bu mamada oldukça düşük?

Balıklı mama tüylere iyi geliyor parlıyor. Kesinlikle balık vermeyin insan tüketimine uygun balığı bile vermeyin diyorlar tamamen kessek mi balığı? Tedavi mamaları da hep tavuk mısırlı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 11:36   #7

rody Çevrimdışı

Tamamen kesmek mümkün değil gibi. Çoğu mamada illaki balık bulunuyor. Ana protein kaynağını balık yapmamalıyız bence en azından. Balık konservesini haftada bir veriyorum. Tavuk, hindi, tavşan çok daha iyi. Ayrıca balık yağı olarak ve omega 3 olarak kullanılabilir diyorlar yeter ki sırf balık üzerine bir beslenme olmasın. Protein kaynağı rotasyonu yapmak bana mantıklı geldi. Sanabelle urinary konusunda benim de o konuda çekincem var. Şimdilik RC young male ve N&D kullanıyorum. Yaş mama da her gün veriyorum farklı çeşit. Ev yemeği de yiyen kediler tam rotasyon yapmış oluyor ama. Şanslılar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-15, 12:03   #8

barisdragon Çevrimdışı

Bende de 5 çeşit kuru 5 çeşit yaş var şu anda zaten bıkıyorlar aynı şeyi yemekten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-15, 18:30   #9

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Update:
Biz rotasyon işini bu hafta sanırım biraz abarttık. Hergün farklı yaş mama açıyorum 1-2 tane, yine hergün sulandırılmış yoğurt tabi bazı günler atlıyorum 3-4 günde bir...
Kuru mama olarak da sanabelle urinary'yi baya sevdi, ama normal kedi için uygun değil bence. Çünkü reçeteli mamadan bile düşük mineral oranları var... Veteriner ishal yapan C/D yi ısrarla kullanmamı söyledi yine... Diğer mamalara karıştır ver mutlaka dedi. Hatta ve hatta Acana duruyorsa onunla iyi olur dedi ki 3-4 gündür onunla karıştırıp veriyorum. Sanabelle 400gr almıştım zaten 200gr yalnız başına onu yemişti ishali kesildikten sonra...
Ama hala kafamda oturtamadım bu rotasyonu ne kadar sıklıkta döndürmemiz gerektiğini...
C/D ve Pasifica ikilisi kakada pek problem çıkarmıyor gibi ama belli olmaz biraz cıvıklık var...
Arada evde pişen etleri de yiyor tavuk,hindi vs...
Sizce direkt günde 400gr yaş mamaya mi geçmeliyim ? Tek kedi olarak hepsini yer mi onu da bilmiyorum fakat şuan halihazırda 100-200 gr yiyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-15, 18:45   #10

rody Çevrimdışı

Puffik, aslında siz beslenme uzmanıyla internette temasa geçseniz çok iyi olur, yabancı forumlarda ya da yabancı bloglarda daha düzgün bilgi bulunur gibi. Royal canin in reçeteli mamasını veteriner önermiyor mu? Ben de rc klinik maması kullanıyorum ve memnunum sorun yaşamadım. RC de muadili var mı diye sorabilirsiniz veterinere. Acana size iyi gelmiş sanırım. Ben de orijen mi versem diye yine nette tarama yaptım ama bazı kişilerin yabancı forumlarda kedilerinin orijeni sindiremediğini, ishal yaptığını vs demişler. Her kediye farklı mama deva oluyor sanırım. Happy cat kuzulu aldım ve bugün denedim. Sevmedi. Zaten paketini de ben sevmemiştim. Ambalajı iyi açılmıyordu. Ben bir gün N&D bir gün RC young male veriyorum ve her gün bir yaş mama. Yaş mamayı pek sevmedğinden 85 gr lığı bile bitiremiyor.
Bu arada Sanabelle alman sitesinde contact bölümüne mail atmıştım. Uti yaşamayan kısır kediye önerir misiniz diye. Dr. Anna Mitura dan bugün mail geldi. 1 yaşındaki sağlıklı kediye de sanabelle urinary verebilirsiniz ama 1 yaş altına önermem çünkü proteini az dedi. Alman siteleri baya ilgili, mail atabilirsiniz siz de aklınıza soru takılırsa.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-15, 21:17   #11

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Sizin kedi 1 yaş altındaysa bence mutlaka barf ve yüksek protein ile devam edin. Beslenme uzmanları kelimesi biraz garip oldu ama şöyle bir durum var ben bunun her zaman arkasındayım, en iyi gözlemci veteriner değil, gözü açan ve ilgilenen kediseverdir. bir şekilde deneye yanıla öğreniyoruz, acı ya da tatlı anılarımız oluyor... Benim durumum maalesef en kötü örneği. Ama mutlaka en az senede bir tahlil yaptırmak ve de idrar pH kumunu ayda 1 kullanmak gerek ki çok pratik bir şey zaten...

Ben Alman bir kedi forumu buldum oraya da bir başlık açacağım, oraya birçok kedi besleyen veterinerler de yorum bırakıyor. Eğer bildiğiniz bir site varsa oraya da yazabilirim.

Bu arada kediniz çok yas mama yemiyorsa onu yerken kuruyu kaldırın, ben sevmediği mamalarda öyle yapıyorum yiyor açgöz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-15, 02:41   #12

rody Çevrimdışı

Beslenme uzmanı derken herhangi bir veteriner değil de gerçekten bu konuda uzmanlaşmış, bilimsel araştırmalar da bulunan ve kendi peti olan veterinerlerden bahsettim aslında. Amerika'daki kullanıcılar bile klasik veterinerlerin hayvan beslenme konusunda yetersiz öğrenim aldığını söylüyor. Hill's genellikle eğitiyormuş beslenme hakkında veterinerleri, o yüzden çoğu hill's diyor. Belki kimi iyi niyetten hill's öneriyor, öyle öğrenmiş çünkü. Hill's baya yatırım yapıyormuş oradaki veteriner fakültelerine falan. Bir veterinerin bloguna denk gelmiştim biraz serzenişi vardı. Başta evet size sattığım mamalardan dünya para kazanıyorum nihahaho tarzında Sonraki paragraflarda hill's in kendisini zerre umursamadığını, azıcık ekstra para kazansa da kliniğe yatırım için kullandığını anlatıyordu. Eğlenceli bir dili var okumak isterseniz:
https://thunderjump.wordpress.com/20...t-food-giants/

Yaş mamayla kafayı bozmuş biriyim ben Keşke daha çok yese diye çırpınıyorum ama en çok 100 gr yiyor o da eğer Animonda Vom Feinstein ise. Kalanını kuru mama ile karıştırıp elimle yediriyorum. Her gün 1 kutu açıyorum. Sabah- akşam veriyorum. Şekersiz, doğal yolla korunan konserveler vermek lazım. Kimyasal koruyucular uzun vadede zararlı oluyor. Animonda carny adult serisini getirin diye anadolupete mail attım, hiç geri dönmediler. Hindili-tavşanlı saf etleri var ve 200-400 gr lık satılıyor. Bozita yaş mamayı bekliyorum şimdi merakla. Umarım sever. Gourmet perle-gourmet gold-matisse-taste of the wild-miglior gatto- rc yaş mama-ultimates-snappy tom-gimpet shiny cat-brit care yemiyor, sevmiyor. Kokularını beğenmiyor. Yediği konserveler sapphere tavuk-tavşan( tahılsız yaş mama), animonda vom feinstein (hindi tavşan- tavuk ciğer- sığır), animonda carny ve hill's. Bunları dönüşümlü veriyorum. N&D nin de yaş maması çıkacakmış, bakalım sevecek mi? Kuru mamasını çok seviyor çünkü. Anadolupete Sheba markasını getirmeyi düşünüyor musunuz diye mail atmıştım yine cevap gelmedi. Bugün de balkabağı haşlayıp püre yaptım kediler seviyormuş, yemedi. Haşlanmış ete yaş maya eklemeyi düşünüyorum. Maya ete eklenir mi bir araştırayım tabii. Kediler maya seviyor ya belki öyle ev yemeği yer diye düşündüm. Yoğurt bile yemiyor. Bazı kediler hiç yaş mama sevmiyormuş, benimki çok şükür yiyor az da olsa.

http://www.drcathyvet.com
http://www.thecatsite.com/f/
https://www.facebook.com/pages/Truth...d/184024450508
cat forums | catster

Ben bu siteleri takip ediyorum genelde. En son Purina'nın Beneful köpek maması ölümlere yol açmış. Truthaboutpetfood u takip etmekte yarar var, çok güncel ve aktif tüketici yorumu ve haberleri var. FDA görevini yeterince yapmamakla suçlanmış hep. Dev markaların sahipleri jet sosyete hayatı yaşasın diye bizim hayatlarımız mahvoluyor.
Senators: FDA Not Doing Enough to Protect Our Dogs - The Daily Beast

Sizi takdir ettim bu arada, gerçekten vakit ayırıp kedinizi güzel besliyorsunuz. Benim kedim de ev yemeği artı yaş mama ağırlıklı beslense dünya benim olurdu. Chewy.com daki yaş mamalara bakıp bakıp imreniyorum. Çeşit bol, hem kaliteli bir sürü var. Bizim hem sınırlı sayıda hem de seçici kedin varsa yandın. Azıcık markayla yetinmek zorundasın :/ Bozita ya umut bağladım, gelse de kullansak artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-15, 13:33   #13

canancan Çevrimdışı

Müjgan hanım konuda cevap vermiş Rotasyon Beslenme

Benim hastalarım için genel önerim;

2-3 paket (1,5-2 kiloluk mamalar ya da 2-3 ay aynı protein kaynağı ile yapılan diyet) beyaz et, 2-3 paket kırmızı et yemeleri ve ara ara marka değiştirmeleri yönünde olmaktadır. Beyaz etli bir kuru mama yiyorsa konservesini de aynı protein kaynağından tercih etmelerini söylerim.

Üriner ya da diğer diyetler hekiminizin önermesi ile geçiş yapacağınız mamalardır. Kendi kendinize bu tip tercihler yapmamalısınız.
Eski 21-04-15, 19:01   #14

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Müjgan Hanım'ın yorumuna göre benimki fazla Karışık olmuş, çünkü yaş mama ve kuru mama protein kaynağı hergün Değişiyor birgün Ördek, birgün balık, diğer gün hindili/tavuklu mama... Sonuçta Doğada yaşasa hergün farklı bir şey yiyecekti kedicik

Geçen bir üye sokaktan kedi sahiplenmiş birkaç ay önce, kedi Çiğ etten başka bir şey yemiyor, kuru mamaya alıştıramadık diye yakınıyordu, ben de daha ne istiyorsunuz işte hazır barf size dedim
Ben de tavuk göğsünü haşlayıp günden güne haşlanma süresini azaltsam, en sonunda Çiğ yese olur mu diye düşünmeye başladım

Yorumlarınız için teşekkürler rody fakat bizim asıl sorunumuz su içmemek. İshalken bol su içiyordu sadece C/D kullanıyorduk o zaman günde 200 ml falan tükettiği oluyordu. Ama dünden itibaren bir deneme yapayım dedim ve içtiği su miktarı en fazla 15 ml !!! Ben de şırıngayla 5 ml tıktım Ağzına bugün. Ama tam günlük ihtiyacı için 40 kere şırınga vermem gerek, o da hem kedi için bunaltıcı hem de benim için zor. Drinkwell gereksiz Pahalı ve içindeki düzenek zaten plastik olduğundan evde DIY akvaryum pompası ile kendimiz yapsak en fazla 30-40 TL tutar. Hem de 6 ayda bir ya da senede bir atar yenisini yaparız. Drinkwellde onu yapmamız için baya zengin olmamız gerek

Bu arada bizimki en çok vom feisten karidesli seviyor mavi paket, ona bayılıyor mutlaka alın deneyin derim. Ayrıca bana sorarsanız kedilere balık vermekten korkmayın, çok sağlıklı vitamin ve mineraller içeriyor doğalından tüyleri parlatır. Hills Light mamaya da bayıldı tabi Light yeme ihtiyacı yok fakat mineral oranları düşük diye almıştım. Dün zooplustan sipariş verdim bir sürü yaş mama bu sefer çoğunluk 400 gr animonda brocconis, la cat falan da var ve yaşlı kedi maması vom feisten mor paket(hiçbir yaş mamayı sevmeyen kediler en çok buna bayılıyor diye Yorumları görünce dayanamadım aldım).
Ayrıca balkabağını ben de deneyeceğim mutlaka hiç duymamıştım. Ilginç bir bilgi daha, Brokoli denediniz mi bazıları bayılıyormuş, o da çok faydalı bir sebze inşallah onu yer sizinki.
Su için şuan düzenek kurmadım ama vet dondurulmuş bulyon at içine onu yalamak isterken su da içer Demişti fakat bulyon tuzlu biraz ters düştü mantığıma. Önerileriniz varsa bu konuda memnun olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-15, 19:20   #15

barisdragon Çevrimdışı

La cat yorumlarınızı bekliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları