Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Beslenmesi

Cevap Yaz
Eski 14-01-15, 02:43   #16

İzmir
pissymom Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlaştırma Sonrası Beslenme

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kristalleşmede önemli olan ph değeridir. bahsettiğiniz tahıllı mamaların protein oranları da kısırlaştırılmış kedi mamaları seçeneklerinde düşük değildir. örneğin hill's kısırlaştırılmış kedi maması %31,20 protein oranına, hill's yetişkin kedi maması ise %31,10 protein oranına sahip. kısırlaştırılmış seçeneğin protein oranı daha yüksek. kısırlaştırılmış kedi maması linkinde de idrar yolu sorununun nedeni kısaca belirtilmiş. kısırlaştırılmış mamalarda yağ oranı düşük, ph değeri kristalleşmeyi önlemeye yöneliktir ancak ph değerinin yükseği de zararlı düşüğü de. yani en güzeli aslında doğal beslenme.. tahılsız mamalarda protein oranı değil et oranı %80, protein oranı ise %42 ki diğer mamalarla çok büyük fark yok. proteinden çok tahıl oranı yüksek mamalar kristalleşmeye daha çok sebep olur. proteini etten değil bitkisel ya da kimyasal ürünlerden alan mamaları tercih etmemek gerek.

Kedi beslenmesinden çok ayrı olarak aldığım eğitime dayanarak belirtmek isterim. Ph oranı dediğimiz şey maddenin asidik yada alkalik olma durumudur. Size şöyle örneklemek isterim ki nötr olan ph 7 dir. Sayı ufaldıkça asidik yükseldikçe alkali olarak değerlendiririz. Çok asitli bulduğumuz kolanın ph ı 5 tir. Mide asitinin ph ı ise 2 dir ve bu yaklaşık 1000 1100 kat fazla asidiktir. Kırmızı etin ise 4-4.2 arası değışebilen bir ph ı vardır. Bu taze kırmızı et üzerinden değerlendirilen bir orandır. Bekleyen yada işlemden geçmiş kırmızı et daha asidik bir hal alır. Yani koladan daha asidik bir maddeden bahsediyoruz protein kaynağı olarak ele aldığımız kırmızı eti. Sebzeler ve bazı meyveler nötr e yakın bir ph oranına sahiptir. Tahıllar sebzeler kadar alkali değillerdir lakin bir kırmızı et kadar da asidik değildir. Dolayısıyla %100 et tavuk içeren gıdalar daha asidik yani ph olarak daha zararlı olarak kastettiğimiz sayısal değerlere sahiptir. Asidik bir maddeyi de anca ondan daha az asidik yada alkali bir maddeyle beraber tüketerek dengeyi sağlayabiliriz.

Yani bu bilgiler ışığında dediğiniz gibi kristalleşme sadece ph ile alakalıysa hayvansal ürünlerin katkı maddesiz kullanılması ne kadar mantıklı?

Ayrıca bir fark yok dediğiniz %42 ile %31 arasındaki fark gayet ciddi bir orandır.

Bu konu en son " 14-01-15 " tarihinde saat 02:48 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 03:01   #17

mighty Çevrimdışı

pissymom tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlaştırılmış kedi maması daha düşük proteinli mamalardır. Bu da özellikle erkek kedilerde hayati bir durum olan idrar yolundaki kristalleşmeyi önler. Kristalleşen fazla proteindir çünkü. Kilo alımı falan 2. Plandadır. Kilo kontrolü sebebiyle üretilen mamalar değildir. Kontrolsüzce verilirse bu mamalarla da gayet obez bir kediye sahip olabilirsiniz. Mesela isim vermeyeyim ama çok iyi mama diye bilinen bazı markalar var. Tahılsız, yüzde 70 lerde protein oranı falan. Çünkü doğalarında tahıl yok bu hayvanların diye pazarlarlar bunları. Fakat bu oldukça yanlış bir düşünce tarzıdır. Kedilerin beslenmeleri avlanma üzerine kurulu olan zamanlarını baz almışlardır. Avlanma vardır dolayısıyla hareket etmek zorundalardır. Hareket etmeleri onları kaslı canlılar haline getirir. Ne kadar kas o kadar protein ihtiyacı demektir. Şimdi evimizdeki 18 saat uyuyan, avlanmak nedir bilmeyen tamamen evcilleşmiş, kısırlaştırarak yapısını değiştirdiğimiz bir hayvanı düşünün ve protein ihtiyacının ne olabileceğine siz karar verin.
kısırlastırılmıs kedı mamalarında protein dusuk diye bır durum yoktur. fark sadece yag oranlarından bellı oluyor..ornek vermem gerekırse n&d kısırlastırılmıs kedı mamasıyla kısırlastırılmıs olmayan mamaya bakarsanız protein oranının normalınden fazla oldugunu gorursunuz..tek farkı daha dusuk YAG oranına sahıp olmasıdır.%70 proteın hıcbır mamada yok o ıcerıgındeki ET ORANIDIR.kısırlastırılmıs kedı mamalarında bılınen en buyuk yanlıs sadece PROTEIN ORANINA bakmaktır!
ha siz idrar yollarında sorun yapar dersenız bu mamadan degıl zaten bunyeden gecer..eger kedınızde bu olacaksa zaten olur hatta dandık mamaları yedırırsenız de bunun onune gecemezsınız. bu durumda anca veterınerde satılan ozel mamalar kullanmak durumundan baska carenız yoktur....eger sorun cok cıddı degılse yeşil yaprak tahılsız yada sarı yaprak dusuk tahıllı olarak tercıh kullanırsınız (bunu n&d olarak soyluyorum ornegı ondan verdıgım ıcın)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 11:29   #18

Pıtırsonic Çevrimdışı

en güzeli konuya hakim insanlardan fikir almak, konuyla ilgili bir veteriner hekimin hazırlamış olduğu detaylı anlatım linki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 16:36   #19

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
en güzeli konuya hakim insanlardan fikir almak, konuyla ilgili bir veteriner hekimin hazırlamış olduğu detaylı anlatım linki.
Çok teşekkür ederim öneriniz için mutlaka okuyacağım. Lakin aslında yardıma ihtiyacı olan benim ilk yorum attığım kişi. Siz benim "neden kısırlaştırılmış kedi maması kullanalaım"diye soran kişiye verdiğim cvp üzerinden yorum yaptınız. Yoksa ben zaten oldukca kaliteli bir kısırlaştırılmış kedi maması kullanıyorum. Ve bu mamayı kullanarak da obez bir kedi olabileceğini anlatıyorum. Güvendiğim veterineriminden aldığım bilgiler ve araştırmalarım doğrultusunda da bunun nedenini söyledim. Sadece nacizane atanamayan bir kimya öğretmeni olarak ph değerinin ne olduğuyla ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim ki bu konuda da geri adım atamayacağım. Ayrıldığımız nokta bu. Yani bu bilgileri "ben kedimi hareket ettiriyorum, kilo almaz. O yüzden normal mama kullanıyorum"yada"neden kısırlaştırılmış kedi maması kullanayım ki" görüşündeki insanlarla paylaşırsanız minik canlarımız için daha faydalı olacağını düşünüyorum.
İyi günler diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 17:15   #20

mighty Çevrimdışı

Kaliteli dediginiz kedi mamasi sizce kaliteli olabilir bence degil bu kadar arastirma yapiyorsaniz ztn kullandiginiz mamanin kaliteli olmadigini da biliyor olmaz gerekmez mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 17:51   #21

İzmir
pissymom Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kaliteli dediginiz kedi mamasi sizce kaliteli olabilir bence degil bu kadar arastirma yapiyorsaniz ztn kullandiginiz mamanin kaliteli olmadigini da biliyor olmaz gerekmez mi?
Oysa cümleye ne kadar da güzel başlamıştınız. "Kaliteli dediğiniz mama sizce kaliteli olabilir BENCE değil" İşte durum bundan ibaret. Kalite kavramı beklentiyle de alakalı bir durumdur. Yani herkes sizin o sarfettiğiniz cümleyi kurabilir. Ben de size böyle cvp verebilirim yani. Benim yukarıda yazdığım tüm şeylerden sonra bana acana mı önereceksiniz? Tahılsız n&d mi yoksa? Ya da orijen? Dünyanın en iyi mamasını kullandığımı iddia etmiyorum. Türkiye'de yaşayan kimse de hangi mamayı kullanırsa kullansın bunu iddia edemeyeceği bir piyasa çünkü Türkiye'deki piyasa. Ben burada kimseye marka önermedim. Sağlıklı kediye giden yolun benim yaptıklarımdan geçtiğini de iddia etmedim. Sayfa sayfa ürün de övmedim. Dolayısıyla sadece tercihim olan bir mevzu üzerinden tepki almamı gerektircek bir durum yok yani. Araştırma konusuna gelirsek: size sadece şunu önerebilirim ki araştirmalarınızı bir mama markasının reklamından hallice olan yerlerden değil uluslararası platformlardan yapmanız. Bunu lütfen ukalalık olarak değerlendirmeyin. Sadece bir fikir. Size de iyi günler diliyorum.

Bu konu en son " 14-01-15 " tarihinde saat 17:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 18:18   #22

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Mamanın kaliteli olup olmadığı gayet de belirlenebilir.
İçerik?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 18:18   #23

mighty Çevrimdışı

Niye mama onereyim ki isim yok gucum yok ? Ben ornek verdim 2 ust yorumumda...ilgi alanim olan bu konuyu nasil arastirmam gerektigini ztn biliyorum....tavsiye almayi cok severim ama bu kadar arastirma yaptigini soyleyen hattta benim nereden arastirma yaptigimi bilmeden uluslararasi platformlardan yapmami soyleyen siz,daha mamanin icindeki et miktarini ptotein olarak adlandiriyorsunuz )) karari okuyanlara birakiyorum...ayrica 3 mama harici mama geldi de biz mi denemedik ? Ben yorumumu icerik ___ arastirma____ gozlemle yorumlarim! Ha su da var gümrük mevzuati farkli oldaydı denemek istedim farkli markalarda var!!! kullandigim mama benim kedimin alerjisine iyi gelip o dandik royal caninin actigi yaralari kapatiyorsa,tuy dokumunu azaltiyorsa isteyene seve seve tavsiyede ederim reklamda yaparim ve bunu istedigim her yerde yaparim ...ayyrica her mama her bunyeye iyi gelmez bunun da extra bilincindeyim! Bahsettigim ve buna devam edecegim seyler var..tahil gibi,etsiz mamalar gibi,un dolu mamalar gibi,gdo lu mamalar gibi...sizede iyi gunler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 18:20   #24

mighty Çevrimdışı

dumiş tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mamanın kaliteli olup olmadığı gayet de belirlenebilir.
İçerik?
Aynen boyle ...icerik )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 18:26   #25

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Her mama her kediye iyi gelmez bu da gayet doğru.
Ama genelleme de yapabiliriz değil mi?
Kullandığım mama hakkında hiç kötü yorum duymadım ve kedime iyi geldiği için de devam ediyorum.
Ya da Bahsettiğiniz acana ve orijen de hiç kötü yorum duymadık.
Nd den sadece şu ana kadar bir tane duydum.
Diğer mamaları denemeyenler burada yorum yapamaz zaten.
Basit bir örnek vereyim:
Daha önceden bir kere goody aldım ve kedimin tüyleri döküldü.
Burada goody yi önermem şu anda kullandığım ve bütçeme o kadar yettiği için kullandığım matisse yi öneririm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 19:35   #26

İzmir
pissymom Çevrimdışı

Bunu bir kişisel savaşa döndürmemek adına iyi günler diledim. Fakat şimdi okuyunca yazamadan da duramadım. Bahsettiğiniz acana ve orijen zamanında salmonella bakterisi içerdiği için toplatılmış mamalardır. Hatta orijen daha sabıkalıdır. 4-5 kere falan toplatılmıştır. Ve bu o zamana kadar bir mamada bulunabilecek en tehlikeli (insana da bulaşma riskinden dolayı) olumsuzluktu. Yaklaşık 4 5 sene önce proplanda gdo, royal canin de ise üst sınırlarda şeker tespit edildi. Hill's bir Amerikan ürünü olmasına rağmen uzun yıllar AAFCO onayı alamadı, ülkeye giren ilk n&d ürünlerinde yüksek radyasyon tespit edildi. Bunların hangisini içerikten okuyabildiniz?? Yani bu ülkede şaibesiz bir marka bulunmamakta. Herkes bir şeyleri göze alarak, avantaj-dezavantaj hesabı yaparak bir mama tercihinde bulunuyor.En iyisini ben kullanıyorum, seninki tü kaka iddiası komik olduğu gibi bence çok da gereksiz bir tartışmadır.

Ayrıca gümrük mevzuatına değinen arkadaşa şunu söylemek isterim ki; en iyi markaların Türkiye'de bulunmama sebebi gümrük mevzuatı değil, Türkiye'yi pazar olarak görmediklerinden dolayıdır. Bu markaların 2. Kalite yan ürünleri halihazırda Türkiye'de bulunmaktadır zaten. Haa sen ben sipariş veremiyorum ordan dersen zorluğuna katılırım. Ama imkansız değildir.
Mamadaki et oranını içerdiği protein oranı bakımından değerlendirmemi yadırgamış olmana ayrıca şaşırdım o ayrı. Siz ne olarak değerlendiriyorsunuz bilemem tabi ama yazdığınızı doğru anladıysam ortaokul bilgilerime bile dayanarak bu değerlendirmemde halen daha bir sakınca görmüyorum ben.

Neyse dediğim gibi bunu -yada başka bir mevzuyu- kişisel bir savaş haline getirmenin çocukça olduğunu düşünüyorum. O yüzde bu son mesajımdır. Tabiki sizin cvp hakkınız bulunmaktadir ama ben uzatmamak adına cvp atmamayı tercih ediyorum. Tekrardan iyi akşamlar diliyorum.

Bu konu en son " 14-01-15 " tarihinde saat 19:37 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 20:25   #27

mighty Çevrimdışı

Icerikten sonra arastirma da yazmistim okumadiniz galiba ) siz arastirmanizi hangi uluslararasi kaynaklardan yapiyorsunuz bilemem ama n&d ile ilgili soylediginiz seyi niyeyse ben hic duymadim..boyle bir durumun duyulmamasi imkansiz orijenin salmonella riski tasidigi icin zamaninda toplatilmasi gibi ))
Gumruk mevzuatini kendi alisverisim icin soyledim.Tanidiklari vasitasi ile getirten kullanan cok kisi var ama her ay o imkanim yok ! Turkiye iyi bir pazardir sadece bu biraz zaman alabilir.. ayrica herseyi bile bile kotuleri millet almaya devam ederken adamlarin bu piyasaya adim atmamasi da ayri bir dogru karar bence
En iyisini kullanmak gibi bir savas yok! Bilinclenmek diye bir durum var ama isteyene ama alabilene!
Ne icin iyi gunler dilediginizi anlayabilecek kapasitedeykm merak etmeyin ama yazarsaniz cvp hakkimi da kullanmak durumundayim cunku ZAN altina birakilmayi sevmem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-15, 20:26   #28

mighty Çevrimdışı

Ha bu arada ben ogrenmeyi severim...siz belge sunun ben inanicam ) hadi iyi aksamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları